Naujienos

Vėžio diagnostikos pasiekimai: tai gydymą perkėlė į kitą lygį

2021-02-15 19:13:50

Prieš keletą dešimtmečių onkologinių ligų diagnostika buvo tokia ribota, kad pacientas galėdavo išgirsti tik nuosprendį – „jums vėžys“. Šiandien situacija yra kitokia.

Dabartinės galimybės, padedančios išsamiai ištirti piktybinį naviką, daugeliu atvejų atveria kelią į tikslesnį onkologinių ligų gydymą ir suteikia pagrindą kurti naujus, efektyvesnius vaistus.

Gydytojos genetikės doc. dr. Jūratės Gruodės teigimu, apie tai, kokias ribotas onkologinių ligų diagnostikos ir gydymo galimybes turėjome prieš dvidešimt ar trisdešimt metų, net sunku kalbėti. Tuo metu nebuvo galima nustatyti tikslios ligos diagnozės, parinkti pacientui reikalingo gydymo.

„Kuo tiksliau nustatome ligą, tuo tinkamesnį gydymą galime parinkti, todėl diagnostikos pokyčiai buvo labai svarbūs. Per pastaruosius dešimtmečius įvyko didžiulė ne tik instrumentinės, bet ir naviko histologinės diagnostikos pažanga. Šiandien jau galime kalbėti apie molekulinę patologiją, kuri leidžia įvardyti onkologinę ligą, jos tipą, potipį, ir, svarbiausia, išaiškinti molekulinį naviko profilį, taip atveriant dar didesnes galimybes parinkti gydymą“, – sako doc. dr. J. Gruodė.

Viskas prasidėjo nuo vieno projekto

Dabar, diagnozavus onkologinę ligą, pacientui gali būti atliktas vėžio genomo tyrimas, nustatytas naviko mutacijų genetinis profilis ir pagrindinės naviko plitimą skatinančios genų mutacijos. Nustačius tokius pokyčius, ieškoma būdų, kaip sustabdyti, užblokuoti pakitusių genų produktus. Tai – taikininės terapijos pagrindas.

„Genetiniai naviko tyrimai ir svarbūs atradimai, tokie kaip Filadelfijos chromosomos atradimas 1959 m., KRAS onkogeno atradimas 1984 m. ir kiti, padėjo molekulinės patologijos pagrindus. Tačiau, ko gero, didžiausius pokyčius nulėmė žmogaus genomo projektas (1990–2003 m.), per kurį buvo paraidžiui iššifruotas visas žmogaus genomas“, – sako doc. dr. J. Gruodė.

Jos teigimu, gautos žinios ir tyrimų metu įgyta patirtis sukėlė didžiulį perversmą ne tik genetinių ligų, bet ir daugelio kitų sričių, taip pat ir onkologijos, diagnostikoje.

„Pagaliau galėjome sužinoti, kokia yra sveiko žmogaus genomo seka, ir palyginti su tuo, kaip atrodo pakitusi tiek žmogaus genomo, tiek naviko ar kokio kito audinio seka. Šis projektas sudarė prielaidas atrasti naujus technologinius sprendimus, diagnostinius įrankius ir gydymo metodus“, – tikina doc. dr. J. Gruodė.

Pasak genetikės, žinios apie visą žmogaus genomo seką leido ieškoti naujų technologinių sprendimų genomui tirti – didesnės skiriamosios gebos, greitesnių technologinių ir informacinės analizės sprendimų, tokių kaip viso genomo hibridizacija, naujos kartos sekoskaita. Tai daug efektyvesni, greitesni ir gerokai pigesni tyrimo metodai, nei naudoti iki tol.

Gydymą perkėlė į kitą lygį

Po žmogaus genomo projekto atlikta kitų žmogaus vėžio projektų. Per juos mokslininkai atrado daug naujų genų, kurių pokyčiai dalyvauja vėžio vystymesi, išsiaiškino patogeninius sąveikos kelius. Nustačius svarbius vėžio procesą paleidžiančius ir palaikančius genų pokyčius, ieškota būdų, kaip patogenines sąveikas blokuoti – užkirsti kelią vėžio plitimui.

Taip šalia visų chirurginių instrumentų, chemoterapinių, radioterapinių vėžio gydymo priemonių atsirado taikininė biologinė terapija. Kai yra žinoma, koks genomo pokytis aktyvavo vėžį, pasitelkus biologinę terapiją blokuojamas dėl mutacijos pakitęs baltymas ir taip stabdomas vėžio vystymasis.

„Pagrindiniai darbai buvo pradėti su kraujo piktybinėmis ligomis, storžarnės vėžiu, melanoma, plaučių vėžiu – mokslininkai atrado, kas užveda tuos mechanizmus, ir sugebėjo pagrindinį mechanizmą užblokuoti. Aišku, vėžys yra pakankamai „protingas“, jis randa kitus kelius, kaip augti, bet ligai toliau progresuojant galime ir vėl daryti tyrimus, ieškoti, kas ją paleido, ir tai blokuoti“, – pasakoja genetikė.

Doc. dr. J. Gruodės teigimu, medicinoje viskas yra tarpusavyje susiję – iššifruojama seka, sužinoma, kas yra norma, ir tada kiekvienoje medicinos srityje galima ieškoti būdų, kurie leistų koreguoti pakitimą – jį blokuoti ar aktyvinti, priklausomai nuo situacijos. Daugiausia tai naudojama onkologijoje, tačiau svarbu ir kitoms medicinos sritims – neurologijai, kardiologijai, hematologai ir kiti.

Genetiniai ar genomo tyrimai?

Genomo tyrimas iš tiesų yra plataus spektro genetinis tyrimas. Jo metu taikomi tam tikri diagnostiniai metodai – DNR, RNR ar baltymų tyrinėjimai. Gydytojos genetikės doc. dr. J. Gruodės teigimu, kalbant apie genetinius tyrimus, svarbu aiškiai atskirti, ką norima ištirti – žmogaus DNR ar naviko DNR.

„Viso žmogaus DNR tyrimas yra tai, kas susiję su žmogaus paveldimumu, tai gali būti genetinis viso žmogaus genomo tyrimas. Jis taikomas, kai įtariame vienokią ar kitokią genetinę ligą ir reikia nustatyti tos ligos priežastį ar polinkį sirgti. Kartais gali reikėti visos triados – vaiko ir abiejų tėvų tyrimų, tokiu atveju yra atliekamas viso genomo arba visos koduojančios dalies – egzomo tyrimas“, – sako genetikė.

Vėžio genetiniai tyrimai atliekami tiksliniai iš navikinių ląstelių DNR. Tam reikia turėti operacinę arba biopsijos medžiagą ir išskirti iš jos DNR, RNR ar cirkuliuojančią naviko DNR – naviko DNR fragmentus kraujo plazmoje, priklausomai nuo to, ko reikia konkrečiam tyrimui. Jeigu tiriama visa DNR, tokiu atveju tai jau yra naviko genomo tyrimas – plataus spektro genetinis tyrimas.

Pasak doc. dr. J. Gruodės, tokį tyrimą galima atlikti bet kurioje vėžio stadijoje. Tyrimo metu siekiama nustatyti naviko prigimtį, jo molekulinį profilį ir parinkti optimalų gydymą.

„Dažnai, kuo labiau pažengusi liga, tuo didesnę reikšmę jos gydymui turi vėžio genomo tyrimas, nes gydymas būna kompleksinis, dažnai neapsiriboja operacija. Tačiau ne visada ištyrus ir atradus pakitimus turime prieinamas galimybes gydyti ligą, taikyti biologines terapijas ar specifines chemoterapijos schemas. Bet kuo daugiau sužinome, kuo daugiau tyrimų atliekame, tuo daugiau galimybių atsiranda kurti reikiamus vaistus“, – sako doc. dr. J. Gruodė.

Pasiruošę specialistai, turime technikos, trūksta finansavimo

Kiekvienais metais Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, genetinės diagnostikos galimybės plečiasi. Kasmet diegiami nauji metodai, atrandami nauji gydymo būdai, paremti naviko mutacijų tyrimais. Tačiau genetiniai tyrimai yra brangūs, ypač viso genomo tyrimai.

Genetikės doc. dr. J. Gruodės nuomone, žengiant koja kojon su pažangiausiomis Vakarų šalimis, Lietuvoje trūksta finansinio lankstumo, kad tas galimybes būtų galima visiškai išnaudoti.

„Norėtųsi, kad Lietuvoje atsirastų naviko viso genomo ištyrimo kompensavimas bent tais sunkiais atvejais, kai liga sunkiai pasiduoda gydymui, nustatomi reti naviko variantai. Tokiu atveju galėtume parinkti tikslingesnį gydymą mūsų pacientams“, – tikina doc. dr. J. Gruodė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Sveikata: kitos panašios naujienos
       2021-03-02 08:38:15

Efektyviausi vaistai nuo inkstų skausmo: kada padeda arbatos, o kada – tabletės

Inkstų skausmas gali kilti dėl įvairiausių priežasčių, o pojūčiai vieni nemaloniausių – skausmas gali būti tiek maudžiantis, tiek priepuolinis.
       2021-02-23 15:15:11

Žiemos traumos: artėjant pavasariui darosi dar pavojingesnės

Itin atšiauri žiema, kalnai sniego, sunkiai praeinamos gatvės ir pamažu artėjantis atitirpimas – atneša dar daugiau traumų. Keičiantis klimato sąlygoms ir pavasarį pradėjus tirpti sniegui – formuojasi ledas, kuris yra vienas iš pagrindinių sunkių traumų priežasčių šaltuoju sezono metu.
       2021-02-11 10:24:33

Tarptautinę prezervatyvo dieną: „prezervatyvai visada madingi“

Vasario 13-ąją (šeštadienį), TARPTAUTINĘ PREZERVATYVO DIENĄ, asociacija „Demetra“ kartu su „AHF Europa“ primena apie saugių lytinių santykių reikšmingumą žmogaus fizinei ir psichologinei sveikatai ir tai, kad prezervatyvas yra “visada madingas”.
Daugiau naujų naujienų
       2021-03-03 17:26:59

Primename – nuo stabligės ir difterijos skiepykitės nemokamai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (toliau ULAC) medikai primena – neužilgo prasidės sodo ir daržo darbai – nepamirškite pasiskiepyti nuo stabligės, bei kartu atnaujinsite skiepus ir nuo difterijos (skiepijama kartu su difterijos komponentą turinčia vakcina).
       2021-03-03 13:39:29

Nuo kito trečiadienio „Regitroje“ atnaujinami praktikos egzaminai

Nuo kovo 10 d., trečiadienio, „Regitroje“ atnaujinami visų kategorijų praktikos egzaminai. Toks sprendimas priimtas po šiandien įvykusio Vyriausybės posėdžio.
       2021-03-03 13:36:44

ES Taryba patvirtino tikslines ribojamąsias priemones Rusijos pareigūnams

Kovo 2 dieną Europos Sąjungos (ES) Taryba patvirtino tikslines ribojamąsias priemones už Aleksėjaus Navalno įkalinimą ir represijas prieš taikius protestuotojus atsakingiems keturiems Rusijos valdžios pareigūnams.
       2021-03-03 13:30:45

Atnaujinami praktiniai vairuotojų mokymai

Nuo kovo 10 d. bus leista atnaujinti veiklą vairavimo mokykloms ir rengti praktinius vairuotojų mokymus. Toks sprendimas šiandien priimtas Vyriausybės posėdyje.
       2021-03-03 13:14:46

Santaros klinikose pradedama naujų SARS-CoV-2 viruso atmainų paieška

Pradedami visų Santaros klinikų laboratorijoje naujai nustatytų atvejų SARS-CoV-2 viruso atmainų B.1.351 bei P.1 atrankiniai tyrimai.
       2021-03-03 09:51:57

Telefono baterija: priežiūra ir dažniausios klaidos

Telefono baterijos ištvermingumas priklauso ne tik nuo baterijos talpos, bet ir nuo telefono naudotojo veiksmų. Technologijų ekspertai pataria, kaip rūpintis telefono baterija ir ko nedaryti, kad ji tarnautų ilgiau.
       2021-03-03 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 503 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8974 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 503 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-03 09:38:25

Užimtumo tarnybos prognozė: kam šįmet geriausiai seksis įsidarbinti?

2021 metais aukštesnes nei vidutines įsidarbinimo galimybes turės šių profesijų atstovai: gydytojai ir slaugos specialistai, inžinieriai, gamybos darbų meistrai ir brigadininkai, statybos darbininkai, sunkiasvorio transporto vairuotojai.
       2021-03-03 09:32:40

Benediktui Vanagui vienu metu atliktos riešo ir peties operacijos

„Kaip sakė Arvydas Sabonis, po 50-ties metų baigiasi garantija. Tačiau pamiršo paminėti, kad ir iki tol (ypač po Dakaro) reikia pasiremontuoti. Galvojau, kad pavyks išvengti skalpelio, tačiau kieno motina yra viltis, visi žinome.
       2021-03-03 09:23:51

KTU kviečia kartu ruoštis 5 pagrindiniams brandos egzaminams

Brandos egzaminai – abiturientų išbandymo metas. Daugumai tai svarbaus etapo pabaiga ir pirmas žingsnis karjeros link, kuris ir įprastai nepraeina be šiek tiek nerimo ar papildomų pastangų.
       2021-03-03 09:12:07

Vaisių ir daržovių laikymas namuose: ką laikyti šaldytuve, o kam tinka kambarys?

Pirmosiomis pavasario dienomis dažniau atsigręžiame į sveikos gyvensenos tendencijas, riebesnius produktus vis dažniau iškeičiame į šviežius vaisius bei daržoves.
       2021-03-03 08:57:56

Kaip dažysimės šį sezoną: 5 karščiausios makiažo tendencijos

Iki šiol dominavę ryškūs ir matiniai tonai pamažu išstumiami švelnių, spindinčių ir pastelinių spalvų, kurios vainikuoja esminį makiažo akcentą – sveikai atrodančią odą bei natūralų įvaizdį.
       2021-03-03 08:38:29

Prie robotų gamintojų durų - eilės. Virusui išvaikius žmones, dirbs mašinos

Robotikos sprendimus kuriančios bendrovės stebi itin išaugusį įmonių poreikį automatizuoti ir tokiu būdu efektyvinti procesus. Su robotikos sprendimais dirbantys kūrėjai sako šiuo metu eilėje turintys daugiau projektų nei iki pandemijos.
       2021-03-03 08:32:44

5 automobilių technologijos, atsiradusios iš telefonų

Automobilių gamintojai vis labiau neriasi iš kailio siūlydami išmanesnius ir inovatyvesnius naujų modelių sprendimus. Nors vienos technologijos orientuotos tik į kelionių saugumą, nemažai diegiama ir dėl vairuotojų patogumo.
       2021-03-03 08:13:47

„Samsung“ pristatė televizorių naujienas, tarp jų – ir tinkamas naudoti lauke

Bendrovė „Samsung“ savo virtualiame renginyje „Unbox&Discover“ pristatė naujus „MICRO LED“ ir „Neo QLED“ televizorius, ekranus, monitorius ir garso sistemas.
       2021-03-03 08:11:19

Ant kelių likusi druska naktimis vilioja stirnas ir briedžius

Priemonės, kuriomis barstomi keliai, vilioja stirnas ir briedžius, ir tai savo ruožtu gali tapti rimtų eismo nelaimių priežastimi.
       2021-03-03 08:07:04

Storas sniego sluoksnis erkėms tarsi antklodė, prasideda erkių sezonas

Epidemiologų teigimu, nors žmonėms šalta ir sniego negailėjusi žiema pridarė nemažai rūpesčių, erkių tokios oro sąlygos greičiausiai nepražudė, tad netrukus parazitai jau ims busti iš žiemos miego.
       2021-03-03 08:00:53

Pasikartokime: kaip apsaugoti asmeninius duomenis?

Kiekvieną sekundę milijonai žmonių naršo internete darbo, asmeniniais, pramogų ar kitais tikslais. Tačiau retas iš jų susimąsto, kiek asmeninės informacijos, naršydamas ar apsipirkinėdamas internete, atskleidžia kitiems.
       2021-03-03 07:52:48

Didėjant Nemuno debitui, Kauno hidroelektrinė didina elektros energijos gamybą

Bendrovė „Ignitis gamyba“ informuoja, kad prasidėjus pavasariui stebima didėjanti vandens prietaka į Kauno marias. Jeigu vandens lygis Kauno mariose toliau kils, tai turės įtakos ir Nemuno vandens lygiui žemiau Kauno A. Brazausko hidroelektrinės (Kauno HE) užtvankos.
       2021-03-03 07:42:43

Ar technologijos – ne mergaičių sritis, jei programavimo pradininkė - moteris?

Lietuvos moksleiviai dažniausiai lanko muzikos ar sporto būrelius, tačiau pastaruoju metu populiariausiųjų penketuke užtikrintai įsitvirtino ir informacinių technologijų užsiėmimai.
       2021-03-02 19:32:18

Nustatyti dar 25 iš Jungtinės Karalystės kilusio (B.1.1.7) viruso atvejai

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL), koordinuojanti koronaviruso sekoskaitos tyrimus Lietuvoje, informuoja, kad nustatyti dar 25 nauji iš Jungtinės Karalystės kilusio (B.1.1.7) viruso linijos atvejai.
       2021-03-02 15:58:05

Beveik pusė visų sukčiavimo nusikaltimų yra padaroma telefonu

Pernai buvo registruota 2264 sukčiavimo nusikaltimų. Telefoninis sukčiavimas sudaro apie 46 procentus, 80 procentų nusikaltimų padaro asmenys, atliekantys bausmę pataisos įstaigose.
       2021-03-02 13:48:57

Kaip apskaičiuojamas suvartotos elektros energijos kiekis?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi nebuitinio vartotojo ir AB ,,Energijos skirstymo operatorius” (ESO) ginčą, įpareigojo operatorių perskaičiuoti priskirtą apmokėti elektros energijos kiekį už laikotarpį, kai netinkamai veikė apskaitos prietaisas.
       2021-03-02 12:44:43

Eksperto patarimai: 5 dažniausios buitinės technikos problemos ir sprendimai

Daugelis neįsivaizduojame savo buities be įvairių ją palengvinančių prietaisų – nuo dulkių siurblio iki šaldytuvo. Tačiau naudojantis jais neišvengiama ir problemų. Laimei, ne visos jos reiškia, kad su vienu ar kitu buitiniu prietaisu teks atsisveikinti.
       2021-03-02 11:01:36

Psichologė: neigiamos emocijos taip pat turi prasmę ir yra mums reikalingos

Neigiamos ar nemalonios emocijos aplanko kiekvieną. Klaidinga manyti, kad reikėtų jų vengti ar netgi slopinti. Pasak „Rimi“ organizuojamo virtualių paskaitų ciklo „Rinkis rūpintis savimi“ psichologės, dėmesingumo valdymo mokytojos Eglės Masalskienės, visos emocijos, teigiamos ir neigiamos, mums yra reikalingos.
       2021-03-02 10:22:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 450 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 7745 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 450 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-02 09:01:09

Darbo rinka atsispyrė antrojo karantino įtakai

Praėjusiais metais dėl karantinų poveikio dirbančiųjų skaičius Lietuvoje mažėjo, tačiau vidutinis darbo užmokestis augo beveik taip pat sparčiai, kaip ankstesniais metais.
       2021-03-02 08:53:12

Pritarta siūlomai prekybos elektra su trečiosiomis šalimis metodikai

Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės vadovaujama Elektros energetikos sistemos sinchronizacijos komisija šiandien pritarė siūlomiems naujos prekybos elektra su trečiosiomis šalimis metodikos principams.
       2021-03-02 08:46:05

Išjudinta Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukcija: gyvūnai gyvens daug erdviau

Aplinkos ministerija išjudino Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukciją – paskelbtas statybos viešųjų pirkimų konkursas. Netrukus gyvūnams bus atnaujinami arba statomi nauji, didesni pastatai ir voljerai, įrengiamos edukacinės erdvės, laboratorijos ir kt.
       2021-03-02 08:41:42

Elektros rinkos barometras: elektra Lietuvoje atpigo 33 proc.

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse sumažėjo trečdaliu – 33 proc. Lietuvoje elektra atpigo iki 42,11 Eur/MWh, Latvijoje ir Estijoje jos kaina siekė 42,02 Eur/MWh.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.