Naujienos

5 dalykai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį prieš pradedant kaupti pensijai

2021-09-23 08:13:53

Apie orią senatvę, kurioje gaunama pensija sudarytų galimybę gyventi patogiai ir mėgautis užtarnautu poilsiu, pagalvoja kiekvienas. Tačiau imtis veiksmų siekiant tai užsitikrinti pasiryžta ne visi, nes dažniausiai žmonės nežino, nuo ko pradėti.

„Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė pataria, į kokius klausimus pirmiausia reikėtų gauti atsakymus, kad priimtas sprendimas būtų išmintingas.

Jeigu santykis tarp pajamų ir vidutinės pensijos išliks toks pat, kaip 2021 m. balandžio mėnesį, tuomet ateityje valstybės suteikiama, vadinamoji „Sodros“ senatvės pensija sudarys vos apie 30–40 proc. dabartinio šalies gyventojo pajamų.

Papildomi taupymo būdai, pavyzdžiui, dalyvavimas trečioje pensijų kaupimo pakopoje, į kurią žmonės gali įsitraukti savanoriškai, gali prisidėti siekiant didesnių pajamų pensiniame amžiuje, kurios savo ruožtu leistų jaustis kur kas patogiau. Visgi, visuotinai priimtų ir aiškių gairių, kaip teisingai pasirinkti investavimo strategiją šiai pakopai, nėra, nes daugybė tokio kaupimo ateičiai aspektų priklauso nuo individualių asmens poreikių bei finansinių galimybių.

„Todėl patarčiau pradėti nuo informacijos apie trečiosios pakopos pensijų fondus surinkimo ir tų fondų taikomų sąlygų – taisyklių bei kainyno – nagrinėjimo bei palyginimo. Žinojimas, į ką atkreipti dėmesį ir į kokius klausimus sau turite atsakyti, gali tapti puikiu atspirties tašku“, – sako L. Načajienė.

1. Kur bus investuojami mano pinigai ir kokios rizikos fondą pasirinkti

L. Načajienės teigimu, šie klausimai padės sužinoti, kokias investavimo strategijas siūlo skirtingi trečios pakopos pensijų fondai. Rizikos priklauso nuo investavimo strategijos, o nuo jų – ir prognozuojama potenciali investicinė grąža. Pirmasis ir bene svarbiausias žingsnis renkantis fondą – atsižvelgti į savo amžių, žinias, fondo rizikingumą ir rizikos toleranciją – galimybę priimti tam tikrus nuostolius, atsižvelgiant į pasirinktą investavimo būdą. Pasiekus rekomenduojamo amžiaus ribą pagal fondo strategiją, reikėtų apsvarstyti fondo keitimą taip, kad jis ir toliau atitiktų jūsų investavimo tikslus bei rizikos toleranciją.

„Taikomos investavimo strategijos – skirtingos. Pavyzdžiui, didesnę toleranciją rizikai turintiems gyventojams siūlomos strategijos, kuriomis daugiausia investuojama į akcijas, taip tikintis didesnės investicinės grąžos, t. y. iš investicijos gautos naudos. Mažesnę riziką toleruoti galintiems žmonėms, pavyzdžiui vyresnio amžiaus arba turintiems labai nedaug investavimo žinių, rekomenduojamos strategijos yra konservatyvesnės – didesnę investicinio portfelio dalį sudaro investicijos į obligacijas, tikintis, kad jos bus mažiau rizikingos“, – teigia L. Načajienė.

Investavimo strategijos taip pat skiriasi ir pagal tai, į kokias veiklas, kokius produktus bus investuojami pinigai. Dėl to svarstantiems investavimo galimybes vertėtų pasidomėti, ar strategija remiasi aiškiai deklaruojamomis vertybėmis, o galbūt jos nėra aprašomos visai.

„Kai kurie fondai turi labai aiškiai apibrėžtą vertybinį pagrindą, pavyzdžiui, jie yra orientuoti į tvarumą, nėra investuojama į neetiškomis laikomas veiklas, tokias kaip ginklų gamyba ir pramonė, GMO, atominės energijos gamyba ir pan. Tam tikromis, į tvarumą orientuotomis vertybėmis remiasi, pavyzdžiui, „Luminor tvari ateitis index“ pensijų fondas“, – pavyzdį pateikia pensijų ekspertė.

2. Kokio dydžio ir periodiškumo įmokas į pensijų fondą turėčiau atlikti

Atsakyti į šį klausimą gali padėti pensijų skaičiuoklė, įvertinanti tokius veiksnius kaip: kiek metų bus investuojama, keliose pensijų pakopose dalyvaujama, kokio dydžio būsimos pensijos tikimasi bei kokios pajamos gaunamos šiuo metu.

„Įvertinęs šiuos dalykus, dalyvis pats gali nuspręsti, kaip dažnai ir kokią sumą jo finansinės galimybės leidžia pervesti į pensijų fondą. Svarbu pabrėžti, kad nors atliekamų įmokų dydis ir periodiškumas nėra vienintelis veiksnys, darantis įtaką kliento sukauptai galutinei sumai fonde, tačiau jis neabejotinai yra vienas reikšmingiausių“, – sako L. Načajienė.

3. Ar įmokoms galios GPM lengvata

Valstybė, skatindama gyventojus investuoti trečioje pensijų pakopoje papildomai, taiko Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatą, kuria pasinaudoję kaupiantieji, deklaruodami pajamas, gali susigrąžinti iki 20 proc. nuo įmokėtos sumos.

„Ši lengvata taikoma visų įmokų, neviršijančių 1500 eurų per metus, sumai pagal visas turimas trečios pakopos pensijų kaupimo fondų, gyvybės draudimo sutartis ir pan. Vis dėlto, lengvatos taikymui keliamos tam tikros papildomos sąlygos. Todėl, norint sužinoti, ar bus galima ja pasinaudoti, reikėtų pasikonsultuoti su mokesčių specialistais, pavyzdžiui, Valstybinės mokesčių inspekcijos konsultantais“, – pasakoja „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

4. Kokios pensijos fondo lėšų paveldėjimo sąlygos

Daug žmonių vengia pradėti investuoti pensijai papildomai, nerimaudami, kad šios lėšos po jų mirties bus įšaldytos ir artimiesiems jų išmokėti nepavyks. „Luminor investicijų valdymo“ atstovė šiuos nuogąstavimus paneigia.

„Trečioje pensijų pakopoje investuotos ir sugeneruotos lėšos yra paveldimos. Gavus paveldėjimo teisę patvirtinančius dokumentus, fonde sukauptos lėšos turi būti išmokėtos ne vėliau kaip per septynias darbo dienas. Pensijų fonde esantis turtas paveldimas dviem būdais: pinigais arba pensijų fondo vienetais. Tai priklauso nuo fondo, kuriame buvo kaupiamos lėšos papildomai, taisyklių“, – teigia L. Načajienė.

5. Kokios yra sutarties nutraukimo sąlygos

Prieš pradedant investavimą trečioje pakopoje reikėtų išsiaiškinti konkretaus fondo taikomas taisykles ir mokesčius, susijusius su sutarties nutraukimu.

„Nors svarbu žinoti, kokiomis sąlygomis galima nutraukti sutartį, verta prisiminti, kad kaupimas trečiosios pakopos pensijų fonduose – itin lankstus: atliekamas įmokas galima didinti ir mažinti, o atsiradus poreikiui netgi jas stabdyti. Todėl visišką sutarties nutraukimą reikėtų rinktis tik kraštutiniu atveju“, – pataria pensijų ekspertė.

Rasti atsakymus gali padėti specialistas

L. Načajienės teigimu, minėti klausimai yra orientaciniai, užvedantys ant kelio. Pradėjus domėtis papildomo investavimo pensijai galimybėmis ir analizuojant surinktą informaciją dažnai kyla papildomų klausimų, į kuriuos atsakyti gali padėti šioje srityje ilgametę patirtį sukaupęs pensijų ir investavimo specialistas.

„Gavę visus reikiamus atsakymus galėsite atsakingai priimti sprendimą, kuris, sulaukus senatvės, gali padėti nepajausti žymaus pajamų skirtumo, kai darbo užmokestį pakeis kas mėnesį gaunama pensija“, – priduria L. Načajienė.

Kaupdami pensijų fonduose patiriate investavimo riziką, o tai reiškia, kad investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, galima atgauti mažiau negu investuota. Investicijų grąža, pensijų fondų pelningumas ar išmokamų anuiteto dydžiai negali būti garantuojami. Pensijų fondų praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų. Prieš priimdami sprendimą kaupti papildomą pensiją, susipažinkite su pensijų fondų taisyklėmis, taikomais atskaitymais, investavimo strategija ir rizikos veiksniais.

Apie UAB „Luminor investicijų valdymas“

Lietuvos banko duomenimis, 2020 metais pagal valdomą II pakopos pensijų fondų turtą UAB Luminor investicijų valdymas užėmė 8,7 proc. rinkos dalį, įskaitant ir gyvybės draudimo įmones, taip pat valdančias II pakopos pensijų fondus. Pagal valdomą III pakopos pensijų fondo turtą įmonė užėmė pirmą vietą rinkoje ir turėjo virš 40 proc. III pakopos pensijų fondų rinkos dalyvių dalies.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-10-27 12:48:27

Sugedo telefonas? Viskas, ką reikia žinoti apie jo garantiją

Perkantieji naujus išmaniuosius iš oficialių pardavėjų porai metų užsitikrina ramybę – jei įrenginys suges ne dėl jų pačių kaltės, jam galios 2 metų garantija.
       2021-10-27 12:27:00

Kaip sukurti privatumą atviros erdvės biuruose

Jeigu jūsų biuro stilius atvira erdvė, turėsite pagalvoti apie tai, kaip sukurti savo darbuotojams privatumo jausmą. Atviros erdvės biurai išpopuliarėjo dėl mažesnių įrengimo išlaidų, tokio tipo biuruose bendradarbiams lengviau bendrauti tarpusavyje.
       2021-10-27 11:47:55

Nuo ko pradėti statyti savo verslą, kad jis susilauktų sėkmės?

Šiuo metu matome daug raginimų pradėti savo verslus, tam teikiama valstybės parama, rengiama daug įvairių mokymų, konferencijų, programų. Dažnai girdime viešai skelbiamas sėkmės istorijas, matome įkvepiančius pavyzdžius.
       2021-10-27 11:40:06

Kaip telefone yra atkuriami gamykliniai parametrai?

Kartais nutinka tokių atvejų, kai reikia ištrinti visus išmaniojo telefono duomenis ir atkurti jo pradinius nustatymus. Turint šiuolaikines technologijas tai padaryti yra visiškai nesudėtinga, o turimus duomenis galima išsaugoti.
       2021-10-27 09:35:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 3509

Atlikus 24898 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 3509. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-27 06:29:40

Sukčių humoras: apgaulingas žinutes gyventojams siunčia Tadas Blinda

Finansiniai nusikaltėliai tampa vis išradingesni – pastaruoju metu gyventojams apgaulingas žinutes siunčia net pats žemaičių plėšikų vadas Tadas Blinda. Tokios išdaigos gali pasirodyti juokingos, jeigu nusikaltėliams šiemet nebūtų pavykę iš šalies gyventojų išvilioti apie 8 mln. EUR.
       2021-10-26 17:48:51

Taivano delegacijos vizitas atveria daug naujų galimybių Lietuvai

Trečiadienį darbą Lietuvoje pradeda didžiausia istorijoje Taivano verslo delegacija. Trijų dienų vizito metu šios šalies verslininkai ir oficialūs pareigūnai dalyvaus Lietuvos ir Taivano prekybos ir investicijų forume, lankysis Lietuvos įmonėse, pasirašys bendradarbiavimo susitarimus su Lietuvos organizacijomis bei bendrovėmis.
       2021-10-26 17:37:27

Šildymo sezonui įsibėgėjant: rizikuoja naudodami krosnis

Sparčiai vėstantys orai ir prasidėjęs šildymo sezonas, kuris, kaip prognozuojama, šiemet gali gerokai paploninti gyventojų kišenes, vėl paskatino diskusijas apie efektyvų ir saugų namų šildymą.
       2021-10-26 14:28:28

Išrinko TOP 3 brangiausius naudotus automobilius Baltijos šalyse ir Ukrainoje

Portalo autoplius.lt duomenimis, šiuo metu Lietuvoje parduodami 27 tūkst. automobilių. Iš jų – 76 kainuoja daugiau nei 100 tūkst. eurų.
       2021-10-26 11:41:00

Išsirinkti tinkamiausią elektromobilį vilniečiui padėjo paprasta matematika

Išsirinkti labiausiai sau tinkantį modelį naujausiomis technologijomis ir tvariu mobilumu intriguojančiame elektromobilių segmente nėra itin lengva. Tai dar sudėtingiau tuomet, kai greta įprastų prioritetų norisi kažko originalaus ir netradicinio.
       2021-10-26 11:16:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2354

Atlikus 24089 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2354. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-26 11:07:27

Teismas: nemokumo administratoriui būtina perduoti ne tik serverį

Įmonei iškėlus bylą dėl nemokumo ir įpareigojus vadovą perduoti nemokumo administratoriui įmonės valdomą turtą, dažniausiai vadovai galvoja apie fizinę infrastruktūrą – nekilnojamą turtą ar įrengimus.
       2021-10-26 10:58:24

Nuo sriubos iki desertų: 3 patiekalai su Helovino simboliu – moliūgu

Moliūgas – ne tik tikrų tikriausias rudens derliaus, bet ir visame pasaulyje bei Lietuvoje vis labiau populiarėjančios Helovino šventės simbolis.
       2021-10-26 10:55:07

Kaip išsirinkti tikrai gerą skalbimo mašiną?

Drabužių priežiūra kartais reikalauja tikrai nemažai pastangų, tačiau tuomet, jei pasirenkama tikrai gera skalbimo mašina, galima būti užtikrintiems, kad drabužiai bus visada švarūs ir ilgiau išlaikys savo pirminę išvaizdą.
       2021-10-25 19:32:54

Grupės „Pikaso“ vaikinai: vaikai mums svarbiau už karjerą

„Pikaso“ grupės nariai Tomas Eigertas ir Haroldas Šklėrius nėra tie vyrai, kurie itin trauktų praeivių žvilgsnius. Nors koncertuodami jie į sales visoje Lietuvoje sukviečia tūkstančius gerbėjų, atlikėjai pripažįsta, kad sostinėje netgi nėra itin atpažįstami.
       2021-10-25 15:24:39

Susisiekimo ministro M. Skuodžio komentaras dėl 5G dažnių aukciono

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) šiandien paskelbė aukcioną suteikti teisę naudoti radijo dažnius (kanalus) iš 713-733 MHz ir 768-88 MHz radijo dažnių juostų.
       2021-10-25 13:01:44

Iššūkiai, kuriuos teks įveikti pereinant prie elektra varomo sunkiojo transporto

Vilniuje vykusiame Transporto ir inovacijų forume technologijų ekspertams, verslo ir viešojo sektoriaus atstovams aptariant logistikos srities perspektyvas viena svarbiausių temų buvo veiksmingiausios priemonės, siekiant nulinės taršos.
       2021-10-25 12:56:36

Lietingasis ruduo ir vandeniui atsparūs išmanieji įrenginiai: ką reikia žinoti?

Dauguma šiuolaikinių išmaniųjų telefonų ir laikrodžių yra atsparūs drėgmei – gamintojai nurodo, kad daugelis jų gali būti net nardinami po vandeniu.
       2021-10-25 12:53:21

Lenkijos kelių mokesčių sistemos pokyčiai – galvos skausmas Lietuvos vežėjams

Palydoviniu ryšiu paremta Lenkijos kelių mokesčių sistema „eToll“ pradėjo veikti 2021 m. birželį, o nuo spalio 1 d. šioje šalyje ši sistema liko vienintelė.
       2021-10-25 12:50:02

Atostogos su vaikais – pasinaudokite visomis priklausančiomis privilegijomis

Artėjančias prailgintas moksleivių rudens atostogas nemaža dalis Lietuvos šeimų praleis užsienyje – dažniausiai jos renkasi Turkijos, Egipto, Tenerifės kurortus.
       2021-10-25 12:34:17

Specialistė dalinasi patarimais, kaip teisingai serviruoti stalą

Stalo serviravimas yra toks pats svarbus sėkmingos vakarienės elementas kaip ir patiekiamas maistas, jo skonis bei išvaizda.
       2021-10-25 12:26:38

RRT skelbia aukcioną radijo dažniams iš 700 MHz radijo dažnių juostos

2021 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) paskelbė aukcioną suteikti teisę naudoti radijo dažnius (kanalus) iš 713-733 MHz ir 768-88 MHz radijo dažnių juostų.
       2021-10-25 12:22:44

Mišrainių ir salotų istorijos: populiarumo paslaptys ir intriguojantys faktai

Lietuvių nacionaliniu patiekalu tapusi baltoji mišrainė buvo sukurta siekiant įtikti carinės Maskvos elito pomėgiui skanauti prancūziškos virtuvės delikatesus, o Cezario salotos neturi nieko bendro su garsiuoju Romos imperatoriumi.
       2021-10-25 10:43:43

Sveikiausia pasaulyje tituluojama virtuvė: išbandykite graikiškus receptus

Ar žinojote, kad pirmąją kulinarijos knygą dar prieš mūsų erą parašė graikų maisto gurmanas Archestratas, laikomas gastronomijos tėvu? O kad graikiška virtuvė yra plačiai pripažįstama kaip sveikiausia?
       2021-10-25 10:16:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1810

Atlikus 9558 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1810. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-24 20:19:28

Jonavoje atidarytas profesionalus kalnų dviračių parkas

Sekmadienį Jonavoje atidarytas pirmasis profesionaliai suprojektuotas ir įrengtas kalnų dviračių parkas Lietuvoje. Unikalus trijų lygių kalnų dviračių parkas įrengtas Joninių slėnyje.
       2021-10-24 19:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2285

Atlikus 12630 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2285. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-23 10:58:08

Suvirinta GIPL dujotiekio siūlė žymi Lietuvos ir Lenkijos dujų sistemų sujungimą

Lietuvos ir Lenkijos pasienyje, nutiesus tarptautinio GIPL dujotiekio dalis iš abiejų valstybių pusių, buvo suvirinta simbolinė auksinė siūlė, žyminti dviejų Europos Sąjungos šalių dujų perdavimo sistemų fizinį sujungimą.
       2021-10-23 10:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 3050

Atlikus 25448 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 3050. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-23 10:33:38

Ketvirtoji COVID-19 banga netrukus taps didžiausia per visą pandemiją

Lietuvoje ketvirtoji COVID-19 banga netrukus taps didžiausia per visą pandemiją, rodo naujausi duomenys. Daugumoje savivaldybių atvejų, hospitalizacijų ir mirčių skaičius auga, o mažėja tik keliose Vakarų Lietuvos savivaldybėse, kuriose ir prasidėjo ši banga.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.