Naujienos

Gydytoja pataria: kaip vasarą stiprinti kūdikio imunitetą

2020-07-16 11:32:37

Kūdikio mityba kuria pagrindą vaiko sveikatai. Maistas, kurį kūdikis gauna pirmaisiais gyvenimo metais, svarbus ne tik kūdikystėje. Mityba pirmaisiais metais turi įtakos ir vėlesnei vaiko raidai bei jo sveikatai.

Vasara – metas, kuomet kūdikių ir vaikų sveikatai vertingų produktų apstu gamtoje, todėl gydytoja dietologė Lina Barauskienė ragina mamas išnaudoti šį metų laiką ir pataria, kaip sustiprinti kūdikių imunitetą.

Pasak specialistės, mažasis nėra didelis, todėl kūdikio mitybos poreikiai skiriasi nuo suaugusiųjų. „Dažnai 1-3 metų vaikas jau nėra žindomas, todėl pagrindines maistines medžiagas jis gauna su maistu, kurį patiekia tėvai“, – sako gydytoja dietologė.

Vitaminas D – ne tik iš saulės

Pasak L. Barauskienės, vasarą itin svarbu rūpintis kūdikių vitamino D atsargomis. „Jie šį vitaminą paprastai gauna su mamos pienu, tačiau tikrai nepakankamai, todėl jau nuo 3 savaitės mamos šio vitamino turėtų duoti papildomai. Jeigu kūdikis maitinamas pieno mišiniu, kuriame paprastai vitamino D būna pakankamas kiekis, dėl papildomo vitamino D skyrimo būtina pasikonsultuoti su vaiko gydytoju“, – pataria dietologė.

Jos teigimu, vitamino D Lietuvoje trūksta ir mažiems, ir dideliems. „Kad galėtų susidaryti pakankamas jo kiekis, vasarą saulėje reikia būti 15 minučių, atidengus ketvirtadalį kūno, nuo 12 iki 15 valandos ir nenaudoti kremo nuo saulės. Tačiau šiomis valandomis saulė yra pavojinga, o kūdikiams visiškai nerekomenduojama būti atviroje saulėje, todėl gauti reikiamą kiekį vitamino D būnant saulėje tampa iššūkiu“, – teigia dietologė.

Specialistė atskleidžia, kad su maistu gauname tik 10 proc. reikalingos vitamino D dozės. „Šiuo vitaminu turtingi vos keli produktai: riebi žuvis, kiaušinio trynys – tai pagrindiniai vitamino D šaltiniai. Kiti produktai, tokie kaip sviestas, baravykai, avižos – turi nedaug vitamino D. Taip pat į vaiko racioną galima įtraukti tuos produktus, kurie yra papildomai praturtinti vitaminu D, pavyzdžiui – dribsniai, sultys, pienas, pieno gėrimai ir mišiniai, įvairūs riebalai“, – vitamino D šaltiniais dalinasi L. Barauskienė.

Pasak dietologės, termiškai apdorojant produktus, jie netenka nuo 40 iki 89 proc. vitamino D kiekio, todėl gyvenant Lietuvoje visais metų laikais reikėtų valgyti vitaminu D praturtintus maisto produktus ir papildomai vartoti vitamino D papildus, kuriuos jums paskirs jūsų gydytojas.

Vitaminas D padeda vaiko organizmui įsisavinti kalcį, kuris reikalingas augantiems kaulams ir dantims. Todėl L. Barauskienė primena, kad vaiko mityboje labai svarbus yra pienas.

„Vaikams nuo vienerių metų į mitybos racioną gali būti įtraukiamas karvės pienas. Tačiau jeigu vaikas ne taip noriai jį ragauja ir naują maistą valgo labai išrankiai, jam rekomenduojama vietoj paprasto karvės pieno gerti specialaus pieno gėrimą, skirtą vyresniems vaikams. Jis yra praturtintas maisto medžiagomis, vitaminais, mineralais, tokiais kaip, geležis, vitaminas D, kurie svarbūs augimui ir vystymuisi bei imuniteto formavimuisi, bet karvės piene jų nėra,“ – pasakoja dietologė Lina Barauskienė.

Cinko šaltiniai – gyvūninės kilmės produktai

Pasak specialistės, mažylio augimui, smegenų ir imuninės sistemos vystymuisi būtinas cinkas. Jis taip pat užtikrina vaiko atsparumą infekcijoms.

„Šio mažyliams svarbaus mineralo esti gyvūninės kilmės maisto produktuose: raudonoje mėsoje – jautienoje, ėrienoje ar kalakutienoje, įvairiose žuvyse, kiaušiniuose. Cinko yra ir pieno produktuose, visų grūdo dalių kruopose, dribsniuose, miltuose, duonoje. Taip pat – augalinės kilmės produktuose, pavyzdžiui, riešutuose, ankštiniuose produktuose, tačiau juose yra ir medžiagų vadinamų fitatais, kurie sunkina cinko pasisavinimą“, – perspėja dietologė L. Barauskienė.

Anot specialistės, cinko šaltinis taip pat gali būti ir specialus pieno gėrimas, skirtas vaikams nuo vienerių ar dvejų metų. „Su pieno gėrimu gali būti gaminami įvairūs kokteiliai, naminiai ledai su sezoninėmis uogomis ar vaisiais. Reikėtų nepamiršti, kad vaikai valgo akimis ir dažnai būna atviresni naujam maistui, jei patys dalyvauja maisto gaminimo procese“, – kalba specialistė.

Geležies atsargos ir vitaminas C

L. Barauskienė pabrėžia, kad geležies trūkumas ir su juo susijusi anemija (mažakraujystė) yra vis dažniau vaikų tarpe pasitaikanti liga.

Dietologė pataria, kokie maisto produktai, praturtinti geležimi, vaikams naudingi. „Geležies daugiausia randama ir ji lengviausiai pasisavinama iš gyvūninės kilmės produktų – mėsos, žuvies ir kiaušinių. Svarbūs augaliniai produktai, kuriuose daug vitamino C, jis skatina geležies pasisavinimą. Su geležies turinčiais produktais derinkite braškes, juoduosius serbentus, šviežias daržoves – pomidorus ir paprikas, taip pat kopūstus ir brokolius. Norėdami padėti organizmui pasisavinti geležį, į valgiaraštį įtraukite žalumynus. Pavyzdžiui, jautienos maltinukus patiekite su smulkiai pjaustyto pomidoro salotomis ir krapais, kurių vasaros sezono metu rasite kiekvienoje lysvėje“, – paprastu receptu dalinasi L. Barauskienė.

Pasak dietologės, geležies yra ir visų grūdo dalių kruopose, žaliose lapinėse daržovėse, žemuogėse, braškėse, džiovintuose vaisiuose, tačiau organizmas ją pasisavina sunkiau.

Specialistė pataria atkreipti dėmesį, kas gali lemti geležies trūkumą. „ Jeigu vaikas geria labai daug karvės pieno ir, pavyzdžiui, nevalgo raudonos mėsos, yra vegetaras arba labai išrankus maistui, pavyzdžiui, nevalgo daržovių ar vaisių, uogų – tai gali būti geležies trūkumo priežastis. Vaikas negauna pakankamai geležies su maistu arba jo organizmas sunkiai pasisavina šį mineralą“, – perspėja L. Barauskienė.

Kaip papildyti vaiko mitybą

Pasak specialistės, tėvams svarbu prisiminti, kad maisto papildai tik papildo maistą. Jeigu tėvams neramu, ar vaikas gauna pakankamai maistinių medžiagų su maistu, specialistė pataria atlikti testą bei pasitarti su vaiko gydytoju.

„Visos maisto medžiagos ir vitaminai bei mineralai geriausiai pasisavinami su maistu. Todėl visas reikiamas maisto medžiagas vaikas turėtų gauti su kasdieniniais maisto produktais. Nebent vaikas yra labai išrankus valgytojas, tuomet reikėtų pasitarti su vaiko gydytoju, kokių maisto medžiagų jam gali trūkti,“ – pataria L. Barauskienė.

Ji sako, kad mūsų šalies vaikai papildomai turėtų vartoti vitaminą D ir žuvų taukus. „Būtent žuvyse ir jūros gėrybėse esančios omega-3 rūgštys pasisavinamos greičiausiai. Nors, atrodytų, šias medžiagas vasarą gauti yra lengva – vitamino D iš saulės, o omega-3 riebalų rūgščių į racioną įtraukiant daugiau žuvies – tačiau tyrimai rodo, kad ir vitamino D mums nepakanka, ir riebios žuvies mes nesuvalgome tiek, kiek reikėtų“, – kalba L. Barauskienė.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-08-13 08:23:25

Neišlaikiusiems matematikos egzamino – VGTU tiesia pagalbos ranką

Rugpjūčio 5 d. buvo paskelbti valstybinio matematikos brandos egzamino rezultatai. Deja, šiais metais skaičiai nedžiugina – egzamino neišlaikė kas trečias abiturientas. Moksleiviai, neišlaikę lietuvių kalbos, matematikos ar užsienio kalbos egzamino, negali pretenduoti į valstybės finansuojamas vietas Lietuvos aukštosiose mokyklose.
       2020-08-13 08:17:12

Mokyklinė matematika ir brandos egzamino rezultatai: ką turėtume keisti?

Šiais metais iš daugiau kaip 28 tūkstančių abiturientų matematikos valstybinį brandos egzaminą laikė 15 241 mokinys. Egzaminą išlaikė 10305 mokiniai – tai sudaro 67,61% laikiusiųjų. 2019 metais šį egzaminą išlaikė 82,09%, o 2018 metais – 87,21%.
       2020-08-13 08:10:24

Išmanūs senjorai: 3 būdai išmokti naudotis mobiliosiomis technologijomis

Koronaviruso situacija atrodo miglota, tad vis dar rūpi klausimas – kaip bendrausime toliau? Ypač tai aktualu senjorams, gyvenantiems vieniems, ar dėl viruso besiizoliuojantiems namuose, o ryšį su artimaisiais galintiems palaikyti tik nuotoliniu būdu.
       2020-08-13 08:07:35

Šuo automobilyje: kada vasaros kelionės augintiniui kelia pavojų

Didžioji dalis Lietuvos žmonių šią vasarą į atostogų keliones leidžiasi automobiliais, todėl kartu su šeimininkais šiemet dažniau keliauja ir jų augintiniai. Draudikai pastebi, kad prisisegti saugos diržus ir daugiau dėmesio skirti vaikų saugumui automobilyje žmonės jau įprato, tačiau į augintinių keliavimą vis žiūri aplaidžiai.
       2020-08-13 07:55:35

Mitai apie saulės elektrines: nuo žaibo pritraukimo iki būtinybės plauti

Pritraukia žaibą, kenkia gamtai, žiemą negamina elektros, po kelių metų pasieks NASA lygį – tokius ir panašius mitus tenka neigti apie saulės elektrines, kurių daugėja ir ant namų stogų, ir saulės elektrinių parkuose laukuose
       2020-08-12 09:21:03

Lietuvoje praėjusią parą patvirtini 26 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinti 26 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 11 iš jų registruota Vilniaus, 9 – Kauno apskrityse. Dar 5 atvejai patvirtinti Klaipėdos ir 1 Šiaulių apskričių gyventojams.
       2020-08-12 09:02:42

Liepą Baltijos šalyse elektra atpigo, pirmąkart užfiksuota ir neigiama kaina

Liepos mėnesį vidutinė elektros energijos didmeninė kaina visose Baltijos šalyse sumažėjo penktadaliu: Estijoje elektra atpigo 20 proc. iki 30,10 EUR/MWh, Lietuvoje ir Latvijoje – 18 proc. atitinkamai iki 31,70 EUR/MWh ir 31,80 EUR/MWh.
       2020-08-12 07:29:32

Kelionė su kemperiu: 5 patarimai, ką būtina žinoti

Galimybė keliauti sau priimtinu tempu, po ranka turėti ne tik visus reikiamus daiktus, bet ir nakvynės vietą – tuo dažną patraukia atostogos su kemperiu. Pastarosios dar labiau išpopuliarėjo šiemet, kai atsirado daugiau neapibrėžtumo dėl kelionių lėktuvais, autobusais ar traukiniais.
       2020-08-12 07:20:00

Trys iš penkių tuno rūšių nyksta. Kaip padėti gali Lietuvos pirkėjai?

Viena populiariausių Lietuvoje žuvų – tunas – dėl intensyvios komercinės žvejybos ir jos aplinkai daromos žalos, išmetamo anglies dvideginio kiekio, šiuo metu yra toks pat taršus, kaip kiauliena. Kaip įmanoma, kad žuvis, laikyta aplinkai draugiška, dabar jai kelia pavojų?
       2020-08-12 06:54:07

Kaip pasirinkti ateities pokyčiams atsparią karjerą?

Galvojant apie ateities karjerą ir darbo vietas kyla daug neaiškumų: ką verta rinktis? kurioje srityje daugiausia galimybių? kaip išsikelti profesinius gyvenimo tikslus, jei dar net nežinome pavadinimų darbų, kurie vyraus po dešimtmečio? ar tada dar egzistuos mums įprastos pozicijos?
       2020-08-11 10:13:17

Pokyčiai elektros rinkoje suteiks naujas galimybes elektromobilių turėtojams

Pokyčiai elektros tiekimo rinkoje ir jų metu atsirasiantys įvairesni pasiūlymai klientams gali tapti papildomu stimulu pagalvoti apie elektromobilio įsigijimą.
       2020-08-11 10:08:10

Praėjusią parą koronavirusas patvirtintas aštuoniolikai žmonių

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinta aštuoniolika naujų koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. Dvylika iš jų registruoti Kauno, 5 – Vilniaus apskrityse. Dar vienas atvejis patvirtintas Klaipėdos apskrities gyventojui.
       2020-08-11 10:02:23

Gudrybės, padėsiančios greitai ir paprastai susmulkinti daržoves

Nuo svogūno perštinčios akys, išsibarsčiusios paprikos sėklytės, nelygiai supjaustyti pomidorai – ar ir jūs virtuvėje susiduriate su šiais iššūkiais? Prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertai dalijasi gudrybėmis, padėsiančiomis paprasčiau susmulkinti šviežias daržoves.
       2020-08-10 14:18:37

Ekspertas pataria: kaip paruošti įmonės IT ūkį antrajai COVID-19 bangai

Ne visoms pasaulio šalims pilnai atsigavus po pirmosios COVID-19 bangos, prasidėjusios dar 2020-ųjų pradžioje, ekspertai jau perspėja apie antrąją. Augantis susirgimų skaičius Lietuvos Vyriausybę jau pastūmėjo viešosiose uždarose erdvėse grąžinti reikalavimą dėvėti kaukes.
       2020-08-10 14:16:19

Miško gėrybės – grybai: kaip džiovinti ir kur laikyti?

Džiovinimas – vienas paprasčiausių ir veiksmingiausių konservavimo būdų. Tačiau norint šiuo būdu išsaugoti miško grybų skonines ir maistines savybes, reikėtų nepamiršti kelių svarbių taisyklių.
       2020-08-10 14:13:57

Lietuvoje registruota trylika naujų koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinta trylika naujų koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. Devyni iš jų registruoti Kauno, keturi – Vilniaus apskrityse.
       2020-08-09 11:28:28

Per vakar patvirtintas dvidešimt vienas koronaviruso atvejis

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtintas dvidešimt vienas koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. Didžioji dalis jų – 14 registruoti Kauno apskrityje, 5 – Vilniaus, 2 – Utenos.
       2020-08-08 17:38:49

Lietuvoje – trisdešimt septyni koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinti trisdešimt septyni koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Dvidešimt devyni iš jų registruoti Kauno apskrityje, keturi – Vilniaus, trys – Klaipėdos, taip pat vienas atvejis registruotas Panevėžio apskrities gyventojui.
       2020-08-07 17:45:20

Kelionės į Nidą – ar tikrai pamatyti Negyvąsias kopas yra prabanga?

Nida – vienas populiariausių Lietuvos kurortų, kasmet sulaukianti kelis šimtus tūkstančių turistų iš Lietuvos bei užsienio. Nors nemažai šurmulio sukėlė šiais metais Neringoje smarkiai padidinta rinkliava už automobilį, žmonės toliau plūsta mėgautis nuostabiu šalies kampeliu.
       2020-08-07 17:12:17

Dirbtinis intelektas – sritis, kuri savo piko dar nepasiekė

„Daugeliui dirbtinis intelektas (DI) asocijuojasi su filmų brukamais protingais, tačiau pavojingais robotais-mašinomis, keliančiais grėsmę žmonių egzistencijai, tačiau oficiali sąvoka gana greitai nuleidžia ant žemės“, – teigia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Informatikos fakulteto prof. dr. Tomas Krilavičius.
       2020-08-07 17:09:54

Vairuotojų kultūra: užstatyti automobiliai ir atlenkti valytuvai

Vasaros karščiai ir mintys apie atostogas priverčia atsipalaiduoti bei prarasti budrumą ne vieną vairuotoją. Skubėdami ilsėtis ar pramogauti jie kartais neatkreipia dėmesio, ar laikosi kelių eismo taisyklių, rizikuodami išprovokuoti kitų vairuotojų nepasitenkinimą ar net sulaukti policijos dėmesio.
       2020-08-07 16:56:37

Tarptautinė alaus diena: 3 ypatingi patiekalai iš šio gėrimo

Alus – vienas populiariausių gėrimų visame pasaulyje. Tačiau maisto gurmanams jis žinomas ir kaip puikus ingredientas, suteikiantis patiekalams išskirtinį skonį. Rugpjūčio 7-ąją minima Tarptautinė alaus diena.
       2020-08-07 16:52:33

Laužo dūmo aromatu kvepiantys desertai: 3 idėjos vasaros iškylai

Vasaros iškylos neapsieina be ant laužo kepamų šašlykų ar dešrelių, tačiau ar bandėte ant kepimo grotelių ruošti desertus? Prekybos tinklo „Maxima“ maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė dalinasi idėjomis, kaip ant laužo ugnies pasigaminti desertą.
       2020-08-07 16:45:41

Praėjusią parą patvirtinti dvidešimt trys koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinti dvidešimt trys nauji koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Devyni iš jų registruoti Vilniaus apskrityje, septyni – Kauno, penki – Utenos ir du Panevėžio apskrityje.
       2020-08-06 17:42:04

Pristatyta kompiuteriui nenusileidžianti planšetė „Galaxy Tab S7“

Vakar vykusio virtualaus „Samsung“ produktų pristatymo metu bendrovė pristatė naujausią planšetinį kompiuterį „Galaxy Tab S7“ ir didesnę jo versiją „Tab S7+“. Abu įrenginiai turi didelį ekraną, galingą procesorių, patobulintą „S Pen“ rašiklį, klaviatūrą ir kitas funkcijas, kurios vartotojams leis planšetėmis naudotis kaip kompiuteriu.
       2020-08-06 15:37:29

Draugystės per atstumą: kaip išmaniai palaikyti ryšį ar susirasti naujų draugų

Pokalbiai ir susitikimai su draugais būtini draugystei išsaugoti, tačiau vis dažniau tai turime daryti nuotoliniu būdu. Bendravimas per atstumą bus smagesnis, jei pasitelksite keletą išmanių sprendimų.
       2020-08-06 14:41:21

Pasitikrinkite ar žinote: 5 išmanūs „Google Maps“ triukai

Kelionių po Lietuvą ar svetur planavimas dažnam kelia nemenkų iššūkių. Žinodami ir įvaldę šias patogias programėlės „Google Maps“ funkcijas, išvykas planuosite kaip profesionalai ir sutaupysite daug brangaus laiko.
       2020-08-06 10:16:03

Šalies ekonomika kol kas pandemiją atlaikė kur kas geriau, nei tikėtasi

Naujausi šalies ekonomikos rodikliai rodo, kad kol kas pandemija atlaikyta kur kas geriau, nei tikėtasi. Tolygūs išlieka mokėjimai pagal Ekonomikos skatinimo planą, baigiant įgyvendinti vienas priemones, įsibėgėja ir/arba pradedamos vykdyti kitos.
       2020-08-06 09:18:11

Grūdiniai produktai: kodėl juos verta įtraukti į savo kasdienę mitybą

Vaisių ir daržovių nauda sveikatai – nenuginčijama, tačiau apie grūdinių produktų vartojimą vis dar sklando įvairūs mitai. Dietistė Živilė Dumbraitė teigia, kad tinkamai parinktus grūdinius produktus kiekvienas turėtume įtraukti į savo racioną ir dalijasi patarimais, kaip teisingai juos vartoti ir išsirinkti parduotuvių lentynose.
       2020-08-06 08:50:59

Registrų sutrikimai tęsiasi – notarų klientams teks semtis kantrybės

Notarų klientams, ypač norintiems atlikti nekilnojamojo turto perleidimo sandorius, teks gerokai pasisemti kantrybės – dalis valstybinės įmonės Registrų centro valdomų registrų vis dar stringa.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.