Naujienos

Naujos knygos paaugliams: nuo laiko patikrintos klasikos iki socialinių tinklų

2020-11-10 07:46:07

Sutikite, sudominti paauglius knygomis yra gana sunku. Jos konkuruoja su televizija, o ypač su socialiniais tinklais bei kitokia medija, kurioje informacija keičiasi žaibiškai.

Palyginus su „Youtube“, „TikTok“ ar „Instagram“ turiniu, knygų istorijos atrodo lėtos ir nuobodžios. Tačiau tinkamu metu į rankas patekęs kūrinys daro stebuklus. Nejučia jaunuoliai telefonus padeda į šalį ir įsitraukia į knygas, kurios nagrinėja jiems pažįstamas problemas arba leidžia pabėgti nuo sudėtingos kasdienybės į magiškus ir spalvingus pasaulius.

Kurį laiką paauglių literatūros kategorijoje žiojėjo spraga, tačiau pastaruoju metu pasipylė daugybė dėmesio vertų leidinių. Interneto knygynas Patogupirkti.lt sudarė geriausių jaunimui rekomenduojamų knygų sąrašą.

Knygos paaugliams – laiko patikrinta klasika

Čia būtina paminėti garsųjį autorės J. K. Rowling sukurtą personažą Harį Poterį. Juk žmonės, paauglystėje skaitę jaunojo burtininko nuotykius, jau patys turi vaikų. Tačiau šį kartą į rekomendacijas įtraukėme gerokai seniau parašytas knygas, kuriomis mėgavosi dar mūsų seneliai. Svarbiausios vertybės, kurias aukština šie leidiniai, yra draugystė, ištikimybė, drąsa, atsidavimas, gerumas. Jos nesensta!

Pirma rekomendacija – Jules Verne knygos. Nesvarbu ar paaugliai skaitys „20 000 mylių po vandeniu“, „Paslaptingąją salą“, ar „Aplink žemę per 80 dienų“ – laukia vaizduotę jaudinantys nuotykiai. Autorius – mokslinės fantastikos pradininkas, kuris savo knygose apjungė kelionių nuotykius su mokslu bei išradimais. Atrodo praėjo šimtmetis, technologijos pažengė tiek, kad sunku nustebinti, o Jules Verne knygos vis dar intriguoja!
William Golding „Musių valdovas“. Tai filosofinis pasakojimas apie berniukus, atsidūrusius negyvenamoje saloje ir bandančius neprarasti žmogiškumo. Jiems tenka stoti į kovą su slapčiausiomis savo baimėmis. Netikėta laisvė gyventi be suaugusiųjų pasaulio taisyklių greitai apkarsta, o bandymai kurti bendruomenę žlunga susidūrus su prievarta ir jėga. „Musių valdovas“ nėra lengvai skaitomas kūrinys, tačiau paaugliai, pasiryžę jį perskaityti, turės progą permąstyti savo moralines vertybes ir žmogiškumo sampratą.
Arthur Conan Doyle „Šerloko Holmso ir daktaro Džono H. Vatsono istorijos“. Detektyvai – žanras, kuris visada įtraukia, o kas gali būti geriau nei senas, geras, pripažintas Šerlokas Holmsas? Šia knyga bandykite sudominti vyresnio amžiaus paauglius, ypač tuos, kurie yra uždaresni, žavisi paslaptimis ir įvairiais galvosūkiais. Arthur Conan Doyle rašė elegantiškai, jo tekstai ramūs, tačiau autorius tikrai mokėjo sudominti.

Knygos paaugliams – fantastika

Fantastinės knygos yra puiki proga pabėgti nuo realybės, juk geriausių pasaulio autorių sukurtuose pasauliuose gali nutikti visko. Dominuojanti problema – gėrio ir blogio kova. Žinoma, čia ir vėl galime rekomenduoti Harį Poterį, tačiau jis ne vienintelis gyvena apsuptas magijos.

Philip Pullman maginės fantastikos serija „Jo tamsiosios jėgos“. Istoriją pradeda knyga „Auksinis kompasas“. Ši istorija yra lyginama ir su minėtu „Hariu Poteriu“, ir su „Žiedų valdovu“, ir su „Narnijos kronikomis“. Pagrindinė veikėja – našlaitė Laira, auganti Oksfordo universiteto Džordano koledže. Tiesa, autoriaus sukurtas pasaulis, nors ir panašus į mūsiškį, tačiau turi ir akivaizdžių skirtumų. Čia nėra kompiuterių, automobilių, tačiau į vieną visumą pinasi mokslas ir magija.
Astridos Lindgren premijos laureatas Philip Pullman knygos veikėjus įtraukia į nuotykių sūkurį, kuriame jiems ne kartą teks išbandyti draugystę ir ištikimybę.
Karl Olsberg „Berniukas baltame kambaryje“. Fantastiniame trileryje autorius išmoningai žaidžia su virtualaus pasaulio ir dirbtinio intelekto pavojais bei kelia fundamentalius filosofinius klausimus apie realybę ir tapatumą. Tokia knyga šiandien ypatingai aktuali!
Pagrindinis knygos veikėjas Manuelis atsibunda baltame kambaryje ir neprisimena, nei kas jis, nei kaip čia atsidūrė. Jam kompaniją palaiko tik kompiuterinis balsas Alisa. Rašytojas kuria įtampą, verčia laužyti galvą bei ieškoti atsakymų į filosofinius klausimus. Nuobodu nebus!
Leigh Bardugo serija „Grišų trilogija“. Kiek vyresnei paauglių ir jaunimo auditorijai skirta trilogija žavi fantastinio pasaulio detalumu. Istorija prasideda knyga „Šešėlis ir kaulas“. Ji pasakoja apie Ravkos karalystės karę Aliną Starkovą, kuri netikėtai išlaisvina savo magiškas galias.
Alina pradeda treniruotis su magiškojo elito nariais grišais, o jų vadovas tiki, kad mergina vienintelė gali nugalėti karalystei grasinančias tamsiąsias jėgas. Skaitytojų laukia nuotykiai, meilė, netektys, draugystės išbandymai bei tradicinė gėrio ir blogio kova. Mėgstantiems greitą veiksmą!

Knygos paaugliams – šiuolaikinės problemos

Knygos jaunimui traukia todėl, kad jos parašytos gana paprasta kalba, tačiau nėra infantilios. Į veikėjus čia žiūrima tarsi į suaugusius, atsakingus už savo gyvenimą. Knygose aptariamos aptariamos aktualios problemos, tokios kaip patyčios, socialinių tinklų keliami pavojai, smurtas, jaunimo nusikalstamumas, netekties skausmas, vienatvė ir dar daugiau. Geriausios Lietuvos leidyklos pasistengė, kad artimų istorijų rastų kiekvienas.

Diana Gancevskaitė „Lota“. Apysaka pasakoja apie mergaitę, kuri stengiasi susidoroti su mamos netektimi bei vienatve. Mergaitės aplinka artima daugeliui mūsų šalies jaunuolių, todėl susitapatinti su pagrindine veikėja bus nesunku.
Keturiolikmetė Lota bando apsiprasti su mintimi, kad mamos nebėra, o jos tėtis, tolimųjų reisų vairuotojas, išvyko dirbti. Geriausia draugė dėl valgymo sutrikimų guli gydymo įstaigoje, tad mergina jaučiasi apleista, vieniša, sutrikusi ir nemato jokios vilties šiame pasaulyje. Knygą rekomenduojame visiems išgyvenantiems praradimo jausmą, vienatvę ir ieškantiems vilties.
Charlotte Seager „Follow me, like me“. Šiandien gyvename informacijos laikais. Keli spragtelėjimai ir galime sužinoti beveik bet ką. Tačiau ar mokame su savo asmenine informacija elgtis atsargiai? Jaunimui skirtoje knygoje pasakojama apie tamsiąją socialinių tinklų pusę ir kaip lengva patekti į blogų kėslų turinčių asmenų pinkles. Aktualu kiekvienam!
Caja Cazemier, Martine Letterie „Made by Indira“. Šiuolaikinių knygų paaugliams autoriai iš peties imasi pasakoti apie modernaus pasaulio problemas. Knygos tema – greitosios mados kaina. Kol viename pasaulio gale jaunimas be saiko perka pigius džinsus ir drabužių derinius keičia dažniau nei valo dantis, kitame – jų bendraamžiai nežmoniškomis sąlygomis vergauja siuvimo fabrikuose. Knyga atkreipia dėmesį į besaikį vartojimą.

Šiandien interneto knygyne rasite daugybę įvairių knygų jaunuoliams. Detektyvai, trileriai, klasika, filosofinės mintys, paaugliškos meilės ar etinės problemos? Išsirinks kiekvienas! Šie kūriniai primena apie vertybių svarbą, skatina vaizduotę, turtina žodyną bei iškalbą ir, jei reikia, atstoja draugą bei patarėją.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1235

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1235. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1052

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1052. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
       2021-04-30 10:05:19

Kaip susigrąžinti dingusį šunį: į pagalbą ateis mobilioji programėlė

Jungtinėse Valstijose šiuo metu kuriama ir jau vartotojų testuojama mobilioji programėlė gali išvaduoti keturkojų augintinių šeimininkus nuo vieno didelio rūpesčio – „NOSEiD“ aplikacija padės dingusiems šunims rasti savo namus.
       2021-04-30 10:03:00

Į kosmosą pakilo antras lietuvių „NanoAvionics“ JAV bendrovei sukurtas palydovas

Ankstų ketvirtadienio rytą Lietuvos laiku iš Prancūzijos Gvianos mieste Kourou esančio kosmodromo pakilo Europos kosmoso bendrovės „Arianespace“ raketa „Vega“, kurioje – dar vienas Lietuvos mažųjų palydovų kūrėjos „NanoAvionics“ pagamintas palydovas.
       2021-04-30 09:57:04

Mirė Seimo narys Kęstutis Glaveckas

Balandžio 30 d. mirė ilgametis Seimo narys, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, ekonomistas Kęstutis Glaveckas. K. Glaveckas gimė 1949 m. balandžio 30 d. Vilniuje medicinos darbuotojo Vlado Glavecko (1926–2002) ir buhalterės Veronikos Laurinavičiūtės Glaveckienės (1927–2010) šeimoje.
       2021-04-30 09:54:31

Penkeri „Lidl“ metai Lietuvoje: 5 permainos, kurias lėmė prekybos tinklo startas

Lietuvoje prieš penkerius metus veiklą pradėjęs „Lidl“ į šalį įnešė naujų tarptautinių vėjų ir šviežių idėjų. Tai lėmė ne tik sėkmingą prekybos tinklo įsitvirtinimą, bet ir aukštesnę kartelę daugybėje mažmeninės prekybos sričių.
       2021-04-30 09:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1351

Atlikus 18724 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1351. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 09:30:04

Rengiantis nėštumui: ne tik gerti vitaminus ir atsisakyti žalingų įpročių

Ruoštis motinystei pastojus – įprasta, tačiau ar reikia specialaus pasirengimo dar prieš pastojant? Sveikatos specialistų teigimu, nuo pat pradžios prisižiūrint sveikatą, mažesnė tikimybė, kad nėštumo metu vargins skausmai ar kamuos stresas ir ligos, o laukimo periodas bus šviesesnis.
       2021-04-30 09:17:05

Švenčiame motinos dieną: 10 idėjų, kaip nustebinti mylimą mamą

Jau šį sekmadienį minėsime gražią pavasario šventę – motinos dieną. Šia proga technologijų ekspertai dalinasi idėjomis, kaip originaliai pasveikinti savo mamą.
       2021-04-29 19:29:25

Rusijos veiksmai prie Ukrainos sienų – priminimas Europai

Šiandien Europos Parlamento plenarinės sesijos balsavimo metu buvo priimta rezoliucija dėl Rusijos, Aleksejaus Navalno atvejo, kariuomenės telkimo prie Ukrainos sienos ir Rusijos išpuolių Čekijoje.
       2021-04-29 18:15:56

Vasariška gaiva ant jūsų stalo: šaltsriubių receptai

Šiltąjį sezoną, ko gero, niekas taip gerai neatvėsina kaip dubuo šaltos gaivinančios sriubos. Tačiau visai nebūtina kasdien mėgautis vis tuo pačiu šaltibarščių skoniu. Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė, kviečia eksperimentuoti virtuvėje bei atrasti vis naują šaltsriubės receptą.
       2021-04-29 12:47:29

Amerikiečių kardiologas rekomenduoja natūralią apsaugą nuo trombų

Jei Lietuvoje kardiologas sumanytų įkurti ekologišką kavinę, daugelis pagalvotų, kad jam nepasisekė su medicina. Tačiau JAV kardiologui Joeliui Kahnui atidaryta žaliosios zonos kavinė Ferndeile, Mičigane, nė kiek netrukdė karjerai.
       2021-04-29 12:14:09

Galvos skausmas perspėja ir apie tai, kad metas išgerti vandens

Vaistininkai vieningai teigia, kad galvos skausmas lydi beveik kiekvieną žmogų. Bent kartą per mėnesį jį patiria daugelis, tačiau svarbu atkreipti dėmesį tiek į jo stiprumą, tiek į pasikartojimo dažnumą.
       2021-04-29 12:11:49

Su papildomomis sąlygomis išplėsta galimybė vairuoti lengvuosius motociklus

Seimas priėmė Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-3778(3), kuriomis nuo 2021 m. rugpjūčio 1 d. nuspręsta praplėsti teises vairuoti lengvuosius motociklus (A1 kategorijos transporto priemones) B kategorijos pažymėjimą turintiems vairuotojams.
       2021-04-29 10:25:28

Saldus IT specialistų gyvenimas: 10 pasiūlymų per dieną ir vilionės

Nors jau bene 15 metų informacinių technologijų sritis yra laikoma populiariausia ir perspektyviausia sfera karjerai, Lietuvoje susiduriama su nuolatiniu šių specialistų trūkumu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.