Naujienos

8 profesijos, kurios 2030-aisiais bus paklausiausios

2019-04-26 11:08:22

Gerovės konsultantai, povandeninių viešbučių administratoriai, sporto teisės advokatai ir robotų specialistai – tokias ateities profesijas prognozavo Niujorko psichologas Normanas Feingoldas (knygos „Pilnas darbo ir karjeros vadovas“ autorius) 1988-aisiais.

Dalis jų šiandien tikrai populiarios, dalis atrodo kaip iš mokslinės fantastikos. O bene svarbiausių šiandien – interneto, socialinių tinklų ir su jais susijusių darbų prognozių nedaug. Sunku kalbėti apie ateitį, kai pažanga tokia greita, o būsimų profesijų pavadinimų net nežinome.

Ateitį prognozuojantys akademikai bei verslininkai pernai publikavo ataskaitą, kurioje teigiama, jog 85 proc. 2030-ųjų profesijų šiandien dar net neegzistuoja. Vis dėlto, verslas ruošiasi rytojui ir jau ugdo ateities specialistus. Vienas tokių pavyzdžių – jau antrus metus telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ rengiama didžiųjų duomenų analitikų programa.

Didžiųjų duomenų analitikas

Ši specialybė itin paklausi jau dabar, o prognozuojama, jog per dvejus metus didžiųjų duomenų analitikų poreikis išaugs dar bent 30 proc. – vien JAV šiandien trūksta poros šimtų tūkstančių tokių ekspertų. Didžiųjų duomenų analitikų darbas – milžiniškame duomenų kiekyje atrasti plika akimi nematomas tendencijas, leidžiančias daryti išvadas apie vartotojų elgesį.

Lietuvoje didžiųjų duomenų analitikus ruošianti „Tele2“ Big Data akademija“ šiemet nemokamai priėmė dvylika studentų ir šešiems geriausiems jų pasiūlė praktiką. Vienas „Tele2“ didžiųjų duomenų analizės pavyzdžių – 2017-aisiais pristatytas eismo tyrimas, kuriame per vieną mėnesį išanalizuota daugiau kaip 18,5 mln. vartotojų kelionių Vilniaus mieste. Tai leidžia ne tik įvertinti susisiekimą tarp skirtingų mikrorajonų, bet ir objektyviau prognozuoti, kokie infrastruktūros pokyčiai sostinėje reikalingi labiausiai.

Atsinaujinančios energijos inžinierius

Jau ne vienerius metus vis garsiau kalbama apie būtinybę kuo daugiau energijos gauti iš atsinaujinančių išteklių. Ateityje turėtų drastiškai kilti tiek vėjo ir saulės jėgainių, tiek hidroelektrinių sukuriamas elektros energijos kiekis. Kažkas ne tik turės naujas jėgaines suprojektuoti, bet ir rasti tai, kas geriausiai tinka kiekvienai konkrečiai gyvenvietei. Vis daugiau universitetų JAV bei Europoje šiai specialybei paskiria atskiras bakalauro programas.

Asmeninio produktyvumo treneris

Šiandien kai kurios didelės kompanijos įdarbina psichologus ar sociologus, kurie padeda sukurti darbuotojui patogią erdvę tuo pačiu skatinančią produktyvumą. Galima rasti dešimtis internetinių paskaitų ar kursų, aiškinančių, jog motyvuojant darbuotojus vien pinigų ar laisvo darbo grafiko neužtenka. Kadangi ateityje mažės techninio darbo, o svarbiau bus kūrybingas darbuotojo įsitraukimas, labai tikėtina, kad atsiras ekspertai, kurių vienintelė funkcija – sukurti kiekvienam darbuotojui aplinką produktyviai mąstyti.

Natūralios aplinkos atkūrėjas

Šiuo naujadaru (ang. Rewilder) pavadinta specialybė – dar viena aplinkosaugos ateities perspektyva. Miestų architektai vis labiau išskiria didmiesčiuose žaliųjų erdvių svarbą. Tokias erdves kaip nebenaudojamos gamyklos, seni gyvenamieji namai ir keliai norima paversti parkais ar sodais. Jau nekalbant apie gamtos vietoves, kurios dėl industrializacijos neteko turėto veido. Žemės ūkį, architektūrą ir aplinkosaugą išmanantys žmonės ateityje turėtų būti darbo rinkoje itin paklausūs, panašiai kaip šiandieniai architektai.

Organų inžinierius

Kamieninių ląstelių tyrimai, tikėtina, gali bent iš dalies išspręsti organų donorų laukiančių žmonių sveikatos problemas, reikalingus organus tiesiog sukuriant. Ir nors tokios specialybės kol kas dar nėra, kamieninių ląstelių tyrimai ne tik garsiai aptariami mokslinėje bendruomenėje, bet ir dėstomi Harvardo, Šiaurės Karolinos bei kituose universitetuose, garsėjančiuose biologijos mokslų programomis.

Šiukšlių inžinierius

Kasmet pasaulyje sukuriama apie 2,5 milijardo tonų šiukšlių. Nepaisant visų iniciatyvų, dauguma jų iki šiol neperdirbama, ir turbūt visiems yra tekę matyti vandenyne plaukiojančių šiukšlių salų nuotraukas. Kad žmogus sukuria per daug šiukšlių žinoma seniai ir nors kol kas universitetuose nedėstoma konkrečiai šiai problemai spręsti skirta specialybė, internete netrūksta informacijos apie tai, kad ji darosi be galo reikalinga.

Išmaniųjų namų ir daiktų interneto specialistas

Duomenų svarba didėja, nes vis daugėja būdų šiuos duomenis surinkti, o skaičius prietaisų, kurie prisiderina prie mūsų įpročių auga nuolat. Daiktų internetas – dviejų ar daugiau elektroninių prietaisų bendravimas be jokio žmogaus indėlio. 2019-aisiais prietaisų, galinčių taip stebėti ir serveriui perduoti vartojo informaciją (į juos įeina telefonai, kompiuteriai, televizoriai, bet gali įeiti ir šaldytuvai ar skalbimo mašinos) skaičius siekia maždaug 25 milijardus. Prognozuojama, jog 2025-aisiais jų bus apie 75 mlrd.

Panašiai sparčiai kils ir su tuo dirbančių specialistų paklausa. Tendencijos pasitvirtina – šiuo metu VGTU jau ruošia daiktų interneto inžinerijos bakalauro kursą.

Žemės drebėjimų analitikas

Būtent šią specialybę mini ir „Linkedin“, ir beveik visi kiti ateities darbo rinkos analitikai. Pastaraisiais dešimtmečiais gerokai pasistūmėta nustatant būsimų drebėjimų lokaciją, bet jų laikas vis dar išlieka paslaptis. Tikimasi, jog su pažangesniais matavimo įrankiais netolimos ateities geologai ras būdą, kaip gyventojus įspėti gerokai iš anksto. O tam prireiks tiek geologijos išmanymo, tiek jau minėtos duomenų analizės.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-06-01 07:54:16

Birželio 1-oji – oficiali maudyklų atidarymo pradžia: ką turime žinoti?

Prasidedant šiltajam maudymosi sezonui kas dvi savaites bus atliekami vandens kokybės tyrimai. Gegužės 26 ir 27 d. buvo atlikti pirmieji Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono paplūdimių ir maudyklų vandens kokybės mikrobiologiniai tyrimai.
       2020-06-01 07:41:55

„Lietuvos draudimas“: kone kas valandą – po užlietą butą, namą, kotedžą

Kiekvieną dieną vien „Lietuvos draudimo“ klientai registruoja vidutiniškai po 18 atvejų, kai jų būstuose įvyksta vandens užliejimas. Absoliuti dauguma – trys iš keturių – užliejimų fiksuojami butuose, nors dėl to nukenčia ir privatūs namai, kotedžai, sodybos.
       2020-06-01 07:35:56

Smegenų ląstelių mirtį gali išprovokuoti vos vienas krešulys

Smegenų ląstelių mirtį gali išprovokuoti vos vienas krešulys. Trisdešimtmetė pateko dėl insulto į ligoninę, jai buvo sunku patikėti, kad tai lėmė rūkymas ir kraujo krešumą didinančių hormoninių kontraceptikų vartojimas. Vos 35-erių sulaukusį vyrą insultas ištiko dėl įgimtų širdies pakitimų.
       2020-06-01 07:28:17

Akiniai apsaugo nuo koronaviruso

Ar akiniai apsaugo nuo koronaviruso? Lietuvos ir užsienio ekspertai pripažįsta, kad akiniai yra viena iš priemonių, leidžiančių apsisaugoti nuo koronaviruso. Bet kuri akinių rūšis sukuria tam tikrą mechaninį barjerą tarp žmogaus kūno ir koronaviruso.
       2020-05-31 16:56:28

Gardūs ir sveiki desertai – misija įmanoma

Nesvarbu, koks metų ar paros laikas ir nuotaika – skanaus deserto norisi visada. Tačiau kasdien valgydami miltinius ir daug cukraus turinčius patiekalus galime prisišaukti įvairius negalavimus.
       2020-05-31 16:50:29

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 30 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 5.
       2020-05-29 10:59:04

Lietuvos mokykloms – nemokamas nuotolinio mokymosi įrankių paketas

Siekiant užtikrinti nenutrūkstamą mokymosi procesą karantino metu, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kartu su „Microsoft Lietuva“ ir „Squalio Lietuva“ dar balandžio mėnesio pabaigoje daugiau nei 1000 Lietuvos mokyklų suteikė prieigą prie „Microsoft 365 A3“ programinės įrangos paketo.
       2020-05-29 10:51:58

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 28 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 6.
       2020-05-29 09:55:41

Šią vasarą atostogautojus priims Vilnius: sostinė pavirs skirtingomis šalimis

Vilnius vasaros savaitgaliais šalies gyventojus kvies atostogauti keliaujant aplink pasaulį. Sostinės bendruomenės, ekskursijų ir renginių organizatoriai, restoranai, viešbučiai ir menininkai susivienijo, kad į užsienį išvykti negalintiems lietuviams egzotiškas patirtis sukurtų gimtinėje.
       2020-05-29 09:51:55

7 pagalbos sau būdai, kaip be streso pasiruošti egzaminams

Pagalvojus apie sesiją, atsiskaitymus ir egzaminus, studentus gali apimti mintys apie įmanomą ar įsivaizduojamą nesėkmę – „nepavyks pasiruošti atsiskaitymui, neišlaikysiu egzamino, atsiskaitymo metu sutriks internetas“ ir pan.
       2020-05-29 09:40:28

Netikėta karantino pasekmė – socialinius tinklus užkariauja medikai

Koronaviruso pandemijos metu krito beveik visų socialinių tinklų žvaigždžių aktyvumas. Ir nors tokiose platformose kaip „Facebook“ didžiausias lankytojų srautas kilo iki 15 proc., turinio, ypač remiamo, skaičius sumažėjo.
       2020-05-28 13:29:11

Kodėl vyrams reikia minkšto dantų šepetėlio ir kiti 10 faktų

Burnos higiena – kasdienis kiekvieno iš mūsų rūpestis, kuris neturėtų apsiriboti tik dantų valymu ryte ir vakare. „Eurovaistinės“ sveikatos priežiūros specialistai sako, kad rūpindamiesi savo šypsena dažnai vadovaujamės mitais ir neskiriame tam pakankamai dėmesio.
       2020-05-28 13:24:54

Seimas svarstys pagalbos priemones vyresniems darbuotojams

Seimas pradėjo svarstyti socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pristatytas Užimtumo, Nedarbo socialinio draudimo įstatymų ir Darbo kodekso pataisas (projektai Nr. XIIIP-4901, Nr. XIIIP-4903, Nr. XIIIP-4904), kuriomis siūloma paskata darbdaviams, kurie išlaikys 60 m. ir vyresnius darbuotojus.
       2020-05-28 13:18:29

Seimas svarstys pataisas dėl ligos išmokų karantino metu

Seimas pradėjo svarstyti socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pristatytas Ligos ir motinystės socialinio draudimo pataisas (projektas Nr. Nr. XIIIP-4902), kuriomis siūloma, kad dar tęsiantis ekstremaliai situacijai ir karantinui būtų aiškiai nustatoma ligos išmokų mokėjimo pabaiga.
       2020-05-28 13:15:22

Onkologiniams ligoniams - transporto bilietai su 80 proc. nuolaida

Seimas priimtomis Transporto įstatymo pataisomis asmenims, sergantiems onkologinėmis ligomis, suteikė galimybę vienkartinį arba terminuotą vardinį važiavimo tolimojo, vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusais ir troleibusais,
       2020-05-28 13:02:48

Raudonos spalvos vaisiai: kuo naudingi ir ką iš jų pagaminti?

Daugiau daržovių ir vaisių: argi ne tokius pažadus sau davėme šį pavasarį? O štai raudonos spalvos vaisiai – puikus antioksidantas. „Maximos“ maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė dalijasi, kad tikra vitaminu bomba galima vadinti braškes, o taip pat kaip jas panaudoti gaminant sveikas ir skanias salotas.
       2020-05-28 12:41:56

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 27 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 9.
       2020-05-28 07:53:45

Kol vaistai ir vakcina nuo koronaviruso neatrasti, rūpinkitės imunine sistema

Sveikatos priežiūros specialistų teigimu, šiuo metu, kol dar neturime nei vaistų, nei vakcinos nuo koronaviruso, ypatingai svarbu kuo labiau sumažinti riziką užsikrėsti kvėpavimo takų virusais ir palaikyti imuninę sistemą.
       2020-05-28 07:48:50

Specialisto patarimai: poreikis keltis į internetą pamatuojamas objektyviai

COVID-19 pandemija smarkiai suvaržė daugybės Lietuvos verslininkų veiklą ir privertė juos ieškoti naujų sprendimų. Elektroninės komercijos specialistas Aurimas Junčis sako, kad verslo iškėlimo į internetą poreikis yra objektyviai pamatuojamas ir tam nebūtina sulaukti tokios situacijos, į kurią dabar pasinėręs visas pasaulis.
       2020-05-27 17:06:07

Karantino sąlygos darosi švelnesnės

Vyriausybė, atsižvelgusi į epidemiologinę situaciją šalyje, šiandien posėdyje priėmė sprendimą pratęsti karantino režimą iki birželio 16 dienos 24 val., tačiau sušvelninti karantino sąlygas.
       2020-05-27 10:39:28

Prasidėjo sodo darbų sezonas: 3 pavojai, tykantys neatsargių sodininkų

Švelnėjant karantino sąlygoms ir artėjant vasarai, vis daugiau žmonių vyksta į sodus ar sodybas, kur jų laukia sezoniniai darbai. Išsiilgus gryno oro ir aktyvios veiklos nė nekyla mintis, kad sodininkystės ar daržininkystės darbai gali baigtis ir nemalonumais.
       2020-05-27 10:33:37

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 26 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 8.
       2020-05-27 07:20:08

7 priežastys, kodėl svoris nekrenta

Pradėjai laikytis dietos, bet rezultatai netenkina? Pradėjai daugiau sportuoti, bet svoris vis vien nekrenta? Jei ir Tu susiduri su šiomis problemomis – galbūt šiame straipsnyje rasi atsakymą, kodėl negali atsikratyti papildomais kilogramais.
       2020-05-26 10:26:08

Pateiktos atnaujintos bendros rekomendacijos pažeidžiamiausiai gyventojų grupei

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekiant suvaldyti koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimą, parengė išsamias bendras rekomendacijas gyventojams dėl prevencinių priemonių, skirdama ypatingą dėmesį pažeidžiamiausiai grupei – sergantiesiems lėtinėmis ligomis ir vyresnio amžiaus žmonėms.
       2020-05-26 09:21:07

Lietuvos startuoliai krizės neišsigando: vos spėja suktis

Pasaulį užklupusi COVID-19 pandemija paralyžiavo nemažą dalį verslų. Tačiau technologinės įmonės, kuriančios inovatyvius produktus, šią situaciją išnaudoja maksimaliai: Lietuvos startuolių kūrėjai teigia vos spėjantys reaguoti į klientų užsakymus.
       2020-05-26 09:15:40

Kaip gyvensime ir dirbsime po karantino

Krizės ir sukrėtimai paprastai atneša ne tik negandas, bet ir spartina pokyčius. Tam, kam paprastai prireikia metų, krizių metu įvyksta vos per vieną naktį. Štai vos per savaitgalį išmokome dirbti ir mokytis namuose.
       2020-05-26 09:11:23

„Barbora“ stiprina pozicijas: dar šiemet taps e. prekybos centru

Iki šiol save pozicionavusi kaip maisto ir kasdienių prekių elektroninė parduotuvė, „Barbora“ žengia į platesnę rinką – didina ne maisto produktų asortimentą. Plėtrą į plataus vartojimo prekių pardavimą įmonė vykdo keliais etapais.
       2020-05-26 08:48:37

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 25 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 4.
       2020-05-25 10:59:01

1 valanda per dieną sportui: kodėl to reikia?

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas aktyviai judėti reikėtų bent 30 minučių per dieną. Tačiau norint būti dar sveikesniems – fizinei veiklai kasdien rekomenduojama skirti vieną valandą.
       2020-05-25 10:54:01

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 24 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 12.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.