Naujienos

Saulės energiją savo namams Vytaras Radzevičius gaminasi net ir keliaudamas

2021-08-24 05:42:58

Žinomas žurnalistas, renginių vedėjas ir keliautojas Vytaras Radzevičius vos prieš mėnesį pradėjo naują savo gyvenimo etapą. Savo sodyboje Alytaus rajone jis įsirengė saulės elektrinę.

Saulės energiją Vytaras naudos ne tik įprastoms reikmėms – žiemą pakaks net ir sodybos šildymui.

„Kai sodyboje pradėjau gyventi daugiau laiko nei mieste, pagalvojau, kad mes, lietuviai, esame pripratę gyventi su saule. Juk daugybę metų laiką matavome ir gyvenimą planavome nuo saulės patekėjimo iki laidos. Vėliau, atsiradus elektrai, įpročiai keitėsi. Tačiau labai smagu, kad saulės energetika mus vėl grąžina prie šaknų, prie senojo gyvenimo būdo. Tačiau jo archaišku nepavadinsi, veikiau atvirkščiai – jis labai šiuolaikiškas. Saulės energetika man labai patinka, nes tai yra „žalia“, saugo mūsų gamtą ir labai ekonomiška“, – dalijosi įspūdžiais „Viasolio“ saulės elektrinę įsirengęs Vytaras Radzevičius.

Saulės jėgainės: pasaulis ir Lietuva

Vytaras Radzevičius sako, kad Lietuva, lyginant su kitomis pasaulio šalimis, yra labai pažengusi alternatyvios energetikos srityje. Pirmą kartą saulės jėgaines keliautojas pamatė Vokietijoje ir Skandinavijoje prieš daugiau nei dešimtį metų. Tai atrodė labai įdomus išradimas ir viltis, kad šis fantastiškas energijos gamybos būdas paplis po visą pasaulį. Daugybę pasaulio šalių apkeliavęs Vytaras stebisi, kad ne viena gerokai palankesnėje klimato zonoje esanti valstybė gerokai atsilieka. O kai kurios netgi stabdo saulės jėgainių plėtrą dėl korupcinių sumetimų:

„Labai nustebome, kai keliaudami su Martynu Starkumi po pasaulį sužinojome, kad Mauritanijos valdžia žmonėms neleidžia vystyti saulės energetikos. Nes dėl to nukentėtų iškastinio kuro įmonių ir šalies valdžios monopoliniai interesai. Todėl Lietuvoje esame laisvi ir laimingi, galėdami patys pasirinkti, kokią energiją norime gaminti ir vartoti“.

Vytaro nuomone, Lietuvoje einame labai tinkama linkme, nes šviesių, saulėtų dienų, ypač pastaruoju metu, daugėja. Tad ši energetikos sritis labai perspektyvi. Juo labiau, kad tokių saulės jėgainių įrengimą skatina valstybė.

Saulės jėgainei pakanka šviesos

Vytaras pastebi, kad daugybė žmonių saulės energetiką suvokia ne visai teisingai:

„Saulėtos dienos nereikia painioti su karšta diena. Tam, kad saulės baterijos gamintų energiją, tereikia šviesos. O jos Lietuvoje pakanka. Karščio ar svilinančių saulės spindulių kaip Afrikoje tam nereikia“.

Vytaras prisimena ir dar vieną jį sužavėjusį pavyzdį. 2018 m. su Martynu keliaudamas po Aliaską, pateko į salą (jos dydis kaip Lietuvos), kurioje gyveno lietuvių pora. Žinoma, ten vyravo laukinė gamta, tad nebuvo tradicinių elektros jėgainių. Tačiau mūsų tautiečiai visą savo ūkį aprūpino būtent saulės energija, naudodami ją tiesiogiai, o nakčiai kaupdami ją specialiose baterijose.

„Mums reikia tik šviesos. O saulės panelės ją paverčia elektros energija. Tam pasitarnauja modernūs lietuviški sprendimai. Lietuviai patys kuria, tobulina ir gamina saulės modulius. Taip pat nuo A iki Z įrengia saulės elektrines, o tai labai patogu“, – pastebi V. Radzevičius.

Saulės jėgainės kaina

Kitas stereotipas apie saulės energiją – kad tai labai brangus, neatsiperkantis dalykas. Tačiau, „Viasolio“ specialistų skaičiavimais, pasinaudojus valstybės parama, privatiems asmenims saulės jėgainė gali atsipirkti per 6–7 metus. Be to, skaičiuojama, kad 10 kW saulės elektrinė per metus išsaugo 10 medžių.

„Technologijos pinga, o kokybė, saulės modulių efektyvumas didėja. Kitaip tariant, tokio paties ploto saulės baterijų blokas pagamina vis daugiau energijos, naudingumo koeficientas auga. Todėl ir Lietuvoje jau galima rasti ne vieną namą, kurio visą stogą dengia saulės baterijų panelės. Inovacijos mūsų šalyje plinta labai greitai“, – džiaugiasi V. Radzevičius.

Dar vienas labai svarbus niuansas – Lietuvoje saulės jėgainių įrengimą namų ūkiuose ES lėšomis remia valstybė. Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) paramos vien 2020 m. sulaukė 6 790 gyventojų. Į paramą mažajai saulės elektrinei įsirengti gali pretenduoti asmuo, nuosavybės teise valdantis gyvenamosios paskirties vieno arba dviejų butų namą arba sodo namą, ir žemės sklypą, jei elektrinė bus įrengiama ant žemės. Maksimali kompensuojama suma (jei elektrinės galia 10 kW) – 3230 Eur.

Taigi, jei Vytaro sodyboje įrengtos „Viasolio“ saulės jėgainės kaina apie 10 tūkst. eurų, trečdalį sumos valstybė kompensavo APVA paramos lėšomis.

Saulės elektrinės įrengimas

Daugeliui žmonių, ko gero, aišku, kaip funkcionuoja tradicinė elektros energijos tiekimo sistema. Laidas arba elektros kabelis nuo stulpo iki skaitiklio, ir viskas. O kaip veikia tokia namų saulės elektrinė, kai iš tinklo energija ne tik gaunama, bet ir jam atiduodama?

„Kol sodyboje neturėjau saulės jėgainės, įsivaizdavau, kad tai turėtų būti sudėtinga sistema. Tačiau vartotojui yra be galo paprasta naudotis saulės jėgaine: įjungi mygtuką, ir viskas veikia. Jėgainę specialistai sumontavo per dieną, pajungė specialų skaitiklį, kuris rodo ne tik suvartotą elektros energiją, bet ir pagamintą, kurią atiduodi tinklui. Viskas labai paprasta“, – neslėpė malonios nuostabos V. Radzevičius.

Jis sodyboje saulės elektrinės modulius nusprendė išdėlioti ant malkinės stogo:

„Lietuviai yra estetai ir labai dažnai nori, kad saulės baterijos būtų integruotos, kad neužgožtų kraštovaizdžio. Mano sodyboje baterijų beveik nesimato, todėl jos puikiai susilieja su gamta. Jei bus galima tokius sprendimus diegti ir mūsų Merkinės dvarvietėje, tikrai eisime tuo pačiu keliu. Ant kai kurių pastatų yra galimybė tvirtinti baterijų modulius, nukreipiant juos į pietinę pusę“.

Optimaliausia ir efektyviausia yra pasigaminti tiek elektros energijos, kiek tau reikia per metus. Todėl iš pradžių reikia įsivertinti metinį elektros energijos poreikį. Tuomet su „Viasolio“ specialistais apskaičiuoti, kokios galios elektrinės reikėtų. O kai žinai galią, gali nesunkiai suskaičiuoti ir plotą, kurį turėtų užimti saulės baterijų moduliai. Tuomet jau vertini, kiek turi žemės ar stogo ploto elektrinei pasistatyti. Tada įvertinama, kokia bus nauda savininkui, per kiek laiko atsipirks jėgainė ir pan.

Savo sodyboje Vytaras bent jau šiuo metu pasigamina elektros energijos perteklių, tad jį atiduoda saugoti energijos tiekėjui, kad energija galėtų naudotis vėliau.

Pasirinko lietuvišką saulės energetikos įmonę

„Renkantis įmonę, kuri mano sodyboje įrengė saulės jėgainę, man buvo svarbu, kad tai būtų Lietuvos firma. Nes visuomet norisi remti savus. Tuomet stiprės ir mūsų ūkis, ir ekonomika ir „žalioji“ energetika. „Viasolis“ atitiko visus mano reikalavimus. Ypač dar ir dėl to, kad ši įmonė yra ir gamintojas, ir statytojas. Tai labai patogu, nes nelieka rūpesčių. Atvažiavo meistrai į sodybą ir visą įrangą sumontavo per vieną dieną. Man kartais net sunku suprasti, kaip tai įmanoma. Džiugu, kad tai nėra išskirtinis atvejis, o labiau standartas“, – V. Radzevičius dalijosi pirmaisiais įspūdžiais.

Žinomas keliautojas, vertindamas lietuviškų technologijų kokybę, didžiuojasi, kad lietuviai yra labai pažengę technologijose – nuo lazerių iki saulės baterijų: „Mūsų šalyje sukurti ir pagaminti prietaisai yra tikrai geri. Pirmą kartą realiai veikiančią lietuvišką saulės bateriją prieš keletą metų pamačiau vienoje šventėje. Ir kai čia pat, tavo akyse, saulės energija verčiama elektra, negali likti abejingas, pavyzdys labai įtikinamas. Technologijos sudėtingos, bet veikia labai paprastai ir patogiai. Kadaise TV vedžiau laidą apie inovacijas, tai man akys ant kaktos iššokdavo, pamačius kokius technologiškai sudėtingus dalykus sugeba sukurti lietuviai“.

Vienintelis dalykas, kurio Vytaras dar neturi tam, kad visiškai atitiktų „žalią“ kursą – elektromobilis. Kol kas reikia vežioti daug krovinių, o komercinių krovininių elektromobilių pasiūla nėra labai didelė. „Kai atsiras galimybės man reikalingus krovinius pervežti elektromobiliu, sodyboje planuoju įrengti ir įkrovimo stotelę. Tuomet elektromobilį įkrausiu žalia energija. Esu tikras, kad ateitis priklauso elektromobiliams, ši sritis bus plėtojama ir skatinama“, – sako Vytaras Radzevičius.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-08-17 17:32:05

Kyla klausimas, ar dabartinės rinkos taisyklės gali funkcionuoti

Seimo narys Lukas Savickas dėl situacijos elektros rinkoje kreipėsi į Ingridą Šimonytę ir Europos Komisiją: „Kyla klausimas, ar dabartinės rinkos taisyklės gali funkcionuoti tokiomis sąlygomis“
       2022-08-17 17:28:48

Kaip verslui užimti aukštesnes vietas Google paieškoje?

Aukšta vieta "Google" paieškos rezultatuose labai svarbi kiekvieno verslo sėkmei. Jei potencialūs klientai negali rasti jūsų svetainės, jūsų verslas sunkiai klestės.
       2022-08-17 13:57:08

Kvantinės technologijos: sudėtingi, bet ateities pasaulį pakeisiantys sprendimai

Kvantinis mažų dalelių pasaulis daugeliui iš mūsų yra labai menkai pažįstamas arba nepažįstamas visai. Jis remiasi visai kitokiais fizikos dėsniais, dėl kurių dalelės gali pereiti kiaurai barjerus ar būti dviejų būsenų vienu metu.
       2022-08-17 10:36:36

Daržovių konservavimo taisyklės: kaip gaminti, kur laikyti ir kiek vartoti?

Prasidėjus gausiam daržovių derliui daugelis ne tik mėgaujasi šviežiomis gėrybėmis, bet ir dalį jų šaldo, džiovina arba marinuoja. Konservuotos daržovės tikrai pravers atšalus orams, be to, padės sutaupyti.
       2022-08-17 10:22:49

Žmonės pavargo nuo aukštų elektros kainų: vis daugiau gyventojų skolinasi

Neprognozuojamai augant elektros kainoms, daugėja siekiančių tapti energetiškai nepriklausomais – šių metų liepos mėnesį paraiškas saulės elektrinių įrengimo finansavimui pateikė daugiau nei 17 tūkst. gyventojų, o iki rugpjūčio vidurio – dar 7,5 tūkst., skelbia Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).
       2022-08-17 10:18:14

„Netflix“ vadovas prognozuoja televizijos mirtį: ar tikrai jai liko 5-10 metų?

Pastaraisiais metais smarkiai išpopuliarėjus vaizdo turinio transliavimo paslaugoms, linijinės televizijos likimas atsidūrė didžiausioje kryžkelėje nuo pat jos atsiradimo.
       2022-08-17 10:13:18

Būdų turėti automobilį tampa vis daugiau – kurį pasirinkti?

Prieš kurį laiką galvojant apie transporto parko papildymą įmonėms pirmiausia reikėdavo atidžiai susiskaičiuoti savo sąskaitose sukauptus pinigus – automobilio turėjimas buvo lygus nuosavybės teisei į jį.
       2022-08-17 09:06:18

Perkate būstą nesusituokę: ką būtina žinoti?

Bendrą gyvenimą pradedančių porų sprendimą įsigyti ar nuomotis būstą dažnai nulemia jų šeiminė padėtis. Vienos didžiausių Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, susituokusieji būstus įsigyja 4 kartus dažniau nei gyvenantys neregistruotoje santuokoje.
       2022-08-16 17:14:59

Aktyvūs darbai vasarą – kaip nepakenkti nugarai?

Infliacija jau viršijo 21 proc., taigi dalis žmonių svajonių atostogas iškeitė į poilsį namuose, kur kyla visokių išganingų minčių – gal iš nuobodulio perstumdyti baldus? Griebtis remonto?
       2022-08-16 17:07:07

Dar 8 tūkstančiai gyventojų panoro įsigyti elektrines iš saulės parkų

Rugpjūčio 15 d. baigėsi kvietimams teikti paraiškas kompensacijoms už elektrines iš saulės parkų gauti. Aplinkos projektų valdymo agentūra sulaukė beveik 7500 paraiškų už kiek daugiau nei 12,1 mln. eurų.
       2022-08-13 10:51:15

Lietuvos šokėjai triumfuoja prestižiniame turnyre Vokietijoje

Štutgarte, Vokietijoje, šiandieną baigsis 34-ąjį kartą surengtos vienos didžiausių ir prestižiškiausių sportinių šokių varžybų pasaulyje – Atvirasis Vokietijos čempionatas (German Open Championships).
       2022-08-12 20:09:26

Vedybų sutartis – apsauga nuo nelaimingos meilės ir nepavykusio verslo

Lietuvoje kasmet sudaroma vis daugiau vedybų sutarčių, apsaugančių nuo ilgų ir labai brangių skyrybų. Ir, panašu, ne be reikalo – statistika rodo, kad beveik pusė šalyje sudaromų santuokų išyra.
       2022-08-12 20:04:41

Įžengėme į naują demografinį gimstamumo etapą, kuris nenuteikia viltingai

Gimstamumas Lietuvoje 2021 m. krito į žemumas, kurios pranoksta net ir niūriausias prognozes. Tai labai bloga žinia Lietuvai, kurios demografinė būklė ir perspektyvos jau seniai nekėlė optimizmo.
       2022-08-12 18:41:31

Per anksti nesidžiaukite radę gintaro – tai gali būti baltasis fosforas

Po audrų pajūrio gyventojai skuba ieškoti gintaro, tačiau aplinkosaugininkai ragina būti budriems – vietoje gintaro galite rasti baltojo fosforo gabalėlių. Nusprendus rinkti gintarus reikia laikytis visų įmanomų atsargumo priemonių:
       2022-08-12 15:58:39

Pusė lietuvių aumobilių pirmo techninės būklės egzamino neišlaiko

Lietuvoje asmeniniai lengvieji automobiliai, kaip ir motociklai bei mopedai, atlikti techninę apžiūrą (TA) vežami po 3 metų nuo pirmosios registracijos, o po to, kas dvejus metus.
       2022-08-12 15:39:44

Nauji langai jaukiems namams

Reikalingi nauji langai? Kreipkitės į patyrusius langų meistrus, kurie suteiks jūsų namams tinkamiausius pasiūlymus. Su specialistų pagalba lengviau susigaudysite, kokie langai būtų visais atžvilgiais praktiškiausi ir tinkamiausi, leistų sutaupyti išlaidų.
       2022-08-12 13:30:54

Iš Sitkūnų radijo stoties prabilo „Radio Pravda“

Istorinė radijo stotis Sitkūnuose (Kauno r.) rugpjūčio pirmosiomis dienomis vėl atgimė – iš jos vidurinėmis bangomis 1557 kHz dažniu į eterį pradėta siųsti radijo programa rusų kalba „Radio Pravda“.
       2022-08-12 13:19:38

9 įdomūs faktai apie laivų krikštijimą: nuo žiaurių tradicijų iki šampano

Nuo tada, kai žmonės pradėjo plaukioti vandenyse, naujo laivo nuleidimas į vandenį būdavo pažymimas iškilminga ceremonija. Babiloniečiai aukojo jaučius, vikingai savo jūrų dievui – žmonių aukas.
       2022-08-12 10:28:28

Elektromobilį krausim greitai ir (ar) patogiai?

Šiais laikais daugybei vartotojų labai svarbu, kad kiekvieną akumuliatorių turintį įrenginį, įskaitant nešiojamuosius kompiuterius, mobiliuosius telefonus ir elektromobilius, būtų galima greitai įkrauti.
       2022-08-12 10:23:41

Komfortiškos darbo erdvės įrengimas namuose: nuo ko pradėti?

Nors į biurus sugrįžome jau senokai – visgi daugelis vis dar dažnai renkasi hibridinį darbą arba dirba iš namų. O tam, kad darbas namuose eitųsi kuo sklandžiau – privalu įsirengti komfortišką erdvę: pasirinkti patogią kėdę, stalą, dėmesį atkreipti į apšvietimą bei kitas jaukumo darbo zonai suteiksiančias detales.
       2022-08-12 09:45:07

Gyventojai raginami kreiptis paramos įsigyti saulės elektrinių iš saulės parkų

Dar šį savaitgalį gyventojai, norintys prisidėti prie atsinaujinančių energijos išteklių plėtros bei sutaupyti lėšų, kviečiami įsigyti dalį elektrinės iš vystytojo parkų. Kvietimas galioja iki rugpjūčio 14 d.
       2022-08-12 09:27:24

Žolinę švęsite gamtoje: ką daryti, jei įgėlė vabzdys, o vaistinėlė namie?

Ilgasis savaitgalis žada gerus orus, kurie daugumą paskatins Žolinę atšvęsti gamtoje. Išvengti vabzdžių tokiu metu sudėtinga, tačiau ką daryti, jei vienam iš jų įgėlus supratote, kad vaistinėlė liko namuose?
       2022-08-12 09:22:50

Saulės elektrinę verslui jau galima įsigyti be didelių pradinių investicijų

Šių metų pabaiga ir kitų metų pirmas ketvirtis elektros kainomis, tikėtina, stebins dar ne kartą. Todėl nenuostabu, kad ne tik gyventojai, bet ir verslas aktyviai svarsto apie elektros gamybą iš atsinaujinančios energetikos šaltinių, įsirengiant saulės elektrinę.
       2022-08-12 09:19:55

Senjorams stinga naujų įspūdžių? Kviečia jungtis prie nuotolinių kelionių

Jei esi senjoras, tuomet neturi galimybių keliauti po pasaulį? Tokią visuomenėje įsigalėjusią nuostatą jau kurį laiką stengiasi paneigti organizacijos „Senjorų pasaulis“ įkūrėjai, pakvietę vyresnio amžiaus žmones kartu leisti laiką ir keliauti... nuotoliniu būdu.
       2022-08-11 15:34:42

Vanduo, kurio galite atsikąsti: karštą dieną atgaivins ir daržovės bei vaisiai

Sušilus orams ir saulei kaitriai glostant mūsų kūnus, kur kas daugiau prakaituojame. O tai reiškia, kad būtent vasarą prarandame žymiai daugiau skysčių nei kitais metų laikais.
       2022-08-11 14:37:45

Gydytojos pataria, kas galima ir kas nerekomenduojama nėštumo metu

Nėštumas – ypatinga moters būsena, kurios metu jos kūne vyksta daugybė pokyčių. Ką reikia žinoti, norint užtikrinti puikią savijautą ir sklandžią nėštumo eigą, pataria medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytoja akušerė ginekologė Sigita Neverauskienė ir šeimos gydytoja Vida Uzelienė.
       2022-08-11 14:19:54

„Gmail“ pašto dėžutė: programėlė naršyklėje nuo šiol atrodys kitaip

Nemaža dalis žmonių visame pasaulyje šią savaitę pastebėjo, jog „Gmail“ jų naršyklės ekrane atrodo šiek tiek kitaip. Taip nutiko todėl, jog šią elektroninio pašto paslaugą valdanti „Google“ išsiuntė automatinį atnaujinimą, kuris pridėjo papildomą navigacijos juostą bei taip palengvino prieigą prie „Chat“, „Spaces“ ir „Meet“ programėlių.
       2022-08-11 09:11:28

Vairuotojams liko vos keli mėnesiai apsirūpinti pirmosios pagalbos vaistinėlėmis

2023 m. sausio 1 d. įsigalios kelis kartus atidėliotas reikalavimas šalies vairuotojams turėti automobiliuose naujos komplektacijos pirmosios pagalbos rinkinius.
       2022-08-10 16:50:49

Savarankiškas remontas gali kainuoti daugiau nei planavote

Įsibėgėjusi infliacija Lietuvoje lemia naujas madas ir statybų, ir draudimo rinkoje. Vis daugiau žmonių, matydami, kaip pabrango statybos ir remonto darbai, nutaria patys griebti statybinius įrankius.
       2022-08-10 16:46:41

Gairės UAB „Perlas energija“ vartotojams dėl sutarčių. Ką daryti?

Vartotojas, gavęs informaciją apie UAB „Perlas energija“ ketinimą pakeisti sutarties sąlygas, turi teisę per 30 dienų raštu ar elektroniniu paštu atsakyti tiekėjui, t. y.:
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.