Naujienos

Į patalpas žiemai veržiasi graužikai? Apie klaidas, bandant su jais kovoti

2020-10-31 10:19:50

Graužikai – problema, su kuria susiduriama ne tik namuose. Su šia problema galime susidurti ir darbe – atvėsus orams graužikai iš lauko veržiasi į vidų ir nieko stebėtino, kad sugeba atrasti kelią ir į biurus, sandėlius ar kitas darbines patalpas.

„Kauno grūdų“ Kenkėjų kontrolės skyriaus vadovas Ąžuolas Maštaras atskleidžia, jog šiuo metų laiku suintensyvėja įmonių atstovų užklausos dėl patalpose įsiveisusių graužikų. „Natūralu, kadangi atvėsus orams, graužikai veržiasi į patalpas. Tiesa, jų šiltesnės užuovėjos paieškos paprastai prasideda jau rugpjūčio pabaigoje. Tad rekomenduočiau jau tada pradėti galvoti apie prevenciją, nes įrudenėjus būna per vėlu – gausybė jų būna prilindę į patalpas, o pastebimi jie tada, kai jau būna dideli jų kiekiai ir akivaizdžiai pamatoma padaryta žala“, – pažymi Ą. Maštaras.

Tiesa, jis pastebi ir tai, jog dažnai įmonės mano galinčios pačios išspręsti graužikų problemą. „Vis dar klaidingai mąstoma, kad graužikų naikinimas yra itin paprastas procesas, su kuriuo galime susitvarkyti kone kiekvienas. Taip ir įvairių įmonių ir įstaigų atstovai, pastebėję, kad jų patalpose įsiveisė pelės ar net žiurkės, nieko nelaukiant nori imtis priemonių, kurios iš tiesų reikalauja profesionalaus darbo“, – sako „Kauno grūdų“ atstovas.

Kaip pasakoja Ą. Maštaras, imantis patiems spręsti graužikų problemą, dažniausiai trūksta žinių tam, kad teisingai identifikuoti graužikus, tinkamai parinkti jaukus, jų pavidalą, atsižvelgiant į aplinką ar situaciją, tai lemia ir toliau sekančias klaidas, pvz., neteisingai išdėliojami spąstai ir lipnios priemonės arba naudojamos ne visos reikiamos priemonės vienu kartu. „Sulaukiame nemažai užklausų dėl galimybės įsigyti nuodų. Tačiau kyla abejonių, ar tikrai juos įsigyjantis žmogus žino, kokio pavidalo ir kokio kiekio jaukų reikia, bei kaip tinkamai juos naudoti, kad jie nesugestų, kad nebūtų pakenkta aplinkiniams nekontroliuojamiems gyvūnams ir pan. Stebime, kad dažnu atveju galiausiai klientas po patirtų nesėkmių grįžta pas mus, prašydamas iš esmės išspręsti problemą. Negana to, kad po tokių bandymų ne tik problema lieka neišspręsta, bet dar ir finansiniai nuostoliai patiriami,“ – sako ekspertas.

Tuo tarpu, pasak Ą. Maštaro, atvykę kenkėjų kontrolės specialistai objektyviai įvertina situaciją: atlieka pirminę apžiūrą, nustato galimus graužikų patekimo kelius, identifikuoja graužikų rūšį, užkrėtimo lygį ir tinkamai parenka reikiamas graužikų kontrolės priemones, jų kiekį pastato išorėje bei vidaus patalpose. „Toks išsamus ir objektyvus vertinimas bei efektyviausių priemonių įgyvendinimas garantuoja rezultatą. Savamoksliai bandymai, dauguma atveju, reiškia tik laiko gaišimą ir papildomus kaštus. Jau nekalbu apie užsitęsusius nemalonumus, kuriuos sąlygoja graužikai“, – pažymi ekspertas.

Visgi nors, kaip pažymi „Kauno grūdų“ atstovas, geriausias sprendimas – nieko nelaukiant kreiptis į specialistus, Ą. Maštaras dalijasi esminiais patarimais, kokios prevencijos derėtų imtis ir į ką atkreipti dėmesį, siekiant užkirsti kelią graužikų „karaliavimui“.

Užsandarinkite angas

Norint išvengti nemalonumų, susijusių su įvairiais graužikais, reikia imtis prevencijos. Labai svarbu tinkamai užsandarinti patalpas. Norint, kad graužikai nepatektų į pastato vidų, visų pirma reikia užsandarinti plyšius, tarpus, skyles ir ventiliacijos angas sienose, tarpus tarp durų ir kitose panašiose vietose. Plyšius sienose reikėtų užsandarinti tinko mišiniu, kad graužikai neprasigraužtų jų iš naujo. Ventiliacijos angas sienose reikėtų uždengti metaliniais tinkleliais, kurių „akutės“ dydis turėtų būti ne didesnis kaip 5x5 mm, taip pat kruopščiai patikrinti pakeliamų vartų bei lauko durų gumines tarpines, kad juos uždarius neliktų plyšių.

Visgi net ir kruopščiai užsandarinus pastatą iš išorės apačioje, negalime atmesti galimybės, kad graužikai į pastatą pateks pro jo viršų. Neretai pasitaiko atvejų, kai graužikai, ieškodami maisto ar prieglobsčio žiemai, lipa porėta vertikalia siena iki stogo konstrukcijų ir per ten, radę plyšių, patenka į patalpas. Galimybė taip pat atsiranda ir tuomet, kai net neilgam laikotarpiui pakeliami rampų, ar garažų vartai, vyksta prekių iškrovimo-pakrovimo darbai, įvažiuoja ar išvažiuoja automobiliai. Visų situacijų išvardinti tikriausiai ir neįmanoma, nes jos vis kitokios, tačiau vienas faktorius dažniausiai būna tas pats: graužikai dažniausiai apsigyvena ten, kur yra maisto bei vandens šaltinių. Jei įmonėje yra maisto produktų, graužikai ieškodami jo stengsis visais įmanomais būdais patekti į patalpas. Taigi tokiu atveju sandarinimas gali ir nepadėti, todėl būtina imtis kitų priemonių.

Lauke – jaukų dėžutės, viduje – spąstai

Vykdant graužikų kontrolę, labai svarbu naudojamas inventorius. Pastatų išorėje dažniausiai naudojamos specialios jaukų dėžutės. Dėžutės reikalingos tam, kad jaukas nesušlaptų ir jo negalėtų suėsti kiti gyvūnai, kurių neketiname naikinti. Jos tvirtinamos prie pastato sienos, arba į grindinį, ar žemę prie pastato sienos taip, kad nekontroliuojami gyvūnai negalėtų jų nusinešti, ar apversti ir bandyti pasiekti jauką. Jaukas taip pat specialiu strypu tvirtinamas dėžutės viduje, kad graužikai negalėtų jo išsinešti, ar dėžutę apvertus, jis neiškristų. Vidaus patalpose naudojami gyvagaudžiai spąstai, o esant aukštam užkrėtimo lygiui – ir lipnios priemonės. Gyvagaudžiais spąstais galima vienu kartu sugauti keletą graužikų, o lipnios priemonės tinka ten, kur techniškai spąstų padėti negalima – siauresniuose tarpuose, plyšiuose, mažose erdvėse.

Kada tikėtis rezultato?

Pastatų išorėje graužikų kontrolės procesas nėra greitas, suėdę jauką graužikai nenugaišta iš karto, gali praeiti 3-7 dienos nuo pirmojo vyliaus suėdimo iki graužiko nugaišimo. Graužikų populiacijos mažėjimas yra lėtas procesas ir priklausomai nuo aplinkos, kurioje yra pastatai bei aplink juos esančių kaimyninių pastatų ir teritorijų užkrėtimo lygio, jis gali užtrukti ir iki kelių mėnesių, tačiau pirmieji rezultatai jau pastebimi po savaitės. Dirbant kompleksiškai, pastatų viduje procesas dažniausiai būna greitesnis, nes į vidų patenka vis mažiau graužikų iš išorės. Esantys viduje graužikai dažniausiai per kelias dienas sugaudomi spąstais ir lipniomis priemonėmis, todėl teigiami pokyčiai pastebimi jau po kelių dienų.

Ši naujiena peržiūrėta 1337 kartus. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-11-28 17:11:03

Profesorius Vytautas Kasiulevičius apie karantinus Europoje

"Karantinai Europoje. Po sėkmingos Izraelio ir Airijos patirties spalio pabaigoje blogėjant epidemiologinei situacijai daugelis Europos valstybių pradėjo svarstyti nacionalinio karantino priemonių taikymo galimybę.
       2020-11-28 12:53:16

Persirgę korona galės tris mėnesius nesiizoliuoti po aukštos rizikos kontakto

Reaguodama į epidemiologinę situaciją šalyje, didėjantį izoliuojamų gyventojų skaičių ir mokslininkų išvadas bei rekomendacijas, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino izoliacijos taisykles ir numatė išimtį žmonėms, kurie jau persirgo koronavirusu (COVID-19).
       2020-11-28 12:48:16

Lietuva – 7 pagal testavimo apimtis Europoje

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, Lietuva ir toliau stabiliai rūpinasi gyventojų testavimu dėl koronaviruso (COVID-19). Lapkričio 26 d. atnaujinta statistika rodo, kad mūsų šalis yra septinta pagal atliekamų testavimų reitingą iš 31 Europos šalies.
       2020-11-28 08:12:37

Kodėl čiabata vadinama šlepete ir kaip gimsta duonos su serbentais receptai?

Duona mūsų šalyje nuo seniausių laikų turėjo ypatingą reikšmę ir užėmė labai svarbią vietą tiek ant kasdienio, tiek ant šventinio stalo. Duonos kepimas buvo tikras ritualas, o ją kepanti moteris – ypač gerbiama.
       2020-11-28 07:52:12

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 2121 koronaviruso atvejai

Atlikus 12,848 tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 2121 koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 16,7% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 13,513
       2020-11-27 14:20:17

Sveikesnė duona: kaip išsirinkti?

Daugelis žmonių į kasdienį mitybos racioną įtraukia duoną. Gamintojai, atsižvelgdami į pirkėjų poreikius, siūlo įvairių jos rūšių: kvietinės, ruginės, visų grūdo dalių, su saulėgrąžomis, bemielės, be pridėtinio cukraus ir daug kitų.
       2020-11-27 13:58:33

Dirbtinis intelektas išspręs pandemijos keliamas problemas?

Stropiai besimokantis, bet nesuprantantis ironijos ir neskiriantis blogio nuo gėrio. Būtent tokie dirbtiniam intelektui priskiriami bruožai suteikia argumentų skeptikams, o algoritmų kūrėjus verčia sukti galvas, kaip jį patobulinti ir paversti kuo draugiškesniu žmogui.
       2020-11-27 13:48:14

Konkurencijos taryba leido „Bitei“ įsigyti „Mezon“

Konkurencijos taryba „Bitei Lietuva“ leido įsigyti „Mezon“, valdomą AB Lietuvos radijo ir televizijos centro („Telecentro“). Dar šių metų gegužę „Telecentras“ su „Bite“ pasirašė sutartį, pagal kurią bendrovė perka interneto, duomenų perdavimo ir IPTV verslą, plėtojamą su „Mezon“ prekės ženklu.
       2020-11-27 13:39:17

Būsimam aplinkos ministrui – užduotis išsaugoti Žuvinto turtus

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, penktadienį apsilankęs Žuvinto biosferos rezervate, pabrėžė, kad šios unikalios Lietuvos vietovės išsaugojimas bus pirmas rimtas darbas būsimam aplinkos ministrui.
       2020-11-27 13:15:22

REKORDAS! Praėjusią parą patvirtinti 2339 nauji koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2339 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 595 iš jų registruoti Vilniaus, 470 Kauno, 299 Klaipėdos, 266 Šiaulių, 203 Panevėžio, 167 Marijampolės apskrityse.
       2020-11-26 11:29:22

Mitai apie kontracepciją

Apklausos rodo, kad Lietuvos jaunimo žinios apie kontracepciją nėra teisingos - tikima visiškai nepagrįstais teiginiais. Matyt, ir dėl tos pačios priežasties maždaug kas ketvirtas paauglių nėštumų baigiasi abortu.
       2020-11-26 09:56:10

Ar žinote, kurio prietaiso naudojimas karantino metu augo kone 70 proc.?

Televizorius jau senai praaugo savo pradines panaudojimo galimybes ir nebėra vien tik prietaisas, kuriame galima sužinoti pagrindines dienos naujienas. „Samsung“ atlikta apklausa atskleidė, kad karantino metu naudojimasis televizoriumi augo net 69 proc. – labiausiai iš visų įrenginių.
       2020-11-26 08:40:14

ES kompensuos virš 5 mln. eurų už medikams skirtas apsaugos priemones ir įrangą

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) sėkmingai baigia įgyvendinti ES fondų lėšomis kompensuojamą projektą asmens apsaugos priemonėms ir įrangai įsigyti.
       2020-11-26 08:34:04

NVSC: viešai pateikiamas situacijos Seime vertinimas yra netiesa

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), atsižvelgęs į viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją, neva situacija dėl Lietuvos Respublikos Seimo narių izoliacijos susiklostė dėl kažkokių kažkieno politinių motyvų, atkreipia dėmesį,
       2020-11-26 08:30:42

Jus nori atleisti iš darbo? Darbo inspekcija pataria, kokių skubių veiksmų imtis

Valstybinė darbo inspekcija pastebi, kad karantino laikotarpiu į inspekciją kreipiasi daugiau žmonių, kurie atleidžiami iš darbo.
       2020-11-26 08:20:07

Į ką atkreipti dėmesį vairuojant žiemą, pataria padangų ekspertai

Artėjant žiemai vairavimo sąlygos tampa sudėtingesnės. Ryte važiuojant į darbą tenka įveikti apledėjusius kelius, važiuojant ilgesnius atstumus sutinkame snieguotų kelio ruožų, tad svarbu pasirengti įvairioms situacijoms.
       2020-11-26 08:17:11

Baltijos šalių pirkėjų įpročiai: kas apsipirks saugiausiai, o kas – išlaidaus?

Koronavirusas formuoja naujus pirkėjų įpročius Baltijos šalyse. „Pigu.lt“ prekybos centro internete užsakymu lapkritį atliktos apklausos duomenimis, Lietuvoje, lyginant su kaimynais latviais ir estais, pirkėjai labiausiai linkę saugiai apsipirkti neišėję iš namų – kalėdinių dovanų jie šiemet ieškos internete.
       2020-11-26 07:40:34

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 2104 koronaviruso atvejai

Atlikus 11,312 tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 2104 koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 16,6% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 13,305
       2020-11-26 07:33:56

Psichologinės priežastys, kurios trukdo mums taupyti savo ateičiai

Nors Lietuvoje daug kalbama apie tai, kad žmonėms reikia papildomai kaupti pensijai, penktadalis lietuvių nieko nedaro, kad jų senatvė būtų finansiškai saugesnė.
       2020-11-25 16:38:57

Į koronaviruso skyrius bus kviečiamas pastiprinimas iš kitų gydymo įstaigų

Ligoninėms patiriant spaudimą dėl išaugusių koronaviruso (COVID-19) pacientų srautų, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su gydymo įstaigų vadovais ieško būdų, kaip sustiprinti medicinos personalą, dirbantį pirmosiose fronto linijose.
       2020-11-25 16:34:39

NVSPL planuoja greitai ir skaidriai įsigyti priemonių koronaviruso tyrimams

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) informuoja, kad siekdama užtikrinti tyrimų tęstinumą ir nenutrūkstamą šalies laboratorijų darbą, kurios atlieka koronaviruso (COVID-19) tyrimus, priėmė sprendimą taikyti patobulintas ir pažangias viešųjų pirkimų procedūras.
       2020-11-25 16:25:27

Karantinas pratęsiamas iki gruodžio 17 d., tačiau leidžiamas muziejų lankymas

Atsižvelgdama į nepalankią koronaviruso (COVID-19) epidemiologinę situaciją Lietuvoje ir pasaulyje, Vyriausybė trečiadienį nusprendė pratęsti šalyje galiojantį karantiną iki gruodžio 17 d.
       2020-11-25 13:44:43

Ministras Aurelijus Veryga kreipėsi į valdančiuosius

"Mieli kolegos parlamentarai, valdantieji, Vėl kreipiuosi su prašymu į Jus dėl prastos epidemiologinės situacijos Seime.
       2020-11-25 12:15:03

Agnė Kulitaitė: kaip geriausia sutaupyti?

Kartais niekas taip nepradžiugina, kaip sutaupyti pinigai. Ypač, jei namuose pakvimpa naujais daiktais, o piniginė išsipūtus šypsosi. Galbūt kas nors perskaitęs šiuos žodžius pagalvos, kad esu tikra materialistė, bet aš tiesiog esu taupi.
       2020-11-25 10:08:23

Santaros žinios. Vilnius

Lapkričio 25 dienos ryto duomenimis, VUL Santaros klinikose gydomi 163 COVID-19 sergantys pacientai, iš jų 33 – Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje. Iš 163 COVID-19 sergančiųjų – 4 vaikai.
       2020-11-25 09:58:49

Diskriminacija įsidarbinant: kandidatė buvo priversta kalbėti angliškai

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė įspėjo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovus, diskriminavusius įsidarbinti norėjusią kandidatę dėl konkursui pasirinktos kalbos.
       2020-11-25 09:45:31

VILNIUS TECH ekspertai pataria: kaip išsirinkti tinkamą kompiuterinę įrangą?

Ekspertai pastebi, kad pasaulyje siaučiant COVID-19 pandemijai, išaugo kompiuterinės įrangos pardavimai. Taip yra todėl, kad darbas, mokymasis ir kitos įvairios veiklos persikėlė į namus.
       2020-11-25 09:42:25

„Sodra“: ši pandemija – išbandymas moterims

Tarp karantininiu laikotarpiu – trečiąjį šių metų ketvirtį – atsitiesė ir dirbančiųjų skaičius, ir vidutinių darbo pajamų augimas, kuris vėl buvo dviženklis. Vis dėlto, karantinas paliko ir randų, ypač moterims.
       2020-11-25 08:42:28

Virusas nebijo tokio karantino. Patvirtinti 2289 nauji koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2289 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai.
       2020-11-24 15:53:39

Lietuva veržiasi į pasaulio lyderius - registruoti dar 1169 koronaviruso atvejai

Atlikus 7,289 tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1169 koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 16,3% Lietuvoje 14 dienų sergamumas COVID-19 liga 100 tūkstančių gyventojų: 808,4
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.