Naujienos

„Fusebox“ pristato paslaugą – užsidirbti iš elektros energijos balansavimo

2021-01-07 09:23:45

Pernai Seimui pritarus Elektros energetikos įstatymo pakeitimams, galimybė dalyvauti balansavimo pajėgumų rinkoje Lietuvoje atsivėrė nepriklausomiems telkėjams, nesusijusiems su elektros tiekimu vartotojams. Tokia galimybė Estijoje įteisinta prieš 2 metus.

„Virtualios elektrinės“ paslaugas teikiantis Estijoje įkurtas startuolis „Fusebox“ šiemet ketina aktyviai plėsti veiklą visose trijose Baltijos šalyse.

„Praėjusių metų rudenį sudarėme bendradarbiavimo sutartis su elektros perdavimo sistemos operatore „Litgrid“ ir energetikos bendrove „Ignitis“ ir tapome pirmaisiais nepriklausomais elektros energijos paklausos telkėjais Lietuvoje. Latvijoje, kur pernai taip pat buvo atverta rinka energijos balansavimui, veiklą pradėsime vasarį. Netrukus ketiname sudaryti bendradarbiavimo sutartis su energijos gamybos bendrovėmis, kad galėtume teikti energijos balansavimo paslaugas ir šioje šalyje“, – sako Karolis Kiguolis „Fusebox“ partneris ir kompanijos atstovas Lietuvoje.

Pasak K.Kiguolio, įmonė turi licenciją teikti elektros energijos balansavimo paslaugą visame pasaulyje. Šiuo metu didžioji dauguma klientų, prisijungusių prie „Fusebox“ „virtualios elektrinės“ tinklo – tai Estijos bei Skandinavijos stambios gamybos, pramonės, energetikos, vandenvalos įmonės, nekilnojamojo turto valdymo bendrovės, mažmeninės prekybos tinklai.

Nuo šių metų Lietuvos įmonėms, prisijungusioms prie „virtualios elektrinės“ tinklo, atsiveria galimybė dalyvauti elektros energijos balansavimo rinkoje ir išnaudoti savo energijos vartojimo lankstumą, o laisvus energijos pajėgumus parduoti „Litgrid“.

„Lietuvoje jau esame pasirašę sutartis su Tauragės šilumos tinklų kogeneracine elektrine, UAB „Klaipėdos šaldytuvų terminalas“, UAB „Nordnix“, energijos balansavimo paslaugą netrukus pradėsime teikti ir prekybos tinklui „Rimi“. Tęsiame derybas su įvairiomis kompanijomis bei pramonės įmonėmis, kurios yra didelės energijos vartotojos ir kurioms elektros energijos tinklo balansavo paslauga gali atnešti ne tik didelę finansinę naudą, bet ir ženkliai sumažinti CO2 emisijas. Be to, balansavime dalyvaujančios įmonės prisidės prie Lietuvos elektros energijos tinklo stabilumo užtikrinimo“, – sako K.Kiguolis.

Kaip veikia virtuali elektrinė

Pasaulyje elektros energijos paklausos valdymo technologijos jau yra naudojamos daugiau kaip 18 metų, tačiau Lietuvoje – tai dar nauja sritis. „Inovatyvios energijos balansavimo technologijos turi labai didelį potencialą. Kol kas Baltijos šalių rinkoje esame vienintelis tokios paslaugos tiekėjas“, – pažymi K.Kiguolis.

„Virtuali elektrinė“ veikia panašiai kaip piliulė reguliuojanti kraujo spaudimą žmogaus organizme – padeda subalansuoti elektros energijos gamybą ir vartojimą. Piko metu, kai tinkle yra energijos deficitas, prie platformos prisijungusių įmonių energijos vartojimas sumažinamas, o esant energijos pertekliui, jos vartojimo režimas padidinamas.

Tokiu būdu subalansavus elektros poreikį, elektros gamintojams nereikia įjungti papildomų elektros gamybos pajėgumų, kuriems paprastai naudojamas iškastinis kuras. Tuo metu prie „virtualios elektrinės“ prisijungę ir balansavime dalyvaujantys elektros vartotojai už tai gauna papildomų pajamų ir mažesnes sąskaitas už elektrą. Be to, pasak K. Kiguolio, kiekviena sutaupyta megavatvalandė sumažina CO2 emisiją apie pusę tonos, todėl prie platformos prisijungusios įmonės ženkliai sumažina ir neigiamą poveikį aplinkai.

Prisijungimas prie virtualios elektrinės nieko nekainuoja, nereikalauja papildomų investicijų ir tam nėra reikalinga jokia papildoma įranga.

„Kiekvienas pastatas, nesvarbu, ar gyvenamos, komercinės ar gamybos paskirties, turi elektros ir automatikos sistemą, kurią, norint prisijungti prie virtualios elektrinės, reikia atnaujinti, kad ji galėtų gauti signalą iš „Fusebox“ virtualios elektrinės. Mes, iš „Litgrid“ gavę signalą apie poreikį balansuoti energijos paklausą, per savo klientų ratą padedame sumažinti energijos poreikį piko metu arba padidinti vartojimą tuomet, kai energijos rinkoje yra per daug ir jos kaina tampa neigiama,“ – apie „virtualios elektrinės“ darbą pasakoja K.Kiguolis.

Prie „virtualios elektrinės“ prisijungę klientai gauna prieigą prie „Fusebox“ tinklo ir gali matyti išsamius duomenis ir finansinius rezultatus apie savo dalyvavimą balansavimo rinkoje.

Balansavimas vyksta apie 5 –7 kartus per dieną ir vidutiniškai trunka nuo 15 iki 45 minučių. Pasak K.Kiguolio, šis procesas netrikdo verslo procesų, o jo poveikio vartotojai net nepajunta. Pavyzdžiui, verslo centre piko metu gali būti vienu laipsniu sumažintas šildymas ar vėdinimas. Užtenka maždaug 30 min sumažinti energijos vartojimą, kad tinkle būtų atkurtas balansas.

Šiuo metu Baltijos šalims didžiąją dalį energijos balansavo paslaugų teikia Rusija, tačiau regionui, siekiančiam iki 2025 metų užbaigti elektros tinklų sinchronizaciją su Vakarų Europa ir perimti iš Maskvos sistemos dispečerinio valdymo teises, energijos paklausos telkimo paslaugos taps reikalingos ir gyvybiškai svarbios.

Inovatyvių energijos valdymo sprendimų reikalauja ir žalioji energetika, į kurią vis daugiau investuoja ne tik valstybinės ar verslo įmonės, bet ir privatūs asmenys, tampantys gaminančiais energijos vartotojais.

„Žaliosios energetikos šaltiniai, tokie kaip saulės ar vėjo jėgainės, taip pat nėra stabilūs – į elektros tinklą teikia energiją nepastoviu režimu. Šokinėjanti elektros gamyba reikalauja pagalbos, kad nenutrūktų elektros tinklas. Elektros telkimo paslaugos tampa strategiškai būtinos ir reikalingos viso elektros tinklo saugumui užtikrinti“, – sako K.Kiguolis.

Energijos balansavime gali dalyvauti visi – nuo daugiabučių iki pramonės įmonių

Elektros energijos balansavime dalyvauti ir iš to gauti pajamų gali bet kuri įmonė nepriklausomai nuo veiklos pobūdžio. Tai gali būti ir prekybos centras ar daugiabutis, ir gamyba ar prekyba užsiimanti įmonė. Ypač didelį balansavimo lankstumo galimybes turi šaldymo sandėliai.

„Kiekvienos įmonės iš balansavimo gaunama nauda ir lankstumas gali būti paskaičiuotas įvertinus jos naudojamą įrangą, infrastruktūrą ir sunaudojamos elektros energijos kiekį. Esame paskaičiavę, kad 1 MW lankstumo per 5 metus gali įmonėms atnešti iki 300 000 eurų pajamų“, – sako K.Kiguolis. „Pavyzdžiui, mažmeninės prekybos tinklas, kurio elektros sistemos lankstumo galimybės siekia apie 3 MW, per penkerius metus gali gauti apie 900 000 eurų papildomų pajamų. Jei toks tinklas dalyvautų balansavime 3 Baltijos šalyse, jo sutaupytos lėšos galėtų pasiekti 3,5 mln eurų per 5 metus“, – skaičiuoja „Fusebox“ atstovas.

„Fusebox“ ekspertų skaičiavimu, vien Lietuvos rinkos lankstumo galimybės per metus siekia iki 30 mln eurų – tokia suma kasmet gali sugrįžti elektros balansavime dalyvaujančioms įmonėms.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Energetika: kitos panašios naujienos
       2021-01-21 07:46:50

Šalčiausiomis dienomis gamtinių dujų suvartojimas šilumos gamybai augo dvigubai

Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ duomenimis, šalčiausiomis pastarojo meto paromis nuo sausio 14 iki 18 d. Lietuvos vartotojai sunaudojo iki 2 kartų daugiau, o atskirais atvejais ir iki keliolikos kartų daugiau gamtinių dujų nei pirmomis sausio dienomis.
       2021-01-19 10:32:00

Praėjusią savaitę elektra Lietuvoje brango 12 proc., dėl šalčių išaugo paklausa

Praėjusią savaitę Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse elektros didmeninė kaina kilo 12 proc. Brangiausiai elektra kainavo Lietuvoje – 59,96 Eur/MWh.
       2021-01-11 14:27:14

Elektros rinkos barometras: praėjusią savaitę elektra Lietuvoje brango 36 proc.

Praėjusią savaitę elektros didmeninė kaina Lietuvoje kilo 36 proc. ir siekė 53,69 Eur/MWh. Panašiai elektros energijos kaina išaugo visose ir kitose Baltijos šalyse – Estijoje ir Latvijoje ji kilo 35 proc. ir siekė 53,38 Eur/MWh.
       2021-01-11 09:26:32

Nauji metai, blogas elektros plano pasirinkimas: ką daryti?

2020 metų pabaigoje nepriklausomą elektros tiekėją pirmą kartą pasirinko daugiau kaip 87 tūkst. didžiausių buitinių vartotojų. Vis dėlto, elektros kainoms šiemet ėmus kilti dalis gyventojų buvimu laisvoje rinkoje gali nusivilti, jei pasirinko su biržos kaina tampriai susietus mokėjimo planus, perspėja ekspertai.
Daugiau naujų naujienų
       2021-01-24 09:53:27

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 773 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 5623 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 773 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 10,8% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6660
       2021-01-23 09:43:57

Praėjusią parą Lietuvoje registruotas 1001 naujas koronaviruso atvejis

Atlikus 9220 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas 1001 naujas koronaviruso atvejis. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6730
       2021-01-23 09:07:36

Žiemą lietuviai pirmenybę teikia netikėto skonio daržovių sultims

Sveikesnės gyvensenos tendencijos skatina atidžiau rinktis ne tik maistą, bet ir gėrimus. Pavyzdžiui, vis dažniau pirmenybė teikiama natūralioms sultims.
       2021-01-23 07:01:01

Vaidotas Zemlys - Balevičius matematiškai apie pandemiją Lietuvoje

"Logaritminė skalė parodo kad dar tik pradedam valdyti epidemiją. Nors kritimas buvo nuo 3000 7 dienų vidurkio per piką iki 1000 7 dienų vidurkio dabar, logaritminėje skalėje tai neatrodo įspūdingai.
       2021-01-22 17:30:58

Socialdemokratų partijos pirmininkas G. Paluckas atsistatydina

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas traukiasi iš užimamų pareigų. Apie tokį savo sprendimą penktadienį jis pranešė LSDP tarybai.
       2021-01-22 15:05:19

COVID-19 iššūkiai Vilniuje: poliklinikos pamažu atsiveria pacientų vizitams

Vilniuje, kaip ir visoje Lietuvoje, pastarosiomis savaitėmis sumažėjus užsikrėtimų COVID-19 skaičiui, ambulatorinių ir stacionarinių paslaugų teikėjai rengia atsargias schemas sugrįžimui prie įprasto darbo organizavimo.
       2021-01-22 10:20:25

Asmeninė kavinė namuose: kaip technologijos keičia kavos gėrimo tradicijas

Daugelis savo ryto neįsivaizduoja be gardžios kavos puodelio. Šis ritualas suteikia dienai energijos  bei skatina žvaliai kibti į darbus. Daugiau laiko praleisdami namuose, norime mėgautis lyg prabangioje kavinėje ruošto gėrimo skoniu.
       2021-01-22 10:10:10

Vilniaus TV bokštas efektingu šviesų šou sveikins Vilnių

Sausio 24 ir 25 dienomis Vilniaus televizijos bokštas nušvis naujomis spalvomis, taip sveikindamas 698 metų sukaktį švenčiantį Vilniaus miestą, jo gyventojus ir svečius. Šviesų, kintančių pagal muziką, šou bus surengtas kaip jungtinis Vilniaus šviesų festivalio, Telecentro ir radijo stoties M1 kūrybos projektas.
       2021-01-22 10:02:06

Pažinkite savo darbuotojus: kas slepiasi po X, Y ir Z kartomis

Personalo specialistai per karantiną dažnai išgirsta prašymą „sucementuoti komandą“, sutvirtinti prie skirtingų ekranų dirbančių žmonių motyvaciją, tarpusavio bendravimą, darbo etiką.
       2021-01-22 09:57:12

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1032 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9568 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1032 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,1% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6957
       2021-01-22 09:55:09

Senjorės Irenos patirtis: technologijos padeda ir karantiną leisti Kipre

Netrukus 71–ąjį gimtadienį švęsianti Irena Armanavičienė jį sutiks Kipre, kur gyvena jau nuo lapkričio pabaigos – mat dėl pandemijos aplinkybių atšaukus skrydžius žiemą leisti tenka šioje Viduržemio jūros saloje.
       2021-01-21 14:45:18

Sniegas – grėsmė statiniams: Lietuvoje apsisaugoję vos keletas pastatų

Nors gausiu sniegu žiemos džiugina vis rečiau, tačiau nenuspėjamas klimatas didelį kiekį kritulių gali atnešti labai netikėtai, o tokiems atvejams pasiruošę turėtų būti ne tik kelininkai.
       2021-01-21 09:37:12

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1274 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 10106 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1274 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,2% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7147
       2021-01-21 09:22:25

Vaikų miegas: be telefonų ir jau nuo 7 val. vakaro

Ilgą laiką buvo galvojama, kad kuo mažiau miegi, tuo sėkmingesnis esi. Šiandien šis įvaizdis griaunamas ir vis daugiau žmonių įvertina kokybiško poilsio svarbą. „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad klientai dažnai teiraujasi ne tik dėl savo, bet ir dėl įvairių vaikus kankinančių miego sutrikimų.
       2021-01-21 08:59:50

Tenerifė: vasariškos šilumos išsiilgę keliautojai derina keliones

Kelionių organizatoriai įvardija ne vieną priežastį, dėl kurios ryžtasi palengva atnaujinti užsakomuosius skrydžius. Tarp jų – ne tik prasidėjusi vakcinacija, bet ir keliauti norintys ir galintys asmenys bei vis didesnis Covid-19 persirgusiųjų, kurių Lietuvoje vien oficialiais duomenimis – daugiau nei 110 tūkst. – skaičius.
       2021-01-21 08:35:13

Kaip spręsti dažniausias išmaniųjų problemas?

Išmanusis telefonas šiandien daugeliui yra tapęs nepamainomu kasdienybės palydovu ir pagalbininku kone visos srityse. Visgi išmaniųjų savininkai neišvengia su šiais įrenginiais susijusių problemų, kurių sprendimai dažnai gali būti labai nesudėtingi, tačiau apie juos paprasčiausiai nežinoma.
       2021-01-21 08:31:21

Vaisiai: paprasti patarimai, kaip juos išsirinkti ir laikyti namuose

Žiema ir su ja atkeliavęs šaltis – išbandymas kiekvieno organizmui, todėl reikia nepamiršti jo aprūpinti vitaminais, o vienas iš natūraliausių ir skaniausių šaltinių, kuriuose gausu vitaminų – vaisiai. Tačiau kaip išrinkti vaisius ir tinkamai juos laikyti namuose?
       2021-01-21 08:27:39

Nedarbo grimasos: trečdalis bedarbių prieš karantiną nebuvo dirbę Lietuvoje

Daugiau nei pusė šalyje šiemet registruotų bedarbių negavo „Sodros“ nedarbo išmokos, nes nėra dirbę nė 12 mėnesių per pastaruosius dvejus su puse metų.
       2021-01-21 08:23:05

Vairavimas žiemą: svarbu atsakingai įvertinti eismo sąlygas

Žiemos sąlygos gali būti itin permainingos. Kartais net tą pačią dieną gali lyti, kristi sniegas, šlapdriba, formuotis plikledis arba staigiai kristi oro temperatūra, todėl prieš kiekvieną kelionę vairuotojai turėtų itin atidžiai įvertinti esamas eismo sąlygas.
       2021-01-21 08:02:54

MRU žada proveržį: sieks tapti Europos universitetų lyderiu

Globalią rinką atitinkančios studijos, tarptautiškumas ir skatinimas mokytis visą gyvenimą. Taip Mykolo Romerio universitetas (MRU) sieks įveikti aukštųjų mokyklų konkurenciją ir pelnyti geriausio socialinių mokslų srities universiteto vardą ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.
       2021-01-21 07:46:50

Šalčiausiomis dienomis gamtinių dujų suvartojimas šilumos gamybai augo dvigubai

Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ duomenimis, šalčiausiomis pastarojo meto paromis nuo sausio 14 iki 18 d. Lietuvos vartotojai sunaudojo iki 2 kartų daugiau, o atskirais atvejais ir iki keliolikos kartų daugiau gamtinių dujų nei pirmomis sausio dienomis.
       2021-01-21 07:12:24

Grūdų supirkimo kainos muša rekordus: kas laukia vartotojų?

Metų pradžia pasaulio grūdų rinkose prasidėjo kainų pasiutpolke – šią savaitę kviečių ateities supirkimo kainos tarptautinėse biržose pašoko iki 240 eurų už toną.
       2021-01-21 07:08:19

Ką turėtume žinoti apie pandemijos išpopuliarintą pulsoksimetrą?

Pasaulyje siaučiant pandemijai, koronavirusu COVID-19 užsikrėtę žmonės gali jaustis tarsi kvėpuodami išretėjusiu oru aukštai kalnuose.
       2021-01-20 14:51:07

Susisiekimo ministro ir elektroninių ryšių rinkos atstovų susitikimas

Susisiekimo ministro ir elektroninių ryšių rinkos atstovų susitikime – dėmesys 5G ryšiui, valstybinio kritinio ryšio tinklo kūrimui, Elektroninių ryšių įstatymo projektui.
       2021-01-20 13:22:34

Kas kiša koją sėkmingai įmonės skaitmenizacijai?

Skaitmenizaciją galime vadinti šių dienų verslų našumo ir efektyvumo revoliucija. Į procesų skaitmenizavimą investuoja ne tik įmonės, bet ir valstybė, kuri ragina didinti skaitmenizacijos plėtrą – Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros duomenimis, 2020 metų viduryje Lietuva skaitmenizacijos plėtros projektams skyrė 15,3 mln Eur.
       2021-01-20 13:19:37

Vyriausybė pritarė „burbulų“ kūrimui – leidžiama susitikti su vienišais žmonėmis

Siekdama pagerinti emocinę vienišų žmonių sveikatą karantino metu, trečiadienį Vyriausybė numatė išimtis, kada būtų leidžiama susitikti dviejų namų ūkių nariams.
       2021-01-20 11:26:26

Vyriausybė didina miškingumą: perduota 3,5 tūkst. ha žemės miškams įveisti

Nacionalinė žemės tarnyba perduoda Valstybinių miškų urėdijai valdyti dar 292 valstybinės miškų ūkio paskirties žemės sklypus, kurių bendras plotas – 3,5 tūkst. ha. Taip trečiadienį nutarė Vyriausybė.
       2021-01-20 10:56:43

Kaip apsisaugoti nuo viruso, kai tenka vykti į parduotuvę?

Likti namuose ir susilaikyti nuo išvykų – taip patariama stabdyti koronaviruso plitimą. Tačiau kaip sumažinti užsikrėtimo tikimybę, kai išvykti iš namų yra privaloma, o kelionės tikslas – maisto prekių parduotuvė?
       2021-01-20 10:08:55

Linas Kojala apie JAV ir prezidento inauguraciją

"Ronaldas Reaganas, kadaise diskutuodamas apie savo iki-prezidentinę profesiją, sau įprastu stiliumi atkirto: o kaip prezidentas gali nebūti aktorius? Ne tik pasaulis, bet ir amerikiečiai dažnai JAV politiką mato išskirtinai per prezidento figūrą.
       2021-01-20 09:36:22

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1232 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 10764 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1232 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,2% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7325
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.