Naujienos

5 dalykai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį prieš pradedant kaupti pensijai

2021-09-23 08:13:53

Apie orią senatvę, kurioje gaunama pensija sudarytų galimybę gyventi patogiai ir mėgautis užtarnautu poilsiu, pagalvoja kiekvienas. Tačiau imtis veiksmų siekiant tai užsitikrinti pasiryžta ne visi, nes dažniausiai žmonės nežino, nuo ko pradėti.

„Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė pataria, į kokius klausimus pirmiausia reikėtų gauti atsakymus, kad priimtas sprendimas būtų išmintingas.

Jeigu santykis tarp pajamų ir vidutinės pensijos išliks toks pat, kaip 2021 m. balandžio mėnesį, tuomet ateityje valstybės suteikiama, vadinamoji „Sodros“ senatvės pensija sudarys vos apie 30–40 proc. dabartinio šalies gyventojo pajamų.

Papildomi taupymo būdai, pavyzdžiui, dalyvavimas trečioje pensijų kaupimo pakopoje, į kurią žmonės gali įsitraukti savanoriškai, gali prisidėti siekiant didesnių pajamų pensiniame amžiuje, kurios savo ruožtu leistų jaustis kur kas patogiau. Visgi, visuotinai priimtų ir aiškių gairių, kaip teisingai pasirinkti investavimo strategiją šiai pakopai, nėra, nes daugybė tokio kaupimo ateičiai aspektų priklauso nuo individualių asmens poreikių bei finansinių galimybių.

„Todėl patarčiau pradėti nuo informacijos apie trečiosios pakopos pensijų fondus surinkimo ir tų fondų taikomų sąlygų – taisyklių bei kainyno – nagrinėjimo bei palyginimo. Žinojimas, į ką atkreipti dėmesį ir į kokius klausimus sau turite atsakyti, gali tapti puikiu atspirties tašku“, – sako L. Načajienė.

1. Kur bus investuojami mano pinigai ir kokios rizikos fondą pasirinkti

L. Načajienės teigimu, šie klausimai padės sužinoti, kokias investavimo strategijas siūlo skirtingi trečios pakopos pensijų fondai. Rizikos priklauso nuo investavimo strategijos, o nuo jų – ir prognozuojama potenciali investicinė grąža. Pirmasis ir bene svarbiausias žingsnis renkantis fondą – atsižvelgti į savo amžių, žinias, fondo rizikingumą ir rizikos toleranciją – galimybę priimti tam tikrus nuostolius, atsižvelgiant į pasirinktą investavimo būdą. Pasiekus rekomenduojamo amžiaus ribą pagal fondo strategiją, reikėtų apsvarstyti fondo keitimą taip, kad jis ir toliau atitiktų jūsų investavimo tikslus bei rizikos toleranciją.

„Taikomos investavimo strategijos – skirtingos. Pavyzdžiui, didesnę toleranciją rizikai turintiems gyventojams siūlomos strategijos, kuriomis daugiausia investuojama į akcijas, taip tikintis didesnės investicinės grąžos, t. y. iš investicijos gautos naudos. Mažesnę riziką toleruoti galintiems žmonėms, pavyzdžiui vyresnio amžiaus arba turintiems labai nedaug investavimo žinių, rekomenduojamos strategijos yra konservatyvesnės – didesnę investicinio portfelio dalį sudaro investicijos į obligacijas, tikintis, kad jos bus mažiau rizikingos“, – teigia L. Načajienė.

Investavimo strategijos taip pat skiriasi ir pagal tai, į kokias veiklas, kokius produktus bus investuojami pinigai. Dėl to svarstantiems investavimo galimybes vertėtų pasidomėti, ar strategija remiasi aiškiai deklaruojamomis vertybėmis, o galbūt jos nėra aprašomos visai.

„Kai kurie fondai turi labai aiškiai apibrėžtą vertybinį pagrindą, pavyzdžiui, jie yra orientuoti į tvarumą, nėra investuojama į neetiškomis laikomas veiklas, tokias kaip ginklų gamyba ir pramonė, GMO, atominės energijos gamyba ir pan. Tam tikromis, į tvarumą orientuotomis vertybėmis remiasi, pavyzdžiui, „Luminor tvari ateitis index“ pensijų fondas“, – pavyzdį pateikia pensijų ekspertė.

2. Kokio dydžio ir periodiškumo įmokas į pensijų fondą turėčiau atlikti

Atsakyti į šį klausimą gali padėti pensijų skaičiuoklė, įvertinanti tokius veiksnius kaip: kiek metų bus investuojama, keliose pensijų pakopose dalyvaujama, kokio dydžio būsimos pensijos tikimasi bei kokios pajamos gaunamos šiuo metu.

„Įvertinęs šiuos dalykus, dalyvis pats gali nuspręsti, kaip dažnai ir kokią sumą jo finansinės galimybės leidžia pervesti į pensijų fondą. Svarbu pabrėžti, kad nors atliekamų įmokų dydis ir periodiškumas nėra vienintelis veiksnys, darantis įtaką kliento sukauptai galutinei sumai fonde, tačiau jis neabejotinai yra vienas reikšmingiausių“, – sako L. Načajienė.

3. Ar įmokoms galios GPM lengvata

Valstybė, skatindama gyventojus investuoti trečioje pensijų pakopoje papildomai, taiko Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatą, kuria pasinaudoję kaupiantieji, deklaruodami pajamas, gali susigrąžinti iki 20 proc. nuo įmokėtos sumos.

„Ši lengvata taikoma visų įmokų, neviršijančių 1500 eurų per metus, sumai pagal visas turimas trečios pakopos pensijų kaupimo fondų, gyvybės draudimo sutartis ir pan. Vis dėlto, lengvatos taikymui keliamos tam tikros papildomos sąlygos. Todėl, norint sužinoti, ar bus galima ja pasinaudoti, reikėtų pasikonsultuoti su mokesčių specialistais, pavyzdžiui, Valstybinės mokesčių inspekcijos konsultantais“, – pasakoja „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

4. Kokios pensijos fondo lėšų paveldėjimo sąlygos

Daug žmonių vengia pradėti investuoti pensijai papildomai, nerimaudami, kad šios lėšos po jų mirties bus įšaldytos ir artimiesiems jų išmokėti nepavyks. „Luminor investicijų valdymo“ atstovė šiuos nuogąstavimus paneigia.

„Trečioje pensijų pakopoje investuotos ir sugeneruotos lėšos yra paveldimos. Gavus paveldėjimo teisę patvirtinančius dokumentus, fonde sukauptos lėšos turi būti išmokėtos ne vėliau kaip per septynias darbo dienas. Pensijų fonde esantis turtas paveldimas dviem būdais: pinigais arba pensijų fondo vienetais. Tai priklauso nuo fondo, kuriame buvo kaupiamos lėšos papildomai, taisyklių“, – teigia L. Načajienė.

5. Kokios yra sutarties nutraukimo sąlygos

Prieš pradedant investavimą trečioje pakopoje reikėtų išsiaiškinti konkretaus fondo taikomas taisykles ir mokesčius, susijusius su sutarties nutraukimu.

„Nors svarbu žinoti, kokiomis sąlygomis galima nutraukti sutartį, verta prisiminti, kad kaupimas trečiosios pakopos pensijų fonduose – itin lankstus: atliekamas įmokas galima didinti ir mažinti, o atsiradus poreikiui netgi jas stabdyti. Todėl visišką sutarties nutraukimą reikėtų rinktis tik kraštutiniu atveju“, – pataria pensijų ekspertė.

Rasti atsakymus gali padėti specialistas

L. Načajienės teigimu, minėti klausimai yra orientaciniai, užvedantys ant kelio. Pradėjus domėtis papildomo investavimo pensijai galimybėmis ir analizuojant surinktą informaciją dažnai kyla papildomų klausimų, į kuriuos atsakyti gali padėti šioje srityje ilgametę patirtį sukaupęs pensijų ir investavimo specialistas.

„Gavę visus reikiamus atsakymus galėsite atsakingai priimti sprendimą, kuris, sulaukus senatvės, gali padėti nepajausti žymaus pajamų skirtumo, kai darbo užmokestį pakeis kas mėnesį gaunama pensija“, – priduria L. Načajienė.

Kaupdami pensijų fonduose patiriate investavimo riziką, o tai reiškia, kad investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, galima atgauti mažiau negu investuota. Investicijų grąža, pensijų fondų pelningumas ar išmokamų anuiteto dydžiai negali būti garantuojami. Pensijų fondų praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų. Prieš priimdami sprendimą kaupti papildomą pensiją, susipažinkite su pensijų fondų taisyklėmis, taikomais atskaitymais, investavimo strategija ir rizikos veiksniais.

Apie UAB „Luminor investicijų valdymas“

Lietuvos banko duomenimis, 2020 metais pagal valdomą II pakopos pensijų fondų turtą UAB Luminor investicijų valdymas užėmė 8,7 proc. rinkos dalį, įskaitant ir gyvybės draudimo įmones, taip pat valdančias II pakopos pensijų fondus. Pagal valdomą III pakopos pensijų fondo turtą įmonė užėmė pirmą vietą rinkoje ir turėjo virš 40 proc. III pakopos pensijų fondų rinkos dalyvių dalies.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-16 16:45:30

Kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: galite būti nepasiekiami

Be išmaniojo telefono – nė žingsnio namuose, tad tokio paties komforto norisi ir keliaujant. Likti be ryšio svetimoje šalyje – ne išeitis, tad Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, primena, ką reikėtų pasitikrinti ir kokius žingsnius būtina atlikti dar prieš kelionę.
       2024-04-16 13:41:30

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.
       2024-04-16 13:30:44

Vilniaus TV bokšto rekonstrukcija: taurėje lankytojams atvertos naujos erdvės

Šiandien aukščiausiame Lietuvos statinyje – Vilniaus televizijos bokšte – surengtos bokšto viršutinės taurės naujų erdvių rekonstrukcijos pabaigtuvės. Pabaigus šį darbų etapą, lankytojams atveriamos naujos erdvės, kuriose jų laukia naujos paslaugos bei pramogos.
       2024-04-15 14:01:19

Dirbtinio intelekto rinka 2030-aisiais: investuoti, reguliuoti ar bijoti?

Gyvename dirbtinio intelekto psichozės laikais – stebime lenktynes, kuriose neaiškios nei taisyklės, nei starto ir finišo linijos. Nežinome, kada jos baigsis, tačiau aišku viena – šiandien svarbiausia pasirinkti strategiją ir judėti kryptingai, sako advokatas, „TGS Baltic“ partneris Mindaugas Civilka.
       2024-04-15 13:37:33

Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu komponentu, šiemet stipriai patempsiančiu šalies ekonomiką į viršų.
       2024-04-15 13:35:07

Ne tik varlių šlaunelės ir sraigės: 2 greiti ir pigūs prancūziški patiekalai

Maisto gamyboje prancūzai išties moka panaudoti viską, kas yra geriausia: tiek šviežius ir kokybiškus ingredientus, tiek ištobulintas skonių derinimo technikas. Ką ir bekalbėti apie valgymo kultūrą, kuri skatina mėgautis ne tik maistu, bet ir kompanija.
       2024-04-15 12:56:56

Kodėl įspėjamuosius pranešimus kartais gauna ne visi gyventojai?

Jonas, gyvenantis Vilniaus Naujamiesčio mikrorajone, bet dirbantis Viršuliškėse, darbo metu negavo pranešimo apie gaisrą, įsiplieskusį netoli jo namų. Kodėl? Pasak Arnoldo Lukošiaus, „Tele2” Inovacijų eksperto, nors ši konkreti situacija išgalvota,
       2024-04-15 12:48:50

JAV atvėrė rinką Lietuvos oro bendrovėms

JAV atvėrė rinką Lietuvos oro bendrovėms: atlikusi Lietuvos civilinės aviacijos valdymo ir skrydžių saugos užtikrinimo sistemos auditą, JAV federalinės aviacijos administracija (FAA) suteikė galimybes Lietuvos oro vežėjams vykdyti komercinius skrydžius JAV teritorijoje Lietuvoje registruotais orlaiviais.
       2024-04-15 12:24:48

Kuo naudinga garso terapija?

Teigiamas garso poveikis žmogui žinomas nuo senų laikų. Įvairių istorijų galima rasti jau senovės Egipte, Indijoje, Graikijoje. Tam tikri aspektai pasiekė ir dabartinį laikotarpį. Pavyzdžiui, ganėtinai populiariu užsiėmimu vis dar išlieka garso terapija.
       2024-04-15 12:17:15

Koks turėtų būti seifo saugumo lygis?

Seifas yra naudingas itin įvairių daiktų saugojimui nuo įsilaužimų ar gaisro. Dažniausiai žmonės šį įsigyja norėdami paslėpti ginklus, dokumentus, pinigus, brangią įrangą, papuošalus, raktus. Žinoma, įvairių vertingų daiktų egzistuoja ir gerokai daugiau.
       2024-04-15 12:10:41

Ką veikti lietingais vakarais porai? 5 idėjos

Nors už lango oras vis gerėja, vasarėja, tačiau saulėtas dienas anksčiau arba vėliau keičia lietingos ir tenka galvoti ką smagaus nuveikti. Žinoma, kad kai šalia yra mylimas žmogus – rasti smagias veiklas yra kur kas paprasčiau.
       2024-04-12 11:27:43

Ką būtina žinoti apie vaistų nuo skausmo vartojimą? Didžiausios klaidos

Vaistai nuo skausmo yra dažnas medikamentas kiekvieno žmogaus vaistinėlėje. Jų populiarumą didžiąja dalimi lemia universalus poveikis – jie vartojami tiek kenčiant ūminį skausmą, tiek turint lėtinių ligų.
       2024-04-10 18:52:18

Blokuojami 23 IP adresai, kuriais pasiekiama Kremliaus propaganda

2024 m. balandžio 10 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą blokuoti 23 IP adresus, kuriais sudaroma galimybė žiūrėti Lietuvos Respublikoje draudžiamas transliuoti pagrindines Kremliaus propagandos televizijos programas.
       2024-04-10 18:47:02

Ženšenis: natūralus adaptogenas jūsų sveikatai

Kas yra adaptogenai ir kodėl jie svarbūs mūsų organizmui? Adaptogenai yra natūralios kilmės medžiagos, kurios padeda organizmui prisitaikyti prie stresinių situacijų ir įveikti iššūkius. 1947 m. rusų mokslininkas Nikolai Lazarev sukūrė terminą „adaptogenas‘‘.
       2024-04-10 12:25:28

Lietuvos biudžetas nepasipildo milijonais už automobilių ridos klastojimą

Dėl didelių ridos klastojimo mastų Lietuvoje nukenčia ne tik naudotų automobilių pirkėjai, bet ir valstybės biudžetas. Automobilių duomenų įmonė „carVertical“ atliko tyrimą daugiau nei dešimtyje Europos šalių tam, kad nustatytų, kaip skirtingose valstybėse kovojama su ridos klastojimu.
       2024-04-09 20:35:59

IT Lietuvoje: trečdalis tėvų vis dar mano, kad tikslieji mokslai – berniukams

Dauguma (59 proc.) tėvų Lietuvoje mano, kad IT srities profesijos yra ir išliks perspektyviais karjeros pasirinkimais jų vaikams, o 39 proc. yra įsitikinę, kad programavimo įgūdžiai yra esminiai ir ateityje jų reikės daugeliui.
       2024-04-09 20:02:33

Ar galiu savo miške iškirsti sausuolius ir ko tam reikia?

Valstybinė miškų tarnyba pastaruoju metu sulaukia miškų savininkų klausimų apie galimybes išsikirsti nudžiūvusius medžius (sausuolius). Žmonės teiraujasi, kur kreiptis ir kokių dokumentų ar suderinimų tam reikia.
       2024-04-08 19:24:01

Ką daryti, kad turimas turtas nenuvertėtų: atkreipkite dėmesį į 4 žingsnius

Lietuvių sukauptas grynasis finansinis turtas per penkerius metus padvigubėjo, tačiau tik nedidelė dalis gyventojų žino, kaip išsaugoti sukaupto turto vertę, kad galėtų juo džiaugtis patys senatvėje ar perduoti savo ateities kartoms.
       2024-04-04 14:32:35

Lietuvą sėkmingai pasiekė stiklinės stadijos europiniai unguriai

Žuvininkystės tarnyba prie LR žemės ūkio ministerijos, įvykdžiusi viešųjų pirkimų procedūras, šiemet sėkmingai įsigijo ir sulaukė 415 kg stiklinės stadijos europinių ungurių. Tiekėjas žuvis pristatė specialiose talpyklose, pritaikytose saugiam gyvų žuvų transportavimui, tiesiai iš Prancūzijos.
       2024-04-04 14:09:28

Paštu apsimetantys sukčiai masiškai atakuoja mobiliojo ryšio vartotojus

Daugiau nei 6500 pranešimų iš gyventojų vien tik per kovo mėnesį. Ir virš pusės tūkstančio užblokuotų nuorodų per beveik metų laikotarpį. Lietuvos paštu apsimetantiems sukčiams toliau siautėjant ir mobiliojo ryšio vartotojus atakuojant žinutėmis, bendrovė gyventojus kviečia išlikti budriais.
       2024-04-03 10:20:23

Ekonominiai ciklai: ar žinote, kaip jais pasinaudoti jūsų naudai?

Investuodami turėtume domėtis ne tik tuo, į ką bei kiek investuoti, tačiau ir kada tai daryti – ar mūsų investicijos bus pelningos, labai priklauso nuo ekonominių ciklų.
       2024-04-02 09:49:57

Pavasaris – vagišių darbymetis: neša kepsnines, net ir sunešiotus batus

Kaip rodo statistika, pavasaris – ilgapirščių darbymetis. Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, vagys suaktyvėja kovą, o vis labiau šylant orams ir dar labiau įsibėgėja – praėjusių metų kovo–gegužės mėnesiais, palyginti su šaltuoju sezonu, vagysčių skaičius išaugo maždaug trečdaliu.
       2024-03-30 09:45:42

Žvilgsnis į ateitį – „airBaltic“ išbandė „SpaceX“ internetą „Starlink“

Latvijos oro linijų bendrovė „airBaltic“ pranešė atlikusi pirminį „SpaceX“ interneto ryšio sistemos „Starlink“ bandymą savo lėktuve „Airbus A220-300“. Antžeminis bandymas buvo atliktas aviakompanijos bazėje Rygoje.
       2024-03-29 18:12:09

Pensijos tolsta, darbuotojai sensta. Keisti požiūrį privalės ir darbdaviai

Amžius, kuomet Lietuvos piliečiai gali išeiti į senatvės pensiją, šiemet pasiekė 64 metus ir 8 mėnesius vyrams bei 64 metus ir 4 mėnesius moterims. Abiejų lyčių pensijos amžius susilygins 2026 metais, kai pasieks 65 metus ir daugiau nebeaugs.
       2024-03-29 14:30:49

Žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina.
       2024-03-28 19:17:33

Seimas spręs, ar leisti gyventojams pasitraukti iš pensijų kaupimo

Seimas pradėjo svarstyti Seimo narės Ligitos Girskienės pristatytas Pensijų kaupimo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma suteikti asmeniui teisę bet kuriuo metu atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime ir atgauti sumokėtas pensijų įmokas.
       2024-03-28 13:42:30

Daugiau nei ketvirtadalis vairuotojų vėluoja laiku atlikti techninę apžiūrą

Nors Lietuvos įstatymai įpareigoja vairuotojus kas 2 metus atlikti automobilio techninę apžiūrą, 2023 m. „Transekstos“ duomenimis, net 26 proc. automobilių savininkų pernai vėlavo tai padaryti.
       2024-03-28 13:39:30

Pasiūlymas internete lėmė prarastą laisvę: kaip atskirti verbavimą?

„Siūlome nemokamai mokytis anglų kalbos ir šokių“ – toks, atrodytų, nekaltas skelbimas internete tapo lemtingu net apie 50 merginų Lietuvoje. Už „nemokamas“ pamokas jos galiausiai priverstos atsiskaityti priverstiniu darbu striptizo klube.
       2024-03-28 12:30:19

Stalo žaidimai šeimai: linksmybės ir mokymosi derinys

Stalo žaidimai – tai ne tik puikus būdas praleisti laiką su šeima, bet ir galimybė mokytis bei tobulėti. Nuo senovės Egipto ir Mesopotamijos laikų žmonės rinkdavosi prie bendro stalo žaisti žaidimus, kurie lavintų protą, strateginį mąstymą ir socialinius įgūdžius.
       2024-03-27 16:28:16

Taip įdarytų kiaušinių dar neragavote: nustebinsite visą šeimą

Dienoms iki Velykų sparčiai tirpstant ir šventei neišvengiamai artėjant, daugelis sprendžiame dilemą, ką gaminti ir kokiomis vaišėmis nustebinti artimuosius. Visuomet pravers, jei išsisaugosime greitai paruošiamų užkandžių receptų.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.