Naujienos

Netikėta karantino pasekmė – socialinius tinklus užkariauja medikai

2020-05-29 09:40:28

Koronaviruso pandemijos metu krito beveik visų socialinių tinklų žvaigždžių aktyvumas. Ir nors tokiose platformose kaip „Facebook“ didžiausias lankytojų srautas kilo iki 15 proc., turinio, ypač remiamo, skaičius sumažėjo.

Išimtimi tapo medikai, kurių socialinės paskyros staiga ėmė dominti keliskart platesnę vartotojų auditoriją – nenuostabu, nes daugiau kaip 70 proc. pilnamečių su sveikata susijusios informacijos ieško internete. Šiandien gydytojų ar slaugytojų socialinių tinklų paskyros siekia per humorą ir muziką kovoti su melaginga informacija apie epidemiją bei dalinti praktinius patarimus, kaip nuo jos apsisaugoti. Vis tik ar gali būti, jog pramogai naudoti tinklai po karantino ilgam taps informatyvesni ir labiau orientuoti į naudotojų informavimą?

Aktyvumas augo matant žmonių sumišimą

„Facebook“ ar „Linkedin“ kanaluose sveikatos apsaugos naujienas komentuojantys kanalai – jokia naujiena. Vis tik kiek keista tarp populiariausių vartotojų gydytojus ar slaugytojus matyti „Instagram“ ar „TikTok“ platformose, sukurtose atitinkamai nuotraukų ir muzikinių klipų parodijų dalinimuisi, tad retai kada reaguojančiose į politinę ar socialinę situaciją.

„Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas sako, kad socialiniuose tinkluose prasidėjęs medikų populiarėjimas susijęs su tuo, kaip karantinas pakeitė mūsų naršymo lūkesčius – koronavirusas persmelkė visų populiariųjų, net ir pramoginių tinklalapių turinį.

„Kadangi koronaviruso situacija neturi precedento, žmonės jaučia poreikį ją geriau suprasti, o tai, bent jau pirmosiomis karantino savaitėmis, buvo neįmanoma, nes trūko duomenų, tyrimų, patikimos informacijos. Tas tik sustiprino melagingos ar netikslios informacijos socialiniuose tinkluose intensyvėjimą. Aktyviai socialiniuose tinkluose komunikuojančių medikų banga stengėsi šią ydingą tendenciją atsverti – informuoti žmones jiems suprantamu, kartais net šmaikščiu būdu ir taip kovoti su netiksliomis naujienomis“, – sako „Bitės Profas“.

Anot jo, kone idealus pavyzdys yra šį pavasarį išgarsėjęs daktaras Austinas Chiangas, kuriantis „TikTok“ tinkle. Anksčiau beveik visi garsiausi socialinių tinklų vartotojai, kalbantys apie sveikatos apsaugą, naudojosi „Facebook“ ar „Twitter“ platformomis – ten dešimtis ar šimtus tūkstančių sekėjų turi tokios paskyros kaip Richas Besseris ar Dr. Esther Choo. Gerokai mažiau dėmesio tokie žmonės sulaukdavo jaunesnei auditorijai skirtuose tinkluose.

Dr. Chiango turinys paliečia daug skirtingų temų, tačiau nemažą dalį jo sudaro koronaviruso mitus ginčijantys vaizdeliai, kuriuose glaustai išdėstoma, kodėl kai kurie argumentai apie virusą nepagrįsti ar neatitinkantys tikrovės. Įdomu tai, kad jis, kaip ir kiti panašūs „TikTok“ naudotojai, pateikia savo nuomonę su humoru, muzika ir šokiais, dėl ko turinys išlieka pramoginis. Ir Dr. Chiangas nėra vienintelis – toje pačioje platformoje per paskutinius du mėnesius išgarsėjo ir tokios paskyros kaip Joel Benji ar TikTok Doc.

„Paprastai socialinių tinklų platformose susiformuoja nuomonių burbulai, kuriuose susiburia ir bendrauja vienodai mąstantys žmonės. Medikų įsitraukimas tokią tvarką kiek pažeidžia, nes parodoma, jog eilinio vartotojo nuomonė nėra lygi kvalifikuoto sveikatos specialisto nuomonei. Šia prasme gydytojai-nuomonės formuotojai nėra tik dar viena mada, o labiau pradžia atviros diskusijos dėl to, kaip turi atrodyti mūsų soc. tinklų ateitis ir kada nuomonė turi nusilenkti faktams“, – komentuoja K. Špiliauskas.

Apie virusą Ispanijoje – lietuvio mediko „Facebook“

Medikai socialiniuose tinkluose labiau išpopuliarėjo ir Lietuvoje. Savo turiniu neretai JAV socialinių tinklų žvaigždes primenantys medikai savo paskyrose derino informacijos teikimą su asmeninio gyvenimo akimirkomis bei kasdiene kalba.

Koronaviruso krizę savo „Instagram“ reflektavo jau anksčiau bene garsiausia internetinės erdvės medike buvusi Indrė Plėštytė-Būtienė. Apie koronaviruso poveikį sveikatos apsaugos sistemai nuomonėmis tiek „Instagram“, tiek naujienų portaluose dalinosi Rugilė Kančaitė, žmones likti namuose skatino Greta.

Pastaroji viename savo įrašų kovo mėnesį rašo: „Mes visi būsim sveiki tik tada, kai dar kažkiek turėsim sąmoningumo kitų atžvilgiu, kai suprasim, kad kito problema, tai ir mano problema, kai išmoksim iš tikrųjų atjaust ir suprast kitą žmogų, kai į situaciją pažiūrėsim empatiškai. Mes esam kiekvienas atsakingas už šį pasaulį. O atsakomybės kratomės. Gal pagaliau supraskim, kad tai kas vyksta, vyksta ne be reikalo?“

Kovo mėnesį ne tik socialinius tinklus, bet ir naujienų portalus apskriejo Ispanijoje dirbančio gydytojo Mindaugo Gudelio įrašai iš tuomet vienus didžiausių susirgimų skaičių fiksuojančios šalies. „Matau, kad trūksta informacijos arba šia informacija tiesiog spekuliuojama“, – vieną pirmųjų savo vaizdo įrašų pradeda „Barcelona“ krepšinio klubo gydytojas, po to paaiškinantis, kodėl viruso pavojingumo vektorius yra triskart didesnis nei gripo ir kad vien simptomų nejautimas nereiškia, jog žmogus viruso nenešioja.

Pirmajam M. Gudelio vaizdo įrašui pasirodžius naujienų portaluose, po keleto dienų jo sukurtu raginimu likti namuose pasidalino 1,2 tūkst. „Facebook“ vartotojų, jis sulaukė ir 1,8 tūkst. reakcijų.

Be to, viena sekamiausių „Facebook“ pavasarį tapo Santaros klinikų gydytojo ir VU dėstytojo Vytauto Kasiulevičiaus paskyra, laikinai tapusi vartotojams gerokai įdomesnė nei visų pramogų pasaulio atstovų.

„Tiek Lietuvoje, tiek visame Vakarų pasaulyje sveikatos krizė išprovokavo melagingų naujienų ir netgi netinkamų apsauginių priemonių pasiūlos augimą. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje nuo kovo mėnesio skundų dėl padirbtos įrangos padaugėjo net 40 proc. Vis tik svarbiausia, kad mobilizuojantis ir aktyvėjant pasipelnyti norintiems sukčiams, panašiai reaguoja ir padėti norintys žmonės, kurie stengiasi įvesti aiškumą ir neleisti plisti melagingoms naujienoms. O vartotojai analogiškai siekia atskirti, kuo tikėti ir kuo ne“, – teigia „Bitės Profas“ Karolis.

Ar galima juokauti, kai būtina informuoti?

Ligoninėms, poliklinikoms, gydytojams bei slaugytojams ryšio paslaugas nemokamai teikiančios įmonės „Bitė Lietuva“ išmaniųjų technologijų specialistas pastebi, kad koronavirusui išnykus, tendencija greičiausiai nurims, tačiau norėtųsi tikėti, jog ji spės suformuoti sveikesnius mūsų naršymo įpročius.

„Socialiniuose tinkluose itin didelio populiarumo sulaukia dviejų tipų turinys: asmenybės, dažniausiai garsūs žmonės, kurie dalinasi savo kasdiene patirtimi, arba pavieniai, ypatingi įrašai, kurie apskrieja visą internetą, nors daugeliui nerūpi pats jų autorius. Šiuo metu matome naują stilių, savotiškai sujungiantį geriausias abiejų puses – garsėjančias asmenybes, turinčias savo unikalų stilių, bet pateikiančias faktus ir paaiškinimus, nebūtinai susijusius su jais pačiais. Tai nėra tik asmenybių, bet ir informacijos kanalai, neapsiribojantys tik įvaizdžiu bei estetika“, – analizuoja K. Špiliauskas.

Pavyzdžiui, daktaras Mike Varshavski, vienas iš populiariausių medicinos specialistų „Instagram“ tinkle, teigia savo pareiga laikantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) informacijos sklaidą, ne subjektyvios nuomonės aiškinimą. Be to, kadangi vyrą seka net 3,6 mln. vartotojų, jis nuolat kviečiamas situaciją komentuoti naujienų laidose, taip panaudodamas savo atpažįstamumą, kad plačiau paskleistų sveikatos apsaugai svarbią informaciją. Tai ypač svarbu šiandien, kai sunku susigaudyti prieštaringos informacijoje bei informacijos pertekliuje.

„Karantino laikotarpiu visos socialinių tinklų platformos išgyveno pokyčius, kai kurios iš jų radikalius, nes nutrūko turinys, kuriuo jos anksčiau buvo užpildytos. Todėl, pavyzdžiui, „Instagram“ šiandien naudojamas dažniausiai pokštų ir „meme“ dalinimuisi, nors pernai dar buvo išskirtinai laisvalaikio nuotraukų tinklas. Medikai-nuomonės formuotojai negali virsti tiesiog sausos praktinės informacijos skleidėjais, bet ir išnaudoti konkrečių platformų formatus. Jiems tai padarius galbūt galime tikėtis, kad mažesnę mūsų naršymo dalį užims gražūs vaizdai ir didesnę – kvalifikuoti gyvybiškai svarbių specialybių profesionalai?“, – svarsto „Bitės Profas“.

Jei apie išmaniųjų technologijų ir socialinių tinklų tendencijas norite sužinoti daugiau, pagalbos visada galite kreiptis į didžiųjų Lietuvos miestų „Bitės“ salonuose įsikūrusius „Bitės Profus“. Nepriklausomai nuo jūsų naudojamo tinklo, jie bet kada patars, atsakys į rūpimus klausimus ir padės išmaniosiomis technologijomis naudotis lengviau.

Fotografo paslaugos Jūsų šventei
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-03-01 11:34:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 243 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 3184 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 243 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-01 10:46:20

Valstybės pagalbos nesulaukiantys paukštynai mažins gamybą

Dėl pandemijos milijoninius nuostolius skaičiuojantis paukštininkystės sektorius nesulaukia Valstybės pagalbos ir jau praneša apie planuojamas mažinti paukštienos gamybos apimtis.
       2021-03-01 09:44:58

Sviestas ar aliejus: kokį produktą ir kada naudoti?

Rasti receptą, kuriame nėra nė šlakelio aliejaus ar šaukštelio sviesto tikriausiai būtų sudėtinga. Šie produktai plačiai naudojami įvairiose pasaulio virtuvėse: Viduržemio jūros šalys savo patiekalų neįsivaizduoja be alyvuogių aliejaus.
       2021-03-01 09:39:44

Pradedamos teikti COVID-19 testavimo paslaugos greta Vilniaus oro uosto

Nuo kovo 1 dienos keliaujantys per Vilniaus oro uostą gali patogiau atlikti COVID-19 testą ir gauti reikalingą pažymą čia pat vietoje – mokamas testavimo paslaugas greta didžiausių šalies oro vartų pradėjo teikti laboratorinių tyrimų bendrovė „Rezus.lt“.
       2021-03-01 09:35:42

Šviežias derlius jau pasiekė parduotuvių lentynas

Kartu su kalendoriniu pavasariu parduotuves pasiekė ir šviežias pavasarinių daržovių derlius. Po šaltos žiemos organizmą vitaminais praturtinti siekiantys gyventojai dairosi šviežių ridikėlių, morkų, kopūstų, salotų, o tikras pavasario hitas – švieži trumpavaisiai lietuviški agurkai.
       2021-03-01 09:27:48

Nauja niša inovatoriams: asmeninių apsaugos priemonių tobulinimas

Iki 2020 metų medicininių kaukių dėvėjimas viešose vietose buvo įprastas tik Rytų Azijoje, kurioje žmonės dažniau saugodavosi ne infekcijų, o užteršto oro.
       2021-03-01 07:15:28

Seksualinis priekabiavimas Lietuvoje: opi mitais apipinta problema

2014-aisiais publikuota 28-iose Europos Sąjungos valstybėse atlikta apklausa parodė, kad net 55 procentai moterų nuo 15 metų amžiaus bent kartą gyvenime yra patyrusios seksualinį priekabiavimą, o apie 21 proc. jį patyrė per paskutinius 12 mėnesių iki apklausos.
       2021-02-28 09:38:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 366 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 4949 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 366 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-02-27 09:51:55

Efektyviam ir lengvesniam darbui – foto priedai

Planuojantiems kurti ar jau kuriantiems unikalius vaizdus per fotografiją visi įrankiai tarnauja ne tik sklandžiam darbui užtikrinti, bet ir fotografo darbo palengvinimui.
       2021-02-27 09:38:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 670 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8000 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 670 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-02-27 08:06:09

Centrinės valdžios deficitas per sausį – 88,4 mln. eurų

Preliminariais Finansų ministerijos duomenimis, 2021 metų sausio mėnesio centrinės valdžios deficitas buvo 88,4 mln. eurų ir sudarė 0,2 proc. prognozuojamo šių metų bendrojo vidaus produkto (BVP).
       2021-02-27 08:01:53

Dėl piktnaudžiavimų paspirtukų priemonė peržiūrima iš esmės

Aplinkos ministerija už sunaikintus taršius automobilius skatins rinktis ilgalaikį viešojo transporto bilietą arba naudotis dalijimosi paslaugomis. Iki šiol galiojusi tvarka, kuri leido vietoje sunaikinto taršaus automobilio įsigyti kelis dviračius ar paspirtukus, bus iš esmės peržiūrėta.
       2021-02-27 07:12:56

Naujas kvartalas Justiniškėse keičia stereotipus

Vakarinis aplinkkelis suteikė naujos gyvybės jo kaimynystėje esantiems seniai suformuotiems sostinės mikrorajonams. Justiniškėse, Talino g., 2,84 ha sklype suprojektuotas modernus 5-6 aukštų daugiabučių kvartalas. Jį projektuoja NT plėtros kompanija REWO.
       2021-02-27 07:04:51

Iššūkis augintiniams – kas laukia keturkojų šeimininkams vėl išėjus į darbus?

Nuo pat pandemijos pradžios daugelis augintinių šeimininkų didžiąją dalį laiko praleidžia namuose drauge su savo keturkojais draugais.
       2021-02-26 16:06:39

Elektros energijos tiekimo rinkos apžvalga

2021 m. sausio mėn. elektros energijos tiekimo veiklą vykdė 23 nepriklausomi tiekėjai ir 1 visuomeninis tiekėjas, t.y. 1 tiekėju daugiau, nei 2020 m. gruodžio mėn., – skelbiama Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) parengtoje elektros energijos tiekimo rinkos apžvalgoje.
       2021-02-26 16:01:44

5G: iš namų konsultuojami pacientai ir medicinos tyrimai per atstumą

Pasaulį užklupus pandemijai ir daugeliui žmonių pradėjus dirbti iš namų, spartesnis internetas tapo kasdiene būtinybe, leidžiančia sklandžiai dalyvauti nuotolinėse konferencijose, greičiau atsisiųsti reikiamus dokumentus ir efektyviau organizuoti darbą.
       2021-02-26 11:15:14

Pavasario polaidis gali pakoreguoti kelionių maršrutus

Dėl pavasario polaidžio, kai kuriuose valstybinės reikšmės rajoninių kelių ir atskirais atvejais krašto kelių ruožuose, ribojamas eismas sunkiasvorėms transporto priemonėms. Ribojimai priklauso nuo kelio būklės.
       2021-02-26 11:12:23

ESO pataria kaip saugiai elgtis potvynio metu

Dėl staigiai pakilusios oro temperatūros ir sukilusio vandens, hidrometeorologijos specialistai perspėja apie didelio pavasarinio potvynio riziką. Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) reaguodama į prognozes ir rūpindamiesi žmonių saugumu informuoja kaip saugiai elgtis potvynio metu.
       2021-02-26 10:28:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 651 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8209 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 651 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-02-26 09:54:55

Dietologė pataria: ką valgyti, kad pavasarį pasitiktume kupini energijos

Pirmosiomis pavasario dienomis dažniau atsigręžiame į sveikos gyvensenos tendencijas. Žmonės bando keisti mitybos įpročius ir šiuo metu daugiau dėmesio pradeda kreipti į tai, ką perka ir deda į savo lėkštes.
       2021-02-26 09:50:38

Gedimino kalno ilgalaikio tvarkymo darbai prasidės rugsėjį

Praėjusių metų pabaigoje buvo baigtas rengti pirmojo etapo Gedimino kalno ilgalaikio sutvarkymo darbų projektas. Atlikti vieni sudėtingiausių Lietuvoje geologiniai tyrimai leido projektą rengusiai UAB „Hidroterra“ suprojektuoti priemones, kurios užtikrins ilgalaikį stabilumą.
       2021-02-26 09:36:43

Atlyginimai ir toliau didėjo: per antrąjį karantiną darbo rinka paveikta mažiau

Šiandien paskelbti 2020 m. ketvirtojo ketvirčio darbo užmokesčio duomenys parodė, kad atlyginimų kilimas metų pabaigoje pagreičio neprarado ir per metus padidėjo net 12,2 proc.
       2021-02-26 08:47:59

Darbo keitimas karantino metu: kaip sėkmingai įsilieti į naują kolektyvą?

Jau beveik metus trunkanti COVID-19 pandemija ne tik perkėlė daugelį darbų į namus ir darbuotojus išmokė dirbti nuotoliniu būdu, bet ir ne vieną paskatino ieškoti naujo darbo ar, likus be jo, išbandyti jėgas visiškai naujoje srityje.
       2021-02-26 08:40:29

Lietuva tampa žalesnė: vėjo jėgainės pernai pagamino 1,49 TWh elektros

Didžiausias vėjo energijos gamintojas Baltijos šalyse „Enefit Green“ praėjusiais metais Lietuvos teritorijoje veikiančiose vėjo jėgainėse pagamino 468 gigavatvalandžių (GWh) elektros energijos.
       2021-02-26 08:37:32

Nuolat pamesti daiktus – žmogiška, tačiau kainuojanti savybė: kaip to išvengti?

Daugeliui pažįstamas jausmas, kai kur nors vėluoji ir, kaip tyčia, negali surasti tarytum skradžiai žemę prasmegusių automobilio raktų, piniginės ar kito svarbaus daikto.
       2021-02-26 08:33:28

Mini LED“ televizoriai: LCD televizorių technologijos evoliucija tęsiasi

Dar visai neseniai terminą „Mini LED“ buvo girdėję gal tik didžiausi televizorių technologijų entuziastai. Nors tarp specialistų šis terminas minimas jau kelerius metus, plačioji visuomenė jį išgirdo gana neseniai.
       2021-02-26 08:24:05

Senos ir neprižiūrėtos sistemos – lengvas grobis programišiams

Beveik 800 000. Tiek įvairių sistemų ir paslaugų vartotojų duomenų buvo nutekinta vos per savaitę. Drįstu spėti, kad tai – tik ledkalnio viršūnė, ir apie pavogtus asmeninius duomenis išgirsime dar ne kartą.
       2021-02-26 08:21:23

Oro transporto ateitis: ar aviacija gali būti tvari?

Dėl koronaviruso pandemijos 2020 m. aviacijos poveikis Europos aplinkai sumažėjo, tačiau apie ilgalaikius pokyčius tvarumo srityje nenustojama kalbėti.
       2021-02-25 13:33:20

Būsto pirkėjų elgsenos tyrimas: ar žmonės būstą perka mažiau pasiruošę?

Konkrečiai prognozuoti, kaip pandemija pakeis būsto rinką Lietuvoje ir jos klientų bei dalyvių lūkesčius bei elgseną, kol kas dar per anksti: nepraėjo ir pats koronaviruso pavojus, o rinkos aktyvumo svarstyklės, kaip matėme, per metus gali apsiversti ne vieną kartą.
       2021-02-25 13:07:55

Bausmės tikslas – ne keršyti, o padėti pasitaisyti

„Tai ko nepasiuntė už grotų?“, „Kodėl taip švelniai nubaudė?“, „Teismas pagailėjo“ arba „Teismas nulinčiavo“ ir „Teismo kirtis“ – tokios antraštės ir komentarai po jais lydi teismų nuosprendžius baudžiamosiose bylose.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.