Naujienos

Pandemija išryškino specialistų trūkumą – kaip įmanoma to išvengti?

2021-07-28 06:22:20

Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos veiksmus atlikti būtina.

Pasak Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Verslo technologijų ir verslininkystės katedros vedėjos prof. dr. Vidos Davidavičienės, tiekimo grandinės valdymo rinkos augimas yra nuoseklus ir priklauso nuo globalizacijos spartėjimo, atsiveriančių rinkų, besikeičiančių verslo modelių.

Pavyzdžiui, nuo elektroninės komercijos plėtros ir ėjimo į naujas rinkas, kintančio prekių judėjimo reguliavimo ir kitų veiksnių. Verslo pokyčius, požiūrį į sprendimus keisti tiekimo grandines lemia ir žaliasis kursas bei tvarios plėtros koncepcija.

Pandemija išryškino specialistų trūkumą

COVID-19 metu išryškėjo tiekimo grandinių valdymo ir optimizavimo specialistų trūkumas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Remiantis „Statista“ duomenimis, tiekimo grandinės specialistų trūkumas identifikuotas medicinos, aukštųjų technologijų, gamybos, prekybos, paslaugų, atliekų valdymo bei viešajame sektoriuose.

Vertinant pasaulinę statistiką ryškėja tendencija, kad per dešimtmetį pasaulinė tiekimo grandinės valdymo rinka išaugs daugiau nei dvigubai, o 2027 m. ekonominė vertė sieks daugiau nei 37 mlrd. Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių. Lietuva – nėra išimtis.

Profesorės teigimu, specialistų poreikis pastebimas valdant medicininių prekių, tokių kaip kaukės, respiratoriai, koronaviruso testai ar vakcinos, srautus. Taip pat – valdant gyventojų gydymo įstaigų srautus, aptarnavimo kokybę, organizuojant vakcinavimo procesą. 56 proc. pasaulio mažmenininkų dėl koronaviruso patyrė vidutinius, o 12 proc. – sunkius tiekimo grandinės sutrikimus.

„Kartais verslo įmonės ar viešojo sektoriaus organizacijos net nemano, kad jiems trūksta tam tikrų sričių specialistų. Dėl ribotų žinių, personalo kompetencijų šioje srityje, patiriami nuostoliai. Dažnai net nemanoma, kad, pavyzdžiui, procesus galima suplanuoti geriau, įmanoma numatyti ribotumus ir taip išvengti produkcijos, informacijos ar žaliavų vėlavimo“, – teigia V. Davidavičienė.

Verslo perkėlimas į internetinę erdvę

Anot profesorės, perkelti verslą į internetinę erdvę nėra sudėtinga. Yra daug produktų, platformų, veiklą padedančių organizuoti įrankių.

Tačiau priklausomai nuo pasirinktų el. verslo modelių, pandemijos metu kilo nemažai iššūkių, susijusių su sietinų su tiekimo grandine.

„Tai – ir logistikos kompanijų pajėgumo, ir padidėjusių prekių srautų, ir su tuo sietinų tiekimo vėlavimų klausimai. Taip pat ir perpildytų paštomatų ar kurjerių sveikatos ir saugumo klausimai“, – teigia V. Davidavičienė.

VILNIUS TECH ekspertė pabrėžia, kad koronaviruso pandemijos metu, kai dalis žmonių pradėjo dirbti nuotoliniu būdu, šalyse buvo įvestas karantinas, apribotas judėjimas – išaugo prekių pristatymo į namus poreikis.

Pandemija parodė, kad kai kuriuose miestuose trūksta paštomatų. Buvo lengviau išanalizuoti, kokiu periodu jie dažniausiai būna perpildyti. Išryškėjo ir tai, kad išaugus siuntų srautams – trūksta kurjerių.

Specialistų paklausa ir rengimas

VILNIUS TECH profesorės teigimu norint, kad netruktų tiekimo grandinių valdymo ir optimizavimo specialistų – labai svarbu pripažinti, kad tokie specialistai itin reikalingi ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Žinoma, neįmanoma apsieiti ir be jų kompetencijų ugdymo, žinių sėmimosi universitete. Anot V. Davidavičienės, labai svarbu suvokti, kad tokie specialistai apskritai egzistuoja.

„Pasitaiko atvejų, kai bendraujant su verslo įmonėmis, jų atstovai nustemba, kad būtent VILNIUS TECH rengia tokius specialistus. Tuomet paaiškėja, kad įmonėms sunku rasti verslo logistikos specialistų. Jos kreipiasi į mus, o mes stengiamės padėti studentams įsidarbinti dar studijų metais“, – pasakoja ekspertė.

V. Davidavičienės teigimu, Verslo logistikos studijų programa aprėpia tiekimo grandinės valdymo poreikius plačiąja prasme. Programoje ugdomos kompetencijos – itin reikalingos verslo srityje ir, svarbiausia, tenkinančios šių dienų verslo poreikius.

Studijų programoje supažindinama su moderniais įvairių verslo logistikos sričių aspektais, priemonėmis, planavimo, prognozavimo ir procesų valdymo aspektais, naujausiais verslo logistikos pasiekimais ir kylančiais poreikiais.

Specialistai rengiami pabrėžiant materialiųjų ir informacinių srautų projektavimo, organizavimo, įgyvendinimo, darnios plėtros principus, orientaciją į inovacijas ir technologijų pažangą.

Tai – vienos svarbiausių kompetencijų tiek išryškėjusių šiandienos poreikių, valdant krizines situacijas, tiek ekonomikos plėtros perspektyvoje: pramonėje 4.0, išmaniųjų technologijų vystymo ir diegimo, daiktų interneto plėtotės ir kitose srityse.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-09-24 13:31:18

„Windows 11“ jau čia pat: kaip ją gauti ir ko verta laukti?

Naujoji „Microsoft“ operacinė sistema „Windows 11“ bus išleista jau spalio 5 dieną – nuo tada ją galės įsidiegti pirmieji žmonės, turintys šiai operacinei sistemai pritaikytus ir su ja suderinamus įrenginius, o vėliau atnaujinimas bus siūlomas vis platesniam ratui vartotojų.
       2021-09-24 12:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1464

Atlikus 26640 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1464. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-24 10:53:51

Blynų gidas: kaip kepti ir kokius ingredientus naudoti?

Blynai gali būti valgomi pusryčiams, pietums ir vakarienei. Viskas priklauso nuo jų sudėtinių dalių ir paruošimo būdų. Kai kuriose šalyse jie taip mėgstami, kad net turi savo nacionalines dienas, pavyzdžiui, rugsėjo 26-oji JAV yra nacionalinė blynų diena.
       2021-09-24 07:04:21

Pusryčiai vyturiams ir pelėdoms: 5 neįprasti sumuštinių receptai

Nors visi dieną pradedame ir pusryčiaujame skirtingu laiku, tačiau pagrindinis pusryčių tikslas – energija, kurios kasdien reikia darbe ar pamokų bei paskaitų metu.
       2021-09-24 06:54:28

Grybavimo čempionas atsakė, ar šį savaitgalį dar verta ruoštis į mišką

Įsivyraujant nepastoviems rudeniškiems orams grybavimo teikiamo malonumo ir naudų nereikėtų pamiršti. Grybavimo čempionatas ir grybautojų asociacijos įkūrėjas Vytenis Daugudis tikina – nors orai kiek atvėso, grybų miškuose tikrai netrūksta.
       2021-09-24 06:35:08

Kaip atpažinti, ar dirbate palaikančioje komandoje

Dirbdami profesionalioje ir vieningoje komandoje – jaučiame malonumą, galime tobulėti. Komandiškumas yra ir viena iš svarbiausių „Lidl Lietuva“ vertybių, kuri padeda kurti pagarba ir pasitikėjimu grįstą vidinę kultūrą.
       2021-09-24 06:27:10

Lietuva ir Lenkija netoleruos nelegalaus sienos kirtimo

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, Vilniuje vyksiančio Lietuvos ir Lenkijos tarpvyriausybinės bendradarbiavimo per sieną komisijos posėdžio išvakarėse, susitiko su Lietuvoje viešinčiu Lenkijos vidaus reikalų ir administracijos ministerijos valstybės sekretoriumi Bartoszu Grodeckiu.
       2021-09-24 06:18:40

Kova prieš pūsles ant kojų – kaip jų išvengti ir pagreitinti gijimą?

Daugeliui yra tekę susidurti su pūsle – nuo trinties atsiradusiu skaidraus, vandeningo skysčio pripildytu „maišeliu“, kuris yra organizmo atsakas į odos pažeidimą.
       2021-09-23 14:48:23

Kaip apsaugoti savo telefoną ir suvaldyti duomenų saugumo rizikas?

Kibernetinis saugumas – šią savaitę bene karščiausia naujiena Lietuvoje, sulaukusi ir tarptautinės žiniasklaidos dėmesio. Technologijų ekspertai primena, kaip saugiai naudoti savo įrenginius, kad galėtumėte būtumėte ramūs dėl juose esančios jautrios ir vertingos informacijos.
       2021-09-23 12:21:56

Desertai iš daržovių: konditeris papasakojo, kaip tokius pasigaminti

Gausus daržovių derlius skatina gaminti gardžiausius patiekalus. Ir nors iš rudens teikiamų daržovių dažniausiai gaminame įvairius garnyrus prie mėsos ar žuvies patiekalų, iš jų galima paruošti ir puikius sveikuoliškus desertus, kurie nustebins originaliu skoniu.
       2021-09-23 11:54:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1486

Atlikus 24046 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1486. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-23 09:50:30

Gyventi šiltai ar šalti? Ką tai reiškia?

Pastarosiomis dienomis viešojoje ir socialinėje erdvėje gausu diskusijų: „šildyti ar taupyti?“. Žmones baugina brangstanti energija, tačiau pamirštama, kad tai žiemos mėnesių prognozė.
       2021-09-23 09:06:37

Paspirtukas ir dviratis – dažniausios paauglių nelaimių kelyje priežastys

Po karantino į mokyklas grįžę vaikai vėl gali su draugais bendrauti ir mokytis gyvai. Taip pat turi daugiau laisvės po pamokų, eina į būrelius ir užsiima kita veikla.
       2021-09-23 08:58:09

Pirmasis „Android“: kaip neišvaizdus telefonas sukėlė revoliuciją?

Lygiai prieš 13 metų, rugsėjo 23-ąją, pasauliui buvo pristatytas išmanusis „HTC Dream“. Šis sunkokas ir kritikų dėl nuobodaus dizaino peiktas telefonas vis tik pateko į istoriją – būtent jame buvo pirmą kartą įdiegta dabar populiariausia pasaulyje „Android“ operacinė sistema.
       2021-09-23 08:22:50

Automobilių poreikių šalies gyventojų biudžetas savarankiškai neatlaiko

Solidus mūsų šalies lengvųjų automobilių parko amžius verčia vairuotojus skolintis naujos transporto priemonės įsigijimui, neretai skolinamasi ir jau turimos remontui.
       2021-09-23 08:17:08

Stotingi, skanūs ir sveiki: rudens derliaus karaliais tituluojami moliūgai

Jei rudenį būtų paskelbti šviežio sezono derliaus karaliaus rinkimai, tapti vienu rimčiausių kandidatų į sostą neabejotinai pretenduotų moliūgas.
       2021-09-23 08:13:53

5 dalykai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį prieš pradedant kaupti pensijai

Apie orią senatvę, kurioje gaunama pensija sudarytų galimybę gyventi patogiai ir mėgautis užtarnautu poilsiu, pagalvoja kiekvienas. Tačiau imtis veiksmų siekiant tai užsitikrinti pasiryžta ne visi, nes dažniausiai žmonės nežino, nuo ko pradėti.
       2021-09-23 07:09:09

5 patarimai tėvams: kaip palaikyti paauglių pasitikėjimą savimi?

Paauglystė – tai didelių ir sudėtingų pokyčių laikotarpis, kai iš vaiko tampama suaugusiuoju. Šiame laikotarpyje žmogus keičiasi tiek fiziškai, tiek emociškai, keičiasi jo poreikiai, savęs suvokimas, bendravimas, saviraiška ir pasitikėjimo savimi jausmas.
       2021-09-22 16:54:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1402

Atlikus 25163 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1402. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-22 09:18:18

M. Dubnikovas: šaltasis sezonas tolygus elektros sezonui – kainų augimą pajusime

Didmeninėms elektros kainoms pastaruoju metu mušant dešimtmečio rekordus, artėjantis šaltasis sezonas ir laukiantis elektros bei kitų energetinių išteklių vartojimo pikas neleidžia tikėtis, kad jos galėtų pasukti žemyn.
       2021-09-22 09:01:41

Rudens makiažo tendencijos – tvarumas, mėlyni šešėliai ir 60-ųjų nuotaika

Vasarą dekoratyvinę kosmetiką keičia saulė, tačiau atvėsus orams, norisi natūralų grožį paryškinti kosmetikos priemonėmis.
       2021-09-22 08:46:08

Vaistų efektyvumas – kiek jis priklauso nuo to, kada ir kaip geriame vaistus?

Reikia išgerti vaistus, tačiau po ranka neturite vandens, tad juos tiesiog sukramtote ar užsigeriate sultimis? Vienu metu išgeriate skirtingus vaistus, skirtus vartoti prieš valgį ir po jo?
       2021-09-22 06:08:22

Darbiniai ginčai peržengė ribą? Prieš teismą, išbandyti siūlo mediaciją

Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą.
       2021-09-22 06:00:55

Investuotojų akys krypsta į mažiausios kvadratūros NT

Rinkos analitikai kalba apie aukso amžių sostinės NT rinkoje. Tiesa, išaugusios būsto kainos užduoda daug klausimų ne tik svajojantiems apie pirmąjį būstą, bet ir investuotojams.
       2021-09-22 05:54:21

Lietuvos kiaulininkystės krizė nesibaigia, tik gilėja

Nepaisant kiaulininkystės sektoriui suteiktos paramos neigiamoms covid-19 pasekmėms amortizuoti, Lietuvos kiaulininkystės sektoriuje situacija iš esmės nepakito ir išlieka labai įtempta.
       2021-09-21 18:43:57

Ekspertas perspėja: sunkūs vilkikų gedimai kartais nutinka ir dėl noro sutaupyti

Kiekvienas Europos ir Lietuvos keliais riedantis vilkikas jo savininkui yra didžiulė investicija. Visgi kartais vadovaujamasi klaidinga prielaida, jog kol transporto priemonė važiuoja – viskas gerai, ir per mažai dėmesio skiriama reguliariai jos priežiūrai.
       2021-09-21 15:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1155

Atlikus 25086 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1155. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-21 15:37:31

Saldesnis už morką ir maistingas kaip bulvė – kas?

Jeigu kas paklaustų, kokias žinote populiariausias šaknines daržoves, didelė tikimybė, kad pastarnoko šiame sąraše nebūtų. Deja, bet kažkuriuo metu ši lietuviams anksčiau gerai pažįstama daržovė buvo primiršta, kaip ir ropės.
       2021-09-21 09:48:46

5 pamokos, padėsiančios išugdyti finansiškai raštingą vaiką

Tyrimai rodo, kad pinigų stygiaus problemos Lietuvoje pastaraisiais metais padažnėjo tėvams, gyvenantiems su vaikais iki 18 metų. Šią problemą lemia prastas tėvų indėlis į vaikų mokymą apie finansus.
       2021-09-21 09:10:53

Vaistinės: automobilyje pasilikę vyrai vaistų jiems pirkti siunčia moteris

Statistika rodo, kad Lietuvos vyrai gyvena net dešimt metų trumpiau nei moterys, tačiau apie savo sveikatą jie vis dar dažnai drovisi šnekėtis su farmacijos specialistais, gydytojais ir neretai – net savo artimiausiais žmonėmis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.