Naujienos

Kodėl startuoliai žlunga nespėję įgyvendinti savo idėjų?

2021-01-12 07:45:35

Pasaulinė statistika rodo, kad 9 iš 10 startuolių žlunga net neišvystę savo idėjų: 20 proc. jų veiklą baigia dar pirmaisiais gyvavimo metais, dar 30 proc. – antraisiais. Kokios didžiausios ir dažniausios ankstyvos stadijos startuolių klaidos tai lemia ir kaip jų išvengti?

Įžvalgomis dalinasi Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) „TechHub” startuolių pre-akceleratoriaus mentoriai, mokymų metu konsultuojantys programoje dalyvaujančias komandas.

Nepagrįstas pasitikėjimas savo jėgomis

Startuolių įkūrėjai dažnai mano, kad turi visus naujam verslui reikalingus įgūdžius ir žinias, gali kylančias problemas spręsti vieni. Tačiau rinkoje, kurioje toks svarbus greitis, svarbu priimti visą įmanomą pagalbą – dalyvauti mokymuose, konsultuotis su ekspertais: „Startuolių gyvenime itin reikšmingą vaidmenį atlieka mentoriai, galintys ne tik suteikti reikalingų žinių, padėti išvengti kritinių klaidų, bet ir motyvuoti sudėtingame verslo kūrimo kelyje. Tai didžiausias „TechHub“ startuolių pre-akceleratoriaus išskirtinumas – intensyvi mentorių priežiūra visą mokymų laikotarpį“,– sako MITA vadovas Gintas Kimtys.

Klientams neaktuali problema

Kaip rodo ir pasaulio statistika – pagrindinė startuolių žlugimo priežastis yra neaktualios rinkai problemos sprendimas. „TechHub“ Pre-akceleratoriaus vadovas dr. Gediminas Rumšas pastebi, kad į programą besiregistruojančios komandos dažnai yra įsitikinusios savo inovacijos poreikiu, tačiau tuo remiasi iš savo asmeninės perspektyvos, o ne atlikusios rinkos analizę: „Pastebima startuolių tendencija siūlyti sprendimus problemoms, kurios įdomios tik jiems patiems, o ne vartotojams. Tai iš anksto užprogramuoja nesėkmei. Sumažinti tokios klaidos riziką gali nuodugni rinkos analizė, produkto testavimas su pirmaisiais klientais, konsultacijos su ekspertais.“

Per didelis atsargumas

Daugelis žmonių mano, kad nesėkmė yra priešinga sėkmei. Tačiau, kaip sako startuolių mentorius Ugnius Savickas, tai gali būti raktas į sėkmę – svarbiausia iš klaidų pasimokyti. „Mums, lietuviams, nebūdinga rizikuoti, mus persekioja bankroto baubas ir su tuo susijusi sugriuvusi verslininko reputacija. Dėl to esame pernelyg atsargūs, o kai atsargūs, tai kažko drąsaus nepamėginame, negauname grįžtamojo ryšio iš rinkos. Tokiu būdu patenkame į galvojimo spąstus – norime apžvelgti visas sąlygas ir aplinkybes, kad priimtume idealų sprendimą. Tačiau tai neįmanoma – iki idealaus sprendimo turime atkeliauti praktinėmis patirtimis, todėl kartais tiesiog reikia testuoti ir eksperimentuoti drąsiau.“

Idėjos įsimylėjimas

Dažnai verslininkai yra pernelyg įsimylėję savo idėją ir laiko ją tobula, todėl nenori keistis. „Drįstu teigti, kad 8 iš 10 startuolių būna taip stipriai susigyvenę su savo idėja, kad bet koks pakeitimas ar vartotojų pageidaujamas patobulinimas atrodo tarsi kažko brangaus atėmimas iš komandos. Tada startuoliai net priima gynybinę poziciją, neklauso partnerių ir klientų pasiūlymų ir pastabų, kai ankstyvojoje stadijoje kaip tik turėtų laikytis nuoširdaus ir ypatingai atidaus smalsumo – analizuoti, kaip reaguoja vartotojas, ko tikisi, kaip jo įpročius palenkti savo idėjos link“, – sako mentorius U. Savickas

Perfekcionizmas

Natūralu, kad verslininkai nori iškart sukurti tobulą, pilnai funkcionuojantį produktą ar paslaugą manydami, kad tai bus didžiausias išskirtinumas. Tačiau perfekcionizmas dažnai stabdo verslo pažangą: verslas niekada nebus tobulas, o ypač inovacijų srityje, kur konkurencija itin didelė. „Startuoliams svarbiausia kuo greičiau pažinti klientą ir jo vartojimo įpročius, suteikti jam galimybę įvertinti produktą ir nuspręsti, ar sprendimas geras, ar ne. Todėl kuo spartesnis minimalaus gyvybingo produkto (angl. MVP) kūrimas, tobulinimas ir testavimas yra būtina sąlyga, norint pirmiems atsidurti vartotojų akiratyje“,– sako mentorius Vaidotas Deksnys.

Per didelis dėmesys finansavimo paieškai

Ambicingi ir viziją turintys startuolių savininkai neabejotinai patrauks rizikos kapitalo dėmesį, tačiau pinigai neturėtų būti vienintelis tikslas, sako mentorius Vaidotas Deksnys. „Startuoliai dažnai teikia pirmenybę pinigų paieškai, o ne siekia išsiaiškinti tinkamas produktų bei paslaugų rinkas ir kurti vartotojų bazę. Visgi, pirmiausia reikėtų orientuotis į pirmųjų klientų paiešką, produkto tobulinimą. Jei pavyksta pritraukti investuotoją, startuoliai mano, kad tai reiškia sėkmingą verslą. Tačiau kiekvienais metais daug gerai finansuojamų, bet galimai pervertintų startuolių žlunga“,– sako jis.

Komandos narių atranka tik pagal kompetencijas

Startuolių įkūrėjai neretai daro klaidą komandos narius pasirinkdami tik pagal profesinę kvalifikaciją ar darbinę patirtį, tačiau neįvertindami asmeninių potencialių komandos narių savybių, charakterio, vertybių ir to, kokį poveikį komandai jos turės. „Startuoliai – tai nepaprastai intensyvi, pasiryžimo ir ištvermės reikalaujanti kelionė, tad viena svarbiausių komandos narių asmeninių savybių – gebėjimas susitvarkyti su sunkumais, įtampa, spaudimu ir stresu. Taip pat svarbi aukšta motyvacija, bendravimo ir bendradarbiavimo kultūra, gebėjimas džiaugtis diskusijomis. Svarbiausia – kad komandos nariai galėtų vieni kitais pasitikėti, vieni iš kitų sulauktų pagalbos, palaikymo ir paskatinimo“, – sako mentorė Lijana Kanarskienė.

Tarpusavio komunikacijos stoka

Dažnais atvejais komandos nariai neišsiaiškina asmeninių interesų ir tarpusavio lūkesčių, nenusistato ilgalaikių komandinių tikslų ir rezultatų, detaliai neaptaria tiek buvimo komandoje, tiek ir pasitraukimo iš komandos sąlygų. Pasak L. Kanarskienės, dėl šių priežasčių ilgainiui komandiniai santykiai pašlija ar pradeda irti: „Nuo pat startuolio ištakų vertėtų kurti tokią komandinę kultūrą, kurioje atvirai ir nuoširdžiai kalbamasi, diskutuojama ir tariamasi tarpusavyje, kartu mokantis kurti ryšius, paremtus įsiklausymu į vienas kitą. To išmokti galėtų padėti puiki Maršalo Rosenbergo knyga „Nonviolent Communication: A Language of Life“ (liet. „Nesmurtinė komunikacija: gyvenimo kalba“).“

„TechHub“ pre-akceleratorius – tai tris mėnesius trunkantys mokymai, kurių metu su inovacijų ekspertų ir asmeninių mentorių pagalba startuoliai turės galimybę vystyti savo idėjas, gaus reikalingų žinių tolesnei verslo plėtrai, susipažins su investuotojais ir verslo angelais, turės galimybę pasipildyti komandos nariais.Registracija į antrąjį „TechHub“ pre-akceleratoriaus ciklą tęsis iki sausio 17 d. Pre-akceleratorius prasidės vasario 22 d., vyks nuotoliniu būdu, lietuvių arba anglų kalba.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-01-24 09:53:27

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 773 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 5623 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 773 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 10,8% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6660
       2021-01-23 09:43:57

Praėjusią parą Lietuvoje registruotas 1001 naujas koronaviruso atvejis

Atlikus 9220 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas 1001 naujas koronaviruso atvejis. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6730
       2021-01-23 09:07:36

Žiemą lietuviai pirmenybę teikia netikėto skonio daržovių sultims

Sveikesnės gyvensenos tendencijos skatina atidžiau rinktis ne tik maistą, bet ir gėrimus. Pavyzdžiui, vis dažniau pirmenybė teikiama natūralioms sultims.
       2021-01-23 07:01:01

Vaidotas Zemlys - Balevičius matematiškai apie pandemiją Lietuvoje

"Logaritminė skalė parodo kad dar tik pradedam valdyti epidemiją. Nors kritimas buvo nuo 3000 7 dienų vidurkio per piką iki 1000 7 dienų vidurkio dabar, logaritminėje skalėje tai neatrodo įspūdingai.
       2021-01-22 17:30:58

Socialdemokratų partijos pirmininkas G. Paluckas atsistatydina

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas traukiasi iš užimamų pareigų. Apie tokį savo sprendimą penktadienį jis pranešė LSDP tarybai.
       2021-01-22 15:05:19

COVID-19 iššūkiai Vilniuje: poliklinikos pamažu atsiveria pacientų vizitams

Vilniuje, kaip ir visoje Lietuvoje, pastarosiomis savaitėmis sumažėjus užsikrėtimų COVID-19 skaičiui, ambulatorinių ir stacionarinių paslaugų teikėjai rengia atsargias schemas sugrįžimui prie įprasto darbo organizavimo.
       2021-01-22 10:20:25

Asmeninė kavinė namuose: kaip technologijos keičia kavos gėrimo tradicijas

Daugelis savo ryto neįsivaizduoja be gardžios kavos puodelio. Šis ritualas suteikia dienai energijos  bei skatina žvaliai kibti į darbus. Daugiau laiko praleisdami namuose, norime mėgautis lyg prabangioje kavinėje ruošto gėrimo skoniu.
       2021-01-22 10:10:10

Vilniaus TV bokštas efektingu šviesų šou sveikins Vilnių

Sausio 24 ir 25 dienomis Vilniaus televizijos bokštas nušvis naujomis spalvomis, taip sveikindamas 698 metų sukaktį švenčiantį Vilniaus miestą, jo gyventojus ir svečius. Šviesų, kintančių pagal muziką, šou bus surengtas kaip jungtinis Vilniaus šviesų festivalio, Telecentro ir radijo stoties M1 kūrybos projektas.
       2021-01-22 10:02:06

Pažinkite savo darbuotojus: kas slepiasi po X, Y ir Z kartomis

Personalo specialistai per karantiną dažnai išgirsta prašymą „sucementuoti komandą“, sutvirtinti prie skirtingų ekranų dirbančių žmonių motyvaciją, tarpusavio bendravimą, darbo etiką.
       2021-01-22 09:57:12

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1032 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9568 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1032 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,1% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6957
       2021-01-22 09:55:09

Senjorės Irenos patirtis: technologijos padeda ir karantiną leisti Kipre

Netrukus 71–ąjį gimtadienį švęsianti Irena Armanavičienė jį sutiks Kipre, kur gyvena jau nuo lapkričio pabaigos – mat dėl pandemijos aplinkybių atšaukus skrydžius žiemą leisti tenka šioje Viduržemio jūros saloje.
       2021-01-21 14:45:18

Sniegas – grėsmė statiniams: Lietuvoje apsisaugoję vos keletas pastatų

Nors gausiu sniegu žiemos džiugina vis rečiau, tačiau nenuspėjamas klimatas didelį kiekį kritulių gali atnešti labai netikėtai, o tokiems atvejams pasiruošę turėtų būti ne tik kelininkai.
       2021-01-21 09:37:12

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1274 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 10106 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1274 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,2% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7147
       2021-01-21 09:22:25

Vaikų miegas: be telefonų ir jau nuo 7 val. vakaro

Ilgą laiką buvo galvojama, kad kuo mažiau miegi, tuo sėkmingesnis esi. Šiandien šis įvaizdis griaunamas ir vis daugiau žmonių įvertina kokybiško poilsio svarbą. „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad klientai dažnai teiraujasi ne tik dėl savo, bet ir dėl įvairių vaikus kankinančių miego sutrikimų.
       2021-01-21 08:59:50

Tenerifė: vasariškos šilumos išsiilgę keliautojai derina keliones

Kelionių organizatoriai įvardija ne vieną priežastį, dėl kurios ryžtasi palengva atnaujinti užsakomuosius skrydžius. Tarp jų – ne tik prasidėjusi vakcinacija, bet ir keliauti norintys ir galintys asmenys bei vis didesnis Covid-19 persirgusiųjų, kurių Lietuvoje vien oficialiais duomenimis – daugiau nei 110 tūkst. – skaičius.
       2021-01-21 08:35:13

Kaip spręsti dažniausias išmaniųjų problemas?

Išmanusis telefonas šiandien daugeliui yra tapęs nepamainomu kasdienybės palydovu ir pagalbininku kone visos srityse. Visgi išmaniųjų savininkai neišvengia su šiais įrenginiais susijusių problemų, kurių sprendimai dažnai gali būti labai nesudėtingi, tačiau apie juos paprasčiausiai nežinoma.
       2021-01-21 08:31:21

Vaisiai: paprasti patarimai, kaip juos išsirinkti ir laikyti namuose

Žiema ir su ja atkeliavęs šaltis – išbandymas kiekvieno organizmui, todėl reikia nepamiršti jo aprūpinti vitaminais, o vienas iš natūraliausių ir skaniausių šaltinių, kuriuose gausu vitaminų – vaisiai. Tačiau kaip išrinkti vaisius ir tinkamai juos laikyti namuose?
       2021-01-21 08:27:39

Nedarbo grimasos: trečdalis bedarbių prieš karantiną nebuvo dirbę Lietuvoje

Daugiau nei pusė šalyje šiemet registruotų bedarbių negavo „Sodros“ nedarbo išmokos, nes nėra dirbę nė 12 mėnesių per pastaruosius dvejus su puse metų.
       2021-01-21 08:23:05

Vairavimas žiemą: svarbu atsakingai įvertinti eismo sąlygas

Žiemos sąlygos gali būti itin permainingos. Kartais net tą pačią dieną gali lyti, kristi sniegas, šlapdriba, formuotis plikledis arba staigiai kristi oro temperatūra, todėl prieš kiekvieną kelionę vairuotojai turėtų itin atidžiai įvertinti esamas eismo sąlygas.
       2021-01-21 08:02:54

MRU žada proveržį: sieks tapti Europos universitetų lyderiu

Globalią rinką atitinkančios studijos, tarptautiškumas ir skatinimas mokytis visą gyvenimą. Taip Mykolo Romerio universitetas (MRU) sieks įveikti aukštųjų mokyklų konkurenciją ir pelnyti geriausio socialinių mokslų srities universiteto vardą ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.
       2021-01-21 07:46:50

Šalčiausiomis dienomis gamtinių dujų suvartojimas šilumos gamybai augo dvigubai

Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ duomenimis, šalčiausiomis pastarojo meto paromis nuo sausio 14 iki 18 d. Lietuvos vartotojai sunaudojo iki 2 kartų daugiau, o atskirais atvejais ir iki keliolikos kartų daugiau gamtinių dujų nei pirmomis sausio dienomis.
       2021-01-21 07:12:24

Grūdų supirkimo kainos muša rekordus: kas laukia vartotojų?

Metų pradžia pasaulio grūdų rinkose prasidėjo kainų pasiutpolke – šią savaitę kviečių ateities supirkimo kainos tarptautinėse biržose pašoko iki 240 eurų už toną.
       2021-01-21 07:08:19

Ką turėtume žinoti apie pandemijos išpopuliarintą pulsoksimetrą?

Pasaulyje siaučiant pandemijai, koronavirusu COVID-19 užsikrėtę žmonės gali jaustis tarsi kvėpuodami išretėjusiu oru aukštai kalnuose.
       2021-01-20 14:51:07

Susisiekimo ministro ir elektroninių ryšių rinkos atstovų susitikimas

Susisiekimo ministro ir elektroninių ryšių rinkos atstovų susitikime – dėmesys 5G ryšiui, valstybinio kritinio ryšio tinklo kūrimui, Elektroninių ryšių įstatymo projektui.
       2021-01-20 13:22:34

Kas kiša koją sėkmingai įmonės skaitmenizacijai?

Skaitmenizaciją galime vadinti šių dienų verslų našumo ir efektyvumo revoliucija. Į procesų skaitmenizavimą investuoja ne tik įmonės, bet ir valstybė, kuri ragina didinti skaitmenizacijos plėtrą – Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros duomenimis, 2020 metų viduryje Lietuva skaitmenizacijos plėtros projektams skyrė 15,3 mln Eur.
       2021-01-20 13:19:37

Vyriausybė pritarė „burbulų“ kūrimui – leidžiama susitikti su vienišais žmonėmis

Siekdama pagerinti emocinę vienišų žmonių sveikatą karantino metu, trečiadienį Vyriausybė numatė išimtis, kada būtų leidžiama susitikti dviejų namų ūkių nariams.
       2021-01-20 11:26:26

Vyriausybė didina miškingumą: perduota 3,5 tūkst. ha žemės miškams įveisti

Nacionalinė žemės tarnyba perduoda Valstybinių miškų urėdijai valdyti dar 292 valstybinės miškų ūkio paskirties žemės sklypus, kurių bendras plotas – 3,5 tūkst. ha. Taip trečiadienį nutarė Vyriausybė.
       2021-01-20 10:56:43

Kaip apsisaugoti nuo viruso, kai tenka vykti į parduotuvę?

Likti namuose ir susilaikyti nuo išvykų – taip patariama stabdyti koronaviruso plitimą. Tačiau kaip sumažinti užsikrėtimo tikimybę, kai išvykti iš namų yra privaloma, o kelionės tikslas – maisto prekių parduotuvė?
       2021-01-20 10:08:55

Linas Kojala apie JAV ir prezidento inauguraciją

"Ronaldas Reaganas, kadaise diskutuodamas apie savo iki-prezidentinę profesiją, sau įprastu stiliumi atkirto: o kaip prezidentas gali nebūti aktorius? Ne tik pasaulis, bet ir amerikiečiai dažnai JAV politiką mato išskirtinai per prezidento figūrą.
       2021-01-20 09:36:22

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1232 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 10764 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1232 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,2% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7325
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.