Naujienos

Netikėta karantino pasekmė – socialinius tinklus užkariauja medikai

2020-05-29 09:40:28

Koronaviruso pandemijos metu krito beveik visų socialinių tinklų žvaigždžių aktyvumas. Ir nors tokiose platformose kaip „Facebook“ didžiausias lankytojų srautas kilo iki 15 proc., turinio, ypač remiamo, skaičius sumažėjo.

Išimtimi tapo medikai, kurių socialinės paskyros staiga ėmė dominti keliskart platesnę vartotojų auditoriją – nenuostabu, nes daugiau kaip 70 proc. pilnamečių su sveikata susijusios informacijos ieško internete. Šiandien gydytojų ar slaugytojų socialinių tinklų paskyros siekia per humorą ir muziką kovoti su melaginga informacija apie epidemiją bei dalinti praktinius patarimus, kaip nuo jos apsisaugoti. Vis tik ar gali būti, jog pramogai naudoti tinklai po karantino ilgam taps informatyvesni ir labiau orientuoti į naudotojų informavimą?

Aktyvumas augo matant žmonių sumišimą

„Facebook“ ar „Linkedin“ kanaluose sveikatos apsaugos naujienas komentuojantys kanalai – jokia naujiena. Vis tik kiek keista tarp populiariausių vartotojų gydytojus ar slaugytojus matyti „Instagram“ ar „TikTok“ platformose, sukurtose atitinkamai nuotraukų ir muzikinių klipų parodijų dalinimuisi, tad retai kada reaguojančiose į politinę ar socialinę situaciją.

„Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas sako, kad socialiniuose tinkluose prasidėjęs medikų populiarėjimas susijęs su tuo, kaip karantinas pakeitė mūsų naršymo lūkesčius – koronavirusas persmelkė visų populiariųjų, net ir pramoginių tinklalapių turinį.

„Kadangi koronaviruso situacija neturi precedento, žmonės jaučia poreikį ją geriau suprasti, o tai, bent jau pirmosiomis karantino savaitėmis, buvo neįmanoma, nes trūko duomenų, tyrimų, patikimos informacijos. Tas tik sustiprino melagingos ar netikslios informacijos socialiniuose tinkluose intensyvėjimą. Aktyviai socialiniuose tinkluose komunikuojančių medikų banga stengėsi šią ydingą tendenciją atsverti – informuoti žmones jiems suprantamu, kartais net šmaikščiu būdu ir taip kovoti su netiksliomis naujienomis“, – sako „Bitės Profas“.

Anot jo, kone idealus pavyzdys yra šį pavasarį išgarsėjęs daktaras Austinas Chiangas, kuriantis „TikTok“ tinkle. Anksčiau beveik visi garsiausi socialinių tinklų vartotojai, kalbantys apie sveikatos apsaugą, naudojosi „Facebook“ ar „Twitter“ platformomis – ten dešimtis ar šimtus tūkstančių sekėjų turi tokios paskyros kaip Richas Besseris ar Dr. Esther Choo. Gerokai mažiau dėmesio tokie žmonės sulaukdavo jaunesnei auditorijai skirtuose tinkluose.

Dr. Chiango turinys paliečia daug skirtingų temų, tačiau nemažą dalį jo sudaro koronaviruso mitus ginčijantys vaizdeliai, kuriuose glaustai išdėstoma, kodėl kai kurie argumentai apie virusą nepagrįsti ar neatitinkantys tikrovės. Įdomu tai, kad jis, kaip ir kiti panašūs „TikTok“ naudotojai, pateikia savo nuomonę su humoru, muzika ir šokiais, dėl ko turinys išlieka pramoginis. Ir Dr. Chiangas nėra vienintelis – toje pačioje platformoje per paskutinius du mėnesius išgarsėjo ir tokios paskyros kaip Joel Benji ar TikTok Doc.

„Paprastai socialinių tinklų platformose susiformuoja nuomonių burbulai, kuriuose susiburia ir bendrauja vienodai mąstantys žmonės. Medikų įsitraukimas tokią tvarką kiek pažeidžia, nes parodoma, jog eilinio vartotojo nuomonė nėra lygi kvalifikuoto sveikatos specialisto nuomonei. Šia prasme gydytojai-nuomonės formuotojai nėra tik dar viena mada, o labiau pradžia atviros diskusijos dėl to, kaip turi atrodyti mūsų soc. tinklų ateitis ir kada nuomonė turi nusilenkti faktams“, – komentuoja K. Špiliauskas.

Apie virusą Ispanijoje – lietuvio mediko „Facebook“

Medikai socialiniuose tinkluose labiau išpopuliarėjo ir Lietuvoje. Savo turiniu neretai JAV socialinių tinklų žvaigždes primenantys medikai savo paskyrose derino informacijos teikimą su asmeninio gyvenimo akimirkomis bei kasdiene kalba.

Koronaviruso krizę savo „Instagram“ reflektavo jau anksčiau bene garsiausia internetinės erdvės medike buvusi Indrė Plėštytė-Būtienė. Apie koronaviruso poveikį sveikatos apsaugos sistemai nuomonėmis tiek „Instagram“, tiek naujienų portaluose dalinosi Rugilė Kančaitė, žmones likti namuose skatino Greta.

Pastaroji viename savo įrašų kovo mėnesį rašo: „Mes visi būsim sveiki tik tada, kai dar kažkiek turėsim sąmoningumo kitų atžvilgiu, kai suprasim, kad kito problema, tai ir mano problema, kai išmoksim iš tikrųjų atjaust ir suprast kitą žmogų, kai į situaciją pažiūrėsim empatiškai. Mes esam kiekvienas atsakingas už šį pasaulį. O atsakomybės kratomės. Gal pagaliau supraskim, kad tai kas vyksta, vyksta ne be reikalo?“

Kovo mėnesį ne tik socialinius tinklus, bet ir naujienų portalus apskriejo Ispanijoje dirbančio gydytojo Mindaugo Gudelio įrašai iš tuomet vienus didžiausių susirgimų skaičių fiksuojančios šalies. „Matau, kad trūksta informacijos arba šia informacija tiesiog spekuliuojama“, – vieną pirmųjų savo vaizdo įrašų pradeda „Barcelona“ krepšinio klubo gydytojas, po to paaiškinantis, kodėl viruso pavojingumo vektorius yra triskart didesnis nei gripo ir kad vien simptomų nejautimas nereiškia, jog žmogus viruso nenešioja.

Pirmajam M. Gudelio vaizdo įrašui pasirodžius naujienų portaluose, po keleto dienų jo sukurtu raginimu likti namuose pasidalino 1,2 tūkst. „Facebook“ vartotojų, jis sulaukė ir 1,8 tūkst. reakcijų.

Be to, viena sekamiausių „Facebook“ pavasarį tapo Santaros klinikų gydytojo ir VU dėstytojo Vytauto Kasiulevičiaus paskyra, laikinai tapusi vartotojams gerokai įdomesnė nei visų pramogų pasaulio atstovų.

„Tiek Lietuvoje, tiek visame Vakarų pasaulyje sveikatos krizė išprovokavo melagingų naujienų ir netgi netinkamų apsauginių priemonių pasiūlos augimą. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje nuo kovo mėnesio skundų dėl padirbtos įrangos padaugėjo net 40 proc. Vis tik svarbiausia, kad mobilizuojantis ir aktyvėjant pasipelnyti norintiems sukčiams, panašiai reaguoja ir padėti norintys žmonės, kurie stengiasi įvesti aiškumą ir neleisti plisti melagingoms naujienoms. O vartotojai analogiškai siekia atskirti, kuo tikėti ir kuo ne“, – teigia „Bitės Profas“ Karolis.

Ar galima juokauti, kai būtina informuoti?

Ligoninėms, poliklinikoms, gydytojams bei slaugytojams ryšio paslaugas nemokamai teikiančios įmonės „Bitė Lietuva“ išmaniųjų technologijų specialistas pastebi, kad koronavirusui išnykus, tendencija greičiausiai nurims, tačiau norėtųsi tikėti, jog ji spės suformuoti sveikesnius mūsų naršymo įpročius.

„Socialiniuose tinkluose itin didelio populiarumo sulaukia dviejų tipų turinys: asmenybės, dažniausiai garsūs žmonės, kurie dalinasi savo kasdiene patirtimi, arba pavieniai, ypatingi įrašai, kurie apskrieja visą internetą, nors daugeliui nerūpi pats jų autorius. Šiuo metu matome naują stilių, savotiškai sujungiantį geriausias abiejų puses – garsėjančias asmenybes, turinčias savo unikalų stilių, bet pateikiančias faktus ir paaiškinimus, nebūtinai susijusius su jais pačiais. Tai nėra tik asmenybių, bet ir informacijos kanalai, neapsiribojantys tik įvaizdžiu bei estetika“, – analizuoja K. Špiliauskas.

Pavyzdžiui, daktaras Mike Varshavski, vienas iš populiariausių medicinos specialistų „Instagram“ tinkle, teigia savo pareiga laikantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) informacijos sklaidą, ne subjektyvios nuomonės aiškinimą. Be to, kadangi vyrą seka net 3,6 mln. vartotojų, jis nuolat kviečiamas situaciją komentuoti naujienų laidose, taip panaudodamas savo atpažįstamumą, kad plačiau paskleistų sveikatos apsaugai svarbią informaciją. Tai ypač svarbu šiandien, kai sunku susigaudyti prieštaringos informacijoje bei informacijos pertekliuje.

„Karantino laikotarpiu visos socialinių tinklų platformos išgyveno pokyčius, kai kurios iš jų radikalius, nes nutrūko turinys, kuriuo jos anksčiau buvo užpildytos. Todėl, pavyzdžiui, „Instagram“ šiandien naudojamas dažniausiai pokštų ir „meme“ dalinimuisi, nors pernai dar buvo išskirtinai laisvalaikio nuotraukų tinklas. Medikai-nuomonės formuotojai negali virsti tiesiog sausos praktinės informacijos skleidėjais, bet ir išnaudoti konkrečių platformų formatus. Jiems tai padarius galbūt galime tikėtis, kad mažesnę mūsų naršymo dalį užims gražūs vaizdai ir didesnę – kvalifikuoti gyvybiškai svarbių specialybių profesionalai?“, – svarsto „Bitės Profas“.

Jei apie išmaniųjų technologijų ir socialinių tinklų tendencijas norite sužinoti daugiau, pagalbos visada galite kreiptis į didžiųjų Lietuvos miestų „Bitės“ salonuose įsikūrusius „Bitės Profus“. Nepriklausomai nuo jūsų naudojamo tinklo, jie bet kada patars, atsakys į rūpimus klausimus ir padės išmaniosiomis technologijomis naudotis lengviau.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-07-10 13:40:04

Greiti užkandžiai: kaip paprastai nustebinti netikėtai užklupusius svečius?

„Esu šalia, galiu užsukti?“ – netikėtas bičiulio ar giminaičio skambutis kartais išverčia iš kojų, nes šaldytuvas – tuščias. O išleisti iš namų nepavaišintą svečią – ne išeitis.
       2020-07-10 13:30:51

Saulės belaukiant: maisto produktai, kurie padės gražiai įdegti

Ne paslaptis, kad vasarą norime gražiai ir tolygiai įdegti, todėl neretai mūsų paplūdimio krepšiuose atsiduria įdegį skatinantys kremai. Tačiau nereikėtų jais piktnaudžiauti, o padėti odai šiek tiek parusti gali ir įvairūs maisto produktai.
       2020-07-10 13:27:35

Įvežtiniai koronaviruso atvejai į Lietuvą – iš visų žemynų

Įvežtiniai COVID-19 atvejai Lietuvoje registruoti iš visų žemynų, išskyrus Antarktidą, kurioje atvejų nėra užfiksuota. Nuo šių metų vasario 28 d., kai mūsų šalyje buvo patvirtintas pirmasis koronaviruso atvejis, iki liepos 6 d. iš viso užregistruoti 362 įvežtiniai atvejai.
       2020-07-10 12:57:44

Dėl karantino pasikeitęs gyvenimo ritmas, keitė ir vandens vartotojų įpročius

Didžiausios Lietuvoje vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendrovės „Vilniaus vandenys“ duomenimis, įprastai per parą Vilniaus mieste ir aplinkiniuose rajonuose sunaudojama apie 94 tūkst. kubinių metrų vandens, tačiau per karantiną jo sunaudota maždaug 7 proc. mažiau.
       2020-07-10 11:35:14

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 9 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 4.
       2020-07-10 09:40:36

Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo 14 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 58 pranešimus apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai.
       2020-07-10 09:37:55

Skrydžiai su vaikais arba kaip tėvams paruošti atžalas kelionei lėktuvu?

Šalies aviacijai atgaunant pagreitį, Lietuvos oro uostai sulaukia vis daugiau klausimų apie taisykles, galiojančias keliaujant su vaikais arba nepilnamečių pasiruošimą savarankiškam skrydžiui.
       2020-07-10 09:35:25

Kasdien daugiau nei 3 valandos prie ekranų: kaip apsaugoti akis?

Vidutiniškai suaugęs žmogus kasdien į išmaniojo telefono ekraną žiūri 3 valandas ir 15 minučių, o tūkstantmečio vaikai beveik 7 valandas. Išmaniųjų prietaisų ekranai spinduliuoja nenatūralią, violetinę ir mėlyną šviesą, kuria piknaudžiaujant, ši gali sukelti perštėjimą, nuovargį ar netgi lemti suprastėjusią miego kokybę.
       2020-07-10 09:31:09

Neteisėtas valstybės pagalbos teikimas LRT

Interneto žiniasklaidos asociacija ir UAB „All Media Lithuania“ viešina skundo, pateikto prieš Lietuvos valstybę, tekstą. Skundą Europos Komisijai (EK) dėl valstybės pagalbos teikimo Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), pažeidžiant Europos Sąjungos valstybės pagalbos taisykles, minėtos bendrovės pateikė prieš dvi savaites.
       2020-07-10 06:45:34

Lietuvos paštas iš Gedimino pr. kelsis į Totorių gatvę

Nuo liepos 21 d. Vilniaus centre esantis AB Lietuvos pašto skyrius klientus priims naujose, pagal modernią koncepciją įrengtose patalpose, adresu Totorių g. 8.
       2020-07-09 16:22:36

Liepos danguje įspūdingi sidabriškieji debesys ir nauja kometa

Liepos naktimis šiaurinėje padangėje galima išvysti slaptingą, į šiaurės pašvaistę panašų švytėjimą. Tai paslaptingieji sidabriškieji debesys.
       2020-07-09 11:40:24

Pagaminkite patiekalą neišėję iš namų arba kuo pakeisti trūkstamus ingredientus?

Turbūt daugelis yra susidūrę su ta erzinančia situacija, kuomet nori pradėti gaminti patiekalą, kurio taip trokšti ir pastebi, jog tam trūksta vieno ar dviejų ingredientų.
       2020-07-09 09:35:14

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 8 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 3.
       2020-07-09 07:48:32

Tyrimas: tik 5 proc. lietuvių jaučiasi saugūs išeiti į pensiją

Beveik ketvirtadalis Lietuvos gyventojų šiųmetės krizės akivaizdoje patyrė didelį stresą dėl savo finansinės situacijos, tačiau pradėti taupyti ar investuoti neplanuoja.
       2020-07-09 07:29:45

Smulkios vairuotojų nuodėmės – didelė rizika kitiems eismo dalyviams

Į eismo įvykį patekę vairuotojai paprastai neprisipažįsta, kad kritiniu momentu buvo užimti kitais dalykais: naršė telefone ar skambino, valgė, žaidė su vaikais ar nesusitvarkė su automobilio salone nerimstančiu naminiu gyvūnu.
       2020-07-09 07:23:40

Nuo spūsčių iki gamtos stichijų: kas išspręs šiuolaikinių miestų problemas?

Šiandien miestuose gyvena per 50 proc. pasaulio gyventojų. Skaičiuojama, kad 2050-aisiais šis rodiklis išaugs iki 75 procentų. Lietuva jau artėja prie šių skaičių – statistikos departamento duomenimis, 2019 m. Lietuvos miestuose gyveno 67,1 proc. nuolatinių šalies gyventojų.
       2020-07-08 18:24:58

Makaronai lietuviškai? 3 vasariški ir greiti receptai iš šviežių daržo gėrybių

Ar makaronai – tai būtinai tik itališkas patiekalas? O galbūt krapų pestas, karamelizuoti burokėliai ar rūkytas varškės sūris ne ką prasčiau dera nei trinti pomidorai ar parmidžianas?
       2020-07-08 18:24:05

Teismų krūvio svarstyklės – ne ginčo bylas gali perimti notarai

Lietuvos teismai pagal gaunamų civilinių bylų skaičių yra vieni labiausiai apkrautų teismų Europos Sąjungoje. Todėl Teisingumo ministerija parengė įstatymų pataisų paketą, kuriuo siūloma kai kurias teismų funkcijas, nesusijusias su ginčų sprendimu, perduoti kitoms institucijoms.
       2020-07-08 18:19:27

Atvykusiems iš dar 7 šalių bus privaloma izoliacija

Rumunija, Bulgarija, Mergelių salos, Seišeliai, Džibutis, San Marinas ir Svazilandas – naujos šalys, iš kurių grįžus bus privaloma 14 dienų izoliacija.
       2020-07-08 18:15:02

Kelionių organizatorius „Tez Tour" stabdo keliones į Bulgariją

Dėl pastaruoju metu blogėjančios epidemiologinės situacijos Bulgarijoje, kuomet fiksuojamas padidėjęs sergamumo rodiklis Covid-19 liga, tarptautinis kelionių organizatorius „Tez Tour“ stabdo užsakomuosius skrydžius į Bulgariją.
       2020-07-08 18:12:30

LRTK stabdo TV programų „RT“ laisvą priėmimą

2020 m. liepos 8 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą sustabdyti Lietuvos Respublikoje retransliuojamų ar platinamų internete televizijos programų „RT“, „RT HD“, „RT SPANISH“, „RT DOCUMENTARY“ ir „RT DOCUMENTARY HD“ laisvą priėmimą.
       2020-07-08 12:24:01

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 7 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 10.
       2020-07-08 11:42:44

Ypatingi augalai: švarus ir drėgnas kambario oras be papildomų pastangų

Kambariniai augalai ne tik kuria namų jaukumą, bet ir gerina patalpų oro kokybę. Didžiąją dalį vandens, kurį naudojame jų laistymui, augalai vėliau išgarina per lapus bei sugeria ore esančius teršalus, tad gali būti naudojami kaip natūralus, orą drėkinantis ir jį valantis filtras.
       2020-07-08 08:17:09

M.Dubnikovas: Pigūs pinigai – galimybė tapti stipresniais nei prieš krizę

Ne veltui sakoma, kad krizė gali tapti ir puikia galimybe sustiprėti. Tik reikia laiku ir protingai tuo pasinaudoti. Ši pandemija, kurią su visais jos padariniais, vis dar išgyvena pasaulis, neišvengiamai įeis į istoriją kaip vienas didžiausių iššūkių verslui.
       2020-07-08 08:14:00

Karantino pamoka: kaip internetiniai prekių katalogai virto e. parduotuvėmis

Koronaviruso pandemija supurtė tiek mažesnius, tiek didesnius verslus, o dalį jų privertė arba persiorientuoti bei skaitmenizuotis, arba nutraukti savo veiklą. Taip nutiko ir nedideliam šeimos verslui „Urban Food“, gaminančiam maisto miltelius.
       2020-07-08 08:07:42

Kardiologė: cholesterolį įmanoma kontroliuoti ir be vaistų

Žmogus negali pakeisti savo biologinio amžiaus, bet gali atitolinti lėtines širdies ir kraujagyslių ligas, jei jo kraujagyslės bus „švarios“. Mokslas įrodė, kad šiuolaikiniai būdai kontroliuoti mažo tankio cholesterolį, dar vadinamą „bloguoju“, gali padėti išvengti infarkto ir insulto.
       2020-07-08 08:03:44

Lietuvos žmonių kiemuose – vis daugiau išmanių ir prabangių daiktų

Lietuvos gyventojai kiekvienais metais ne tik namus, bet ir kiemus papildo išmaniaisiais elektronikos prietaisais. Draudikai pastebi, kad namų kiemuose naudojamas turtas kasmet brangsta, nes tautiečiai žengia koja kojon su technologijomis.
       2020-07-07 17:15:31

Lietuva įsigys vaisto koronavirusui gydyti

Lietuva planuoja įsigyti antivirusinio vaisto remdesiviro, skirto koronaviruso infekcijai (COVID-19 ligai) gydyti. Dalis suplanuoto vaisto kiekio bus perkama centralizuotai, t. y. kartu su kitomis Europos Sąjungos (ES) valstybėmis, kitą dalį Lietuva įsigys individualiai.
       2020-07-07 13:30:36

Frankfurtas – vieta, kurią privalote aplankyti

Ar galite įsivaizduoti nuostabų rezultatą, kai vienoje vietoje dera spindintys dangoraižiai ir tuo pačiu nuostabios gamtos plotmės? Nereikia net įsivaizduoti, jeigu turite galimybę apsilankyti Frankfurte.
       2020-07-07 13:30:33

Tinkama pagalvės priežiūra garantuoja ilgaamžiškumą

Ar patalynei reikia skirti dėmesio, kad ji kuo ilgiau tarnautų? Žinoma, tačiau tai daro retas. Štai užvalkalus, užtiesalus daugelis mūsų skalbia kartą per savaitę ir dar dažniau, tačiau tinkamai nesirūpina pačia patalyne.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.