Naujienos

Rašymas balsu arba apie ką rašytojai svajoja susilaužę ranką?

2018-12-01 07:41:43

Pagalvoję apie rašymą šiandien daugelis mintyse išgirstame kompiuterio klaviatūros skrebenimo garsą. Rašyti kompiuteriu tapo taip įprasta, kad ilgesnio teksto užrašymą kitokiu būdu turbūt jau sunkiai beįsivaizduojame.

Atrodo, kad rašyti spaudinėjant raidyno ženklais paženklintus mygtukus po ranka yra visai patogu – iki kol nenutinka kas nors netikėto ir, pavyzdžiui, nesusilaužome rankos. Būtent toks nutikimas apie naujus rašymo būdus paskatino pagalvoti daugelio knygų autorę, rašytoją Renatą Šerelytę. Tuo metu kalbos technologijų specialistai sako, kad tokios svajonės jau virsta realybe.

Su spausdinimo mašinėlėmis seniai atsisveikino

O kaipgi rašymo spausdinimo mašinėle romantika? Galbūt rašytojai dar neišsižada ir šio – savotišku rašymo simboliu tapusio – įrenginio? R. Šerelytė sako, kad šiandien rašymo kompiuteriu privalumai daugeliu atvejų nustelbia galimus sentimentus rašymui ant popieriaus.

„Knygas, kaip ir daugelis kolegų, rašau kompiuteriu – taip kur kas patogiau ir greičiau. Yra tekę išmėginti ir rašymo mašinėlę – rusišką, elektrinę „Jatran“. Ji labai didelė ir griozdiška, jau nekalbant apie jos keliamą triukšmą. Taip pat prieš dvidešimt metų rašytojų ir vertėjų centre Švedijoje yra tekę dirbti su šiek tiek mažesne, lengvesne spausdinimo mašinėle, tačiau bet kokiu atveju rašymas kompiuteriu yra daug patogesnis. Tiesą sakant, asmeniškai nepažįstu nei vieno rašytojo, kuris rašytų kokiu nors kitu būdu“, – sako R. Šerelytė.

Naujausias žingsnis rašymo evoliucijoje

Ar tai reiškia, kad kompiuterio klaviatūra ar liečiamas ekranas su raidyno simboliais ir toliau liks nepakeičiamais rašančiųjų palydovais? O galbūt rašymas gali tapti dar paprastesniu ir intuityvesniu procesu – tokiu kaip kad kalbėjimas?

Yra tuo nė kiek neabejojančių, o naujausios inovacijos šnekos atpažinimo technologijų srityje jau dabar leidžia tekstą užrašyti paprasčiausiai jį diktuojant savo kompiuteriui ar telefonui. Kalbos technologijų bendrovės „Tildė IT“ vadovė Renata Špukienė sako, kad rašymo ateitis neišvengiamai yra šnekos atpažinimo ir pavertimo tekstu (angl. speech to text) technologijos, kurios išlaisvins nuo būtinybės tekstą suvedinėti ranka. Mūsų šalies bendrovės sukurta lietuvių šnekos atpažinimo programėlė ateities rašymo būdą jau leidžia išmėginti ir šiandien.

Suteiks daugiau laisvės ir sutaupys laiko

Anot R. Špukienės, šnekos atpažinimo technologijos jau yra pakankamai ištobulintos, kad suteiktų galimybę užrašyti balsu sakomus žodžius, sakinius ar ištisas pastraipas. Ir tam užtenka specialios programėlės kompiuteryje, telefone ar kitame išmaniajame įrenginyje.

„Kuomet bus dar labiau ištobulintos, šios technologijos suteiks galimybę rašyti praktiškai bet kur ir bet kada – važiuojant automobiliu, plaunant indus ar supantis hamake prie ežero. Šios technologijos žmonėms atriš rankas ir rašymui suteiks anksčiau neregėto mobilumo, laisvės bei sutaupys daug laiko“, – prognozuoja pašnekovė.

Galimybė rašyti bet kur ir bet kada turbūt yra kiekvieno rašytojo svajonė. Juk niekuomet nežinai, kada gali užklupti įkvėpimas ir prireikti kilusias mintis suguldyti į teksto eilutes. Nešiojamas kompiuteris tokiose situacijos pagelbėti gali tikrai ne visuomet.

Daugiau dėmesio galėtų skirti kūrybai

Rašymo balsu idėja patraukliai skamba ir rašytojai R. Šerelytei. Apie tokią galimybę ji sako pasvarstydavusi, kai buvo susilaužiusi ranką.

„Nauji rašymo būdai tikrai galėtų būti naudingi. Kodėl gi ne? Kuomet kurį laiką negalėjau dirbti su kompiuteriu dėl nevaldomos rankos, pagalvojau – kaip būtų gerai, jei būtų galima rašyti balsu arba... mintimis! Žinoma, kad naujos technologijos gali būti naudingos. Jei techniniam rašymo aspektui būtų galima skirti mažiau laiko, daugiau jo liktų kūrybai, o čia jau svarbiausia rašytojo talentas, vaizduotė“, – sako R. Šerelytė.

Rašymas balsu – vis tikslesnis

R. Špukienės teigimu, šiuo metu lietuvių šnekos atpažinimo programėlė diktuojamą ar įrašytą kalbą transkribuoti į tekstą gali iki 90 proc. tikslumu. Tai didele dalimi priklauso nuo kalbėjimo aiškumo ar garso įrašo švarumo. Kuo mažiau foninio triukšmo – tuo tikslesnis užrašymas.

„Netolimoje ateityje šnekos atpažinimo programos ištobulės tiek, kad net ir triukšmingoje aplinkoje galės išskirti ir tinkamai atpažinti tam tikrus garsus ir juos labai tiksliai užrašyti. Be to, tokių sistemų mokymosi procesas taps vis labiau automatizuotas. Kol kas turime įdėti ir nemažai žmogiškojo darbo – tam tikrus žmonių dažnai skirtingai tariamus žodžius ar terminus susieti su atitinkamais ženklais, taip didindami transkribavimo tikslumą. Nepaisant to, veikiančią technologiją jau turime, belieka ją ištobulinti“, – sako R. Špukienė.

Taip, kaip ant papiruso lakštų hieroglifus braižę ankstyvųjų civilizacijų atstovai turbūt neįsivaizdavo, kad po keliolikos amžių masinei knygų leidybai impulsą suteiks Gutenbergo presas, o Viduramžių ir renesanso epochos žmonės negalėjo nė pagalvoti, kad ateityje raides dėliosime kompiuterio ekrane, taip ir daugeliui mūsų dar neįprasta mintis, kad tekstas gali būti generuojamas mums paprasčiausiai kalbant. Skirtumas tas, kad naujo šuolio rašymo evoliucijoje mums nereikės laukti šimtmečius – pokyčiai jau čia pat. Tai leidžia tikėtis, kad greitai nuo klaviatūrų išsivadavę rašytojai suteiks mums visiems dar daugiau skaitymo malonumo.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-05-26 16:44:58

4 dažniausiai sutinkami kibernetiniai pavojai – taisyklės leis apsisaugoti

Kasdienybė vis labiau priklauso nuo skaitmeninių technologijų, o tai reiškia, kad kibernetiniai nusikaltimai kelia vis daugiau grėsmių vartotojams ir įmonėms.
       2022-05-25 12:56:15

Dar neragavote baltųjų smidrų? Ūkininkas pasidalijo patarimais ir receptais

Pavasarį visi būname pasiilgę Lietuvoje užaugintų šviežių daržovių, vaisių ir uogų. Šiltėjant orams, lengvėja ir patiekalai lėkštėse. Daržoves dietologai rekomenduoja valgyti visą dieną – pusryčiams, pietums ir vakarienei.
       2022-05-25 12:49:37

Vėsinimosi taisyklės vasarą: geriau mažiau nei daugiau

Tvyrant karščiams norisi atsivėsinti greitai, todėl automobiliuose ir namuose jungiame oro kondicionierius stipriai šaldančiu režimu ir... peršąlame. Bet ar tikrai dėl to kalti oro kondicionieriai ir ką daryti, kad vasarą netektų gydytis peršalimo ligų, atsako ekspertai.
       2022-05-25 12:43:14

Virusai gali taikytis ir į mobiliuosius: požymiai, kurie padės juos pastebėti

Privačios mobiliojo ryšio saugos įmonės „Zimperium“ užsakymu parengta atskaita rodo, kad daugiau nei penktadalis mobiliųjų įrenginių visame pasaulyje yra susidūrę su kenkėjiškomis programomis.
       2022-05-25 12:40:11

Riminio kurortas – itališka įvairovė, nepaliksianti abejingų

Italijos kurortas Riminis – vienas seniausių ir žinomiausių Europos kurortų, kasmet pritraukiantis milijonus lankytojų. Ilgi ir platūs smėlio paplūdimiai, daugybė pramogų ir patogus susisiekimas su kitais žymiausiais Italijos miestais – šis uostamiestis turi viską, kad atostogos paliktų neišdildomus įspūdžius.
       2022-05-21 15:47:44

Stato tiltus iš netradicinės medžiagos – ji geresnė nei betonas?

Didžiausi pasaulio tiltai sveria tūkstančius tonų. Tačiau tai nieko nestebina – juk jie privalo atlaikyti didžiulę apkrovą. Daugiau klausimų ir nuostabos kelia visame pasaulyje statomi tiltai iš makaronų – iki 1 kg sveriantys statiniai atlaiko du ar tris šimtus kartų už savo svorį didesnę apkrovą.
       2022-05-20 11:05:13

5 įdomūs faktai apie vilkžuvę

Vilkžuvė savo neįprasta išvaizda gali negundyti, tačiau nepaprastu skoniu nustebina net ir išrankiausius gurmanus. Ją pagaminti nesudėtinga, be to, ji patiks tiems, kurie šiltuoju metų sezonu maistą gaminti mėgsta kepsninėse.
       2022-05-20 10:42:26

Vadovas sporto sirgaliams, kaip mėgautis sporto renginiais namuose

Sportą mėgstantys žmonės dažnai skirstomi į dvi kategorijas: tie, kurie patys sportuoja, ir tie, kurie mieliau ilsisi ant sofos ir stebi, kaip geriausi pasaulio sportininkai kovoja dėl pergalės ir šlovės.
       2022-05-20 10:37:05

Panikos ataka – minučių reikalas

„Galvojau, kad išprotėjau“, – taip kalba susidūrusieji su panikos ataka, kuri dar yra vadinama šio amžiaus jaunų žmonių liga. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, net ketvirtadalis europiečių kenčia nuo nerimo sutrikimų, o kiek dar yra patiriančių vienkartinių panikos atakų. Tik daliai jų nustatomas panikos sutrikimas.
       2022-05-20 10:31:00

7 marinatų receptai, puikiai tiksiantys vištienai

Kai svarstome, ką kepti ant žarijų, vienas pasirinkimų – vištiena. Šią mėsą mėgsta daugelis, ją nesudėtinga paruošti, be to, galima derinti su pačiais įvairiausiais priedais: prie vištienos puikiai dera ne tik pikantiški, bet ir saldūs pagardai, svarbiausia – teisingai pasirinkti skonių balansą.
       2022-05-20 10:28:44

Technologijos, kurios pakeis pasaulį, – ateinantį dešimtmetį bus pokyčių

Lietuvoje veikianti pasaulinė IT bendrovė „Accenture“ pirmą kartą mūsų šalyje pristatė tyrimą „Technology Vision 2022“, kurį šiemet apibendrina posakiu „Susitikime metavisatoje“.
       2022-05-20 10:21:24

Vasaros pranašai – žaibai: kaip apsaugoti save ir savo įrenginius?

Sakoma, kad tikroji vasara prasideda tik nugriaudėjus pirmosioms perkūnijoms. Visgi turbūt retas laukia šios gamtos stichijos. Ji gali būti išties pavojinga tiek žmonių sveikatai ir gyvybei, tiek turtui.
       2022-05-20 09:47:22

Pasaulinė bičių diena: patarė, kiek medaus vartoti per dieną ir kur jo nelaikyti

Bitės, besirūpinančios augalų apdulkinimu, yra gyvybiškai svarbios Žemės ekosistemos išlikimui. Deja, jų populiacija kasmet mažėja, todėl stengiamasi, kad bitininkystė įgautų naują kvėpavimą:
       2022-05-19 16:52:14

Šaknų kanalų gydymas – dar ne mirties nuosprendis dančiui

Nors pagal profilaktinių vizitų pas odontologą skaičių tikrai nepirmaujame, suskaudus dančiui neturime kitos išeities. Nežinia, kas skamba blogiau – kad dantį teks traukti, ar kad reikės gydyti dantų šaknų kanalus.
       2022-05-18 16:22:44

Svarbiausių atsiskaitymų metas studentams: kodėl geriau nesukčiauti?

Apie artėjančią vasaros pradžią praneša ne tik pražystanti gamta, bet ir studentų grupelės, besibūriuojančios šalia viešųjų bibliotekų ir kavinių. Šiuo metu studentai rašo savo kursinius ar baigiamuosius rašto darbus, kurie dažnam jų sukelia nemalonius jausmus, kelia stresą.
       2022-05-18 16:14:18

Darbas iš namų: kaip padaryti, kad ir vilkas būtų sotus, ir avis sveika

Nors pastaraisiais metais pandemijos pastūmėtas verslas į darbo laiko organizavimą ėmė žiūrėti gerokai lanksčiau, vienos nuomonės kur, kaip ir kada geriausia dirbti, nėra.
       2022-05-18 16:11:00

Žolės smulkinimas nerekomenduojamas nuolatinei pievų priežiūrai

Aplinkos ministerija kviečia susipažinti su rekomendacijomis, kurios apibendrina neigiamą žolės smulkinimo poveikį pievų buveinėms. Pagal šias rekomendacijas, biologinei įvairovei palankiausi pievų tvarkymo būdai yra šienavimas ir ganymas.
       2022-05-18 16:05:58

Kur kas įdomesni, nei galima pamanyti: 5 faktai apie bananus

Patogus užkandis, greita pagalba nuo alkio, įvairių desertų ar kepinių ingredientas – bananai, be kurių daugelis neįsivaizduoja savo pirkinių krepšelio. Mėgstami dėl skonio ir naudingų savybių, bananai seniai tapę neatsiejama raciono dalimi – ir visgi apie bananus dar yra ką atrasti.
       2022-05-18 15:57:15

Paspirtukininko etiketas: 3 auksinės taisyklės, šį sezoną virs įpročiais

Šylant orams Lietuvos miestuose prasideda elektrinių paspirtukų sezono įkarštis. Kasmet šios ekologiškos transporto priemonės tampa vis populiaresnės, todėl didėja ne tik kelionių, bet ir parkavimo vietų poreikis.
       2022-05-18 09:31:31

Naudingi patarimai, padėsiantys vaikams susidomėti maistu

Maistas – didžiulė gyvenimo dalis, todėl domėtis skirtingais produktais, sveika mityba ir valgymo kultūra svarbu pradėti nuo vaikystės: leisti vaikams patiems suktis virtuvėje, vežtis juos kartu apsipirkinėti.
       2022-05-18 09:25:11

Prezidentas paskyrė naują Ryšių reguliavimo tarnybos tarybą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį savo dekretu paskyrė naują Ryšių reguliavimo tarnybos tarybą, kuri pareigas pradės eiti gegužės 18 dieną.
       2022-05-18 09:20:43

Hipertenzija – liga, varginanti vis jaunesnio amžiaus žmones

Aukštas kraujospūdis – vienas dažniausių Lietuvos gyventojus varginančių sveikatos sutrikimų. Gegužės 17-ąją, minint Pasaulinę hipertenzijos dieną, siekiama atkreipti ne tik ja sergančių, bet ir sveikų žmonių dėmesį – laikantis kelių paprastų kasdienių taisyklių, šios ligos galima išvengti.
       2022-05-18 09:15:48

Mano artimasis ruošiasi operacijai – kaip jam padėti?

Operacija yra iššūkis organizmui, todėl jam reikia tinkamai pasiruošti. Dažnai šiuo sudėtingu laikotarpiu pacientą lydi jo artimieji, kurie rūpinasi jo sveikata. Chirurgas dalijasi patarimais, kaip padėti šeimos nariams pasiruošti laukiančiai operacijai ir kuo sparčiau atsigauti po jos.
       2022-05-18 09:12:48

Barzdą irgi reikia prižiūrėti: ką pravartu žinoti kiekvienam barzdočiui?

Skaitmeninėje erdvėje gausų moteriškas ir vyriškas grožio priemones lyginti bandančių nuotraukų: ji grožio priemonių turi daugiau nei galėtų suskaičiuoti, jam kasdien pakanka tik muilo ir vandens.
       2022-05-18 09:08:02

Seimas NPD padidino iki 540 eurų

Seimas priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus, kuriais nuspręsta neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) padidinti 80 eurų – iki 540 eurų gyventojams, uždirbantiems iki 1 vidutinio darbo užmokesčio (VDU).
       2022-05-18 09:03:26

Diagnostiniai testai – tai ne žaidimai, o svarbi profilaktikos priemonė

Šiomis dienomis vaistinėje galima rasti testų, skirtų pačioms įvairiausioms reikmėms: nuo ŽIV ar storosios žarnos vėžio diagnostikos iki narkotikų ar gastritą sukeliančių bakterijų nustatymo.
       2022-05-14 16:01:45

Mėsos technologo rekomendacijos patyrusiems kepėjams ir grilio naujokams

Šylant orams sparčiai įsibėgėja ir maisto gamybos ant grilio sezonas. Anot prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologo Vido Nadzeikos, įprasta, kad ant kepsninės ar laužo atsiduria šašlykai, kiaulienos šonkauliukai, dešrelės ar vištienos kepsneliai, tačiau grilinti galima ir daug įdomesnius produktus.
       2022-05-14 08:42:47

VERT: vartotojo mokėtina prijungimo įmoka ESO turėtų būti perskaičiuota

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kilusio ginčo aplinkybes, priėmė sprendimą tenkinti vartotojo reikalavimą įpareigoti bendrovę iš naujo apskaičiuoti prijungimo prie elektros tinklų įmoką.
       2022-05-14 08:27:49

Artėja Pasaulinė hipertenzijos diena: kodėl vis dar mažai dėmesio prevencijai?

Kitą savaitę, gegužės 17-ąją, minima Pasaulinė hipertenzijos diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į kraujotakos sistemos ligas. Lietuvos sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis bei mirštamumo nuo jų rodikliai beveik triskart didesni už Europos Sąjungos vidurkį, skelbia Lietuvos širdies asociacija.
       2022-05-14 08:15:32

Maistinga, greita ir gardu: receptai su špinatais, patiksiantys išrankiausiems

Sklidini įvairiausių vitaminų, mineralų bei kitų vertingųjų medžiagų – špinatai tokie maistingi, kad juos sunku kuo nors pakeisti gaminant mėgstamus pavasarinius valgius. Be to, špinatai puikiai tinka ne tik salotoms: iš jų kepami blynai, gaminami įvairiausi padažai, lazanijos, pyragai.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.