Naujienos

Kur vasarą dažniausiai susižeidžia lietuviai: apsaugas vis dar dėvi nenoriai

2020-07-20 13:21:28

Vasarą išpopuliarėjusios elektrinės transporto priemonės gatvėse kelią didesnę riziką rimtai susižeisti – įsitikinęs Kauno „Kardiolitos klinikų“ Ortopedijos-traumatologijos centro gydytojas ortopedas traumatologas dr. Kęstutis Braziulis, vasaros metu vis dažniau susiduriantis su jomis susižalojančiais pacientais.

Didelės energijos traumos būna ypač rimtos, tad specialistas dalijasi patarimais, kaip galima išvengti sužalojimų teisingai krentant ir kaip pramogauti, kad linksmybės nesibaigtų skubios pagalbos skyriuje.

Traumų sezoniškumas ypač ryškus

Traumų pobūdis ir susižeidžiančių žmonių amžius, pasak specialisto, žiemą ir vasarą skiriasi: „Žiemą mūsų pacientais dažniau tampa koordinacinių sutrikimų turintys vyresnio amžiaus žmonės, kurie traumas įgyja paslydę ant slidžių, apledėjusių paviršių. Tai nėra vadinamosios didelės energijos traumos – tokiu atveju dažniausiai patiriami osteoporoziniai lūžiai. Lygiagrečiai jauni žmonės žiemą dažniau atvyksta susitraumavę slidinėdami nuo kalnų, čiuožinėdami ar užsiimdami kita aktyvia veikla. Tuo tarpu vasarą vyresni žmonės susitraumuoja žymiai rečiau, o jaunų žmonių tarpe, atvirkščiai, traumų padvigubėja, jos būna didelės energijos. Žymiai rimčiau susitraumuojama važiuojant motoroleriais, elektriniais paspirtukais, dviračiais, riedučiais, riedlentėmis ir kitomis transporto priemonėmis, nuo kurių nukritus kūnui tenka sugerti ženkliai didesnę energiją nei einant pėsčiomis.“

Norintiems išvengti rimtesnių traumų gydytojas rekomenduoja krentant nesiremti ir nekišti rankų ar kojų, o kristi ant šono. „Taip tikrai sužalojimai bus mažesni, išvengsite galūnių lūžių. Taip pat, jeigu nebesuvaldote transporto priemonės, nebandykite jos stabdyti kojomis“, – rekomenduoja gydytojas.

Labai dažnai nukritus važiuojant didesniu greičiu sužalojami minkštieji audiniai, lūžta kaulai, patempiami raumenys. Traumos gali būti ir vidinių organų, tad gydytojas rekomenduoja, net ir silpniau nukritus, apsilankyti pas traumatologą apžiūrai, jog sužalojimai nebūtų uždelsti.

Maudynių sezoną seka ir sužalojimai gamtoje

Nors poilsiaujant gamtoje dažna problema vis dar išlieka neatsakingos maudynės, pasibaigiančios skendimu, pastebimi ir kiti sužalojimai – pjautinės žaizdos užlipus ant dugne ar pakrantėje besimėtančių stiklų, sausgyslių sužalojimai paslydus ant slidžios žolės ar dumblo, nudegimai.

„Svarbu skatinti sąmoningumą nuo mažų dienų ir tėvams patiems rodyti pavyzdį bei rūpestį vienas kitu“, – įsitikinęs dr. K. Braziulis.

Kalbėdamas apie vaikų traumas specialistas išskiria ir batutus. Neatsakingai, po kelis ant jų šokinėdami vaikai dažnai baigia šventę skubios pagalbos skyriuje: „Svarbu tėvams nepalikti vaikų be priežiūros ir neleisti šokinėti visai grupei, nes dažniausi sužalojimai patiriami užgriuvus vienam ant kito arba, neuždėjus bortų, iškritus ant žemės. Batutas turėtų būti surinktas pagal visus saugumo reikalavimus ir pastatytas ant žolės ar kito minkštesnio paviršiaus. Reikėtų turėti omenyje, jog vakaras, o gal net ir visa vasara gali būti sugadinta dėl to, kad kažkas neapdairiai susuko batutą ar paliko pulką vaikų be priežiūros.“

Alkoholio padrąsinti žmonės nukenčia dažniau

Gydytojas pastebi, jog didžioji dauguma vasaros savaitgaliais, vakarais ir naktimis su traumomis atvykstančių pacientų būna apsvaigę nuo alkoholio. „Išgėrus atsiradusi drąsa, noras pasirodyti prieš draugus dažnai baigiasi patiriamomis traumomis“, – teigia dr. K. Braziulis, rekomenduojantis vartojant alkoholį neleisti artimiesiems ar draugams eiti maudytis ar užsiimti kita rizikinga veikla. – Nepamirškime rūpintis vieni kitais ir pamatę savo aplinkoje neprotingai besielgiantįjį nebijokime jo sudrausminti ar iškviesti pagalbą. Tik jausdamiesi atsakingi vieni už kitus galėsime jaustis saugūs.“

Traumatologas taip pat atkreipia dėmesį tų, kurie traumas patiria neblaivūs. „Dažnai alkoholis sumažina skausmą, traumos nesureikšminamos, tad rimti sužeidimai pastebimi po dienos ar dviejų. Reikėtų žinoti, kad jeigu yra galūnės deformacija, pasireiškia pykinimas ar vėmimas, skausmas nepraeina išgėrus nuskausminamųjų ar šaldant, neišeina priremti kojos ar rankos, nelaukdami važiuokite į skubios pagalbos skyrių, kad galima būtų išvengti nemalonių pasekmių“, – įspėja traumatologas.

Dėvėti apsaugų lietuviai dar nepriprato

Karštu oru dėvėti šalmą ar galūnių apsaugas nėra patogu, tačiau gydytojas visada prašo pagalvoti apie pasekmes, kurios gali susiklostyti krentant esant su šalmu ir be jo. „Šalmas padeda išvengti kone rimčiausių – galvos smegenų sužalojimų, o apsaugos ant alkūnių bei kelių – dažniausių nubrozdinimų, kurie būna gilūs ir skausmingi, neretai paliekantys randus. Prieš važiuodami transporto priemone mintyse nusipieškite du scenarijus ir iškart pajusite, kurį norėtumėte patirti savo kailiu.“

Specialistas rekomenduoja vaikus prie šalmo ir galūnių apsaugų pratinti nuo mažų dienų, tuomet jie nebesispyrios kiekvieną kartą prašant važiuoti su apsaugomis: „Dar labai mažai žmonių matome gatvėse važinėjant su šalmais, bet geras vaikų pavyzdys ir asmeninė patirtis vis dažniau priverčia įsigyti apsaugos priemones suaugusiuosius ir primena jas užsidėti prieš išvažiuojant į kelią.“

Dažniausia traumų priežastis, pasak gydytojo, važiuojant bet kokia transporto priemone – savo galimybių pervertinimas, pasirenkamas per didelis greitis ar dėmesys pašaliniams dalykams, tokiems kaip žiūrėjimas į telefoną: „Nepamirškite koncentruotis į tą veiklą, kuria užsiimate, nes atidumas dažnu atveju padės išvengti nereikalingų traumų.“

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-03-08 14:09:46

Skelbiami „Auksinių scenos kryžių“ nominantai

Kultūros ministerija sulaukė 75 siūlymų skirti Profesionaliojo scenos meno premijas už 2020 m. darbus. Kovo 27-ąją, Tarptautinę teatro dieną, Profesionaliojo scenos meno premijos laureatams bus įteiktos Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre.
       2021-03-08 11:35:23

Žaisti namie ar išvykoje – ar yra skirtumas, jei nėra sirgalių?

„Nors vieną „langą“ padarykite be širdies smūgių ir stresų“, – toks buvo Arvydo Sabonio prašymas Lietuvos rinktinei vasarį vykusiame „burbule“. Komanda be streso neapsiėjo ir kelialapį į Europos čempionatą vieno taško skirtumu Vilniuje išplėšė tik paskutinėmis mačo su Danija sekundėmis, bet svarbiausia – laimėjo.
       2021-03-08 09:39:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 213 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 2806 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 213 naujų koronaviruso atvejų. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-08 09:28:35

Protiniai dantys: šalinti ar palikti?

Penktadaliui žmonių pasisekė – jiems neišdygo protiniai dantys. Tuo tarpu kitiems teks pasirūpinti, kad su šia mūsų organizmo nebūtina dalimi būtų gyvenama taikiai arba atsisveikinta pačiu saugiausiu ir neskausmingu būdu.
       2021-03-08 08:08:18

Pajamų deklaravimas ir įmokos „Sodrai“: dirbantiems savarankiškai

Prasidėjus pajamų deklaravimui, savarankiškai dirbantys gyventojai turėtų nepamiršti, kad nuo pajamų taip pat reikia sumokėti ir socialinio draudimo įmokas. „Sodra“ primena, kiek, kada ir kaip mokėti bei kodėl svarbu tai padaryti.
       2021-03-08 07:42:36

Kovo 8-oji: Moterys, pakeitusios technologijų istoriją

Šiais metais pasaulis mini 110-ąją Tarptautinę moters dieną. Idėja kasmet švęsti Kovo 8-ąją kilo moterų teisių gynėjai Clara Zetkin, kuri ją pasiūlė 1910 m. Tarptautinėje dirbančių moterų konferencijoje Kopenhagoje.
       2021-03-08 07:36:33

Kolektyvinis intelektas: ar kartu esame protingesni?

Šeima, kariuomenė, valstybė, organizacija – jas sieja ne tik tam tikros bendruomenės sukūrimas, bet ir kiek paradoksaliai skambanti kolektyvinio intelekto (KI) sąvoka. Kas tai yra? Kaip KI gali pasitarnauti mūsų kasdieniame gyvenime?
       2021-03-08 07:32:50

Pieno produktų vartojimas: ką valgo vaikai, tačiau vengia suaugusieji?

Nors pieno produktai – neatsiejama daugelio šeimų kasdieninės mitybos dalis, vaikų ir suaugusių pasirinkimai stipriai skiriasi. Suaugusieji daugiausia vartoja pieną, grietinę ar sviestą.
       2021-03-07 11:15:51

Siuntos Lietuvoje jau gabenamos naudojant degalus iš atliekų

Logistika ir transportas yra vienas iš didžiausius šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekius išmetančių sektorių pasaulyje. Siekdamos sumažinti daromą poveikį klimato kaitai, logistikos įmonės ieško įvairių būdų sumažinti išmetamų teršalų kiekius:
       2021-03-07 09:39:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 392 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 5398 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 392 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-07 07:52:20

Profesorius Vytautas Kasiulevičius apie COVID-19 anglišką atmainą

"Savaitė. Angliškoji SARS-CoV-2 atmaina B.1.1.7 įsitvirtina Europoje. Vokiečiai ir prancūzai tai atvaizdavo savo ataskaitose. Šiose šalyse jau pusė Covid-19 atvejų sudaro angliška atmaina."
       2021-03-06 09:39:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 473 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8226 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 473 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-06 07:40:35

Nauji karantino atlaisvinimai: leidžiamos veiklos atvirose erdvėse

Įsigaliojus Vyriausybės sprendimui, nuo šeštadienio atnaujinamos sporto, laisvalaikio ir kultūros veiklos atvirose erdvėse, leidžiami renginiai, kurių metų neišlipama iš automobilio.
       2021-03-05 14:35:54

Lietuviai vis aktyviau domisi maisto tausojimo idėjomis

Vis aktyviau pasaulyje kalbant apie maisto tausojimo naudą, šiai idėjai nelieka abejingi ir lietuviai. Maisto švaistymas yra viena didžiausių šiuolaikinių vartotojų problemų, o norint jai užkirsti kelią, dažnai užtenka pradėti nuo savo virtuvės.
       2021-03-05 11:45:06

Matvei Linov apie mus internete rašo:

"Šiandien baigėsi mano leidimas laikinai gyventi Lietuvoje. Aš retai rašau tokiomis temomis, tačiau norėčiau pasidalinti užsieniečio, kuris čia gyvena daug metų, pastebėjimais.
       2021-03-05 11:41:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 447 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 7763 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 447 naujų koronaviruso atvejų. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-05 11:17:58

Praktiniai patarimai ieškantiems naujo televizoriaus

Renkantis naują televizorių, verta atkreipti dėmesį ne tik į svarbius jo techninius parametrus. Norint išsirinkti tinkamiausią variantą, svarbūs ir praktiniai kriterijai: koks rekomenduojamas televizoriaus dydis, kabinimo būdas, kokie kiti pasirinkimą lemiantys veiksniai.
       2021-03-05 11:08:32

Žiema priminė skaudžią problemą – saugiai šildyti būstą moka ne visi gyventojai

Pasibaigusi žiema kai kuriems atnešė skaudžių pamokų – pirmuosius šių metų mėnesius ugniagesiams gesinti gaisrų teko skubėti 18 proc. dažniau nei praėjusių metų pradžioje.
       2021-03-05 11:06:15

Po dviejų karantinų atoslūgis gali parodyti visiškai naują vartotojo veidą

„NielsenIQ“: po dviejų karantinų atoslūgis gali parodyti visiškai naują vartotojo veidą. Lietuvoje vasarį kiek sušvelninus karantino suvaržymus, klientai plūstelėjo į grožio salonus bei išsirikiavo prie nedidelių parduotuvių.
       2021-03-05 11:03:52

Daiktų interneto technologija: ko reikia, kad Lietuva taptų lydere

Telefonu įjungiama skalbimo mašina, laikrodžiu valdoma šaldytuvo temperatūra ar ryte suskambęs žadintuvas, automatiškai įjungiantis kavos aparatą ir ruošiantis jums skanią kavą, kol jūs keliatės iš lovos.
       2021-03-05 11:01:03

Įvaldykite savo „Android“ išmanųjį: 7 funkcijos, kurias mažai kas atradę

Kaip pasaulyje, taip ir Lietuvoje pirmaujanti mobilioji operacinė sistema yra „Android“. Visgi daug žmonių išnaudoja tik nedidelę dalį jos suteikiamų galimybių, o kai kurios naudingos „Android“ funkcijos yra kone paslėptos ir jas žino tik labiausiai įgudę naudotojai.
       2021-03-05 10:58:04

Vaistininkė apie makšties negalavimus: moterims vis dar gėda dėl jų prisipažinti

Makšties negalavimai – tai problemos, kuriomis moterys dar nedažnai drįsta pasidalinti atėjusios į vaistinę. Vaistininkai pastebi, kad pirmą kartą preparatus nuo makšties sausumo perkančios moterys nenoriai prisipažįsta turinčios šią problemą.
       2021-03-05 10:54:43

Iššūkis IT sektoriuje – stiprinti darbuotojų lojalumą

Informacinių technologijų specialistai jau dešimtmetį yra viena iš populiariausių ir paklausiausių profesijų Lietuvoje. Lietuvoje IT sektorius auga – šalis patraukli užsienio įmonėms, startuoliams.
       2021-03-05 10:52:18

Pandemija – ne priežastis atidėlioti skiepus nuo erkinio encefalito

Lietuva – didžiausias erkinio encefalito židinys Europoje. Net 30 proc. visų persirgusiųjų virusas visam gyvenimui palieka sunkių padarinių, tokių kaip atminties, koordinacijos sutrikimai ar net paralyžius.
       2021-03-05 10:44:15

Derlingi 2020 metai - kaip tuo pasinaudos Lietuvos agrosektorius?

Prieš metus visas agrosektorius su nerimu laukė naujojo sezono pradžios. Prieš tai buvęs trijų metų nederliaus ciklas stipriai paveikė viso sektoriaus investicinį potencialą. Žemės ūkio technikos pardavimai paprastai atspindi rinkos pajėgumą.
       2021-03-04 14:06:19

8 statiškai dažniausiai netoleruojami maisto produktai

Maisto netoleravimą galima apibūdinti kaip žalingą organizmo reakciją į tam tikrus maisto produktus ar jų priedus. Šis sutrikimas sukelia į alergiją panašius simptomus – slogą, astmą, kosulį, odos bėrimus, galvos skausmą ar netgi nuovargį bei nuotaikos svyravimus.
       2021-03-04 10:20:11

Siekiame liberalesnių taisyklių verslui ir paprastesnio reguliavimo

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitikusi su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovu Dariumi Remeika aptarė, kaip mažinti administracinę naštą verslui, užtikrinti liberalesnes smulkiojo verslo priežiūros taisykles bei prognozuojamą priežiūros institucijų veiklą.
       2021-03-04 09:58:05

Kelias į automobilių patikimumo olimpą grįstas patikrintomis technologijomis

Vieni automobilių gamintojai stengiasi patikimų kūrėjų vardą išsikovoti naujausiomis technologijomis, itin aukštais reikalavimais medžiagoms ar precizišku procesų valdymu, kiti siekia naudoti tik išbandytus ir tiksliai veikiančius produktus, kuriuos nuolat tobulina.
       2021-03-04 09:41:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 533 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8163 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 533 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-04 09:28:22

Telecentras ragina institucijas atlikti pasiūlymų dėl VKRT vertinimą

Pastaruoju metu žiniasklaidoje yra aktyviai platinamas dar vasario mėnesį agentūros ELTA pagal „Žinių radijo“ pokalbį parengtas tekstas „VRM atstovas: kompromisas – kurti valstybinį kritinio ryšio tinklą su operatoriais“.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.