Naujienos

Kaip santuokoje išmokti gyventi kartu? Sutuoktinis – asmenybė, ne mūsų kopija

2021-08-26 17:37:48

„Poros santykiai- gyvas organizmas, kuris nuolat kinta, vystosi. Tai nutinka todėl, kad keičiasi poroje esantys žmonės ,“ – sako gydytoja psichoterapeutė, šeimų konsultantė, knygų autorė Aurima Dilienė.

Todėl kalbėti apie netikėtą, nežinia iš kur iškritusią santykių baigtį nė neverta. Pabaigą, kaip ir pačius santykius, mes kuriame patys. Tereikia atsakyti sau, ar norime įveikti iškilusias krizes ir keliauti drauge į kitą etapą, ar pasiduodame ir nuleidžiame rankas.

Santykių etapai: nuo alkio jausmo iki atskirties

Dilienė sako, kad santykiai turi tam tikrą dėsningumą, etapus. „Tik užsimezgę jie labai primena alkio jausmą – mes trokštame kuo daugiau būti su savo išrinktuoju ar išrinktąja, laukiame susitikimų, žinučių. Natūralu, kad antras etapas panašus į pasisotinimo jausmą, kai jau galime išbūti be mylimojo: nors gera kartu, bet visai neblogai ir atskirai. Šiame etape susituokiama ir susilaukiama vaikų. Tuomet užklumpa „persivalgymo“ santykių etapas, kuomet pastebime, kad mūsų susižavėjimo objektas ne toks jau žavus: ne taip rengiasi, ne vietoje palieka daiktus, ne taip kalba. Pajuntame atskirtį lyg vienas kitam būtume svetimi. Suprantame, kad šalia esantis žmogus nėra kieno nors kopija, o savarankiška asmenybė. Šis suvokimas dažnam būna skaudus, tad poros santykiai dažnai nutrūksta. Garsiai deklaruojama, kad „nesutapo charakteriai“, pora priima sprendimą skirtis. O kas atsitinka iš tiesų? Ilgą laiką būdami kartu pavargstame būti parodomąja savo pačių versija ir atsiskleidžiame kas iš tiesų esame. Problema ta, kad nenorime priimti kito žmogaus netobulumo. Dažnai tai atsitinka dėl to, kad patys savęs nepriimame netobulo. Šį etapą praeina tos poros, kurios jau turi nemažai įsipareigojimų ir kurioms skyrybos atneštų daugiau rūpesčių nei bendras gyvenimas,“ – pasakoja pašnekovė.

Kantrybė- šansas išlikti porai?

Psichoterapeutė nudžiugina, kad praėjus šiuos etapus, atsiranda šansas santykiams vystytis toliau. „Ketvirtasis – tai kantrybės etapas, kuriame mokomasi leisti kitam (ir sau) būti savimi. „Neremontuojant“, nekeičiant, nereikalaujant. Priimant tai, kad gyveni ne su tokiu pačiu kaip tu, o su kita asmenybe. Ir tik penktajame – įsipareigojimų vykdymo – etape jau gimsta meilė, kurią, žinoma, reikia puoselėti ir auginti,“ – teigia A. Dilienė. Dar yra šeštasis – draugystės etapas. Ir tik pasiekę septintąjį etapą gali džiaugtis brandžia meile.

Skirtumai – dar ne nuosprendis

Anot psichoterapeutės, mūsų skirtumai ir tai, kad bėgant laikui keičiamės, toli gražu nėra priežastimi skirtis. „Juk į santykius, santuoką kiekvienas ateiname jau su savo „bagažu“ – vaikystės patirtimis, jaunystės sprendimais, išmoktais elgesio modeliais. Ir jau pirmajame santykių etape pradedame tuos savo „lagaminus“ po truputį kraustyti ir derintis turimą bagažą – kas tinka, pasiliekame, kas ne – atsikratome. Jei tai darome nuolat, be pykčio, konkurencijos ir su tikslu likti drauge- viskas klostysis sklandžiai,“ – sako A. Dilienė.

Svarbu augti kartu

Anot A. Dilienės, santuokoje su vyru Vaidotu skaičiuojančios jau dvidešimt devintus metus, asmenybės pokyčiai taip pat yra natūralus procesas: mokomės arba ne, tobulėjame arba ne, augame arba stovime vietoje. „Tačiau dažnai atsitinka taip, kad vieno sutuoktinio augimas vyksta kur kas sparčiau nei kito. Kuomet vienas nespėja arba nenori augti, būti įdomiu pačiam sau ir partneriui- gali įvykti skyrybos,“ – sako psichoterapeutė.

Tam, kad taip neatsitiktų, A. Dilienė pataria nenustoti mokytis: rasti naujų hobių, veiklų, mokytis kalbų, tobulinti profesijos įgūdžius ir pan. Visai nebūtina, kad sutuoktiniai tobulėtų toje pačioje srityje. Priešingai, išmokę, sužinoję skirtingų dalykų jie tik papildys vienas kitą. Taip pat A. Dilienė pabrėžia, kad neretai vieno sutuoktinio teigiami pokyčiai paskatina kito pasikeitimų pradžią.

Kitų sėkmingos patirtys taip pat gydo

Neretai žmonės galvoja, kad jei jau santykiai nesiklosto savaime, tai toliau kankintis ir juos tęsti neverta. Jei dar bandėte partnerį „paremontuoti“, bet nepavyko, tuomet tikrai vienintelė išeitis – skyrybos. Visgi psichoterapeutė A. Dilienė ragina suabejoti tokiu savo sprendimu ir išdrįsti kreiptis į specialistus: šeimos konsultantus, psichologus, psichoterapeutus. Pabandyti lankyti seminarus apie asmenybės ugdymą, skaityti knygas.

„Nelikite vieni, kalbėkitės, ieškokite kitų žmonių sėkmingų patirčių. Išgirdę kitų porų problemas ar jų sprendimo būdus, sugebėsite save iš šalies pamatyti ir sau padėti, paauginti savo santykius, pereiti į brandesnį santykių etapą,“ – sako pašnekovė.

Grupė norintiems išsaugoti santykius

Šeimos ir asmens saviugdos centras „Bendrakeleiviai“, jau dvidešimt metų teikia kompleksinę pagalbą skyrybas išgyvenantiems (suaugusiems ir vaikams).

Šiuo metu renkama nauja nuotolinė grupė poroms, norinčioms išsaugoti santykius, “Santykių laboratorija”.

Grupės vadovė – Aurima Dilienė, gydytoja psichoterapeutė, šeimų konsultantė, lektorė, vaikų ir paauglių psichiatrė, turinti dvidešimties metų profesinę patirtį, trijų knygų autorė, šiuo metu gyvena ir dirba Prancūzijoje. Aurima kartu su vyru Vaidotu augina septynis vaikus.

Daugiau informacijos ir registracija į grupę:

https://www.bendrakeleiviai.lt/2021/06/02/10-savaiciu-nuotoline-grupe-poroms-norincioms-issaugoti-santykius/

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-08-08 15:28:12

Naujausi duomenys patvirtina – infliacija netrukus turėtų sumažėti

Remiantis naujausiais paskelbtais Lietuvos statistikos departamento liepos mėn. duomenimis, metinės infliacijos spartėjimas Lietuvoje slopsta. Vis labiau įtraukiant aukštesnės palyginamosios bazės efektą, kai kainos lyginamos su jau padidėjusiomis kainomis prieš metus, metinė infliacija prasidėjus rudeniui turėtų sumažėti.
       2022-08-08 14:46:55

Sprendimui dėl nepriklausomo elektros tiekėjo priimti ESO suteikia daugiau laiko

Nepriklausomas elektros energijos tiekėjas „Perlas Energija“ pranešė, jog naikina fiksuotos elektros energijos kainos planus ir visiems klientams taikys tiesiogiai su birža susietą planą. Svarbu pabrėžti, jog elektros energija ir toliau bus tiekiama.
       2022-08-08 14:42:15

„Ignitis“ gyventojams teikia specialų pasiūlymą

„Ignitis“ specialus pasiūlymas – pirmus 4 mėn. kilovatvalandė kainuos 33 ct (24 ct su valstybės kompensacija), nuo 2023 m. – 39,5 ct/kWh; Sutarties trukmė – 40 mėn., ją sudaryti galima tik ribotą laiką – rugpjūtį;
       2022-08-08 14:37:10

Kaip atostogauti, kad norėtųsi grįžti į darbą?

Atostogos – vienas labiausiai laukiamų mūsų metų įvykių. Į jį sudedame daug lūkesčių ir planų pailsėti, patirti naujų įspūdžių, pamatyti naujų kraštų arba tiesiog pasimėgauti ramybe. Kaip leisime atostogas, priklauso nuo mūsų poreikių, įpročių ir draugijos, su kuria ilsėsimės.
       2022-08-08 14:33:28

Sumanus pirkinių planavimas: 5 naudingi patarimai, kurie padės sutaupyti

Sutaupyti norime kiekvienas. Nesvarbu, ar planuojame savaitės pirkinius šeimai ar ruošiame stalą svečiams. Nors daugeliui gali atrodyti kitaip, visgi, taupiai apsipirkti – misija įmanoma.
       2022-08-08 14:15:24

Nesulaukiate paaukštinimo? Ekspertė pataria, ką daryti

Jei dažnai jaučiate, kad dirbdami dabartinėje savo pozicijoje nebesusiduriate su maloniais iššūkiais, o darbe kamuoja rutina – didelė tikimybė, kad atėjo laikas siekti paaukštinimo.
       2022-08-08 14:09:10

VERT: UAB „Perlas energija“ privalo vykdyti sutartinius įsipareigojimus

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (toliau – VERT), atsižvelgdama į UAB „Perlas energija“ pateiktus vienašališkus siūlymus vartotojams keisti sudarytas sutartis ir pereiti nuo fiksuoto tarifo į tiesiogiai su birža susietą planą, pabrėžtinai akcentuoja, kad šie UAB „Perlas energija“ veiksmai neteisėti ir pažeidžia vartotojų interesus.
       2022-08-06 14:37:04

RRT skelbia preliminarius 5G aukciono rezultatus

Aukciono komisija nustatė aukciono dėl 3400‒3700 MHz radijo dažnių juostos naudojimo didžiausiosios kainos siūlytojus. Jais tapo „Telia Lietuva“, AB už 100 MHz radijo dažnių bloką pasiūliusi 7 mln. Eur. ir UAB „Bitė Lietuva“ bei UAB „Tele2“ už du kitus tokio pat pločio radijo dažnių blokus pasiūliusios po 3 mln. Eur.
       2022-08-06 13:06:19

Raškome slyvų derlių: rauginkite kaip agurkus ar kepkite elegantiškus desertus

Puikiai pažįstamos slyvos yra ne tik skanios, naudingos sveikatai, bet ir nuostabiai atsiskleidžia įvairiuose patiekaluose. Ekspertų teigimu, jų panaudojimo galimybės itin plačios: nuo prancūziškų desertų klafučių iki pagardų blynams, varškės ar mėsos patiekalams.
       2022-08-05 19:48:44

3 receptai su bananais, kuriais verta pasilepinti savaitgalį

Bananiniai keksiukai, bananų tortas ar duona – desertai, kuriuose puikiai atskleidžiamas šio, daugelio pamėgto, vaisiaus skonis. Visgi, bananas yra pakankamai universalus vaisius – įmantresnius derinius mėgstantys gurmanai juos derina net prie mėsos ar žuvies, o kartais ir marinuoja.
       2022-08-05 15:29:45

Išplėsta TVP kuriamų TV programų retransliavimo Lietuvoje aprėptis

Telecentras informuoja, kad pagal susitarimą su Lenkijos visuomeniniu transliuotoju „Telewizija Polska S. A.“ (toliau – TVP) rugpjūčio pradžioje buvo daugiau negu trigubai išplėsta TV programų „TVP Wilno“, „TVP Polonia“, „TVP Info“, „TVP Historia 2“, „TVP World“ ir „Belsat TV“ retransliavimo per nemokamos eterinės televizijos tinklus aprėptis.
       2022-08-05 15:03:05

Nuotoliu dirbančių darbuotojų algos per pusmetį išaugo du kartus

Darbuotojų paklausa vis dar viršija pasiūlą, tad įmonės dažniau ieško talentų už savo šalių ribų. Duomenys rodo, kad per 2022 m. pirmą pusmetį nuotoliu samdomų darbuotojų skaičius Europoje išaugo 155 proc., o Azijoje, Ramiojo vandenyno šalyse ir Lotynų Amerikoje – dar daugiau.
       2022-08-05 14:55:35

Ekspertas pataria: kaip atpažinti, kad jūsų kompiuteris užkrėstas?

Kompiuteriuose kaupiame ne tik svarbią informaciją, bet ir asmeninius duomenis, kuriems gali kilti grėsmė, susidūrus su virusu. Merilendo universiteto duomenimis, kas 39 sekundes internete įvykdoma nauja kibernetinė ataka.
       2022-08-04 20:48:39

Vairuodamas apgadinote ne automobilį, o kitą objektą? Kaip reikėtų elgtis?

Vasarą daugybei žmonių traukiant atostogauti, užsikemša keliai ir stovėjimo aikštelės kurortuose, o taip didėja ir eismo įvykių tikimybė.
       2022-08-04 20:20:18

„Lidl“ mėsos gaminiuose atsisako mechaniškai atskirtos mėsos

Sveikatai palankesni kasdienio vartojimo maisto produktai – viena iš prioritetinių „Lidl“ veiklos sričių. Daug dėmesio skiriantis savo privačių prekės ženklų produktų receptūrų atnaujinimui ir gaminiuose esančio pridėtinio cukraus bei druskos kiekio mažinimui.
       2022-08-04 19:59:52

Lietuvos miestų automobiliui lemta stovėti: naudojami vos 6 proc. paros laiko

87 minutės darbo dienomis ir 89 savaitgaliais – tiek vidutiniškai Lietuvos gyventojai naudojasi nuosavu automobiliu, o 38 proc. jų – nesinaudoja automobiliu kasdien.
       2022-08-04 13:39:07

Lietuvos žolynų lobiai: Europa žiūri su pavydu, o patys trypčiojame vietoje

Tęsiantis geopolitinei ir ekonominei įtampai ekspertai Lietuvai prognozuoja rūsčią žiemą. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) docento dr. Evaldo Klimo teigimu, iš tiesų turime pamirštą didelį rezervą.
       2022-08-04 12:46:24

Aktyvių pramogų priešas – mėšlungis: kaip išvengti surakinančio skausmo?

Atsiradęs staigus ir surakinantis skausmas blauzdos ar pėdos raumenyje, nors ir trunka neilgai, gali kaip reikiant apkartinti dieną.
       2022-08-04 12:41:10

Studentai neigia mitus apie Bulgariją: patiks ne tik šeimoms ir senjorams

Rilos kalnai, civilizacijos nepaliestos Belogradčiko uolos, auksiniai paplūdimiai ir draugiškos kainos – dalykai, kurie turistus atostogų kryptimi vilioja pasirinkti Bulgariją. Bulgarija – puikus pasirinkimas taupiems keliautojams.
       2022-08-04 10:31:43

Nepatikėsite, kokį nustatymą reikia išjungti taupant telefono bateriją

Vasarą norime atsipalaiduoti ir nesukti galvos dėl dažnai išsikraunančio telefono. Kad nereikėtų atsitraukti nuo linksmybių, ieškant elektros lizdo telefono įkrovimui, ekspertas dalijasi patarimais, kurie padės prailginti telefono baterijos veikimo laiką ir leis įrenginį krauti daug rečiau.
       2022-08-04 10:16:13

Graikiška virtuvė jūsų namuose: 3 marinatai aromatingiems mėsos patiekalams

Graikija – šalis, nepaliekanti abejingų. Nuostabus kraštovaizdis, šiltas Viduržemio jūros vanduo ir aromatingi patiekalai kasmet pritraukia daugybę lankytojų iš viso pasaulio.
       2022-08-04 10:13:14

Prie žuvies – ne tik bulvės: 3 netradiciniai garnyrai, kurie dera su lašiša

Įvairiausius žuvies patiekalus praturtinti galima ne tik įmantresniais prieskoniais ar marinatais, bet ir garnyrais. Pavyzdžiui, prie lašišos puikiai dera tiek bulvės ar tradicinės pomidorų bei agurkų salotos, tiek citrininiai ryžiai ar bolivinės balandos kruopos.
       2022-08-04 10:07:23

RRT nustatė automobilių pultelių masinio sutrikimo Jurbarke priežastį

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), reaguodama į gautą pranešimą apie Jurbarke prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelėje nuolat pasikartojančius masinius trukdžius, operatyviai ištyrė ir nustatė trukdžių skleidimo šaltinį.
       2022-08-04 09:51:18

Kaip atnaujinti savo automobilio salono interjerą?

Nesate pasirengę finansiškai investuoti į naują automobilį iš salono, bet esama transporto priemonė jūsų nebetenkina, nes atsibodo vaizdas, kurį matote? Galbūt tam yra išeitis.
       2022-08-03 15:28:48

Naujos kartos dviračiai – atsparios padangos, belaidis pavarų perjungimas

Dviračiai, galima sakyti, kaip ir džinsai – viena vertus, visada madinga laikui nepavaldi klasika, kita vertus, šiandien nebe tokie, kokie buvo prieš keliasdešimt metų.
       2022-08-03 15:11:10

Televizorius tampa ne tik vaizdo, bet ir garso įrenginiu

Šiandien jau ne paslaptis, kad vienas įrenginys gali kokybiškai atlikti kelių įrenginių funkcijas, taip sutaupant vietą namuose ir pinigų. Artėjant rudens sezonui visi daugiau laiko praleisime namuose, todėl, kaip toje patarlėje, protingi ruošia roges vasarą.
       2022-08-03 15:08:15

Foto galerijoje – miestų gėlynų grožis

Miestuose puoselėjami gėlynai džiugina vietinius gyventojus ir atvykstančius keliautojus. Peržiūrėję nuotraukų galeriją ir jūs pakeliausite po Šiaulių, Marijampolės miestus ir pasigrožėsite jų gėlynais.
       2022-08-03 14:59:02

Trečdaliu didesni dujų perdavimo pajėgumai į Latviją – nuo lapkričio 1 dienos

Lietuvai ir kaimyninėms valstybėms didinant apsirūpinimo dujomis galimybes, nuo lapkričio 1 d. dujų perdavimo pajėgumai iš Lietuvos į Latvijos dujų sistemą bus padidinti trečdaliu, iki 90 gigavatvalandžių (GWh) per parą.
       2022-08-03 14:47:53

Įminta didžioji mįslė: kaip pjaustyti svogūnus, kad neašarotų akys

Be svogūnų neįsivaizduojami daugelis patiekalų: jie dedami į sriubas, troškinius, karius, svogūnais gardinamos salotos, užtepėles, mėsainiai, įvairiausi žuvies ar mėsos patiekalai.
       2022-08-03 14:44:51

10 patarimų studijas pradedantiems pirmakursiams

Studijų pradžia gali būti sudėtinga ar net gąsdinanti: nauji namai, veikla, nepažįstamas miestas ir žmonės, daugybė kitų pokyčių. Lietuvos studentų sąjunga dalijasi, ką vertėtų žinoti norint universitete ar kolegijoje jaustis drąsiau.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.