Naujienos

Lytinis švietimas ir internetas gelbsti šiuolaikines veronikas

2017-10-25 21:18:28

Nors statistika rodo, kad per pastarąjį dešimtmetį nėštumo nutraukimų Lietuvoje sumažėjo, šio pagerėjusio rodiklio nederėtų sieti tik su lytiniu švietimu, tiesiog Lietuvoje sumažėjo gyventojų, o dėl to pakito ir gimdymų bei gimusių skaičius.

Tiesa, nors skaičiuojant jaunų moterų abortų skaičių procentas pakito labai nežymiai, bendra tendencija aiški – jaunimas naudojasi visa prieinama informacija ir galimybėmis, kad išvengtų nepageidaujamo nėštumo, tad Antano Vienuolio kūrinio „Paskenduolė“ herojės šiais laikais, turbūt, nebeaptiktume.

Abortų skaičius mažėja dėl švietimo, ne draudimų

Pasak psichologės Kristinos Kraskauskaitės, naujoji taip vadinama YOLO karta yra imli naujovėms, kūrybinga, norinti rezultatų čia ir dabar, tačiau ne visuomet turinti kantrybės išlaukti ir baigti, ką pradėjusi, nes ieško vis naujų iššūkių. Be to, šių laikų jaunimas anksti subręsta, pasitiki savimi ir tą viešai demonstruoja, bet pilnai neįsigilinant ir neužbaigiant iki galo pradėtų idėjų, gali pasitaikyti atsakomybės stygiaus atvejų. Tai galioja ir ankstyviems lytiniams santykiams.

Statistikos departamento duomenimis, 2016 m. mergaitėms, jaunesnėms nei 15 m., buvo įvykdytas 1 nėštumo nutraukimas, 2013 m. - 2, 2014 m. – 5, 2015 m. – 3 abortai (2 iš jų – dėl medicininių indikacijų). 15-19 m. nėščiosioms 2016 m. buvo atlikti 247 nėštumo nutraukimai (2 iš jų dėl medicininių indikacijų), 2013 m. – 397, (4 dėl medicininių indikacijų), 2014 m. – 352 (10 dėl medicininių indikacijų), 2015 m. buvo atlikta 311 abortų (3 dėl medicininių indikacijų). Skaičiai vistiek nemaži – tiek jaunų mergaičių turėjo kęsti nežinią, gėdą ir po to iškilusias galimas psichologines traumas.

„Lytinio brendimo riba pastebimai jaunėja: dabartiniai jaunuoliai turi daugiau pasirinkimų laisvės, be to, ir tėvų auklėjimo stilius laisvėja, o tai turi įtakos jaunosios kartos elgesio ir mąstymo ypatumams. Situacija keičiasi, nes daug sprendimų dabartiniai paaugliai priima savarankiškai, elgiasi kaip jiems tuo metu atrodo, o tai, žinoma, ne visada yra naudinga ir tinkama jų amžiui. Socialinės aplinkos įtaka ir tapatinimasis su ja, konkuravimas su bendraamžiais, didžiulis kiekis informacijos iš internetinio pasaulio atneša savus elgesio modelius – tai, kas anksčiau buvo tabu ir griežtai draudžiama ar gėda, šiai laikais tokio pasmerkimo nebeturi. Tiesa, nepageidaujamas nėštumas vis dar yra visuomenės stigma“, – sako psichologė.

Tačiau visi psichologai sutaria – svarbu tėvams ugdyti pasitikėjimą vaiku ir tarpusavio ryšį, kad būtų įmanoma neplanuotiems įvykiams užbėgti už akių. Pasak K. Kraskauskaitės, modernesnis tėvų aklėjimas turi įtakos atviresniam bendravimui su vaiku, o tai skatina jo savarankiškumą ir padeda sumažinti mitais bei nepatirtimi paremtų neracionalių sprendimų tikimybę. Be to, jaunų merginų abortų skaičių mažina ir specialios lytinio švietimo pamokos, medicininės informacijos gausa internete, galų gale, vaistinėse lengviau prieinama skubi kontracepcija po nesaugaus lytinio akto.

Dabartinėje visuomenėje šeima – po karjeros

„Natūralu, kad pastojimo grėsmė jaunesniame amžiuje įneša panikos dėl motinystės įgūdžių stokos ir baimės dėl neigiamo visuomenės bei artimųjų požiūrio į susidariusią situaciją, ypač, jei mergina neturi gerų santykių savo šeimoje ar yra visiškai kitaip suplanavusi savo ateitį, pvz. mokytis. Dažnai įprasta situacija, kad vaiką turi auginti ir išlaikyti mama, jei, visgi, santykiai su vaikučio tėvu nesusiklostė, tad baimės dėl ateities perspektyvų yra natūralios“, – pasakoja specialistė.

Iš darbo praktikos atvejų psichologė pastebi tendenciją, kad pirmenybė dabar vis dažniau skiriama karjerai, ne šeimos planavimui: modernėjant visuomenei ir atsirandant daugiau galimybių daryti karjerą, elgesio modeliai keičiasi, mat moterys linkusios išnaudoti pasitaikiusias progas ir užsitikrinti saugią darbinę ateitį, o tik vėliau pagalvoja apie vaikus.

Pasak K. Kraskauskaitės, toks modelis be vaikų nesvetimas ir jaunoms mergaitėms, matančioms pavyzdžių savo aplinkoje, žiniasklaidoje ar internete. „Tiesa, jas labiau riboja ir dėl neplanuoto nėštumo gąsdina jų amžius bei nepatirtis. Karti praktika rodo, kad dažniausiai jaunos pastojusios merginos bijo savo ateities neapibrėžtumo ir ribotų savo finansinių galimybių – tai svarbu merginoms, kurios nesijaučia saugiai santykiuose šeimoje arba dar net nėra sukūrusios šeimos ir vaikelis neplanuotas. Tačiau proveržis lytinio švietimo klausimu matomas, nes, daugėjant informacijos apie saugius lytinius santykius ir galimas skubios kontracepcijos priemones, nėštumo nutraukimo jaunoms mergaitėms mažėja. Jaunimas puikiai išmano technologijas, tad reikalingą informaciją gali susirasti ir susiranda be tėvų pagalbos. Tai tikrai naudinga, nes gali padėti nesutrikti ir priimti sprendimus neplanuotose situacijose, susijusiose su lytiniu gyvenimu“, – sako psichologė K. Kraskauskaitė.

Skubi kontracepcija nepelnytai demonizuojama

Dar visai neseniai skubios kontracepcijos, arba dar kitaip vadinamą „kito ryto tabletę“, buvo galima įsigyti tik su gydytojo receptu, tačiau dabar, net kartais itin radikalių inicijuoti bandomų įstatymų kontekste, „Escape metodas“ prieinamas be recepto vaistinėje. Kadangi kontraceptikai yra, bene, labiausiai išstudijuoti ir ištyrinėti iš visų vaistų, po nesaugių lytinių santykių per tris paras užtenka pasikonsultuoti su vaistininku ir įsigyti reikiamą tabletę – tai gerokai palengvina jaunų žmonių pasirinkimą ir sumažina baimes bei neadekvačių sprendimų galimybes. Visgi, kaip pastebi gydytoja-ginekologė Žaneta Kasilovskienė, interneto forumuose vis dar daug neteisingų patarimų dėl nesaugių lytinių santykių ir dalijimosi patirtimi bei savo baimėmis dėl pasekmių.

„Lietuvoje skubi kontracepcija nepelnytai demonizuojama, netgi prilyginama abortui, tačiau tai visiškas mitas – moteris pastoja ne iškart po lytinių santykių, nes, kad spermatozoidas apvaisintų kiaušinėlį, gali prireikti net penkių ar septynių dienų. Jau daug metų žinomas, patikimas ir daugelio moterų išbandytas „Escape metodas“, o dar tiksliau, skubios kontracepcijos tabletėje esantis levonorgestrelis, blokuoja arba atideda ovuliaciją, taip padėdamas išvengti nėštumo dar prieš jam užsimezgant. Jeigu dėl nepatirties jaunuoliai seksu užsiėmė nesaugiai, o nėštumas ir gimdymas dar neplanuojami, ką tokioje situacijoje rinktis – skubiąją kontracepciją ar abortą? Tai jokiu būdu ne kasdienė priemonė po nesaugaus sekso, tačiau kol kas tai – vienintelis būdas be susilaikymo apsisaugoti nuo nelegalių ir legalių abortų bei psichologinių problemų. Ne skubios kontracepcijos vartojimas, bet jos demonizavimas, abortų draudimas ir visuomenės spaudimas gali labai sužaloti jaunus žmones, tad reikia ne drausti, tačiau skatinti jaunimą gyventi ir netikėtas problemas spręsti atsakingai“, – sako gydytoja-ginekologė dr. Ž. Kasilovskienė.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-08-07 17:45:20

Kelionės į Nidą – ar tikrai pamatyti Negyvąsias kopas yra prabanga?

Nida – vienas populiariausių Lietuvos kurortų, kasmet sulaukianti kelis šimtus tūkstančių turistų iš Lietuvos bei užsienio. Nors nemažai šurmulio sukėlė šiais metais Neringoje smarkiai padidinta rinkliava už automobilį, žmonės toliau plūsta mėgautis nuostabiu šalies kampeliu.
       2020-08-07 17:12:17

Dirbtinis intelektas – sritis, kuri savo piko dar nepasiekė

„Daugeliui dirbtinis intelektas (DI) asocijuojasi su filmų brukamais protingais, tačiau pavojingais robotais-mašinomis, keliančiais grėsmę žmonių egzistencijai, tačiau oficiali sąvoka gana greitai nuleidžia ant žemės“, – teigia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Informatikos fakulteto prof. dr. Tomas Krilavičius.
       2020-08-07 17:09:54

Vairuotojų kultūra: užstatyti automobiliai ir atlenkti valytuvai

Vasaros karščiai ir mintys apie atostogas priverčia atsipalaiduoti bei prarasti budrumą ne vieną vairuotoją. Skubėdami ilsėtis ar pramogauti jie kartais neatkreipia dėmesio, ar laikosi kelių eismo taisyklių, rizikuodami išprovokuoti kitų vairuotojų nepasitenkinimą ar net sulaukti policijos dėmesio.
       2020-08-07 16:56:37

Tarptautinė alaus diena: 3 ypatingi patiekalai iš šio gėrimo

Alus – vienas populiariausių gėrimų visame pasaulyje. Tačiau maisto gurmanams jis žinomas ir kaip puikus ingredientas, suteikiantis patiekalams išskirtinį skonį. Rugpjūčio 7-ąją minima Tarptautinė alaus diena.
       2020-08-07 16:52:33

Laužo dūmo aromatu kvepiantys desertai: 3 idėjos vasaros iškylai

Vasaros iškylos neapsieina be ant laužo kepamų šašlykų ar dešrelių, tačiau ar bandėte ant kepimo grotelių ruošti desertus? Prekybos tinklo „Maxima“ maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė dalinasi idėjomis, kaip ant laužo ugnies pasigaminti desertą.
       2020-08-07 16:45:41

Praėjusią parą patvirtinti dvidešimt trys koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinti dvidešimt trys nauji koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Devyni iš jų registruoti Vilniaus apskrityje, septyni – Kauno, penki – Utenos ir du Panevėžio apskrityje.
       2020-08-06 17:42:04

Pristatyta kompiuteriui nenusileidžianti planšetė „Galaxy Tab S7“

Vakar vykusio virtualaus „Samsung“ produktų pristatymo metu bendrovė pristatė naujausią planšetinį kompiuterį „Galaxy Tab S7“ ir didesnę jo versiją „Tab S7+“. Abu įrenginiai turi didelį ekraną, galingą procesorių, patobulintą „S Pen“ rašiklį, klaviatūrą ir kitas funkcijas, kurios vartotojams leis planšetėmis naudotis kaip kompiuteriu.
       2020-08-06 15:37:29

Draugystės per atstumą: kaip išmaniai palaikyti ryšį ar susirasti naujų draugų

Pokalbiai ir susitikimai su draugais būtini draugystei išsaugoti, tačiau vis dažniau tai turime daryti nuotoliniu būdu. Bendravimas per atstumą bus smagesnis, jei pasitelksite keletą išmanių sprendimų.
       2020-08-06 14:41:21

Pasitikrinkite ar žinote: 5 išmanūs „Google Maps“ triukai

Kelionių po Lietuvą ar svetur planavimas dažnam kelia nemenkų iššūkių. Žinodami ir įvaldę šias patogias programėlės „Google Maps“ funkcijas, išvykas planuosite kaip profesionalai ir sutaupysite daug brangaus laiko.
       2020-08-06 10:16:03

Šalies ekonomika kol kas pandemiją atlaikė kur kas geriau, nei tikėtasi

Naujausi šalies ekonomikos rodikliai rodo, kad kol kas pandemija atlaikyta kur kas geriau, nei tikėtasi. Tolygūs išlieka mokėjimai pagal Ekonomikos skatinimo planą, baigiant įgyvendinti vienas priemones, įsibėgėja ir/arba pradedamos vykdyti kitos.
       2020-08-06 09:18:11

Grūdiniai produktai: kodėl juos verta įtraukti į savo kasdienę mitybą

Vaisių ir daržovių nauda sveikatai – nenuginčijama, tačiau apie grūdinių produktų vartojimą vis dar sklando įvairūs mitai. Dietistė Živilė Dumbraitė teigia, kad tinkamai parinktus grūdinius produktus kiekvienas turėtume įtraukti į savo racioną ir dalijasi patarimais, kaip teisingai juos vartoti ir išsirinkti parduotuvių lentynose.
       2020-08-06 08:50:59

Registrų sutrikimai tęsiasi – notarų klientams teks semtis kantrybės

Notarų klientams, ypač norintiems atlikti nekilnojamojo turto perleidimo sandorius, teks gerokai pasisemti kantrybės – dalis valstybinės įmonės Registrų centro valdomų registrų vis dar stringa.
       2020-08-06 08:44:22

Termometro pasirinkimo vingrybės: kas temperatūrą matuoja tiksliausiai?

Nuo koronaviruso proveržio pradžios temperatūrą šalies gyventojai matuojasi dažniau ir atidžiau. Nors dar prieš dešimtmetį pardavinėti uždraustų gyvsidabrio termometrų vis dar galima rasti kai kurių šalies gyventojų namuose, pastaruosius iš vaistinių lentynų jau seniai išstūmė kitokių technologijų ir modelių prietaisai.
       2020-08-06 08:40:14

Kodėl žindyti viešai vis dar yra stigma?

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl pasirinkimo maitinti krūtimi kiekvienais metais daugiau kaip 823 tūkst. vaikų ir daugiau kaip 20 tūkst. motinų išvengia mirties.
       2020-08-06 08:30:23

Naujausi COVID-19 atvejai: daugiausia užsikrėtimų – Kauno apskrityje

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinti dvidešimt keturi nauji koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Trylika registruota Kauno apskrityje, po keturis atvejus – Utenos ir Vilniaus apskrityse.
       2020-08-05 14:42:11

Aviečių metas: 3 skanių ir sveikų desertų idėjos

Saldžios ir sodrios spalvos avietės – vienos populiariausių vasaros uogų. Mitybos specialistai jas rekomenduoja vartoti dėl sveikatai naudingų maistinių savybių, konditeriai avietes giria dėl jų universalumo gaminant desertus, o prekybininkai teigia, kad sezono metu šios uogos yra vienos populiariausių.
       2020-08-05 14:30:54

Kaip sutvarkyti automobilį, kad atrodytų lyg ką tik iš salono?

Kodėl vienas naudotas automobilis atranda naują šeimininką vos per kelias dienas, o kitas ištisus mėnesius „kabo“ skelbimų lentose? Pasirodo, kaip gyvenime, taip ir dėvėtų automobilių rinkoje viską lemia pirmas įspūdis, prie kurio labiausiai prisideda transporto priemonės švara, tvarka.
       2020-08-05 14:27:16

Ar durys į universitetą uždarytos neišlaikius matematikos egzamino?

Liepos 5 dieną Nacionalinė švietimo agentūra paskelbė matematikos, chemijos, fizikos, informacinių technologijų, užsienio kalbų rusų ir anglų, istorijos, geografijos ir biologijos valstybinių brandos egzaminų rezultatus.
       2020-08-05 11:25:34

Per parą koronavirusas patvirtintas dešimčiai žmonių

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakar parą Lietuvoje patvirtinta dešimt naujų koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. Keturi atvejai registruoti Kauno apskrityje, trys – Vilniaus, du – Panevėžio, dar vienas atvejis patvirtintas Šiaulių apskrityje.
       2020-08-05 07:56:03

Apklausa: elektrą taupo devyni iš dešimties gyventojų

Karantino metu daugelyje namų ūkių išaugus elektros suvartojimui ir sąskaitoms, devyni iš dešimties gyventojų stengiasi mažinti energijos naudojimą. Bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa parodė, kad populiariausias ir paprasčiausias būdas taupyti elektrą – išjungti šviesą vos tik išėjus iš patalpos.
       2020-08-05 07:54:13

IT sektorius: ar talentų trūkumą išspręstų moterų atėjimas į rinką?

Užimtumo tarnybos duomenimis, karantino metu darbo neteko daugiau moterų. Negana to, pastarąjį mėnesį moterų nedarbo rodiklis pralenkė vyrų. Viena iš pagrindinių to priežasčių – dauguma moterų vis dar dirba ekonominiams nuosmukiams jautresniame paslaugų sektoriuje.
       2020-08-05 07:49:17

Nesugebantiems pailsėti per atostogas: kaip išsimiegoti ir atsipalaiduoti?

Net 70 proc. žmonių pripažįsta, jog atostogų metu jiems sunkiai sekasi atsipalaiduoti ir netikrinti darbinio elektroninio pašto, rodo „LinkedIn Summer Vacation data“ tyrimo duomenys.
       2020-08-04 15:31:42

Atgaiva karštą vasaros dieną: kaip pasigaminti skanią šaltą arbatą namuose?

Šalta arbata – gaivinantis ir troškulį karštą vasaros dieną malšinantis gėrimas, kurį lengvai galime pasidaryti ir namų sąlygomis. Tačiau kaip išsirinkti, kokius ingredientus geriausia derinti tarpusavyje?
       2020-08-04 15:24:59

Mokytojas: profesija ar pašaukimas?

Charizmatiškas, inovatyvus, kūrybiškas, lankstus, lyderis – tik keli žodžiai, apibūdinantys šiuolaikinį mokytoją. Dažnai žodį „mokytojas“ lydi ir kitas – „pašaukimas“.
       2020-08-04 11:56:30

Lietuvoje – septyniolika naujų koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakar parą Lietuvoje patvirtinta septyniolika naujų koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. Šeši atvejai registruoti Vilniaus apskrityje, po penkis – Panevėžio ir Kauno, dar vienas atvejis patvirtintas Šiaulių apskrityje.
       2020-08-04 11:51:14

Miško pardavimas ir supirkimas: kaip viskas vyksta?

Nemaža dalis miškų savininkų nusprendę parduoti mišką su žemės sklypu ar tik medieną susiduria su didžiule informacijos lavina apie formalumus, medienos supirkimo kainą, miško pardavimo procesą ir kt.
       2020-08-03 16:35:04

Revoliucijos nesukėlusios technologijos: nuo riedžių iki išmaniųjų akinių

Kiekviena nauja inovacija atkeliauja su milžiniškomis perspektyvomis ir pažadu pakeisti mūsų pasaulį iš esmės. Kita vertus, tokioms vizijoms persikelti į realybę pavyksta gana retai.
       2020-08-03 16:27:09

Koronavirusas (COVID-19) - rugpjūčio 2 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 10.
       2020-08-02 18:40:21

Renkamės augintinį - nuo ko pradėti?

Ištikimas šuo, murkianti katė, o gal – ilgaausis triušis? Nusprendus į namus priimti naują šeimos narį – naminį gyvūnėlį, šeimininkai ne retai susiduria su dilema, kaip išsirinkti tinkamiausią augintinį.
       2020-08-02 18:36:19

5 lengvi užkandžiai, kurie suteiks energijos aktyviai veiklai

Būna dienų, kai norisi kalnus nuversti, tačiau jėgų kaip nėra, taip nėra. Kartais norint gauti daugiau energijos, kuri leistų aktyviai praleisti laisvalaikį ir padidinti fizinę ištvermę, tereikia vos vieno tinkamo užkandžio.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.