Naujienos

Atsiskirti, bet ne išsiskirti: kaip technologijos mažina bendravimo stygių

2020-04-15 10:40:20

Vertini tada, kai prarandi: fizinis kontaktas iki karantino atrodė kaip savaime suprantamas reiškinys, tačiau šiandien jo ypatingai pasiilgstame. Esame priversti bendrauti per atstumą ir tai tampa vienintele santykių forma, todėl technologijų vaidmuo mūsų gyvenime dabar itin reikšmingas.

Apie tai kalba gydytojas psichoterapeutas Dainius Jakučionis, kuris pabrėžia – norėdami kuo artimesnio ryšio, turėtume pasitelkti mobiliąsias programėles su vaizdo skambučių funkcija. Taip girdėsime ne tik pašnekovo balsą, bet ir stebėsime kūno kalbą bei galėsime sušvelninti bendravimo badą, kurį jaučiame karantino įpareigoti bendrauti per nuotolį.

Matau, vadinasi, esu

D. Jakučionis pastebi – karantinas mūsų bendravimą pakeitė visokeriopai: bendras aplinkos nerimas atliepė ir santykius, o dauguma pokalbių liečia savijautą pandemijos akivaizdoje, nerimą dėl ateities ar sveikatos. Tačiau specialistas nelinkęs visko vertinti tik neigiamai – ši situacija, anot jo, turi ir šviesių spalvų.

„Nors vieniems tapo sunkiau, nes trūksta fizinio kontakto ir bendrauti tenka nuotoliniu būdu, kitiems gyventi yra lengviau. Pastarieji turi progą atsiriboti nuo santykių, jie nejaučia spaudimo susitikti ir norėdami pabūti vieni, gali tiesiog atsijungti nuo technologijų. Tačiau, iš kitos pusės, norintys bendrauti neretai susiduria su iššūkiais, kai tenka derinti daugybę atsakomybių namuose – darbą, vaikus, buitį. Jiems pasiūlyčiau pažiūrėti kūrybiškai: pokalbiams su draugais apsirengti neįprastai, panaudoti keistesnį mobiliųjų programėlių foną“, – pataria psichoterapeutas.

D. Jakučionis siūlo bendravimui pasitelkti vaizdo skambučius, nes, jo teigimu, tokia forma suteikia nuotoliniams santykiams gyvumo, didesnį realaus laiko pojūtį. Specialisto manymu, balsas yra tik viena iš informacijos perteikimo formų, tačiau viso kūno kalba – itin svarbi.

„Vadovaudamiesi sveikatos specialistų rekomendacijomis, turėtume vengti fizinio kontakto, todėl virtualus bendravimas tampa vienintele santykių forma. Artimas ryšys yra būtinas, tačiau turime prisiminti – karantinas anksčiau ar vėliau baigsis. Tuomet vėl visi grįšime prie ankstesnių bendravimo įpročių, o iki to laiko virtualūs santykiai gali padėti sušvelninti bendravimo badą. Tam puikiai tinka vaizdo skambučiai“, – akcentuoja gydytojas.

Apie tai, kad šiuo metu turime ypač gausų nuotolinių bendravimo formų pasirinkimą, kalba ir technologijų gamintojai. Mobiliosios programėlės tampa patogiu įrankiu, kurį naudodami, nors ir būdami atskirai, galime nenutolti, išlaikyti ryšį bei kompensuoti fizinio kontakto trūkumą.

„Visi puikiai žino „Snapchat“, „Telegram“, „Viber“, „WhatsApp“ ar „Facebook“ programėles, kurios dabar gali suartinti kiekvieną, priverstą užsidaryti namuose ir palaukti, kol vėl turėsime progą džiaugtis gyvu bendravimu. Jos patogiai pasiekiamos neseniai „Huawei“ pristatytoje mobiliųjų programėlių parduotuvėje „AppGallery“. Platforma sparčiai vystoma, todėl naudotojams jau prieinama daugiau nei 50 tūkst. produktų, o kol sulauksime karantino pabaigos, jų dar padaugės. Todėl bendrauti galime laisvai ir nesuvaržytai – kol pasaulis priverstas izoliuotis, technologijos atveria visas tarpusavio ryšio galimybes“, – sako „Huawei“ komunikacijos vadovė Baltijos šalyse Justė Karpavičiūtė.

Skirtos suartinti, ne nutolinti

Paklaustas, kaip bendravimą nuotoliniu būdu kuo labiau paįvairinti, D. Jakučionis siūlo keisti pokalbių su artimaisiais vietas. Psichoterapeuto teigimu, galime skambinti iš virtuvės, svetainės, balkono ar vonios. Specialistas įsitikinęs – tokie eksperimentai neleis įsivyrauti rutinai, nes šiuo metu ypač svarbu rasti išeitį iš galinčios slėgti kasdienybės.

„Dauguma iššūkių dažniausiai kyla mūsų galvose interpretuojant situaciją. Todėl svarbu išlaikyti ritmą, su draugais ir artimaisiais susitarti dėl reguliarių pokalbių bei susitikimų nuotoliniu būdu. Svarbu visas šias aplinkybes priimti kaip laikinas bei greit pasibaigsiančias, kai netrukus grįšime prie įprasto bendravimo. O iki to laiko patarčiau technologijų nevertinti per neigiamą prizmę, nes be jų šiuo metu neturėtume ryšio su aplinka ir aplinkiniais“, – atsakymą skeptiškai nuotolinio bendravimo atžvilgiu nusiteikusiems pateikia pašnekovas.

Kadangi santykiai per atstumą šiuo metu neišvengiami, technologijų gamintojai nuolat investuoja į dar pažangesnius bei patogesnei naudotojų patirčiai skirtus jų pritaikymo būdus. Būtent tai ir siūlo patirti „AppGallery“. Ji įdiegta visuose naujosios kartos P40 serijos telefonų modeliuose, kurie, kaip įprasta, veikia „Android“ operacinės sistemos pagrindu.

„Įsigijusieji vieną šių įrenginių galės mėgautis išskirtinės kokybės vaizdo skambučiais, kuriuos užtikrins pažangios kameros. Be to, „Huawei“ pasirūpino tiek inovacijomis, tiek ir naudotojų patogumu. Išmaniuosiuose veikia „Phone Clone“ funkcija, leidžianti be iššūkių perkelti visus senajame telefone turėtus duomenis į naująjį. Dabar netgi turėtos bei pamėgtos mobiliosios bendravimo programėlės į naują prietaisą numigruos lengvai ir greitai“, – teigia J. Karpavičiūtė.

Ji priduria, kad jei jau nutiko taip, jog karantino laikotarpiu sugedo telefonas ir nėra galimybės nuotoliniu būdu bendrauti su artimaisiais bei draugais, visi „Huawei“ išmaniųjų įrenginių savininkai Lietuvoje dėl techninės pagalbos gali kreiptis internetu. Kaip detalizuoja bendrovės atstovė, jei įrenginio garantija baigsis tuo laikotarpiu, kol Lietuvoje yra įvestas karantinas, „Huawei“ ją pratęs automatiškai.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-07-10 13:40:04

Greiti užkandžiai: kaip paprastai nustebinti netikėtai užklupusius svečius?

„Esu šalia, galiu užsukti?“ – netikėtas bičiulio ar giminaičio skambutis kartais išverčia iš kojų, nes šaldytuvas – tuščias. O išleisti iš namų nepavaišintą svečią – ne išeitis.
       2020-07-10 13:30:51

Saulės belaukiant: maisto produktai, kurie padės gražiai įdegti

Ne paslaptis, kad vasarą norime gražiai ir tolygiai įdegti, todėl neretai mūsų paplūdimio krepšiuose atsiduria įdegį skatinantys kremai. Tačiau nereikėtų jais piktnaudžiauti, o padėti odai šiek tiek parusti gali ir įvairūs maisto produktai.
       2020-07-10 13:27:35

Įvežtiniai koronaviruso atvejai į Lietuvą – iš visų žemynų

Įvežtiniai COVID-19 atvejai Lietuvoje registruoti iš visų žemynų, išskyrus Antarktidą, kurioje atvejų nėra užfiksuota. Nuo šių metų vasario 28 d., kai mūsų šalyje buvo patvirtintas pirmasis koronaviruso atvejis, iki liepos 6 d. iš viso užregistruoti 362 įvežtiniai atvejai.
       2020-07-10 12:57:44

Dėl karantino pasikeitęs gyvenimo ritmas, keitė ir vandens vartotojų įpročius

Didžiausios Lietuvoje vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendrovės „Vilniaus vandenys“ duomenimis, įprastai per parą Vilniaus mieste ir aplinkiniuose rajonuose sunaudojama apie 94 tūkst. kubinių metrų vandens, tačiau per karantiną jo sunaudota maždaug 7 proc. mažiau.
       2020-07-10 11:35:14

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 9 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 4.
       2020-07-10 09:40:36

Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo 14 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 58 pranešimus apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai.
       2020-07-10 09:37:55

Skrydžiai su vaikais arba kaip tėvams paruošti atžalas kelionei lėktuvu?

Šalies aviacijai atgaunant pagreitį, Lietuvos oro uostai sulaukia vis daugiau klausimų apie taisykles, galiojančias keliaujant su vaikais arba nepilnamečių pasiruošimą savarankiškam skrydžiui.
       2020-07-10 09:35:25

Kasdien daugiau nei 3 valandos prie ekranų: kaip apsaugoti akis?

Vidutiniškai suaugęs žmogus kasdien į išmaniojo telefono ekraną žiūri 3 valandas ir 15 minučių, o tūkstantmečio vaikai beveik 7 valandas. Išmaniųjų prietaisų ekranai spinduliuoja nenatūralią, violetinę ir mėlyną šviesą, kuria piknaudžiaujant, ši gali sukelti perštėjimą, nuovargį ar netgi lemti suprastėjusią miego kokybę.
       2020-07-10 09:31:09

Neteisėtas valstybės pagalbos teikimas LRT

Interneto žiniasklaidos asociacija ir UAB „All Media Lithuania“ viešina skundo, pateikto prieš Lietuvos valstybę, tekstą. Skundą Europos Komisijai (EK) dėl valstybės pagalbos teikimo Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), pažeidžiant Europos Sąjungos valstybės pagalbos taisykles, minėtos bendrovės pateikė prieš dvi savaites.
       2020-07-10 06:45:34

Lietuvos paštas iš Gedimino pr. kelsis į Totorių gatvę

Nuo liepos 21 d. Vilniaus centre esantis AB Lietuvos pašto skyrius klientus priims naujose, pagal modernią koncepciją įrengtose patalpose, adresu Totorių g. 8.
       2020-07-09 16:22:36

Liepos danguje įspūdingi sidabriškieji debesys ir nauja kometa

Liepos naktimis šiaurinėje padangėje galima išvysti slaptingą, į šiaurės pašvaistę panašų švytėjimą. Tai paslaptingieji sidabriškieji debesys.
       2020-07-09 11:40:24

Pagaminkite patiekalą neišėję iš namų arba kuo pakeisti trūkstamus ingredientus?

Turbūt daugelis yra susidūrę su ta erzinančia situacija, kuomet nori pradėti gaminti patiekalą, kurio taip trokšti ir pastebi, jog tam trūksta vieno ar dviejų ingredientų.
       2020-07-09 09:35:14

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 8 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 3.
       2020-07-09 07:48:32

Tyrimas: tik 5 proc. lietuvių jaučiasi saugūs išeiti į pensiją

Beveik ketvirtadalis Lietuvos gyventojų šiųmetės krizės akivaizdoje patyrė didelį stresą dėl savo finansinės situacijos, tačiau pradėti taupyti ar investuoti neplanuoja.
       2020-07-09 07:29:45

Smulkios vairuotojų nuodėmės – didelė rizika kitiems eismo dalyviams

Į eismo įvykį patekę vairuotojai paprastai neprisipažįsta, kad kritiniu momentu buvo užimti kitais dalykais: naršė telefone ar skambino, valgė, žaidė su vaikais ar nesusitvarkė su automobilio salone nerimstančiu naminiu gyvūnu.
       2020-07-09 07:23:40

Nuo spūsčių iki gamtos stichijų: kas išspręs šiuolaikinių miestų problemas?

Šiandien miestuose gyvena per 50 proc. pasaulio gyventojų. Skaičiuojama, kad 2050-aisiais šis rodiklis išaugs iki 75 procentų. Lietuva jau artėja prie šių skaičių – statistikos departamento duomenimis, 2019 m. Lietuvos miestuose gyveno 67,1 proc. nuolatinių šalies gyventojų.
       2020-07-08 18:24:58

Makaronai lietuviškai? 3 vasariški ir greiti receptai iš šviežių daržo gėrybių

Ar makaronai – tai būtinai tik itališkas patiekalas? O galbūt krapų pestas, karamelizuoti burokėliai ar rūkytas varškės sūris ne ką prasčiau dera nei trinti pomidorai ar parmidžianas?
       2020-07-08 18:24:05

Teismų krūvio svarstyklės – ne ginčo bylas gali perimti notarai

Lietuvos teismai pagal gaunamų civilinių bylų skaičių yra vieni labiausiai apkrautų teismų Europos Sąjungoje. Todėl Teisingumo ministerija parengė įstatymų pataisų paketą, kuriuo siūloma kai kurias teismų funkcijas, nesusijusias su ginčų sprendimu, perduoti kitoms institucijoms.
       2020-07-08 18:19:27

Atvykusiems iš dar 7 šalių bus privaloma izoliacija

Rumunija, Bulgarija, Mergelių salos, Seišeliai, Džibutis, San Marinas ir Svazilandas – naujos šalys, iš kurių grįžus bus privaloma 14 dienų izoliacija.
       2020-07-08 18:15:02

Kelionių organizatorius „Tez Tour" stabdo keliones į Bulgariją

Dėl pastaruoju metu blogėjančios epidemiologinės situacijos Bulgarijoje, kuomet fiksuojamas padidėjęs sergamumo rodiklis Covid-19 liga, tarptautinis kelionių organizatorius „Tez Tour“ stabdo užsakomuosius skrydžius į Bulgariją.
       2020-07-08 18:12:30

LRTK stabdo TV programų „RT“ laisvą priėmimą

2020 m. liepos 8 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą sustabdyti Lietuvos Respublikoje retransliuojamų ar platinamų internete televizijos programų „RT“, „RT HD“, „RT SPANISH“, „RT DOCUMENTARY“ ir „RT DOCUMENTARY HD“ laisvą priėmimą.
       2020-07-08 12:24:01

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 7 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 10.
       2020-07-08 11:42:44

Ypatingi augalai: švarus ir drėgnas kambario oras be papildomų pastangų

Kambariniai augalai ne tik kuria namų jaukumą, bet ir gerina patalpų oro kokybę. Didžiąją dalį vandens, kurį naudojame jų laistymui, augalai vėliau išgarina per lapus bei sugeria ore esančius teršalus, tad gali būti naudojami kaip natūralus, orą drėkinantis ir jį valantis filtras.
       2020-07-08 08:17:09

M.Dubnikovas: Pigūs pinigai – galimybė tapti stipresniais nei prieš krizę

Ne veltui sakoma, kad krizė gali tapti ir puikia galimybe sustiprėti. Tik reikia laiku ir protingai tuo pasinaudoti. Ši pandemija, kurią su visais jos padariniais, vis dar išgyvena pasaulis, neišvengiamai įeis į istoriją kaip vienas didžiausių iššūkių verslui.
       2020-07-08 08:14:00

Karantino pamoka: kaip internetiniai prekių katalogai virto e. parduotuvėmis

Koronaviruso pandemija supurtė tiek mažesnius, tiek didesnius verslus, o dalį jų privertė arba persiorientuoti bei skaitmenizuotis, arba nutraukti savo veiklą. Taip nutiko ir nedideliam šeimos verslui „Urban Food“, gaminančiam maisto miltelius.
       2020-07-08 08:07:42

Kardiologė: cholesterolį įmanoma kontroliuoti ir be vaistų

Žmogus negali pakeisti savo biologinio amžiaus, bet gali atitolinti lėtines širdies ir kraujagyslių ligas, jei jo kraujagyslės bus „švarios“. Mokslas įrodė, kad šiuolaikiniai būdai kontroliuoti mažo tankio cholesterolį, dar vadinamą „bloguoju“, gali padėti išvengti infarkto ir insulto.
       2020-07-08 08:03:44

Lietuvos žmonių kiemuose – vis daugiau išmanių ir prabangių daiktų

Lietuvos gyventojai kiekvienais metais ne tik namus, bet ir kiemus papildo išmaniaisiais elektronikos prietaisais. Draudikai pastebi, kad namų kiemuose naudojamas turtas kasmet brangsta, nes tautiečiai žengia koja kojon su technologijomis.
       2020-07-07 17:15:31

Lietuva įsigys vaisto koronavirusui gydyti

Lietuva planuoja įsigyti antivirusinio vaisto remdesiviro, skirto koronaviruso infekcijai (COVID-19 ligai) gydyti. Dalis suplanuoto vaisto kiekio bus perkama centralizuotai, t. y. kartu su kitomis Europos Sąjungos (ES) valstybėmis, kitą dalį Lietuva įsigys individualiai.
       2020-07-07 13:30:36

Frankfurtas – vieta, kurią privalote aplankyti

Ar galite įsivaizduoti nuostabų rezultatą, kai vienoje vietoje dera spindintys dangoraižiai ir tuo pačiu nuostabios gamtos plotmės? Nereikia net įsivaizduoti, jeigu turite galimybę apsilankyti Frankfurte.
       2020-07-07 13:30:33

Tinkama pagalvės priežiūra garantuoja ilgaamžiškumą

Ar patalynei reikia skirti dėmesio, kad ji kuo ilgiau tarnautų? Žinoma, tačiau tai daro retas. Štai užvalkalus, užtiesalus daugelis mūsų skalbia kartą per savaitę ir dar dažniau, tačiau tinkamai nesirūpina pačia patalyne.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.