Naujienos

Kur vasarą dažniausiai susižeidžia lietuviai: apsaugas vis dar dėvi nenoriai

2020-07-20 13:21:28

Vasarą išpopuliarėjusios elektrinės transporto priemonės gatvėse kelią didesnę riziką rimtai susižeisti – įsitikinęs Kauno „Kardiolitos klinikų“ Ortopedijos-traumatologijos centro gydytojas ortopedas traumatologas dr. Kęstutis Braziulis, vasaros metu vis dažniau susiduriantis su jomis susižalojančiais pacientais.

Didelės energijos traumos būna ypač rimtos, tad specialistas dalijasi patarimais, kaip galima išvengti sužalojimų teisingai krentant ir kaip pramogauti, kad linksmybės nesibaigtų skubios pagalbos skyriuje.

Traumų sezoniškumas ypač ryškus

Traumų pobūdis ir susižeidžiančių žmonių amžius, pasak specialisto, žiemą ir vasarą skiriasi: „Žiemą mūsų pacientais dažniau tampa koordinacinių sutrikimų turintys vyresnio amžiaus žmonės, kurie traumas įgyja paslydę ant slidžių, apledėjusių paviršių. Tai nėra vadinamosios didelės energijos traumos – tokiu atveju dažniausiai patiriami osteoporoziniai lūžiai. Lygiagrečiai jauni žmonės žiemą dažniau atvyksta susitraumavę slidinėdami nuo kalnų, čiuožinėdami ar užsiimdami kita aktyvia veikla. Tuo tarpu vasarą vyresni žmonės susitraumuoja žymiai rečiau, o jaunų žmonių tarpe, atvirkščiai, traumų padvigubėja, jos būna didelės energijos. Žymiai rimčiau susitraumuojama važiuojant motoroleriais, elektriniais paspirtukais, dviračiais, riedučiais, riedlentėmis ir kitomis transporto priemonėmis, nuo kurių nukritus kūnui tenka sugerti ženkliai didesnę energiją nei einant pėsčiomis.“

Norintiems išvengti rimtesnių traumų gydytojas rekomenduoja krentant nesiremti ir nekišti rankų ar kojų, o kristi ant šono. „Taip tikrai sužalojimai bus mažesni, išvengsite galūnių lūžių. Taip pat, jeigu nebesuvaldote transporto priemonės, nebandykite jos stabdyti kojomis“, – rekomenduoja gydytojas.

Labai dažnai nukritus važiuojant didesniu greičiu sužalojami minkštieji audiniai, lūžta kaulai, patempiami raumenys. Traumos gali būti ir vidinių organų, tad gydytojas rekomenduoja, net ir silpniau nukritus, apsilankyti pas traumatologą apžiūrai, jog sužalojimai nebūtų uždelsti.

Maudynių sezoną seka ir sužalojimai gamtoje

Nors poilsiaujant gamtoje dažna problema vis dar išlieka neatsakingos maudynės, pasibaigiančios skendimu, pastebimi ir kiti sužalojimai – pjautinės žaizdos užlipus ant dugne ar pakrantėje besimėtančių stiklų, sausgyslių sužalojimai paslydus ant slidžios žolės ar dumblo, nudegimai.

„Svarbu skatinti sąmoningumą nuo mažų dienų ir tėvams patiems rodyti pavyzdį bei rūpestį vienas kitu“, – įsitikinęs dr. K. Braziulis.

Kalbėdamas apie vaikų traumas specialistas išskiria ir batutus. Neatsakingai, po kelis ant jų šokinėdami vaikai dažnai baigia šventę skubios pagalbos skyriuje: „Svarbu tėvams nepalikti vaikų be priežiūros ir neleisti šokinėti visai grupei, nes dažniausi sužalojimai patiriami užgriuvus vienam ant kito arba, neuždėjus bortų, iškritus ant žemės. Batutas turėtų būti surinktas pagal visus saugumo reikalavimus ir pastatytas ant žolės ar kito minkštesnio paviršiaus. Reikėtų turėti omenyje, jog vakaras, o gal net ir visa vasara gali būti sugadinta dėl to, kad kažkas neapdairiai susuko batutą ar paliko pulką vaikų be priežiūros.“

Alkoholio padrąsinti žmonės nukenčia dažniau

Gydytojas pastebi, jog didžioji dauguma vasaros savaitgaliais, vakarais ir naktimis su traumomis atvykstančių pacientų būna apsvaigę nuo alkoholio. „Išgėrus atsiradusi drąsa, noras pasirodyti prieš draugus dažnai baigiasi patiriamomis traumomis“, – teigia dr. K. Braziulis, rekomenduojantis vartojant alkoholį neleisti artimiesiems ar draugams eiti maudytis ar užsiimti kita rizikinga veikla. – Nepamirškime rūpintis vieni kitais ir pamatę savo aplinkoje neprotingai besielgiantįjį nebijokime jo sudrausminti ar iškviesti pagalbą. Tik jausdamiesi atsakingi vieni už kitus galėsime jaustis saugūs.“

Traumatologas taip pat atkreipia dėmesį tų, kurie traumas patiria neblaivūs. „Dažnai alkoholis sumažina skausmą, traumos nesureikšminamos, tad rimti sužeidimai pastebimi po dienos ar dviejų. Reikėtų žinoti, kad jeigu yra galūnės deformacija, pasireiškia pykinimas ar vėmimas, skausmas nepraeina išgėrus nuskausminamųjų ar šaldant, neišeina priremti kojos ar rankos, nelaukdami važiuokite į skubios pagalbos skyrių, kad galima būtų išvengti nemalonių pasekmių“, – įspėja traumatologas.

Dėvėti apsaugų lietuviai dar nepriprato

Karštu oru dėvėti šalmą ar galūnių apsaugas nėra patogu, tačiau gydytojas visada prašo pagalvoti apie pasekmes, kurios gali susiklostyti krentant esant su šalmu ir be jo. „Šalmas padeda išvengti kone rimčiausių – galvos smegenų sužalojimų, o apsaugos ant alkūnių bei kelių – dažniausių nubrozdinimų, kurie būna gilūs ir skausmingi, neretai paliekantys randus. Prieš važiuodami transporto priemone mintyse nusipieškite du scenarijus ir iškart pajusite, kurį norėtumėte patirti savo kailiu.“

Specialistas rekomenduoja vaikus prie šalmo ir galūnių apsaugų pratinti nuo mažų dienų, tuomet jie nebesispyrios kiekvieną kartą prašant važiuoti su apsaugomis: „Dar labai mažai žmonių matome gatvėse važinėjant su šalmais, bet geras vaikų pavyzdys ir asmeninė patirtis vis dažniau priverčia įsigyti apsaugos priemones suaugusiuosius ir primena jas užsidėti prieš išvažiuojant į kelią.“

Dažniausia traumų priežastis, pasak gydytojo, važiuojant bet kokia transporto priemone – savo galimybių pervertinimas, pasirenkamas per didelis greitis ar dėmesys pašaliniams dalykams, tokiems kaip žiūrėjimas į telefoną: „Nepamirškite koncentruotis į tą veiklą, kuria užsiimate, nes atidumas dažnu atveju padės išvengti nereikalingų traumų.“

Pagalba tvarkant Jūsų TV antenas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2025-07-03 09:10:53

8 už: kodėl užsakovai statyboms vis dažniau renkasi generalinės rangos paslaugą

Šiandieninėje statybų rinkoje matome aiškų poslinkį: vis daugiau užsakovų projektus įgyvendina pasitelkdami generalinę statybos rangą.
       2025-06-24 19:16:19

Sezonui ruošiasi ir sukčiai: 5 dažniausiai pasitaikantys turistų spąstai

Vasaros metu daugiau keliaujame, tačiau atostogų sezonui ruošiasi ne tik poilsiautojai, bet ir sukčiai. Į ką verta atkreipti dėmesį, kad kelionės neapkartintų finansiniai nuostoliai, pasakoja „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
       2025-06-20 09:52:52

Įsigijus naują būstą, atkreipkite dėmesį ir į sprendimus susijusius su elektra

Planuojant įsigyti nuosavą būstą, visuomet atidžiai įvertinama jo vieta: atstumas iki darbo, vaikų darželių ar mokyklų, pati rajono infrastruktūra. Vis dėlto ne mažiau svarbu ir daugybė praktinių dalykų.
       2025-06-13 13:41:27

Nafta brangsta: Izraelio – Irano konflikto kainą mokės visas pasaulis

Izraelis, surengė keliasdešimt oro smūgių ataką prieš Iraną, kuri gali įstumti Artimuosius Rytus į naują karą. Plataus masto atakos taikiniais tapo Irano branduolinė programa, kariniai objektai, buvo nužudyti keli aukščiausio rango vado pareigas ėję Irano karininkai.
       2025-06-07 10:08:51

Prieš protestą – aiški protesto organizatorių pozicija dėl NT mokesčio

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga, reaguodama į Premjero Gintauto Palucko pasisakymus dėl pirmojo būsto neapmokestinimo, šį žingsnį vertina kaip sveikintiną reakciją į visuomenės lūkesčius.
       2025-06-06 10:36:55

Telefonuose – visas gyvenimas: kaip juos apsaugoti keliaujant užsienyje?

Prasidėjusi vasara žymi atostogų kelionių pradžią, kuomet nemaža gyventojų dalis planuoja vykti ilsėtis ar pramogauti į užsienio šalis. Keliautojai vis dažniau daugelį kelionės dokumentų bei kitų svarbių asmeninių duomenų saugo savo išmaniuosiuose telefonuose ar kituose įrenginiuose.
       2025-06-04 16:28:14

Lietuvos pajūryje nebeliko 3G ryšio

Vasaros sezoną pradedančiame Lietuvos pajūryje galutinai išjungta senoji 3G ryšio technologija. Daugiau kaip 20 metų šalyje naudota technologija nuo birželio 3 dienos nebeveikia visoje Klaipėdos apskrityje – Klaipėdos mieste ir rajone, Palangoje, Neringoje, Kretingos, Skuodo ir Šilutės rajonų savivaldybėse.
       2025-05-30 13:32:42

Telefonas – jūsų vaiko saugumo įrankis: ar naudojate šias funkcijas?

Pirmasis telefonas – svarbus žingsnis vaiko gyvenime, tačiau sunkus sprendimas tėvams: kaip užtikrinti, kad įrenginys būtų ne tik patrauklus, bet ir iš tiesų naudingas?
       2025-05-23 12:31:31

Miegas ir nutukimas: glaudus ryšys, apie kurį verta žinoti

Vis daugiau tyrimų rodo, kad miegas ir kūno svoris – glaudžiai susiję. Miego trukmė ir kokybė turi reikšmingą poveikį vaikų sveikatai, ypač nutukimo rizikai. Nutukimas yra būklė, kuri turi įtakos daugeliui organizmo sistemų: širdies ir kraujagyslių bei nervų sistemai, sąnariams ir raumenims.
       2025-05-21 19:32:34

Ryto kava – malonumas ar stresas širdžiai?

Daugeliui mūsų rytas be kavos – ne rytas. Tačiau ar kofeinas visada saugus širdžiai? Kada jis gali būti naudingas, o kada – žalingas? Specialistai pabrėžia: viskas priklauso nuo to, kiek kavos geriame, kaip ją ruošiame ir kaip mūsų organizmas į ją reaguoja.
       2025-05-21 19:26:07

3000 eurų už kompiuterį – ir vis tiek lėtas? IT ekspertas paaiškina klaidas

Ar gali jūsų 3000 eurų vertės garsaus prekės ženklo kompiuteris dirbti lėčiau nei kolegos įrenginys, kainavęs 800 eurų? Deja, bet gali. Ir dėl to kalta ne technologinė įranga, o mūsų blogi įpročiai.
       2025-05-17 12:34:20

Išmanusis televizorius ar televizorius su dirbtiniu intelektu

Televizorių technologijos nuolat tobulėja ir namų pramogos tampa vis labiau personalizuotos. Jau nesame tik pasyvūs žiūrovai – naujosios technologijos siūlo individualizuotą turinį, pritaiko vaizdo ir garso kokybę, leidžia bendrauti pasitelkiant išmaniuosius asistentus.
       2025-05-17 12:26:49

Netrukus Lietuvoje bus visiškai išjungtas 3G ryšys

„Bitė“ birželį pradės senosios 3G ryšio technologijos išjungimą. Iki šių metų pabaigos Lietuvoje bus visiškai išjungtas šis senosios technologijos ryšys. Beveik 20 metų naudotą mobiliojo ryšio technologiją keičia naujesnės kartos 4G ir 5G ryšys.
       2025-05-10 16:24:20

Dirbtinis intelektas kyla – o kur mūsų inžinierių karta?

Skaitmenizacija, automatizacija, robotika ir dirbtinis intelektas iš esmės keičia pramonės veidą, o kartu – ir inžinieriaus vaidmenį joje. Jei anksčiau pramonės įmonei pakakdavo šaltkalvio mechaniko ir elektriko, tai dabartiniai reikalavimai inžinieriui – kur kas didesni.
       2025-05-09 11:04:58

Moderni, šiuolaikinė gamyba neįmanoma be inžinerijos

Skaitmenizacija, automatizacija, robotika ir dirbtinis intelektas iš esmės keičia pramonės veidą, o kartu – ir inžinieriaus vaidmenį joje. Jei anksčiau pramonės įmonei pakakdavo šaltkalvio mechaniko ir elektriko, tai dabartiniai reikalavimai inžinieriui – kur kas didesni.
       2025-05-07 18:39:16

Atskleidė, koks darbas būtų Z kartos košmaras

Privalomas darbas biure nuo 8 iki 17 val., viršvalandžiai, rutininės užduotys, nuolatinė kontrolė ir neaiški darbo prasmė. Šias sąlygas siūlantys darbdaviai gali neabejoti – didžioji dalis Z kartos atstovų nuo tokio darbo bėgs neatsisukdami.
       2025-04-30 15:18:43

Paauglį užklupo aistra: kaip degti, bet nesudegti?

Brendimui įsibėgėjus paauglio gyvenime aistra užgriežia pirmuoju smuiku. Čia kyla dilema – laisvai mėgautis tuo, kas duota gamtos, ar lėtinti greitį, kad staigus gyvenimo posūkis neišmestų į šalikelę?
       2025-04-25 18:45:47

Ką apie pinigus byloja liaudies išmintis ir ką sako ekspertai?

Apie pinigus egzistuoja daugybė patarlių ir posakių, kurie yra įsitvirtinę giliai mūsų sąmonėje. Turbūt kiekvienas yra girdėjęs posakius „laikas – pinigai“, „šykštus moka du kartus“ ir daugelį kitų.
       2025-04-25 18:38:09

Besaikės saulės vonios – kelias į melanomą: deginimąsi reikėtų pamiršti

Nors melanoma tarp vyrų yra trečias pagal paplitimą vėžys, o tarp moterų – antras, į saulės spindulius neretai numojame ranka. Dažnas ne tik neskuba teptis apsauginėmis priemonėmis, bet ir ilgiausiai deginasi, tepasi įdegį stiprinančiais aliejais.
       2025-04-25 18:33:42

Įspėjo naudojančius „Skype“ – turite mažai laiko pereiti prie kitos programėlės

Gegužės 5 d. viena pirmųjų vaizdo skambučių ir susirašinėjimo programėlių – „Skype“ bus išjungta visiems laikams. „Microsoft“ oficialiai nutraukia programos veikimą ir ragina žmones pereiti prie kitų nemokamų sprendimų.
       2025-04-23 12:13:43

Lošimų reklamai – stop ženklas: kas pasikeis ir kodėl tai svarbu?

Praeitų metų pabaigoje Seimas žengė ryžtingą žingsnį – pritarė reikšmingiems Azartinių lošimų įstatymo pakeitimams, kurie jau nuo 2025 m. liepos 1 d. iš esmės pakeis lošimų reklamos taisykles Lietuvoje.
       2025-04-18 15:02:51

Ar darbdavys turi teisę naudoti darbuotojo atvaizdą reklamuojant paslaugas?

Šių dienų socialinių tinklų tendencijos - verslininkai vis dažniau į parduodamų prekių ir paslaugų reklamas įtraukia savo darbuotojus. Šios tendencijos šalutinis efektas – nutraukus darbo sutartį, darbuotojai įprastai nenori, kad jis pats ir jo atvaizdas būtų siejamas su konkrečia įmone ir jos produktais.
       2025-04-18 14:55:19

Būsto kainos ir vėl gali kilti: ką daryti laukiantiems dar mažesnių palūkanų?

Europos Centrinis Bankas šiais metais jau ne kartą mažino bazinę palūkanų normą, o naujausių žinių dėl pokyčių turėtume sulaukti jau balandžio 17 dieną. Planuojančius būsto paskolą tai skatina viltis, kad ši data reikš dar vieną palūkanų normos sumažėjimą.
       2025-04-18 14:44:54

Kodėl kartojame tėvų klaidas, nors pažadame sau būti kitokie?

Ar pagaunate save sakant ar darant tai, ką sakydavo ar darydavo jūsų tėvai – nors sau kartojote, kad elgsitės kitaip? Pavyzdžiui, kitaip bendrausite su partneriu (-e) ir auginsite vaikus, niekada jų nekontroliuosite, visada mylėsite?
       2025-04-18 14:32:28

Odai, širdžiai ir energijai palankiausi vaisiai: kuriuos rinktis ir kodėl?

Daliai žmonių vaisiai ir uogos – ne tik gaivus užkandis ar desertas, bet ir svarbi kasdienio maisto dalis: nuo rytinių glotnučių, spalvingų salotų ar ingredientų pagrindiniuose patiekaluose.
       2025-04-18 14:26:04

Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele

Atėjus pavasariui vis dažniau planuojame išvykas svetur. „Luminor“ banko kasdienės bankininkystės vadovė Aušrinė Mincienė primena – keliaujant į ne euro zonos šalis atsiskaitymo banko kortele metu verta pasirinkti vietinę valiutą.
       2025-04-18 14:21:38

Apie perdegimo prevenciją: poilsis turi būti tikras, o ne apsimestinis

Ar jums pažįstama situacija, kai prabudę ryte jaučiatės nepailsėję, atostogaudami vis dirsčiojate į mobilųjį telefoną, o jaukiausių metų švenčių šurmulys virsta nerimu?
       2025-04-16 11:26:03

Kraustotės į naują būstą? Kokių su elektra susijusių klausimų reikėtų nepamiršti

Naujo būsto pirkimas – jaudinanti ir džiugi patirtis, tačiau už jos slypi ir daugybė praktinių klausimų, į kuriuos reikia atsakyti, kad gyvenimas būtų kuo patogesnis. Vienas tokių – elektros tiekimas ir energijos valdymo sprendimai.
       2025-04-16 11:23:16

Ar žinote, kur kreiptis nemokamos pagalbos susirgus per šventes?

Šeimos medicinos įstaigos jose prirašytiems gyventojams turi užtikrinti, kad šeimos gydytojo komandos paslaugas jie galėtų gauti 12 valandų per dieną, 5 darbo dienas per savaitę.
       2025-04-12 10:10:31

Auksiniai antrankiai. Ar ne per daug aukojame dėl pinigų?

Šiandien profesinėje aplinkoje vis dažniau girdima metafora „auksiniai antrankiai“. Kai kurie darbdaviai, dažniausiai startuoliai, stengiasi paskatinti nuomonę, kad darbuotojai, norintys pakeisti darbo vietą ar netgi karjeros kryptį, rizikuoja prarasti per daug, ir todėl šie geriau renkasi likti.
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5  6  7  8  9
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.