Naujienos

Namų vaistinėlės pavojai

2020-07-16 11:29:21

„Žmonės pajutę sveikatos negalavimus dažniausiai puola guglinti, ką tai galėtų reikšti, ieškoti informacijos neaiškiuose forumuose, klausti kaimynės ar tetos patarimų“, - sako šeimos gydytoja Toma Kundrotė.

Ir tai - tik savigydos pradžia. Kur dar didesni pavojai tyko, jei sau ne tik nustatoma diagnozė, bet ir pasiskiriami vaistai. Šeimos gydytojos Jurgos Dūdienės teigimu, ko gero, blogiausia, jei tai – antibiotikai.

Atsakingai vartoti antibiotikus

Šeimos gydytoja Jurga Dūdienė sako, kad sako viena didžiausių ir dažniausiai pasitaikančių savigydos problemų tai, jog pacientai dažnai griebiasi neapgalvotų gydymo būdų ir ieško, kaip jiems atrodo, lengviausios bei greičiausios išeities - nelegaliu būdu įsigyja antibiotikų. Taip pakenkiama ne tik savo sveikatai, žalos padaroma visai ekosistemai, mat stebimas atsparumo antibiotikams augimas.

„Visokio plauko turgeliuose be vargo galima įsigyti baltarusiškų antibiotinių vaistų. Taip pat pacientai dažnai pažeidžia jų vartojimo taisykles ir nebaigia vartoti nurodyto kurso iki galo. Likutį gi kaupia „juodai dienai“, vartoja juos net ir skausmui malšinti. Mat antibiotikai paprastai veikia iškart – ligos simptomai pradingsta jau po pirmųjų vaisto vartojimo dienų. Pajutę ženklų sveikatos pagerėjimą pacientai galvoja pasveikę. Iš tiesų pasveikstama tik kliniškai. Infekcija organizme sunaikinama ne iki galo ir dažnai neilgai trukus vėl atsinaujina. Taip vėl griebiamasi malšinti ligą kliniškai. Nutraukę gydymo kursą anksčiau laiko pacientai padaro žalos ne tik savo sveikatai, bet ir visuomenei“, - įsitikinusi J.Dūdienė.

Gydytoja aiškina, jog iki galo nesunaikintos ir organizme likusios bakterijos įgauna atsparumą tiems antibiotikams, kurių kurso žmogus nesuvartojo iki galo. Taip atsparios bakterijos platinamos visuomenei. Ateina laikas, kai sunkia infekcija susirgęs pacientas nebegali būti pagydytas net ir naujausios kartos antibiotikais, nes bakterijų atsparumas jiems formuojasi sparčiai. O mokslininkams išrasti naujų antibiotikų kuo toliau, tuo sunkiau sekasi.

Kreiptis į specialistus

Šeimos gydytoja Toma Kundrotė, be neatsakingo antibiotikų vartojimo, atkreipia dėmesį ir į tai, jog gydantis namuose dažnos vaistų vartojimo klaidos yra medikamentų perdozavimas, kontraindikacijų nepaisymas, nebaigiamas gydytojo paskirtas vaistų kursas, šie vartojami pasibaigus jų galiojimo terminui ar kreipiamasi pagalbos ne į tuos sveikatos specialistus.

„Žmonės pajutę sveikatos negalavimus dažniausiai puola guglinti, ką tai galėtų reikšti, ieškoti informacijos neaiškiuose forumuose, klausti kaimynės ar tetos patarimo. Be to, užuot ieškoję pagalbos specialistų kabinetuose žmonės dažnai tariasi su vaistininkais. Jie gal ir galėtų tam tikrais atvejais tinkamai patarti, tačiau dažniausiai pradedamas žaisti sugedęs telefonas – pacientai nesugeba tinkamai suformuoti klausimo, nupasakoti simptomų, o ir vaistininkas gali ką nors ne taip suprasti“, - pastebi pašnekovė ir pataria dėl sveikatos negalavimų kreiptis į medikus.

Be to, gydytoja sako pastaruoju metu pastebinti tendenciją naudoti veterinarinės paskirties vaistinius tepalus. Jų veikimo principas nėra numatomas žmonėms.

„Dabar „ant bangos“ pirkti šaldomieji tepalai su mentoliu arkliams. Paanalizavus sudėtį, supranti, kad jie neturi gydomojo efekto. Šaldomąjį poveikį suteiks, bet daugiau nieko. Verčiau tiesiog ant sumuštos ar kitaip pažeistos vietos palaikyti šaltą ledo kompresą“, - pataria T.Kundrotė.

Įsitraukti į artimųjų globą

Dar viena dažna vaistų vartojimo klaida, pasak medikės, - padrikas medikamentų vartojimas. Šie išgeriami visi vienu metu arba tik tada, kai atsimenama. Nors nereti vaistai paskiriami vartoti skirtingu paros metu, to dažniausiai nepaisoma. Viena sauja kasdien – ir ramu. Dar blogesnis „šiandien išgėriau, o gal ir ne“ vaistų vartojimo principas. Mat esama tokių medikamentų, kurių vartojimo ypač svarbu nenutraukti. Nesusipainioti piliulių galybėje gali padėti kone kiekvienoje vaistinėje parduodamos specialios vaistų dėžutės.

„Jos ypač praverčia vyresnio amžiaus ar varginamiems demencijos žmonėms, kuriems ne visada pavyksta tinkamai vartoti vaistus. Papratai demencija progresuoja staiga: šiandien, atrodo, žmogaus sveikata visai nieko, o rytoj, žiūrėk, elektrinį arbatinuką gali padėti ir užkaisti ant dujinės viryklės, tiesiog nesuvokdamas ką daro. Slaugantys artimieji galėtų nupirkti tokią vaistinėlę sergančiajam ir vaistų dozes susiruošti visai savaitei, stebėti, ar vaistai iš dėžutės vartojami tinkamai. Susipainioti čia tikimybė menka. Skyreliuose aiškiai pažymėta, kurie vaistai, kurią savaitės dieną bei kokiu paros metu skirti vartoti“, - apie paprastus sprendimus, kaip nepraleisti ar nepadauginti vaistų dozės aiškina T.Kundrotė.

Specialistė pataria aktyviai įsitraukti į vyresnio amžiaus artimųjų sveikatos priežiūrą, atlydėti šiuos pas gydytoją. Nors medikai dažnai informaciją surašo ir ant lapelio, tai negarantuoja, kad visa suteikta informacija priimta teisingai, yra užfiksuota.

Aktyviau užsiimti savistaba

Vis dėlto pacientai be artimųjų priežiūros ir gydytojų priminimo, anot T.Kundrotės, patys turėtų aktyviau stebėti savo sveikatos būklę, nesuversti visko už juos padaryti medikams. Jei pacientai turi kraujospūdžio problemų, privalėtų jį matuoti ir duomenis užsirašyti kiekvieną dieną, rašyti spaudimo dienynus, aktyviau užsiimti savistaba.

„Kartais pacientai skundžiasi, jog jaučiasi prastai, o paklausti, ar ką skauda, tikina, kad ne. Tenka traukti po žodį, kad būtų galima suprasti, kuo gi iš tiesų žmogus skundžiasi. Norėtųsi, kad pacientai tiesiog būtų pastabesni sau“, - patarimais dalinasi specialistė.

Gydytoja primena, jog šiandien galimos nuotolinės konsultacijos telefonu, kurios ypač aktualios sergantiesiems lėtinėmis ligomis. Be to, šios konsultacijos praverčia ir peržiūrint ar atnaujinant vaistų vartojimą vasarą. Mat esant šiltam orui dažnam pasitaiko spaudimo nukrypimų – šis krenta, o vaistų dozės taip ir lieka nepakeistos. T.Kundrotė sako, jog taip būti neturėtų.

„Pacientai vasarą dažnai skundžiasi, kad jaučiasi prastai. Kraujo spaudimas dėl aukštos temperatūros žemėja, o vaistais nuo kraujospūdžio jį dar labiau mažina. Todėl dažnai pacientams rekomenduojame ją sumažinti per pusę – paprastai savijauta pagerėja iškart“, - apkreipia dėmesį pašnekovė.

Dalyvauti prevencinėse programose

Kasdienė savistaba – dar ne viskas. T.Kundrotė primena nepamiršti dalyvauti prevencinėse sveikatos patikros programose. Tiesa, dėl karantino jas kuriam laikui teko sustabdyti, tačiau pacientai ir vėl kviečiami atvykti į gydymo įstaigas pasitikrinti, rūpintis, kad nebūtų praleistas vizitas.

„Kai kurios gydymo įstaigos pačios aktyviai kviečia pacientus dalyvauti sveikatos patikros programose. Tai priklauso nuo gydymo įstaigos vidinės tvarkos taisyklių. Dar šiandien pati išsiunčiau gal penkiasdešimčiai pacientų paraginimus atvykti atlikti tam tikrų programų, kurios jiems priklauso. Elektroninė e. sveikatos sistema leidžia atlikti masinius kvietimus. Belieka tuo tik naudotis“,- sako gydytoja.

Verta žinoti:

Namų vaistinėlę būtina peržiūrėti bent kartą per metus: išmesti medikamentus, kurių galiojimo laikas jau pasibaigęs, net ir tuos, kurių pakuotės yra neatplėštos. Tas pats galioja ir tepalam, mat jie linkę susisluoksniuoti. Viena dalis su veikliąja medžiaga tampa skystesnė, kita – tik riebus vazelinas, be jokios veikliosios medžiagos. Tepant odą pasikeitusios konsistencijos tepalu galima ją pažeisti.

Vartojant pasibaigusio galiojimo termino antibiotikus galima turėti rimtų sveikatos pasekmių. Mat susilpnėjus antibiotikų veikliajai medžiagai bakterijos nėra iki galo nugalimos.

Pasibaigę galioti lašai į akis ilgainiui tampa nebesterilūs. Juos vartojant galima akių būklei dar labai pakenkti, jas užkrėsti.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Sveikata: kitos panašios naujienos
       2021-03-05 10:58:04

Vaistininkė apie makšties negalavimus: moterims vis dar gėda dėl jų prisipažinti

Makšties negalavimai – tai problemos, kuriomis moterys dar nedažnai drįsta pasidalinti atėjusios į vaistinę. Vaistininkai pastebi, kad pirmą kartą preparatus nuo makšties sausumo perkančios moterys nenoriai prisipažįsta turinčios šią problemą.
       2021-03-02 08:38:15

Efektyviausi vaistai nuo inkstų skausmo: kada padeda arbatos, o kada – tabletės

Inkstų skausmas gali kilti dėl įvairiausių priežasčių, o pojūčiai vieni nemaloniausių – skausmas gali būti tiek maudžiantis, tiek priepuolinis.
       2021-02-23 15:15:11

Žiemos traumos: artėjant pavasariui darosi dar pavojingesnės

Itin atšiauri žiema, kalnai sniego, sunkiai praeinamos gatvės ir pamažu artėjantis atitirpimas – atneša dar daugiau traumų. Keičiantis klimato sąlygoms ir pavasarį pradėjus tirpti sniegui – formuojasi ledas, kuris yra vienas iš pagrindinių sunkių traumų priežasčių šaltuoju sezono metu.
       2021-02-15 19:13:50

Vėžio diagnostikos pasiekimai: tai gydymą perkėlė į kitą lygį

Prieš keletą dešimtmečių onkologinių ligų diagnostika buvo tokia ribota, kad pacientas galėdavo išgirsti tik nuosprendį – „jums vėžys“. Šiandien situacija yra kitokia.
Daugiau naujų naujienų
       2021-03-08 14:09:46

Skelbiami „Auksinių scenos kryžių“ nominantai

Kultūros ministerija sulaukė 75 siūlymų skirti Profesionaliojo scenos meno premijas už 2020 m. darbus. Kovo 27-ąją, Tarptautinę teatro dieną, Profesionaliojo scenos meno premijos laureatams bus įteiktos Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre.
       2021-03-08 11:35:23

Žaisti namie ar išvykoje – ar yra skirtumas, jei nėra sirgalių?

„Nors vieną „langą“ padarykite be širdies smūgių ir stresų“, – toks buvo Arvydo Sabonio prašymas Lietuvos rinktinei vasarį vykusiame „burbule“. Komanda be streso neapsiėjo ir kelialapį į Europos čempionatą vieno taško skirtumu Vilniuje išplėšė tik paskutinėmis mačo su Danija sekundėmis, bet svarbiausia – laimėjo.
       2021-03-08 09:39:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 213 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 2806 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 213 naujų koronaviruso atvejų. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-08 09:28:35

Protiniai dantys: šalinti ar palikti?

Penktadaliui žmonių pasisekė – jiems neišdygo protiniai dantys. Tuo tarpu kitiems teks pasirūpinti, kad su šia mūsų organizmo nebūtina dalimi būtų gyvenama taikiai arba atsisveikinta pačiu saugiausiu ir neskausmingu būdu.
       2021-03-08 08:08:18

Pajamų deklaravimas ir įmokos „Sodrai“: dirbantiems savarankiškai

Prasidėjus pajamų deklaravimui, savarankiškai dirbantys gyventojai turėtų nepamiršti, kad nuo pajamų taip pat reikia sumokėti ir socialinio draudimo įmokas. „Sodra“ primena, kiek, kada ir kaip mokėti bei kodėl svarbu tai padaryti.
       2021-03-08 07:42:36

Kovo 8-oji: Moterys, pakeitusios technologijų istoriją

Šiais metais pasaulis mini 110-ąją Tarptautinę moters dieną. Idėja kasmet švęsti Kovo 8-ąją kilo moterų teisių gynėjai Clara Zetkin, kuri ją pasiūlė 1910 m. Tarptautinėje dirbančių moterų konferencijoje Kopenhagoje.
       2021-03-08 07:36:33

Kolektyvinis intelektas: ar kartu esame protingesni?

Šeima, kariuomenė, valstybė, organizacija – jas sieja ne tik tam tikros bendruomenės sukūrimas, bet ir kiek paradoksaliai skambanti kolektyvinio intelekto (KI) sąvoka. Kas tai yra? Kaip KI gali pasitarnauti mūsų kasdieniame gyvenime?
       2021-03-08 07:32:50

Pieno produktų vartojimas: ką valgo vaikai, tačiau vengia suaugusieji?

Nors pieno produktai – neatsiejama daugelio šeimų kasdieninės mitybos dalis, vaikų ir suaugusių pasirinkimai stipriai skiriasi. Suaugusieji daugiausia vartoja pieną, grietinę ar sviestą.
       2021-03-07 11:15:51

Siuntos Lietuvoje jau gabenamos naudojant degalus iš atliekų

Logistika ir transportas yra vienas iš didžiausius šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekius išmetančių sektorių pasaulyje. Siekdamos sumažinti daromą poveikį klimato kaitai, logistikos įmonės ieško įvairių būdų sumažinti išmetamų teršalų kiekius:
       2021-03-07 09:39:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 392 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 5398 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 392 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-07 07:52:20

Profesorius Vytautas Kasiulevičius apie COVID-19 anglišką atmainą

"Savaitė. Angliškoji SARS-CoV-2 atmaina B.1.1.7 įsitvirtina Europoje. Vokiečiai ir prancūzai tai atvaizdavo savo ataskaitose. Šiose šalyse jau pusė Covid-19 atvejų sudaro angliška atmaina."
       2021-03-06 09:39:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 473 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8226 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 473 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-06 07:40:35

Nauji karantino atlaisvinimai: leidžiamos veiklos atvirose erdvėse

Įsigaliojus Vyriausybės sprendimui, nuo šeštadienio atnaujinamos sporto, laisvalaikio ir kultūros veiklos atvirose erdvėse, leidžiami renginiai, kurių metų neišlipama iš automobilio.
       2021-03-05 14:35:54

Lietuviai vis aktyviau domisi maisto tausojimo idėjomis

Vis aktyviau pasaulyje kalbant apie maisto tausojimo naudą, šiai idėjai nelieka abejingi ir lietuviai. Maisto švaistymas yra viena didžiausių šiuolaikinių vartotojų problemų, o norint jai užkirsti kelią, dažnai užtenka pradėti nuo savo virtuvės.
       2021-03-05 11:45:06

Matvei Linov apie mus internete rašo:

"Šiandien baigėsi mano leidimas laikinai gyventi Lietuvoje. Aš retai rašau tokiomis temomis, tačiau norėčiau pasidalinti užsieniečio, kuris čia gyvena daug metų, pastebėjimais.
       2021-03-05 11:41:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 447 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 7763 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 447 naujų koronaviruso atvejų. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-05 11:17:58

Praktiniai patarimai ieškantiems naujo televizoriaus

Renkantis naują televizorių, verta atkreipti dėmesį ne tik į svarbius jo techninius parametrus. Norint išsirinkti tinkamiausią variantą, svarbūs ir praktiniai kriterijai: koks rekomenduojamas televizoriaus dydis, kabinimo būdas, kokie kiti pasirinkimą lemiantys veiksniai.
       2021-03-05 11:08:32

Žiema priminė skaudžią problemą – saugiai šildyti būstą moka ne visi gyventojai

Pasibaigusi žiema kai kuriems atnešė skaudžių pamokų – pirmuosius šių metų mėnesius ugniagesiams gesinti gaisrų teko skubėti 18 proc. dažniau nei praėjusių metų pradžioje.
       2021-03-05 11:06:15

Po dviejų karantinų atoslūgis gali parodyti visiškai naują vartotojo veidą

„NielsenIQ“: po dviejų karantinų atoslūgis gali parodyti visiškai naują vartotojo veidą. Lietuvoje vasarį kiek sušvelninus karantino suvaržymus, klientai plūstelėjo į grožio salonus bei išsirikiavo prie nedidelių parduotuvių.
       2021-03-05 11:03:52

Daiktų interneto technologija: ko reikia, kad Lietuva taptų lydere

Telefonu įjungiama skalbimo mašina, laikrodžiu valdoma šaldytuvo temperatūra ar ryte suskambęs žadintuvas, automatiškai įjungiantis kavos aparatą ir ruošiantis jums skanią kavą, kol jūs keliatės iš lovos.
       2021-03-05 11:01:03

Įvaldykite savo „Android“ išmanųjį: 7 funkcijos, kurias mažai kas atradę

Kaip pasaulyje, taip ir Lietuvoje pirmaujanti mobilioji operacinė sistema yra „Android“. Visgi daug žmonių išnaudoja tik nedidelę dalį jos suteikiamų galimybių, o kai kurios naudingos „Android“ funkcijos yra kone paslėptos ir jas žino tik labiausiai įgudę naudotojai.
       2021-03-05 10:58:04

Vaistininkė apie makšties negalavimus: moterims vis dar gėda dėl jų prisipažinti

Makšties negalavimai – tai problemos, kuriomis moterys dar nedažnai drįsta pasidalinti atėjusios į vaistinę. Vaistininkai pastebi, kad pirmą kartą preparatus nuo makšties sausumo perkančios moterys nenoriai prisipažįsta turinčios šią problemą.
       2021-03-05 10:54:43

Iššūkis IT sektoriuje – stiprinti darbuotojų lojalumą

Informacinių technologijų specialistai jau dešimtmetį yra viena iš populiariausių ir paklausiausių profesijų Lietuvoje. Lietuvoje IT sektorius auga – šalis patraukli užsienio įmonėms, startuoliams.
       2021-03-05 10:52:18

Pandemija – ne priežastis atidėlioti skiepus nuo erkinio encefalito

Lietuva – didžiausias erkinio encefalito židinys Europoje. Net 30 proc. visų persirgusiųjų virusas visam gyvenimui palieka sunkių padarinių, tokių kaip atminties, koordinacijos sutrikimai ar net paralyžius.
       2021-03-05 10:44:15

Derlingi 2020 metai - kaip tuo pasinaudos Lietuvos agrosektorius?

Prieš metus visas agrosektorius su nerimu laukė naujojo sezono pradžios. Prieš tai buvęs trijų metų nederliaus ciklas stipriai paveikė viso sektoriaus investicinį potencialą. Žemės ūkio technikos pardavimai paprastai atspindi rinkos pajėgumą.
       2021-03-04 14:06:19

8 statiškai dažniausiai netoleruojami maisto produktai

Maisto netoleravimą galima apibūdinti kaip žalingą organizmo reakciją į tam tikrus maisto produktus ar jų priedus. Šis sutrikimas sukelia į alergiją panašius simptomus – slogą, astmą, kosulį, odos bėrimus, galvos skausmą ar netgi nuovargį bei nuotaikos svyravimus.
       2021-03-04 10:20:11

Siekiame liberalesnių taisyklių verslui ir paprastesnio reguliavimo

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitikusi su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovu Dariumi Remeika aptarė, kaip mažinti administracinę naštą verslui, užtikrinti liberalesnes smulkiojo verslo priežiūros taisykles bei prognozuojamą priežiūros institucijų veiklą.
       2021-03-04 09:58:05

Kelias į automobilių patikimumo olimpą grįstas patikrintomis technologijomis

Vieni automobilių gamintojai stengiasi patikimų kūrėjų vardą išsikovoti naujausiomis technologijomis, itin aukštais reikalavimais medžiagoms ar precizišku procesų valdymu, kiti siekia naudoti tik išbandytus ir tiksliai veikiančius produktus, kuriuos nuolat tobulina.
       2021-03-04 09:41:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 533 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8163 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 533 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-04 09:28:22

Telecentras ragina institucijas atlikti pasiūlymų dėl VKRT vertinimą

Pastaruoju metu žiniasklaidoje yra aktyviai platinamas dar vasario mėnesį agentūros ELTA pagal „Žinių radijo“ pokalbį parengtas tekstas „VRM atstovas: kompromisas – kurti valstybinį kritinio ryšio tinklą su operatoriais“.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.