Naujienos

Ekspertai pataria, kaip išsirinkti tinkamiausią elektros tiekėją

2020-11-24 08:09:15

Ko gero, pats tamsiausias ir niūriausias mėnuo lapkritis yra ir pats tinkamiausias laikas pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Mat kuo juodžiau už lango, tuo vertingesnė tampa elektros lemputės teikiama šviesa.

Visgi bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Paslaugų tarnybos direktorius Renaldas Radvila rekomenduoja tiekėją rinktis vadovaujantis ne vien emocijomis, bet ir racionalesniais kriterijais, turėsiančiais įtakos kas mėnesį gaunamoms sąskaitoms.

Taip pat ESO atstovas pataria atidžiai patyrinėti papildomas tiekėjų siūlomas paslaugas bei galimas pridėtines vertes, o svarbiausia – neprarasti budrumo, jei kas nors kitame ragelio gale, prisistatantis kaip elektros tiekėjas, prašo jūsų banko duomenų.

Svarbiausias atskaitos taškas – paties kliento elektros suvartojimo duomenys

Nors tiekėjų pasiūlymai šiek tiek skiriasi, visgi visuose yra esminė vartotojui reikalinga informacija. Pasiūlymuose pateikiami vartojimo planai, kuriuose matyti vienos kilovatvalandės kaina ir kiti jai įtakos turintys veiksniai: plano abonementinis mokestis, galimybė rinktis vienos ar dviejų laiko zonų tarifą, taip pat yra siūloma alternatyva rinktis fiksuotą arba kintamą elektros tarifą, kuomet suvartojamos elektros kaina praktiškai realiuoju laiku yra susieta su kainų svyravimais elektros biržoje „Nord Pool“.

„Renkantis geriausią kainos pasiūlymą, svarbiausias atskaitos taškas gyventojui yra jo paties elektros suvartojimo duomenys, tai yra, kiek elektros per mėnesį jis suvartoja ir kada – kokiu paros metu ar kuriomis savaitės dienomis. Disponuodamas net ir apytiksliais suvartojimo duomenimis, gyventojas jau gali žiūrėti, kaip jie koreliuoja su vienu ar kitu pasiūlymu, tai yra koks siūlomas planas labiausiai atitiks konkretaus namų ūkio poreikius, elektros vartojimo įpročius ir leis sutaupyti“, – sakė R. Radvila.

Pavyzdžiui, jei bent apie trečdalis energijos sunaudojama savaitgaliais, o buitinė technika ar kiti įvairūs elektra varomi prietaisai kraunami naktį, greičiausiai, apsimokės rinktis dviejų laiko zonų tarifą.

„Tiesa, vartotojams ši vienos ar dviejų laiko zonų tarifų opcija – jau įprasta. O štai galimybė rinktis dinamiškus su kintama elektros biržos kaina susietus tarifus, bent jau buitinių vartotojų sektoriuje – palyginus neseniai pasiūlyta naujovė. Kadangi kaina elektros biržoje nuolat svyruoja, galutiniam vartotojui suteikiama galimybė šiek tiek rizikuoti ir iš tos rizikos, jei kainos kris, laimėti, nes ir jis už elektrą mokės mažiau, o jei kainos kiek kils, vadinasi, ir vartotojas mokės šiek tiek daugiau. Visgi besirenkantieji šį variantą planuoja, jog iš kainos svyravimų išloš būtent ilguoju laikotarpiu“, – sakė R. Radvila.

Tuo tarpu fiksuoti tarifai, kuomet kilovatvalandės kaina tarsi įšaldoma metams ar dvejiems ir apsaugoma nuo bet kokių svyravimų, leidžia itin tiksliai planuoti, kokia sąskaita už elektrą atkeliaus mėnesio gale. Kuo ilgesniam laikui tokia sutartis su tiekėju sudaroma, tuo mažesnės kainos pasiūlymo už vieną kilovatvalandę vartotojas gali tikėtis.

Tik individualūs elektros suvartojimo duomenys lems ir abonementinio mokesčio atsiperkamumą, tai yra, ar gaunama mažesnė kilovatvalandės kaina ir kas mėnesį prisidedanti 3 ar 6 eurų suma vis dar leidžia mokėti mažiau nei renkantis didesnę kilovatvalandės kainą, tačiau nemokant abonementinio mokesčio.

Verta palyginti visų tiekėjų pasiūlymus

Jei patenkate į pirmąjį energetikos reformos etapą, laiko sudaryti sutartis su nepriklausomu elektros tiekėju liko visai nedaug – tai padaryti reikia iki gruodžio 10 dienos. Vis dėlto prieš pasirašant sutartį su konkrečiu tiekėju rekomenduojama susirinkti visų rinkoje veikiančių įmonių pasiūlymus ir juos palyginti tarpusavyje.

„Mat tik matydami visus galimus pasiūlymus galėsite ne tik išsirinkti patį tinkamiausią, labiausiai atliepiantį konkretaus namų ūkio poreikius, bet ir būsite ramūs, kad tuo momentu nieko geriau nebuvo“, – sakė ESO atstovas.

Šiuo metu Lietuvoje buitinius elektros vartotojus aptarnauja 7 nepriklausomi tiekėjai: „Elektrum Lietuva“, „Enefit“, „Ignitis“, Inregnum“, „Perlas Energija“ , „EGTO“ energija ir „Birštono elektra“. Jei ne visi tiekėjai susisiekė asmeniškai, jų kontaktinius duomenis galima rasti informacinėje svetainėje www.pasirinkitetiekeja.lt/rinkos-tiekejai.

Renkantis pasiūlymą, svarbu atsižvelgti ir į papildomas paslaugas bei pridėtines vertes, kurios gali būti net svarbesnės už pačią elektros kainą. Pavyzdžiui, rinkdamiesi ir vartodami tik žaliąją energiją, galite prisidėti prie klimato kaitos stabdymo.

Ne mažiau svarbu ir pats sutarties sudarymo procesas, o jau kiek vėliau bus aktualu duomenų deklaravimo bei atsiskaitymo tvarka.

„Sutarčių sudarymas, sąskaitų apmokėjimas užima laiko, vieni tai nori daryti tik internetu, kiti – tik fiziniuose punktuose, tad ir čia kiekvienas vartotojas turi pagalvoti apie savo jau susiformavusius įpročius, galimybes ir pasirinkti tai, kas bus patogiausia“, – patarė ESO atstovas.

Bendradarbiavimo pradžiai tarpusavyje besivaržantys tiekėjai siūlo vartotojams įvairių nuolaidų ir net dovanų – nuo pirmus mėnesius mažesnės kilovatvalandės kainos iki nemokamo atsiskaitymo už paslaugas ar dovanojamų knygelių elektros duomenims ir išlaidoms fiksuoti. Įvairios nuolaidos, akcijos, dovanos taip pat gali motyvuoti vartotojus rinktis vieną ir kitą tiekėją, tad verta apsvarstyti ir šią pasiūlymo dalį.

Svarbiausia – saugumas

Renkantis tiekėją, svarbu žiūrėti jo patikimumo ir sykiu savo duomenų saugumo.

„Jau pasirašant sutartį, asmens kodas bus reikalingas, tačiau tiekėjai jokiu būdu neprašo banko prisijungimo duomenų“, – perspėjo R. Radvila.

Elektros energijos tiekimu užsiimti gali tik šiai veiklai keliamus reikalavimus atitinkančios įmonės, gavusios Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos licenciją. Šiuo metu savo paslaugas buitiniams vartotojams siūlo septyni licencijuoti ir su ESO sutartis pasirašę elektros energijos tiekėjai.

„Pastebime, kad kai kurie vartotojai labiau linkę pasitikėti rinkos senbuviais – laiko juos patikimesniais, yra įpratę prie elektros suvartojimo deklaravimo bei atsiskaitymo tvarkos ir nori, kad ji nesikeistų ir ateityje. Yra vartotojų, kurie pirmenybę teikia mažiausiai kainai, tačiau yra ir tokių, kurie į mažas kainas žiūri įtariai“, – apie tai, kokiais argumentais vadovaujasi šiuo metu itin intensyviai tiekėjus besirenkantys vartotojai, pasakojo ESO atstovas.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, jog, svarstant tiekėjo pasiūlymą, būtina atkreipti dėmesį ir į jo aiškumą, kainodaros skaidrumą, pavyzdžiui, ar kaina pateikiama jau su PVM, ar į pasiūlymą įtraukta valstybės reguliuojama kainos dalis. Jei pasiūlymą sunku suprasti, jei jis pernelyg painus, tuomet svarbu pasitikslinti, užduoti tiek klausimų, kiek jų prireiks visiškam aiškumui.

Suabejojote savo pasirinkimu? Pakeisti tiekėją bus lengva

Nors nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimas – svarbu, visgi nereikėtų pernelyg išgyventi ar nuogąstauti, jog pasirinkta neteisingai, paskubėta ir panašiai. Mat gyventojams bus sudarytos sąlygos tiekėjus lengvai keisti.

„Jei pasirinkote ir po kurio laiko matote, kad kaimynas moka mažiau, ar gal kitas tiekėjas tiesiog pasiūlė geresnes sąlygas, galėsite nesudėtingai pakeisti tiekėją. Žinoma, pasirašant sutartį svarbu atkreipti dėmesį į jos nutraukimo sąlygas, vis dėlto didžiuma tiekėjų šiuo klausimu žada maksimalų lankstumą – neterminuotas sutartis, mokesčių už jų nutraukimą nebuvimą ir kita, – sakė ESO atstovas. – Juk pagaliau konkurencija energetikos sektoriuje ir iš jos laimintis galutinis vartotojas ir yra vienas pagrindinių šiuo metu vykstančios reformos tikslų. Todėl darome viską, kad ir dabar, ir ateityje keisti tiekėjus būtų lengva.“

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Energetika: kitos panašios naujienos
       2021-01-19 10:32:00

Praėjusią savaitę elektra Lietuvoje brango 12 proc., dėl šalčių išaugo paklausa

Praėjusią savaitę Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse elektros didmeninė kaina kilo 12 proc. Brangiausiai elektra kainavo Lietuvoje – 59,96 Eur/MWh.
       2021-01-11 14:27:14

Elektros rinkos barometras: praėjusią savaitę elektra Lietuvoje brango 36 proc.

Praėjusią savaitę elektros didmeninė kaina Lietuvoje kilo 36 proc. ir siekė 53,69 Eur/MWh. Panašiai elektros energijos kaina išaugo visose ir kitose Baltijos šalyse – Estijoje ir Latvijoje ji kilo 35 proc. ir siekė 53,38 Eur/MWh.
       2021-01-11 09:26:32

Nauji metai, blogas elektros plano pasirinkimas: ką daryti?

2020 metų pabaigoje nepriklausomą elektros tiekėją pirmą kartą pasirinko daugiau kaip 87 tūkst. didžiausių buitinių vartotojų. Vis dėlto, elektros kainoms šiemet ėmus kilti dalis gyventojų buvimu laisvoje rinkoje gali nusivilti, jei pasirinko su biržos kaina tampriai susietus mokėjimo planus, perspėja ekspertai.
       2021-01-07 09:23:45

„Fusebox“ pristato paslaugą – užsidirbti iš elektros energijos balansavimo

Pernai Seimui pritarus Elektros energetikos įstatymo pakeitimams, galimybė dalyvauti balansavimo pajėgumų rinkoje Lietuvoje atsivėrė nepriklausomiems telkėjams, nesusijusiems su elektros tiekimu vartotojams. Tokia galimybė Estijoje įteisinta prieš 2 metus.
Daugiau naujų naujienų
       2021-01-19 10:35:15

„Falcon 9“ į orbitą iškels dar vieną „NanoAvionics“ palydovą

Sausio 22 dieną iš Floridos valstijoje Kanaveralo iškyšulyje esančio kosmodromo turėtų pakilti Elono Musko bendrovės „SpaceX“ raketa-nešėja „Falcon 9“, kuria savo kosminę kelionę pradės dar vienas Lietuvos mažųjų palydovų kūrėjos „NanoAvionics“ palydovas.
       2021-01-19 10:32:00

Praėjusią savaitę elektra Lietuvoje brango 12 proc., dėl šalčių išaugo paklausa

Praėjusią savaitę Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse elektros didmeninė kaina kilo 12 proc. Brangiausiai elektra kainavo Lietuvoje – 59,96 Eur/MWh.
       2021-01-19 10:27:55

Mitybos specialistė pataria, kaip per karantiną susidaryti valgymo režimą

Moksliniame žurnale „Nutrients“ paviešintos klinikinės studijos, atliktos po pirmosios karantino bangos, rodo, jog kilus pandemijai vidutiniškai žmonių kūno masė padidėjo 2-6 kg.
       2021-01-19 09:46:32

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 717 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 7057 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 717 naujų koronaviruso atvejų. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,6% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7362
       2021-01-19 08:55:25

Augintinių kailio priežiūra žiemą: ką turėtų žinoti kiekvienas šeimininkas?

Keturkojus nuo šalčio apsaugantis storesnis kailis ne vienam šeimininkui tampa galvos skausmu, o pačiam gyvūnui, kartais, ir ligų priežastimi.
       2021-01-19 07:58:08

Ekspertų patarimai apie vištų dedeklių auginimą ir priežiūrą

Turint ūkį ir nedidelį ūkinį pastatą, galima savo poreikiams auginti vištas dedekles. Šių paukščių priežiūra nėra sudėtinga, vis dėlto reikia šiek tiek žinių, kad būtų užtikrinta, jog vištos augtų sveikos ir dėtų kokybiškus kiaušinius.
       2021-01-19 07:55:30

Duomenų apžvalga: karantino priemonės veikia labai efektyviai

Praeitą savaitę (2021 m. sausio 11–17 d.) gerėjo dauguma pandemijos rodiklių – paros atvejų skaičius, teigiamų tyrimų dalis, į mobiliuosius punktus besikreipiančių simptominių asmenų skaičius, ligoninių užimtumas ir mirčių nuo COVID-19 skaičius.
       2021-01-19 07:51:50

Pastatų išbandymai sniegu: kada namų stogai gali nebeatlaikyti

Ant stogų storėjantys sniego patalai ne tik džiugina akį, bet ir verčia sunerimti dėl gyventojų bei jų turto saugumo. Draudikai ragina žmones nepalikti sniego dangos ant statinių, idant rytoj prasidėjus atodrėkiui ji nepažeistų stogo ar net pastato konstrukcijų.
       2021-01-18 15:17:15

Turintiems bepiločius orlaivius (dronus)

Transporto kompetencijų agentūra praneša, kad nuo 2020 m. gruodžio 31 d. įsigaliojo nauji reikalavimai dronų turėtojams. Visi skrydžiai skirstomi į tris kategorijas – atvirąją, specialiąją ir sertifikuotąją.
       2021-01-18 14:28:25

Lietuvą pasiekė penktoji skiepų nuo COVID-19 siunta – 14040 vakcinos dozių

Pirmadienį į Lietuvą lėktuvu iš Vokietijos buvo pristatyta penktoji dviejų farmacijos kompanijų „BioNTech“ ir „Pfizer“ sukurtos vakcinos nuo koronaviruso (COVID-19) siunta su 14040 vakcinos dozėmis.
       2021-01-18 14:14:50

Kaip technologijos gali padėti pasirūpinti emocine higiena

Psichologų išskaičiuota pati liūdniausia diena metuose – trečiasis sausio mėnesio pirmadienis, kitaip dar vadinamas „Mėlynuoju pirmadieniu“ (angl. „Blue Monday“). Ši diena – priminimas, kad savo emocine higiena reikėtų rūpintis reguliariai.
       2021-01-18 14:10:02

Penki dalykai, kurių elektromobilių vairuotojai privalo nepamiršti žiemą

Nukritus termometro stulpeliui ir kelius užklojus sniego sluoksniui, kiekvieno automobilio priežiūra reikalauja papildomų pastangų. O jeigu tas automobilis turi ne vidaus degimo variklį, o yra varomas elektra, klausimų kaip jį prižiūrėti žiemą kyla dar daugiau.
       2021-01-18 09:42:32

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 476 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 3583 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 476 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,9% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7548
       2021-01-18 08:08:20

Vėjo elektrinės ir žemdirbystė: ką reikia žinoti ūkininkams?

Kalbant apie elektros energijos gamybą iš atsinaujinančių šaltinių, dažniausiai akcentuojamos tokios globalios naudos, kaip švari vietinė elektra, pagaminta neeikvojant žemės išteklių, nedidelis CO2 pėdsakas, pozityvi įtaka klimato kaitai.
       2021-01-18 07:41:40

Vilniaus Stoties rajono konversija perbraižys būsto paklausos žemėlapį

Nekilnojamojo turto (NT) ekspertai prognozuoja, kad po planuojamos Vilniaus Stoties rajono konversijos pakils Stoties, Naujininkų ir Naujamiesčio mikrorajonuose esančio būsto vertė – pokyčiai NT rinkoje turėtų išryškėti po 5-7 metų.
       2021-01-18 07:11:18

L. Slušnys: vaikas per pamokas žaidžia kompiuterinius žaidimus, neužsipulkite jo

Vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys prisipažįsta matantis daugiau nuotolinio ugdymo minusų nei pliusų, ir neabejoja, kad pasibaigus pandemijai vaikai patys norės sugrįžti į mokyklas ir įprastą mokymosi būdą.
       2021-01-18 07:03:51

Kosmetologė pataria, kokia turėtų būti veido odos priežiūra šaltuoju sezonu

„Šaltojo sezono metu daugelis skundžiasi veido odos išsausėjimu – dehidratacija, sudirgimu, paraudimu, dilgčiojimu, pleiskanojimu ir pan. Todėl pagrindinė užduotis žiemą – apsaugoti odą nuo šių nemalonių problemų ir kitų neigiamų išorės faktorių“, - teigia kosmetologė ir Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro profesijos mokytoja Urtė Šveiterienė.
       2021-01-18 06:56:51

Sportas šaltame ore: kada organizmui kyla pavojus

Karantino laikotarpiu dauguma žmonių sportuoja ir mankštinasi gryname ore. Specialistai pataria, kokių saugumo priemonių būtina imtis, kad atšalus orams sportas gamtoje nepakenktų kūnui.
       2021-01-17 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 836 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 5428 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 836 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,1% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7845
       2021-01-16 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1122 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9540 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1122 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,6% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 8500
       2021-01-16 08:48:54

NVSC primena – izoliacijos taisyklių laikytis būtina

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad dėl sąlyčio su COVID-19 užsikrėtusiuoju izoliuoti asmenys privalo laikytis izoliavimo taisyklių, su kuriomis jie supažindinami izoliavimo metu. Tai būtina, kad būtų užkirstas kelias infekcijos plitimui visuomenėje.
       2021-01-15 13:08:12

Žiemiškos sąlygos kelia pavojus darbo vietose

Žemą oro temperatūrą ypač aktualu įvertinti dirbantiesiems lauko sąlygomis. Elektros linijų tiesimo, krovimo, kelių, inžinerinių komunikacijų tiesimo ir remonto, miško kirtimo, teritorijų, gatvių, kiemų valymo, statybos ir kiti darbai, atliekami lauke, nesustoja ir žiemą.
       2021-01-15 10:59:13

Skaitmeninės technologijos drebina tradicinio žemės ūkio pamatus

Prof. Astrida Miceikienė, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos kanclerė Vienas autoritetingiausių pasaulio verslo leidinių „Forbes“ 2017 m. išplatino informaciją apie tai, kad mūsų planetoje visiškai be tiesioginio fizinio žmogaus darbo sėkmingai užaugintas ir nuimtas pirmasis derlius.
       2021-01-15 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1149 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9842 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1149 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,9% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 9020
       2021-01-15 08:24:06

Išmaniųjų įrenginių kovos: ar planšetė gali atstoti kompiuterį?

Ribos tarp skirtingų išmaniųjų įrenginių kasmet vis labiau nyksta. Planšetės įgyja vis daugiau funkcijų, galios ir universalumo. Todėl dažnam iškyla klausimas, ar galima apsieiti be stacionaraus ar nešiojamo kompiuterio?
       2021-01-15 08:00:56

Kodėl koronavirusas pavojingesnis nėščiosioms ir gimdyvėms?

„Gimdymo metu labiausiai bijojau, kad per medikų dėvimus apsauginius kostiumus, kaukes, skydelius ir kas keturias valandas besikeičiančias pamainas neišgirsiu, ką man sako gydytojai ir nepadarysiu visko taip, kaip reikėtų“
       2021-01-15 07:54:11

Rizika užsikrėsti COVID-19 liga išlieka ir būnant lauke

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia dėmesį, kad nesilaikant saugaus atstumo, nedėvint tinkamos apsauginės veido kaukės, užsikrėsti koronavirusu (COVID-19 liga) galima ir būnant lauke, atvirose erdvėse.
       2021-01-15 07:54:11

Jaučiančius COVID-19 simptomus epidemiologai ragina registruotis tyrimui

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai (NVSC), jiems talkinantys savanoriai, atliekantys epidemiologinę diagnostiką, pastebi, kad žmonės neretai, nepaisant jaučiamų koronavirusinei infekcijai (COVID-19) būdingų simptomų, delsia registruotis tyrimui.
       2021-01-15 07:09:38

Sveikesnio gyvenimo receptai: kaip desertuose pakeisti cukrų?

Sausis – mėnuo, kai visi dar turime entuziazmo tesėti sau duotus naujų metų pažadus. Viena sričių, kurios naujų metų pažadai beveik niekada neaplenkia – saldumynų ir desertų vartojimas.
       2021-01-15 07:03:04

Verslas skaitmenizuojasi − LVPA padeda tą daryti sparčiau

Išmanusis įrangos valdymas, robotai, gamybos procesų skaitmeninimas tapo neatsiejamu pažangių ir perspektyvių Lietuvos įmonių atributu. Per pastaruosius penkerius metus LVPA kartu su verslu prie jo modernizavimo prisidėjo beveik 415 mln. Eur investicijomis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.