Naujienos

Ar mokame taupyti? 5 patarimai pradedantiesiems

2021-04-14 11:05:42

Mintyse savo pinigus pradedame leisti jų dar nė negavę. Juk išleisti daug smagiau negu taupyti – galima iš karto džiaugtis nusipirktu daiktu, o taupomi pinigai bus išleidžiami tik vėliau ir einamuoju momentu jokio džiaugsmo neteiks.

Vis tik, karantino laikas, kuomet vartojimą apribojome iki būtiniausių poreikių dėl beveik sustojusios fizinės prekybos, suteikia puikias galimybes ugdyti taupymo įpročius ir nesustoti to daryti prekybai laisvėjant. Tad nuo ko gi pradėti?

Tiksliai žinokite, kiek ir kam išleidžiate, tą darykite išmaniai

Kartais taupymo procese sunkiausia tik pradžia. Tačiau žingsnis po žingsnio, taupymo procesas gali tapti ne tik atbaidantis, bet ir patrauklus. Jau kuris laikas populiaru darytis asmenukes, tad kodėl gi jos nepadarius ir savo finansams? Pradėkite stebėti ir fiksuoti visas savo išlaidas: kiekvieną kavą, išgertą ne namuose, naują drabužį, namų apyvokos daiktą, nusipirktą knygą ir t.t. Kai turėsite šiuos duomenis, suskirstykite skaičius pagal tikslines kategorijas. Pavyzdžiui, maisto prekės, maistas ne namuose, komunalinės paslaugos, finansiniai įsipareigojimai, jeigu jų esama (būsto paskola, lizingas, kiti finansiniai įsipareigojimai), transporto išlaidos, telekomunikacijų išlaidos ir t.t. Atlikus grupavimą, pamatysite, kur ir kam tiksliai išleidžiate, kurios išlaidos būtinosios, o kurios – atsitiktinės. Būtent jų galite nesunkiai atsisakyti ir pinigus perskirstyti kitaip.

Savo išmaniuosiuose įrenginiuose galite įsidiegti pajamų ir išlaidų stebėjimo programėlę. Šiuolaikinės programėlės turi daugybę funkcijų, kurios palengvina procesą ir jį automatizuoja, t.y. ne tik grafiškai atvaizduoja išlaidas pagal kategorijas, tačiau kai kuriais atvejais suteikia galimybę nuskaityti pirkinio čekį ir jį sukelti į atitinkamą išlaidų kategoriją. Kita vertus, daugelis Lietuvoje veikiančių komercinių bankų savo klientams siūlo nemokamą biudžetavimo paslaugą prisijungus prie el. bankininkystės.

Taupykite ne tai, kas lieka po visų išlaidų. Taupykite pirmiau, nei išleidžiate

Šią frazę kartą yra ištaręs investuotojas, vienas turtingiausių pasaulio žmonių, Warren Buffett, kai buvo paklaustas, ką galėtų patarti kitiems. Šiuose žodžiuose yra daug išminties: jeigu taupymą paliekame savieigai, tikėtina, kad dėl neplanuotų ir spontaniškų pirkinių, taupymui skirta pinigų suma sumažės arba jos išvis neliks.

Tik gavus pajamas, iš karto bent dalį jų reikėtų atidėti į atskirą sąskaitą. Galima sudaryti periodinio mokėjimo sutartį su banku, kad automatiškai, tik gavus įplaukas, tam tikra pinigų suma būtų atidedama. Specialistai rekomenduoja atidėti bent 10 proc. savo pajamų. Vis dėlto, jeigu žmogus turi deficitinį biudžetą, net ir 10 proc. gali pasirodyti per didelė suma, tad pradėkite nuo 2 proc., vėliau didinkite iki 5 proc. ir t. t. Jeigu galimybės leidžia, taupymo procentas gali būti kur kas didesnis.

Nusistatykite išlaidų prioritetus

Egzistuoja pačios įvairiausios teorijos, kaip skirstyti savo finansus. Vienose iš jų teigiama, kad pirmiausia dalį savo pajamų reikėtų skirti taupymui, finansiniams įsipareigojimams dengti (jeigu tokių esama), maistui, komunalinėms ir telekomunikacijų paslaugoms, transportui, sveikatinimuisi, rūbams, kultūrai, pramogoms ir t.t.

Taupymas ir finansiniai įsipareigojimai visuomet turėtų būti prioritetas, o visos kitos išlaidos gali būti lanksčiau skirstomos egzistencinėms reikmėms patenkinti, pagal kiekvieno žmogaus poreikius ir galimybes.

Remiantis populiaria profesorės Elisabeth Warren 50/30/20 taisykle, rekomenduojama savo pajamas paskirstyti poreikiams, norams ir finansiniams tikslams pasiekti. 50 proc. savo biudžeto skirti būtiniausiems dalykams, pavyzdžiui, būstui ir maistui (poreikiams), 30 proc. – savo nuožiūra (norams) ir bent 20 proc. – taupymui (finansiniams tikslams pasiekti).

Jeigu netikėtai atsirado pajamų, pusę jų iš karto atsidėkite ateičiai, o likusią pusę išleiskite kasdieniam vartojimui. Tarkime, įprastos asmens pajamos yra 1000 eur, tačiau už gerus darbo rezultatus žmogus gauna 500 eur priedą. Vadinasi, 250 eur reiktų atsidėti taupymui, o likusius 250 eur išleisti tam, kam tuo metu reikalinga. Tokiu būdu bus suteikiama laisvė norams, bet tuo pačiu ir taupoma užsibrėžtam tikslui.

Išsikelkite motyvuojantį ilgalaikį tikslą

Būtent tikslas gali mus motyvuoti arba priešingai – demotyvuoti. Taupyme, kaip ir sporte – pasiekus išsikeltą tikslą, patiriamas džiaugsmas, euforija, tad norisi siekti dar geresnių rezultatų ir kartelę didinti.

Tikslai skirstomi į finansinius ir nefinansinius, ilgalaikius ir trumpalaikius. Didžioji dalis mūsų tikslų – nuperkami, tad jiems reikalinga konkreti pinigų suma. Ją sutaupę, norimą tikslą galėsite nesunkiai įgyvendinti. Kita vertus, tokie tikslai kaip laimė, meilė, sveikata – neturi piniginės išraiškos ir, deja, negali būti nuperkami. Paradoksas – brangiausia, tai – kas neįperkama. Bet ar tai reiškia, kad neverta taupyti ir siekti finansinių tikslų? Turbūt, ne. Kaip kartą yra pasakęs buvęs JAV prezidentas Ronaldas Reaganas, „Pinigai negali nupirkti laimės, bet tai neaebejotinai gali suteikti geresnės kokybės prisiminimus“.

Kad save motyvuotume, galime nusistatyti mažą, nesunkiai pasiekiamą trumpalaikį tikslą kažkam įdomiam, bet pakankamai dideliam įsigyti, ko greičiausiai negalėtumėte nusipirkti tiesiog iš algos. Pavyzdžiui, naujas išmanusis telefonas ar šventinės dovanos sau. Pasiekę mažesnius tikslus ir mėgaudamiesi smagiu atlygiu, kuriam sutaupėte, sustiprinsite įprotį ir įgausite psichologinį pagreitį, dėl kurio taupymo procesas taps nevarginantis, o priešingai – malonus ir motyvuojantis.

Sutaupytus pinigus išleiskite apgalvotai

Remiantis Lietuvos banko 2021 m. duomenimis, šiuo metu gyventojų santaupos komercinių bankų indėliuose yra rekordinėse aukštumose – siekia apie 18 mlrd. eur. Vadinasi, vienam gyventojui tenka apie 6,4 tūkst. eur santaupų.

Kur panaudoti sukauptas lėšas yra pačių įvairiausių variantų – nuo gyvenamojo būsto remonto, savo kvalifikacijos kėlimo iki finansinių aktyvų (akcijų, obligacijų, investicinių fondų vienetų ir pan.) ar nekilnojamojo turto pirkimo.

Vis dėlto, ne taip svarbu, kam pinigai bus panaudoti. Svarbu, kad santaupos būtų išleistos tam, ko iš tiesų reikia, ir kas kuria pridėtinę vertę ateityje. Būtent tai gali motyvuoti ir skatinti racionaliai elgtis su savo pinigais.

Parengė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Verslo vadybos fakulteto prodekanė dr. Kamilė Taujanskaitė

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-11 20:00:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1226

Atlikus 22054 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1226. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-11 19:13:07

Aptikus 10 tūkst. tonų asbesto atliekų aplinkos ministras kreipsis į teisėsaugą

Vilniaus miesto pakraštyje aptikus nelegalų pavojingų atliekų sąvartyną, aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada kreiptis į prokuratūrą kaltininkams surasti.
       2021-05-10 20:42:33

Elektriniai paspirtukai: kaip išsirinkti ir saugiai naudotis?

Šiltojo sezono metu elektriniai paspirtukai tampa viena populiariausių judėjimo mieste ar kurortuose priemone. Technologijų ekspertai dalinasi patarimais, į ką atsižvelgti renkantis paspirtuką ir primena svarbiausias saugaus važiavimo taisykles visiems paspirtukų vairuotojams.
       2021-05-10 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 786

Atlikus 6734 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 786. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-09 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 883

Atlikus 13039 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 883. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-08 19:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1512

Atlikus 25684 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1512. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.