Naujienos

5 patarimai tėvams: kaip palaikyti paauglių pasitikėjimą savimi?

2021-09-23 07:09:09

Paauglystė – tai didelių ir sudėtingų pokyčių laikotarpis, kai iš vaiko tampama suaugusiuoju. Šiame laikotarpyje žmogus keičiasi tiek fiziškai, tiek emociškai, keičiasi jo poreikiai, savęs suvokimas, bendravimas, saviraiška ir pasitikėjimo savimi jausmas.

Tėvai dažnai pasijaučia besitraukiantys į antrą planą, prarandantys raktą į vaiko asmeninę erdvę.

Socialinės prekės ženklo „Always“ organizuojamos akcijos #SvarbiKiekvienaDiena partnerė psichologė psichoterapeutė Irena Pėstininkienė ragina tėvus būti atidiems savo vaikams, pasistengti suprasti paauglių poreikius ir padėti išgyventi paauglystės iššūkius. Kad būtų lengviau, psichologė pateikia kelias rekomendacijas, kaip kalbėtis su paaugliais, išlaikyti artimą ryšį ir skatinti paauglių pasitikėjimą savimi.

1. Leiskite atsitraukti, bet išlikite prieinami

Vienas ryškiausių paauglystės požymių – pasikeitę bendravimo poreikiai, kai draugai tampa svarbesni už tėvus. Šiame laikotarpyje norisi daugiau laiko leisti su draugais, būti bendraminčių grupės dalimi, siekti pripažinimo. Kita vertus, viena skaudžiausių patirčių paauglystėje gali būti bendraamžių atstūmimas ir patyčios, suaugusiųjų nesupratimas ir nesugebėjimas suteikti reikiamos emocinės paramos.

„Geranoriškai domėkitės, kuo vaikai gyvena, kas jiems rūpi, su kuo bendrauja ir kaip jie jaučiasi. Stebėkite jų pokyčius ir nuoširdžiai pasistenkite suprasti, kas dedasi jūsų vaikų širdyse, – pataria psichologė-psichoterapeutė I. Pėstininkienė. – Pastebėję pirmuosius artėjančios brandos požymius paprastai ir aiškiai kalbėkitės su vaikais apie tai. Atsakykite į jų užduodamus klausimus. Nebijokite atvirai kalbėtis.“

2. Skatinkite dalyvavimą socialiniame gyvenime

Iš prigimties esame socialios būtybės. Todėl gebėjimas megzti ir palaikyti santykius su aplinkiniais yra vienas svarbiausių žmogaus įgūdžių, padedančių kurti prasmingą ir emociškai sveiką gyvenimą.

„Domėkitės su kuo ir kaip jūsų vaikai leidžia laisvalaikį. Motyvuokite juos dalyvauti įvairiose veiklose, būreliuose, stovyklose. Taip paauglys galės ne tik tobulėti, išbandyti ir atrasti save, bet ir susipažinti su bendraamžiais, susirasti bendraminčių. Gauta patirtis padės lavinti socialinius įgūdžius, palaikys savivertę ir pasitikėjimą savimi“, – sako I. Pėstininkienė.

3. Leiskite patirti sėkmės jausmą

Jaunuolių pasitikėjimas savimi glaudžiai susijęs su pasiekimais ne tik moksle, bet ir kitose gyvenimo srityse – sporte, muzikoje, mene, įvairiuose būreliuose ir veiklose, kuriose galima patirti sėkmės ir kompetencijų augimo jausmą. Būtent tai palaiko pasitikėjimą savimi ir skatina norą mokytis ir tobulėti. Tam labai svarbus aplinkinių palaikymas, teigiamai įvertintos vaiko pastangos ir asmeniniai laimėjimai.

„Bendraudami su vaikais palaikykite juos, nuoširdžiai pasidžiaukite jų pasiekimais. Pasistenkite nelyginti jų su kitais ir nekritikuoti. Venkite tokių pasakymų „kodėl gavai 8, o ne 9”, „manau, galėjai geriau”, „pažiūrėk į savo draugą, kodėl negali būti kaip jis”. Tokie ir panašūs posakiai tėvams gali atrodyti nekalti ir motyvuojantys. Tačiau vaiką tai veikia atvirkščiai – verčia jį jaustis nepakankamu, nuvertina jo įdėtas pastangas, siunčia jam žinutę „kad ir kiek besistengtum, nesi pakankamai geras”. Taigi toks bendravimas neleidžia pajusti sėkmės, mažina pasitikėjimo savimi jausmą ir motyvaciją stengtis“, – įspėja I. Pėstininkienė.

4. Nenuvertinkite fizinių pokyčių svarbos

„Noriu atkreipti dėmesį, kad paauglių fiziniai pokyčiai kartais pernelyg nuvertinami ir priimami kaip savaime suprantami. Tačiau taip nėra. Dažnai dėl greito augimo, hormonų įtakos, išorinių kūno pokyčių bei emocijų svyravimų, paaugliams sunku suprasti, kas su jais vyksta“, – pastebi psichologė.

Paauglystės pokyčius kartais lydi įvairūs fiziniai negalavimai – padidėjęs prakaitavimas, galvos, kaulų, širdies skausmai, mergaitėms gali atsirasti menstruacijų skausmai ir su menstruacijomis susiję kiti fiziniai nepatogumai. Vaikas, negavęs tinkamos pagalbos ir paaiškinimo, kas su juo vyksta, gali išgyventi sumišimą, baimę ar gėdą, gali kristi vaiko pasitikėjimas savimi ir savivertė. Užsitęsusios stiprios emocijos gali įtakoti elgesio pokyčius. Kartais vaikas gali užsisklęsti savyje, atsisakyti bendrauti.

„Stebėkite savo vaikų elgesio, nuotaikų ir fizinius pokyčius. Pasistenkite suprasti pasikeitimų priežastis ir suteikti reikiamą pagalbą. Visus sunkumus vaikas išgyvens lengviau, jeigu jausis mylimas ir suprastas suaugusiųjų. Todėl kurkite ir palaikykite šiltus, tarpusavio pasitikėjimu grįstus santykius. Jeigu jūsų vaikas užsisklendęs, pasitarkite su specialistais, ieškokite būdų kalbėtis ir suteikti reikiamą pagalbą“, – pataria I. Pėstininkienė.

5. Raskite laiko ramiam, atviram pokalbiui apie kūno pokyčius ir higieną

Tarp mūsų kūno, emocijų, minčių, ir elgesio egzistuoja labai glaudus ryšys. Kaip jaučiamės fiziškai, kaip suvokiame ir vertiname savo kūną, kaip suprantame ir atliepiame kūno poreikius, taip jaučiamės ir emociškai.

„Noriu atkreipti ypatingą dėmesį į mergaičių brendimo pradžią, kuomet atsiranda pirmosios mėnesinės ir kyla poreikis išmokti naujų higienos įpročių. Šiuo laikotarpiu itin svarbi suaugusiojo pagalba ir emocinė parama. Ramus ir suprantamas paaiškinimas apie prasidėjusius pokyčius nuramins mergaitę ir suteiks jai daugiau saugumo. Svarbu padėti išmokyti paauglę rūpintis savo higiena, aprūpinti ją tinkamomis higienos priemonėmis ir padėti sumažinti fizinius negalavimus, kad jie nesutrikdytų kasdienių veiklų, ir kad paauglė jaustųsi laisva dalyvauti pamokose, būreliuose ir pan.“, – sako I. Pėstininkienė.

Svarbu ne tik, tai, kaip mergina vertina savo kūną ir jo pokyčius, bet ir tai, ar ji turi visas galimybes ir priemones jaustis visavertiškai. Pavyzdžiui, jei mergina neturi higienos priemonių mėnesinių metu, ji turi praleisti pamokas, susitikimus su draugais ir tai tiesiogiai mažina jos savivertę. „Procter&Gamble“ užsakymu atliktos apklausos* duomenimis, net 1 iš 8 Lietuvoje gyvenančių merginų yra tekę praleisti pamokas ar socialines veiklas dėl to, kad menstruacijų metu jos neišgalėjo įsigyti reikalingų higienos priemonių.

Dėl šios priežasties moteriškų higienos paketų prekės ženklas „Always“ antrus metus vykdo socialinę akciją #SvarbiKiekvienaDiena, kurios metu daugelyje šalių merginas, neišgalinčias įsigyti higienos priemonių menstruacijų metu, remia produktais ir skatina prabilti apie paauglių patiriamas problemas dėl mėnesinių.

2020 m. akcijos metu buvo paaukoti 380 000 higieninių paketų, kuriuos kampanijos partneriai – LIONS klubai – perdavė 3275 merginoms visoje Lietuvoje.

Nuo š.m. rugsėjo 21 d. iki lapkričio 8 d. perkant „Always“ produktus bus aukojami higieniniai paketai Lietuvos merginoms, kurioms jų labiausiai reikia. Viena pakuotė – viena dovana.

*„Procter&Gamble“ užsakymu 2019 m. atlikta internetinė apklausa Lietuvoje, kurioje dalyvavo 307 merginos nuo 18 iki 24 metų amžiaus

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-10-27 14:15:15

Darbo paieškos - nėra buvę lengviau

Gyvenimas visada pilnas netikėtumų. Šiandien žmogus turi darbą, o rytoj jau gali nebeturėti. Bet neverta pradėti panikuoti ir nugrimzti į gilią melancholiją. Tikrai neprireiks keleto savaičių naujo darbo paieškoms, jei esi šiuolaikinis žmogus.
       2021-10-27 14:04:45

Vilkikų parką plečiantys verslininkai vairuotojus vilioja ne vien atlyginimu

Krovinių gabenimo ir logistikos įmonė „Ramrenta“ pirmoji Lietuvoje atsiėmė 10 naujos kartos „T Evolution“ serijos „Renault Trucks“ vilkikų ir su gamintoju pasirašė sutartį dėl dar 140 naujų sunkvežimių.
       2021-10-27 12:48:27

Sugedo telefonas? Viskas, ką reikia žinoti apie jo garantiją

Perkantieji naujus išmaniuosius iš oficialių pardavėjų porai metų užsitikrina ramybę – jei įrenginys suges ne dėl jų pačių kaltės, jam galios 2 metų garantija.
       2021-10-27 12:27:00

Kaip sukurti privatumą atviros erdvės biuruose

Jeigu jūsų biuro stilius atvira erdvė, turėsite pagalvoti apie tai, kaip sukurti savo darbuotojams privatumo jausmą. Atviros erdvės biurai išpopuliarėjo dėl mažesnių įrengimo išlaidų, tokio tipo biuruose bendradarbiams lengviau bendrauti tarpusavyje.
       2021-10-27 11:47:55

Nuo ko pradėti statyti savo verslą, kad jis susilauktų sėkmės?

Šiuo metu matome daug raginimų pradėti savo verslus, tam teikiama valstybės parama, rengiama daug įvairių mokymų, konferencijų, programų. Dažnai girdime viešai skelbiamas sėkmės istorijas, matome įkvepiančius pavyzdžius.
       2021-10-27 11:40:06

Kaip telefone yra atkuriami gamykliniai parametrai?

Kartais nutinka tokių atvejų, kai reikia ištrinti visus išmaniojo telefono duomenis ir atkurti jo pradinius nustatymus. Turint šiuolaikines technologijas tai padaryti yra visiškai nesudėtinga, o turimus duomenis galima išsaugoti.
       2021-10-27 09:35:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 3509

Atlikus 24898 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 3509. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-27 06:29:40

Sukčių humoras: apgaulingas žinutes gyventojams siunčia Tadas Blinda

Finansiniai nusikaltėliai tampa vis išradingesni – pastaruoju metu gyventojams apgaulingas žinutes siunčia net pats žemaičių plėšikų vadas Tadas Blinda. Tokios išdaigos gali pasirodyti juokingos, jeigu nusikaltėliams šiemet nebūtų pavykę iš šalies gyventojų išvilioti apie 8 mln. EUR.
       2021-10-26 17:48:51

Taivano delegacijos vizitas atveria daug naujų galimybių Lietuvai

Trečiadienį darbą Lietuvoje pradeda didžiausia istorijoje Taivano verslo delegacija. Trijų dienų vizito metu šios šalies verslininkai ir oficialūs pareigūnai dalyvaus Lietuvos ir Taivano prekybos ir investicijų forume, lankysis Lietuvos įmonėse, pasirašys bendradarbiavimo susitarimus su Lietuvos organizacijomis bei bendrovėmis.
       2021-10-26 17:37:27

Šildymo sezonui įsibėgėjant: rizikuoja naudodami krosnis

Sparčiai vėstantys orai ir prasidėjęs šildymo sezonas, kuris, kaip prognozuojama, šiemet gali gerokai paploninti gyventojų kišenes, vėl paskatino diskusijas apie efektyvų ir saugų namų šildymą.
       2021-10-26 14:28:28

Išrinko TOP 3 brangiausius naudotus automobilius Baltijos šalyse ir Ukrainoje

Portalo autoplius.lt duomenimis, šiuo metu Lietuvoje parduodami 27 tūkst. automobilių. Iš jų – 76 kainuoja daugiau nei 100 tūkst. eurų.
       2021-10-26 11:41:00

Išsirinkti tinkamiausią elektromobilį vilniečiui padėjo paprasta matematika

Išsirinkti labiausiai sau tinkantį modelį naujausiomis technologijomis ir tvariu mobilumu intriguojančiame elektromobilių segmente nėra itin lengva. Tai dar sudėtingiau tuomet, kai greta įprastų prioritetų norisi kažko originalaus ir netradicinio.
       2021-10-26 11:16:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2354

Atlikus 24089 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2354. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-26 11:07:27

Teismas: nemokumo administratoriui būtina perduoti ne tik serverį

Įmonei iškėlus bylą dėl nemokumo ir įpareigojus vadovą perduoti nemokumo administratoriui įmonės valdomą turtą, dažniausiai vadovai galvoja apie fizinę infrastruktūrą – nekilnojamą turtą ar įrengimus.
       2021-10-26 10:58:24

Nuo sriubos iki desertų: 3 patiekalai su Helovino simboliu – moliūgu

Moliūgas – ne tik tikrų tikriausias rudens derliaus, bet ir visame pasaulyje bei Lietuvoje vis labiau populiarėjančios Helovino šventės simbolis.
       2021-10-26 10:55:07

Kaip išsirinkti tikrai gerą skalbimo mašiną?

Drabužių priežiūra kartais reikalauja tikrai nemažai pastangų, tačiau tuomet, jei pasirenkama tikrai gera skalbimo mašina, galima būti užtikrintiems, kad drabužiai bus visada švarūs ir ilgiau išlaikys savo pirminę išvaizdą.
       2021-10-25 19:32:54

Grupės „Pikaso“ vaikinai: vaikai mums svarbiau už karjerą

„Pikaso“ grupės nariai Tomas Eigertas ir Haroldas Šklėrius nėra tie vyrai, kurie itin trauktų praeivių žvilgsnius. Nors koncertuodami jie į sales visoje Lietuvoje sukviečia tūkstančius gerbėjų, atlikėjai pripažįsta, kad sostinėje netgi nėra itin atpažįstami.
       2021-10-25 15:24:39

Susisiekimo ministro M. Skuodžio komentaras dėl 5G dažnių aukciono

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) šiandien paskelbė aukcioną suteikti teisę naudoti radijo dažnius (kanalus) iš 713-733 MHz ir 768-88 MHz radijo dažnių juostų.
       2021-10-25 13:01:44

Iššūkiai, kuriuos teks įveikti pereinant prie elektra varomo sunkiojo transporto

Vilniuje vykusiame Transporto ir inovacijų forume technologijų ekspertams, verslo ir viešojo sektoriaus atstovams aptariant logistikos srities perspektyvas viena svarbiausių temų buvo veiksmingiausios priemonės, siekiant nulinės taršos.
       2021-10-25 12:56:36

Lietingasis ruduo ir vandeniui atsparūs išmanieji įrenginiai: ką reikia žinoti?

Dauguma šiuolaikinių išmaniųjų telefonų ir laikrodžių yra atsparūs drėgmei – gamintojai nurodo, kad daugelis jų gali būti net nardinami po vandeniu.
       2021-10-25 12:53:21

Lenkijos kelių mokesčių sistemos pokyčiai – galvos skausmas Lietuvos vežėjams

Palydoviniu ryšiu paremta Lenkijos kelių mokesčių sistema „eToll“ pradėjo veikti 2021 m. birželį, o nuo spalio 1 d. šioje šalyje ši sistema liko vienintelė.
       2021-10-25 12:50:02

Atostogos su vaikais – pasinaudokite visomis priklausančiomis privilegijomis

Artėjančias prailgintas moksleivių rudens atostogas nemaža dalis Lietuvos šeimų praleis užsienyje – dažniausiai jos renkasi Turkijos, Egipto, Tenerifės kurortus.
       2021-10-25 12:34:17

Specialistė dalinasi patarimais, kaip teisingai serviruoti stalą

Stalo serviravimas yra toks pats svarbus sėkmingos vakarienės elementas kaip ir patiekiamas maistas, jo skonis bei išvaizda.
       2021-10-25 12:26:38

RRT skelbia aukcioną radijo dažniams iš 700 MHz radijo dažnių juostos

2021 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) paskelbė aukcioną suteikti teisę naudoti radijo dažnius (kanalus) iš 713-733 MHz ir 768-88 MHz radijo dažnių juostų.
       2021-10-25 12:22:44

Mišrainių ir salotų istorijos: populiarumo paslaptys ir intriguojantys faktai

Lietuvių nacionaliniu patiekalu tapusi baltoji mišrainė buvo sukurta siekiant įtikti carinės Maskvos elito pomėgiui skanauti prancūziškos virtuvės delikatesus, o Cezario salotos neturi nieko bendro su garsiuoju Romos imperatoriumi.
       2021-10-25 10:43:43

Sveikiausia pasaulyje tituluojama virtuvė: išbandykite graikiškus receptus

Ar žinojote, kad pirmąją kulinarijos knygą dar prieš mūsų erą parašė graikų maisto gurmanas Archestratas, laikomas gastronomijos tėvu? O kad graikiška virtuvė yra plačiai pripažįstama kaip sveikiausia?
       2021-10-25 10:16:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1810

Atlikus 9558 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1810. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-24 20:19:28

Jonavoje atidarytas profesionalus kalnų dviračių parkas

Sekmadienį Jonavoje atidarytas pirmasis profesionaliai suprojektuotas ir įrengtas kalnų dviračių parkas Lietuvoje. Unikalus trijų lygių kalnų dviračių parkas įrengtas Joninių slėnyje.
       2021-10-24 19:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2285

Atlikus 12630 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2285. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-23 10:58:08

Suvirinta GIPL dujotiekio siūlė žymi Lietuvos ir Lenkijos dujų sistemų sujungimą

Lietuvos ir Lenkijos pasienyje, nutiesus tarptautinio GIPL dujotiekio dalis iš abiejų valstybių pusių, buvo suvirinta simbolinė auksinė siūlė, žyminti dviejų Europos Sąjungos šalių dujų perdavimo sistemų fizinį sujungimą.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.