Naujienos

Kaip užtikrinti naudingų medžiagų įsisavinimą, vartojant pieno produktus

2020-10-13 13:04:12

Lietuviai nemažai jų organizmui reikalingų medžiagų gauna iš pieno produktų – net 95 proc. šalies gyventojų dažniau nei kartą per savaitę vartoja pieno gaminius, rodo „Lidl“ užsakymu atlikta apklausa.

Anot gydytojos, dietologės Jūratės Dobrovolskienės, nors pieno gaminių sudėtyje yra gausybė žmonių organizmui naudą nešančių vitaminų, mineralų ir kitų medžiagų, norint tinkamai jas pasisavinti, reikėtų žinoti keletą taisyklių.

Trečdalis dvejoja pieno produktų nauda

Nors pieno produktuose gausu žmonėms naudingų medžiagų, dalis šalies gyventojų vis dar abejoja šių gaminių teikiama nauda. Jų nauda yra įsitikinę maždaug du trečdaliai (66 proc.), atskleidė „Lidl“ užsakymu vykdytas tyrimas.

Beveik triskart mažiau (23 proc.) lietuvių mano, kad sveiki yra tik rūgusio pieno gaminiai – rūgpienis, kefyras ar jogurtas. Dar dešimtadalis lietuvių galvoja, kad pieno gaminiai yra sveiki ir reikalingi tik vaikams, o 3 proc. respondentų laikosi nuomonės, kad pieno produktus vartoti yra nesveika.

„Nors viešojoje erdvėje šiuo metu netrūksta kritikos pieno produktams, juose esantis baltymas yra būtinas sveiko organizmo elementas: esant jų trūkumui, silpnėja mūsų imunitetas, lėtėja medžiagų apykaita. Kita itin svarbi medžiaga – vitaminas A – taip pat prisideda prie imuninės sistemos tvirtumo, padeda išlaikyti gerą regėjimą. Galiausiai, pieno produktuose esantis kalcis yra būtinas nuo pat vaikystės ir lemia stiprių kaulų ir dantų formavimąsi. Kalcis ne ką mažiau svarbus ir vėlesniuose gyvenimo etapuose ir mažina osteoporozės – kaulų retėjimo – riziką“, – sako gydytoja.

Kalcio įsisavinimui trukdo folio rūgštis

J. Dobrovolskienė pasakoja, kad norint tinkamai įsisavinti tam tikras pieno produktuose esančias naudingas medžiagas, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, su kuo šiuos produktus vartojame. Anot dietologės, vienas iš pavyzdžių – didelėje dalyje augalų esanti folio rūgštis, mažinanti žmogaus organizmo gebėjimą įsisavinti kalcį.

„Folio rūgštis – vandenyje tirpstantis vitaminas, kuris yra itin svarbus nėščioms moterims. Jį galima rasti įvairiose žalialapėse daržovėse – špinatuose, gražgarstėse, krapuose, brokoliuose ir kt. – pupelėse, juodoje duonoje. Įdomu tai, kad folio rūgštis augaluose yra surišta tam tikrais ryšiais, kurie slopina kalcio įsisavinimą į organizmą. Tai reiškia, kad vienu metu valgant šias daržoves ir pieno produktus, kalcis bus pasisavinamas prasčiau“, – akcentuoja pašnekovė.

Daržovių ir pieno derinys gali pakenkti sveikatai

Gydytoja dietologė pratęsia, kad kita, daugumoje maisto produktų, o ypač daržovių, randama medžiaga – oksalo rūgštis – ne tik turi neigiamos įtakos kalcio įsisavinimui, bet ir gali pakenkti žmogaus organizmui.

„Oksalo rūgščiai reaguojant su kalciu, susidaro natūralūs toksinai – oksalatai, galintys neigiamai paveikti mūsų kūną. Kadangi šie junginiai yra netirpūs, galima sakyti, kad oksalo rūgštis „pavagia“ mūsų organizme esantį kalcį, o tam tikrais atvejais, oksalatai įsitvirtina mūsų audiniuose ir ima juos žaloti. Daugiausiai oksalo rūgšties galima rasti bulvėse, špinatuose, burokuose, uogose, pomidoruose, kakavoje ir kitur, tad atkreipkite dėmesį, kad kartu su pieno gaminiais valgydami šiuos maisto produktus ne tik slopinate kalcio įsisavinimą, bet ir galimai darote žalą savo organizmui“, – tvirtina pašnekovė.

Rekomenduoja atkreipti dėmesį į kokybę

J. Dobrovolskienė pažymi, kad kitas itin svarbus aspektas, norint iš pieno produktų gauti kuo daugiau naudos – jų kokybė. Ji priduria, kad padėti atsirinkti kokybiškus gaminius gali leisti specialus ženklinimas, kuriuo yra žymimos kai kurios prekės.

„Vartodami kokybišką ir patikrintą gaminį, galite būti užtikrinti, kad jų vertė mūsų organizmui bus didesnė, o jų sudėtis – atidžiai prižiūrėta. Dažniausiai kokybiškus gaminius galite atskirti pastebėję ant produkto pakuotės atitinkamus ženklinimus, padedančius pirkėjams ne tik greičiau įvertinti gaminį, bet ir labiau pasitikėti jo kokybe“, – sako gydytoja dietologė.

Lietuviams rūpi pieno produktų kokybė

Anot „Lidl Lietuva“ vyriausiosios asortimento vadovės Ilonos Čiužienės, pienas ir jo gaminiai – vienas dažniausiai šalies gyventojų vartojamų produktų. Taip pat šalies gyventojams svarbi produktų sudėtis ir jų kokybė, atskleidė tyrimas.

„Maždaug pusė gyventojų pieno produktų sudėtį įvardijo kaip svarbiausią aspektą, renkantis šiuos gaminius, o ketvirtadalis lietuvių dažniau rinktųsi aukštesnės kokybės standartų produktus, jei prekybininkai pieno produktams pradėtų taikyti griežtesnius reikalavimus. Suprasdami pieno produktų svarbą ir siekdami palengvinti jų patirtį apsiperkant, neseniai dalį pieno produktų pradėjome žymėti specialiu kokybės spaudu, kuris įrodo, kad šių gaminių kokybei užtikrinti yra skiriamas papildomas dėmesys“, – sako I. Čiužienė.

Pirkėjų patogumui užtikrinti – papildomas žingsnis

Pasak „Lidl Lietuva“ kokybės departamento atstovo Karolio Lebedniko, prekybos tinklo asortimente esanti produkcija yra vienintelė šalyje, turinti pasaulinių kokybės tyrimų lyderių „Eurofins“ suteikiamą kokybės spaudą. Anot jo, ant pieno produktų atsiradęs ženklas – dar vienas prekybos tinklo žingsnis, siekiant palengvinti šalies gyventojų kasdienybę.

„Pamatę šį ženklą, mūsų pirkėjai gali būti užtikrinti jų kokybe, šviežumu ir švara, nes visiems „Eurofins“ spaudu žymimiems produktams yra sudaromi išsamūs tyrimų planai. Jų metu yra tikrinamas gaminių rūgštingumas, mikrobiologiniai saugos ir kokybės parametrai, atliekami maistinių verčių tyrimai ir sensorinis vertinimas, prižiūrimas leistinas sunkiųjų metalų ir toksinų kiekis, stebimi kiti kokybiniai fizikocheminiai parametrai. Tikimės, kad šis sprendimas padės greičiau ir užtikrinčiau išsirinkti pieno gaminius, kurių kokybe galėsite neabejoti“, – sako K. Lebednikas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Maistas: kitos panašios naujienos
       2021-01-15 07:09:38

Sveikesnio gyvenimo receptai: kaip desertuose pakeisti cukrų?

Sausis – mėnuo, kai visi dar turime entuziazmo tesėti sau duotus naujų metų pažadus. Viena sričių, kurios naujų metų pažadai beveik niekada neaplenkia – saldumynų ir desertų vartojimas.
       2021-01-07 09:11:30

Obuoliai karaliauja ir žiemą: patarimai, kokiomis sąlygomis juos laikyti

Obuoliai – tikriausiai labiausiai pamėgti, plačiausiai auginami ir daugiausiai vartojami vaisiai Lietuvoje. Jie ypatingai naudingi kiekvieno organizmui, nes juose gausu vitaminų ir įvairių mikroelementų, kurių itin reikia dabar, šaltuoju metų laiku.
       2020-12-30 08:12:14

Pasitinkant Naujuosius su neatrastais skoniais: idėjos šventiniam stalui

Neeilinius metus vainikuojančias didžiąsias žiemos šventes lietuviai pasitinka neįprastai. Dėl susiklosčiusių aplinkybių dažnam teko pačiam pirmą kartą pasirūpinti šventiniais Kūčių bei šv. Kalėdų patiekalais, ne išimtimi tampa ir proginis Naujųjų metų stalas.
       2020-12-30 07:35:39

Vakarienei – progų nereikia: patarimai, kaip susikurti prancūzišką vakarienę

Virtuvėje suktis ir stalą puošti galime ne tik per šventes. Pasimėgauti paskutinėmis šių metų dienomis ir susikurti paprastą, bet elegantišką vakarienę namuose tikrai verta. O kas tam gali tikti geriau nei pasaulyje pamėgti ir savo kokybe išsiskiriantys prancūziški patiekalai?
Daugiau naujų naujienų
       2021-01-17 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 836 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 5428 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 836 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,1% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7845
       2021-01-16 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1122 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9540 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1122 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,6% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 8500
       2021-01-16 08:48:54

NVSC primena – izoliacijos taisyklių laikytis būtina

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad dėl sąlyčio su COVID-19 užsikrėtusiuoju izoliuoti asmenys privalo laikytis izoliavimo taisyklių, su kuriomis jie supažindinami izoliavimo metu. Tai būtina, kad būtų užkirstas kelias infekcijos plitimui visuomenėje.
       2021-01-15 13:08:12

Žiemiškos sąlygos kelia pavojus darbo vietose

Žemą oro temperatūrą ypač aktualu įvertinti dirbantiesiems lauko sąlygomis. Elektros linijų tiesimo, krovimo, kelių, inžinerinių komunikacijų tiesimo ir remonto, miško kirtimo, teritorijų, gatvių, kiemų valymo, statybos ir kiti darbai, atliekami lauke, nesustoja ir žiemą.
       2021-01-15 10:59:13

Skaitmeninės technologijos drebina tradicinio žemės ūkio pamatus

Prof. Astrida Miceikienė, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos kanclerė Vienas autoritetingiausių pasaulio verslo leidinių „Forbes“ 2017 m. išplatino informaciją apie tai, kad mūsų planetoje visiškai be tiesioginio fizinio žmogaus darbo sėkmingai užaugintas ir nuimtas pirmasis derlius.
       2021-01-15 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1149 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9842 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1149 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,9% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 9020
       2021-01-15 08:24:06

Išmaniųjų įrenginių kovos: ar planšetė gali atstoti kompiuterį?

Ribos tarp skirtingų išmaniųjų įrenginių kasmet vis labiau nyksta. Planšetės įgyja vis daugiau funkcijų, galios ir universalumo. Todėl dažnam iškyla klausimas, ar galima apsieiti be stacionaraus ar nešiojamo kompiuterio?
       2021-01-15 08:00:56

Kodėl koronavirusas pavojingesnis nėščiosioms ir gimdyvėms?

„Gimdymo metu labiausiai bijojau, kad per medikų dėvimus apsauginius kostiumus, kaukes, skydelius ir kas keturias valandas besikeičiančias pamainas neišgirsiu, ką man sako gydytojai ir nepadarysiu visko taip, kaip reikėtų“
       2021-01-15 07:54:11

Rizika užsikrėsti COVID-19 liga išlieka ir būnant lauke

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia dėmesį, kad nesilaikant saugaus atstumo, nedėvint tinkamos apsauginės veido kaukės, užsikrėsti koronavirusu (COVID-19 liga) galima ir būnant lauke, atvirose erdvėse.
       2021-01-15 07:54:11

Jaučiančius COVID-19 simptomus epidemiologai ragina registruotis tyrimui

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai (NVSC), jiems talkinantys savanoriai, atliekantys epidemiologinę diagnostiką, pastebi, kad žmonės neretai, nepaisant jaučiamų koronavirusinei infekcijai (COVID-19) būdingų simptomų, delsia registruotis tyrimui.
       2021-01-15 07:09:38

Sveikesnio gyvenimo receptai: kaip desertuose pakeisti cukrų?

Sausis – mėnuo, kai visi dar turime entuziazmo tesėti sau duotus naujų metų pažadus. Viena sričių, kurios naujų metų pažadai beveik niekada neaplenkia – saldumynų ir desertų vartojimas.
       2021-01-15 07:03:04

Verslas skaitmenizuojasi − LVPA padeda tą daryti sparčiau

Išmanusis įrangos valdymas, robotai, gamybos procesų skaitmeninimas tapo neatsiejamu pažangių ir perspektyvių Lietuvos įmonių atributu. Per pastaruosius penkerius metus LVPA kartu su verslu prie jo modernizavimo prisidėjo beveik 415 mln. Eur investicijomis.
       2021-01-14 09:52:48

Asmens duomenų apsauga: ką galvoja Lietuvos gyventojai

Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos užsakymu 2020 m. pabaigoje atlikta daugiau kaip 1 000 Lietuvos gyventojų apklausa. Ji atskleidė, kad visuomenei asmens duomenų apsauga rūpi, o atlaidumas pažeidėjams šioje srityje mažėja.
       2021-01-14 09:42:12

Praėjusią parą Lietuvoje registruotas 1371 naujas koronaviruso atvejis

Atlikus 10182 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas 1371 naujas koronaviruso atvejis. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 13,6% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 9867
       2021-01-14 08:17:21

Ekspertas pataria, kaip susitvarkyti kompiuterio darbalaukį – ir kam to reikia?

Kompiuterio darbalaukis vieniems – šventa vieta, kur laikomos tik pačios svarbiausios nuorodos ir dokumentai, o pas kitus ir velnias koją nusilaužtų.
       2021-01-14 07:59:43

Sinoptikams prognozuojant -15 laipsnių šalčio, 10 vaistininkės patarimų

Pastaraisiais metais Lietuvoje neužklumpa didesni šalčiai, todėl 15 laipsnių žemiau nulio nukritusi temperatūra, lietuviams jau yra neįprastas reiškinys. „Eurovaistinės“ vaistininkė Vilmantė Uselienė primena, kaip reikėtų elgtis per šalčius ir ko tokiu oru nepamiršti.
       2021-01-13 13:41:27

Norite išsimiegoti? Savo lovą naudokite tik miegui

Miegas – vienas pagrindinių veiksnių lemiančių gerą savijautą. Pandemijos metu dalis visuomenės išbalansavo savo miego ritmą, pradėdami eiti miegoti ir keltis vis kitu metu. Vaistininkai sunerimę, kad miego higienai skiriama per mažai dėmesio.
       2021-01-13 09:39:16

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1694 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 11369 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1694 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 14,1% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 10828
       2021-01-13 07:18:26

Menininkai apie 1991 m. sausio įvykius: geriau mirti nei grįžti į praeitį

„Kam kilo mintis paišyti ant barikadų – niekas neatsimena. Tekstilės katedra davė kokius 5 litrus dažų ir šluotų. Turėjau tapybos kursą. Su žiguliuku ir visu kursu nuvažiavom prie tų barikadų, išsikrovėm dažus.
       2021-01-12 14:02:21

Tomas Lūža: nepavyksta pastoti – nebijokite kreiptis į specialistus

Žinoma, kad nevaisingumas paliečia pakankamai daug porų, tačiau daugelis vis dar klaidingai vertina priežastis, dėl kurių nepavyksta susilaukti kūdikio. Kokie veiksniai padeda ar trukdo moteriai pastoti?
       2021-01-12 09:56:17

COVID-19 serganti Seimo narė sukritikavo ir merą Šimašių, ir ministrą Dulkį

"Mano sveikatos būklė gerėja. Taip manau. Su kauke galiu kvėpuoti. Temperatūra kritusi. Kiti parametrai įvairiai. Noriu padėkoti medikams, jų padėjėjams ir savanoriams (čia jų nesutikau. O gal neatpažinau).
       2021-01-12 09:47:55

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 902 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 7601 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 902 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 14,7% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 11851
       2021-01-12 07:51:30

VDI: koronaviruso grėsmės nepaisantys darbdaviai ir darbuotojai kenkia sau

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pastaruoju metu gauna daugiau paklausimų, susijusių su rizikomis kilti COVID-19 protrūkiams darbovietėse. Darbuotojai susirūpinę saugių darbo sąlygų užtikrinimu: ne tik dėl darbdavių taikomų prevencinių priemonių, bet ir dėl kolegų elgesio.
       2021-01-12 07:45:35

Kodėl startuoliai žlunga nespėję įgyvendinti savo idėjų?

Pasaulinė statistika rodo, kad 9 iš 10 startuolių žlunga net neišvystę savo idėjų: 20 proc. jų veiklą baigia dar pirmaisiais gyvavimo metais, dar 30 proc. – antraisiais. Kokios didžiausios ir dažniausios ankstyvos stadijos startuolių klaidos tai lemia ir kaip jų išvengti?
       2021-01-11 14:27:14

Elektros rinkos barometras: praėjusią savaitę elektra Lietuvoje brango 36 proc.

Praėjusią savaitę elektros didmeninė kaina Lietuvoje kilo 36 proc. ir siekė 53,69 Eur/MWh. Panašiai elektros energijos kaina išaugo visose ir kitose Baltijos šalyse – Estijoje ir Latvijoje ji kilo 35 proc. ir siekė 53,38 Eur/MWh.
       2021-01-11 09:52:22

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 775 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 4269 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 775 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 15,2% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 12459
       2021-01-11 09:26:32

Nauji metai, blogas elektros plano pasirinkimas: ką daryti?

2020 metų pabaigoje nepriklausomą elektros tiekėją pirmą kartą pasirinko daugiau kaip 87 tūkst. didžiausių buitinių vartotojų. Vis dėlto, elektros kainoms šiemet ėmus kilti dalis gyventojų buvimu laisvoje rinkoje gali nusivilti, jei pasirinko su biržos kaina tampriai susietus mokėjimo planus, perspėja ekspertai.
       2021-01-10 17:19:08

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys apie skaidrumą

"Kai ėmiausi šių atsakomybių, žinojau, jog laukia daug problemų. Tenka apgailestauti, kad, nors Vyriausybė ir SAM deda visas pastangas, kad šalį pasiektų kaip galima daugiau vakcinų, ir jų, pirmiausia, gautų prioritetinėse grupėse nustatyti asmenys, atsirado piktnaudžiaujančiųjų tuo metu, kai svarbiausia vienybė ir sąžiningumas.
       2021-01-10 09:52:22

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 1490 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 8162 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 1490 naujų koronaviruso atvejų. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 15,7% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 13406
       2021-01-10 07:53:20

Gyventojams – daugiau galimybių susipažinti su tvarkomais asmens duomenimis

Gyventojai nuo šiol turi daugiau galimybių greitai ir patogiai susipažinti su įvairiuose valstybės registruose bei informacinėse sistemose tvarkomais jų asmens duomenimis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.