Naujienos

Higienos laikymasis pandemijos metu: penktadalis gyventojų įpročių nepakeitė

2020-11-10 07:51:07

Pasaulinė koronaviruso pandemija ne tik įvarė gyventojams baimės dėl sveikatos, bet ir į gerąją pusę pakeitė jų higienos bei ligų prevencijos įpročius. Taip teigia aštuoni iš dešimties Lietuvos gyventojų.

Bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi apklausa parodė, kad pandemija didžiausią įtaką padarė kasdieniam higienos įpročiui – kur kas dažniau rankas plauna beveik pusė (47 proc.) žmonių.

Nemaža dalis žmonių pandemijos metu įprato vieni nuo kitų laikytis didesniu atstumu parduotuvėse, viešajame transporte bei kitose susibūrimo vietose – taip elgiasi 40 proc. respondentų.

Specialistai sako, kad svarbu šių išsiugdytų įpročių laikytis ir toliau, ypač šiuo metu, kai paskelbtas karantinas ir susirgimų skaičius Lietuvoje kasdien didėja kone geometrine progresija.

„Patikimiausias būdas suvaldyti koronavirusą, be abejo, yra skiepai. Tačiau jų belaukiant būtina laikytis kitų veiksmingų prevencinių priemonių – kasdienės rankų higienos, saugių atstumų, dėvėti apsaugines veido kaukes. Matome, kad mūsų šalies gyventojai ganėtinai gerai tai įsisąmonino.

Vis dėlto 21 proc. apklausos dalyvių prisipažino, kad COVID-19 jų higienos ir ligų prevencijos įpročių niekaip nepakeitė. Galima daryti dvi išvadas: arba šie jų įpročiai ir anksčiau buvo pakankami, arba kas penktas mūsų visuomenės narys tiesiog ignoruoja sveikatos specialistų patarimus, o tai ypač pavojinga dabar, kai kasdien nustatoma po kelis šimtus naujų koronaviruso atvejų ir šis skaičius tik auga“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Kristina Šnirpūnienė.

Rankų švara tapo ypatingai svarbi

Kiti didžiausi Lietuvos gyventojų įpročių pokyčiai taip pat susiję su rankų higiena – kruopštesniu jų plovimu ir dezinfekavimu. 39 proc. apklausoje dalyvavusių žmonių nurodė dažniau valantys rankas dezinfekciniu skysčiu, o trečdalis (33 proc.) – kur kas ilgiau ir kruopščiau jas plaunantys.

Kruopščiau rankas pradėjo plauti pensininkai (38 proc.) ir specialistai bei tarnautojai (34 proc.). Pastarieji kartu su namų šeimininkėmis taip pat dažniau naudojasi rankų dezinfekciniu skysčiu (atitinkamai 46 proc. ir 48 proc.). Neliečiantys veido neplautomis rankomis dažniausiai nurodė techniniai darbuotojai ir darbininkai – 30 proc.

K.Šnirpūnienės teigimu, kasdien vis prastėjant situacijai mūsų šalyje pirmosios viruso bangos metu išsiugdyti rankų higienos įpročiai turi tapti savaime suprantamais, o jų dar neišsiugdžiusiems ji pataria tai kuo greičiau padaryti.

„Tinkama rankų higiena yra viena geriausių prevencijos priemonių nuo įvairių virusų – tiek COVID-19, tiek kasmet pasitaikančių sezoninių. Iki šiol didelė dalis žmonių rankas plaudavo trumpai jas pamuiluodami ir keliolikai sekundžių palaikydami po vandens srove. Efektyviam rankų plovimui būtina skirti maždaug minutę ir plauti jas itin kruopščiai, nes ligų sukėlėjai slepiasi tokiose vietose, kaip tarpupirščiai, panagės, sritys aplink nagus“, – sako vaistininkė.

Ji atkreipia dėmesį, kad siekiant užkirsti kelią virusų plitimui rankas būtina plauti ne tik įprastais atvejais (pasinaudojus tualetu, grįžus iš lauko, po kelionės viešuoju transportu, prieš gaminant maistą, susitepus), bet ir po kontakto su kitu žmogumi ar pasinaudojus kitų žmonių liestais daiktais.

„Labai svarbu neplautomis rankomis neliesti veido, ypač burnos, nosies ir akių, nes per čia virusas nuo nešvarių rankų lengvai pakliūva į organizmą. Todėl rekomenduočiau su savimi turėti dezinfekcinio skysčio, ypač vaikams tinka dezinfekcinės servetėlės, jas saugiau naudoti, mažesnė tikimybė apsipilti rūbus, veidą. Paties skysčio būna ir itin mažose „kišeninėse“ pakuotėse, kurios praverčia, kai nėra galimybės rankų nusiplauti iškart“, – pataria „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Labiausiai pasikeitė moterų ir jaunų žmonių įpročiai

Pandemija parodė, kad moterys labiau įsiklausė į rekomendacijas pakeisti higienos įpročius. Jos ir dažniau bei ilgiau plauna rankas, ir laikosi didesnių atstumų, ir dažniau valo paviršius bei vėdina patalpas negu vyrai. Didžiausias atotrūkis tarp moterų ir vyrų išryškėja kalbant apie įprotį neplautomis rankomis neliesti veido. To nedaryti pandemijos metu įpratusios teigia 28 proc. moterų ir 20 proc. vyrų.

Labiausiai pasikeitė 26-35 m. amžiaus gyventojų įpročiai. Šios amžiaus grupės atstovai labiau už kitus įprato dažniau plauti rankas ir valyti jas dezinfekciniu skysčiu, laikytis atstumo nuo kitų žmonių, dažniau valyti paviršius namuose ir darbo vietoje, neliesti veido neplautomis rankomis. Antroje vietoje liko vyriausi, 56 ir daugiau metų gyventojai. Jie pradėjo ilgiau ir kruopščiau plauti rankas, dažniau vėdinti patalpas ir ėmė daugiau dėmesio skirti savo fiziniam aktyvumui. Jauniausia amžiaus grupė, 18-25 m., labiausiai iš visų apklaustųjų įprato kosėti ir čiaudėti į alkūnę ar prisidengus servetėle.

Mažiausią įtaką COVID-19 padarė vidutinio, 36-55 m. amžiaus šalies gyventojų higienos įpročiams, o tarp 36-45 m. amžiaus gyventojų buvo daugiausiai atsakiusių, kad jų įpročiai apskritai nesikeitė – taip teigė 23 proc.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė K. Šnirpūnienė pabrėžė, jog džiugina tai, kad teigiami higienos įpročiai ganėtinai tolygiai formuojasi ir tarp miestuose, ir tarp kaimo vietovėse gyvenančių žmonių. Įdomu, kad pastarieji labiau už gyvenančius didmiesčiuose ar mažesniuose miestuose įprato viešose vietose laikytis didesnio atstumo nuo kitų asmenų – tarp gyvenančių kaime tokių yra 45 proc., didžiuosiuose ir kituose miestuose – atitinkamai po 39 proc. ir 36 proc.

„Spinter tyrimai“ reprezentatyvią apklausą „Gintarinės vaistinės“ užsakymu atliko rugsėjo 16-26 d. Joje dalyvavo 1006 respondentai nuo 18 iki 75 metų amžiaus.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1235

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1235. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1052

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1052. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
       2021-04-30 10:05:19

Kaip susigrąžinti dingusį šunį: į pagalbą ateis mobilioji programėlė

Jungtinėse Valstijose šiuo metu kuriama ir jau vartotojų testuojama mobilioji programėlė gali išvaduoti keturkojų augintinių šeimininkus nuo vieno didelio rūpesčio – „NOSEiD“ aplikacija padės dingusiems šunims rasti savo namus.
       2021-04-30 10:03:00

Į kosmosą pakilo antras lietuvių „NanoAvionics“ JAV bendrovei sukurtas palydovas

Ankstų ketvirtadienio rytą Lietuvos laiku iš Prancūzijos Gvianos mieste Kourou esančio kosmodromo pakilo Europos kosmoso bendrovės „Arianespace“ raketa „Vega“, kurioje – dar vienas Lietuvos mažųjų palydovų kūrėjos „NanoAvionics“ pagamintas palydovas.
       2021-04-30 09:57:04

Mirė Seimo narys Kęstutis Glaveckas

Balandžio 30 d. mirė ilgametis Seimo narys, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, ekonomistas Kęstutis Glaveckas. K. Glaveckas gimė 1949 m. balandžio 30 d. Vilniuje medicinos darbuotojo Vlado Glavecko (1926–2002) ir buhalterės Veronikos Laurinavičiūtės Glaveckienės (1927–2010) šeimoje.
       2021-04-30 09:54:31

Penkeri „Lidl“ metai Lietuvoje: 5 permainos, kurias lėmė prekybos tinklo startas

Lietuvoje prieš penkerius metus veiklą pradėjęs „Lidl“ į šalį įnešė naujų tarptautinių vėjų ir šviežių idėjų. Tai lėmė ne tik sėkmingą prekybos tinklo įsitvirtinimą, bet ir aukštesnę kartelę daugybėje mažmeninės prekybos sričių.
       2021-04-30 09:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1351

Atlikus 18724 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1351. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 09:30:04

Rengiantis nėštumui: ne tik gerti vitaminus ir atsisakyti žalingų įpročių

Ruoštis motinystei pastojus – įprasta, tačiau ar reikia specialaus pasirengimo dar prieš pastojant? Sveikatos specialistų teigimu, nuo pat pradžios prisižiūrint sveikatą, mažesnė tikimybė, kad nėštumo metu vargins skausmai ar kamuos stresas ir ligos, o laukimo periodas bus šviesesnis.
       2021-04-30 09:17:05

Švenčiame motinos dieną: 10 idėjų, kaip nustebinti mylimą mamą

Jau šį sekmadienį minėsime gražią pavasario šventę – motinos dieną. Šia proga technologijų ekspertai dalinasi idėjomis, kaip originaliai pasveikinti savo mamą.
       2021-04-29 19:29:25

Rusijos veiksmai prie Ukrainos sienų – priminimas Europai

Šiandien Europos Parlamento plenarinės sesijos balsavimo metu buvo priimta rezoliucija dėl Rusijos, Aleksejaus Navalno atvejo, kariuomenės telkimo prie Ukrainos sienos ir Rusijos išpuolių Čekijoje.
       2021-04-29 18:15:56

Vasariška gaiva ant jūsų stalo: šaltsriubių receptai

Šiltąjį sezoną, ko gero, niekas taip gerai neatvėsina kaip dubuo šaltos gaivinančios sriubos. Tačiau visai nebūtina kasdien mėgautis vis tuo pačiu šaltibarščių skoniu. Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė, kviečia eksperimentuoti virtuvėje bei atrasti vis naują šaltsriubės receptą.
       2021-04-29 12:47:29

Amerikiečių kardiologas rekomenduoja natūralią apsaugą nuo trombų

Jei Lietuvoje kardiologas sumanytų įkurti ekologišką kavinę, daugelis pagalvotų, kad jam nepasisekė su medicina. Tačiau JAV kardiologui Joeliui Kahnui atidaryta žaliosios zonos kavinė Ferndeile, Mičigane, nė kiek netrukdė karjerai.
       2021-04-29 12:14:09

Galvos skausmas perspėja ir apie tai, kad metas išgerti vandens

Vaistininkai vieningai teigia, kad galvos skausmas lydi beveik kiekvieną žmogų. Bent kartą per mėnesį jį patiria daugelis, tačiau svarbu atkreipti dėmesį tiek į jo stiprumą, tiek į pasikartojimo dažnumą.
       2021-04-29 12:11:49

Su papildomomis sąlygomis išplėsta galimybė vairuoti lengvuosius motociklus

Seimas priėmė Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-3778(3), kuriomis nuo 2021 m. rugpjūčio 1 d. nuspręsta praplėsti teises vairuoti lengvuosius motociklus (A1 kategorijos transporto priemones) B kategorijos pažymėjimą turintiems vairuotojams.
       2021-04-29 10:25:28

Saldus IT specialistų gyvenimas: 10 pasiūlymų per dieną ir vilionės

Nors jau bene 15 metų informacinių technologijų sritis yra laikoma populiariausia ir perspektyviausia sfera karjerai, Lietuvoje susiduriama su nuolatiniu šių specialistų trūkumu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.