Naujienos

Naujos knygos paaugliams: nuo laiko patikrintos klasikos iki socialinių tinklų

2020-11-10 07:46:07

Sutikite, sudominti paauglius knygomis yra gana sunku. Jos konkuruoja su televizija, o ypač su socialiniais tinklais bei kitokia medija, kurioje informacija keičiasi žaibiškai.

Palyginus su „Youtube“, „TikTok“ ar „Instagram“ turiniu, knygų istorijos atrodo lėtos ir nuobodžios. Tačiau tinkamu metu į rankas patekęs kūrinys daro stebuklus. Nejučia jaunuoliai telefonus padeda į šalį ir įsitraukia į knygas, kurios nagrinėja jiems pažįstamas problemas arba leidžia pabėgti nuo sudėtingos kasdienybės į magiškus ir spalvingus pasaulius.

Kurį laiką paauglių literatūros kategorijoje žiojėjo spraga, tačiau pastaruoju metu pasipylė daugybė dėmesio vertų leidinių. Interneto knygynas Patogupirkti.lt sudarė geriausių jaunimui rekomenduojamų knygų sąrašą.

Knygos paaugliams – laiko patikrinta klasika

Čia būtina paminėti garsųjį autorės J. K. Rowling sukurtą personažą Harį Poterį. Juk žmonės, paauglystėje skaitę jaunojo burtininko nuotykius, jau patys turi vaikų. Tačiau šį kartą į rekomendacijas įtraukėme gerokai seniau parašytas knygas, kuriomis mėgavosi dar mūsų seneliai. Svarbiausios vertybės, kurias aukština šie leidiniai, yra draugystė, ištikimybė, drąsa, atsidavimas, gerumas. Jos nesensta!

Pirma rekomendacija – Jules Verne knygos. Nesvarbu ar paaugliai skaitys „20 000 mylių po vandeniu“, „Paslaptingąją salą“, ar „Aplink žemę per 80 dienų“ – laukia vaizduotę jaudinantys nuotykiai. Autorius – mokslinės fantastikos pradininkas, kuris savo knygose apjungė kelionių nuotykius su mokslu bei išradimais. Atrodo praėjo šimtmetis, technologijos pažengė tiek, kad sunku nustebinti, o Jules Verne knygos vis dar intriguoja!
William Golding „Musių valdovas“. Tai filosofinis pasakojimas apie berniukus, atsidūrusius negyvenamoje saloje ir bandančius neprarasti žmogiškumo. Jiems tenka stoti į kovą su slapčiausiomis savo baimėmis. Netikėta laisvė gyventi be suaugusiųjų pasaulio taisyklių greitai apkarsta, o bandymai kurti bendruomenę žlunga susidūrus su prievarta ir jėga. „Musių valdovas“ nėra lengvai skaitomas kūrinys, tačiau paaugliai, pasiryžę jį perskaityti, turės progą permąstyti savo moralines vertybes ir žmogiškumo sampratą.
Arthur Conan Doyle „Šerloko Holmso ir daktaro Džono H. Vatsono istorijos“. Detektyvai – žanras, kuris visada įtraukia, o kas gali būti geriau nei senas, geras, pripažintas Šerlokas Holmsas? Šia knyga bandykite sudominti vyresnio amžiaus paauglius, ypač tuos, kurie yra uždaresni, žavisi paslaptimis ir įvairiais galvosūkiais. Arthur Conan Doyle rašė elegantiškai, jo tekstai ramūs, tačiau autorius tikrai mokėjo sudominti.

Knygos paaugliams – fantastika

Fantastinės knygos yra puiki proga pabėgti nuo realybės, juk geriausių pasaulio autorių sukurtuose pasauliuose gali nutikti visko. Dominuojanti problema – gėrio ir blogio kova. Žinoma, čia ir vėl galime rekomenduoti Harį Poterį, tačiau jis ne vienintelis gyvena apsuptas magijos.

Philip Pullman maginės fantastikos serija „Jo tamsiosios jėgos“. Istoriją pradeda knyga „Auksinis kompasas“. Ši istorija yra lyginama ir su minėtu „Hariu Poteriu“, ir su „Žiedų valdovu“, ir su „Narnijos kronikomis“. Pagrindinė veikėja – našlaitė Laira, auganti Oksfordo universiteto Džordano koledže. Tiesa, autoriaus sukurtas pasaulis, nors ir panašus į mūsiškį, tačiau turi ir akivaizdžių skirtumų. Čia nėra kompiuterių, automobilių, tačiau į vieną visumą pinasi mokslas ir magija.
Astridos Lindgren premijos laureatas Philip Pullman knygos veikėjus įtraukia į nuotykių sūkurį, kuriame jiems ne kartą teks išbandyti draugystę ir ištikimybę.
Karl Olsberg „Berniukas baltame kambaryje“. Fantastiniame trileryje autorius išmoningai žaidžia su virtualaus pasaulio ir dirbtinio intelekto pavojais bei kelia fundamentalius filosofinius klausimus apie realybę ir tapatumą. Tokia knyga šiandien ypatingai aktuali!
Pagrindinis knygos veikėjas Manuelis atsibunda baltame kambaryje ir neprisimena, nei kas jis, nei kaip čia atsidūrė. Jam kompaniją palaiko tik kompiuterinis balsas Alisa. Rašytojas kuria įtampą, verčia laužyti galvą bei ieškoti atsakymų į filosofinius klausimus. Nuobodu nebus!
Leigh Bardugo serija „Grišų trilogija“. Kiek vyresnei paauglių ir jaunimo auditorijai skirta trilogija žavi fantastinio pasaulio detalumu. Istorija prasideda knyga „Šešėlis ir kaulas“. Ji pasakoja apie Ravkos karalystės karę Aliną Starkovą, kuri netikėtai išlaisvina savo magiškas galias.
Alina pradeda treniruotis su magiškojo elito nariais grišais, o jų vadovas tiki, kad mergina vienintelė gali nugalėti karalystei grasinančias tamsiąsias jėgas. Skaitytojų laukia nuotykiai, meilė, netektys, draugystės išbandymai bei tradicinė gėrio ir blogio kova. Mėgstantiems greitą veiksmą!

Knygos paaugliams – šiuolaikinės problemos

Knygos jaunimui traukia todėl, kad jos parašytos gana paprasta kalba, tačiau nėra infantilios. Į veikėjus čia žiūrima tarsi į suaugusius, atsakingus už savo gyvenimą. Knygose aptariamos aptariamos aktualios problemos, tokios kaip patyčios, socialinių tinklų keliami pavojai, smurtas, jaunimo nusikalstamumas, netekties skausmas, vienatvė ir dar daugiau. Geriausios Lietuvos leidyklos pasistengė, kad artimų istorijų rastų kiekvienas.

Diana Gancevskaitė „Lota“. Apysaka pasakoja apie mergaitę, kuri stengiasi susidoroti su mamos netektimi bei vienatve. Mergaitės aplinka artima daugeliui mūsų šalies jaunuolių, todėl susitapatinti su pagrindine veikėja bus nesunku.
Keturiolikmetė Lota bando apsiprasti su mintimi, kad mamos nebėra, o jos tėtis, tolimųjų reisų vairuotojas, išvyko dirbti. Geriausia draugė dėl valgymo sutrikimų guli gydymo įstaigoje, tad mergina jaučiasi apleista, vieniša, sutrikusi ir nemato jokios vilties šiame pasaulyje. Knygą rekomenduojame visiems išgyvenantiems praradimo jausmą, vienatvę ir ieškantiems vilties.
Charlotte Seager „Follow me, like me“. Šiandien gyvename informacijos laikais. Keli spragtelėjimai ir galime sužinoti beveik bet ką. Tačiau ar mokame su savo asmenine informacija elgtis atsargiai? Jaunimui skirtoje knygoje pasakojama apie tamsiąją socialinių tinklų pusę ir kaip lengva patekti į blogų kėslų turinčių asmenų pinkles. Aktualu kiekvienam!
Caja Cazemier, Martine Letterie „Made by Indira“. Šiuolaikinių knygų paaugliams autoriai iš peties imasi pasakoti apie modernaus pasaulio problemas. Knygos tema – greitosios mados kaina. Kol viename pasaulio gale jaunimas be saiko perka pigius džinsus ir drabužių derinius keičia dažniau nei valo dantis, kitame – jų bendraamžiai nežmoniškomis sąlygomis vergauja siuvimo fabrikuose. Knyga atkreipia dėmesį į besaikį vartojimą.

Šiandien interneto knygyne rasite daugybę įvairių knygų jaunuoliams. Detektyvai, trileriai, klasika, filosofinės mintys, paaugliškos meilės ar etinės problemos? Išsirinks kiekvienas! Šie kūriniai primena apie vertybių svarbą, skatina vaizduotę, turtina žodyną bei iškalbą ir, jei reikia, atstoja draugą bei patarėją.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-11-25 13:44:43

Ministras Aurelijus Veryga kreipėsi į valdančiuosius

"Mieli kolegos parlamentarai, valdantieji, Vėl kreipiuosi su prašymu į Jus dėl prastos epidemiologinės situacijos Seime.
       2020-11-25 12:15:03

Agnė Kulitaitė: kaip geriausia sutaupyti?

Kartais niekas taip nepradžiugina, kaip sutaupyti pinigai. Ypač, jei namuose pakvimpa naujais daiktais, o piniginė išsipūtus šypsosi. Galbūt kas nors perskaitęs šiuos žodžius pagalvos, kad esu tikra materialistė, bet aš tiesiog esu taupi.
       2020-11-25 10:08:23

Santaros žinios. Vilnius

Lapkričio 25 dienos ryto duomenimis, VUL Santaros klinikose gydomi 163 COVID-19 sergantys pacientai, iš jų 33 – Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje. Iš 163 COVID-19 sergančiųjų – 4 vaikai.
       2020-11-25 09:58:49

Diskriminacija įsidarbinant: kandidatė buvo priversta kalbėti angliškai

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė įspėjo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovus, diskriminavusius įsidarbinti norėjusią kandidatę dėl konkursui pasirinktos kalbos.
       2020-11-25 09:45:31

VILNIUS TECH ekspertai pataria: kaip išsirinkti tinkamą kompiuterinę įrangą?

Ekspertai pastebi, kad pasaulyje siaučiant COVID-19 pandemijai, išaugo kompiuterinės įrangos pardavimai. Taip yra todėl, kad darbas, mokymasis ir kitos įvairios veiklos persikėlė į namus.
       2020-11-25 09:42:25

„Sodra“: ši pandemija – išbandymas moterims

Tarp karantininiu laikotarpiu – trečiąjį šių metų ketvirtį – atsitiesė ir dirbančiųjų skaičius, ir vidutinių darbo pajamų augimas, kuris vėl buvo dviženklis. Vis dėlto, karantinas paliko ir randų, ypač moterims.
       2020-11-25 08:42:28

Virusas nebijo tokio karantino. Patvirtinti 2289 nauji koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2289 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai.
       2020-11-24 15:53:39

Lietuva veržiasi į pasaulio lyderius - registruoti dar 1169 koronaviruso atvejai

Atlikus 7,289 tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1169 koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 16,3% Lietuvoje 14 dienų sergamumas COVID-19 liga 100 tūkstančių gyventojų: 808,4
       2020-11-24 15:01:02

Nesaugi, ankstyva lytinė patirtis gali būti ir rizikos sveikatai veiksnys

Nors terminas „saugus seksas“ paaugliams yra žinomas, informacijos apie lytiškai plintančias infekcijas (LPI) ir prevenciją, galimą slaptą jų eigą bei simptomus yra nepakankamai ir ji, deja, ne visada adekvati.
       2020-11-24 13:34:43

Kas patogiau judriame mieste: nuosavas automobilis ar alternatyvios priemonės?

Nors nuosavo automobilio turėjimas ilgą laiką buvo vertinamas kaip didžiulis privalumas, pastaruoju metu ši nuostata palengva kinta. Tai lemia ne tik vis labiau augantys automobilio išlaikymo kaštai, bet ir įvairių alternatyvių susisiekimo priemonių pasirinkimas.
       2020-11-24 13:32:04

Nepritarta Seimo nuotolinio darbo reglamentavimui

Seimo nariai nepritarė siūlymui Statute reglamentuoti galimybę, paskelbus ekstremaliąją situaciją, kai kyla pavojus žmonių sveikatai ir (arba) gyvybei, Seimo posėdžiuose dirbti nuotoliniu būdu.
       2020-11-24 10:44:46

Seimas pritarė I. Šimonytės kandidatūrai į Ministro Pirmininko pareigas

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nutarė pritarti Respublikos Prezidento teikiamai Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderės Ingridos Šimonytės kandidatūrai į Ministro Pirmininko pareigas.
       2020-11-24 09:15:27

Vytautas Getautis: kartais naujų išradimų idėjos kyla ir bėgiojant stadione

KTU Cheminės technologijos fakulteto (CTF) profesorius Vytautas Getautis labiausiai žinomas už pasiektą pasaulinį saulės elementų efektyvumo rekordą – kartu su kitais mokslininkais sukurtas saulės elementas net 29,15 proc. krintančios šviesos paverčia elektros energija.
       2020-11-24 09:03:25

„iGEM“ nugalėtojų komandos vadovė: pandemija netapo kliūtimi siekti rezultato

Lapkričio 13–22 d. vykusiame didžiausiame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“ iš Vilniaus universiteto (VU) studentų sudaryta komanda laimėjo didįjį prizą.
       2020-11-24 08:09:15

Ekspertai pataria, kaip išsirinkti tinkamiausią elektros tiekėją

Ko gero, pats tamsiausias ir niūriausias mėnuo lapkritis yra ir pats tinkamiausias laikas pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Mat kuo juodžiau už lango, tuo vertingesnė tampa elektros lemputės teikiama šviesa.
       2020-11-24 08:02:42

IT ir IRT sektoriai: per pirmą karantiną išryškėjusios tendencijos

Per 8 mėnesius, kuomet Lietuva gyvena pandemijos sąlygomis, praktiškai neliko nei vieno sektoriaus, kurio vienaip ar kitaip nepalietė koronavirusas. Vieniems verslams šis pasaulinio masto iššūkis tapo rimtu išbandymu ir privertė iš esmės peržiūrėti verslo strategiją, tuo tarpu kitus palietė mažiau ir netgi atvėrė naujų galimybių.
       2020-11-24 07:55:37

Ilja Laurs: nekilnojamojo turto rinkos ateitis – tokenizacija

„Jau daugiau nei šimtmetį nekilnojamasis turtas išlieka didžiausia pasaulyje turto klase. Paradoksalu, jog nepaisant technologinės pažangos, vartotojams investuoti į nekilnojamąjį turtą dėl mažo supratimo ir menko pasitikėjimo šia turto klase išlieka sudėtinga.
       2020-11-23 14:50:15

Sveikatos ekspertų taryba: būtina saugoti visuomenės emocinę sveikatą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, pirmadienį mišriu nuotoliniu būdu susitikęs su Sveikatos ekspertų tarybos nariais, aptarė atnaujintas COVID-19 pandemijos plėtros prognozes, taip pat rekomendacijas dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo bei visuomenės informavimo COVID-19 klausimais.
       2020-11-23 14:36:20

Apie lytinį raštingumą pirmiausiai iš šeimos

Lytinis raštingumas yra svarbi kiekvieno mūsų sveikatos ir gerovės dalis, kuris, kaip sako psichologai, pradedamas formuotis šeimos aplinkoje. Tai, kokia čia tvyro emocinė atmosfera, daro įtaką vaiko, vėliau ir paauglio socialinei raidai, jo asmenybės formavimui.
       2020-11-23 14:08:21

Pirmajam autoservisui Lietuvoje suteiktas skaidraus verslo ženklas

Sunkiojo transporto priemonių remonto bendrovei „Autokurtas“ suteiktas skaidraus verslo ženklas „Baltoji banga“. Atsparumą šešėliui ir nesąžiningoms verslo praktikoms liudijantis įvertinimas pirmą kartą skirtas autoservisų paslaugas teikiančiai bendrovei.
       2020-11-23 12:20:36

„Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ vaistininkė Jovita Juodsnykytė nuramina, kad pajutus peršalimo simptomus naudinga kuo skubiau kreiptis į vaistininką ir gydytojo gali net neprireikti.
       2020-11-23 11:48:35

Besidomintiems grybais VDU Botanikos sodas – tikras rojus

Apie gausias ir unikalias Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo kolekcijas buvo rašyta ne kartą. Tačiau apie įvairių formų ir spalvų grybus, augančius kartu su introdukuotais ir vietinių rūšių kolekciniais augalais – dar nekalbėjome.
       2020-11-23 09:11:20

Akcijos magija: kaip nepamesti galvos ir sutaupyti

Ar analizuojate savo pirkimo įpročius? Jei taip, ko gero, pastebėjote, kad žodžiai „akcija“ ir „nuolaida“ daugumą mūsų veikia tikrai magiškai.
       2020-11-23 08:57:59

Perspėja, kad vienas pirkėjų įprotis šiemet gali kelti problemų

Tarptautinė rinkos tyrimų bendrovė „Nielsen“ perspėja, kad net ir atradę apsipirkimą internetu Lietuvos gyventojai kalėdines dovanėles vis tiek nori pirkti gyvai, o maistą įsigyja paskutinėmis dienomis.
       2020-11-23 08:42:40

Tyrimų rezultatai - autobuse užsikrėsti „Covid-19” rizika yra labai maža

„Covid-19” krizė parodė, koks svarbus yra keleivinis transportas, norint užtikrinti susisiekimą ir pagrindinių paslaugų tęstinumą. Šalyje įvedus karantiną ir drastiškai sumažėjus keleivių skaičiui, keleivinio susisiekimo rinką sukrėtė smūgis.
       2020-11-23 08:09:43

Gera žinia verslui – „Sodra“ su Briuseliu suderino didesnę mokestinę pagalbą

Gera žinia Covid-19 poveikį patyrusiam verslui – „Sodrai“ su Europos Komisija (EK) suderino pagalbą įmonėms, net jeigu pagalbos suma viršija EK nustatytą maksimalios valstybės pagalbos (de minimis) sumą.
       2020-11-23 08:04:29

Regionuose trūksta virš 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima kritiškai trūkti. Lietuvos vaistinių asociacijos (LVA) skelbia, kad šiuo metu rinkoje trūksta 145-ių vaistininkų.
       2020-11-23 07:46:04

Medikai prognozuoja koronaviruso pasekmes – trečiąja banga taps lėtinės ligos

Sveikatos specialistai pastebi, kad karantino metu ženkliai sumažėjęs visuomenės judėjimas gali turėti ilgalaikių neigiamų pasekmių - kritusio fizinio aktyvumo žmonės taps mažiau atsparūs ligoms ir viruso plitimui.
       2020-11-23 07:43:46

VU studentai pakartojo sėkmės istoriją – tapo geriausia „iGEM“ konkurso komanda

Lapkričio 13-22 dienomis Lietuvos vardas plačiai nuskambėjo didžiausiame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“.
       2020-11-23 07:28:10

Kaip dirbtinis intelektas paspartino vakcinų nuo koronaviruso kūrimą?

Šiandien potencialiausiomis vakciną nuo COVID-19 kuriančiomis bendrovėmis ir toliau išlieka „Moderna“ ir „Pfizer“. Kaip vieną iš daugybės įmonių atliktų tyrimų sėkmės elementų būtų galima įvardinti dirbtinį intelektą (DI).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.