Naujienos

Kibti į kovą su liga reikia kuo anksčiau, tačiau nepersistenkite su vaistais

2020-12-10 09:16:09

Nors sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis šiemet yra mažesnis nei pernai, pasigauti visa dar galima ne tik COVID-19, bet ir paprastą peršalimą sukeliančią infekciją.

Biomedicinos mokslų daktarė ir BENU vaistininkė Aurima Stankūnienė pastebi, kad dažnas gyventojas, pajutęs pirmuosius peršalimo simptomus, linkęs vaistinėje teirautis visų įmanomų preparatų jiems lengvinti. Specialistė sako, kad tai klaida – ligą padės įveikti ne vaistų kiekis, o tinkamiausių priemonių pasirinkimas. Vaistininkė pataria kibti į kovą su liga nedelsiant, o priemonių pirmiausiai ieškoti namų vaistinėlėje.

„Užgulta nosis, čiaudulys, perštinti gerklė, lengvas kosulys – būdingiausi pirmieji peršalimo simptomai, rodantys į organizmą patekusią virusinę infekciją. Peršalimo simptomus pajutę ir į vaistinę atskubėję gyventojai neretai prašo preparatų iškart visiems simptomams lengvinti: nuo karštų gėrimų su paracetamoliu iki sirupo kosuliui. Na, o kad ligą įveiktų garantuotai, dar ir vitamino C teiraujasi. Tačiau svarbu žinoti, kad ne vaistų kiekis padės ligą įveikti, o laiku ir tinkamai pradėtas gydymas. Be to, kuo anksčiau kibsite į kovą su infekcija, tuo pigiau kainuos pasveikti – reikės mažiau vaistų, o dalį jų tikrai rasite ir savo namų vaistinėlėje“, - sako vaistininkė dr. Aurima Stankūnienė.

Pirmiesiems simptomams lengvinti užteks vos trijų priemonių

Vaistininkė sako, kad pirmomis ligos dienomis peršalimo simptomai gali būti labai švelnūs, todėl gali kilti noras palaukti – gal praeis savaime. Tačiau delsimas dažnu atveju baigiasi simptomų paūmėjimu, ligos progresavimu ir rimtu gydymu. Todėl jau pirmiesiems simptomams lengvinti ji siūlo imtis trijų priemonių:

- gerti daug šiltų skysčių, geriausia – natūralių žolelių arbatas,
- perštinčią gerklę nuraminti uždegimą mažinančiomis pastilėmis,
- užgultą nosį reguliariai praplauti jūros vandeniu.

„Kol simptomai švelnūs, šių priemonių visiškai pakanka gydymo pradžiai. Ypač svarbu gerti daug šiltų skysčių, kad sumažintumėte intoksikaciją. Pirmąją ligos dieną rekomenduojama per daug neprisivalgyti, tik daug gerti – kad visas jėgas organizmas skirtų kovai su beprasidedančia infekcija, o ne maisto virškinimui“, - pataria BENU vaistininkė dr. A. Stankūnienė.

Pradėjus kilti temperatūrai, nereikėtų skubėti jos numušti. Tik jeigu temperatūra pakyla aukščiau 38,5 laipsnio, reikėtų gerti temperatūrą mažinančius vaistus su paracetamoliu. Specialistė atkreipia dėmesį ir į karštųjų gėrimų nuo gripo ar peršalimo vartojimą.

„Milteliai karštam gėrimui gripo ar peršalimo simptomams lengvinti dažnai būna tarp pirmųjų pirkinių, pajutus ligos simptomus. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad jų sudėtyje yra paracetamolio, todėl jų nerekomenduoju gerti, jeigu neturite temperatūros ar ji yra neaukšta – iki 38 laipsnių. Per anksti numušę temperatūrą, sutrikdome natūralią organizmo gynybinę reakciją į infekciją, todėl jam ne padedame, o trukdome greičiau sveikti“, - įspėja specialistė.

Paskaičiavo, kaip nepermokėti už gydymą

Viena iš priežasčių, kodėl išlaidos vaistams šaltuoju metų laiku išauga, - netinkamas jų vartojimas, sako vaistininkė. Dažnas klientas į krepšelį deda vaistų, kurių pirmomis ligos dienomis gali net neprireikti. Tik ligai ūmėjant, pasikonsultavus su vaistininku ar gydytoju, gali prireikti papildomų preparatų.

Specialistė paskaičiavo, kad gyventojams, namuose neturintiems jokių vaistinių preparatų nuo ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, gydymo išlaidos ligos pradžioje gali siekti iki 15 Eur.

„Jeigu namuose turite vasarą prisidžiovinę čiobrelių, aviečių lapų, liepžiedžių, o vaistinėlėje dar rastumėte pastilių gerklei ar jūros vandens, pradėti gydyti ligą galite ir be papildomų išlaidų. Pirmomis ligos dienomis dažniausiai nėra prasminga vartoti preparatų nuo kosulio, jeigu jis sukeltas gerklės dirginimo, taip pat gydomųjų purškalų į nosį, įvairių karštųjų gėrimų gripo simptomams lengvinti. Vitaminą C taip pat reikėtų profilaktiškai vartoti dar iki peršalimo ligų sezono, nes geriausias būdas greitai įveikti užklupusią ligą – žiemą pasitiki su stipriu imunitetu“, - patarimais dalijasi dr. Aurima Stankūnienė.

Sveikata gyventojai rūpinasi labiau

Tyrimai rodo, kad 6 iš 10 gyventojų rūpinimosi sveikata įpročiai pandemijos metu pasikeitė. 26 proc. nurodė vartojantys daugiau maisto papildų imunitetui stiprinti, 20 proc. pradėjo sveikiau maitintis ir sportuoti, o 18 proc. namų vaistinėlę papildė vaistiniais preparatais peršalimo ir gripo simptomams lengvinti. Po 13 proc. gyventojų sako sumažinę ar atsisakę žalingų įpročių bei dažniau besikonsultuojantys su vaistininku.

Profesionalūs vaistininkų patarimai šiuo laikotarpiu gyventojams yra tai, ko dabar labiausiai reikia iš vaistinių. Jie aplenkė akcijas ir nuolaidas vaistinėse, patogų apsipirkimą internetu ir vaistinėse užtikrinamą saugų apsipirkimą. Profesionalių patarimų iš vaistininkų tikisi 45 proc. apklaustųjų, rodo BENU vaistinės inicijuotas tyrimas, kurį šių metų spalį atliko „Spinter tyrimai“.

„Atsižvelgiant į dabartinę situaciją, rekomenduoju gyventojams namų vaistinėlėje turėti pagrindinius vaistinius preparatus, kurie padėtų greitai reaguoti į pasirodžiusius peršalimo, gripo ar net COVID-19 simptomus, išvengiant apsilankymo vaistinėje. Tas pats tyrimas parodė, kad beveik penktadalis gyventojų namuose visada turi būtiniausių preparatų, tačiau kas dešimtas gyventojas sako iškart skubantis į vaistinę, todėl kartais įsigyjantis ir tokių vaistų, kokių jau turi namuose. Toks vaistų pirkimas nėra racionalus ir dažnai neatsiejamas nuo perteklinių išlaidų“, - apibendrina dr. A. Stankūnienė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Sveikata: kitos panašios naujienos
       2021-04-01 09:02:48

Pavojingos širdies ligos: kaip apsisaugoti, o susidūrus – pasveikti?

Remiantis PSO duomenimis, širdies kraujagyslių ligos – viena pagrindinių mirties priežasčių šiandien. Nors jau daugiau nei metus gyvename koronaviruso pandemijoje, kuri mus privertė sunerimti ir kardinaliai pakeisti savo kasdienybę,
       2021-03-31 09:43:10

Šiuolaikinio gyvenimo būdo pasekmė – dažnėjančios endokrininės ligos

Kiekvienais metais pasaulyje daugėja sergančiųjų endokrininėmis ligomis. Tą atspindi ne tik Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) renkami statistiniai duomenys, bet ir pasaulinės rinkos tyrimas.
       2021-03-29 07:50:12

Vienas didžiausių širdies ligų rizikos veiksnių – padidėjęs cholesterolis

Širdies ir kraujagyslių ligos yra vieni dažniausių susirgimų, kamuojančių Lietuvos gyventojus. Gydytojų teigimu, neretai apie aterosklerozę ar infarktą galvojama, kad šios ligos atsiranda savaime.
       2021-03-24 10:00:26

Kodėl svarbu sekti širdies veiklos rodiklius: aktualu net ir jauniems žmonėms

Širdies ir kraujagyslių ligos yra vienos iš mirtingiausių ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Šeimos gydytojos Erikos Pavlovskajos teigimu, mirtingumas nuo šių ligų siekia net 50-60 procentų, o jų išsivystymas yra tiesiogiai susijęs su kraujospūdžio padidėjimu.
Daugiau naujų naujienų
       2021-04-11 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 839

Atlikus 10682 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 839. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-10 18:20:48

Simonos Albavičiūtės šaldytuvas: iš gendančių produktų pavyko pagaminti salotas

Velykas antrus metus iš eilės šventėme nuotoliniu būdu, tačiau patiekalų ant daugelio pavasarinių stalų buvo ne ką mažiau, nei įprastai.
       2021-04-10 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1018

Atlikus 17947 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1018. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-10 07:27:38

Ką veikia 21 amžiaus inžinieriai?

Kokia pirma mintis ateina į galvą išgirdus žodį „inžinierius“? Greičiausiai tai priklauso nuo to, kokios srities inžinierių įsivaizduosime. Telekomunikacijų tinklai, pastatai ir tiltai, automobiliai, robotai, lėktuvai...
       2021-04-09 14:05:10

Kvietinių miltų alternatyvos – kas užima jų vietą?

Kasdienė maisto ruoša be miltų būtų sudėtinga – tai vienas dažniausiai naudojamų produktų. Makaronų, blynų ar saldžių kepinių beveik neįsivaizduojame be jų.
       2021-04-09 10:05:04

Prezidentas: būtina šalinti kliūtis senjorų skiepijimui

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį per nuotolinį susitikimą su senjorus vienijančių ir jais besirūpinančių nevyriausybinių organizacijų atstovais aptarė kliūtis, trukdančias sparčiau nuo koronaviruso ligos (COVID-19) skiepyti vyriausio amžiaus šalies gyventojus, ir galimybes jas pašalinti.
       2021-04-09 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1157

Atlikus 16162 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1157. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-09 09:11:31

Praktiniai patarimai, kaip patiems sustiprinti namų interneto ryšį

Šiuo metu, kai daug laiko praleidžiame namuose, ypač svarbus kokybiškas ir greitas interneto ryšys. Technologijų ekspertai dalinasi naudingais patarimais, ką daryti, jei internetas stringa arba yra labai lėtas.
       2021-04-09 09:08:24

Pradėjus skiepyti darbuotojus, daugiau atsakomybės teks darbdaviams

Komentuoja teisės firmos „Sorainen“ ekspertė, advokatė Agnietė Venckienė ir vyresnioji teisininkė Irma Kirklytė. Velykų savaitgalį Lietuvoje nuo Covid-19 ligos buvo paskiepyta keliolika tūkstančių gyventojų.
       2021-04-09 07:35:37

Namų atnaujinimas karantino laikotarpiu: misija įmanoma?

COVID-19 pandemija stipriai paveikė Lietuvos nekilnojamojo turto rinką – išaugo ne tik būstų pirkimas, bet ir gyventojų investicijos į jų įrengimą ar atnaujinimą. Apie tai kalbantys specialistai pastebi:
       2021-04-09 07:33:17

Sulos skoniu pirkėjai nori mėgautis ne tik pavasarį

Sula – viena iš bundančios gamtos dovanų žmogui. Iš klevų ir beržų ankstyvą pavasarį tekantys syvai yra turtingi vitaminų, mineralų ir kitų vertingų medžiagų.
       2021-04-08 10:28:20

Nepaisant mažėjusio vandens vartojimo, „Vilniaus vandenų“ pajamos augo 12 proc.

Nors pandemija pernai lėmė mažesnį vandens suvartojimą, auditorių patvirtintais duomenimis, didžiausios Lietuvoje vandentvarkos įmonės „Vilniaus vandenys“ pajamos 2020 m. siekė 37,27 mln. eurų ir buvo 4,05 mln. eurų arba 12 proc. didesnės nei 2019 m.
       2021-04-08 10:21:31

VMI primena, kada gyventojams reikia deklaruoti pajamas už NT nuomą

Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) primena, kad savo nekilnojamąjį turtą nuomojantys gyventojai turi deklaruoti gautas pajamas ir nuo jų sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM) iki gegužės 3 d.
       2021-04-08 10:10:59

Trys technologinės baimės: kodėl žmonės vis dar tiki netikėčiausiais mitais

Naujosios technologijos atveria neregėtas galimybes visuomenei, tačiau kiekviena inovacija ar naujovė dažnai apipinama įvairiausiais mitais, kartais net ir nepagrįstomis baimėmis.
       2021-04-08 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1092

Atlikus 16402 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1092. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-08 06:16:03

Karantiną kultūros įstaigos išnaudoja atsinaujinimui

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) ir kitos šalies miestų kultūros įstaigos užsitęsusį karantiną išnaudoja rekonstrukcijos darbams ir naujų technologinių sprendimų diegimui.
       2021-04-07 14:05:26

Vyriausybė trečiadienį nusprendė tik kiek pakeisti karantino sąlygas

Lauktų pokyčių nesulaukė verslo atstovai, jiems buvo žadėti didesni atlaisvinimai. Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė po Vyriausybės posėdžio surengtoje spaudos konferencijoje sakė, jog trečiadienį priimti sprendimai tik techniniai.
       2021-04-07 13:54:36

Vaistinės galės skiepyti gyventojus nuo COVID-19

Siekdamas gerinti gyventojų skiepijimo prieinamumą ir didinti skiepijimo apimtis, sveikatos apsaugos ministras pasirašė teisės aktus, kuriais vadovaujantis išplėstinės praktikos vaistininkai galės teikti vakcinacijos nuo COVID-19 paslaugas.
       2021-04-07 13:36:18

Grįžimo į mokyklas tvarkoje – visiškas chaosas

LR Seimui pakeitus užkrečiamųjų ligų įstatymą ir LR Vyriausybei patvirtinus privalomą pedagogų testavimą bei abiturientų konsultacijas kontaktiniu būdu, didžiausia šalyje Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS) sulaukė švietimo bendruomenės pasipiktinimo ir klausimų lavinos.
       2021-04-07 13:31:07

Pasaulinė sveikatos diena: 5 būdai, kurie paskatins nužingsniuoti daugiau

Šiuo metu, kai dažnam nereikia keliauti į darbą ar susitikimus, ypač svarbu kompensuoti judėjimo stygių. Nors daugelis sporto ir pramogų vietų uždarytos, galime mėgautis pasivaikščiojimais lauke.
       2021-04-07 09:54:00

Trečios koronaviruso COVID-19 bangos naujas REKORDAS: 1161

Atlikus 14768 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1161. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-07 09:42:55

„Gubernijai“ – rekordinės 2 mln. eurų investicijos: sieks aukščiausių standartų

Šiauliuose veikianti „Gubernijos“ darykla ir toliau sparčiai atsinaujina bei didina veiklos apsukas. Įgyvendinamos strateginės permainos ir vykdydoma ambicinga plėtra eksporto rinkose.
       2021-04-07 09:34:00

Naujas telefonas: 10 žingsnių iki teisingo pasirinkimo

Telefono naudojimas yra tapęs neatsiejama mūsų darbo bei laisvalaikio dalimi. Kasdien po kelias valandas praleidžiame žvelgdami į jo ekraną.
       2021-04-07 09:27:11

4 iš 10 Lietuvos biurų darbuotojų fizinė būklė karantino metu suprastėjo

Praėjus metams po pirmojo karantino Lietuvoje pradžios, net 4 iš 10 šalies biurų darbuotojų sako pastebėję suprastėjusią fizinę sveikatą. Tokie duomenys atsispindi rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Spinter“ šių metų vasarį atliktoje biurų darbuotojų apklausoje.
       2021-04-07 09:14:44

Stoju į universitetą: labiausiai moksleiviams rūpimų klausimų Top 5

Konkursinio balo sandara ir papildomi balai, studijų kaina, karjeros perspektyvos – šie klausimai išlieka populiariausi tarp vyresniųjų klasių moksleivių.
       2021-04-07 09:01:22

Duomenų apžvalga: pusė šalies yra eksponentinio augimo fazėje

Pusė Lietuvos šiuo metu yra eksponentinio augimo fazėje, rodo naujausia COVID-19 situacijos Lietuvoje apžvalga.
       2021-04-07 08:50:08

Vegetariškos mitybos pagrindai – kaip nenualinti organizmo?

Šiandien minimą pasaulinę sveikatos dieną daug dėmesio skiriama sveikatai palankesnei mitybai. O kaip viena iš sveikesnių atmainų vis dažniau, pasak gydytojos dietologės Dalios Vaitkevičiūtės, įvardijamas vegetarizmas.
       2021-04-07 08:46:40

Kokių specialistų nepakeis dirbtinis intelektas?

Dabar karjerą baigiantys žmonės darbo rinkoje išsilaikė apie 40 metų. Nesunku suvokti, kaip radikaliai per tą laiką pasikeitė technologijos. Kaip galime nuspėti, kas laukia dar po 40 metų?
       2021-04-07 08:36:14

Pandemija – aukso amžius IT ir telekomunikacijų rinkoje

Paslaugų augimą skaičiuoja ir 1000 proc. Jau metus gyvenant įvairių ribojimų sąlygomis, nerasime srities ir verslo sektoriaus, kuris nebūtų vienu ar kitu lygmeniu paveiktas šios pasaulinės krizės.
       2021-04-07 08:32:57

Artėja metas tręšti veją: kokius darbus atlikti ir kokias trąšas rinktis?

Agronomas, apželdinimo specialistas Tautvydas Gurskas besirūpinantiems savo veja, planuojant pavasario darbus, pataria neskubėti. Kaip jis pastebi, dažniausiai daroma klaida – per anksti atliekami darbai, įskaitant ir vejos tręšimą, kai žemė dar nėra pakankamai įšilusi.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.