Naujienos

Svajonės pildosi: nuo vieno kompiuterio ir dėvėto stalo iki dvidešimtmečio

2021-06-08 18:23:14

Leidybos namai „Terra Publica“ birželio 8 dieną švenčia dvidešimtąjį gimtadienį. Nuo ko prasidėjo jų gyvavimas, kokie sunkumai ir pakilimai lydėjo įmonę ir kas yra knyga jos sudarytojams?

Apie šiuos ir kitus klausimus atvirai kalbamės su rašytoja, Metų vaikų knygos (2014 m.) autore, leidybos namų „Terra Publica“ direktore Danguole Kandrotiene.

Nuo mažens žinojo – bus rašytoja

„Visą laiką žinojau, kad būsiu rašytoja, ir norėjau ja būti, tik negalvojau, kad rašysiu vaikams, – prisimena Danguolė Kandrotienė. – Manau, kad knygos ir leidyba yra mano gyvenimo kelias.“

„Tiesa, studijavau visai ne filologiją, kaip daugelis galbūt mano. Baigiau verslo vadybą, ir visgi pasukau knygų leidybos kryptimi. Abu su vyru (Vytautu Kandrotu – taip pat rašytoju, keliautoju ir žurnalistu, – I. A.) matėme, kad trūksta kelionių vadovų, knygų apie Lietuvos miestus, regionus, ir taip nuo vieno projekto keliavome prie kito. Nuo 2009-ųjų pradėjome leisti knygas vaikams. Iš tokio šeimyninio, idėjinio verslo išaugome į įmonę, kuri dabar išlaiko dvidešimt darbuotojų ir yra apie 100 kūrybinių darbuotojų industrijos šerdis“, – džiaugiasi leidybos namų direktorė.

Verslo pradžia: vienas kompiuteris, dėvėtas stalas ir darbas naktimis

Danguolė prisimena, kad verslo pradžia nebuvo lengva. „Prieš dvidešimt metų teturėjome vieną kompiuterį ir dėvėtą stalą“, – atskleidžia direktorė.

Pasak pašnekovės, didelę įtaką darbui turėjo tuometinių technologijų netobulumas, interneto lėtumas ir labai ilgas valandas trunkantis knygos maketo paruošimas spausdinti. Todėl darbas vykdavo ir naktimis. „Šiuo metu visi procesai vyksta gal penkiasdešimt kartų greičiau“, – priduria rašytoja.

Kalbėdama apie smagius įvykius, pašnekovė prisimena adrenaliną, begalinį džiaugsmą, kuris užliedavo kūną parašius pirmuosius kūrinius. Tačiau ji taip pat sako, kad kai rašytojas išleidžia daugiau nei dešimt knygų, šis jausmas pamažu silpsta.

„Džiaugsmas tampa „darbinis“, jis nebeteikia tiek daug euforijos. Jau nebelauki kiekvienos knygos su nerimu, o tiesiog dirbi – intensyviai, planuotai. Knygos parengimo metu darai maksimaliai tiek, kiek gali daryti. Ir laiko glostyti naują savo leidyklos knygą, grožėtis ja kaskart lieka vis mažiau“, – sako rašytoja.

Pataria nelaukti įkvėpimo – viskas priklauso nuo kompetencijos, analizės ir žinių

Paklausta apie tai, iš kur kyla minčių naujiems projektams, knygoms, edukacijoms, rašytoja tvirtina, kad pačios originaliausios mintys kyla būnant tarp kitų žmonių, seminaruose, mokymuose. „Aš tam tikrą vidinę tylą randu tada, kai kiti kalba. Dažnai iš mokymų ar seminarų parsivežu net ne vieną idėją savo knygoms ar projektams“, – atvirauja Danguolė.

Rašytoja priduria, kad niekada nelaukia įkvėpimo, ypač kalbant apie negrožines, pažintines knygas ir kelionių vadovus. Jos nuomone, viskas priklauso nuo kruopštaus darbo, domėjimosi savo sritimi, nuolatinio mokymosi.

„Jeigu norėsi būti rašytoju, parašyti knygą, tai tu ją ir parašysi, tiesiog reikia susidėlioti planą, skirti daug valandų ir dirbti nelaukiant įkvėpimo. Tiki taip gimsta knygos, kad ir koks genijus būtum“, – sako Danguolė.

„Verslininkas turėtų galvoti kaip vaikas – kad gyvenime yra taisyklės, bet nėra neįveikiamų tvorų“ (D. Kandrotienė)

Paklausta apie rašytojos, ypač vaikų literatūros ir direktorės pareigų suderinimą, Danguolė pripažįsta, kad tai nėra lengva.

„Direktorius dažniausiai įsivaizduojamas su raukšle kaktoje, rimtas ir disciplinuotas, o vaikų literatūroje reikia prisiderinti prie savo skaitytojo amžiaus. Tas amžius gali būti įvairus. Vaikai paprastai yra labai smalsūs, o būti smalsiam versle – taip pat yra didelis privalumas. Juk vaikai dažniausiai nežino jokių ribų, tvorų, sienų. Manau, kad tai yra labai teisingas požiūris į gyvenimą“, – sako Danguolė.

Karantinas atnešė leidyklai ne tik praradimų, bet ir atradimų

Daugelis kultūros sričių karantino metu patyrė nuostolių dėl sustabdytos veiklos. Danguolė pripažįsta, kad edukacijos, kurios leidyklai yra labai svarbios (leidykla rengia edukacijas vaikams ir jaunimui jau 6 metus; edukacijos įtrauktos ir į Kultūros paso programą, – I. A.), taip pat buvo sustabdytos. Tačiau ji priduria, kad išaugo žmonių noras žaisti stalo žaidimus, skaityti knygas ir keliauti po Lietuvą. Taigi, „Terra publica“ šiuo metu leidžia ne tik knygas, bet ir stalo žaidimus. Naujausias, skirtas ateinančiam turizmo ir vasaros sezonui, – žaidimas visai šeimai ,,Įdomiausios kelionės po Lietuvą“.

Leidykla turi ir daugiau ambicingų planų: planuoja leisti dar daugiau aukštos meninės vertės knygų vaikams ir paaugliams, Lietuvos rinkai pasiūlyti daugiau pažintinių lavinamųjų žaidimų, skirtų žaisti namuose ir mokykloje. Kuriamos naujos edukacijos vaikams ir suaugusiesiems.

Asmeninių kūrybinių planų turi ir Danguolė – jos sukurtas literatūrinis personažas Pasaiba iš knygų iškeliavo į edukacijas, pažintinius leidinius, o netrukus – apsigyvens ir unikaliame stalo žaidime. Rašytojos planuose – ir keletas autorinių knygų vaikams.

„Labai įdomu, kad karantino metu išryškėjo kultūriniai skirtumai tarp Lietuvos ir Vakarų šalių. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, Italijoje, Vokietijoje, Airijoje žmonės kovojo už knygas. Vienur, nepaisant draudimų, buvo atidaromi knygynai. Kitur – knyga laikyta būtinuoju produktu. Knygos buvo pristatomos įvairiausiais būdais. Pavyzdžiui, italai kibirėliais kėlė knygas į balkonus, kad tik žmonės galėtų skaityti. Mūsų šalyje knygynai ilgą laiką buvo uždaryti, gelbėjo tik elektroninė prekyba“, – atskleidžia Danguolė.

„Knyga – žmogaus minčių ir laisvės forma“ (D. Kandrotienė)

Paklausta apie tai, ko norėtų palinkėti sau ir leidyklai, rašytoja prisipažįsta, kad labiausiai norėtų gyventi visuomenėje, kurioje knyga būtų suprantama kaip žmogaus tobulėjimo ir laisvės įrankis.

„Kas iš tiesų yra knyga? Knyga nėra popierius, dažai ir gražus viršelis – ji gali būti ir kitų formų, ne tik popierinė. Knyga visų pirma yra turinys. Tačiau būtent spausdinta knyga yra klasikinė turinio perdavimo forma, ir karantinas parodė, kokia ji reikalinga ir vis dar patraukli. Kiek daug malonumo teikia verčiami popieriaus lapai, atotrūkis nuo ekrano, triukšmo, laikas sau ir su savimi. Popierius yra rūšiuojamas ir perdirbamas, tad skeptikai, kalbantys apie kertamus medžius, yra toli nuo tiesos. Knygų spausdinimo technologijos, kaip ir rašto atsiradimas, pakeitė visos žmonijos istoriją. Jei prie visų buities įrenginių pridedamos instrukcijų knygelės, tai knygai instrukcijos nereikia – tai tobulas žmogaus išradimas“, – dalijasi mintimis rašytoja. – Sąmoningas knygų skaitymas – laisvos, išsilavinusios, augančios ir auginančios visuomenės požymis. Sau, savo leidyklai ir savo šaliai labiausiai norėčiau palinkėti būtent laisvų ir išsilavinusių žmonių.“

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2025-07-03 09:10:53

8 už: kodėl užsakovai statyboms vis dažniau renkasi generalinės rangos paslaugą

Šiandieninėje statybų rinkoje matome aiškų poslinkį: vis daugiau užsakovų projektus įgyvendina pasitelkdami generalinę statybos rangą.
       2025-06-24 19:16:19

Sezonui ruošiasi ir sukčiai: 5 dažniausiai pasitaikantys turistų spąstai

Vasaros metu daugiau keliaujame, tačiau atostogų sezonui ruošiasi ne tik poilsiautojai, bet ir sukčiai. Į ką verta atkreipti dėmesį, kad kelionės neapkartintų finansiniai nuostoliai, pasakoja „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
       2025-06-20 09:52:52

Įsigijus naują būstą, atkreipkite dėmesį ir į sprendimus susijusius su elektra

Planuojant įsigyti nuosavą būstą, visuomet atidžiai įvertinama jo vieta: atstumas iki darbo, vaikų darželių ar mokyklų, pati rajono infrastruktūra. Vis dėlto ne mažiau svarbu ir daugybė praktinių dalykų.
       2025-06-13 13:41:27

Nafta brangsta: Izraelio – Irano konflikto kainą mokės visas pasaulis

Izraelis, surengė keliasdešimt oro smūgių ataką prieš Iraną, kuri gali įstumti Artimuosius Rytus į naują karą. Plataus masto atakos taikiniais tapo Irano branduolinė programa, kariniai objektai, buvo nužudyti keli aukščiausio rango vado pareigas ėję Irano karininkai.
       2025-06-07 10:08:51

Prieš protestą – aiški protesto organizatorių pozicija dėl NT mokesčio

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga, reaguodama į Premjero Gintauto Palucko pasisakymus dėl pirmojo būsto neapmokestinimo, šį žingsnį vertina kaip sveikintiną reakciją į visuomenės lūkesčius.
       2025-06-06 10:36:55

Telefonuose – visas gyvenimas: kaip juos apsaugoti keliaujant užsienyje?

Prasidėjusi vasara žymi atostogų kelionių pradžią, kuomet nemaža gyventojų dalis planuoja vykti ilsėtis ar pramogauti į užsienio šalis. Keliautojai vis dažniau daugelį kelionės dokumentų bei kitų svarbių asmeninių duomenų saugo savo išmaniuosiuose telefonuose ar kituose įrenginiuose.
       2025-06-04 16:28:14

Lietuvos pajūryje nebeliko 3G ryšio

Vasaros sezoną pradedančiame Lietuvos pajūryje galutinai išjungta senoji 3G ryšio technologija. Daugiau kaip 20 metų šalyje naudota technologija nuo birželio 3 dienos nebeveikia visoje Klaipėdos apskrityje – Klaipėdos mieste ir rajone, Palangoje, Neringoje, Kretingos, Skuodo ir Šilutės rajonų savivaldybėse.
       2025-05-30 13:32:42

Telefonas – jūsų vaiko saugumo įrankis: ar naudojate šias funkcijas?

Pirmasis telefonas – svarbus žingsnis vaiko gyvenime, tačiau sunkus sprendimas tėvams: kaip užtikrinti, kad įrenginys būtų ne tik patrauklus, bet ir iš tiesų naudingas?
       2025-05-23 12:31:31

Miegas ir nutukimas: glaudus ryšys, apie kurį verta žinoti

Vis daugiau tyrimų rodo, kad miegas ir kūno svoris – glaudžiai susiję. Miego trukmė ir kokybė turi reikšmingą poveikį vaikų sveikatai, ypač nutukimo rizikai. Nutukimas yra būklė, kuri turi įtakos daugeliui organizmo sistemų: širdies ir kraujagyslių bei nervų sistemai, sąnariams ir raumenims.
       2025-05-21 19:32:34

Ryto kava – malonumas ar stresas širdžiai?

Daugeliui mūsų rytas be kavos – ne rytas. Tačiau ar kofeinas visada saugus širdžiai? Kada jis gali būti naudingas, o kada – žalingas? Specialistai pabrėžia: viskas priklauso nuo to, kiek kavos geriame, kaip ją ruošiame ir kaip mūsų organizmas į ją reaguoja.
       2025-05-21 19:26:07

3000 eurų už kompiuterį – ir vis tiek lėtas? IT ekspertas paaiškina klaidas

Ar gali jūsų 3000 eurų vertės garsaus prekės ženklo kompiuteris dirbti lėčiau nei kolegos įrenginys, kainavęs 800 eurų? Deja, bet gali. Ir dėl to kalta ne technologinė įranga, o mūsų blogi įpročiai.
       2025-05-17 12:34:20

Išmanusis televizorius ar televizorius su dirbtiniu intelektu

Televizorių technologijos nuolat tobulėja ir namų pramogos tampa vis labiau personalizuotos. Jau nesame tik pasyvūs žiūrovai – naujosios technologijos siūlo individualizuotą turinį, pritaiko vaizdo ir garso kokybę, leidžia bendrauti pasitelkiant išmaniuosius asistentus.
       2025-05-17 12:26:49

Netrukus Lietuvoje bus visiškai išjungtas 3G ryšys

„Bitė“ birželį pradės senosios 3G ryšio technologijos išjungimą. Iki šių metų pabaigos Lietuvoje bus visiškai išjungtas šis senosios technologijos ryšys. Beveik 20 metų naudotą mobiliojo ryšio technologiją keičia naujesnės kartos 4G ir 5G ryšys.
       2025-05-10 16:24:20

Dirbtinis intelektas kyla – o kur mūsų inžinierių karta?

Skaitmenizacija, automatizacija, robotika ir dirbtinis intelektas iš esmės keičia pramonės veidą, o kartu – ir inžinieriaus vaidmenį joje. Jei anksčiau pramonės įmonei pakakdavo šaltkalvio mechaniko ir elektriko, tai dabartiniai reikalavimai inžinieriui – kur kas didesni.
       2025-05-09 11:04:58

Moderni, šiuolaikinė gamyba neįmanoma be inžinerijos

Skaitmenizacija, automatizacija, robotika ir dirbtinis intelektas iš esmės keičia pramonės veidą, o kartu – ir inžinieriaus vaidmenį joje. Jei anksčiau pramonės įmonei pakakdavo šaltkalvio mechaniko ir elektriko, tai dabartiniai reikalavimai inžinieriui – kur kas didesni.
       2025-05-07 18:39:16

Atskleidė, koks darbas būtų Z kartos košmaras

Privalomas darbas biure nuo 8 iki 17 val., viršvalandžiai, rutininės užduotys, nuolatinė kontrolė ir neaiški darbo prasmė. Šias sąlygas siūlantys darbdaviai gali neabejoti – didžioji dalis Z kartos atstovų nuo tokio darbo bėgs neatsisukdami.
       2025-04-30 15:18:43

Paauglį užklupo aistra: kaip degti, bet nesudegti?

Brendimui įsibėgėjus paauglio gyvenime aistra užgriežia pirmuoju smuiku. Čia kyla dilema – laisvai mėgautis tuo, kas duota gamtos, ar lėtinti greitį, kad staigus gyvenimo posūkis neišmestų į šalikelę?
       2025-04-25 18:45:47

Ką apie pinigus byloja liaudies išmintis ir ką sako ekspertai?

Apie pinigus egzistuoja daugybė patarlių ir posakių, kurie yra įsitvirtinę giliai mūsų sąmonėje. Turbūt kiekvienas yra girdėjęs posakius „laikas – pinigai“, „šykštus moka du kartus“ ir daugelį kitų.
       2025-04-25 18:38:09

Besaikės saulės vonios – kelias į melanomą: deginimąsi reikėtų pamiršti

Nors melanoma tarp vyrų yra trečias pagal paplitimą vėžys, o tarp moterų – antras, į saulės spindulius neretai numojame ranka. Dažnas ne tik neskuba teptis apsauginėmis priemonėmis, bet ir ilgiausiai deginasi, tepasi įdegį stiprinančiais aliejais.
       2025-04-25 18:33:42

Įspėjo naudojančius „Skype“ – turite mažai laiko pereiti prie kitos programėlės

Gegužės 5 d. viena pirmųjų vaizdo skambučių ir susirašinėjimo programėlių – „Skype“ bus išjungta visiems laikams. „Microsoft“ oficialiai nutraukia programos veikimą ir ragina žmones pereiti prie kitų nemokamų sprendimų.
       2025-04-23 12:13:43

Lošimų reklamai – stop ženklas: kas pasikeis ir kodėl tai svarbu?

Praeitų metų pabaigoje Seimas žengė ryžtingą žingsnį – pritarė reikšmingiems Azartinių lošimų įstatymo pakeitimams, kurie jau nuo 2025 m. liepos 1 d. iš esmės pakeis lošimų reklamos taisykles Lietuvoje.
       2025-04-18 15:02:51

Ar darbdavys turi teisę naudoti darbuotojo atvaizdą reklamuojant paslaugas?

Šių dienų socialinių tinklų tendencijos - verslininkai vis dažniau į parduodamų prekių ir paslaugų reklamas įtraukia savo darbuotojus. Šios tendencijos šalutinis efektas – nutraukus darbo sutartį, darbuotojai įprastai nenori, kad jis pats ir jo atvaizdas būtų siejamas su konkrečia įmone ir jos produktais.
       2025-04-18 14:55:19

Būsto kainos ir vėl gali kilti: ką daryti laukiantiems dar mažesnių palūkanų?

Europos Centrinis Bankas šiais metais jau ne kartą mažino bazinę palūkanų normą, o naujausių žinių dėl pokyčių turėtume sulaukti jau balandžio 17 dieną. Planuojančius būsto paskolą tai skatina viltis, kad ši data reikš dar vieną palūkanų normos sumažėjimą.
       2025-04-18 14:44:54

Kodėl kartojame tėvų klaidas, nors pažadame sau būti kitokie?

Ar pagaunate save sakant ar darant tai, ką sakydavo ar darydavo jūsų tėvai – nors sau kartojote, kad elgsitės kitaip? Pavyzdžiui, kitaip bendrausite su partneriu (-e) ir auginsite vaikus, niekada jų nekontroliuosite, visada mylėsite?
       2025-04-18 14:32:28

Odai, širdžiai ir energijai palankiausi vaisiai: kuriuos rinktis ir kodėl?

Daliai žmonių vaisiai ir uogos – ne tik gaivus užkandis ar desertas, bet ir svarbi kasdienio maisto dalis: nuo rytinių glotnučių, spalvingų salotų ar ingredientų pagrindiniuose patiekaluose.
       2025-04-18 14:26:04

Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele

Atėjus pavasariui vis dažniau planuojame išvykas svetur. „Luminor“ banko kasdienės bankininkystės vadovė Aušrinė Mincienė primena – keliaujant į ne euro zonos šalis atsiskaitymo banko kortele metu verta pasirinkti vietinę valiutą.
       2025-04-18 14:21:38

Apie perdegimo prevenciją: poilsis turi būti tikras, o ne apsimestinis

Ar jums pažįstama situacija, kai prabudę ryte jaučiatės nepailsėję, atostogaudami vis dirsčiojate į mobilųjį telefoną, o jaukiausių metų švenčių šurmulys virsta nerimu?
       2025-04-16 11:26:03

Kraustotės į naują būstą? Kokių su elektra susijusių klausimų reikėtų nepamiršti

Naujo būsto pirkimas – jaudinanti ir džiugi patirtis, tačiau už jos slypi ir daugybė praktinių klausimų, į kuriuos reikia atsakyti, kad gyvenimas būtų kuo patogesnis. Vienas tokių – elektros tiekimas ir energijos valdymo sprendimai.
       2025-04-16 11:23:16

Ar žinote, kur kreiptis nemokamos pagalbos susirgus per šventes?

Šeimos medicinos įstaigos jose prirašytiems gyventojams turi užtikrinti, kad šeimos gydytojo komandos paslaugas jie galėtų gauti 12 valandų per dieną, 5 darbo dienas per savaitę.
       2025-04-12 10:10:31

Auksiniai antrankiai. Ar ne per daug aukojame dėl pinigų?

Šiandien profesinėje aplinkoje vis dažniau girdima metafora „auksiniai antrankiai“. Kai kurie darbdaviai, dažniausiai startuoliai, stengiasi paskatinti nuomonę, kad darbuotojai, norintys pakeisti darbo vietą ar netgi karjeros kryptį, rizikuoja prarasti per daug, ir todėl šie geriau renkasi likti.
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5  6  7  8  9
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.