Naujienos

Kaip pasirinkti ateities pokyčiams atsparią karjerą?

2020-08-12 06:54:07

Galvojant apie ateities karjerą ir darbo vietas kyla daug neaiškumų: ką verta rinktis? kurioje srityje daugiausia galimybių? kaip išsikelti profesinius gyvenimo tikslus, jei dar net nežinome pavadinimų darbų, kurie vyraus po dešimtmečio? ar tada dar egzistuos mums įprastos pozicijos?

Mano močiutė visą gyvenimą dirbo vienoje gamykloje: studijas baigusi prisidėjo prie jos kūrimo ir tuomet 30 metų praleido technologiniame padalinyje, laipsniškai kildama karjeros laiptais. Taip buvo įprasta. Šiandien to nebėra, o po dar dešimties metų toks karjeros pastovumas iš viso gali skambėti utopiškai. Laikai, pareigos ir net pats darbo suvokimas keičiasi, į darbo vietas atkeliavus dirbtiniam intelektui bei kylant trumpalaikių kontraktų ir projektų ekonomikai.

Kas laukia ateityje?

Niekas tiksliai negali pasakyti, kaip atrodys ateities darbo rinka – aišku tik tai, kad ji skirsis nuo šiandieninės, ir keisis daug greičiau nei iki šiol. Tokios mintys gali vesti prie išvados, kad darbuotojai negali daryti jokios įtakos savo ateičiai. Bet tai irgi nėra tiesa.

Pokyčiai nėra naujovė: visais laikais atsirasdavo technologijų, keitusių darbo vietas, kurdavosi naujos pozicijos, reikalaujančios naujų įgūdžių. Šiandien pokyčiai vyksta daug greičiau, bet yra aiškios taisyklės, kaip savo įgūdžiais ir žiniomis neatsilikti nuo darbo rinkos. Ir nebūtinai tai reiškia, kad reikės tapti programuotoju ar duomenų analitiku, nors, jei šios sritys traukia – tai vienas iš būdų užsitikrinti sau karjerą. Tačiau iš tiesų ateities ekonomikoje išgyventi ir klestėti padės taktikos, kuriomis sėkmingiausi žmonės rėmėsi ir praėjusiuose dešimtmečiuose:

1. Aiškus karjeros planas – ilgalaikė karjeros vizija. Svarbu suvokti, kad karjeros planas nėra ir negali būti kažkas nepajudinamo, nekintančio. Karjeros planas turės būti modifikuojamas, priklausomai nuo susiklosčiusios situacijos, ekonominių ir socialinių faktorių, dominuojančių technologijų. Vertinga karjeros planą peržiūrėti kasmet, pridedant ar atimant naujus tikslus bei priemones jiems pasiekti, paklausiant savęs, kas man svarbu, ko aš noriu, ir kas man sekasi. Be aiškaus, kryptingo plano sunku išlaikyti motyvaciją siekiant aukštumų.

Vienam tai padaryti nėra lengva, dėl to karjeros pradžioje labai naudinga turėti mentorių – patyrusį, savo sritį išmanantį ir kiek toliau profesinėje srityje pažengusį žmogų, kuris galėtų pasidalinti patirtimi ir perspektyvomis. Tokį žmogų galima rasti Lietuvoje veikiančiose mentorystės platformose, juo gali tapti mokytojas, vadovas ar kolega. Tai gali būti ir ne vienas, o visa komanda žmonių, su kuriais bendrauji, seki socialiniuose tinkluose, dalyvauji mokymuose. Kai aplinkoje vyrauja sėkmingi, pokyčius puikiai suvaldę žmonės – didėja tikimybė ir pačiam tokiu tapti.

2. Savęs pažinimas. Taip, pasaulio ekonomika vis labiau ir labiau sukasi apie technologinius mokslus, ir šias sritis pasirinkę žmonės neliks be darbo. Tačiau kad ir kiek darbo skelbimų programuotojams būtų šiuo metu, kompiuterio ekrano nepakenčiantis komunikabilus žmogus nesijaus laimingas rašydamas kodą. Žinant, kur yra mano stipriosios pusės, galima giliau pažvelgti į šiandien labiausiai augančius sektorius ir atrasti sritis, kuriose būtų galima savo įgūdžius ir norus pritaikyti. Pavyzdžiui, artimiausiai metais plėtosis medicinos ir biotechnologijų mokslai. Tai nereiškia, kad visi turi tapti gydytojais – šios sritys apima platų specialybių spektrą: nuo namų slaugytojo iki DNR inžinieriaus, nuo dirbtinių organų dizainerio iki muzikos terapeuto. Besikeičianti rinka nereiškia, kad savo pomėgius teks palaidoti. Kaip tik, verta stebėti, kur atsiranda naujos galimybės atskleisti savo polinkius.

3. Kritinis mąstymas ir realybės priėmimas. Negalime tiksliai numatyti, kaip atrodys pasaulis po dešimtmečio, tačiau kai kurios tendencijos yra aiškios, nors kartais norisi ignoruoti informaciją, kurią skaudu priimti. Verta atsižvelgti į ekonomikos rodiklius, finansavimą, įstatymus, kurie reguliuoja vieną ar kitą sritį. Jei gyvenime svarbus finansinis saugumas, norima jį pasiekti greitai, pasirenkant specialybę verta atsižvelgti į atlyginimus, kurie šiuo metu siūlomi. Pažinus ir priėmus save lengviau įsivardinti, ko tikrai negalėtum dirbti (pavyzdžiui, dėl prasto regėjimo negali pilotuoti lėktuvo), o priėmus šiuos realybės faktus tampa kiek lengviau daryti pasirinkimą.

4. Tarpasmeniniai gebėjimai. Kas pasiekia daugiausiai? Tie, kurie ne tik kuria naujus dalykus, bet ir moka juos parduoti – tiesiogine ar perkeltine prasme. Nepakanka turėti puikią idėją, reikia mokėti ją perteikti kitiems, susitarti, derėtis, apginti savo nuomonę. Kas moka išreikšti save kitiems priimtina kalba, ir pats būna labiau priimtas, jiems greičiau atsiveria keliai idėjų realizavimui.

5. Nuolatinis mokymasis. Vienas iš neišvengiamų realybės aspektų – dirbtinis intelektas ir automatizacija. Kad ir apie kokią sritį galvotum, verta pasvarstyti ir tai, kurias darbo funkcijas artimiausiu metu gali perimti kompiuterio programos. Pagal pasaulio ekonomikos forumo duomenis, numatoma, kad automatizacija iki 2022 m. panaikins apie 75 milijonus darbo vietų. Tačiau nereikia išsigąsti, nes šie pokyčiai sukurs apie 133 milijonus naujų. Robotai ir žmonės taps kolegomis, tad norėdami išlikti darbo rinkos viršūnėje, turėsime mokytis darbe naudotis jų teikiamais privalumais.

Ateities darbo vietos atrodys visai kitaip nei dabar, bet tie, kurie gebės prisitaikyti prie pokyčių ir nuolat domėsis naujovėmis, turės didesnes galimybes pasiekti savo tikslus. Tai vienas iš nedaugelio dalykų, kuris nesikeičia jau šimtus metų.

Gabija Čeledinaitė,

Vilniaus Gedimino technikos universiteto karjeros psichologė

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-18 20:08:48

Populiarėjančios bepilotės skraidyklės kelia naujų iššūkių

Dronai jau nėra naujiena, tačiau spartus technologijų vystymasis augina bepiločių orlaivių prieinamumą tiek karo pramonėje ir komerciniame sektoriuje, tiek laisvalaikiui bei pramogoms.
       2021-05-18 20:04:29

LG Lietuvoje pristato naujus „NanoCell“ televizorius

„LG Electronics“ (LG) Lietuvoje pristato 2021 metų „NanoCell“ televizorius. Jie ypač išsiskiria aiškiomis, tiksliomis spalvomis, dėl kurių vaizdas yra ryškesnis, realistiškesnis, o rodomas turinys tiesiog atgyja.
       2021-05-18 19:56:09

Galingiausias autotransformatorius atgabentas iki „LitPol Link“ jungties

Antradienį ryte į prie Alytaus esančią „LitPol Link“ keitiklių stotį sėkmingai atgabentas ir iškrautas galingiausias Baltijos šalyse autotransformatorius. Tai yra vienas iš kertinių įrenginių, reikalingas užbaigti Lietuvos ir Lenkijos elektros sistemų jungties „LitPol Link“ išplėtimo projektą.
       2021-05-18 13:51:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 685

Atlikus 18354 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 685. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-18 13:25:44

Priklausomybė nuo skaitmeninio gyvenimo: kaip išmokti atsijungti?

Ar pastebite, kiek laiko praleidžiate internete? Tyrimai rodo, kad prasidėjus pasaulinei pandemijai, šis laikas stipriai išaugo. Ne tik dirbame iš namų, tačiau ir pramogaujame, bendraujame internetu.
       2021-05-18 13:20:46

Per trisdešimt metų sukūrėme mobingo valstybę

Daug skeletų kabo lietuvių spintose, bet vienas apsivilko juodą lietpaltį, iš senelio pašiūrės pavogė senai begaląstą dalgį ir išėjo rinkti aukų valstybės abejingumo aukurui.
       2021-05-17 16:40:18

Autotransformatorius atplukdytas Nemunu

Šiandien krovininėje Marvelės prieplaukoje Kaune iškrautas iš Klaipėdos jūrų uosto Nemunu atplukdytas autotransformatorius (164 tonos), skirtas Lietuvos ir Lenkijos elektros sistemų jungties „LitPol Link“ išplėtimui.
       2021-05-17 10:31:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 504

Atlikus 5594 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 504. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-16 10:31:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 740

Atlikus 11892 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 740. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-15 20:31:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1141

Atlikus 19715 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1141. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-14 16:10:01

Vyrai dažniau renkasi pomidorų, o moterys – saldžių vaisių sultis

Sultis Lietuvoje mėgsta ir maži, ir dideli – šalyje kasmet išgeriama virš 40 mln. litrų įvairių sulčių, nektarų ir sulčių gėrimų. Visgi, mėgstamiausios sultys skiriasi – tai priklauso nuo vartotojų amžiaus, lyties ir net išsilavinimo.
       2021-05-14 16:04:41

ESO testuoja pirmąjį Lietuvoje reaktyvios galios moduliatorių

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kartu su „Ignitis grupė“ įsteigtu Inovacijų centru testuoja naujas įtampos reguliavimo technologijas, kurios leistų elektros skirstomųjų tinklų įtampą valdyti lanksčiai.
       2021-05-14 12:14:21

Du nuodai jūsų širdžiai – cukrus ir druska

„Eurovaistinės“ vaistininkai pastebi, kad pandemijos metu dažnas gyventojas pamiršta pasirūpinti savo širdies ir inkstų sveikata, todėl paūmėjo šių organų ligos, padidėjo kraujospūdis. Gegužę farmacininkai skatina skirti daugiau dėmesio širdžiai.
       2021-05-14 12:10:03

Aktualu abiturientams: stojimai į aukštąsias mokyklas – ką šiemet būtina žinoti?

Birželio 1 d. prasideda bendrasis priėmimas į aukštąsias mokyklas. „Kasmet nemažai streso abiturientams kelia ne tik egzaminai, bet ir pats stojimo į aukštąsias mokyklas procesas.
       2021-05-14 12:03:31

Ką daryti, kai skauda galvą: kaip gydytis ir netapti priklausomu?

Kaip numalšinti galvos skausmą – tai klausimas, kurį vaistininkai kasdien išgirsta bent kelis kartus. Jų teigimu, galvos skausmas yra antras pagal dažnumą žmones kankinantis susirgimas po peršalimo ligų.
       2021-05-14 11:59:58

V. Lašas: medicina nebegalės apsieiti be matematikų ir IT specialistų

Kuriant skiepus ir naujus vaistus, vis geriau pažįstant žmogaus genomą ir analizuojant neurosignalus, medicina nebegalės apsieiti be matematikos ir informacinių technologijų (IT) specialistų.
       2021-05-14 10:31:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1125

Atlikus 25180 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1125. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-13 13:05:34

Saugūs namuose: 5 žingsniai, kaip išvengti kibernetinės atakos

Pasaulyje kas 30 sekundžių įvyksta kibernetinė ataka ir 95 proc. jų pasitaiko dėl neatsargaus žmogaus elgesio. Paspausta provokuojanti antraštė, užsilikę gamykliniai parametrai ar atidarytas nesaugus draugo laiškas – kviečiame programišių užsukti vidun!
       2021-05-13 10:31:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1136

Atlikus 21832 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1136. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-13 10:06:22

5 mitai apie žuvų taukus

Žuvų taukai – omega-3 – žinomi ne vieną šimtmetį. O per ilgą produkto istoriją kilo ne vienas mitas, kuris yra gajus iki šių dienų. Žuvų taukai nuo seno žinomi kaip sveikatos šaltinis. O jeigu tuo abejojate, greičiausiai įtikėjote kokiu nors mitu.
       2021-05-12 21:57:00

Neišnaudotas potencialas: 8 iš 10 Lietuvos gyventojų neturi interneto svetainės

Nepaisant to, jog internetinės svetainės vis dar išlieka bene populiariausia vieta ieškoti informacijos, absoliuti dauguma Lietuvos gyventojų asmeninio interneto puslapio neturi, rodo „Interneto vizijos“ iniciatyva atlikto tyrimo duomenys.
       2021-05-12 21:15:40

Atidėliojimas – kaip jį įveikti?

Naują mokslo metų semestrą studentai dažnai pradeda išsikeldami sau naujus akademinius tikslus, pvz., „padidinti savo bendrą pažymių vidurkį“, „skirti daugiau laiko namų darbams“ ar apskritai tikėdamiesi, jog naują semestrą viskas vyks daug geriau – „daugiau mokysiuosi“, „skaitysiu papildomą literatūrą“ ir pan.
       2021-05-12 21:06:10

Šios vasaros makiažo tendencijos – 3 taisyklės, kurias privalote žinoti

Temperatūra už lango pagaliau peržengė dvidešimties laipsnių ribą, o tai reiškia tik viena – saulėtos vasaros dienos ir atostogos jau visai ne už kalnų. Virtualius susitikimus prie kompiuterio ekrano vis dažniau keis gyvi pasimatymai, todėl progų pasipuošti ir pasidažyti – tik daugės.
       2021-05-12 21:00:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1230

Atlikus 23900 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1230. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-11 20:00:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1226

Atlikus 22054 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1226. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-11 19:13:07

Aptikus 10 tūkst. tonų asbesto atliekų aplinkos ministras kreipsis į teisėsaugą

Vilniaus miesto pakraštyje aptikus nelegalų pavojingų atliekų sąvartyną, aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada kreiptis į prokuratūrą kaltininkams surasti.
       2021-05-10 20:42:33

Elektriniai paspirtukai: kaip išsirinkti ir saugiai naudotis?

Šiltojo sezono metu elektriniai paspirtukai tampa viena populiariausių judėjimo mieste ar kurortuose priemone. Technologijų ekspertai dalinasi patarimais, į ką atsižvelgti renkantis paspirtuką ir primena svarbiausias saugaus važiavimo taisykles visiems paspirtukų vairuotojams.
       2021-05-10 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 786

Atlikus 6734 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 786. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-09 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 883

Atlikus 13039 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 883. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-08 19:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1512

Atlikus 25684 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1512. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.