Naujienos

5 dalykai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį prieš pradedant kaupti pensijai

2021-09-23 08:13:53

Apie orią senatvę, kurioje gaunama pensija sudarytų galimybę gyventi patogiai ir mėgautis užtarnautu poilsiu, pagalvoja kiekvienas. Tačiau imtis veiksmų siekiant tai užsitikrinti pasiryžta ne visi, nes dažniausiai žmonės nežino, nuo ko pradėti.

„Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė pataria, į kokius klausimus pirmiausia reikėtų gauti atsakymus, kad priimtas sprendimas būtų išmintingas.

Jeigu santykis tarp pajamų ir vidutinės pensijos išliks toks pat, kaip 2021 m. balandžio mėnesį, tuomet ateityje valstybės suteikiama, vadinamoji „Sodros“ senatvės pensija sudarys vos apie 30–40 proc. dabartinio šalies gyventojo pajamų.

Papildomi taupymo būdai, pavyzdžiui, dalyvavimas trečioje pensijų kaupimo pakopoje, į kurią žmonės gali įsitraukti savanoriškai, gali prisidėti siekiant didesnių pajamų pensiniame amžiuje, kurios savo ruožtu leistų jaustis kur kas patogiau. Visgi, visuotinai priimtų ir aiškių gairių, kaip teisingai pasirinkti investavimo strategiją šiai pakopai, nėra, nes daugybė tokio kaupimo ateičiai aspektų priklauso nuo individualių asmens poreikių bei finansinių galimybių.

„Todėl patarčiau pradėti nuo informacijos apie trečiosios pakopos pensijų fondus surinkimo ir tų fondų taikomų sąlygų – taisyklių bei kainyno – nagrinėjimo bei palyginimo. Žinojimas, į ką atkreipti dėmesį ir į kokius klausimus sau turite atsakyti, gali tapti puikiu atspirties tašku“, – sako L. Načajienė.

1. Kur bus investuojami mano pinigai ir kokios rizikos fondą pasirinkti

L. Načajienės teigimu, šie klausimai padės sužinoti, kokias investavimo strategijas siūlo skirtingi trečios pakopos pensijų fondai. Rizikos priklauso nuo investavimo strategijos, o nuo jų – ir prognozuojama potenciali investicinė grąža. Pirmasis ir bene svarbiausias žingsnis renkantis fondą – atsižvelgti į savo amžių, žinias, fondo rizikingumą ir rizikos toleranciją – galimybę priimti tam tikrus nuostolius, atsižvelgiant į pasirinktą investavimo būdą. Pasiekus rekomenduojamo amžiaus ribą pagal fondo strategiją, reikėtų apsvarstyti fondo keitimą taip, kad jis ir toliau atitiktų jūsų investavimo tikslus bei rizikos toleranciją.

„Taikomos investavimo strategijos – skirtingos. Pavyzdžiui, didesnę toleranciją rizikai turintiems gyventojams siūlomos strategijos, kuriomis daugiausia investuojama į akcijas, taip tikintis didesnės investicinės grąžos, t. y. iš investicijos gautos naudos. Mažesnę riziką toleruoti galintiems žmonėms, pavyzdžiui vyresnio amžiaus arba turintiems labai nedaug investavimo žinių, rekomenduojamos strategijos yra konservatyvesnės – didesnę investicinio portfelio dalį sudaro investicijos į obligacijas, tikintis, kad jos bus mažiau rizikingos“, – teigia L. Načajienė.

Investavimo strategijos taip pat skiriasi ir pagal tai, į kokias veiklas, kokius produktus bus investuojami pinigai. Dėl to svarstantiems investavimo galimybes vertėtų pasidomėti, ar strategija remiasi aiškiai deklaruojamomis vertybėmis, o galbūt jos nėra aprašomos visai.

„Kai kurie fondai turi labai aiškiai apibrėžtą vertybinį pagrindą, pavyzdžiui, jie yra orientuoti į tvarumą, nėra investuojama į neetiškomis laikomas veiklas, tokias kaip ginklų gamyba ir pramonė, GMO, atominės energijos gamyba ir pan. Tam tikromis, į tvarumą orientuotomis vertybėmis remiasi, pavyzdžiui, „Luminor tvari ateitis index“ pensijų fondas“, – pavyzdį pateikia pensijų ekspertė.

2. Kokio dydžio ir periodiškumo įmokas į pensijų fondą turėčiau atlikti

Atsakyti į šį klausimą gali padėti pensijų skaičiuoklė, įvertinanti tokius veiksnius kaip: kiek metų bus investuojama, keliose pensijų pakopose dalyvaujama, kokio dydžio būsimos pensijos tikimasi bei kokios pajamos gaunamos šiuo metu.

„Įvertinęs šiuos dalykus, dalyvis pats gali nuspręsti, kaip dažnai ir kokią sumą jo finansinės galimybės leidžia pervesti į pensijų fondą. Svarbu pabrėžti, kad nors atliekamų įmokų dydis ir periodiškumas nėra vienintelis veiksnys, darantis įtaką kliento sukauptai galutinei sumai fonde, tačiau jis neabejotinai yra vienas reikšmingiausių“, – sako L. Načajienė.

3. Ar įmokoms galios GPM lengvata

Valstybė, skatindama gyventojus investuoti trečioje pensijų pakopoje papildomai, taiko Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatą, kuria pasinaudoję kaupiantieji, deklaruodami pajamas, gali susigrąžinti iki 20 proc. nuo įmokėtos sumos.

„Ši lengvata taikoma visų įmokų, neviršijančių 1500 eurų per metus, sumai pagal visas turimas trečios pakopos pensijų kaupimo fondų, gyvybės draudimo sutartis ir pan. Vis dėlto, lengvatos taikymui keliamos tam tikros papildomos sąlygos. Todėl, norint sužinoti, ar bus galima ja pasinaudoti, reikėtų pasikonsultuoti su mokesčių specialistais, pavyzdžiui, Valstybinės mokesčių inspekcijos konsultantais“, – pasakoja „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

4. Kokios pensijos fondo lėšų paveldėjimo sąlygos

Daug žmonių vengia pradėti investuoti pensijai papildomai, nerimaudami, kad šios lėšos po jų mirties bus įšaldytos ir artimiesiems jų išmokėti nepavyks. „Luminor investicijų valdymo“ atstovė šiuos nuogąstavimus paneigia.

„Trečioje pensijų pakopoje investuotos ir sugeneruotos lėšos yra paveldimos. Gavus paveldėjimo teisę patvirtinančius dokumentus, fonde sukauptos lėšos turi būti išmokėtos ne vėliau kaip per septynias darbo dienas. Pensijų fonde esantis turtas paveldimas dviem būdais: pinigais arba pensijų fondo vienetais. Tai priklauso nuo fondo, kuriame buvo kaupiamos lėšos papildomai, taisyklių“, – teigia L. Načajienė.

5. Kokios yra sutarties nutraukimo sąlygos

Prieš pradedant investavimą trečioje pakopoje reikėtų išsiaiškinti konkretaus fondo taikomas taisykles ir mokesčius, susijusius su sutarties nutraukimu.

„Nors svarbu žinoti, kokiomis sąlygomis galima nutraukti sutartį, verta prisiminti, kad kaupimas trečiosios pakopos pensijų fonduose – itin lankstus: atliekamas įmokas galima didinti ir mažinti, o atsiradus poreikiui netgi jas stabdyti. Todėl visišką sutarties nutraukimą reikėtų rinktis tik kraštutiniu atveju“, – pataria pensijų ekspertė.

Rasti atsakymus gali padėti specialistas

L. Načajienės teigimu, minėti klausimai yra orientaciniai, užvedantys ant kelio. Pradėjus domėtis papildomo investavimo pensijai galimybėmis ir analizuojant surinktą informaciją dažnai kyla papildomų klausimų, į kuriuos atsakyti gali padėti šioje srityje ilgametę patirtį sukaupęs pensijų ir investavimo specialistas.

„Gavę visus reikiamus atsakymus galėsite atsakingai priimti sprendimą, kuris, sulaukus senatvės, gali padėti nepajausti žymaus pajamų skirtumo, kai darbo užmokestį pakeis kas mėnesį gaunama pensija“, – priduria L. Načajienė.

Kaupdami pensijų fonduose patiriate investavimo riziką, o tai reiškia, kad investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, galima atgauti mažiau negu investuota. Investicijų grąža, pensijų fondų pelningumas ar išmokamų anuiteto dydžiai negali būti garantuojami. Pensijų fondų praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų. Prieš priimdami sprendimą kaupti papildomą pensiją, susipažinkite su pensijų fondų taisyklėmis, taikomais atskaitymais, investavimo strategija ir rizikos veiksniais.

Apie UAB „Luminor investicijų valdymas“

Lietuvos banko duomenimis, 2020 metais pagal valdomą II pakopos pensijų fondų turtą UAB Luminor investicijų valdymas užėmė 8,7 proc. rinkos dalį, įskaitant ir gyvybės draudimo įmones, taip pat valdančias II pakopos pensijų fondus. Pagal valdomą III pakopos pensijų fondo turtą įmonė užėmė pirmą vietą rinkoje ir turėjo virš 40 proc. III pakopos pensijų fondų rinkos dalyvių dalies.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-05-14 16:01:45

Mėsos technologo rekomendacijos patyrusiems kepėjams ir grilio naujokams

Šylant orams sparčiai įsibėgėja ir maisto gamybos ant grilio sezonas. Anot prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologo Vido Nadzeikos, įprasta, kad ant kepsninės ar laužo atsiduria šašlykai, kiaulienos šonkauliukai, dešrelės ar vištienos kepsneliai, tačiau grilinti galima ir daug įdomesnius produktus.
       2022-05-14 08:42:47

VERT: vartotojo mokėtina prijungimo įmoka ESO turėtų būti perskaičiuota

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kilusio ginčo aplinkybes, priėmė sprendimą tenkinti vartotojo reikalavimą įpareigoti bendrovę iš naujo apskaičiuoti prijungimo prie elektros tinklų įmoką.
       2022-05-14 08:27:49

Artėja Pasaulinė hipertenzijos diena: kodėl vis dar mažai dėmesio prevencijai?

Kitą savaitę, gegužės 17-ąją, minima Pasaulinė hipertenzijos diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į kraujotakos sistemos ligas. Lietuvos sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis bei mirštamumo nuo jų rodikliai beveik triskart didesni už Europos Sąjungos vidurkį, skelbia Lietuvos širdies asociacija.
       2022-05-14 08:15:32

Maistinga, greita ir gardu: receptai su špinatais, patiksiantys išrankiausiems

Sklidini įvairiausių vitaminų, mineralų bei kitų vertingųjų medžiagų – špinatai tokie maistingi, kad juos sunku kuo nors pakeisti gaminant mėgstamus pavasarinius valgius. Be to, špinatai puikiai tinka ne tik salotoms: iš jų kepami blynai, gaminami įvairiausi padažai, lazanijos, pyragai.
       2022-05-13 20:52:09

8 priežastys, dėl kurių įsimylėsite ypatingą Graikijos pusiasalį

Dažnai keliautojai atostogoms rinkdamiesi Graikiją susitelkia į jos salas arba sostinę Atėnus. Tačiau kelionių ekspertai išskiria tikrą Graikijos perlą – Peloponeso pusiasalį, kurį turistai iš viso pasaulio įsimyli dėl įvairiausių priežasčių.
       2022-05-13 19:28:30

Pokalbiai apie karą: psichologas aiškina, kodėl svarbu nubrėžti ribas?

Pokalbiai apie karą netyla – nuolat dalijamės naujienomis, pasakojame, kaip jaučiamės ar išsakome savo nuomonę, tačiau kai kuriems žmonėms nepertraukiamas tokios informacijos srautas gali sukelti emocinės sveikatos sunkumų.
       2022-05-13 18:52:27

Žvėriena – išskirtinės biologinės vertės, tvariai gaunamas maistas

Mėgta ir vertinta Lietuvos didikų, per sovietmetį praradusi populiarumą ir pasitikėjimą, žvėriena vėl grįžta ant lietuvių stalo. Laukinių žvėrių mėsa gerai įsisavinama, tinkama dietinei mitybai, biologiškai vertinga, medžiojant pagal griežtus reikalavimus – gaunama tvariai.
       2022-05-13 18:43:16

Romantiški užkandžiai lietuviškos meilės dienos iškylai

Gegužės 13 - ąją, kai žaliuojantis pavasaris pasipuošia įvairiaspalviais kvapniais žiedais, minima baltų meilės deivės Mildos diena. Skanūs užkandžiai gamtoje ir laikas skirtas mylimajam – tai puikus būdas paminėti lietuvišką meilės dieną, o romantiškai mylimųjų iškylai gamtoje pravers keli nesudėtingi receptai.
       2022-05-13 18:38:32

Svarbu ukrainiečiams – teisė vairuoti ir automobilio registracija Lietuvoje

Advokatų profesinės bendrijos AVOCAD teisininkės Viktoriios Vynohradovos patarimai ukrainiečiams Lietuvoje – apie teisę vairuoti ir kada reikia registruoti automobilį Lietuvoje (ukrainiečių kalba).
       2022-05-13 18:36:12

Romas Kalanta suprato, kad jo pasiaukojimas šauks, kvies ir ragins

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį dalyvavo diskusijoje „Romas Kalanta: pilietinio pasipriešinimo fenomenas“, skirtoje 50-osioms Romo Kalantos mirties metinėms paminėti.
       2022-05-13 15:18:02

Atėjo laikas naikinti pavojingą invazinį augalą - Sosnovskio barštį

Nors pavasaris šiemet vėlyvas, savivaldybės jau pradėjo suplanuotus Sosnovskio barščio naikinimo darbus. Šį invazinį augalą purkšti herbicidais, šienauti arba iškasti yra numačiusios 16 savivaldybių.
       2022-05-13 15:11:39

TV tendencijos Lietuvoje: „Eurovizija“ muša rekordus

Didžiausią išmaniosios televizijos platformą Lietuvoje valdančios bendrovės „Telia“ statistika rodo, kad Lietuvos žiūrovų favoritais lieka „Eurovizija“, krepšinis ir Dakaras.
       2022-05-13 11:42:01

Ruošiatės draugų susibūrimui? Išmėginkite šiuos tris greitų užkandžių receptus

Planuojantiems šeimos susibūrimą savaitgalį ar „Eurovizijos“ finalo žiūrėjimą su draugais, tikru galvos skausmu gali tapti vaišės, kuriomis reikės nudžiuginti svečius.
       2022-05-13 11:35:54

3 pasaulio turtingieji, kurių karjera susiklostė tik sulaukus 40 metų

· Kai kurių milijonierių karjera susiklostė tik sulaukus 40 arba net daugiau metų. · Harlandas Sandersas įkūrė „KFC“ („Kentukio keptos vištienos“) bendrovę būdamas 62 metų. · 45 metų Henris Fordas tapo turtingu pristatęs automobilį „Model T“. · Rėjaus Kroko karjera susiklostė būnant 52 m. ir tapus „McDonald‘s“ franšizės agentu.
       2022-05-13 11:32:11

Kokio technologinio proveržio tikėtis ateityje ir kas laukia pasirinkusių IT?

„Programavimo sritį ar IT profesiją šiandien turi rinktis tie, kurie nori kūrybiško ir dinamiško darbo“, – įsitikinęs JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ Technologijų direktorius Rimantas Benetis.
       2022-05-13 09:47:11

Šildymo sistemos siurblio keitimas – efektyvus būdas sutaupyti

Kylant kainoms ir didėjant nerimui dėl ekonominės padėties ir infliacijos, kaip niekad aktualu mažinti vartojimo kaštus ir ieškoti tvarių sprendimų. Nemažą dalį išlaidų sudaro šildymo bei vėdinimo kaštai.
       2022-05-13 09:41:07

Atgaivinantys burbuliukai: kokteilių receptai lietuvių meilės dienai paminėti

Lietuvių įsimylėjėliai gali džiaugtis, kadangi meilės garbei mūsų šalyje yra švenčiama ne viena, bet dvi šventės. Vasario mėnesį minime aistringąją Valentino dieną, o šiandien, gegužės 13 d. švenčiame lietuvių meilės deivės Mildos šventę.
       2022-05-13 08:46:17

Sukčiai įžūlėja: pernai išviliojo dvigubai daugiau pinigų

Praėjusiais metais sukčiai iš gyventojų elektroninėmis priemonės, Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, išviliojo 10,2 mln. eurų - tai dvigubai daugiau nei 2020-aisiais.
       2022-05-13 08:38:20

Pavasariškos saulės vilionės: kaip deginimosi sezoną pradėti saugiai?

Daugelis yra išties išsiilgę vasaros, todėl skuba pasimėgauti kiekviena šiltesne ir saulėta diena. Kai kurie ypač nekantrauja pasilepinti saulės voniomis ir įgyti gražų įdegį.
       2022-05-11 14:38:54

Profesija, apie kurią negirdėjote: už įsilaužimus ne tik dėkoja, bet ir sumoka

Nusikaltimų elektroninėje erdvėje skaičiai ir mastai sparčiai auga – skaičiuojama, kad jie pasaulio ekonomikai kainuoja 5,5 trln. eurų per metus. Apsaugoti verslus ir institucijas nuo virtualių grėsmių tampa itin svarbu, tačiau mažai kas žino, kas ir kaip tai atlieka.
       2022-05-11 14:35:14

Nuo vasaros jau 130 valstybės institucijų gaus centralizuotas IT paslaugas

Dar 67 valstybės institucijos ir įstaigos nuo liepos 1 d. įsitrauks į informacinių technologijų (IT) infrastruktūros konsolidavimo procesą. „Nuo antrojo šių metų pusmečio šiame procese iš viso dalyvaus jau 130 viešojo sektoriaus institucijų, kurios gaus kokybiškas centralizuotas IT paslaugas.
       2022-05-11 14:31:43

Dermatologai matuoja ne metus, o UV spindulių kilometrus

Kasmetinė Euramelonoma visuomenės informavimo kampanija ir šiais– 2022-aisiais – skatina anksti atpažinti odos vėžį bei melanomą, efektyviai taikyti jų prevenciją, lauku kreiptis į specialistą ir pradėti gydymą.
       2022-05-11 11:01:19

Kelionės su augintiniu: ko nepamiršti kelioniniame krepšyje?

Jau netrukus sulauksime vasaros, kurios metu leisimės į įvairias keliones ‒ važiuosime prie jūros, į miškus, sodybas ar ten, kur jaučiamės geriausiai ir galime atsipūsti. Be abejo, kartu pasiimsime ir mylimus augintinius.
       2022-05-11 10:53:30

Maisto ekspertai: šaltiena – lietuviškas supermaistas

Daugeliui šaltiena yra nostalgiškas patiekalas, dar nuo vaikystės užimdavęs garbingą vietą ant vaišių stalo, kai per didžiąsias metų šventes prie jo rinkdavosi šeima. Beje, šio patiekalo pardavimų tendencijos rodo, kad tradicija neišblėso.
       2022-05-11 10:49:28

Stovyklavimo gidas: naudingi patarimai ruošiantis į gamtą

Atšilus orui skubame į gamtą. Ir nors naktys kol kas šiluma dar nelepina, netrukus atsidarysime ir stovyklavimo sezoną. Kad gamtoje laiką praleistume ne tik smagiai, bet ir komfortiškai, reikėtų nepamiršti pagrindinių stovyklavimui skirtų atributų: kokybiškos palapinės, miegmaišio, apsaugos nuo vabzdžių.
       2022-05-11 10:45:01

Koks sportas naudingas sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis?

Judėjimas – viena pagrindinių žmogaus gyvenimo dalių. Tačiau ne visada pavyksta reguliariai užsiimti fizine veikla dėl laiko, o kartais – ir noro stokos.
       2022-05-11 10:41:01

Europa atsilieka dirbtinio intelekto plėtroje ir tai kelia grėsmę jos saugumui

Strasbūre vykusios sesijos metu europarlamentarų dėmesio sulaukė dirbtinis intelektas ir jo plėtra Europoje.
       2022-05-11 10:35:57

Kepti ar nekepti: kurias daržoves galima kepti ant grilio?

Kepsninės – vienas universaliausių valgio ruošimo įrenginių, tad ant įkaitintų grilio grotelių galima kepti ne tik mėsą ar žuvį, bet ir daržoves. kad stulbinanti kepsninių kaitra tinka ne visoms daržovėms – ar tai tiesa?
       2022-05-11 10:22:08

Ar tikrai didesni ratlankiai reiškia, kad teks pamiršti apie komfortą?

Kai automobilių gamintojai pristatė miesto krosoverius, drauge su nauju segmentu gimė ir nauja dizaino tendencija: pravažesniems, didesnę prošvaisą bei visureigišką kėbulo apdailą turintiems modeliams pradėti montuoti ir nemažo skersmens ratlankiai su žemo profilio padangomis.
       2022-05-11 10:17:35

Geriausiai „Eurovizijos“ patirčiai: ką svarbu įvertinti renkantis televizorių?

„Eurovizijos“ konkursas kasmet prie ekranų pritraukia daugybę žiūrovų – bene svarbiausias metų renginys – puiki proga įsigyti naują televizorių ir stebėti pasirodymus per didelį bei ryškų ekraną.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.