Naujienos

LRTC siūlomas ryšio tinklas – 40 proc. brangiau valstybei ir didesnės kainos

2021-02-08 09:13:37

Ankstesnė Vyriausybė paskutiniais darbo mėnesiais pasižymėjo veiklumu ten, kur nereikia, ir neveiklumu ten, kur reikia. Pandemijos valdymas buvo paliktas savieigai, o tuo tarpu „postaliniai“ nediskutuoti ir neturintys pagrindimo sprendimai buvo stumiami pirmyn.

Susisiekimo ministras Marius Skuodis dar ir dabar ravi savo pirmtako paskutinės minutės paskirtas valdybas bei direktorius.

Buvusio ministrų kabineto sprendimas rezervuoti 5G dažnių juosta Lietuvos radijo ir televizijos centro (LRTC) reikmėms – dar vienas nediskutuotas ir nepagrįstas veiksmas, keliantis grėsmę Lietuvos lyderystei ryšių srityje.

Lietuva ES dokumentuose minima tarp šalių, kurios turi vieną geriausiai išvystytų ryšių infrastruktūrų Europoje. Dar daugiau – sugebėjome tai padaryti teikdami internetą klientams už vieną mažiausių kainų Europoje. Puikūs pasiekimai, kuriuos reiktų dar stiprinti: paskelbti aukcioną 5G dažniams ir pasivyti tas šalis, kurios sugebėjo mus aplenkti – Singapūrą, Pietų Korėją, toli paliekant Senojo Žemyno šalis.

LRTC turi kitų planų. Dvejus metus laukiami dažnių aukciono planai nukelti, nes LRTC parūpo perimti iš VRM kritinio tinklo diegimą ir palaikymą. Vyriausybėje paskubomis priimtas nutarimas rezervuoti bemaž trečdalį visų dažnių resursų kritiniam tinklui, sustabdyti aukciono skelbimą, sujaukti investicinę aplinką.

Tikslai kilnūs ir suprantami: ugniagesiai, policijos ir kitų tarnybų pareigūnai galės naudotis saugiu ir moderniu ryšiu. Niekas ir nesiginčija, kad žmonių, kurie mus saugo ir gelbėja, aprūpinimui privalome skirti visus reikalingus resursus.

Velnias, kaip visada, slypi detalėse.

Pareigūnams reikalingą tinklą galima sukurti greitai ir pigiai: pakanka sekti, kitų šalių arba Didžiosios Britanijos pavyzdžiu, kur saugaus tinklo paslaugas teikia šalyje veikiantys ryšio operatoriai.

Lietuvoje lengva padaryti tą patį. Šalyje veikia net trys mobiliojo ryšio tinklai, visi jie dengia daugiau nei 99 proc. teritorijos. Nereikia jokių papildomų investicijų į žemės nuomą, bokštų statybą ir kitus ilgai trunkančius darbus – tik imk ir naudokis.

Tačiau mūsų politikai ir tinklą kurti svajojanti LRTC žvelgia ne į Britaniją, o į Albaniją. Ten nuspręsta atsisakyti esamos infrastruktūros ir naują ryšio tinklą statyti nuo nulio.

Jei šis sprendimas bus priimtas Lietuvoje, visi už jį sumokėsime labai brangiai. Ir ne vieną kartą – o mažiausiai keturis.

Pirma, tinklo statyba plyname lauke kainuoja labai brangiai ir trunka ilgai. Taip, tai gera žinia tinklo statytojams – mokesčių mokėtojų išlaikomiems tarnautojams, kurių darbo vietos bus saugios ilgus metus. O štai medikai ar mokytojai džiaugsis mažiau – valstybė, nesukrapštanti pinigų jų algoms, lengva ranka išleis mažiausiai 43 milijonus eurų papildomo tinklo statybai.

Antra, joks tinklas neveiks be radijo ryšio dažnių. Šiandien operatoriai laukia, kol bus paskirstyti 5G ryšiui reikalingi eterio resursai – ir ketina brangiai už juos sumokėti. Prieš keletą metų vykusiame aukcione ryšio bendrovės papildė biudžetą daugiau nei 30-čia milijonų eurų – o VKRT kūrėjai ketina net trečdalį dažnių spektro atsiriekti nemokamai.

Natūralu, kad valstybė už likusią dalį gaus mažiau pinigų. Žinau, kad biurokratų akyse tai – menka bėda: jei pritrūks, pasiskolinsime, o grąžins mūsų vaikai ir anūkai. Tik štai mums visiems, valstybės piliečiams, tai bus dar viena karti piliulė.

Beje, Švedijoje kritinio ryšio tinklo operatorius lygiomis teisėmis dalyvavo aukcione ir už teisę naudotis dažniais sumokėjo 40 mln. EUR į Švedijos biudžetą. Tada, įvertinus visus kaštus, matosi tikroji sprendimo kaina ir galima atlikti sąžiningą kaštų bei naudos analizę.

Trečia – praradę trečdalį dažnių operatoriai tiesiog nepajėgs teikti ryšio kokybės, prie kurios esame įpratę. Šiandien didžiuojamės vienu sparčiausių interneto ryšiu pasaulyje – tai padeda mums konkuruoti, pritraukti investicijas ir kurti naujas darbo vietas. Tačiau neturėdami pakankamo radijo dažnių spektro operatoriai tiesiog fiziškai negalės užtikrinti tokios kokybės ateityje. Taip, ryšys bus – bet prastas ir lėtas lyginant su kitomis šalimis. Kaip šeima, priversta iš trijų kambarių buto persikelti į du kambarius: operatoriai išgyvens – bet paslaugų kokybė kris, ir vėl su pavydu žiūrėsime į mus lenkiančią bei investuotojus pritraukiančią Estiją, o dabar galimai ir Latviją, mat ten 5G jau veikia.

Galiausiai ketvirta – mes visi tiesiog gausime didesnes sąskaitas už mobilųjį ryšį. Operatoriai, turėdami mažiau radijo dažnių, turės statyti tankesnį 5G tinklą, daugiau išleis įrangai ir sklypų nuomai. Stebuklų nebūna: augant kaštams, visada kyla ir kainos. Lietuva, Europos Komisijos dokumentuose įvardinta kaip šalis su pigiausiu mobiliuoju ryšiu Europoje, praras ir šį pasiekimą.

Prastesnė ryšio kokybė ir didesnės sąskaitos žmonėms? Taip, būtent tokia „LRTC“ stumiamo Kritinio ryšio tinklo statybos kaina. Lietuvoje stumiamas kritinio ryšio diegimo kelias Europos Sąjungos studijose įvardintas kaip 40 procentų brangesnis nei Didžiosios Britanijos pasirinktas kritinio tinklo įgyvendinimo planas.

Keisčiausia, kad pagrindinis tokio tinklo klientas – Vidaus Reikalų ministerija – pasitarimuose ir diskusijose atvirai sako, kad jiems nereikia tokios „pagalbos“, bet politinių sprendimų buldozeris važiuoja toliau.

Žinoma, visada yra ir kitas kelias. Galima nešvaistyti lėšų naujo tinklo statyboms, nestatyti šimtų papildomų bokštų ir nepirkti brangios ryšio įrangos – o tiesiog išnaudoti jau esamą mobiliojo ryšio infrastruktūrą. Tokių pavyzdžių pasaulyje apstu ir net daug turtingesnės šalys nei Lietuva renkasi tokį sprendimą.

Dabar pareigūnų automobiliai važinėja tais pačiais keliais, o kai reikia gauna prioritetą įsijungdami švyturėlius. Tą patį galima padaryti ir su ryšiu – tokiu atveju 11 tūkstančių pareigūnų esant kritinei situacijai gautų visus reikiamus resursus ryšio magistralėse. Kad ir kaip norėtųsi kelininkams – mes juk nestatom Lietuvoje atskiros autostrados Vilnius – Klaipėda , kad ja galėtu važinėti tik spec. tarnybos? Suprantame, kad tai neefektyvu – bet lygiai taip pat neefektyvu statyti atskirą ryšio tinklą.

Išnaudojant esamą infrastruktūrą pareigūnai reikiamą ryšį gali turėti dabar, o ne po 5 metų. Lietuva taupytų milijonus, kuriuos galėtų nukreipti į aktualias sritis ir ramiau žiūrėtų į akis mokytojams bei medikams. Visi mes gautume pasaulinio lygio paslaugas – ir nejaustume nerimo laukdami sąskaitų.

Priešingu atveju trečią kartą liptume ant to paties LRTC grėblio – kurtume naują tinklą, švaistytume valstybės lėšas ir krautume vartotojams ant kupros papildomas sąnaudas.

Tikiuosi, kad dešinių partijų koalicija laikysis deklaruojamų vertybių, o sprendimus priiminės remdamiesi kaštų ir naudos analize (kur kaštuose sumuos visas eilutes, o ne tik pinigines išlaidas) bei neleis Lietuvos progreso stabdyti praėjusios vyriausybės propaguotai „Valstybinio kapitalizmo“ dvasiai.

Mindaugas Ubartas, asociacijos „Infobalt“ direktorius

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Telecentras: kitos panašios naujienos
       2021-03-09 12:03:03

Pokyčiai trijų susisiekimo sektoriaus įmonių valdybose

Veiklą valdybose baigia trys Susisiekimo ministerijos valdomų įmonių – Lietuvos pašto, Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) ir Lietuvos radijo ir televizijos centro (LRTC) - valdybų nariai.
       2021-03-04 09:28:22

Telecentras ragina institucijas atlikti pasiūlymų dėl VKRT vertinimą

Pastaruoju metu žiniasklaidoje yra aktyviai platinamas dar vasario mėnesį agentūros ELTA pagal „Žinių radijo“ pokalbį parengtas tekstas „VRM atstovas: kompromisas – kurti valstybinį kritinio ryšio tinklą su operatoriais“.
       2021-02-15 18:54:22

Teismas iš esmės nagrinės skundą dėl „Mezon“ dažnių pardavimo

Vilniaus apygardos administracinis teismas šiandien nutarė priimti „Telia Lietuva“ skundą dėl „Mezon“ dažnių ir nagrinėti jį iš esmės. Dabar bendrovei „Telia“ teks teismui pasiaiškinti, kaip jos teisės neva buvo pažeistos, jei ji pati tų teisių atsisakė nusprendusi nedalyvauti „Mezon“ verslo pardavimo procese.
       2021-02-10 07:45:17

„Infobalt“ klaidina visuomenę dėl valstybės kritinio ryšio tinklo projekto?

Mobiliojo ryšio operatorių verslo interesus atstovaujanti asociacija „Infobalt“ toliau klaidina visuomenę, aktyviai skelbdama netikslią bei nuslėpdama neparankią informaciją apie valstybės kritinio ryšio tinklo projektą.
Daugiau naujų naujienų
       2021-04-20 17:04:12

Pradedamas paskutinis sudėtingas dujų jungties su Lenkija statybų etapas

Atlikus tris ketvirtadalius Lietuvą ir Lenkiją sujungsiančio dujotiekio tiesimo darbų, pradedamas baigiamasis jungties statybų etapas – dujų apskaitos ir slėgio reguliavimo stoties statyba.
       2021-04-20 15:42:53

Sriubos – puikus būdas praturtinti pavasarinį racioną: kaip paruošti?

Sriuba yra idealus pasirinkimas ieškantiems sveiko, lengvo ir skanaus maisto. Visgi sriubų ant pietų ar vakarienės stalo neretai atsisakoma dėl laiko joms pagaminti stokos.
       2021-04-20 14:12:59

Planuojate įsigyti naują miegamojo lovą? Štai, klausimai sau apie jau turimą

Toks pirkinys kaip miegamojo lova, tarnaus tikrai ne vienerius metus ir net ne penkerius, tačiau vis tiek netruks ateiti diena, kai nuspręsite ją pakeisti nauja.
       2021-04-20 12:57:06

Pavasarinis organizmo valymas: kokie produktai atgaivins kūną

Artėjant šiltajam sezonui, norisi padailinti kūno linijas ir atsikratyti per žiemą apėmusio sąstingio. Vienas iš būdų tai padaryti – organizmo valymas.
       2021-04-20 12:42:11

Vaistininkų komplimentai žmonėms, dar miške apsižiūrintiems, ar neturi erkių

Šiltesnėmis pavasario dienomis daugiau žmonių mėgaujasi laisvu laiku gamtoje. „Eurovaistinės“ specialistai vienareikšmiškai sutinka – laikas lauke tikrai naudingas mūsų sveikatai, tačiau svarbu prisiminti, pasitikrinti, ar namo iš gamtos neparsinešame erkių.
       2021-04-20 12:39:13

Pandemija ir gerovės valstybė: vieni kaupia pinigus, kiti – skursta

Ženkliai sumažėjo kas trečio Lietuvos gyventojo pajamos, beveik tiek pat sako gyvenantys prasčiau nei per pirmąjį karantiną – rodo nevyriausybinių organizacijų užsakymu atlikta apklausa.
       2021-04-20 12:32:20

Seimas supaprastino sutikimo skiepytis tvarką

Seimas pritarė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-267(2), kuriomis apibrėžiam sutikimo skiepytis nuo užkrečiamosios, pandemiją sukėlusios ligos,
       2021-04-20 12:29:00

Dezinfekciniai skysčiai gali sutrikdyti sveikatą: kokių medžiagų vengti

Paviršiams dezinfekuoti skirtas skystis neturėtų būti naudojamas ant rankų, taip pat svarbu atidžiai perskaityti informaciją dezinfekcinio skysčio etiketėje, pataria chemikas.
       2021-04-20 12:16:13

Ministerija: valstybės valdomos įmonės neturi konkuruoti su privačiu verslu

Ekonomikos ir inovacijų ministerija Vyriausybei pateikė atnaujintą Valstybės valdomų įmonių (VVĮ) pertvarkos ir valdymo centralizavimo priemonių planą. Vyriausybė rytoj dar neketina jo svarstyti.
       2021-04-20 12:10:16

Iš ko susideda elektros kaina?

Nuosekliai atsisakant monopolinių elektros energijos tiekimo sąlygų ir kainų reguliavimo, kiekvienas Lietuvos gyventojas gali rinktis jam tinkamą elektros tiekėją. Iki 2023 m. vykstantis pokytis naudingas kiekvienam elektros vartotojui, nes būtent jis sprendžia iš ko ir už kokią kainą pirkti elektrą savo namams.
       2021-04-20 12:01:37

Jau galima įsigyti ekonomišką iš tinklo kraunamą hibridinį „Tiguan eHybrid“

„Tiguan“ – populiariausią „Volkswagen“ Europoje ir geriausiai parduodamą visureigį Baltijos šalyse – jau galima įsigyti ir su iš elektros tinklo kraunama hibridine pavara, kuri apjungia galingą elektros motorą bei 1,4 l TSI variklį.
       2021-04-20 11:43:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1138

Atlikus 19133 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1138. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-19 13:31:46

Ar paprastas skyrybų procesas iš tikrųjų didina skyrybų skaičių Lietuvoje?

Pagal statistiką, Lietuvoje išsiskiria beveik kas antra pora. Dažnai svarstoma, kad prie šios statistikos gali prisidėti skyrybas vykdančių kontorų žadamos greitos ir paprastos skyrybos arba net skyrybos internetu.
       2021-04-19 13:28:43

6 superproduktai, kurie pavasarį turi atsidurti kasdieniame valgiaraštyje

Pavasarį sveikesnės mitybos tendencijos dar labiau pastebimos. Prieš šiltąjį sezoną žmonės nori padailinti kūno linijas ir kartu jaustis žvalūs bei energingi.
       2021-04-19 10:20:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 594

Atlikus 8249 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 594. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-19 09:41:55

Anapilin iškeliavo garsus mikrochirurgas Kęstutis Vitkus

Šįryt Lietuva neteko garsaus šalies rekonstrukcinės ir plastinės mikrochirurgijos gydytojo, plastinės chirurgijos pradininko Lietuvoje prof. Kęstučio Vitkaus. Profesorius mirė eidamas 69-uosius metus.
       2021-04-19 09:34:43

Vilniuje – 9 nauji viešojo transporto maršrutai, 20 ekologiškų autobusų

Iki 2023 m. sostinės viešojo transporto parką papildys dar mažiausiai 22 nauji dujiniai arba elektriniai autobusai, kurie kursuos ir keleivius veš devyniais maršrutais periferinėse miesto teritorijose.
       2021-04-19 09:14:34

Žymios merginos dalinasi patarimais, kaip pasidaryti natūralų makiažą

Natūralus makiažas jau keletą metų iš eilės išlieka viena pagrindinių grožio tendencijų, o karantino metu, kuomet bendraujama tik technologijų pagalba, toks makiažas yra itin aktualus.
       2021-04-19 08:03:09

Įsirengiant saulės ar vėjo jėgainę būtina atkreipti dėmesį į prijungimo sąlygas

Nuolatos augant gyventojų ir verslo susidomėjimui įsirengti atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės ar vėjo – jėgainę, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) klientus ragina atkreipti dėmesį į svarbiausias elektrinių prijungimo sąlygas.
       2021-04-19 08:00:24

Ko dar galima laukti iš COVID-19?

Prof. Juozas Augutis, Vytauto Didžiojo universiteto rektorius. Naujų atvejų prognozės Lietuvoje rodo, kad didinant vakcinavimo tempus atokvėpio nuo didelio naujų atvejų skaičiaus galime tikėtis birželio mėnesį.
       2021-04-18 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 733

Atlikus 13909 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 733. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-17 17:00:47

5 nauji įgūdžiai, kurie gali papildyti jūsų CV

Laiką namuose išnaudokite tikslingai. Pavyzdžiui, išmokite naujų įgūdžių ir įtraukite juos į savo gyvenimo aprašymą. Tam prireiks tik išmaniojo telefono arba kompiuterio, interneto ir šiek tiek motyvacijos.
       2021-04-17 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1276

Atlikus 19040 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1276. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-17 07:29:40

Nelaimingi atsitikimai darbe: ką svarbu žinoti darbdaviui ir darbuotojui

Nepriklausomai nuo Valstybinės darbo inspekcijos informacinio ir konsultacinio darbo rezultatų, parengtų rekomendacijų, inspekcinės veiklos, vis dar pasitaiko, kad žmonės žūsta statybose.
       2021-04-16 17:48:01

Nuolatinis karantino palydovas – akių sausumas

Karantino metu daugelis iš mūsų buvo priversti dirbti ir mokytis iš namų, gyvą bendravimą išmainyti į pokalbius vaizdo skambučiais.
       2021-04-16 14:30:17

Nuo 2021 m. gegužės 1 d. įvedama nauja transporto priemonių savininkų sistema

Vyriausybei siekiant mažinti šešėlį automobilių versle ir apsaugoti automobilių pirkėjų interesus, nuo 2021 m. gegužės 1 d. pradės veikti nauja apskaitos sistema – bus fiksuojami visų transporto priemonių savininkai,
       2021-04-16 14:09:00

M. Skuodis: „Lietuvos paštas“ situaciją dėl siuntų skirstymo stabilizavo

Susisiekimo ministras konstatuoja, kad „Lietuvos paštas“ (LP) padėtį, skirstant išaugusį siuntų srautą, stabilizavo, tačiau visų suinteresuotų pusių lūkesčiai dar nėra patenkinti.
       2021-04-16 13:55:09

Benedikto kiaušinių diena: sugriaukime mitus dėl sunkumų ruošiant šį patiekalą

Balandžio 16-ąją minima Benedikto kiaušinių diena yra ypatinga šventė maisto gurmanams iš viso pasaulio. Šią dieną žmonės raginami išbandyti seniai daugumos pamėgtus priešpiečius, kuriems dažnai pagailima laiko.
       2021-04-16 13:45:35

Top 5 energetikos sektoriaus tendencijos: nuo virtualių elektrinių iki dronų

Apie vandenilį, kaip galimą ateities kurą, jau yra girdėję daugelis iš mūsų. Tačiau ateities energetika neįsivaizduojama ne tik be jo, bet ir be dronų, virtualių elektrinių ar masinio energijos kaupiklių naudojimo.
       2021-04-16 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1117

Atlikus 18687 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1117. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.