Naujienos

Robotizacija neišvengiama, tačiau bijoti jos nereikia

2020-02-12 16:11:18

Gamyba ir sandėliavimas, kaip ir dauguma kitų pramonės šakų, nestovi vietoje. Kuriamos naujos, žmonių darbą palengvinančios technologijos. Diegiami nauji, turimus resursus optimaliau išnaudoti leidžiantys sprendimai. Kaip neatsilikti nuo permainų?

Apie tai pasakoja vieno iš šio segmento lyderių – UAB „Švytėjimas“ – atstovai.

Automatizavimas – konkurencingumo didinimo garantas.

Pasaulyje vis sparčiau vykstantys pramonės šakų robotizavimo ir automatizavimo procesai pasiekė ir Lietuvą, tačiau bijoti to tikrai nereikia, teigia UAB „Švytėjimas“, kuri savo veiklą pradėjo nuo metalo apdirbimo, o šiandien rinkai tiekia ir visiškai automatizuotas gamybines - pramonines linijas, direktorius Darius Trapas.

Pasak jo, modernėjančios technologijos tampa pramoninių revoliucijų priežastimi. Paskutinius kelis dešimtmečius išvysčiusiose šalyse vyksta 4.0 pramonės revoliucija, „darbo rinką“ atverianti robotams. Artimiausiais metais pokyčiai tiek Europos, tiek Lietuvos darbo rinkoje yra neišvengiami, tačiau, užuot bijojus, jiems galima tinkamai pasiruošti ir optimaliai išnaudoti atsirandančias naujas galimybes.

Orientuodamasi į vykstančias permainas ir klientų lūkesčius, UAB „Švytėjimas“ rinkai siūlo visą paslaugų paketą, pradedant geriausiai kliento poreikius atitinkančio sprendimo parengimu, gamybinės linijos projektavimu, gamyba, surinkimu, išbandymu, baigiant technine priežiūra, darbuotojų apmokymu.

„Srautinėje gamyboje labai svarbu yra tai, kad procesai vyktų be pertraukų ar stabčiojimų, todėl šioje srityje veikiantiems klientams siūlome „darbininkų pagalbininkus“, kurie niekada neserga, nebūna blogos nuotaikos, išlieka darbingi 24 valandas per parą. Be to, teisingai užprogramuoti įrenginiai dirba efektyviai, taupiau naudoja elektros energiją, nepridaro broko ir leidžia optimizuoti sąnaudas“, - robotizacijos teikiamą naudą įvardija UAB „Švytėjimas“ finansų direktorius Simonas Aukštikalnis.

Pasak jo, automatizacijos procesai gerokai padidina ir įmonės kuriamų prekių konkurencingumą. Anksčiau Lietuvos gamintojai galėjo konkuruoti su Vakarų pramone dėl palyginti pigios darbo jėgos. Darbo užmokesčiui augant, atitinkamai teko branginti ir savo produkciją, todėl konkuruoti darėsi vis sunkiau. Automatizuotos gamybos, surinkimo ar sandėliavimo linijos optimizuoja darbo sąnaudas, mažėja prekių savikaina ir atitinkamai didėja jų konkurencingumas, o tai, norint išlikti rinkoje, yra ypač svarbu.

Greitai, patikimai, efektyviai

Pirmieji UAB „Švytėjimas“ automatiniai konvejeriai buvo sudėtingi įrenginiai, kurių valdymas vyko laidų ir mygtukų pagalba. Šiandieninės įmonės linijos ne tik lengvai surenkamos, bet ir valdomos išmaniaisiais telefonais. Pastaraisiais galima programuoti linijų darbą, reguliuoti variklio greitį, nustatyti įsibėgėjimo ir stabdymo laikus, gauti veiklos ataskaitas, o specialių ryšio technologijų naudojimas užtikrina būtiną saugumą.

Produkto vadybininkas Ernestas Burneika patikslino, kad linijų moduliai yra programuojami atskirai, tad vieną liniją gali sudaryti nuo 1 iki 25 konvejerių. Reduktorių efektyvumas siekia 98 proc., išmanieji varikliai paleidimo metu gali pasiekti 4 kartus didesnį pradinį sukimo momentą už nominalų. Be to, tas pats variklis sėkmingai gali būti naudojamas, keičiant, modernizuojant ar pertvarkant turimas linijas, kas dar labiau sumažina jų eksploatacinius kaštus. Privalumas yra ir tai, kad šiandieninės linijos turi reguliuojamą aukštį, o jose naudojami aukštos kokybės plieniniai ritinėliai leidžia transportuoti įvairių svorių ir gabaritų krovinius.

Simonas Aukštikalnis akcentavo, kad kiekvienu atveju yra įvertinami konkretaus kliento poreikiai, jo galimybės ir, atsižvelgiant į tai, yra projektuojamos būsimos linijos. Bet kuri veiklos sritis turi tam tikrų niuansų, todėl sandėliuose nelaikome „pusfabrikačių“, viską gaminame, tik klientui užsakius. Iššūkių vis dar pasitaiko, bet jie verčia tobulėti. Siekiame pateikti efektyviausią ir optimaliausią variantą, todėl klientui galime pateikti sprendinius su konkrečiu ekonominiu pagrindimu, tuomet užsakovas iškart mato, kokių investicijų reikės ir kada jos atsipirks. Kita vertus, atsiperkamumas yra susijęs ir su darbo organizavimu. Surinkti ir perduoti naują liniją galime ganėtinai greitai, tačiau būtina, kad klientas išnaudotų visas jos galimybes. O tam vien išmaniųjų „mašinų“ neužtenka. Reikia, kad būtų, kas joms vadovauja.

Darbuotojų poreikis išliks

Labai dažnai viešai kalbant apie pramonės ir gamybos robotizavimą akcentuojama, kad tai be darbo paliks tūkstančius žmonių. Darius Trapas su tokiu požiūriu yra linkęs nesutikti.

„Apmokius darbuotojus dirbti su naujausiomis automatizuotomis linijomis, jie taps dar paklausesni, o eliminavus iš jų veiklos sunkų fizinį darbą ir patikėjus jį robotams, bus optimaliau išnaudojamos darbuotojo galimybės bei sugebėjimai. Žmonės yra per daug brangūs ir ne tokie našūs tose srityse, kuriose greičiau ir efektyviau dirba robotai. Juolab, kad pastarieji, nors ir labai tiksliai atlieka jiems pavestas užduotis, patys protauti dar nemoka. Būtent todėl sutinku su požiūriu, kad robotas ne pakeis žmogų, o perimdamas sunkų fizinį darbą sudarys jam sąlygas dirbti dar efektyviau. Be to, tikėtina, darbuotojas pats bus suinteresuotas naudingiau ir produktyviau išnaudoti atsiradusį laisvą laiką“, – kitokį požiūrį į „robotų invaziją“ išsakė įmonės vadovas.

Tai, kad konvejerius prižiūrinčių ar robotams vadovaujančių žmonių reikės dar ilgai, pritarė ir Simonas Aukštikalnis.

„Nors automatizuotos linijos vis dar yra savotiška naujovė, tos įmonės, kurios jas įdiegia, netrunka pastebėti, kad tai leidžia padidinti darbo našumą. Didėjant darbo našumui, auga gamybos apimtys, su jomis – ir pajamos, tad atsiranda poreikis plėstis. Naujas linijas įdiegti nėra sunku, tačiau jų aptarnavimui ir priežiūrai tikrai reikės papildomų operatorių, nes mašinos šio darbo kol kas nesugeba atlikti. Tad akivaizdu, kad kvalifikuoti, mokantys dirbti su naujausiomis, moderniomis technologijomis darbuotojai visada turės darbą. Taip pat jie bus paklausūs darbo rinkoje bei, kas labai svarbu, vertinant psichosocialinius veiksnius, galės nesijaudinti, kad į jų darbo vietas kėsinasi „terminatoriai“, – humoristine gaidele pokalbį baigė UAB „Švytėjimas“ finansų direktorius Simonas Aukštikalnis.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Darbas: kitos panašios naujienos
       2020-03-19 09:18:02

Darbas iš namų: patarimai kaip neprarasti motyvacijos ir planuotis savo dieną

Darbas namuose neabejotinai turi savų pliusų – raminanti, saugi aplinka, o sutaupytą laiką, kuris anksčiau buvo skirtas kelionėms į ir iš ofiso, galima skirti malonesnei veiklai. Tačiau darbas nuotoliniu būdu gali tapti ir tikru iššūkiu – čia lengviau užsiimti pašalinėmis veiklomis, neretai sunku išlaikyti sveiką darbo dienos režimą ir motyvaciją.
       2020-03-06 08:46:28

Karjera iš naujo: 7 veiksmų planas, kaip pasiryžti keisti darbą ar profesiją

Nors skaičiuojama, kad jaunoji karta darbą keičia kone kas dvejus metus, vis dėlto tokie pokyčiai, ypač jei keičiamas ne tik darbas, bet ir profesija, gali kelti iššūkių. Pradedantys galvoti apie karjeros kaitą kelia sau daugybę klausimų, kurie gali trukdyti priimti sprendimą.
       2020-03-05 10:07:57

Darbo keitimo grėsmės: kaip pasiruošti spontaniškumui?

Turbūt ne vienam žmogui yra pasitaikiusi situacija, kai darbą tenka palikti, nors naujojo paieškos dar nepradėtos. Statistika rodo, kad naujo darbo paieškos vidutiniškai trunka apie pusmetį, o net 4 iš 10 gyventojų, netekę pagrindinių pajamų, nesiskolindami išgyventų vos mėnesį.
       2020-02-29 13:48:44

Kaip išgyventi nuotolinio darbo sąlygomis?

Koronavirusas jau Lietuvoje, todėl laikas imtis jo plitimo stabdymo sprendimų. Vienas esminių – nuotolinis darbas. Nors jis senokai įteisintas, senokai reklamuojamas, bet dabar ateina lemtingų išbandymų laikas.
Daugiau naujų naujienų
       2020-04-04 18:08:34

Vilnius siūlo sprendimą saviizoliacijai: programėlė mobiliesiems „Karantinas“

Vilniaus miesto savivaldybė kartu su sveikatingumo programėlės „Lympo“ komanda karantinuotųjų izoliavimui pasitelkė išmaniąsias technologijas ir sukūrė programėlę mobiliesiems telefonams „Karantinas“.
       2020-04-04 17:55:56

Kol opozicija kritikuoja esančius valdžioje, veiklūs žmonės dirba

Žurnalistas Andrius Tapinas ir jo komanda džiaugiasi į Lietuvą atvykusiomis naujomis apsauginėmis priemonėmis medikams. Tokios veiklos rezultatai yra žymiai geriau nei valdžios kritika sėdint rankas sudėjus.
       2020-04-04 17:20:35

Ir tarp medikų pasitaiko nesąžiningų arba Svetima gėda

Vakar žurnalistas Andrius Tapinas savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo žinia, kad vilnietė gydytoja - rezidentė internetu perpardavinėjo respiratorius, kurie už suaukotus pinigus buvo nupirkti Lietuvos medikams.
       2020-04-04 14:40:51

Šeštadienį nusileido dar viena asmens apsaugos priemonių siunta

Šeštadienį Kauno oro uoste nusileido lėktuvas – šįkart daugiau nei 23 tonų sveriančiame krovinyje atgabenta vienkartinės medicininės aprangos ir vienkartinių chirurginių kaukių.
       2020-04-04 12:31:08

Kaip vesti pamokas skaitmeniniu formatu? Lyderiai dalijasi savo patirtimi

Kovo mėnesio pabaiga Lietuvoje buvo vienas iš labai retų atvejų, kuomet įprastas gyvenimas, kokį žinome ir matome - smarkiai pasikeitė. Valstybėje paskelbus karantiną didelė dalis įmonių arba sustabdė arba perkėlė savo veiklas į skaitmeninį formatą.
       2020-04-04 12:01:33

Raimondas Kuodis siūlo aukoti ekonomiką, o ne gyvybes

Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis teigia neabejojantis, kad koronaviruso sukelta ekonominė krizė bus didesnė negu krizė, prasidėjusi 2008 m. Tačiau pakentėjus iki birželio galo, anot jo, pasaulis ir vėl po truputį galės grįžti į normalias vėžes.
       2020-04-04 11:37:44

Patvirtintas dešimtas mirties nuo koronavirusinės infekcijos atvejis

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien Lietuvoje patvirtintas dešimtas mirties nuo koronaviruso (COVID-19) atvejis. Buvusi medikė buvo gydoma Klaipėdos universitetinėje ligoninėje ir priklausė rizikos grupei.
       2020-04-04 11:06:13

Kultūros ministras ragina atsižvelgti į kultūros srities darbuotojų padėtį

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas kreipėsi į savivaldybių vadovus, ragindamas kultūros įstaigų, kurių savininko teises ir pareigas įgyvendina savivaldybė, darbą organizuoti taip, kad kuo mažiau nukentėtų tiek kultūros įstaigų veikla, tiek šią veiklą užtikrinantys kultūros įstaigų darbuotojai, tiek ir Lietuvos gyventojai, kultūros vartotojai.
       2020-04-04 09:22:34

FNTT ėmėsi norinčių nesąžiningai pasipelnyti iš koronaviruso

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai atliko patikrinimus pagal gyventojų pranešimus dėl prekybos šiuo metu rinkoje itin didelę paklausą turinčiomis apsaugos nuo naujojo koronaviruso (SARS-CoV-2) priemonėmis ir net greitaisiais COVID-19 testais.
       2020-04-04 09:04:21

RRT skelbia interneto spartos matavimų duomenis Vilniaus mieste

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, siekdama įvertinti mobiliojo interneto prieigos duomenų perdavimo spartą karantino metu, atliko matavimus Vilniaus mieste. Matavimai atlikti UAB „Bitė Lietuva“, „Telia Lietuva“, AB, UAB „Tele2“ ir AB Lietuvos radijo ir televizijos centro tinkluose, važiuojant pasirinktu maršrutu.
       2020-04-04 08:50:48

Atgabeno priemones su koronavirusu kovojantiems medikams – sulaukė šmeižto

Logistikos įmones valdanti Lietuvos kapitalo bendrovė „Hoptrans“, vykdydama Vyriausybės specialųjį užsakymą, sėkmingai organizavo medicininės apsaugos priemonių, skirtų su koronaviruso infekcija kovojantiems šalies medikams, pervežimą iš Kinijos į Lietuvą.
       2020-04-04 08:40:43

Automobilių techninę apžiūrą bus galima atlikti vėliau

Atsižvelgdama į riziką, susijusią su koronaviruso plitimu, Susisiekimo ministerija keičia privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros atlikimo tvarką. Pasibaigus techninės apžiūros galiojimo terminui, ją bus galima atlikti pasibaigus karantino laikotarpiui ir dar 30 kalendorinių dienų po karantino pabaigos.
       2020-04-04 08:37:02

Į kovą su koronavirusu stoja ir NVI: čia jau atliekami COVID-19 testai

Koronaviruso mėginiai nuo šiol bus tiriami ir Nacionaliniame vėžio institute (NVI) – Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai (NVSPL) įvertinus įstaigos galimybes ir pasirengimą į koronaviruso infekcijos nustatymo vietų tinklą penktadienį įtraukta ir NVI laboratorija.
       2020-04-04 08:24:04

Koronaviruso (COVID-19) šuolis Lietuvoje

Per vakar dieną patvirtinta naujų ligos atvejų: 75. Tiek per dieną dar nebuvo fiksuota. Šiuo metu didesnę ligos atvejų dalį jau sudaro šalies viduje įvykę užsikrėtimai. Virusas jau pradėjo plisti šalies viduje ir tik nuo mūsų elgesio priklauso kaip greitai jis plis.
       2020-04-04 08:16:22

Dviem dienom trumpinamas mobilių patikros punktų darbo laikas

Siekiant subalansuoti paimtųjų ėminių ir atliktų tyrimų kiekius, dviem dienoms – balandžio 5–6 dienomis – trumpinamas mobilių punktų darbo laikas. Dėl tos pačios priežasties minėtomis dienomis didžiuosiuose miestuose veiks tik po vieną mobilų punktą.
       2020-04-03 10:53:24

Dėl karantino reikalavimų – patikrinimas Klaipėdos universitetinėje ligoninėje

Sulaukus skundų iš medikų bendruomenės ir pacientų dėl galimai nesilaikomų saugos reikalavimų Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL), kurioje gydomi koronavirusu užsikrėtę žmonės, imamasi papildomų priemonių siekiant stabdyti galimą koronaviruso plitimą šioje gydymo įstaigoje.
       2020-04-03 07:34:18

Lietuvoje koronavirusas patvirtintas 696 asmenims

Penktadienio rytą pateiktais Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Lietuvoje yra užfiksuoti 696 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai.
       2020-04-02 13:10:47

Su COVID-19 susijusios inovacijos iš ES fondų bus finansuojamos 100 proc.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra patvirtinto daug palankesnes sąlygas verslui gauti subsidijų pagal ES investicijų priemones „Inostartas“ ir „Inopatentas“.
       2020-04-02 10:41:31

Kas darbą nuotoliniu būdu gali paversti lengvesniu procesu?

Trečią savaitę dirbame iš namų, tad visus pokalbius su kolegomis ar klientais teko perkelti į skaitmeninę erdvę. Kai kurie vis dar ieško sprendimų, kaip palengvinti darbą namuose, todėl pateikiame penkis patarimus, kurie darbą iš namų pavers sklandesniu, padės patogiau dalintis įvairiais dokumentais, organizuoti darbo eigą ir rengti vaizdo skambučius.
       2020-04-02 10:37:30

Apsaugos nuo koronaviruso rinkinys vairuotojams

Apsaugos nuo koronaviruso rekomendacijų žmonės turi nepamiršti net ir sėsdami į savo automobilį. Draudikai vairuotojams pataria vengti tiesioginio kontakto su kitais vairuotojais, tarnybų bei degalinių darbuotojais.
       2020-04-02 10:31:55

Daugėjant tyrimų gyventojų prašoma kantrybės

Sėkmingai sukūrus mobiliųjų punktų tinklą ir tikslingai pradėjus nuo koronaviruso tirti visus, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai, vis didesnės apkrovos tenka šalies laboratorijoms, dėl ko kartais gali užtrukti tyrimų atsakymai.
       2020-04-02 07:59:18

Karantino poveikį asmeniniams finansams pajuto beveik 40 proc. šalies gyventojų

Daliai įmonių pristabdžius ar iš viso nustojus vykdyti savo veiklą, 38 proc. šalies gyventojų teigia jau spėję pajusti dėl karantino stojančios ekonomikos poveikį asmeniniams finansams, rodo „Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atlikta šalies gyventojų apklausa.
       2020-04-02 07:55:40

Kompensuos gyventojams dalį išlaidų už įsigytą elektromobilį

Siekdama sumažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui ir skatinti naudotis mažataršiais automobiliais, Aplinkos ministerija gyventojams kompensuos dalį išlaidų už įsigytą elektromobilį. Šiam tikslui iš ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos skirta 5 mln. eurų.
       2020-04-02 07:52:27

Bendravimas per atstumą: kaip būti suprastam teisingai?

81 proc. žmonių darbe patiria komunikacijos iššūkių, o 46 proc. apklaustųjų teigia, kad technologijos nesusikalbėjimą tik didina, rodo tyrimo duomenys. Ilgas darbo iš namų laikotarpis šią problemą gali paaštrinti, todėl svarbu žinoti keletą nuotolinio bendravimo principų, lengvinančių bendravimą per atstumą.
       2020-04-02 07:43:07

Šalyje griežtinamos karantino sąlygos

Siekiant stabdyti koronaviruso infekcijos plitimą ir apsaugoti šalies gyventojų sveikatą, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymu Lietuvoje griežtinamos visuotinio karantino sąlygos.
       2020-04-01 15:58:38

Per parą tyrimų apimtys Klaipėdoje ženkliai išaugs

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje sumontavus neatlygintinai gautą automatizuotą laboratorinę įrangą, Vakarų Lietuvos regiono žmonėms atliekamų tyrimų apimtys ženkliai išaugs. Darbui su šia modernia įranga planuojama įsigyti ir 30 tūkstančių specialių jai pritaikytų reagentų.
       2020-04-01 15:57:06

Raseinių karščiavimo klinika jau priima pirmuosius pacientus

Šiandien Raseinių pirminės sveikatos priežiūros centre (Žemaitės g. 2) duris atvėrė Raseinių karščiavimo klinika, kur galės kreiptis viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintys pacientai. Čia jiems bus atliekami išsamesni tyrimai, įtariant koronavirusinę infekciją (COVID-19).
       2020-04-01 10:10:37

Balandžio 1-osios pokštai Lietuvos zoologijos sode

Melagių diena – tai Pasaulinė juoko diena, švenčiama visame pasaulyje. Tą dieną visi krečiame pokštus ir išdaigas savo artimiesiems, draugams ir kolegoms. O kaip yra gyvūnų pasaulyje? Ar jie taip pat apgaudinėja ir krečia išdaigas?
       2020-04-01 09:59:02

Ką daro vienas galingiausių lazerių pasaulyje, kurį sukūrė lietuviai

Prieš beveik metus Nobelio premijos laureatas prof. Gérard’as Mourou įžiebė vieną galingiausių lazerių pasaulyje, kurį sukūrė lietuviai. Jo kūrėjai pasidalino, kaip lazeris veikia, kuo jis ypatingas, ir kur bus pritaikomas.
       2020-04-01 07:31:47

Gydantys gydytojai spręs dėl priverstinio užsikrėtusiųjų gydymo per karantiną

Seimas priėmė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuotus siūlymus, kurie leis karantino metu gydančiam gydytojui pačiam, be teismo sprendimo, nuspręsti infekuotus žmones, kurie nesutinka gydytis patys, gydyti ne ilgiau kaip mėnesį, kol jie taps nepavojingi aplinkiniams.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama