Naujienos

Darbo ir asmeninio poilsio balansas: kaip išmokti nubrėžti ribas?

2021-06-04 07:23:58

Pandemijos metu įsitvirtinusi darbo iš namų kultūra daugeliui tapo sudėtingu iššūkiu. Kaip išmokti suderinti darbo ir asmeninio gyvenimo balansą?

Kaip sugrąžinti išsitrynusias ribas ir užtikrinti, kad nenukentėtų nei efektyvumas darbe, nei asmeninis gyvenimas.

Konsultacijų bendrovės „McKinsey&Co” atlikta apklausa apie nuotolinį darbą pandemijos metu parodė, kad ženkliai išaugo darbuotojų efektyvumas ir mokymų paklausa. Vis dėlto didžiausius iššūkius verslo organizacijose kėlė ir ypač išaugęs darbuotojų perdegimas, sumenkęs bendradarbiavimas tarp kolegų, technologinės infrastruktūros ir saugumo reikalavimų užtikrinimas bei darbotvarkės suvaldymas.

Įžvalgomis apie tai, kaip padėti darbuotojui nepagilinti darbo ir asmeninio gyvenimo konflikto dalijasi JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ žmonių ir organizacijos vystymo direktorė, ISM profesorė dr. Raimonda Alonderienė.

Balanso ribos nyksta

Anot „Devbridge“ personalo direktorės, darbo ir asmeninio gyvenimo balansą galima būtų prilyginti kone esminei ekonominei problemai, kai neriboti norai bei poreikiai susiduria su ribotais ištekliais.

„Paroje turime ribotą valandų skaičių, sąskaitoje – ribotą pinigų sumą. Yra asmeninės energijos ir idėjų ribos. Neįmanoma įgyvendinti visų norų, tad šioje frustracijoje imame ieškoti balanso. Kaip subalansuoti darbą ir asmeninį gyvenimą? Kaip subalansuoti vaidmenis (tėčio/mamos, vyro/žmonos, kaimyno/-ės, profesinį)? Iki pandemijos darbo ir asmeninio gyvenimo balansas buvo suvokiamas taip – noriu kokybiškai realizuoti save darbe, tačiau kartu rasti laiko ir energijos veikloms po darbo, t.y. nenoriu gyventi, kad (tik) dirbčiau. Pandemijos metu darbas tiesiogine šio žodžio prasme atėjo į asmeninį gyvenimą. Kai darbo vieta yra miegamajame ar virtuvėje, kažin ar galima kalbėti apie griežtą darbo ir asmeninio gyvenimo atskyrimą“, – įsitikinusi personalo vadovė.

Darbostogos nėra išeitis

R. Alonderienės teigimu, kalbant apie balansą, svarbu įvardyti, kad balansas yra procesas, jo paieškos ir jo išlaikymas niekada nesibaigia.

„Taip, kaip akrobatas ant lyno geriausiai geba balansuoti judesyje, taip ir kitose srityse balansas yra ilgalaikio proceso dalis. Antra vertus, balansas yra labai asmeninis kiekvieno darbuotojo reikalas. Kiekvienas žmogus skirtingais gyvenimo etapais turės ir skirtingą savo norų rinkinį. Pavyzdžiui, tėčiui ar mamai su mažu vaiku įmonės savaitgalio renginiai ar darbostogos bus mažiau patrauklios nei šeimos neturinčiam ar vaikus užauginusiam darbuotojui. Į tai būtina atsižvelgti“, – sako vadovė.

Biuras padeda išlaikyti rutiną

Pasak žmonių ir organizacijos vystymo direktorės, nors ribos tarp asmeninio ir darbinio gyvenimo išsitrynė, tokį pokytį galima išnaudoti kūrybiškai, stiprinant komandą ir jai padedant šiame iššūkių laikotarpyje.

„Viena vertus, šių dviejų veiklų susiplakimas neabejotinai kelia iššūkių – arba sunku pajusti, kada darbo pradžia arba prisiversti apskirtai dirbti, kita vertus, neliko darbo pabaigos. Žmogui labai daug suteikia simbolinės rutinos puoselėjimas – atvažiavimas į darbą ir išvažiavimas, darbo apranga, skirtingos pokalbių temos darbe, kitokia darbo kava ir pan. Šios „prabangos“ karantino metu neliko. Kita vertus, įmonės turi galimybę jautriai pažvelgti į šią situaciją ir „sudalyvauti“ asmeninėse darbuotojo veiklose, pavyzdžiui, pasiūlyti nuotolinius užsiėmimus vaikams, įtraukti visą šeimą į įmonės renginius.

Kai ruošėme pirmą nuotolinį metų pradžios renginį „Devbridge“, puikiai supratome, kad renginys, stebint ekraną iš namų, nėra vien tik darbuotojo renginys. Tad įtraukėme šeimas – visa šeima gavo į namus vakarienę, specialius renginio marškinėlius. Vaikai galėjo džiaugtis vaikiškų filmų pasirinkimais ir skanumynais, kol tėveliai stebėjo oficialią įmonės programą ar įsitraukė į pramogines veiklas“, – pavyzdį pateikia R. Alonderienė.

Būtina susitarti su vadovu

Personalo direktorės teigimu, vienas iš svarbiausių patarimų, siekiant išlaikyti darbo ir poilsio erdvės balansą, pirmiausia atvirai pasikalbėti su savo tiesioginiu vadovu.

„Būtina susitarti su vadovu, kada prasideda ir baigiasi darbuotojo darbo diena. Gal vieni geriau dirba rytais, o kitiems reikia kelių valandų pertraukos dienos viduryje. Šio susitarimo laikymasis reiškia pagarbą ir darbuotojo privatumui, kad nesuskambėtų telefono skambutis 21 valandą vakaro, nes „gi vis tiek iš namų dirbi“. Vadovui būtina padėti darbuotojui nusistatyti dienotvarkę ir taip pat nepamiršti netradicinių būdų, siekiant nuolat su juo palaikyti ryšį, tačiau tuo pačiu ir stengiantis neperžengti jo asmeninės erdvės ribų. Tai padės ne tik pastebėti darbuotojo emocinę būseną, bet ir užtikrinti jo gerovę, o gal net ir laiku užkirsti kelią pirmiesiems perdegimo sindromo požymiams“, – pataria R. Alonderienė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-06-14 17:27:20

TVF gerina Lietuvos ekonomikos augimo prognozes, bet horizonte mato ir rizikų

Lietuvos ekonomikos padėtis šiuo metu yra palanki stipriam augimui, jis paspartės šių metų antrąją pusę, konstatuoja Tarptautinis valiutos fondas (TVF), prognozuojantis, kad šalies ekonomika šiais metais augs 4,4 proc.
       2021-06-14 17:16:53

Gegužę elektra Lietuvoje brango 13 proc.

Lietuvoje elektros energijos kaina gegužę siekė 50,35 Eur/MWh – palyginti su balandžio mėn., ji buvo 13 proc. didesnė. Latvijos ir Estijos pardavimo vietose vidutinė mėnesio elektros energijos kaina siekė 48,42 Eur/MWh – 11 proc. daugiau nei balandį.
       2021-06-14 15:03:49

Ankstyvojo ugdymo ekspertai: tėvai – savo vaikų smegenų skulptoriai

Žmogaus smegenys yra plastiškos ir vystosi visą jo gyvenimą. Tačiau, mokslininkų teigimu, per pirmąsias 1000 gyvenimo dienų jos auga greičiausiai ir jose vyksta svarbiausi asmenybę, charakterio savybes ir net sėkmę ateityje nulemiantys procesai.
       2021-06-14 12:06:11

Kaip prie inovacijos sėkmės rinkoje prisideda gera komunikacija?

Verslo atstovai vartotojams kone kasdien pristato aibę naujų produktų ar paslaugų. Tačiau net ir patys inovatyviausi produktai patiria nesėkmę, jeigu nėra tinkamai pristatomi vartotojams ar jais nesusidomi gamintojai.
       2021-06-14 11:47:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 66

Atlikus 4112 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 66. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-14 10:32:02

Nagų grybelis: atsiradimo priežastys ir kaip jį panaikinti?

Rūpintis savo sveikata ne tik reikia, bet ir privaloma. Nevertėtų praleisti pro pirštus atsiradus net menkiausiems dariniams. Visi žinome tą jausmą, kai ore tvyro tvanka, o uždara avalynė siunčia signalą apie „perkaitusią“ pėdą.
       2021-06-14 09:38:08

Salotos be padažo – ne salotos: top 5 padažai, kuriuos privalote išbandyti

Šiltuoju metų laiku atsigręžiame į sveikatingesnę mitybą, valgome daugiau lengvesnio maisto ir ruošiame sezoninių daržovių salotas. Juolab kad vasarą su įvairiausiais salotų receptais tampa dar lengviau eksperimentuoti.
       2021-06-13 09:47:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 117

Atlikus 8005 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 117. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-12 11:54:11

Lašiša ant grilio: receptas, kuris patiks net ir nemėgstantiems žuvies

Vasara ir įsibėgėjantis grilio sezonas skatina leistis į eksperimentus ir ant kepsninės ruošti įvairiausius patiekalus. Daugelis ieško įdomesnių receptų bei skonių, o juos atrasti padeda ir ant žarijų kepta lašiša, ypač panaudojant vieną netikėtą ingredientą.
       2021-06-12 11:46:32

Rytoj vilniečiams – 2000 „Janssen“ vakcinų be registracijos

Šį sekmadienį vilniečiams bus pasiūlyta kiek daugiau nei 2000 laisvų „Janssen“ vakcinų – norintys pasiskiepyti galės atvykti į „Litexpo“ be registracijos, nuo 10 iki 16 valandos.
       2021-06-12 11:17:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 221

Atlikus 19399 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 221. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-12 05:38:18

Juodkalnija: gidas papasakojo, ką būtina pamatyti ir aplankyti

„Kai žmonės nusileisdavo Tivato oro uoste, jų akyse dažnai matydavau daug klausimų. Jie suprasdavo, kad yra Balkanuose, bet kokia tai šalis dažnam trūkdavo supratimo“, – apie keliautojų dar mažai atrastą Viduržemio regiono perlą – Juodkalniją – pasakoja joje gidu dirbęs Šarūnas Gurskas.
       2021-06-11 17:01:50

68-erių Birutė įrodė, kad judėjimas – jaunystės šaltinis

Judėjimas – sveikatos, grožio ir jaunystės šaltinis, sako žingsniavimo entuziastė Birutė Giedraitienė. Norint aktyviau leisti laiką, nebūtina užsiimti varginančiomis treniruotėmis.
       2021-06-11 16:49:13

Vokietijos kompanija Lietuvoje filmuoja serialą: Hofburgo rūmus atrado Vilniuje

Vilniuje įsibėgėjo „Bavaria Film“ grupei priklausančios vokiečių kino gamybos kompanijos „Story House Pictures GmbH“ serialo „Sisi“ filmavimo darbai, truksiantys vasarą. Filmavimo metu Lietuvoje investuojami keli milijonai eurų, o tarptautinėje komandoje dirba beveik 100 lietuvių.
       2021-06-11 16:36:52

Pokyčiai finansų ir bankininkystės srityje: ko laukti ateityje?

9-tojoje Bankininkystės ir finansų konferencijoje „Tektoniniai poslinkiai bankininkystėje“, didžiausių Lietuvoje veikiančių bankų vadovai bei Švedijos bankų ir „Fintech“ industrijos atstovai aptarė iššūkius,
       2021-06-11 13:59:32

Kankina nuolatinis nuovargis? 8 būdai įsikrauti energijos

Sakoma, kad mums tiek metų, kaip jaučiamės patys. Tačiau ką daryti, jei jaučiamės seni, pavargę ir vos pavelkame kojas? Laimė, yra daugybė paprastų būdų, kaip įsikrauti energijos.
       2021-06-11 13:50:17

Ispanija turi grąžinti nesuderinamą pagalbą iš DTT (antžeminės TV) operatorių

Europos Komisija (EK) padarė išvadą, kad antžeminių operatorių gauta pagalba skaitmeninant ir plėtojant antžeminės televizijos tinklą atokiose Ispanijos vietovėse prieštaravo ES valstybės pagalbos taisyklėms.
       2021-06-11 12:07:20

Upėje plūduriuojantis išmanus būstas – ar išdrįstumėte tokiame apsistoti?

Įsivaizduokite Nemune ar Neryje plūduriuojančius apartamentus, kuriuose apsistoję svečiai gali mėgautis tekančios upės vaizdais ir praplaukiančiais laivais.
       2021-06-11 11:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 155

Atlikus 20483 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 155. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-10 12:14:03

Klasika tapę šaltibarščiai – kitaip: išbandykite receptus su vėžių uodegėlėmis

Vasaros lietuviai neįsivaizduoja be šaltibarščių ir ši ryškiaspalvė šaltsriubė jau tapo tikra karštos dienos valgiaraščio klasika.
       2021-06-10 12:05:08

Ekspertų prognozės: kaip darbas iš namų paveiks biurų poreikį?

Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai.
       2021-06-10 11:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 212

Atlikus 20905 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 212. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-10 09:30:43

Specialistai atskleidžia naujausią tendenciją – duomenų mokslas bus naujasis IT?

Įstaigos, valstybės tarnybos, mobiliojo ryšio operatoriai, bankai, parduotuvės, transporto ir kitų verslo sričių įmonės, socialiniai tinklai ir išmanieji įrenginiai kasdien sukaupia milžinišką duomenų kiekį.
       2021-06-10 09:20:34

Seimas pritarė siūlymui keisti kompensuojamųjų vaistų skyrimo tvarką

Seimas pritarė Farmacijos įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-337(2), kuriomis sudaromos sąlygos geresniam kompensuojamųjų vaistinių preparatų prieinamumui užtikrinti.
       2021-06-09 20:08:33

Top 5 naudingiausi vasaros supervaisiai

Orams vis labiau lepinant, į parduotuves atkeliavo ir tikri šiltojo sezono pranašai – švieži ir sultingi egzotika dvelkiantys vaisiai. Be kvapnių persikų, nektarinų, arbūzų ir melionų vasara sunkiai įsivaizduojama.
       2021-06-09 20:04:31

Nepraleiskite knygų naujienų

Tikriausiai girdėjote posakį, jog norint perskaityti visas parašytas knygas, reikia nugyventi ne vieną gyvenimą? Tai tikra tiesa. Ypač šiomis dienomis. Knygynų lentynos lūžta nuo naujų knygų, o skaitytojams sunku išsirinkti tą pačią geriausią.
       2021-06-09 19:52:38

Skrydžio planas atostogoms: kokias vietas verta aplankyti Ispanijoje?

Ispanija – nuo seno turistų mėgstama šalis, kuri pasižymi įspūdingais paplūdimiais, akį traukiančia architektūra ir istorinėmis vietomis, o sau patrauklių vietų gali rasti tiek ramaus poilsio norintys keliautojai, tiek pageidaujantys aktyvių atostogų.
       2021-06-09 19:45:13

Sveiki ir gaivūs vasariški desertai, kurie nepakenks kūno linijoms

Vasarą norisi pasilepinti saldžiu kąsneliu, tačiau kartu ir išsaugoti dailias kūno linijas. Nors laikantis subalansuotos mitybos desertais piktnaudžiauti nevertėtų, šiltasis metų laikas itin palankus pasimėgauti sveikesniais saldumynais.
       2021-06-09 19:39:50

„Vilniaus planas“ sukurtoje aplikacijoje – visas Vilniaus eismo organizavimas

SĮ „Vilniaus planas“ sukurtoje aplikacijoje atvaizduojamos visos eismo organizavimo priemonės, tarp kurių daugiau nei 1 400 km Vilniaus miesto gatvių (horizontaliojo ženklinimo) elementų ir daugiau nei 60 000 vertikaliojo kelio ženklų.
       2021-06-09 19:32:17

5 naudingos mobilios programėlės nepamirštamai ir smagiai vasarai

Vasara visuomet pralekia greitai, todėl būtina pasimėgauti kiekviena šilta diena. Šiais laikais lengva pasimesti informacijos gausybėje, tačiau visą reikalingą informaciją vienoje vietoje turėti padeda mobiliosios programėlės.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.