Naujienos

Naujametinis pažadas – finansinis stabilumas: 5 žingsniai

2020-01-03 15:25:28

Naujametiniai pažadai pradėti lankyti sporto klubą ar skaityti daugiau knygų – pakankamai nusibodę. Tačiau pažadas geriau tvarkytis su savo asmeniniais finansais – tikrai vertas dėmesio ir aktualus daugeliui.

Skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės „Credit24“ atlikta apklausa atskleidžia, kad per praėjusius metus ekonominė situacija pagerėjo tik trečdalio lietuvių šeimose, kai 63 proc. – arba pablogėjo, arba išliko tokia pati, kaip anksčiau. Todėl specialistai pataria atkreipti dėmesį į savo asmeninio biudžeto planavimo įgūdžius ir išskiria penkis esminius žingsnius, kad šie metai būtų finansiškai atsakingesni ir sėkmingesni.

Finansinis stabilumas ir asmeninė ekonominė situacija nepriklauso tik nuo algos dydžio – gaunamas pajamas reikia mokėti valdyti. Tai daryti padeda asmeninio biudžeto sudarymas ir planavimas. Sudarytas biudžetas – labai svarbus įrankis, skirtas sekti ir planuoti savo pajamas ir išlaidas. Planavimas į priekį padeda išvengti nepamatuoto bei impulsyvaus išlaidavimo ir sutaupyti pinigų tikrai reikalingiems pirkiniams.

„Asmeninio biudžeto planavimas mums leidžia stebėti, kur nukeliauja mūsų pinigai. Tai padeda išvengti nelauktų situacijų, išmokti taupyti ir pasiruošti nenumatytoms išlaidoms. Pradėjus vesti biudžetą, dažnas žmogus pastebi, kad išleidžia nemažai pinigų ten, kur galėtų jų išleisti daug mažiau, o ilgainiui pavyksta sutaupyti tikrai reikalingiems pirkiniams“, - kalba Donata Stoškuvienė, „Credit24“ klientų aptarnavimo vadovė.

Lietuviai patarimų ieško internete

Palyginus su apklausos respondentais iš kitų valstybių, lietuviai išsiskiria tuo, kad priimant finansinius sprendimus, patarimų daugiausiai ieško internete. Nors internetas yra populiariausias finansų „patarėjas“ visų šalių respondentų tarpe (57 proc.), Lietuvoje čia patarimų ieško net 68 proc. apklaustųjų. Tuo tarpu iš šeimos ir draugų patarimų prašo 37 proc. mūsų šalies gyventojų, o į finansų specialistą kreipiasi tik 23 proc. lietuvių.

„Planuoti išlaidas nėra taip paprasta – tam gali tekti skirti nemažai laiko ir pastangų, o kartais net ir finansų specialistų pagalbos. Visgi, dėl įvairių kultūrinių priežasčių lietuviai į finansų specialistus kreiptis linkę mažiausiai iš visų šalių – pas mus tai daro kas ketvirtas, o kitose šalyse vidutiniškai kas trečias. Todėl kadangi mums patogiausia ieškoti pagalbos internete, išskiriame esminius žingsnius, kaip planuoti asmeninį biudžetą“, - sako D. Stoškuvienė.

1. Fiksuokite visus gaunamus pinigus

Visų pirma, kad išmoktumėte tinkamai elgtis su savo pinigais, reikėtų tiksliai žinoti, kiek jų turite. Akylai fiksuojamos pajamos padeda išsaugoti daugiau pinigų ir mažiau jų išleisti. Surašykite visas gaunamas pajamas, t.y. ne tik gaunamą darbo užmokestį, bet ir tokias įplaukas kaip piniginės dovanos, dienpinigiai, stipendija, pašalpa, gaunami priedai ir panašiai.

2. Apskaičiuokite būtinas išlaidas

Užfiksavus pajamas būtina apskaičiuoti, kiek pinigų išleidžiate. Pradėkite nuo būtinųjų išlaidų, tokių kaip mokesčiai, paskolos įmokos, taip pat apskaičiuokite transportui skiriamas išlaidas. Pažymėkite visas fiksuotas išlaidas, kurias patiriate kiekvieną mėnesį, tokias kaip prenumeratos, vaikams skiriamos išlaidos, net ir santaupoms skiriamus pinigus, jeigu jų atsidedate kiekvieną mėnesį. Skaičiuodami išlaidas nepraleiskite pro akis nė vieno cento, o planuodami pirkinius nepamirškite, kad yra portalų, kuriuose galite palyginti prekės kainą skirtingose parduotuvėse ir taip dar truputį sutaupyti.

3. Planuokite nebūtinas išlaidas

Pabandykite apskaičiuoti, kiek pinigų pastaraisiais metais išleidote maistui, drabužiams, pramogoms ir kitiems dalykams, be kurių neapsieinate, bet kurių vartojimą galite kontroliuoti. Peržvelgę šias išlaidas suprasite, kam galite išleisti mažiau ir išvengti nebūtinų išlaidų. Pavyzdžiui, pietaudami kavinėse nepastebėdami išleidžiate žymiai daugiau pinigų, nei į darbą nešdamiesi namuose pagamintą maistą. Taip pat kai atrodo, jog šaldytuve nieko nebėra, pagalvokite, ką galite pagaminti iš šaldytuve esančių likučių ir besibaigiančių galioti produktų. Sudėjus iš pažiūros gal ir nelabai derančius ingredientus ant picos pado ar ryžių, galite atrasti įdomių receptų ir išnaudoti visus produktus, kuriems išleidote pinigus.

4. Analizuokite išlaidas

Bent kartą per mėnesį peržvelkite savo asmeninį biudžetą ir stebėkite, kaip paskirstote savo pinigus. Tai padės išsiaiškinti kaip koreguoti savo išlaidas ir atkreipti dėmesį, kokiems pirkiniams reikėtų išleisti mažiau bei kokiems pirkiniams būtų galima skirti daugiau pinigų. Gal išleidžiate per daug drabužiams ir vietoj to galėtumėte skirti daugiau pinigų laisvalaikiui? Visgi, verta nepamiršti, kad pagrindinis tikslas yra ne perskirstyti savo turimus pinigus, o juos taupyti. Ypač svarbu atsidėti nenumatytoms išlaidoms, dėl kurių, pastebi „Credit24“ atstovė, žmonės skolinasi kone daugiausiai.

5. Planuokite visų metų išlaidas

Planuokite ne tik mėnesinį, bet ir metinį biudžetą – pabandykite apskaičiuoti visų metų pajamas ir išlaidas. Taip bus daug lengviau pasiekti ne tik trumpalaikius, bet ir ilgalaikius finansinius tikslus, t.y. susitaupyti pinigų ne tik naujam televizoriui, bet galbūt ir naujam būstui.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-03-03 17:26:59

Primename – nuo stabligės ir difterijos skiepykitės nemokamai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (toliau ULAC) medikai primena – neužilgo prasidės sodo ir daržo darbai – nepamirškite pasiskiepyti nuo stabligės, bei kartu atnaujinsite skiepus ir nuo difterijos (skiepijama kartu su difterijos komponentą turinčia vakcina).
       2021-03-03 13:39:29

Nuo kito trečiadienio „Regitroje“ atnaujinami praktikos egzaminai

Nuo kovo 10 d., trečiadienio, „Regitroje“ atnaujinami visų kategorijų praktikos egzaminai. Toks sprendimas priimtas po šiandien įvykusio Vyriausybės posėdžio.
       2021-03-03 13:36:44

ES Taryba patvirtino tikslines ribojamąsias priemones Rusijos pareigūnams

Kovo 2 dieną Europos Sąjungos (ES) Taryba patvirtino tikslines ribojamąsias priemones už Aleksėjaus Navalno įkalinimą ir represijas prieš taikius protestuotojus atsakingiems keturiems Rusijos valdžios pareigūnams.
       2021-03-03 13:30:45

Atnaujinami praktiniai vairuotojų mokymai

Nuo kovo 10 d. bus leista atnaujinti veiklą vairavimo mokykloms ir rengti praktinius vairuotojų mokymus. Toks sprendimas šiandien priimtas Vyriausybės posėdyje.
       2021-03-03 13:14:46

Santaros klinikose pradedama naujų SARS-CoV-2 viruso atmainų paieška

Pradedami visų Santaros klinikų laboratorijoje naujai nustatytų atvejų SARS-CoV-2 viruso atmainų B.1.351 bei P.1 atrankiniai tyrimai.
       2021-03-03 09:51:57

Telefono baterija: priežiūra ir dažniausios klaidos

Telefono baterijos ištvermingumas priklauso ne tik nuo baterijos talpos, bet ir nuo telefono naudotojo veiksmų. Technologijų ekspertai pataria, kaip rūpintis telefono baterija ir ko nedaryti, kad ji tarnautų ilgiau.
       2021-03-03 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 503 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8974 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 503 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-03 09:38:25

Užimtumo tarnybos prognozė: kam šįmet geriausiai seksis įsidarbinti?

2021 metais aukštesnes nei vidutines įsidarbinimo galimybes turės šių profesijų atstovai: gydytojai ir slaugos specialistai, inžinieriai, gamybos darbų meistrai ir brigadininkai, statybos darbininkai, sunkiasvorio transporto vairuotojai.
       2021-03-03 09:32:40

Benediktui Vanagui vienu metu atliktos riešo ir peties operacijos

„Kaip sakė Arvydas Sabonis, po 50-ties metų baigiasi garantija. Tačiau pamiršo paminėti, kad ir iki tol (ypač po Dakaro) reikia pasiremontuoti. Galvojau, kad pavyks išvengti skalpelio, tačiau kieno motina yra viltis, visi žinome.
       2021-03-03 09:23:51

KTU kviečia kartu ruoštis 5 pagrindiniams brandos egzaminams

Brandos egzaminai – abiturientų išbandymo metas. Daugumai tai svarbaus etapo pabaiga ir pirmas žingsnis karjeros link, kuris ir įprastai nepraeina be šiek tiek nerimo ar papildomų pastangų.
       2021-03-03 09:12:07

Vaisių ir daržovių laikymas namuose: ką laikyti šaldytuve, o kam tinka kambarys?

Pirmosiomis pavasario dienomis dažniau atsigręžiame į sveikos gyvensenos tendencijas, riebesnius produktus vis dažniau iškeičiame į šviežius vaisius bei daržoves.
       2021-03-03 08:57:56

Kaip dažysimės šį sezoną: 5 karščiausios makiažo tendencijos

Iki šiol dominavę ryškūs ir matiniai tonai pamažu išstumiami švelnių, spindinčių ir pastelinių spalvų, kurios vainikuoja esminį makiažo akcentą – sveikai atrodančią odą bei natūralų įvaizdį.
       2021-03-03 08:38:29

Prie robotų gamintojų durų - eilės. Virusui išvaikius žmones, dirbs mašinos

Robotikos sprendimus kuriančios bendrovės stebi itin išaugusį įmonių poreikį automatizuoti ir tokiu būdu efektyvinti procesus. Su robotikos sprendimais dirbantys kūrėjai sako šiuo metu eilėje turintys daugiau projektų nei iki pandemijos.
       2021-03-03 08:32:44

5 automobilių technologijos, atsiradusios iš telefonų

Automobilių gamintojai vis labiau neriasi iš kailio siūlydami išmanesnius ir inovatyvesnius naujų modelių sprendimus. Nors vienos technologijos orientuotos tik į kelionių saugumą, nemažai diegiama ir dėl vairuotojų patogumo.
       2021-03-03 08:13:47

„Samsung“ pristatė televizorių naujienas, tarp jų – ir tinkamas naudoti lauke

Bendrovė „Samsung“ savo virtualiame renginyje „Unbox&Discover“ pristatė naujus „MICRO LED“ ir „Neo QLED“ televizorius, ekranus, monitorius ir garso sistemas.
       2021-03-03 08:11:19

Ant kelių likusi druska naktimis vilioja stirnas ir briedžius

Priemonės, kuriomis barstomi keliai, vilioja stirnas ir briedžius, ir tai savo ruožtu gali tapti rimtų eismo nelaimių priežastimi.
       2021-03-03 08:07:04

Storas sniego sluoksnis erkėms tarsi antklodė, prasideda erkių sezonas

Epidemiologų teigimu, nors žmonėms šalta ir sniego negailėjusi žiema pridarė nemažai rūpesčių, erkių tokios oro sąlygos greičiausiai nepražudė, tad netrukus parazitai jau ims busti iš žiemos miego.
       2021-03-03 08:00:53

Pasikartokime: kaip apsaugoti asmeninius duomenis?

Kiekvieną sekundę milijonai žmonių naršo internete darbo, asmeniniais, pramogų ar kitais tikslais. Tačiau retas iš jų susimąsto, kiek asmeninės informacijos, naršydamas ar apsipirkinėdamas internete, atskleidžia kitiems.
       2021-03-03 07:52:48

Didėjant Nemuno debitui, Kauno hidroelektrinė didina elektros energijos gamybą

Bendrovė „Ignitis gamyba“ informuoja, kad prasidėjus pavasariui stebima didėjanti vandens prietaka į Kauno marias. Jeigu vandens lygis Kauno mariose toliau kils, tai turės įtakos ir Nemuno vandens lygiui žemiau Kauno A. Brazausko hidroelektrinės (Kauno HE) užtvankos.
       2021-03-03 07:42:43

Ar technologijos – ne mergaičių sritis, jei programavimo pradininkė - moteris?

Lietuvos moksleiviai dažniausiai lanko muzikos ar sporto būrelius, tačiau pastaruoju metu populiariausiųjų penketuke užtikrintai įsitvirtino ir informacinių technologijų užsiėmimai.
       2021-03-02 19:32:18

Nustatyti dar 25 iš Jungtinės Karalystės kilusio (B.1.1.7) viruso atvejai

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL), koordinuojanti koronaviruso sekoskaitos tyrimus Lietuvoje, informuoja, kad nustatyti dar 25 nauji iš Jungtinės Karalystės kilusio (B.1.1.7) viruso linijos atvejai.
       2021-03-02 15:58:05

Beveik pusė visų sukčiavimo nusikaltimų yra padaroma telefonu

Pernai buvo registruota 2264 sukčiavimo nusikaltimų. Telefoninis sukčiavimas sudaro apie 46 procentus, 80 procentų nusikaltimų padaro asmenys, atliekantys bausmę pataisos įstaigose.
       2021-03-02 13:48:57

Kaip apskaičiuojamas suvartotos elektros energijos kiekis?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi nebuitinio vartotojo ir AB ,,Energijos skirstymo operatorius” (ESO) ginčą, įpareigojo operatorių perskaičiuoti priskirtą apmokėti elektros energijos kiekį už laikotarpį, kai netinkamai veikė apskaitos prietaisas.
       2021-03-02 12:44:43

Eksperto patarimai: 5 dažniausios buitinės technikos problemos ir sprendimai

Daugelis neįsivaizduojame savo buities be įvairių ją palengvinančių prietaisų – nuo dulkių siurblio iki šaldytuvo. Tačiau naudojantis jais neišvengiama ir problemų. Laimei, ne visos jos reiškia, kad su vienu ar kitu buitiniu prietaisu teks atsisveikinti.
       2021-03-02 11:01:36

Psichologė: neigiamos emocijos taip pat turi prasmę ir yra mums reikalingos

Neigiamos ar nemalonios emocijos aplanko kiekvieną. Klaidinga manyti, kad reikėtų jų vengti ar netgi slopinti. Pasak „Rimi“ organizuojamo virtualių paskaitų ciklo „Rinkis rūpintis savimi“ psichologės, dėmesingumo valdymo mokytojos Eglės Masalskienės, visos emocijos, teigiamos ir neigiamos, mums yra reikalingos.
       2021-03-02 10:22:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 450 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 7745 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 450 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-02 09:01:09

Darbo rinka atsispyrė antrojo karantino įtakai

Praėjusiais metais dėl karantinų poveikio dirbančiųjų skaičius Lietuvoje mažėjo, tačiau vidutinis darbo užmokestis augo beveik taip pat sparčiai, kaip ankstesniais metais.
       2021-03-02 08:53:12

Pritarta siūlomai prekybos elektra su trečiosiomis šalimis metodikai

Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės vadovaujama Elektros energetikos sistemos sinchronizacijos komisija šiandien pritarė siūlomiems naujos prekybos elektra su trečiosiomis šalimis metodikos principams.
       2021-03-02 08:46:05

Išjudinta Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukcija: gyvūnai gyvens daug erdviau

Aplinkos ministerija išjudino Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukciją – paskelbtas statybos viešųjų pirkimų konkursas. Netrukus gyvūnams bus atnaujinami arba statomi nauji, didesni pastatai ir voljerai, įrengiamos edukacinės erdvės, laboratorijos ir kt.
       2021-03-02 08:41:42

Elektros rinkos barometras: elektra Lietuvoje atpigo 33 proc.

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse sumažėjo trečdaliu – 33 proc. Lietuvoje elektra atpigo iki 42,11 Eur/MWh, Latvijoje ir Estijoje jos kaina siekė 42,02 Eur/MWh.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.