Naujienos

Donatas Zaveckas: labai pamokanti vieno hakerio istorija

2020-11-11 14:55:41

Liepos pabaigoje, kai valstybinis Registrų centras vadavosi iš liūties sukelto skandalo ir gaivino leisgyvę e-sveikatos sistemą, problemų su nulaužta sistema turėjo ir pasaulinė gigantė Garmin.

Kai vienu metu neveikė e-sveikata, kurioje saugomi duomenys apie Lietuvos gyventojų sveikatą ir Garmin Connect aplikacija, kaupianti informaciją apie asmens fizinį aktyvumą ir sveikatos būklę, prisipažinsiu, kad net man, patyrusiam sistemų administratoriui, kilo klausimų, ar gali būti, jog e-sveikatos ir Garmin registrai gali būti kaip nors tarpusavyje susiję.

Dabar jau aišku, kad tai buvo atsitiktinumas, bet Garmin atvejį verta panagrinėti atskirai.

Laukiniai devyniasdešimtieji arba kas atsitiko?

Mažiausiai dešimt milijonų dolerių. Tiek Garmin korporacija sumokėjo hakeriams už vartotojų duomenis, kurie buvo užvaldyti neteisėtai.

Šiuo atveju Garmin neturėjo nei laiko, nei pasirinkimo. Neveikiantys arba ne pilnai funkcionuojantys įrenginiai kėlė vartotojų pasipiktinimą, o ir teisinių kelių mažai: kol kas nėra teisėtų priešnuodžių tokiems nedorėlių veiksmams.

Teisininkais ir visokio lygio apsaugomis ginkluota gigantė Garmin buvo priversta sumokėti nežinomam gavėjui nežmoniško dydžio sumą, be jokios garantijos, kad pažadai bus įvykdyti. Kažkokie laukiniai devyniasdešimtieji.

Kodėl aš buvau priverstas truputį giliau pasiaiškinti techninę šitų reikalų pusę, Jūs tuoj sužinosite.

Bitkoinai už raktą nuo nuosavo seifo

Hakeriai, kurių, kaip minėjau, identifikuoti kol kas neįmanoma, viską daro paprastai: įsiveržia į sistemą ir vadinamuoju kripto raktu užšifruoja duomenis. Tada reikalauja pinigų už duomenų atrakinimą.

Duomenys niekur „neišnešami“, nesunaikinami, bet jie nebepasiekiami informacinėms sistemoms įprastu būdu, todėl sutrinka jų veikla. Taip buvo užšifruoti ir neteisėtai užvaldyti Garmin vartotojų duomenys, taip gali būti užšifruota visa didelės korporacijos buhalterinė sistema, perimti dokumentai ar kiti jautrūs duomenys.

Hakeriai nustato taisykles ir sąlygas, kaip galima atgauti, „atsirakinti“ nuosavus duomenis ir laukia savo dalies už stebuklingą raktelį, kuriuo, neva bus galima atrakinti duomenis.

Kai nežinai, ar kitoje ekrano pusėje sėdintis asmuo vykdys savo įsipareigojimus ir pervedus lėšas atrakins verslui gyvybiškai svarbius duomenis, jausmai dvejopi. O dar – pinigus už duomenų atrakinimą turi pervesti kriptovaliuta, dažniausiai vadinamasiais bitkoinais. Bet nėra kito būdo, tik rizikuoti po truputį, tikint hakerio sveiku protu ir gera valia.

Hakeriai neršė Lietuvoje

Spalį tokie hakeriai rimtai neršė Lietuvoje. Tikrai talentingi hakeriai. Šiandien jau galime kalbėti apie tai kas nutiko, kaip veikia hakeriai ir svarbiausia, kaip apsisaugoti nuo tokio akiplėšiškumo.

Man žinomas vienas konkretus tokio duomenų nulaužimo atvejis, kai duomenys užrakinami ir prašoma išpirkos už jų „išlaisvinimą“.

Įmonė negalėjo dirbti su duomenimis buhalterinėje programoje, nes buvo užšifruota ne tik tarnybinė darbo stotis, bet ir jos kopijos. Taip pat kiti kompiuteriai, kuriuose buvo visa reikalinga informacija.

Tokie įsilaužimai suplanuojami ypač kruopščiai. Pradžioje užvaldomas darbuotojo kompiuteris, vėliau – tarnybinė darbo stotis, o galiausiai įsilaužėlis tyko ir laukia galimybės prieiti prie atsarginių duomenų kopijų. Kai visi galimi sistemų saugos mygtukai kontroliuojami, spaudžiamas „Start“ mygtukas ir visi finansiniai dokumentai, įmonės buhalterinė apskaita tampa „užrakinta“ ir tikrąją to žodžio prasme nepasiekiama. „Totalus košmaras“, tokios mintys kilo klausant šios istorijos.

Dažniausiai hakeriai bendrauja noriai, į klausimus atsako greitai, bet gyvai pasikalbėti neįmanoma. Viskas vyksta per nuasmenintą Gmail paštą.

Kadangi pasirinkimo nebėra, su nežinomu asmeniu, iš nežinos pasaulio vietos vyksta virtualios derybos dėl kainos ir valiutos. Nes arba prarandi visą įmonės finansinę atskaitomybę, arba pasimokai, susitvarkai saugumo spragas (apie tai vėliau) ir dirbi toliau.

Kiek man žinoma, įvykdžius sąlygas hakeris atrakino duomenis ir šita istorija, nors kainavusi nervų ir pinigų, baigėsi laimingai. O aš komandai kėliau uždavinį – padaryti viską, kad tai neatsitiktų kam nors iš mūsų.

Tai ką daryti?

Verslo klientams vis mažiau reikia aiškinti, kad svarbios ne tik patalpų, bet ir informacinių technologijų saugos sistemos. Hakeriai visame pasaulyje kelia vis daugiau iššūkių, ir jei praeityje žmonės kentėjo nuo piratų jūrose, dabar kenčiam nuo virusų: tiek biologinių, tiek virtualių.

Jei anksčiau gelbėjo atsarginės duomenų kopijos, teisinga jų politika ir įgyvendinimas, tai dabar reikalingos papildomos, kompleksinės priemonės sistemų saugumui užtikrinti, pradedant saugumo programine įranga, baigiant atskira įmonės informacinio saugumo politika, į kurią įeina šifravimo sprendimai, prieigų ribojimai ir pan.

Socialinė inžinerija vis dar lenkia gudrias, nuolat automatiškai besimokančias saugumo sistemas. Darbuotojas pats atrakina duris ir į sistemas įsileidžia vagį. Todėl labai svarbu mokyti darbuotojus atpažinti priemones ir veiksmų rinkinius, galinčius pažeisti informacinių sistemų apsaugas.

Tiesa sakant, versle kartais verta tiesiog netaupyti saugumo sąskaita.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1235

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1235. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1052

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1052. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
       2021-04-30 10:05:19

Kaip susigrąžinti dingusį šunį: į pagalbą ateis mobilioji programėlė

Jungtinėse Valstijose šiuo metu kuriama ir jau vartotojų testuojama mobilioji programėlė gali išvaduoti keturkojų augintinių šeimininkus nuo vieno didelio rūpesčio – „NOSEiD“ aplikacija padės dingusiems šunims rasti savo namus.
       2021-04-30 10:03:00

Į kosmosą pakilo antras lietuvių „NanoAvionics“ JAV bendrovei sukurtas palydovas

Ankstų ketvirtadienio rytą Lietuvos laiku iš Prancūzijos Gvianos mieste Kourou esančio kosmodromo pakilo Europos kosmoso bendrovės „Arianespace“ raketa „Vega“, kurioje – dar vienas Lietuvos mažųjų palydovų kūrėjos „NanoAvionics“ pagamintas palydovas.
       2021-04-30 09:57:04

Mirė Seimo narys Kęstutis Glaveckas

Balandžio 30 d. mirė ilgametis Seimo narys, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, ekonomistas Kęstutis Glaveckas. K. Glaveckas gimė 1949 m. balandžio 30 d. Vilniuje medicinos darbuotojo Vlado Glavecko (1926–2002) ir buhalterės Veronikos Laurinavičiūtės Glaveckienės (1927–2010) šeimoje.
       2021-04-30 09:54:31

Penkeri „Lidl“ metai Lietuvoje: 5 permainos, kurias lėmė prekybos tinklo startas

Lietuvoje prieš penkerius metus veiklą pradėjęs „Lidl“ į šalį įnešė naujų tarptautinių vėjų ir šviežių idėjų. Tai lėmė ne tik sėkmingą prekybos tinklo įsitvirtinimą, bet ir aukštesnę kartelę daugybėje mažmeninės prekybos sričių.
       2021-04-30 09:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1351

Atlikus 18724 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1351. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 09:30:04

Rengiantis nėštumui: ne tik gerti vitaminus ir atsisakyti žalingų įpročių

Ruoštis motinystei pastojus – įprasta, tačiau ar reikia specialaus pasirengimo dar prieš pastojant? Sveikatos specialistų teigimu, nuo pat pradžios prisižiūrint sveikatą, mažesnė tikimybė, kad nėštumo metu vargins skausmai ar kamuos stresas ir ligos, o laukimo periodas bus šviesesnis.
       2021-04-30 09:17:05

Švenčiame motinos dieną: 10 idėjų, kaip nustebinti mylimą mamą

Jau šį sekmadienį minėsime gražią pavasario šventę – motinos dieną. Šia proga technologijų ekspertai dalinasi idėjomis, kaip originaliai pasveikinti savo mamą.
       2021-04-29 19:29:25

Rusijos veiksmai prie Ukrainos sienų – priminimas Europai

Šiandien Europos Parlamento plenarinės sesijos balsavimo metu buvo priimta rezoliucija dėl Rusijos, Aleksejaus Navalno atvejo, kariuomenės telkimo prie Ukrainos sienos ir Rusijos išpuolių Čekijoje.
       2021-04-29 18:15:56

Vasariška gaiva ant jūsų stalo: šaltsriubių receptai

Šiltąjį sezoną, ko gero, niekas taip gerai neatvėsina kaip dubuo šaltos gaivinančios sriubos. Tačiau visai nebūtina kasdien mėgautis vis tuo pačiu šaltibarščių skoniu. Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė, kviečia eksperimentuoti virtuvėje bei atrasti vis naują šaltsriubės receptą.
       2021-04-29 12:47:29

Amerikiečių kardiologas rekomenduoja natūralią apsaugą nuo trombų

Jei Lietuvoje kardiologas sumanytų įkurti ekologišką kavinę, daugelis pagalvotų, kad jam nepasisekė su medicina. Tačiau JAV kardiologui Joeliui Kahnui atidaryta žaliosios zonos kavinė Ferndeile, Mičigane, nė kiek netrukdė karjerai.
       2021-04-29 12:14:09

Galvos skausmas perspėja ir apie tai, kad metas išgerti vandens

Vaistininkai vieningai teigia, kad galvos skausmas lydi beveik kiekvieną žmogų. Bent kartą per mėnesį jį patiria daugelis, tačiau svarbu atkreipti dėmesį tiek į jo stiprumą, tiek į pasikartojimo dažnumą.
       2021-04-29 12:11:49

Su papildomomis sąlygomis išplėsta galimybė vairuoti lengvuosius motociklus

Seimas priėmė Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-3778(3), kuriomis nuo 2021 m. rugpjūčio 1 d. nuspręsta praplėsti teises vairuoti lengvuosius motociklus (A1 kategorijos transporto priemones) B kategorijos pažymėjimą turintiems vairuotojams.
       2021-04-29 10:25:28

Saldus IT specialistų gyvenimas: 10 pasiūlymų per dieną ir vilionės

Nors jau bene 15 metų informacinių technologijų sritis yra laikoma populiariausia ir perspektyviausia sfera karjerai, Lietuvoje susiduriama su nuolatiniu šių specialistų trūkumu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.