Naujienos

Svajonės pildosi: nuo vieno kompiuterio ir dėvėto stalo iki dvidešimtmečio

2021-06-08 18:23:14

Leidybos namai „Terra Publica“ birželio 8 dieną švenčia dvidešimtąjį gimtadienį. Nuo ko prasidėjo jų gyvavimas, kokie sunkumai ir pakilimai lydėjo įmonę ir kas yra knyga jos sudarytojams?

Apie šiuos ir kitus klausimus atvirai kalbamės su rašytoja, Metų vaikų knygos (2014 m.) autore, leidybos namų „Terra Publica“ direktore Danguole Kandrotiene.

Nuo mažens žinojo – bus rašytoja

„Visą laiką žinojau, kad būsiu rašytoja, ir norėjau ja būti, tik negalvojau, kad rašysiu vaikams, – prisimena Danguolė Kandrotienė. – Manau, kad knygos ir leidyba yra mano gyvenimo kelias.“

„Tiesa, studijavau visai ne filologiją, kaip daugelis galbūt mano. Baigiau verslo vadybą, ir visgi pasukau knygų leidybos kryptimi. Abu su vyru (Vytautu Kandrotu – taip pat rašytoju, keliautoju ir žurnalistu, – I. A.) matėme, kad trūksta kelionių vadovų, knygų apie Lietuvos miestus, regionus, ir taip nuo vieno projekto keliavome prie kito. Nuo 2009-ųjų pradėjome leisti knygas vaikams. Iš tokio šeimyninio, idėjinio verslo išaugome į įmonę, kuri dabar išlaiko dvidešimt darbuotojų ir yra apie 100 kūrybinių darbuotojų industrijos šerdis“, – džiaugiasi leidybos namų direktorė.

Verslo pradžia: vienas kompiuteris, dėvėtas stalas ir darbas naktimis

Danguolė prisimena, kad verslo pradžia nebuvo lengva. „Prieš dvidešimt metų teturėjome vieną kompiuterį ir dėvėtą stalą“, – atskleidžia direktorė.

Pasak pašnekovės, didelę įtaką darbui turėjo tuometinių technologijų netobulumas, interneto lėtumas ir labai ilgas valandas trunkantis knygos maketo paruošimas spausdinti. Todėl darbas vykdavo ir naktimis. „Šiuo metu visi procesai vyksta gal penkiasdešimt kartų greičiau“, – priduria rašytoja.

Kalbėdama apie smagius įvykius, pašnekovė prisimena adrenaliną, begalinį džiaugsmą, kuris užliedavo kūną parašius pirmuosius kūrinius. Tačiau ji taip pat sako, kad kai rašytojas išleidžia daugiau nei dešimt knygų, šis jausmas pamažu silpsta.

„Džiaugsmas tampa „darbinis“, jis nebeteikia tiek daug euforijos. Jau nebelauki kiekvienos knygos su nerimu, o tiesiog dirbi – intensyviai, planuotai. Knygos parengimo metu darai maksimaliai tiek, kiek gali daryti. Ir laiko glostyti naują savo leidyklos knygą, grožėtis ja kaskart lieka vis mažiau“, – sako rašytoja.

Pataria nelaukti įkvėpimo – viskas priklauso nuo kompetencijos, analizės ir žinių

Paklausta apie tai, iš kur kyla minčių naujiems projektams, knygoms, edukacijoms, rašytoja tvirtina, kad pačios originaliausios mintys kyla būnant tarp kitų žmonių, seminaruose, mokymuose. „Aš tam tikrą vidinę tylą randu tada, kai kiti kalba. Dažnai iš mokymų ar seminarų parsivežu net ne vieną idėją savo knygoms ar projektams“, – atvirauja Danguolė.

Rašytoja priduria, kad niekada nelaukia įkvėpimo, ypač kalbant apie negrožines, pažintines knygas ir kelionių vadovus. Jos nuomone, viskas priklauso nuo kruopštaus darbo, domėjimosi savo sritimi, nuolatinio mokymosi.

„Jeigu norėsi būti rašytoju, parašyti knygą, tai tu ją ir parašysi, tiesiog reikia susidėlioti planą, skirti daug valandų ir dirbti nelaukiant įkvėpimo. Tiki taip gimsta knygos, kad ir koks genijus būtum“, – sako Danguolė.

„Verslininkas turėtų galvoti kaip vaikas – kad gyvenime yra taisyklės, bet nėra neįveikiamų tvorų“ (D. Kandrotienė)

Paklausta apie rašytojos, ypač vaikų literatūros ir direktorės pareigų suderinimą, Danguolė pripažįsta, kad tai nėra lengva.

„Direktorius dažniausiai įsivaizduojamas su raukšle kaktoje, rimtas ir disciplinuotas, o vaikų literatūroje reikia prisiderinti prie savo skaitytojo amžiaus. Tas amžius gali būti įvairus. Vaikai paprastai yra labai smalsūs, o būti smalsiam versle – taip pat yra didelis privalumas. Juk vaikai dažniausiai nežino jokių ribų, tvorų, sienų. Manau, kad tai yra labai teisingas požiūris į gyvenimą“, – sako Danguolė.

Karantinas atnešė leidyklai ne tik praradimų, bet ir atradimų

Daugelis kultūros sričių karantino metu patyrė nuostolių dėl sustabdytos veiklos. Danguolė pripažįsta, kad edukacijos, kurios leidyklai yra labai svarbios (leidykla rengia edukacijas vaikams ir jaunimui jau 6 metus; edukacijos įtrauktos ir į Kultūros paso programą, – I. A.), taip pat buvo sustabdytos. Tačiau ji priduria, kad išaugo žmonių noras žaisti stalo žaidimus, skaityti knygas ir keliauti po Lietuvą. Taigi, „Terra publica“ šiuo metu leidžia ne tik knygas, bet ir stalo žaidimus. Naujausias, skirtas ateinančiam turizmo ir vasaros sezonui, – žaidimas visai šeimai ,,Įdomiausios kelionės po Lietuvą“.

Leidykla turi ir daugiau ambicingų planų: planuoja leisti dar daugiau aukštos meninės vertės knygų vaikams ir paaugliams, Lietuvos rinkai pasiūlyti daugiau pažintinių lavinamųjų žaidimų, skirtų žaisti namuose ir mokykloje. Kuriamos naujos edukacijos vaikams ir suaugusiesiems.

Asmeninių kūrybinių planų turi ir Danguolė – jos sukurtas literatūrinis personažas Pasaiba iš knygų iškeliavo į edukacijas, pažintinius leidinius, o netrukus – apsigyvens ir unikaliame stalo žaidime. Rašytojos planuose – ir keletas autorinių knygų vaikams.

„Labai įdomu, kad karantino metu išryškėjo kultūriniai skirtumai tarp Lietuvos ir Vakarų šalių. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, Italijoje, Vokietijoje, Airijoje žmonės kovojo už knygas. Vienur, nepaisant draudimų, buvo atidaromi knygynai. Kitur – knyga laikyta būtinuoju produktu. Knygos buvo pristatomos įvairiausiais būdais. Pavyzdžiui, italai kibirėliais kėlė knygas į balkonus, kad tik žmonės galėtų skaityti. Mūsų šalyje knygynai ilgą laiką buvo uždaryti, gelbėjo tik elektroninė prekyba“, – atskleidžia Danguolė.

„Knyga – žmogaus minčių ir laisvės forma“ (D. Kandrotienė)

Paklausta apie tai, ko norėtų palinkėti sau ir leidyklai, rašytoja prisipažįsta, kad labiausiai norėtų gyventi visuomenėje, kurioje knyga būtų suprantama kaip žmogaus tobulėjimo ir laisvės įrankis.

„Kas iš tiesų yra knyga? Knyga nėra popierius, dažai ir gražus viršelis – ji gali būti ir kitų formų, ne tik popierinė. Knyga visų pirma yra turinys. Tačiau būtent spausdinta knyga yra klasikinė turinio perdavimo forma, ir karantinas parodė, kokia ji reikalinga ir vis dar patraukli. Kiek daug malonumo teikia verčiami popieriaus lapai, atotrūkis nuo ekrano, triukšmo, laikas sau ir su savimi. Popierius yra rūšiuojamas ir perdirbamas, tad skeptikai, kalbantys apie kertamus medžius, yra toli nuo tiesos. Knygų spausdinimo technologijos, kaip ir rašto atsiradimas, pakeitė visos žmonijos istoriją. Jei prie visų buities įrenginių pridedamos instrukcijų knygelės, tai knygai instrukcijos nereikia – tai tobulas žmogaus išradimas“, – dalijasi mintimis rašytoja. – Sąmoningas knygų skaitymas – laisvos, išsilavinusios, augančios ir auginančios visuomenės požymis. Sau, savo leidyklai ir savo šaliai labiausiai norėčiau palinkėti būtent laisvų ir išsilavinusių žmonių.“

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-06-14 17:27:20

TVF gerina Lietuvos ekonomikos augimo prognozes, bet horizonte mato ir rizikų

Lietuvos ekonomikos padėtis šiuo metu yra palanki stipriam augimui, jis paspartės šių metų antrąją pusę, konstatuoja Tarptautinis valiutos fondas (TVF), prognozuojantis, kad šalies ekonomika šiais metais augs 4,4 proc.
       2021-06-14 17:16:53

Gegužę elektra Lietuvoje brango 13 proc.

Lietuvoje elektros energijos kaina gegužę siekė 50,35 Eur/MWh – palyginti su balandžio mėn., ji buvo 13 proc. didesnė. Latvijos ir Estijos pardavimo vietose vidutinė mėnesio elektros energijos kaina siekė 48,42 Eur/MWh – 11 proc. daugiau nei balandį.
       2021-06-14 15:03:49

Ankstyvojo ugdymo ekspertai: tėvai – savo vaikų smegenų skulptoriai

Žmogaus smegenys yra plastiškos ir vystosi visą jo gyvenimą. Tačiau, mokslininkų teigimu, per pirmąsias 1000 gyvenimo dienų jos auga greičiausiai ir jose vyksta svarbiausi asmenybę, charakterio savybes ir net sėkmę ateityje nulemiantys procesai.
       2021-06-14 12:06:11

Kaip prie inovacijos sėkmės rinkoje prisideda gera komunikacija?

Verslo atstovai vartotojams kone kasdien pristato aibę naujų produktų ar paslaugų. Tačiau net ir patys inovatyviausi produktai patiria nesėkmę, jeigu nėra tinkamai pristatomi vartotojams ar jais nesusidomi gamintojai.
       2021-06-14 11:47:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 66

Atlikus 4112 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 66. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-14 10:32:02

Nagų grybelis: atsiradimo priežastys ir kaip jį panaikinti?

Rūpintis savo sveikata ne tik reikia, bet ir privaloma. Nevertėtų praleisti pro pirštus atsiradus net menkiausiems dariniams. Visi žinome tą jausmą, kai ore tvyro tvanka, o uždara avalynė siunčia signalą apie „perkaitusią“ pėdą.
       2021-06-14 09:38:08

Salotos be padažo – ne salotos: top 5 padažai, kuriuos privalote išbandyti

Šiltuoju metų laiku atsigręžiame į sveikatingesnę mitybą, valgome daugiau lengvesnio maisto ir ruošiame sezoninių daržovių salotas. Juolab kad vasarą su įvairiausiais salotų receptais tampa dar lengviau eksperimentuoti.
       2021-06-13 09:47:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 117

Atlikus 8005 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 117. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-12 11:54:11

Lašiša ant grilio: receptas, kuris patiks net ir nemėgstantiems žuvies

Vasara ir įsibėgėjantis grilio sezonas skatina leistis į eksperimentus ir ant kepsninės ruošti įvairiausius patiekalus. Daugelis ieško įdomesnių receptų bei skonių, o juos atrasti padeda ir ant žarijų kepta lašiša, ypač panaudojant vieną netikėtą ingredientą.
       2021-06-12 11:46:32

Rytoj vilniečiams – 2000 „Janssen“ vakcinų be registracijos

Šį sekmadienį vilniečiams bus pasiūlyta kiek daugiau nei 2000 laisvų „Janssen“ vakcinų – norintys pasiskiepyti galės atvykti į „Litexpo“ be registracijos, nuo 10 iki 16 valandos.
       2021-06-12 11:17:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 221

Atlikus 19399 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 221. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-12 05:38:18

Juodkalnija: gidas papasakojo, ką būtina pamatyti ir aplankyti

„Kai žmonės nusileisdavo Tivato oro uoste, jų akyse dažnai matydavau daug klausimų. Jie suprasdavo, kad yra Balkanuose, bet kokia tai šalis dažnam trūkdavo supratimo“, – apie keliautojų dar mažai atrastą Viduržemio regiono perlą – Juodkalniją – pasakoja joje gidu dirbęs Šarūnas Gurskas.
       2021-06-11 17:01:50

68-erių Birutė įrodė, kad judėjimas – jaunystės šaltinis

Judėjimas – sveikatos, grožio ir jaunystės šaltinis, sako žingsniavimo entuziastė Birutė Giedraitienė. Norint aktyviau leisti laiką, nebūtina užsiimti varginančiomis treniruotėmis.
       2021-06-11 16:49:13

Vokietijos kompanija Lietuvoje filmuoja serialą: Hofburgo rūmus atrado Vilniuje

Vilniuje įsibėgėjo „Bavaria Film“ grupei priklausančios vokiečių kino gamybos kompanijos „Story House Pictures GmbH“ serialo „Sisi“ filmavimo darbai, truksiantys vasarą. Filmavimo metu Lietuvoje investuojami keli milijonai eurų, o tarptautinėje komandoje dirba beveik 100 lietuvių.
       2021-06-11 16:36:52

Pokyčiai finansų ir bankininkystės srityje: ko laukti ateityje?

9-tojoje Bankininkystės ir finansų konferencijoje „Tektoniniai poslinkiai bankininkystėje“, didžiausių Lietuvoje veikiančių bankų vadovai bei Švedijos bankų ir „Fintech“ industrijos atstovai aptarė iššūkius,
       2021-06-11 13:59:32

Kankina nuolatinis nuovargis? 8 būdai įsikrauti energijos

Sakoma, kad mums tiek metų, kaip jaučiamės patys. Tačiau ką daryti, jei jaučiamės seni, pavargę ir vos pavelkame kojas? Laimė, yra daugybė paprastų būdų, kaip įsikrauti energijos.
       2021-06-11 13:50:17

Ispanija turi grąžinti nesuderinamą pagalbą iš DTT (antžeminės TV) operatorių

Europos Komisija (EK) padarė išvadą, kad antžeminių operatorių gauta pagalba skaitmeninant ir plėtojant antžeminės televizijos tinklą atokiose Ispanijos vietovėse prieštaravo ES valstybės pagalbos taisyklėms.
       2021-06-11 12:07:20

Upėje plūduriuojantis išmanus būstas – ar išdrįstumėte tokiame apsistoti?

Įsivaizduokite Nemune ar Neryje plūduriuojančius apartamentus, kuriuose apsistoję svečiai gali mėgautis tekančios upės vaizdais ir praplaukiančiais laivais.
       2021-06-11 11:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 155

Atlikus 20483 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 155. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-10 12:14:03

Klasika tapę šaltibarščiai – kitaip: išbandykite receptus su vėžių uodegėlėmis

Vasaros lietuviai neįsivaizduoja be šaltibarščių ir ši ryškiaspalvė šaltsriubė jau tapo tikra karštos dienos valgiaraščio klasika.
       2021-06-10 12:05:08

Ekspertų prognozės: kaip darbas iš namų paveiks biurų poreikį?

Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai.
       2021-06-10 11:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 212

Atlikus 20905 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 212. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-10 09:30:43

Specialistai atskleidžia naujausią tendenciją – duomenų mokslas bus naujasis IT?

Įstaigos, valstybės tarnybos, mobiliojo ryšio operatoriai, bankai, parduotuvės, transporto ir kitų verslo sričių įmonės, socialiniai tinklai ir išmanieji įrenginiai kasdien sukaupia milžinišką duomenų kiekį.
       2021-06-10 09:20:34

Seimas pritarė siūlymui keisti kompensuojamųjų vaistų skyrimo tvarką

Seimas pritarė Farmacijos įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-337(2), kuriomis sudaromos sąlygos geresniam kompensuojamųjų vaistinių preparatų prieinamumui užtikrinti.
       2021-06-09 20:08:33

Top 5 naudingiausi vasaros supervaisiai

Orams vis labiau lepinant, į parduotuves atkeliavo ir tikri šiltojo sezono pranašai – švieži ir sultingi egzotika dvelkiantys vaisiai. Be kvapnių persikų, nektarinų, arbūzų ir melionų vasara sunkiai įsivaizduojama.
       2021-06-09 20:04:31

Nepraleiskite knygų naujienų

Tikriausiai girdėjote posakį, jog norint perskaityti visas parašytas knygas, reikia nugyventi ne vieną gyvenimą? Tai tikra tiesa. Ypač šiomis dienomis. Knygynų lentynos lūžta nuo naujų knygų, o skaitytojams sunku išsirinkti tą pačią geriausią.
       2021-06-09 19:52:38

Skrydžio planas atostogoms: kokias vietas verta aplankyti Ispanijoje?

Ispanija – nuo seno turistų mėgstama šalis, kuri pasižymi įspūdingais paplūdimiais, akį traukiančia architektūra ir istorinėmis vietomis, o sau patrauklių vietų gali rasti tiek ramaus poilsio norintys keliautojai, tiek pageidaujantys aktyvių atostogų.
       2021-06-09 19:45:13

Sveiki ir gaivūs vasariški desertai, kurie nepakenks kūno linijoms

Vasarą norisi pasilepinti saldžiu kąsneliu, tačiau kartu ir išsaugoti dailias kūno linijas. Nors laikantis subalansuotos mitybos desertais piktnaudžiauti nevertėtų, šiltasis metų laikas itin palankus pasimėgauti sveikesniais saldumynais.
       2021-06-09 19:39:50

„Vilniaus planas“ sukurtoje aplikacijoje – visas Vilniaus eismo organizavimas

SĮ „Vilniaus planas“ sukurtoje aplikacijoje atvaizduojamos visos eismo organizavimo priemonės, tarp kurių daugiau nei 1 400 km Vilniaus miesto gatvių (horizontaliojo ženklinimo) elementų ir daugiau nei 60 000 vertikaliojo kelio ženklų.
       2021-06-09 19:32:17

5 naudingos mobilios programėlės nepamirštamai ir smagiai vasarai

Vasara visuomet pralekia greitai, todėl būtina pasimėgauti kiekviena šilta diena. Šiais laikais lengva pasimesti informacijos gausybėje, tačiau visą reikalingą informaciją vienoje vietoje turėti padeda mobiliosios programėlės.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.