Naujienos

Donatas Zaveckas: labai pamokanti vieno hakerio istorija

2020-11-11 14:55:41

Liepos pabaigoje, kai valstybinis Registrų centras vadavosi iš liūties sukelto skandalo ir gaivino leisgyvę e-sveikatos sistemą, problemų su nulaužta sistema turėjo ir pasaulinė gigantė Garmin.

Kai vienu metu neveikė e-sveikata, kurioje saugomi duomenys apie Lietuvos gyventojų sveikatą ir Garmin Connect aplikacija, kaupianti informaciją apie asmens fizinį aktyvumą ir sveikatos būklę, prisipažinsiu, kad net man, patyrusiam sistemų administratoriui, kilo klausimų, ar gali būti, jog e-sveikatos ir Garmin registrai gali būti kaip nors tarpusavyje susiję.

Dabar jau aišku, kad tai buvo atsitiktinumas, bet Garmin atvejį verta panagrinėti atskirai.

Laukiniai devyniasdešimtieji arba kas atsitiko?

Mažiausiai dešimt milijonų dolerių. Tiek Garmin korporacija sumokėjo hakeriams už vartotojų duomenis, kurie buvo užvaldyti neteisėtai.

Šiuo atveju Garmin neturėjo nei laiko, nei pasirinkimo. Neveikiantys arba ne pilnai funkcionuojantys įrenginiai kėlė vartotojų pasipiktinimą, o ir teisinių kelių mažai: kol kas nėra teisėtų priešnuodžių tokiems nedorėlių veiksmams.

Teisininkais ir visokio lygio apsaugomis ginkluota gigantė Garmin buvo priversta sumokėti nežinomam gavėjui nežmoniško dydžio sumą, be jokios garantijos, kad pažadai bus įvykdyti. Kažkokie laukiniai devyniasdešimtieji.

Kodėl aš buvau priverstas truputį giliau pasiaiškinti techninę šitų reikalų pusę, Jūs tuoj sužinosite.

Bitkoinai už raktą nuo nuosavo seifo

Hakeriai, kurių, kaip minėjau, identifikuoti kol kas neįmanoma, viską daro paprastai: įsiveržia į sistemą ir vadinamuoju kripto raktu užšifruoja duomenis. Tada reikalauja pinigų už duomenų atrakinimą.

Duomenys niekur „neišnešami“, nesunaikinami, bet jie nebepasiekiami informacinėms sistemoms įprastu būdu, todėl sutrinka jų veikla. Taip buvo užšifruoti ir neteisėtai užvaldyti Garmin vartotojų duomenys, taip gali būti užšifruota visa didelės korporacijos buhalterinė sistema, perimti dokumentai ar kiti jautrūs duomenys.

Hakeriai nustato taisykles ir sąlygas, kaip galima atgauti, „atsirakinti“ nuosavus duomenis ir laukia savo dalies už stebuklingą raktelį, kuriuo, neva bus galima atrakinti duomenis.

Kai nežinai, ar kitoje ekrano pusėje sėdintis asmuo vykdys savo įsipareigojimus ir pervedus lėšas atrakins verslui gyvybiškai svarbius duomenis, jausmai dvejopi. O dar – pinigus už duomenų atrakinimą turi pervesti kriptovaliuta, dažniausiai vadinamasiais bitkoinais. Bet nėra kito būdo, tik rizikuoti po truputį, tikint hakerio sveiku protu ir gera valia.

Hakeriai neršė Lietuvoje

Spalį tokie hakeriai rimtai neršė Lietuvoje. Tikrai talentingi hakeriai. Šiandien jau galime kalbėti apie tai kas nutiko, kaip veikia hakeriai ir svarbiausia, kaip apsisaugoti nuo tokio akiplėšiškumo.

Man žinomas vienas konkretus tokio duomenų nulaužimo atvejis, kai duomenys užrakinami ir prašoma išpirkos už jų „išlaisvinimą“.

Įmonė negalėjo dirbti su duomenimis buhalterinėje programoje, nes buvo užšifruota ne tik tarnybinė darbo stotis, bet ir jos kopijos. Taip pat kiti kompiuteriai, kuriuose buvo visa reikalinga informacija.

Tokie įsilaužimai suplanuojami ypač kruopščiai. Pradžioje užvaldomas darbuotojo kompiuteris, vėliau – tarnybinė darbo stotis, o galiausiai įsilaužėlis tyko ir laukia galimybės prieiti prie atsarginių duomenų kopijų. Kai visi galimi sistemų saugos mygtukai kontroliuojami, spaudžiamas „Start“ mygtukas ir visi finansiniai dokumentai, įmonės buhalterinė apskaita tampa „užrakinta“ ir tikrąją to žodžio prasme nepasiekiama. „Totalus košmaras“, tokios mintys kilo klausant šios istorijos.

Dažniausiai hakeriai bendrauja noriai, į klausimus atsako greitai, bet gyvai pasikalbėti neįmanoma. Viskas vyksta per nuasmenintą Gmail paštą.

Kadangi pasirinkimo nebėra, su nežinomu asmeniu, iš nežinos pasaulio vietos vyksta virtualios derybos dėl kainos ir valiutos. Nes arba prarandi visą įmonės finansinę atskaitomybę, arba pasimokai, susitvarkai saugumo spragas (apie tai vėliau) ir dirbi toliau.

Kiek man žinoma, įvykdžius sąlygas hakeris atrakino duomenis ir šita istorija, nors kainavusi nervų ir pinigų, baigėsi laimingai. O aš komandai kėliau uždavinį – padaryti viską, kad tai neatsitiktų kam nors iš mūsų.

Tai ką daryti?

Verslo klientams vis mažiau reikia aiškinti, kad svarbios ne tik patalpų, bet ir informacinių technologijų saugos sistemos. Hakeriai visame pasaulyje kelia vis daugiau iššūkių, ir jei praeityje žmonės kentėjo nuo piratų jūrose, dabar kenčiam nuo virusų: tiek biologinių, tiek virtualių.

Jei anksčiau gelbėjo atsarginės duomenų kopijos, teisinga jų politika ir įgyvendinimas, tai dabar reikalingos papildomos, kompleksinės priemonės sistemų saugumui užtikrinti, pradedant saugumo programine įranga, baigiant atskira įmonės informacinio saugumo politika, į kurią įeina šifravimo sprendimai, prieigų ribojimai ir pan.

Socialinė inžinerija vis dar lenkia gudrias, nuolat automatiškai besimokančias saugumo sistemas. Darbuotojas pats atrakina duris ir į sistemas įsileidžia vagį. Todėl labai svarbu mokyti darbuotojus atpažinti priemones ir veiksmų rinkinius, galinčius pažeisti informacinių sistemų apsaugas.

Tiesa sakant, versle kartais verta tiesiog netaupyti saugumo sąskaita.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-11-25 13:44:43

Ministras Aurelijus Veryga kreipėsi į valdančiuosius

"Mieli kolegos parlamentarai, valdantieji, Vėl kreipiuosi su prašymu į Jus dėl prastos epidemiologinės situacijos Seime.
       2020-11-25 12:15:03

Agnė Kulitaitė: kaip geriausia sutaupyti?

Kartais niekas taip nepradžiugina, kaip sutaupyti pinigai. Ypač, jei namuose pakvimpa naujais daiktais, o piniginė išsipūtus šypsosi. Galbūt kas nors perskaitęs šiuos žodžius pagalvos, kad esu tikra materialistė, bet aš tiesiog esu taupi.
       2020-11-25 10:08:23

Santaros žinios. Vilnius

Lapkričio 25 dienos ryto duomenimis, VUL Santaros klinikose gydomi 163 COVID-19 sergantys pacientai, iš jų 33 – Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje. Iš 163 COVID-19 sergančiųjų – 4 vaikai.
       2020-11-25 09:58:49

Diskriminacija įsidarbinant: kandidatė buvo priversta kalbėti angliškai

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė įspėjo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovus, diskriminavusius įsidarbinti norėjusią kandidatę dėl konkursui pasirinktos kalbos.
       2020-11-25 09:45:31

VILNIUS TECH ekspertai pataria: kaip išsirinkti tinkamą kompiuterinę įrangą?

Ekspertai pastebi, kad pasaulyje siaučiant COVID-19 pandemijai, išaugo kompiuterinės įrangos pardavimai. Taip yra todėl, kad darbas, mokymasis ir kitos įvairios veiklos persikėlė į namus.
       2020-11-25 09:42:25

„Sodra“: ši pandemija – išbandymas moterims

Tarp karantininiu laikotarpiu – trečiąjį šių metų ketvirtį – atsitiesė ir dirbančiųjų skaičius, ir vidutinių darbo pajamų augimas, kuris vėl buvo dviženklis. Vis dėlto, karantinas paliko ir randų, ypač moterims.
       2020-11-25 08:42:28

Virusas nebijo tokio karantino. Patvirtinti 2289 nauji koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2289 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai.
       2020-11-24 15:53:39

Lietuva veržiasi į pasaulio lyderius - registruoti dar 1169 koronaviruso atvejai

Atlikus 7,289 tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1169 koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 16,3% Lietuvoje 14 dienų sergamumas COVID-19 liga 100 tūkstančių gyventojų: 808,4
       2020-11-24 15:01:02

Nesaugi, ankstyva lytinė patirtis gali būti ir rizikos sveikatai veiksnys

Nors terminas „saugus seksas“ paaugliams yra žinomas, informacijos apie lytiškai plintančias infekcijas (LPI) ir prevenciją, galimą slaptą jų eigą bei simptomus yra nepakankamai ir ji, deja, ne visada adekvati.
       2020-11-24 13:34:43

Kas patogiau judriame mieste: nuosavas automobilis ar alternatyvios priemonės?

Nors nuosavo automobilio turėjimas ilgą laiką buvo vertinamas kaip didžiulis privalumas, pastaruoju metu ši nuostata palengva kinta. Tai lemia ne tik vis labiau augantys automobilio išlaikymo kaštai, bet ir įvairių alternatyvių susisiekimo priemonių pasirinkimas.
       2020-11-24 13:32:04

Nepritarta Seimo nuotolinio darbo reglamentavimui

Seimo nariai nepritarė siūlymui Statute reglamentuoti galimybę, paskelbus ekstremaliąją situaciją, kai kyla pavojus žmonių sveikatai ir (arba) gyvybei, Seimo posėdžiuose dirbti nuotoliniu būdu.
       2020-11-24 10:44:46

Seimas pritarė I. Šimonytės kandidatūrai į Ministro Pirmininko pareigas

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nutarė pritarti Respublikos Prezidento teikiamai Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderės Ingridos Šimonytės kandidatūrai į Ministro Pirmininko pareigas.
       2020-11-24 09:15:27

Vytautas Getautis: kartais naujų išradimų idėjos kyla ir bėgiojant stadione

KTU Cheminės technologijos fakulteto (CTF) profesorius Vytautas Getautis labiausiai žinomas už pasiektą pasaulinį saulės elementų efektyvumo rekordą – kartu su kitais mokslininkais sukurtas saulės elementas net 29,15 proc. krintančios šviesos paverčia elektros energija.
       2020-11-24 09:03:25

„iGEM“ nugalėtojų komandos vadovė: pandemija netapo kliūtimi siekti rezultato

Lapkričio 13–22 d. vykusiame didžiausiame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“ iš Vilniaus universiteto (VU) studentų sudaryta komanda laimėjo didįjį prizą.
       2020-11-24 08:09:15

Ekspertai pataria, kaip išsirinkti tinkamiausią elektros tiekėją

Ko gero, pats tamsiausias ir niūriausias mėnuo lapkritis yra ir pats tinkamiausias laikas pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Mat kuo juodžiau už lango, tuo vertingesnė tampa elektros lemputės teikiama šviesa.
       2020-11-24 08:02:42

IT ir IRT sektoriai: per pirmą karantiną išryškėjusios tendencijos

Per 8 mėnesius, kuomet Lietuva gyvena pandemijos sąlygomis, praktiškai neliko nei vieno sektoriaus, kurio vienaip ar kitaip nepalietė koronavirusas. Vieniems verslams šis pasaulinio masto iššūkis tapo rimtu išbandymu ir privertė iš esmės peržiūrėti verslo strategiją, tuo tarpu kitus palietė mažiau ir netgi atvėrė naujų galimybių.
       2020-11-24 07:55:37

Ilja Laurs: nekilnojamojo turto rinkos ateitis – tokenizacija

„Jau daugiau nei šimtmetį nekilnojamasis turtas išlieka didžiausia pasaulyje turto klase. Paradoksalu, jog nepaisant technologinės pažangos, vartotojams investuoti į nekilnojamąjį turtą dėl mažo supratimo ir menko pasitikėjimo šia turto klase išlieka sudėtinga.
       2020-11-23 14:50:15

Sveikatos ekspertų taryba: būtina saugoti visuomenės emocinę sveikatą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, pirmadienį mišriu nuotoliniu būdu susitikęs su Sveikatos ekspertų tarybos nariais, aptarė atnaujintas COVID-19 pandemijos plėtros prognozes, taip pat rekomendacijas dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo bei visuomenės informavimo COVID-19 klausimais.
       2020-11-23 14:36:20

Apie lytinį raštingumą pirmiausiai iš šeimos

Lytinis raštingumas yra svarbi kiekvieno mūsų sveikatos ir gerovės dalis, kuris, kaip sako psichologai, pradedamas formuotis šeimos aplinkoje. Tai, kokia čia tvyro emocinė atmosfera, daro įtaką vaiko, vėliau ir paauglio socialinei raidai, jo asmenybės formavimui.
       2020-11-23 14:08:21

Pirmajam autoservisui Lietuvoje suteiktas skaidraus verslo ženklas

Sunkiojo transporto priemonių remonto bendrovei „Autokurtas“ suteiktas skaidraus verslo ženklas „Baltoji banga“. Atsparumą šešėliui ir nesąžiningoms verslo praktikoms liudijantis įvertinimas pirmą kartą skirtas autoservisų paslaugas teikiančiai bendrovei.
       2020-11-23 12:20:36

„Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ vaistininkė Jovita Juodsnykytė nuramina, kad pajutus peršalimo simptomus naudinga kuo skubiau kreiptis į vaistininką ir gydytojo gali net neprireikti.
       2020-11-23 11:48:35

Besidomintiems grybais VDU Botanikos sodas – tikras rojus

Apie gausias ir unikalias Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo kolekcijas buvo rašyta ne kartą. Tačiau apie įvairių formų ir spalvų grybus, augančius kartu su introdukuotais ir vietinių rūšių kolekciniais augalais – dar nekalbėjome.
       2020-11-23 09:11:20

Akcijos magija: kaip nepamesti galvos ir sutaupyti

Ar analizuojate savo pirkimo įpročius? Jei taip, ko gero, pastebėjote, kad žodžiai „akcija“ ir „nuolaida“ daugumą mūsų veikia tikrai magiškai.
       2020-11-23 08:57:59

Perspėja, kad vienas pirkėjų įprotis šiemet gali kelti problemų

Tarptautinė rinkos tyrimų bendrovė „Nielsen“ perspėja, kad net ir atradę apsipirkimą internetu Lietuvos gyventojai kalėdines dovanėles vis tiek nori pirkti gyvai, o maistą įsigyja paskutinėmis dienomis.
       2020-11-23 08:42:40

Tyrimų rezultatai - autobuse užsikrėsti „Covid-19” rizika yra labai maža

„Covid-19” krizė parodė, koks svarbus yra keleivinis transportas, norint užtikrinti susisiekimą ir pagrindinių paslaugų tęstinumą. Šalyje įvedus karantiną ir drastiškai sumažėjus keleivių skaičiui, keleivinio susisiekimo rinką sukrėtė smūgis.
       2020-11-23 08:09:43

Gera žinia verslui – „Sodra“ su Briuseliu suderino didesnę mokestinę pagalbą

Gera žinia Covid-19 poveikį patyrusiam verslui – „Sodrai“ su Europos Komisija (EK) suderino pagalbą įmonėms, net jeigu pagalbos suma viršija EK nustatytą maksimalios valstybės pagalbos (de minimis) sumą.
       2020-11-23 08:04:29

Regionuose trūksta virš 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima kritiškai trūkti. Lietuvos vaistinių asociacijos (LVA) skelbia, kad šiuo metu rinkoje trūksta 145-ių vaistininkų.
       2020-11-23 07:46:04

Medikai prognozuoja koronaviruso pasekmes – trečiąja banga taps lėtinės ligos

Sveikatos specialistai pastebi, kad karantino metu ženkliai sumažėjęs visuomenės judėjimas gali turėti ilgalaikių neigiamų pasekmių - kritusio fizinio aktyvumo žmonės taps mažiau atsparūs ligoms ir viruso plitimui.
       2020-11-23 07:43:46

VU studentai pakartojo sėkmės istoriją – tapo geriausia „iGEM“ konkurso komanda

Lapkričio 13-22 dienomis Lietuvos vardas plačiai nuskambėjo didžiausiame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“.
       2020-11-23 07:28:10

Kaip dirbtinis intelektas paspartino vakcinų nuo koronaviruso kūrimą?

Šiandien potencialiausiomis vakciną nuo COVID-19 kuriančiomis bendrovėmis ir toliau išlieka „Moderna“ ir „Pfizer“. Kaip vieną iš daugybės įmonių atliktų tyrimų sėkmės elementų būtų galima įvardinti dirbtinį intelektą (DI).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.