Naujienos

Higienos laikymasis pandemijos metu: penktadalis gyventojų įpročių nepakeitė

2020-11-10 07:51:07

Pasaulinė koronaviruso pandemija ne tik įvarė gyventojams baimės dėl sveikatos, bet ir į gerąją pusę pakeitė jų higienos bei ligų prevencijos įpročius. Taip teigia aštuoni iš dešimties Lietuvos gyventojų.

Bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi apklausa parodė, kad pandemija didžiausią įtaką padarė kasdieniam higienos įpročiui – kur kas dažniau rankas plauna beveik pusė (47 proc.) žmonių.

Nemaža dalis žmonių pandemijos metu įprato vieni nuo kitų laikytis didesniu atstumu parduotuvėse, viešajame transporte bei kitose susibūrimo vietose – taip elgiasi 40 proc. respondentų.

Specialistai sako, kad svarbu šių išsiugdytų įpročių laikytis ir toliau, ypač šiuo metu, kai paskelbtas karantinas ir susirgimų skaičius Lietuvoje kasdien didėja kone geometrine progresija.

„Patikimiausias būdas suvaldyti koronavirusą, be abejo, yra skiepai. Tačiau jų belaukiant būtina laikytis kitų veiksmingų prevencinių priemonių – kasdienės rankų higienos, saugių atstumų, dėvėti apsaugines veido kaukes. Matome, kad mūsų šalies gyventojai ganėtinai gerai tai įsisąmonino.

Vis dėlto 21 proc. apklausos dalyvių prisipažino, kad COVID-19 jų higienos ir ligų prevencijos įpročių niekaip nepakeitė. Galima daryti dvi išvadas: arba šie jų įpročiai ir anksčiau buvo pakankami, arba kas penktas mūsų visuomenės narys tiesiog ignoruoja sveikatos specialistų patarimus, o tai ypač pavojinga dabar, kai kasdien nustatoma po kelis šimtus naujų koronaviruso atvejų ir šis skaičius tik auga“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Kristina Šnirpūnienė.

Rankų švara tapo ypatingai svarbi

Kiti didžiausi Lietuvos gyventojų įpročių pokyčiai taip pat susiję su rankų higiena – kruopštesniu jų plovimu ir dezinfekavimu. 39 proc. apklausoje dalyvavusių žmonių nurodė dažniau valantys rankas dezinfekciniu skysčiu, o trečdalis (33 proc.) – kur kas ilgiau ir kruopščiau jas plaunantys.

Kruopščiau rankas pradėjo plauti pensininkai (38 proc.) ir specialistai bei tarnautojai (34 proc.). Pastarieji kartu su namų šeimininkėmis taip pat dažniau naudojasi rankų dezinfekciniu skysčiu (atitinkamai 46 proc. ir 48 proc.). Neliečiantys veido neplautomis rankomis dažniausiai nurodė techniniai darbuotojai ir darbininkai – 30 proc.

K.Šnirpūnienės teigimu, kasdien vis prastėjant situacijai mūsų šalyje pirmosios viruso bangos metu išsiugdyti rankų higienos įpročiai turi tapti savaime suprantamais, o jų dar neišsiugdžiusiems ji pataria tai kuo greičiau padaryti.

„Tinkama rankų higiena yra viena geriausių prevencijos priemonių nuo įvairių virusų – tiek COVID-19, tiek kasmet pasitaikančių sezoninių. Iki šiol didelė dalis žmonių rankas plaudavo trumpai jas pamuiluodami ir keliolikai sekundžių palaikydami po vandens srove. Efektyviam rankų plovimui būtina skirti maždaug minutę ir plauti jas itin kruopščiai, nes ligų sukėlėjai slepiasi tokiose vietose, kaip tarpupirščiai, panagės, sritys aplink nagus“, – sako vaistininkė.

Ji atkreipia dėmesį, kad siekiant užkirsti kelią virusų plitimui rankas būtina plauti ne tik įprastais atvejais (pasinaudojus tualetu, grįžus iš lauko, po kelionės viešuoju transportu, prieš gaminant maistą, susitepus), bet ir po kontakto su kitu žmogumi ar pasinaudojus kitų žmonių liestais daiktais.

„Labai svarbu neplautomis rankomis neliesti veido, ypač burnos, nosies ir akių, nes per čia virusas nuo nešvarių rankų lengvai pakliūva į organizmą. Todėl rekomenduočiau su savimi turėti dezinfekcinio skysčio, ypač vaikams tinka dezinfekcinės servetėlės, jas saugiau naudoti, mažesnė tikimybė apsipilti rūbus, veidą. Paties skysčio būna ir itin mažose „kišeninėse“ pakuotėse, kurios praverčia, kai nėra galimybės rankų nusiplauti iškart“, – pataria „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Labiausiai pasikeitė moterų ir jaunų žmonių įpročiai

Pandemija parodė, kad moterys labiau įsiklausė į rekomendacijas pakeisti higienos įpročius. Jos ir dažniau bei ilgiau plauna rankas, ir laikosi didesnių atstumų, ir dažniau valo paviršius bei vėdina patalpas negu vyrai. Didžiausias atotrūkis tarp moterų ir vyrų išryškėja kalbant apie įprotį neplautomis rankomis neliesti veido. To nedaryti pandemijos metu įpratusios teigia 28 proc. moterų ir 20 proc. vyrų.

Labiausiai pasikeitė 26-35 m. amžiaus gyventojų įpročiai. Šios amžiaus grupės atstovai labiau už kitus įprato dažniau plauti rankas ir valyti jas dezinfekciniu skysčiu, laikytis atstumo nuo kitų žmonių, dažniau valyti paviršius namuose ir darbo vietoje, neliesti veido neplautomis rankomis. Antroje vietoje liko vyriausi, 56 ir daugiau metų gyventojai. Jie pradėjo ilgiau ir kruopščiau plauti rankas, dažniau vėdinti patalpas ir ėmė daugiau dėmesio skirti savo fiziniam aktyvumui. Jauniausia amžiaus grupė, 18-25 m., labiausiai iš visų apklaustųjų įprato kosėti ir čiaudėti į alkūnę ar prisidengus servetėle.

Mažiausią įtaką COVID-19 padarė vidutinio, 36-55 m. amžiaus šalies gyventojų higienos įpročiams, o tarp 36-45 m. amžiaus gyventojų buvo daugiausiai atsakiusių, kad jų įpročiai apskritai nesikeitė – taip teigė 23 proc.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė K. Šnirpūnienė pabrėžė, jog džiugina tai, kad teigiami higienos įpročiai ganėtinai tolygiai formuojasi ir tarp miestuose, ir tarp kaimo vietovėse gyvenančių žmonių. Įdomu, kad pastarieji labiau už gyvenančius didmiesčiuose ar mažesniuose miestuose įprato viešose vietose laikytis didesnio atstumo nuo kitų asmenų – tarp gyvenančių kaime tokių yra 45 proc., didžiuosiuose ir kituose miestuose – atitinkamai po 39 proc. ir 36 proc.

„Spinter tyrimai“ reprezentatyvią apklausą „Gintarinės vaistinės“ užsakymu atliko rugsėjo 16-26 d. Joje dalyvavo 1006 respondentai nuo 18 iki 75 metų amžiaus.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-18 12:50:03

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavinimą, gyvenantys ir dirbantys miestuose.
       2024-04-17 15:34:10

Automobilio vairuotojo atsakomybė: kada keleivis privalo būti išlaipintas

Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto priemonėje įrengtos oro pagalvės taip pat reiškia saugumą nelaimės atveju, tačiau saugos diržo segėjimas yra kiekvieno automobilio vairuotojo bei keleivio asmeninis pasirinkimas, kuris, deja, ne visada būna teisingas.
       2024-04-17 15:31:22

Vasarai, kai atsivalgysite šaltibarščių: atgaivins agurkų šaltsriubė

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba.
       2024-04-17 15:17:21

Schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis.
       2024-04-17 15:11:49

RRT: skaitmeninių sukčių metodams tobulėjant, esamų priemonių nebepakanka

Praėjus beveik metams nuo pirmųjų Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimų, skirtų skaitmeniniams sukčiams pažaboti, buvo apžvelgti jų rezultatai – pristatyta statistika, kurią renka tiek operatoriai, pašto paslaugų teikėjai, tiek susijusios institucijos.
       2024-04-17 15:08:56

Įminė mįslę, kaip nesutikti su vadovu ar aukštesnio statuso žmogumi?

Daugeliui mūsų labai sunku nesutikti su vadove arba bet kuo kitu, kas yra aukštesnėje galios pozicijoje. Tai gali būti ir darbinė, ir asmeninė aplinka – statusu viršesnis žmogus ar vyresnis šeimos narys, mama, tėtis ar kitas autoritetas.
       2024-04-17 15:02:57

Kaip saugiai transportuoti televizorių, skalbimo mašiną ar šaldytuvą

Persikraustymas į naujus namus paprastai būna džiaugsmingas nuotykis, tačiau kartu su juo tenka ir nelengva užduotis saugiai pervežti didelius prietaisus, pavyzdžiui, televizorius, šaldytuvus ir skalbykles.
       2024-04-17 14:56:33

5 svarbiausi dokumentai, norintiems parduoti automobilį greičiau ir brangiau

Parduodant automobilį svarbu turėti visus su jo eksploatavimu susijusius dokumentus. Tai sumažins abejones dėl pardavėjo sąžiningumo bei transporto priemonės būklės.
       2024-04-16 22:02:22

Lietuvos radijo ir televizijos komisija patyrė kibernetinę ataką

Š. m. balandžio 16 d. nuo 9 val. iki 12 val. Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) interneto svetainė patyrė kibernetinę ataką, tačiau dėl greitos LRTK reakcijos ir pritaikytų techninių priemonių, jokia žala nepadaryta.
       2024-04-16 16:45:30

Kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: galite būti nepasiekiami

Be išmaniojo telefono – nė žingsnio namuose, tad tokio paties komforto norisi ir keliaujant. Likti be ryšio svetimoje šalyje – ne išeitis, tad Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, primena, ką reikėtų pasitikrinti ir kokius žingsnius būtina atlikti dar prieš kelionę.
       2024-04-16 13:41:30

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.