iliustracija iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija
Naujienos

Asmeniniai duomenys – turtas, kurį internete atiduodame laisva valia

2015-10-28 19:33:48

„Kone kiekvienas internete aplankytas puslapis renka informaciją apie mus. Asmeniniai duomenys šiandien yra viena iš paklausiausių prekių, o mes ją atiduodame laisva valia, sutikdami su naršomo puslapio politika“, – teigia Nerijus Jusas, Kauno technologijos universiteto (KTU) Informatikos fakulteto Kompiuterių katedros doktorantas.

foto

Laimei, egzistuoja keletas paprastų būdų šiems duomenims apsaugoti.

Pasak jaunojo mokslininko, šiandieniniame pasaulyje į mūsų asmeninius duomenis kėsinasi visi, kas tik netingi – pradedant internetiniais puslapiais ir mobiliosiomis programėlėmis, baigiant pačiais įrenginiais.

Pagal Lietuvos įstatymus, asmens duomenimis laikoma bet kuri informacija, susijusi su fiziniu asmeniu. Tačiau, N. Juso nuomone, kiekvienas asmeniškai turėtų apsibrėžti, kas, jo nuomone, yra „asmeniniai duomenys“. Vienam tai bus nuotraukos, kitam – vaizdo medžiaga, trečiam – kitokia informacija.

„Trumpai tariant – asmeniniai duomenys yra tie, kurių nenorėtume prarasti. Deja, šiandien tai padaryti labai lengva, nes šią informaciją paprastai saugome skaitmeninėje formoje įrenginyje, kurį turime su savimi – telefone, USB laikmenoje ar nešiojamame kompiuteryje“, – sako KTU doktorantas.

Telefonai apie mus „žino“ daugiau, nei mes įtariame

Ne vienas išmaniojo telefono vartotojas nustebtų, kiek daug apie jį „žino“, jo įrenginys. Pavyzdžiui, vietos nustatymo paslauga iš jūsų kasdienio maršruto gali nuspręsti, kur keliaujate – į darbą, sporto klubą ar namo.

„Išmaniuosiuose telefonuose dažniausiai yra įdiegti nustatymai, leidžiantys siųsti informaciją telefono ar operacinės sistemos gamintojui. Tokią pačią politiką vykdo ir programėlių kūrėjai. Kiek žmonių, prieš įsirašydami programėlę į savo įrenginį perskaito apie tai, prie kokių duomenų jie suteikia priėjimą ir pagalvoja, kam programėlės kūrėjams šios informacijos reikia?“, – klausia informatikas.

Nenaudojami įrenginiai gali išduoti

Pasak N. Juso, iš nebenaudojamo asmeninio kompiuterio galima nesunkiai išgauti informaciją, kurią manėte, jog saugiai ištrynėte.

„Internete nesunku rasti šiam tikslui sukurtos nemokamos ir lengvai prieinamos programinės įrangos. Ji padeda išgauti visus slaptažodžius, pavyzdžiui, susijusius su „Google“ ar „Facebook“ paskyromis“, – įspėja Kauno technologijos universiteto informatikas.

Jis rekomenduoja neleisti programai automatiškai saugoti jūsų slaptažodžių (geriausia – išjungiant „prisimink mane“ funkciją), arba bent jau pasirinkti kitą slaptažodžių saugojimą vietą nei numatytoji.

Prieš parduodant elektroninius prietaisus reikia tinkamai ištrinti iš jų duomenis.

„Aplanko ar kitos skaitmeninės informacijos įdėjimas į šiukšlių dėžę ir jos išvalymas nereiškia, jog ją panaikinote. Panaudojus atitinkamas programines įrangas informacija atstatoma. Todėl, norint patikimai ištrinti duomenis, reikia naudoti papildomas programas, tokias kaip, pavyzdžiui, „Eraser“, – pataria N. Jusas.

Į jūsų sąskaitą – per socialinius tinklus

Nors internetinės paslaugos vis populiarėja, o socialiniai tinklai tampa neatsiejama gyvenimo dalimi, vis dar yra žmonių, kurie vengia pirkti internetu, mažai dalyvauja socialiniuose tinkluose. Beje, neretai pastarieji būna vadinami „senamadiškais“ ar „paranoiškais“. Kuris požiūris teisingesnis?

„Didžiausias socialinių tinklų pavojus yra tas, kad jų vartotojai gerai neapgalvoja, kokius duomenis deda, ir kokį poveikį tai gali turėti kitiems asmenims, susijusiais su šiais duomenimis. Dažnai įdedama daug asmeninės informacijos, kuri greitai plinta (jei yra aktuali) socialiniuose tinkluose ir internete“, – sako N. Jusas.

Pasak jo, asmeninė informacija dažniausiai naudojama socialinio tinklo vartotojo profilio sudarymui, kuris po to naudojamas reklamai, socialinės inžinerijos atakoms.

„Didžiausias pavojus – asmeninių duomenų naudojimas galimų prisijungimo duomenų prie įvairių paslaugų (vartotojo vardo ir slaptažodžio) atspėjimui, nes žmonės dažniausiai yra linkę slaptažodžiams vartoti asmeninę informaciją“, – perspėja informatikas.

Slaptažodžiams nenaudokite žodžių

Internetu tvarkome banko, telefono sąskaitas, mokame už prekes, dalyvaujame daugybės lojalumo klubų veikloje. Kiekvienai iš šių paslaugų, žinoma, reikalingas slaptažodis.

„Šiandien patariame, kad slaptažodis būtų ne trumpesnis nei 8 simboliai. Jį kuriant patariama naudoti kuo daugiau įvairesnių simbolių. Svarbu, kad sukurtas slaptažodis kuo mažiau sutaptų su žodynuose galimais surasti žodžiais“, – pataria N. Jusas.

Jis perspėja jokiu būdu nevartoti šeimos narių, draugų ar augintinių vardų, taip pat namo, buto, telefono numerio, asmens kodo bei panašių lengvai nuspėjamų dalykų.

„Sudaryti ir prisiminti sudėtingą slaptažodį padeda jo susiejimas su patinkama citata ar patinkamo kūrinio sakiniu: pirmosios sakinio žodžio raidės būtų kaip slaptažodis ar nuoroda, kokie simboliai buvo naudojami kuriant slaptažodį“, – rekomenduoja KTU Kompiuterių katedros doktorantas.

Informacinių technologijų specialistas pataria pasitelkti į pagalbą slaptažodžių generavimo paslaugas ar programas, tokias kaip http://passwordsgenerator.net/ Paslauga ne tik sugeneruoja slaptažodį, pavyzdžiui, „Wqg^E/R_uMa8)2Qt“, bet ir pateikia užuominas, kurios galėtų padėti jį prisiminti, pavyzdžiui: „WALMART queen golf ^ EGG / ROPE _ usa MUSIC apple 8 ) 2 QUEEN Tokyo”.

Šifruokite asmeninius duomenis

KTU mokslininko teigimu, vartotojai nėra pakankamai informuoti apie galimus duomenų praradimo pavojus. Jaunasis mokslininkas, kurio darbas susijęs su duomenų apsaugos problematika, teigia, jog svarbu ne tik atsargiai elgtis su savo asmenine informacija, tačiau ir apsaugoti ją praradimo atveju, t. y. pasistengti, kad niekas šios informacijos negalėtų perskaityti ar atstatyti.

„Viena iš pagrindinių priemonių asmeninių duomenų apsaugai yra jų šifravimas. Užšifruoti duomenys tampa neperskaitomi arba nenaudojami, jų atstatymas galimas tik žinant šifravimo algoritmą ir slaptažodį, kuris buvo naudojamas duomenims užšifruoti“, – aiškina informatikas.

Duomenų apsaugos specialistas siūlo šifravimui pasitelkti lengvai internete pasiekiamas programas, tokias, kaip „BitLocker“ ar „VeraCrypt“.

Už saugumą atsakingi esame mes patys

Pasak N. Juso, žmonės patys turėtų rūpintis savo saugumu. Taip, kaip stengiamės apsisaugoti nuo nusikaltėlių realiame pasaulyje, turėtumėme vadovautis sveiku protu lankydamiesi virtualioje erdvėje.

Pavyzdžiui, perkant internetinėje parduotuvėje, reikėtų pasidomėti jos reputacija, atkreipti dėmesį, ar puslapis nereikalauja pernelyg daug informacijos. Kitas svarbus faktorius – puslapis turėtų naudoti saugią komunikaciją, t. y. HTTPS. Rekomenduojama kortelių, kurios naudojamos internetinėje prekyboje, sąskaitose nelaikyti daug pinigų.

N. Jusas pataria kiekvienai paslaugai, naudojamai internete, turėti atskirą slaptažodį. Kadangi juos prisiminti yra sudėtinga, rekomenduojamos specialios slaptažodžių valdymo ir generavimo programos, tokios, kaip „LastPass“ ar „KeePass“.

„Sukurta nemažai programinės įrangos, skirtos duomenų apsaugai bei duomenų saugojimo įrenginių, kurie automatiškai jas naudoja. Svarbu pasidomėti esamomis galimybėmis“, – ragina KTU Kompiuterių katedros doktorantas N. Jusas.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-01-25 09:03:38

Kainų ir atlyginimų lenktynėse ryški pastarųjų persvara, bet atotrūkis mažėja

Vartotojai šiemet galės įpirkti daugiau prekių ir paslaugų, kadangi prognozuojama, jog atlyginimų augimo tempas beveik triskart viršys infliaciją. Vis dėlto, lėtėjant ekonomikos apsukoms, gyventojų perkamoji galia taip pat didės lėčiau.
       2020-01-25 07:43:09

Lietuvos oro uostuose – laikinosios priemonės koronaviruso rizikai suvaldyti

Pasaulyje netylant kalboms apie koronaviruso grėsmę Kinijoje Lietuva imasi laikinųjų papildomų atsargos priemonių. Nuo šeštadienio visuose trijuose Lietuvos oro uostuose budi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai.
       2020-01-24 22:47:33

Efektyvios aplinkosaugos pagrindas – neišvengiama atsakomybė už taršą

Laikydamas aplinkos apsaugą ir jos išsaugojimą ateities kartoms vienu iš valstybės prioritetų, Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda siekia efektyvios valstybinės kontrolės sistemos.
       2020-01-24 09:53:51

Draudikai atkreipia dėmesį: ką reikia žinoti mokant vairuoti šeimos narį?

Kelias iki vairuotojo pažymėjimo gavimo – ilgas ir vingiuotas, todėl neretai norėdami tvirčiau jaustis per praktikos egzaminą, vairavimo įgūdžių lavinimą patikime ne instruktoriams, o artimiesiems.
       2020-01-24 08:20:36

Praėjusiais metais lietuviai labiausiai pirko vyną – kodėl?

Valstybinei mokesčių inspekcijai paskelbus praėjusių metų alkoholio produktų realizavimo duomenis, akivaizdžiai matyti, kad galutinėje lentelėje karaliauja vynas. Jo pardavimai per 2019 m. išaugo net 18 proc.
       2020-01-24 08:16:37

Gali tekti susiveržti diržus: taupyti šiemet bus sunkiau

Pabrangusi elektra, degalų kainų šuolis ir iš paskos didėsiančios kitų prekių bei paslaugų kainos šiais metais sumažins Lietuvos gyventojų galimybes susitaupyti lėšų ilgesniam periodui. Juolab kad jau dabar šeimų biudžetą labiausiai tuština būtiniausios pragyvenimo išlaidos – šildymas, maistas ir paskolų grąžinimas.
       2020-01-23 17:34:28

Po „Brexit“ siuntas siųsti į Jungtinę Karalystę metus galėsime taip pat

Trečiadienį Jungtinės Karalystės Lordų Rūmams pritarus „Brexit“ sutarties įstatymo projektui ir, jeigu karalienė Elizabeth II jį patvirtins, iki šio mėnesio pabaigos ši šalis gali išstoti iš Europos Sąjungos.
       2020-01-23 17:30:14

Liudas Mažylis apie metų planus: „Bus intrigų“

Profesorius Liudas Mažylis jau daugiau nei pusmetį dirba Europos Parlamente (EP), kur jam pavyksta sėkmingai sujungti visas profesines patirtis: čia gelbsti ir chemiko, ir Europos Sąjungos politikos bei Europos integracijos dėstytojo žinios.
       2020-01-23 17:27:11

Lietuva ruošiasi 5G ryšio plėtrai

Aiški 5G ryšio plėtros vizija ir koordinuoti veiksmai padės Lietuvai siekti lyderystės 5G ryšio technologijoje tarp kitų Europos Sąjungos valstybių. Lietuva, įdiegusi šią naujos kartos technologiją, gali tikėtis pokyčių visuose svarbiausiuose sektoriuose.
       2020-01-23 13:39:22

Paskaičiuota, kiek įmonėms kainuoja netinkamo IT specialisto įdarbinimas

Verslo sėkmė priklauso nuo darbuotojų ir jų turimų kompetencijų. Tačiau rasti tinkamą specialistą, ypač IT srityje, šiandien tampa tikru iššūkiu daugelyje pasaulio šalių.
       2020-01-23 13:35:01

Mitas, kad saulės energijai reikia elektrinės ant stogo

„Galimybė vartoti žaliąją energiją gyvenant daugiabutyje iš tiesų unikali, ypač įvertinus tai, jog galima net neturėti elektrinės ant stogo ar šalia daugiabučio“, – pasakoja vilnietė Renata Sagatauskė.
       2020-01-23 13:30:57

Ilgai lauktos slidinėjimo atostogos: kaip jomis džiaugtis be traumų?

Iki pat kovo mėnesio tęsiantis slidinėjimo sezonui, šio sporto mėgėjai traukia į populiarius kalnų kurortus užsienyje, o draudikai skaičiuoja išaugantį traumų skaičių. Nepalankiai susiklosčius aplinkybėms, nusileidimas nuo kalno gali baigtis ne malonių įspūdžių aptarimu su draugais.
       2020-01-22 07:52:07

Nuotolinė ateities buitis: namams skirtos inovacijos, kurių norės daugelis

Praūžus metų laukiamiausiai „CES 2020“ technologijų parodai, žiniasklaida mirga nuo dar nematytų inovacijų ir neįtikėtiną pažangą rodančių prietaisų. Technologijų gamintojai pasistengė ir savo vartotojams pristatė daugybę buitį palengvinsiančių įrenginių.
       2020-01-22 07:35:31

Ligonių kasos pataria: kaip pasirinkti gydymo įstaigą?

Nors laisvai pasirinkti gydymo įstaigą, kurioje norima gauti pirminės asmens sveikatos priežiūros bei šeimos gydytojo paslaugas, privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti Lietuvos gyventojai gali jau gerą dešimtmetį, dėl tokio sprendimo žmonėms vis dar kyla vienokių ar kitokių klausimų.
       2020-01-22 07:29:31

Atlyginimas be lubų: kodėl gerai, kai darbuotojai uždirba daugiau nei vadovai

Didesnis atlygis turi labai menką ryšį su pasitenkinimu savo darbu, rodo per pastaruosius 120 metų atliktų tyrimų apžvalga. Kaip pastebi „Bitės“ pardavimo vadovas Giedrius Skliutas, situacija pasikeičia į priešingą pusę, kai bendrovėje įvedama atlygio be lubų sistema.
       2020-01-22 07:24:39

Saugantiems automobilius nuo vagių – veiksmingi patarimai

Automobilių detalių vagysčių Lietuvoje nuosekliai mažėja, tačiau vagių padaroma žala auga. Draudikai skaičiuoja, kad taip yra dėl didėjančio modernesnių automobilių, kuriuose montuojama daugiau įvairios įrangos – neretai, ganėtinai brangios arba turinčios aukštą vertę antrinėje rinkoje, skaičiaus.
       2020-01-22 07:20:54

Per 2019 metus – 1000 pranešimų RRT apie neteisėtą ar žalingą turinį internete

Per 2019 m. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) interneto karštąja linija „Švarus internetas“ gavo 998 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete. Interneto vartotojai siuntė pranešimus apie internete aptiktą informaciją.
       2020-01-22 07:15:32

5 priežastys, kurios įtikins valgyti daugiau avokadų

Nors greitas gyvenimo tempas apsunkina galimybę į savo racioną įtraukti maistingų produktų, prekybos tinklo „Iki“ ekspertai išskiria svarbiausias avokadų savybes, kurios įtikins rinktis šį vaisių net labiausiai neturinčius laiko sveikai mitybai.
       2020-01-22 07:05:17

Lietuva turi ambiciją tapti žaliosios ekonomikos ir skaitmenizacijos lydere

Viešėdamas Pasaulio ekonomikos forume Davoso mieste, Šveicarijoje, Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo Europos lyderiams organizuotuose pietuose, kuriuose pasakė sveikinimo kalbą tema „Ekonominio augimo skatinimas Vidurio ir Rytų Europoje“.
       2020-01-18 11:14:36

Autonominis avarinis stabdymas: revoliucinė, bet ne visada veikianti sistema

2022 metais visi nauji Europos Sąjungoje parduodami automobiliai privalės stabdyti patys, t. y. turėti autonominio avarinio stabdymo (angl. Autonomous Emergency Braking, AEB) sistemas.
       2020-01-18 11:05:38

Apsipirkimas mobiliuoju telefonu: ko galime pasimokyti iš jauniausių?

Pasaulinės elektroninės prekybos statistikos duomenys rodo, jog 2020-ieji bus tie metai, kai perkant internetu mobilieji įrenginiai nukonkuruos kompiuterius. Populiarėjantis apsipirkimo būdas yra daug patogesnis dėl galimybės įsigyti norimų prekių bet kur ir bet kada.
       2020-01-17 17:00:16

Programavime įgyvendinti sumanymą iš pirmo karto sunkiai pavyksta

Informacinės technologijos (IT) mūsų gyvenime jau apsigyveno seniai ir trauktis nežada. Su informatika susijusių specialybių populiarumas vis dar auga, nors galima išgirsti nuomonių, kad šioje srityje specialistų turime daug, bet šią sferą profesionaliai išmanančių – trūksta.
       2020-01-17 16:55:58

Slaptos „Google Chrome“ funkcijos: kaip iš naršyklės gauti dar daugiau?

Šiandien interneto naršyklė „Google Chrome“ vis dar yra populiariausia pasaulyje. Dėl jos funkcionalumo, greičio ir patogumo, naršykle naudojamasi įvairiose platformose nuo asmeninių kompiuterių iki „Android“, „iPhone“ ar „iPad“ įrenginių.
       2020-01-17 16:47:24

Pieno kaina išaugo – stambieji ūkiai gauna europinį vidurkį

Lietuvos pieno perdirbimo įmonės 2019 metų gruodį už natūralų pieną stambiesiems šalies pieno ūkiams mokėjo europinį vidurkį siekiančią supirkimo kainą – 338,5 eurus už toną, arba 0,8 proc. daugiau nei lapkritį.
       2020-01-17 16:44:38

Saugūs internete: virtualaus gyvenimo taisyklės jaunuoliui

Šiandien jaunuoliai yra aktyvūs technologijų vartotojai, tad niekur nepalikti skaitmeninių pėdsakų internete beveik neįmanoma. Dėl to, itin svarbu rūpintis savo skaitmenine tapatybe, virtualioje erdvėje elgtis atsakingai ir apgalvotai, taip, kaip realiame gyvenime.
       2020-01-17 16:40:53

Mokslininkas apie žiemą dygstančius grybus: šis reiškinys mums siunčia žinią

Viešojoje erdvėje šią žiemą netrūksta gyventojų keliamų nuotraukų, kuriose – miške rasti grybai. „Tai ne prasimanymas, o šių metų žiemos realybė.
       2020-01-17 16:37:26

Laikas, kai moterų akys nustoja blizgėti: kaip sau padėti?

Keičiantis amžiui, keičiasi ir moteriškų hormonų pusiausvyra, o tai turi įtakos ir savijautai. „Eurovaistinės“ sveikatos specialistai sako pastebintys, kad moterims, kurios nežino, kaip tinkamai pasirūpinti savimi, tai gali trukdyti netgi paprasčiausiai kasdienei veiklai.
       2020-01-17 08:11:18

Dakaro organizatoriai „Agrorodeo“ komandai įteikė medalius už pagalbą varžovui

Dakaro ralio organizatoriai Vaidotui Žalai ir Sauliui Jurgelėnui už pagalbą prancūzų R. Chabot ir G. Pillot ekipažui įteikė „Epic story“ atminimo medalius, kurie yra dalijami istorijų, labiausiai atspindinčių Dakaro ralio dvasią dalyviams.
       2020-01-16 12:15:31

Banko kortelės kodą bandė išgauti mirtinais smūgiais

Panevėžio apygardos prokuratūros prokuroras Arvydas Gramba, surašęs kaltinamąjį aktą, teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje trys visaginiečiai kaltinami nužudymu. Jiems taip pat pareikšti kaltinimai dėl neteisėto disponavimo nužudytojo mokėjimo kortele bei jos neteisėto panaudojimo.
       2020-01-16 12:08:03

ES suteikė Estijos pavėžėjimo paslaugų platformai „Bolt“ 50 mln. Eur kreditą

EIB suteikia įmonės „Bolt“ plėtrai bei tyrimams ir naujiems produktams kurti 50 mln. Eur vertės kvazikapitalo kreditą. „Bolt“ investuos šios paskolos lėšas į savo teikiamų pavėžėjimo paslaugų saugos, patikimumo ir tvarumo didinimą.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama