Naujienos

Saulės energiją savo namams Vytaras Radzevičius gaminasi net ir keliaudamas

2021-08-24 05:42:58

Žinomas žurnalistas, renginių vedėjas ir keliautojas Vytaras Radzevičius vos prieš mėnesį pradėjo naują savo gyvenimo etapą. Savo sodyboje Alytaus rajone jis įsirengė saulės elektrinę.

Saulės energiją Vytaras naudos ne tik įprastoms reikmėms – žiemą pakaks net ir sodybos šildymui.

„Kai sodyboje pradėjau gyventi daugiau laiko nei mieste, pagalvojau, kad mes, lietuviai, esame pripratę gyventi su saule. Juk daugybę metų laiką matavome ir gyvenimą planavome nuo saulės patekėjimo iki laidos. Vėliau, atsiradus elektrai, įpročiai keitėsi. Tačiau labai smagu, kad saulės energetika mus vėl grąžina prie šaknų, prie senojo gyvenimo būdo. Tačiau jo archaišku nepavadinsi, veikiau atvirkščiai – jis labai šiuolaikiškas. Saulės energetika man labai patinka, nes tai yra „žalia“, saugo mūsų gamtą ir labai ekonomiška“, – dalijosi įspūdžiais „Viasolio“ saulės elektrinę įsirengęs Vytaras Radzevičius.

Saulės jėgainės: pasaulis ir Lietuva

Vytaras Radzevičius sako, kad Lietuva, lyginant su kitomis pasaulio šalimis, yra labai pažengusi alternatyvios energetikos srityje. Pirmą kartą saulės jėgaines keliautojas pamatė Vokietijoje ir Skandinavijoje prieš daugiau nei dešimtį metų. Tai atrodė labai įdomus išradimas ir viltis, kad šis fantastiškas energijos gamybos būdas paplis po visą pasaulį. Daugybę pasaulio šalių apkeliavęs Vytaras stebisi, kad ne viena gerokai palankesnėje klimato zonoje esanti valstybė gerokai atsilieka. O kai kurios netgi stabdo saulės jėgainių plėtrą dėl korupcinių sumetimų:

„Labai nustebome, kai keliaudami su Martynu Starkumi po pasaulį sužinojome, kad Mauritanijos valdžia žmonėms neleidžia vystyti saulės energetikos. Nes dėl to nukentėtų iškastinio kuro įmonių ir šalies valdžios monopoliniai interesai. Todėl Lietuvoje esame laisvi ir laimingi, galėdami patys pasirinkti, kokią energiją norime gaminti ir vartoti“.

Vytaro nuomone, Lietuvoje einame labai tinkama linkme, nes šviesių, saulėtų dienų, ypač pastaruoju metu, daugėja. Tad ši energetikos sritis labai perspektyvi. Juo labiau, kad tokių saulės jėgainių įrengimą skatina valstybė.

Saulės jėgainei pakanka šviesos

Vytaras pastebi, kad daugybė žmonių saulės energetiką suvokia ne visai teisingai:

„Saulėtos dienos nereikia painioti su karšta diena. Tam, kad saulės baterijos gamintų energiją, tereikia šviesos. O jos Lietuvoje pakanka. Karščio ar svilinančių saulės spindulių kaip Afrikoje tam nereikia“.

Vytaras prisimena ir dar vieną jį sužavėjusį pavyzdį. 2018 m. su Martynu keliaudamas po Aliaską, pateko į salą (jos dydis kaip Lietuvos), kurioje gyveno lietuvių pora. Žinoma, ten vyravo laukinė gamta, tad nebuvo tradicinių elektros jėgainių. Tačiau mūsų tautiečiai visą savo ūkį aprūpino būtent saulės energija, naudodami ją tiesiogiai, o nakčiai kaupdami ją specialiose baterijose.

„Mums reikia tik šviesos. O saulės panelės ją paverčia elektros energija. Tam pasitarnauja modernūs lietuviški sprendimai. Lietuviai patys kuria, tobulina ir gamina saulės modulius. Taip pat nuo A iki Z įrengia saulės elektrines, o tai labai patogu“, – pastebi V. Radzevičius.

Saulės jėgainės kaina

Kitas stereotipas apie saulės energiją – kad tai labai brangus, neatsiperkantis dalykas. Tačiau, „Viasolio“ specialistų skaičiavimais, pasinaudojus valstybės parama, privatiems asmenims saulės jėgainė gali atsipirkti per 6–7 metus. Be to, skaičiuojama, kad 10 kW saulės elektrinė per metus išsaugo 10 medžių.

„Technologijos pinga, o kokybė, saulės modulių efektyvumas didėja. Kitaip tariant, tokio paties ploto saulės baterijų blokas pagamina vis daugiau energijos, naudingumo koeficientas auga. Todėl ir Lietuvoje jau galima rasti ne vieną namą, kurio visą stogą dengia saulės baterijų panelės. Inovacijos mūsų šalyje plinta labai greitai“, – džiaugiasi V. Radzevičius.

Dar vienas labai svarbus niuansas – Lietuvoje saulės jėgainių įrengimą namų ūkiuose ES lėšomis remia valstybė. Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) paramos vien 2020 m. sulaukė 6 790 gyventojų. Į paramą mažajai saulės elektrinei įsirengti gali pretenduoti asmuo, nuosavybės teise valdantis gyvenamosios paskirties vieno arba dviejų butų namą arba sodo namą, ir žemės sklypą, jei elektrinė bus įrengiama ant žemės. Maksimali kompensuojama suma (jei elektrinės galia 10 kW) – 3230 Eur.

Taigi, jei Vytaro sodyboje įrengtos „Viasolio“ saulės jėgainės kaina apie 10 tūkst. eurų, trečdalį sumos valstybė kompensavo APVA paramos lėšomis.

Saulės elektrinės įrengimas

Daugeliui žmonių, ko gero, aišku, kaip funkcionuoja tradicinė elektros energijos tiekimo sistema. Laidas arba elektros kabelis nuo stulpo iki skaitiklio, ir viskas. O kaip veikia tokia namų saulės elektrinė, kai iš tinklo energija ne tik gaunama, bet ir jam atiduodama?

„Kol sodyboje neturėjau saulės jėgainės, įsivaizdavau, kad tai turėtų būti sudėtinga sistema. Tačiau vartotojui yra be galo paprasta naudotis saulės jėgaine: įjungi mygtuką, ir viskas veikia. Jėgainę specialistai sumontavo per dieną, pajungė specialų skaitiklį, kuris rodo ne tik suvartotą elektros energiją, bet ir pagamintą, kurią atiduodi tinklui. Viskas labai paprasta“, – neslėpė malonios nuostabos V. Radzevičius.

Jis sodyboje saulės elektrinės modulius nusprendė išdėlioti ant malkinės stogo:

„Lietuviai yra estetai ir labai dažnai nori, kad saulės baterijos būtų integruotos, kad neužgožtų kraštovaizdžio. Mano sodyboje baterijų beveik nesimato, todėl jos puikiai susilieja su gamta. Jei bus galima tokius sprendimus diegti ir mūsų Merkinės dvarvietėje, tikrai eisime tuo pačiu keliu. Ant kai kurių pastatų yra galimybė tvirtinti baterijų modulius, nukreipiant juos į pietinę pusę“.

Optimaliausia ir efektyviausia yra pasigaminti tiek elektros energijos, kiek tau reikia per metus. Todėl iš pradžių reikia įsivertinti metinį elektros energijos poreikį. Tuomet su „Viasolio“ specialistais apskaičiuoti, kokios galios elektrinės reikėtų. O kai žinai galią, gali nesunkiai suskaičiuoti ir plotą, kurį turėtų užimti saulės baterijų moduliai. Tuomet jau vertini, kiek turi žemės ar stogo ploto elektrinei pasistatyti. Tada įvertinama, kokia bus nauda savininkui, per kiek laiko atsipirks jėgainė ir pan.

Savo sodyboje Vytaras bent jau šiuo metu pasigamina elektros energijos perteklių, tad jį atiduoda saugoti energijos tiekėjui, kad energija galėtų naudotis vėliau.

Pasirinko lietuvišką saulės energetikos įmonę

„Renkantis įmonę, kuri mano sodyboje įrengė saulės jėgainę, man buvo svarbu, kad tai būtų Lietuvos firma. Nes visuomet norisi remti savus. Tuomet stiprės ir mūsų ūkis, ir ekonomika ir „žalioji“ energetika. „Viasolis“ atitiko visus mano reikalavimus. Ypač dar ir dėl to, kad ši įmonė yra ir gamintojas, ir statytojas. Tai labai patogu, nes nelieka rūpesčių. Atvažiavo meistrai į sodybą ir visą įrangą sumontavo per vieną dieną. Man kartais net sunku suprasti, kaip tai įmanoma. Džiugu, kad tai nėra išskirtinis atvejis, o labiau standartas“, – V. Radzevičius dalijosi pirmaisiais įspūdžiais.

Žinomas keliautojas, vertindamas lietuviškų technologijų kokybę, didžiuojasi, kad lietuviai yra labai pažengę technologijose – nuo lazerių iki saulės baterijų: „Mūsų šalyje sukurti ir pagaminti prietaisai yra tikrai geri. Pirmą kartą realiai veikiančią lietuvišką saulės bateriją prieš keletą metų pamačiau vienoje šventėje. Ir kai čia pat, tavo akyse, saulės energija verčiama elektra, negali likti abejingas, pavyzdys labai įtikinamas. Technologijos sudėtingos, bet veikia labai paprastai ir patogiai. Kadaise TV vedžiau laidą apie inovacijas, tai man akys ant kaktos iššokdavo, pamačius kokius technologiškai sudėtingus dalykus sugeba sukurti lietuviai“.

Vienintelis dalykas, kurio Vytaras dar neturi tam, kad visiškai atitiktų „žalią“ kursą – elektromobilis. Kol kas reikia vežioti daug krovinių, o komercinių krovininių elektromobilių pasiūla nėra labai didelė. „Kai atsiras galimybės man reikalingus krovinius pervežti elektromobiliu, sodyboje planuoju įrengti ir įkrovimo stotelę. Tuomet elektromobilį įkrausiu žalia energija. Esu tikras, kad ateitis priklauso elektromobiliams, ši sritis bus plėtojama ir skatinama“, – sako Vytaras Radzevičius.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-18 12:50:03

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavinimą, gyvenantys ir dirbantys miestuose.
       2024-04-17 15:34:10

Automobilio vairuotojo atsakomybė: kada keleivis privalo būti išlaipintas

Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto priemonėje įrengtos oro pagalvės taip pat reiškia saugumą nelaimės atveju, tačiau saugos diržo segėjimas yra kiekvieno automobilio vairuotojo bei keleivio asmeninis pasirinkimas, kuris, deja, ne visada būna teisingas.
       2024-04-17 15:31:22

Vasarai, kai atsivalgysite šaltibarščių: atgaivins agurkų šaltsriubė

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba.
       2024-04-17 15:17:21

Schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis.
       2024-04-17 15:11:49

RRT: skaitmeninių sukčių metodams tobulėjant, esamų priemonių nebepakanka

Praėjus beveik metams nuo pirmųjų Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimų, skirtų skaitmeniniams sukčiams pažaboti, buvo apžvelgti jų rezultatai – pristatyta statistika, kurią renka tiek operatoriai, pašto paslaugų teikėjai, tiek susijusios institucijos.
       2024-04-17 15:08:56

Įminė mįslę, kaip nesutikti su vadovu ar aukštesnio statuso žmogumi?

Daugeliui mūsų labai sunku nesutikti su vadove arba bet kuo kitu, kas yra aukštesnėje galios pozicijoje. Tai gali būti ir darbinė, ir asmeninė aplinka – statusu viršesnis žmogus ar vyresnis šeimos narys, mama, tėtis ar kitas autoritetas.
       2024-04-17 15:02:57

Kaip saugiai transportuoti televizorių, skalbimo mašiną ar šaldytuvą

Persikraustymas į naujus namus paprastai būna džiaugsmingas nuotykis, tačiau kartu su juo tenka ir nelengva užduotis saugiai pervežti didelius prietaisus, pavyzdžiui, televizorius, šaldytuvus ir skalbykles.
       2024-04-17 14:56:33

5 svarbiausi dokumentai, norintiems parduoti automobilį greičiau ir brangiau

Parduodant automobilį svarbu turėti visus su jo eksploatavimu susijusius dokumentus. Tai sumažins abejones dėl pardavėjo sąžiningumo bei transporto priemonės būklės.
       2024-04-16 22:02:22

Lietuvos radijo ir televizijos komisija patyrė kibernetinę ataką

Š. m. balandžio 16 d. nuo 9 val. iki 12 val. Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) interneto svetainė patyrė kibernetinę ataką, tačiau dėl greitos LRTK reakcijos ir pritaikytų techninių priemonių, jokia žala nepadaryta.
       2024-04-16 16:45:30

Kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: galite būti nepasiekiami

Be išmaniojo telefono – nė žingsnio namuose, tad tokio paties komforto norisi ir keliaujant. Likti be ryšio svetimoje šalyje – ne išeitis, tad Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, primena, ką reikėtų pasitikrinti ir kokius žingsnius būtina atlikti dar prieš kelionę.
       2024-04-16 13:41:30

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.
       2024-04-16 13:30:44

Vilniaus TV bokšto rekonstrukcija: taurėje lankytojams atvertos naujos erdvės

Šiandien aukščiausiame Lietuvos statinyje – Vilniaus televizijos bokšte – surengtos bokšto viršutinės taurės naujų erdvių rekonstrukcijos pabaigtuvės. Pabaigus šį darbų etapą, lankytojams atveriamos naujos erdvės, kuriose jų laukia naujos paslaugos bei pramogos.
       2024-04-15 14:01:19

Dirbtinio intelekto rinka 2030-aisiais: investuoti, reguliuoti ar bijoti?

Gyvename dirbtinio intelekto psichozės laikais – stebime lenktynes, kuriose neaiškios nei taisyklės, nei starto ir finišo linijos. Nežinome, kada jos baigsis, tačiau aišku viena – šiandien svarbiausia pasirinkti strategiją ir judėti kryptingai, sako advokatas, „TGS Baltic“ partneris Mindaugas Civilka.
       2024-04-15 13:37:33

Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu komponentu, šiemet stipriai patempsiančiu šalies ekonomiką į viršų.
       2024-04-15 13:35:07

Ne tik varlių šlaunelės ir sraigės: 2 greiti ir pigūs prancūziški patiekalai

Maisto gamyboje prancūzai išties moka panaudoti viską, kas yra geriausia: tiek šviežius ir kokybiškus ingredientus, tiek ištobulintas skonių derinimo technikas. Ką ir bekalbėti apie valgymo kultūrą, kuri skatina mėgautis ne tik maistu, bet ir kompanija.
       2024-04-15 12:56:56

Kodėl įspėjamuosius pranešimus kartais gauna ne visi gyventojai?

Jonas, gyvenantis Vilniaus Naujamiesčio mikrorajone, bet dirbantis Viršuliškėse, darbo metu negavo pranešimo apie gaisrą, įsiplieskusį netoli jo namų. Kodėl? Pasak Arnoldo Lukošiaus, „Tele2” Inovacijų eksperto, nors ši konkreti situacija išgalvota,
       2024-04-15 12:48:50

JAV atvėrė rinką Lietuvos oro bendrovėms

JAV atvėrė rinką Lietuvos oro bendrovėms: atlikusi Lietuvos civilinės aviacijos valdymo ir skrydžių saugos užtikrinimo sistemos auditą, JAV federalinės aviacijos administracija (FAA) suteikė galimybes Lietuvos oro vežėjams vykdyti komercinius skrydžius JAV teritorijoje Lietuvoje registruotais orlaiviais.
       2024-04-15 12:24:48

Kuo naudinga garso terapija?

Teigiamas garso poveikis žmogui žinomas nuo senų laikų. Įvairių istorijų galima rasti jau senovės Egipte, Indijoje, Graikijoje. Tam tikri aspektai pasiekė ir dabartinį laikotarpį. Pavyzdžiui, ganėtinai populiariu užsiėmimu vis dar išlieka garso terapija.
       2024-04-15 12:17:15

Koks turėtų būti seifo saugumo lygis?

Seifas yra naudingas itin įvairių daiktų saugojimui nuo įsilaužimų ar gaisro. Dažniausiai žmonės šį įsigyja norėdami paslėpti ginklus, dokumentus, pinigus, brangią įrangą, papuošalus, raktus. Žinoma, įvairių vertingų daiktų egzistuoja ir gerokai daugiau.
       2024-04-15 12:10:41

Ką veikti lietingais vakarais porai? 5 idėjos

Nors už lango oras vis gerėja, vasarėja, tačiau saulėtas dienas anksčiau arba vėliau keičia lietingos ir tenka galvoti ką smagaus nuveikti. Žinoma, kad kai šalia yra mylimas žmogus – rasti smagias veiklas yra kur kas paprasčiau.
       2024-04-12 11:27:43

Ką būtina žinoti apie vaistų nuo skausmo vartojimą? Didžiausios klaidos

Vaistai nuo skausmo yra dažnas medikamentas kiekvieno žmogaus vaistinėlėje. Jų populiarumą didžiąja dalimi lemia universalus poveikis – jie vartojami tiek kenčiant ūminį skausmą, tiek turint lėtinių ligų.
       2024-04-10 18:52:18

Blokuojami 23 IP adresai, kuriais pasiekiama Kremliaus propaganda

2024 m. balandžio 10 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą blokuoti 23 IP adresus, kuriais sudaroma galimybė žiūrėti Lietuvos Respublikoje draudžiamas transliuoti pagrindines Kremliaus propagandos televizijos programas.
       2024-04-10 18:47:02

Ženšenis: natūralus adaptogenas jūsų sveikatai

Kas yra adaptogenai ir kodėl jie svarbūs mūsų organizmui? Adaptogenai yra natūralios kilmės medžiagos, kurios padeda organizmui prisitaikyti prie stresinių situacijų ir įveikti iššūkius. 1947 m. rusų mokslininkas Nikolai Lazarev sukūrė terminą „adaptogenas‘‘.
       2024-04-10 12:25:28

Lietuvos biudžetas nepasipildo milijonais už automobilių ridos klastojimą

Dėl didelių ridos klastojimo mastų Lietuvoje nukenčia ne tik naudotų automobilių pirkėjai, bet ir valstybės biudžetas. Automobilių duomenų įmonė „carVertical“ atliko tyrimą daugiau nei dešimtyje Europos šalių tam, kad nustatytų, kaip skirtingose valstybėse kovojama su ridos klastojimu.
       2024-04-09 20:35:59

IT Lietuvoje: trečdalis tėvų vis dar mano, kad tikslieji mokslai – berniukams

Dauguma (59 proc.) tėvų Lietuvoje mano, kad IT srities profesijos yra ir išliks perspektyviais karjeros pasirinkimais jų vaikams, o 39 proc. yra įsitikinę, kad programavimo įgūdžiai yra esminiai ir ateityje jų reikės daugeliui.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.