Naujienos

Nauji mokslo metai gali būti kitokie: kaip pasiruošti nuotolinėms pamokoms?

2020-08-25 06:40:46

Dėl vis dar nesibaigiančios pandemijos sudėtinga prognozuoti, kaip šiemet mokysis į mokyklas grįžtantys vaikai, jau spėję patirti nuotolinio mokymosi krikštą. Artėjant naujiems mokslo metams, tėvams tenka apsvarstyti abu galimus scenarijus – pasiruošimą įprastoms pamokoms mokykloje, ir virtualios klasės įrengimą namuose.

Norintiems užtikrinti patogų nuotolinį mokymąsi iš anksto, pravartu pasirūpinti greitu internetu, sklandžia vaizdo dalijimosi platformų veikla, akis nuo pervargimo saugančiomis priemonėmis bei apgalvoti papildomas mokymosi galimybes. Kaip mokslo metams namuose pasiruošti lengvai, pasakoja „Bitės Profai“.

„Pereiti iš mokymosi fizinėse klasėse į pamokas nuotoliniu būdu – nelengvas iššūkis, nors tai moksleiviams šiemet jau teko padaryti. Kai kurios technologijos šį procesą tikrai palengvina – tai kompiuteriai, planšetės, išmanieji telefonai, kuriuos tereikia tinkamai paruošti. Mokymuisi namuose būtinos gerai veikiančios vaizdo dalijimosi platformos, tokios, kaip „Zoom“ ar „Microsoft Teams“ ir greitas internetas. Vis tik svarbu nepamiršti ir laisvalaikio, kurio kokybę užtikrinti padės išmanieji laikrodžiai, skatinantys nepamiršti pajudėti, ir lavinančios programėlės“, – sako Martynas Vrubliauskas, „Bitės Profas“ dirbantis Vilniaus „Akropolyje“ esančiame „Bitės“ salone, ir dalijasi patarimais, kaip iš anksto pasirengti mokslui namuose.

Pirmas žingsnis – paruošti kompiuterį

Neabejotinai, pagrindinis besimokančiųjų namuose įrankis yra kompiuteris, kurį nuotolinėms pamokoms tėvai turėtų paruošti iš anksto – išvalyti blaškančias ir nereikalingas, įrenginio resursus eikvojančias programas, sukurti aplankus mokslinei medžiagai darbalaukyje, o esant poreikiui, atnaujinti operacinę sistemą ir programinę įrangą, kad kompiuteris veiktų greičiau ir sklandžiau.

O nusprendusiems naujiems mokslo metams mažuosius aprūpinti nauju kompiuteriu ar planšete, dėmesį, pirmiausia, verta atkreipti į tinkamo dydžio ekraną.

„Nėra vienos rekomendacijos, kokio dydžio įstrižainės ekranas privalo būti, tačiau rekomenduočiau rinktis ne mažesnio nei 13 colių ekrano kompiuterį. Pernelyg maži ekranai verčia žiūrėti į juos iš arčiau ir taip sugadina sveikatai ypač svarbią taisyklingą sėdėseną, be to verčia labiau įtempti akis ir taip jas labiau vargina. Galiausiai, mažame ekrane ne taip patogu valdyti daug smulkių mygtukų turinčias programas, pavyzdžiui, mokiniams tikrai reikalingas „Word“, ar „Excel“, – sako M. Vrubliauskas.

Jei 13 ar 15 colių nešiojamojo kompiuterio ekranas pasirodys per mažas, galima pasirūpinti papildomu stacionariu monitoriumi. Jis prie kompiuterio lengvai prisijungia „HDMI“ jungtimi, tad prie mokslo vietos vaikų „nepririš“ – jį bet kada bus galima atjungti ir vėl prijungti akimirksniu.

Nuotoliniam mokymuisi ypač svarbi ir kompiuterio kamera bei mikrofonas – šie du įrenginiai būtini nuotolinių skambučių su klasės draugais ar mokytojais metu. Nešiojamuose kompiuteriuose jau integruotos aukštos kokybės interneto kameros, tačiau renkantis stacionarų kompiuterį, teks pagalvoti apie papildomą įrenginį. Nešiojamieji kompiuteriai turi ne tik integruotas kameras, bet ir mikrofonus, reikalingus skambučių metu. Vis tik norint užtikrinti aukštą garso kokybę, verta įsigyti ausines su mikrofonu – kartu jos padės slopinti blaškančius aplinkos garsus.

„Šiuolaikinės pažangios belaidės ausinės turi „Active Noise Cancellation“ technologiją. Nepageidaujamas triukšmas trukdo susikaupti, dėl ko krenta mokymosi kokybė, todėl ausinės ne tik atkuria muziką ar kitus garsus, bet ir milisekundžių tikslumu reaguoja į aplinką ir generuoja jai priešingas garso bangas. Šios neutralizuoja nepageidaujamą foną ir tokiu būdu padeda mokiniui geriau išgirsti mokytoją. Tokių ausinių pasirinkimas yra labai platus – nuo ekonomiškų „JBL TUNE 500 BT“ iki kompaktiškų „Apple AirPods“, – sako „Bitės Profas“.

Kokybiškam mokslui – kokybiškas ryšys

Nuotolinių pamokų metu dažnai susiduriama su problema, kad nutrūkus ryšiui vaikai ar mokytojai neišgirsta dalies informacijos, vaizdas ima strigti. Todėl prasminga iš anksto pasirūpinti geru interneto ryšiu.

„Jei namuose tuo pačiu metu ne tik mokosi vienas ar keli vaikai, bet ir dirba tėvai, kurie prisijungia prie vieno interneto maršrutizatoriaus, jo duodamo greičio visiems gali ir neužtekti. Tokiu atveju vertėtų įsigyti papildomą nešiojamo interneto maršrutizatorių – tuomet vaikas galės jį pasidėti tame kambaryje, kuriame mokosi ir taip užtikrinti sklandų mokymąsi“, – sako M. Vrubliauskas.

Prieš prasidedant mokslo metams, naudinga prisijungti prie įprasto namų interneto ir išbandyti mokykloje naudojamą vaizdo dalijimosi platformą, kad užtikrintumėte, jog turimų interneto pajėgumų pakanka kokybiškam pokalbiui užtikrinti.

„Dažniausiai mokyklos renkasi pamokas vesti per „Microsoft Teams“ ar „Zoom“ ar programas. Dėl prasto interneto ryšio šios gali strigti, tad prieš mokslo metus pabandykite padaryti bandomąjį vaizdo skambutį su vaikais – įsijunkite ir kamerą, ir mikrofoną, ekrano dalijimosi funkciją. Taip įsitikinsite, kad atėjus laikui mokytis, vaikui nekliudys techninės problemos“, – pataria M. Vrubliauskas.

Užtikrinkite saugią ir patogią aplinką

Kadangi mokantis namuose vaikams tenka praleisti daug laiko sėdint prie ekranų, svarbu pasirūpinti jų sveikata. Tiems, kurie žiūrėdami į telefono ar kompiuterio ekraną praleidžia daugiau nei 5 valandas per dieną, aktualu naudoti akis saugančio mėlynos šviesos filtro (angl. Blue light filter) slinkiklį. Sumažinus šios šviesos intensyvumą, akys mažiau pavargsta, o ekrano šviesa ne taip blaško ir budina, tad užmiegama lengviau. Dabartiniuose išmaniuosiuose telefonuose mėlynos šviesos filtras yra įdiegtas automatiškai – arba programose, arba ekrano technologijoje.

„Senesniam įrenginiui galima naudoti išmaniąsias programėles, tokias, kaip „Blue Light Filter“, o kompiuteriams viena patogiausių – „f.lux“. Ji padeda kompiuterio ekranui automatiškai prisitaikyti prie natūralios dienos šviesos ar kambario apšvietimo, dėl to mažiau pavargsta akys, o patiems nieko daryti nereikia. Akis taip pat apsaugosite tinkamai reguliuodami ekrano ryškumą. Tai padaryti visiškai nesunku tiek „Android“, tiek „iOS“ vartotojams. Atsidarę greituosius ekrano meniu, rasite šią funkciją reguliuojantį slinkiklį, su kuriuo akimirksniu galėsite pasirinkti paros laikui ar situacijai tinkamą ekrano ryškumą“, – sako M. Vrubliauskas.

Apsaugoti reikėtų ne tik vaikų akis – mokantis namuose dažnai pamirštama fizinio aktyvumo svarba. Laiku mankštintis padės išmanusis laikrodis ar apyrankė, kurie vis primena atsistoti, prasitampyti ar pasivaikščioti, sako „Bitės Profas“: „Mokslininkai pastebi, kad žmogui pakaktų bent vieną minutę per pusvalandį atsistoti ir pasivaikščioti tam, jog išvengtume rizikos sveikatai. Išmaniuosiuose laikrodžiuose galime patys nustatyti, kaip dažnai norime sulaukti priminimo mums užsisėdint. Pavyzdžiui, „Galaxy Watch 3“, pasiūlo vartotojui ne tik priminimus pajudėti, bet ir konkrečius mankštos pratimus bei parodo, kaip juos teisingai atlikti.“

Programėlės – ir mokymuisi, ir laisvalaikiui

Mokantis namuose pasitarnaus ir išmanieji telefonai bei jose esančios išmaniosios programėlės. Išmanieji įrenginiai sužaidybina mokymosi procesą, ugdo loginį mąstymą, reakciją, kūrybiškumą ir kitus gebėjimus. Pavyzdžiui, mažieji matematikos užduotis spręsti gali net ruošdamiesi eiti miegoti.

„Programėlės „Bedtime Math“ („Android“, „iOS“) efektyvumą įrodė JAV mokslininkai. Ja naudoję vaikai pirmoje klasėje turėjo trijų mėnesių pranašumą prieš bendraamžius. Programėlėje kartu su pasakomis apie gyvūnus lauks pagal amžiaus grupes suskirstyti galvosūkiai, lavinantys matematinius gebėjimus“, – pasakoja M. Vrubliauskas.

Kita mokomoji programėlė – „Lightbot: Code Hour“ („Android“, „iOS“) – padės vaikams išmokti programavimo pagrindų, lavins loginį mąstymą, problemų sprendimo sugebėjimus. Dėliodami veiksmų seką, vaikai programėlėje turės su robotuku atlikti įvairius veiksmus.

Neišeidami iš namų vaikai taip pat gali džiaugtis ir mėgstama užklasine veikla – ne tik sportuoti, bet ir mokytis naujų kalbų, žaisti šachmatais, groti instrumentu ar šokti. Pavyzdžiui, judrūs vaikai kartu su tėvais gali namuose surengti jogos pamokėles. Programėlėje „Super Stretch Yoga“ („iOS“, „Android“) visi pratimai pateikiami vaizdo įrašuose, o vaikus turėtų įtraukti sužaidybintas mokymosi procesas bei noras pasiekti naujus lygius.

„Šachmatai – vienas populiariausių žaidimų visame pasaulyje. Programėlė „Chess for Kids“ („iOS“, „Android“) visiškai pritaikyta vaikams, joje nesunku susigaudyti, o mokoma čia ne tik žaidimo pagrindų, bet ir strategijų pažengusiems. Mokytis žaisti vaikams padės smagūs mokomieji vaizdo įrašai, o savo įgūdžius jie galės pasitikrinti žaisdami prieš kitus vaikus iš viso pasaulio“, – pasakoja „Bitės Profas“.

Daugiau informacijos apie išmaniąsias programėles ir populiariausias turinio platformas galite sužinoti iš didžiųjų miestų „Bitės“ salonuose įsikūrusių „Bitės Profų“. Išmaniųjų technologijų ekspertai konsultuoja nemokamai nepriklausomai nuo to, kokio tinklo paslaugomis naudojatės.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Mokykla: kitos panašios naujienos
       2023-12-01 16:05:21

Dirbtinis intelektas mokykloje: kam su juo kovoti, jei galime išnaudoti?

Mūsų pasaulis yra ankstyvojoje technologinės revoliucijos stadijoje. Prognozuojama, kad dirbtinis intelektas (DI), kurį įgalina tokie didžiuliai generatyvinės kalbos modeliai kaip „ChatGPT“, pakeis beveik visas visuomenės gyvenimo sritis.
       2023-01-31 11:22:06

Moksleiviai ateityje turės mokėti ne tik gimtąją ir užsienio, bet ir IT kalbą

Lietuvoje visi moksleiviai nuo 16 metų ir studentai naudojasi internetu, 99,7 proc. iš jų tą daro kasdien, rodo Valstybinės duomenų agentūros skaičiavimai. Populiariausios jaunimo veiklos yra skambučiai internete, socialiniai tinklai, vaizdo medžiagos žiūrėjimas, bendravimas susirašinėjimo programėlėmis.
       2022-12-02 11:05:11

10 minučių – ar užtenka tiek laiko kokybiškam vaikų pavalgymui mokykloje?

Kai kalbame apie kokybišką maitinimąsi dažniausiai galvoje turime šviežų, sveiką maistą, estetiškai patiektą, pagamintą iš aukščiausios kokybės produktų.
       2022-09-20 09:40:47

Ekspertai: skaitmeninės mokymosi priemonės būtinos ir kontaktinio ugdymo metu

Skaitmeninės mokymosi priemonės savo aktualumo nepraranda ir sugrįžus į mokyklos suolą. Įmonės „Ateities pamoka“ atlikta mokytojų apklausa parodė, kad net 98 proc. mokytojų šias priemones aktyviai naudoja ir kontaktinėse pamokose.
       2022-09-05 12:05:18

5 naudingi naršyklės plėtiniai mokslo metams: ar mokate taisyklingai cituoti

Prasidėjęs ruduo simbolizuoja naujų mokslo metų pradžią, o keli išmanieji įrankiai šiemet mokymosi procesą gali paversti malonesniu ir efektyvesniu.
       2022-04-02 11:02:17

Nuo balandžio 4-osios – kaukės mokyklose neprivalomos

Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją, stebint mažėjančią sveikatos sektoriaus apkrovą, nuo pirmadienio, balandžio 4 d., keičiama kaukių dėvėjimo ir izoliavimo tvarka.
       2022-01-14 10:37:36

Vaikai ir programavimas: kada juos supažindinti su technologijomis?

Technologijų sektorius šiandien yra vienas patraukliausių ir perspektyviausių, o kasmet augantis darbuotojų trūkumas rodo, kad jis toks liks dar ne vienerius metus.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-10 08:50:02

Pirmieji žingsniai: kaip sukurti startuolį dar mokyklos suole?

Šiuo metu galimybės moksleiviams ieškoti idėjų ir pradėti galvoti apie savus startuolius yra itin palankios. Įvairios organizacijos ir ugdymo programos skatina jaunuolius imtis iniciatyvos ir leidžia padėti pamatus ateities verslui.
       2021-10-01 16:31:29

Nauja realybė mokyklose: ką daryti, kai vaikui tenka izoliuotis?

Nors šį rugsėjį į mokyklas vėl sugužėjo mokiniai, tačiau kai kuriems jų tenka bent kuriam laikui vėl persikelti į namus dėl švietimo įstaigose pasitaikančių koronaviruso ligos atvejų.
       2021-09-08 16:54:16

Nuotolinis mokslas paskatino vadovėlių skaitmenizaciją – kaip su ugdymo kokybe?

Ilgiau nei metus trukęs nuotolinis mokymasis lėmė ne tik moksleivių ir mokytojų kompiuterinio raštingumo įgūdžių tobulėjimą.
       2021-08-26 09:26:14

Specialistė pataria: 5 dalykai, kuriais turėtų pasirūpinti pirmokų tėvai

Parduotuvių lentynose – daugybė skirtingų kanceliarijos prekių. Didžiausio prekybos tinklo Lietuvoje „Maxima“ pardavimų duomenys rodo, kad pastebimai daugiau mokyklinių reikmenų šiemet buvo nupirkta vos paskelbus mokyklinės mugės pradžią – net penktadaliu daugiau.
       2021-06-30 13:53:13

Psichologė atskleidė, kas padės abiturientams užmiršti egzaminų stresą

Kone visus metus trukęs nuotolinis mokslas išvargino visą švietimo bendruomenę. Itin daug streso teko patirti dvyliktokams, kurie ne tik buvo priversti mokytis prie ekranų, tačiau ir egzaminų sesijai ruoštis nuotoliniu būdu.
       2021-06-08 16:15:26

Įpročiai pakito: mokytojai nori išlaikyti nuotolinio mokymo galimybę

Nuotolinis mokymas tapo ir dideliu išbandymu visai švietimo sistemai, ir tuo pačiu progresą skatinančiu veiksniu. Mokytojai perprato technologijas bei naująją mokymo formą, todėl dauguma švietimo atstovų ją dalinai norėtų išlaikyti ir ateityje.
       2021-05-27 19:35:46

Vakcinacija Vilniuje: abiturientai kviečiami pasiskiepyti iki egzaminų pradžios

Vilniaus miesto savivaldybė ragina sostinės abiturientus pasinaudoti galimybe pasiskiepyti antrąja „Vaxzevria“ (anksčiau – „AstraZeneca“) doze dar iki egzaminų sesijos pradžios.
       2021-04-21 08:38:44

Sugrįžę į mokyklas, pradinukai skaitmeninių įgūdžių neužmiršo

Daliai Lietuvos pradinių klasių moksleivių sugrįžus į mokyklas, nuotolinio mokslo metu naudotų skaitmeninių mokymosi priemonių naudojimas nesumažėjo.
       2021-03-31 09:59:56

Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimai (PUPP) šiemet vyks nuotoliniu būdu

Dešimtokams pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimai (PUPP) dėl pandeminės situacijos šiemet vyks nuotoliniu elektroniniu būdu. Šiais mokslo metais pasiekimų patikrinimuose dalyvaus daugiau kaip 25 tūkst. mokinių.
       2021-03-26 07:18:56

Stephane Ruz: kaip paruošti vaikus besikeičiančiam pasauliui?

Kas bus ateityje? Intriguojantis klausimas, ypač žvelgiant iš dabartinės situacijos, kai net nežinome, kas bus po mėnesio ar dviejų. Tad kaip galime būti tikri, kad tai, ko mokome vaikus šiandien, bus naudinga po dešimties ar dvidešimties metų?
       2021-03-19 13:14:01

Pradinukai grįžta į mokyklas: apie ligos išmokas nesergančio vaiko priežiūrai

Nuo pirmadienio 45 savivaldybėse į klases leista sugrįžti pradinių klasių mokiniams, dalis tėvų sugrįš į darbą, nors dar turi galiojančius nedarbingumo pažymėjimus nesergančių vaikų priežiūrai.
       2021-03-17 06:54:34

Kūrybingas mokytojas – koks jis?

Apie kūrybišką mokytoją daug rašoma ir kalbama – turbūt nerasime nė vieno mokyklos dokumento, kuriame nebūtų minimas vaikų kūrybiškumo ugdymas ar kūrybiškai dirbančio mokytojo svarba mokymo/si procese.
       2021-03-03 09:23:51

KTU kviečia kartu ruoštis 5 pagrindiniams brandos egzaminams

Brandos egzaminai – abiturientų išbandymo metas. Daugumai tai svarbaus etapo pabaiga ir pirmas žingsnis karjeros link, kuris ir įprastai nepraeina be šiek tiek nerimo ar papildomų pastangų.
       2021-03-03 07:42:43

Ar technologijos – ne mergaičių sritis, jei programavimo pradininkė - moteris?

Lietuvos moksleiviai dažniausiai lanko muzikos ar sporto būrelius, tačiau pastaruoju metu populiariausiųjų penketuke užtikrintai įsitvirtino ir informacinių technologijų užsiėmimai.
       2021-02-25 13:01:35

Šiemet brandos egzaminai prasidės anksčiau nei pernai

Valstybiniai brandos egzaminai šiemet prasidės birželio 7 dieną arba dviem savaitėmis anksčiau nei pernai. Pagrindinė egzaminų sesija baigsis liepos 2 dieną. Abiturientams bus teikiamos papildomos konsultacijos padedant geriau pasirengti egzaminams.
       2021-02-24 07:16:41

Savo verslą kuriantis moksleivis: geriausia diena pradėti – šiandien

Septyniolikmetis vilnietis Benas Volkovas nesuka galvos, ką veiks pabaigęs mokyklą: moksleivis jau šiandien drauge su komanda kuria verslą – maisto užsisakymo platformą „Yuffi“.
       2021-02-22 07:48:11

IT ekspertai sukūrė visiems prieinamą edukacinę platformą

Programavimas laikomas ateities profesija, IT darbuotojai – vieni geidžiamiausių bei geriausiai apmokamų profesionalų, tačiau šalyje tinkamo šios srities ugdymo vis dar stinga. Todėl mokytojams į pagalbą ateina verslas.
       2021-02-09 15:29:14

Informacinių technologijų pamoka mokykloje: prieš 10 metų ir dabar

Mokyklas baigę prieš 10 metų ar daugiau informacinių technologijų (IT) pamokas prisimename gana niūriai. Dideli, lėtai veikiantys kompiuteriai, mokėmės formulių su „Excel” programa, piešti su „Word” ir dėlioti programavimo eilutes su „Pascal”. Mokiniai šiandien jau gimė technologijų pasaulyje.
Daugiau naujų naujienų
       2024-05-03 18:11:01

Lietuvos nacionalinį dramos teatrą elektros energija aprūpins saulės elektrinė

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) vis dažniau kelia tvaraus teatro klausimus ir peržiūri savo veiklas, siekdamas tvarių ir ekologiškų sprendimų. 2024 m. pavasarį teatrui perduota dalis nutolusios saulės energijos elektrinės, kuri jau pradėjo veikti.
       2024-05-03 17:53:47

Dirbantiems nuotoliniu būdu iš užsienio – aiškesnė socialinio draudimo tvarka

COVID-19 pandemijos metu visame pasaulyje, taip pat ir Europos Sąjungoje, reikšmingai padaugėjo žmonių, dirbančių nuotoliniu būdu ir gyvenančių kitoje valstybėje narėje, nei yra įprastinė darbo vieta. Net ir pasibaigus pandemijai, nuotolinis darbas išlieka populiarus.
       2024-05-03 17:32:15

„Independence“ išvyko į apžiūrą sausajame doke

Šių metų gruodžio mėnesį AB „KN Energies” (KN) taps SGD terminalo laivo-saugyklos „Independence“ savininke. Prieš perimant laivą KN nuosavybėn, buvo suplanuota jo apžiūra ir remontas sausajame doke, į kurį „Independence“ ir išvyko.
       2024-05-03 12:32:56

Lietuviški smidrai auga taip greitai, kad sunku rasti šviežesnę daržovę

Pirmieji lietuviški smidrai jau rikiuojasi prekybos tinklo „Maxima“ lentynose – žalieji, baltieji ir violetiniai šviežutėliai smidrai lepins gurmanus maždaug iki Joninių. Smidrai – greičiausiai auganti daržovė, kurios derlius sezono metu nuimamas kasdien.
       2024-05-02 17:21:43

Nelegalus gyvūnų dauginimas ir jo keliami pavojai

Dauginimu vadinamas nelegalus gyvūnų veisimas, kurio metu neužtikrinama jų gerovė. Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme rašoma, kad gyvūnų veisimas nesilaikant teisės aktuose nustatytų reikalavimų ir (ar) sukeliantis žalingas pasekmes jų sveikatai ir gerovei, laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais.
       2024-05-01 10:45:36

ES investicijų dvidešimtmetis: į Lietuvos gerovę investuota per 16 mlrd. eurų

Praėjus dviem dešimtmečiams nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą, šalies BVP vienam gyventojui išaugo net 199 procentais, o investicijos – viršija 16 mlrd. eurų.
       2024-04-30 17:58:00

6 gajūs mitai apie senjorų keliones – ekspertai siūlo nustoti jais vadovautis

Turbūt sunkiai rastume žmogų, kuriam nepatiktų keliauti. Ne išimtis – senjorai, kurie vis dažniau leidžiasi svetur pažinti užsienio kultūras. Vis tik kelionių organizatoriai pastebi, kad dar nemaža dalis vyresnio amžiaus žmonių keliauti nedrįsta, nes turi daugybę išankstinių nusistatymų.
       2024-04-30 17:55:07

Laimo liga gali sukelti negalią visam gyvenimui. Kaip to išvengti?

Pavasarį erkių aktyvumas – didžiausias, ir net 1 iš 3 šių nariuotakojų grupės atstovų yra užsikrėtęs Laimo ligos sukėlėjais. 2023 m. Lietuvoje buvo užregistruota 2880 Laimo ligos atvejų, rodo Nacionalinės visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenys.
       2024-04-29 17:10:38

Paskutinė diena sumokėti PSD įmokas, nemokėtas nuo pandemijos

Balandžio 30 d. yra paskutinė diena sumokėti per COVID-19 pandemiją ir karantiną nemokėtas einamąsias privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas. Galimybe laikinai nemokėti įmokų naudojosi apie 115 tūkstančių savarankiškai dirbančių žmonių, iki šiol nuo karantino likusią skolą sumokėjo apie 40 tūkstančių.
       2024-04-29 16:55:36

Nepelnytai primiršta žuvis: vietoje lašišos galite rinktis ją

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir skatinti sotumo jausmą.
       2024-04-29 16:46:46

„Citus“ ekspertai: įsigytas turtas turi hipoteką; ką galiu su juo daryti

Pirkdami būstą su paskola ar kreditu, dažniausiai, turime sudaryti ir hipotekos sutartį, tai yra įkeisti turtą kaip užstatą. Kas yra ta hipoteka, kam ji reikalinga ir ko jokiu būdu nerekomenduojama daryti – net ir susidūrus su sunkumais mokant įmokas.
       2024-04-29 16:30:40

Nereikės ir skristi: temperamentingoji Ispanija – jūsų virtuvėje

Iberijos, arba Pirėnų, pusiasalis pasižymi ne tik stulbinamais geografiniais paminklais, bet ir gilias istorines šaknis turinčiais kulinariniais šedevrais. Tai – begalės skirtingų rūšių kumpių, tyriausi alyvuogių aliejai, šviežios jūros gėrybės ir dar daugiau, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.
       2024-04-29 15:21:43

Pabodo įprastas karbonadas? Vos su vienu nauju priedu jis bus toks traškus

Minkštutėlis viduje, o iš išorės maloniai traškus – toks karbonadas yra siekiamybė ne vienam. Šis sotus patiekalas yra pigios ir greitai paruošiamos vakarienės klasika, tačiau pasinaudojus keliomis gudrybėmis visiems įprastas karbonadas gali gerokai nustebinti ir net įtikti sveiko gyvenimo būdo šalininkams.
       2024-04-29 15:12:29

Jei atsibodo šaltibarščiai, metas išmėginti šią sriubą: nustebins ne tik spalva

Iš pradžių gaspačo buvo gaminama sutrinant duoną, česnaką, alyvuogių aliejų ir actą, dažnai su pomidorais. Tai buvo valstiečių sriuba, kurią karštais vasaros mėnesiais valgydavo ūkininkai.
       2024-04-29 15:08:09

Ukrainos telecentrui perduoti radijo siųstuvai

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – Telecentras) Ukrainos Radijo transliacijų, radijokomunikacijų ir televizijos koncernui perdavė 17 FM radijo siųstuvų, kurie naudojami pažeistiems radijo siuntimo tinklams atstatyti.
       2024-04-29 15:05:12

100 tūkstančių gaminančių vartotojų pagamina beveik pusę elektros energijos

Šimtas tūkstančių gaminančių vartotojų (GV). Tiek saulininkų ir vėjininkų prie tinklo per kelis pastaruosius metus prijungė ir balandį 100 tūkstantąjį prijungimą užfiksavo „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
       2024-04-29 15:00:27

Sukčiai ne tik paskambina, bet ir atvyksta į namus pasiimti bankų kortelių

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras šalies gyventojus perspėja apie naują sukčių taikomą metodą. „Google“, banko ar policijos ir kitų institucijų darbuotojais apsimesdami sukčiai telefonu įtikina gyventojus apie kriminaliniais tikslais naudojamas jų banko sąskaitas ar kitas jautrias paskyras.
       2024-04-29 14:55:12

Ar būtina visiškai uždaryti programėles, kad telefonas neišsikrautų ilgiau?

Telefono baterija bus ilgaamžiškesnė, jei įrenginį retkarčiais išjungsite ir įjungsite, o krauti išmanųjį įkroviklio laidą įkišus į kompiuterį – kenksminga. Tai tik keli klaidingi mitai, susiję su būdais pagerinti telefono baterijos veikimo laiką.
       2024-04-29 14:50:58

Plyšęs meniskas: kodėl injekcijos į kelio sąnarį negydo?

Populiarėjant gydymui injekcijomis, ortopedas-traumatologas Markas Fiodorovas pastebi, kad į konsultacijas atvyksta vis daugiau pacientų, nusivylusių neefektyviu plyšusio menisko gydymu injekcijomis kitose klinikose.
       2024-04-27 17:58:05

Primena, kam būtina atsinaujinti SIM kortelę: galite likti nepasiekiami

Lietuvoje po truputį nebelieka pasenusių ryšio technologijų – atsisveikinama su nebeaktualiu 3G ryšiu. Kaip šiam pokyčiui turėtų pasiruošti gyventojai? Pasak Arnoldo Lukošiaus, „Tele2“ Inovacijų eksperto, dauguma žmonių šio pokyčio nepajaus visai.
       2024-04-27 17:08:02

Ekspertai pataria: kaip prižiūrėti sodo augalus, pasirūpinti reikiama technika?

Augalams, kaip ir mums, reikia vandens, tad laistymas, nors iš pažiūros ir įprastas veiksmas, dažnai reikalauja papildomų žinių ir įrangos. Kaip tinkamai laistyti augalus namuose bei sode, kokios rūšys reikalauja papildomų žinių ir kokią įrangą naudoti.
       2024-04-27 14:00:25

LNDT ruošiasi į užsienio gastroles Atėnuose, Briuselyje, Torunėje ir Rakverėje

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) yra vienas daugiausiai pastaruoju metu po užsienį gastroliuojančių šalies teatrų ir artimiausiu metu ruošiasi į ketverias gastroles, kur savo spektaklius pristatys Atėnų, Briuselio, Torunės ir Rakverės žiūrovams.
       2024-04-27 13:54:00

Perspėja: pavasarinė saulė taip pat gali pakenkti odai ir ją nudeginti

Po permainingų pavasario orų mėgaudamiesi pasiilgta saule, gyventojai dažnai daro vieną klaidą – nepasirūpina odos apsauga nuo kenksmingų ultravioletinių (UV) spindulių.
       2024-04-27 13:50:49

Pradėtos „Radio Signal“ programos transliacijos vidurinėmis bangomis

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) informuoja, kad pradėjo siųsti į eterį radijo stoties „Radio Signal“ programą. Programa transliuojama per vidurinių bangų siųstuvą 666 kHz dažniu kasdien nuo 20 val. vakaro iki 2 val. nakties ir aprėpia teritoriją spinduliu iki 1500 km.
       2024-04-27 13:02:51

Kaip kepsninėje ruošti šonkauliukus, kad mėsa tiesiog kristų nuo kaulų

Kepsninių entuziastų dievinamus šonkauliukus namuose galima paruošti ne ką prastesnius nei restorane, ir tą padaryti gerokai pigiau. Sultingi šonkauliai, iškepti su kvapniu marinatu, gali būti tokie skanūs, kad pirštus laižysitės iki pat alkūnių, o mėsa pati kone kris nuo kaulų.
       2024-04-27 12:44:37

Gydytojas kardiologas: kaip sportuoti saugiai

Daugiau nei prieš tūkstantį metų persų kilmės gydytojas ir filosofas Avicena sakė: „Judėjimas gali pakeisti daugelį vaistų, bet jokie vaistai negali pakeisti judėjimo“. Šiandien fizinio aktyvumo nauda sveikatai įrodyta moksliniais tyrimais.
       2024-04-27 12:28:59

Startuoja „Moterų ralis“: Lietuvos keliais dalyvės įveiks beveik 400 kilometrų

Vilniaus Gedimino prospekte šiandien nuo 9 val. ryto vyksta „Moterų ralio“ ekipažų startas. Kas minutę startuoja po ekipažą. Lietuvos „moterų Dakaru“ tituluojamame renginyje šiemet užsiregistravo bemaž 200 ekipažų. Jų startas truks iki vidurdienio.
       2024-04-27 10:35:33

Vis dar nepavyksta gardžiai ant grilio iškepti žuvies? Patarimai kaip tik jums

Pavasarį vis dažniau mėgaujamės lauke gaminamų patiekalų skoniais, o pasirinkti yra iš ko: nuo marinuotos pigesnės paukštienos, šviežių mėsos dešrelių ar kepsnių iki skirtingų daržovių, sūrių ar net vaisių.
       2024-04-26 17:27:41

Stabdo senėjimą ir uždegimus – šie vaisiai privalo atsidurti ant jūsų grilio

Žinomas angliškas posakis „Vienas obuolys per dieną sveiką padaro kiekvieną“ tikrai tinka ir persikams. Vienas persikas per dieną ne tik suteiks daug naudų įvairioms organizmo sistemoms, bet ir pagerins odos būklę.
       2024-04-26 12:51:17

Farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto

Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tačiau siekiant užtikrinti tinkamą ir racionalų vaistų vartojimą ilguoju laikotarpiu, po 6 mėnesių vaistai pagal galiojantį receptą galės būti išduodami po farmacinės rūpybos paslaugos, kurią suteiks vaistininkas.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.