Naujienos

Kas padeda išgyventi skyrybas ir kodėl neveikia artimųjų patarimai?

2021-08-03 19:22:13

Skyrybos – viena iš skausmingiausių patirčių. Skyrybos dažnai sukelia skausmą dėl artimo žmogaus praradimo, vienatvę, izoliaciją, baimę neatitikti visuomenės standartų.

Ir nors kiekvienam savas skausmas atrodo didžiausias, išskirtinis ir su niekuo nesulyginamas, bet iš tiesų visi besiskiriantieji prieina daugiau ar mažiau tuos pačius akligatvius. „Tam, kad juose neužsibūtumėte ir gytumėte greičiau, reikia ieškoti pagalbos“, – patirtimis dalijasi trys pašnekovės, išgyvenusios skyrybas.

Artimųjų patarimai negelbėja

Nepaisant to, kad pati Lina buvo skyrybų iniciatorė, skaudėjo ne mažiau. „Jausmas toks, lyg visa tai vyksta tik su manimi, kad niekas kitas negali suprasti. Artimųjų ir draugų bandymai palaikyti frazėmis „viskas bus gerai, nenukabink nosies“ arba „džiaukis, laukia naujas gyvenimo etapas“ niekuo negelbėjo. Vienišumo jausmas tik gilėjo,“ – pasakoja Lina. Atsitiktinai kavinėje nugirstas pokalbis apie grupinę terapiją besiskiriantiems žmonėms iš pradžių Linai sukėlė abejonių. „Turėjau baimių dėl to, ar pavyks atsiverti girdint visiems tiems žmonėm. Galiausiai, ar jų patirtys neapsunkins manęs, dar labiau nesutrikdys,“ – prisimena pašnekovė. Tačiau visi jos nuogąstavimai nepasitvirtino, priešingai, grupinė terapija moteriai tapo pakilimu iš duobės.

Grupė – tarsi saugi sala

„Grupėje susirinko žmonės, kurių skyrybų etapai ir patirtys labai skirtingos. Vieni išsiskyrę daugiau nei prieš 2 metus, kiti priėmę šį sprendimą vos prieš kelias savaites... Vieni viskuo tebekaltina sutuoktinį, kiti patys jaučiasi kalti... Tų skirtingų istorijų išklausymas virto didele pagalba atpažįstant ir įvardijant tam tikrus dalykus apie save. Ėmiau analizuoti, ar ir aš taip jaučiuosi, o gal nesijaučiu, jei nesijaučiu, tai kodėl, galbūt neigiu savo jausmus ir t. t. Grupinė terapija man buvo tarsi saugumo sala, kurioje gali gyti bendrystėje ir dėl to pasveikti greičiau. Tai – kaip ligoninė sergančiajam,“ – sako Lina.

Moteris jaučiasi dėkinga likimui, kad sutiko grupėje žmonių, su kuriais bendrauja ir pasibaigus terapijai. Bendri išgyvenimai, anot jos, labai suartino. Šiandien žvelgdama į kelią, kurį teko nueiti, Lina sako supratusi, kad skyrybos visuomet yra apie patį save. Todėl kuriančių naujus santykius ji pirmiausia klaustų, ką jie savyje pakeitė po buvusiųjų. Linos nuomone, jei joks pasikeitimas neįvyko, tuomet žmogus tebeklaidžioja akligatviais ir naujam keliui yra nepasiruošęs.

„Galvojau, kad tvarkausi visai neblogai...“

Rasa apie grupinę terapiją skyrybas išgyvenantiems žmonėms sužinojo iš savo advokatės, tačiau iškart atmetė galimybę ten lankytis. „Maniau, kad skirti tam laiko yra per didelė prabanga. Atrodė, kad sunkiausia yra vaikams, todėl turiu grįžus iš darbo visą savo laiką skirti jiems, o ne ieškoti pagalbos sau. Juolab tikėjau , kad tvarkausi visai neblogai, kad būna kur kas sudėtingesnių skyrybų nei maniškės. Tačiau kartą važiuodama automobiliu išgirdau per radiją specialistų, kurie veda grupines terapijas, interviu. Valandą laiko, kol truko pokalbis, praraudojau balsu, nors, regis, nieko ypatingo ir nebuvo pasakyta. Tąkart ir supratau, kad man visgi reikia pagalbos,“ – prisimena Rasa.

Skyrybos nubloškia į užribį

Tiesa, moteris pripažįsta, kad jau po pirmo susitikimo norėjo sprukti. „Maniau, nepakelsiu kitų žmonių skausmo. Tačiau pamažu supratau, kad tų žmonių skausmas yra mano pačios užblokuotos emocijos. Tam, kad išgyventume skyrybas dažnas, užsidedame šarvus, o buvimas su tą patį patiriančiais padeda pamažu tuos šarvus nusiimti. Išsiskyrę jaučiamės lyg užribyje, o grupėje to jausmo nebelieka: čia visi vienodi, visi supranta, ką išgyvena kitas ir be kalbų,“ – sako Rasa.

Pašnekovė džiaugiasi, kad rado savyje jėgų neatsitraukti ir lankyti terapiją iki pabaigos. Galiausiai ji suprato, kad tik pasveikusi pati – nurimusi, susigrąžinusi savivertę, gali padėti savo vaikams.

Pagalbos sulaukė ir sūnus

„Įvykus skyrybų faktui, nustojau kalbėtis su vaikais apie tai ir tiesiog stengiausi būti gera mama taip, kaip supratau. Tačiau pradėjus lankyti grupinę terapiją suvokiau, kad turime kalbėtis. Netgi užrašiau sūnų į vaikų grupę. Ir nors jis iš pradžių labai nenoriai ten ėjo, iš kiekvieno susitikimo išeidavo vis geriau nusiteikęs ir ramesnis. Galiausiai vaiko elgesys labai pasikeitė į gera, grįžo linksmumas, vaikiškumas. Net ir mokytojai tai pastebėjo,“ – teigia Rasa.

Rasa džiaugiasi, kad terapija jai padėjo vėl atrasti ramybę, pasitikėjimą ir atleisti ir paleisti. Šiandien ji jau gali pagarbiai ir be nuoskaudų bendrauti su buvusiu vyru. Nors jau praėjo ne vieneri metai, tačiau gražus bendravimas su grupėje pažintais žmonėmis tęsiasi iki šiol.

Tenka įveikti atmetimo reakciją

Raimonda sako neturėjusi jokių išankstinių nusistatymų ar gilesnių apmąstymų apie tai, ar jai po skyrybų reikalinga grupinė terapija. Tikėjosi nebent surasianti ten naujų draugų. Visgi po pirmų susitikimų mąstė, kad visa tai – ne jai. „Maniau, kad aš jau atsigavusi, perėjusi visa tai, ką išgyvena tie žmonės grupėje. Po trijų susitikimų pasakiau sau, kad apsilankysiu dar viename ir gana. Tačiau kaip tik tąkart pajutau didžiulę bendrystę, patyriau tai, kad visi sėdime vienoje valtyje. Pagaliau suvokiau, kad nesu viena, nes mano aplinkoje nebuvo daug besiskiriančių porų. Labai svarbu ir tai, kad gavau žinių, kaip elgtis ir kalbėtis su vaikais šiuo sudėtingu metu.“ – pasakoja moteris.

Noras susirasti naujų draugų Raimondai išsipildė su kaupu: ji ir toliau bendrauja su grupės nariais, palaiko vienas kitą ir remia. „Laikas parodys, galbūt viena iš užsimezgusių draugysčių taps ypatinga“ – šypsosi moteris.

„Bendrakeleiviai“ kviečia į naują grupę

Šeimos ir asmens saviugdos centras „Bendrakeleiviai“ jau dvidešimt metų teikia kompleksinę pagalbą skyrybas išgyvenantiems (suaugusiems ir vaikams) bei kitiems šios patirties paliestiems asmenims, užsiima šeimos krizių postvencija, asmens saviugda. Šiuo metu renkamos naujos „Išėjimo iš skyrybų krizės“ grupės, kurios prasidės rugsėjį. Viena grupė dirbs gyvai, kita – nuotoliu, tad jungtis galės žmonės iš bet kurio Lietuvos krašto. Tai – uždaros grupės, kiekvienoje gali dalyvauti iki 12 žmonių. Susitikimai trunka 15 savaičių, dirba psichologas bei sielovadininkas.

Jei yra poreikis eiti toliau...

Kiekvienam užsiregistravusiajam skiriamas vienas asmeninis pokalbis, kurio metu vadovai susipažįsta su konkretaus žmogaus situacija, papasakoja apie užsiėmimų eigą. Kartais paaiškėja, kad tokio pobūdžio grupinis darbas asmeniui netinka, tuomet specialistai rekomenduoja, kur galima kreiptis pagalbos.

„Bendrakeleivių“ veikla tęstinė, tad, jei yra poreikis eiti toliau, ieškoti daugiau atsakymų ar bendrystės, organizuojami susitelkimo savaitgaliai, patyriminiai žygiai, stovyklos tiek vaikams, tiek suaugusiems. Daugiau informacijos apie „Bendrakeleivius“ ir registracija į grupes internetinėje svetainėje https://www.bendrakeleiviai.lt/, el. pašto adresu info@bendrakeleiviai.lt arba tel. nr. 8 644 20883.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-09-24 13:31:18

„Windows 11“ jau čia pat: kaip ją gauti ir ko verta laukti?

Naujoji „Microsoft“ operacinė sistema „Windows 11“ bus išleista jau spalio 5 dieną – nuo tada ją galės įsidiegti pirmieji žmonės, turintys šiai operacinei sistemai pritaikytus ir su ja suderinamus įrenginius, o vėliau atnaujinimas bus siūlomas vis platesniam ratui vartotojų.
       2021-09-24 12:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1464

Atlikus 26640 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1464. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-24 10:53:51

Blynų gidas: kaip kepti ir kokius ingredientus naudoti?

Blynai gali būti valgomi pusryčiams, pietums ir vakarienei. Viskas priklauso nuo jų sudėtinių dalių ir paruošimo būdų. Kai kuriose šalyse jie taip mėgstami, kad net turi savo nacionalines dienas, pavyzdžiui, rugsėjo 26-oji JAV yra nacionalinė blynų diena.
       2021-09-24 07:04:21

Pusryčiai vyturiams ir pelėdoms: 5 neįprasti sumuštinių receptai

Nors visi dieną pradedame ir pusryčiaujame skirtingu laiku, tačiau pagrindinis pusryčių tikslas – energija, kurios kasdien reikia darbe ar pamokų bei paskaitų metu.
       2021-09-24 06:54:28

Grybavimo čempionas atsakė, ar šį savaitgalį dar verta ruoštis į mišką

Įsivyraujant nepastoviems rudeniškiems orams grybavimo teikiamo malonumo ir naudų nereikėtų pamiršti. Grybavimo čempionatas ir grybautojų asociacijos įkūrėjas Vytenis Daugudis tikina – nors orai kiek atvėso, grybų miškuose tikrai netrūksta.
       2021-09-24 06:35:08

Kaip atpažinti, ar dirbate palaikančioje komandoje

Dirbdami profesionalioje ir vieningoje komandoje – jaučiame malonumą, galime tobulėti. Komandiškumas yra ir viena iš svarbiausių „Lidl Lietuva“ vertybių, kuri padeda kurti pagarba ir pasitikėjimu grįstą vidinę kultūrą.
       2021-09-24 06:27:10

Lietuva ir Lenkija netoleruos nelegalaus sienos kirtimo

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, Vilniuje vyksiančio Lietuvos ir Lenkijos tarpvyriausybinės bendradarbiavimo per sieną komisijos posėdžio išvakarėse, susitiko su Lietuvoje viešinčiu Lenkijos vidaus reikalų ir administracijos ministerijos valstybės sekretoriumi Bartoszu Grodeckiu.
       2021-09-24 06:18:40

Kova prieš pūsles ant kojų – kaip jų išvengti ir pagreitinti gijimą?

Daugeliui yra tekę susidurti su pūsle – nuo trinties atsiradusiu skaidraus, vandeningo skysčio pripildytu „maišeliu“, kuris yra organizmo atsakas į odos pažeidimą.
       2021-09-23 14:48:23

Kaip apsaugoti savo telefoną ir suvaldyti duomenų saugumo rizikas?

Kibernetinis saugumas – šią savaitę bene karščiausia naujiena Lietuvoje, sulaukusi ir tarptautinės žiniasklaidos dėmesio. Technologijų ekspertai primena, kaip saugiai naudoti savo įrenginius, kad galėtumėte būtumėte ramūs dėl juose esančios jautrios ir vertingos informacijos.
       2021-09-23 12:21:56

Desertai iš daržovių: konditeris papasakojo, kaip tokius pasigaminti

Gausus daržovių derlius skatina gaminti gardžiausius patiekalus. Ir nors iš rudens teikiamų daržovių dažniausiai gaminame įvairius garnyrus prie mėsos ar žuvies patiekalų, iš jų galima paruošti ir puikius sveikuoliškus desertus, kurie nustebins originaliu skoniu.
       2021-09-23 11:54:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1486

Atlikus 24046 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1486. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-23 09:50:30

Gyventi šiltai ar šalti? Ką tai reiškia?

Pastarosiomis dienomis viešojoje ir socialinėje erdvėje gausu diskusijų: „šildyti ar taupyti?“. Žmones baugina brangstanti energija, tačiau pamirštama, kad tai žiemos mėnesių prognozė.
       2021-09-23 09:06:37

Paspirtukas ir dviratis – dažniausios paauglių nelaimių kelyje priežastys

Po karantino į mokyklas grįžę vaikai vėl gali su draugais bendrauti ir mokytis gyvai. Taip pat turi daugiau laisvės po pamokų, eina į būrelius ir užsiima kita veikla.
       2021-09-23 08:58:09

Pirmasis „Android“: kaip neišvaizdus telefonas sukėlė revoliuciją?

Lygiai prieš 13 metų, rugsėjo 23-ąją, pasauliui buvo pristatytas išmanusis „HTC Dream“. Šis sunkokas ir kritikų dėl nuobodaus dizaino peiktas telefonas vis tik pateko į istoriją – būtent jame buvo pirmą kartą įdiegta dabar populiariausia pasaulyje „Android“ operacinė sistema.
       2021-09-23 08:22:50

Automobilių poreikių šalies gyventojų biudžetas savarankiškai neatlaiko

Solidus mūsų šalies lengvųjų automobilių parko amžius verčia vairuotojus skolintis naujos transporto priemonės įsigijimui, neretai skolinamasi ir jau turimos remontui.
       2021-09-23 08:17:08

Stotingi, skanūs ir sveiki: rudens derliaus karaliais tituluojami moliūgai

Jei rudenį būtų paskelbti šviežio sezono derliaus karaliaus rinkimai, tapti vienu rimčiausių kandidatų į sostą neabejotinai pretenduotų moliūgas.
       2021-09-23 08:13:53

5 dalykai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį prieš pradedant kaupti pensijai

Apie orią senatvę, kurioje gaunama pensija sudarytų galimybę gyventi patogiai ir mėgautis užtarnautu poilsiu, pagalvoja kiekvienas. Tačiau imtis veiksmų siekiant tai užsitikrinti pasiryžta ne visi, nes dažniausiai žmonės nežino, nuo ko pradėti.
       2021-09-23 07:09:09

5 patarimai tėvams: kaip palaikyti paauglių pasitikėjimą savimi?

Paauglystė – tai didelių ir sudėtingų pokyčių laikotarpis, kai iš vaiko tampama suaugusiuoju. Šiame laikotarpyje žmogus keičiasi tiek fiziškai, tiek emociškai, keičiasi jo poreikiai, savęs suvokimas, bendravimas, saviraiška ir pasitikėjimo savimi jausmas.
       2021-09-22 16:54:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1402

Atlikus 25163 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1402. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-22 09:18:18

M. Dubnikovas: šaltasis sezonas tolygus elektros sezonui – kainų augimą pajusime

Didmeninėms elektros kainoms pastaruoju metu mušant dešimtmečio rekordus, artėjantis šaltasis sezonas ir laukiantis elektros bei kitų energetinių išteklių vartojimo pikas neleidžia tikėtis, kad jos galėtų pasukti žemyn.
       2021-09-22 09:01:41

Rudens makiažo tendencijos – tvarumas, mėlyni šešėliai ir 60-ųjų nuotaika

Vasarą dekoratyvinę kosmetiką keičia saulė, tačiau atvėsus orams, norisi natūralų grožį paryškinti kosmetikos priemonėmis.
       2021-09-22 08:46:08

Vaistų efektyvumas – kiek jis priklauso nuo to, kada ir kaip geriame vaistus?

Reikia išgerti vaistus, tačiau po ranka neturite vandens, tad juos tiesiog sukramtote ar užsigeriate sultimis? Vienu metu išgeriate skirtingus vaistus, skirtus vartoti prieš valgį ir po jo?
       2021-09-22 06:08:22

Darbiniai ginčai peržengė ribą? Prieš teismą, išbandyti siūlo mediaciją

Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą.
       2021-09-22 06:00:55

Investuotojų akys krypsta į mažiausios kvadratūros NT

Rinkos analitikai kalba apie aukso amžių sostinės NT rinkoje. Tiesa, išaugusios būsto kainos užduoda daug klausimų ne tik svajojantiems apie pirmąjį būstą, bet ir investuotojams.
       2021-09-22 05:54:21

Lietuvos kiaulininkystės krizė nesibaigia, tik gilėja

Nepaisant kiaulininkystės sektoriui suteiktos paramos neigiamoms covid-19 pasekmėms amortizuoti, Lietuvos kiaulininkystės sektoriuje situacija iš esmės nepakito ir išlieka labai įtempta.
       2021-09-21 18:43:57

Ekspertas perspėja: sunkūs vilkikų gedimai kartais nutinka ir dėl noro sutaupyti

Kiekvienas Europos ir Lietuvos keliais riedantis vilkikas jo savininkui yra didžiulė investicija. Visgi kartais vadovaujamasi klaidinga prielaida, jog kol transporto priemonė važiuoja – viskas gerai, ir per mažai dėmesio skiriama reguliariai jos priežiūrai.
       2021-09-21 15:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1155

Atlikus 25086 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1155. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-21 15:37:31

Saldesnis už morką ir maistingas kaip bulvė – kas?

Jeigu kas paklaustų, kokias žinote populiariausias šaknines daržoves, didelė tikimybė, kad pastarnoko šiame sąraše nebūtų. Deja, bet kažkuriuo metu ši lietuviams anksčiau gerai pažįstama daržovė buvo primiršta, kaip ir ropės.
       2021-09-21 09:48:46

5 pamokos, padėsiančios išugdyti finansiškai raštingą vaiką

Tyrimai rodo, kad pinigų stygiaus problemos Lietuvoje pastaraisiais metais padažnėjo tėvams, gyvenantiems su vaikais iki 18 metų. Šią problemą lemia prastas tėvų indėlis į vaikų mokymą apie finansus.
       2021-09-21 09:10:53

Vaistinės: automobilyje pasilikę vyrai vaistų jiems pirkti siunčia moteris

Statistika rodo, kad Lietuvos vyrai gyvena net dešimt metų trumpiau nei moterys, tačiau apie savo sveikatą jie vis dar dažnai drovisi šnekėtis su farmacijos specialistais, gydytojais ir neretai – net savo artimiausiais žmonėmis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.