Naujienos

Dujas galėjome turėti „pigiau grybo“, bet...

2021-09-27 07:56:41

Nesuklysiu pasakęs, kad šių dienų aktualija, be abejonės, yra prasidėjęs naujasis šildymo sezonas ir prognozuojami kaštai. Štai vilniečiai gąsdinami, kad šildymas sostinėje gali pabrangti 60 procentų, o dėl to labiausiai kalta dujų kaina.

Daugiau kaip prieš penkerius metus planuota Vilniuje pastatyti naują katilinę, kuri naudotų pigesnį biokurą, tačiau patekėjus Remigijaus Šimašiaus saulutei šis projektas buvo numarintas. Taigi, sostinė faktiškai liko šildoma dujomis, kurių kaina dabar kyla kaip ant mielių. Dėl to aimanuoja ne vien tik Lietuva, bet ir visa Europa.

Vasaros pabaigą ir rudens pradžią ilgai prisiminsime ir dešimtmetį nematytais elektros energijos kainų šuoliais. Skelbiama, kad vidutinė savaitinė vienos megavatvalandės kaina „Nord Pool“ elektros biržos Lietuvos kainų zonoje antrąją rugsėjo savaitę pasiekė 124,12 Eur, kai prieš metus ji buvo vos 43,43 Eur. Brangiai už elektrą mokėta ir Vokietijoje (126,19 Eur/MWh), Prancūzijoje (125,40 Eur/MWh), pietinėje Norvegijos kainų zonoje (106,70 Eur/MWh), o Jungtinėje Karalystėje elektros kaina pasiekė net 193,23 svarų/MWh (virš 226 Eur/MWh) ribą.

Dažniausia priežastis, kodėl brangsta elektra, taip pat nurodoma rekordinė gamtinių dujų kaina ir mažesnis nei įprastai požeminių dujų saugyklų užpildymo lygis. Energetikai ir ekonomistai skaičiuoja, kad šiluminių elektrinių naudojamų gamtinių dujų kaina spalio mėnesiui Europos ateities sandorių rinkoje formuojasi ties 55 Eur/MWh riba, o tai maždaug penkis kartus daugiau nei buvo lygiai prieš metus.

Tie mūsų šalies gyventojai, į kurių namus tiekiama šiluma pagaminama deginant biokurą, gali lengviau atsikvėpti. Tiesa, ir jo kainos kyla, kadangi dar rugpjūtį tapo aišku, jog artėjančiam šildymo sezonui biokuru dar nebuvo pasirūpinta. Premjerė Ingrida Šimonytė leido suprasti, kad ji nieko negali padaryti: kainos nepakeis, biokuro trūksta, nors lietuviškos medienos atliekos paliekamos pūti miškuose.

Bandant nukreipti dėmesį nuo artėjančios skaudžios realybės, grėsmės imtos vynioti į apgaulingus popierėlius. Dabartinė valdžia (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, Laisvės partija) esminę žinutę visuomenei – ŠILUMA BRANGS – bandė paslėpti po „gera žinia“ – 15 proc. mažiau MOKĖSITE VISUS METUS“.

Gal geresnė žinia visuomenei būtų pareiškimai apie situaciją iki 2017 metų birželio 1 d., kai šilumos energijai buvo taikomas 9 proc., o ne dabartinis 21 proc. tarifas?

Norėtųsi retoriškai paklausti: ar visa tai reiškia faktą, jog pagrindinė brangstančio šildymo našta teks savivaldybėms, nes konservatorių valdžia, panašu, džiūgauja, jog didės kompensacijų gavėjų skaičius? Per ankstesnį šildymo sezoną kompensacijas už šildymą gavo apie 100 tūkst. gyventojų, o štai 2017-aisiais tokių buvo apie 180 tūkstančių. Gal šįmet sumušime įsisenėjusį rekordą?

Liaudies išmintis siūlo roges ruošti vasarą. Ją būtų galima pritaikyti ir šildymui, šiuo atveju – dujomis. Pamenu, kai verslininkas Bronius Lubys pristatinėjo idėją statyti dujų terminalą, jo pasiteiravau, kokia šio sumanymo esmė. Milijonus į tai investuoti ketinęs „Achemos“ savininkas neslėpė: dujas pirktų vasarą, kai jos pigiausios, tad brangmečiu degintų pigesnes dujas ir taip gamintų konkurencingą produkciją. Kadangi šiame sumanyme nemaža dalis dujų būtų tekusi ne tik verslininko įmonei, dujų terminalas planuotas kaip priemonė, tiekusi pigesnes dujas ir savivaldybių katilinėms.

Visi gerai žinome, kaip buvo įgyvendinta dujų terminalo idėja. Viską į savo rankas paėmė valstybė, išsinuomojo su Singapūro vėliava plaukiojantį dujolaivį „Independence“, kuris, kaip dabar paaiškėjo, tebuvo užpildomas 40-50 proc., kai rinkoje dujos buvo pigiausios. Kai Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje paklausiau ekonomikos ir inovacijų viceministrės, kodėl tuo „pigiu metu“ vežėmės mažiau dujų, nei galėtume, išgirdau, kad į šį klausimą ji negali atsakyti. Ko gero, nenorėjo atvirai pripažinti, kad tiek dujų Lietuva nebūtų įstengusi apžioti, juk latviai ir lenkai, kuriuos matėme kaip mūsų atvežtų dujų vartotojus, po terminalo pastatymo neparodė noro naudotis mūsų paslaugomis.

Skelbiama, kad dujolaivis mūsiškiame terminale gali švartuotis vidutiniškai du kartus per mėnesį, tada jis išpumpuoja dujas į dujotiekį. Vadinasi, galėtume prisipirkti pigių dujų ir, turėdami kur, „pasidėtume“ vėlesniam naudojimui, kai jos rinkoje bus brangios. Būtent tam pasaulyje yra įrengiamos požeminės dujų saugyklos. Bet ne Lietuvoje.

Arčiausiai mūsų esanti požeminė dujų saugykla įrengta Latvijoje. Tik didelis galvosūkis: ar pavyktų su latviais susitarti dėl pigesnių dujų pasaugojimo, ar visos ekonominės naudos nesurytų ta pasaugojimo paslauga?

Šiandien mažai kas nori prisiminti, kad požeminę dujų saugyklą galėjome turėti Lietuvoje. 2009-2014 metais atlikti ilgamečiai geologiniai tyrimai parodė, kad Telšių rajone, Syderiuose esanti vieta yra tinkama požeminei gamtinių dujų saugyklai įrengti. Tačiau buvo atsižvelgta į tai, kad Latvijoje esančioje Inčiukalnio požeminėje gamtinių dujų saugykloje numatyta galimybė saugoti gamtines dujas ir kitoms šalims, tad požeminės gamtinių dujų saugyklos Lietuvoje projektas buvo užšaldytas.

Kaip mums sekasi bendradarbiauti su latviais energetikoje, vaizdžiai iliustruoja vėl ir vėl keliama baltarusiškos elektros patekimo per Latviją į Lietuvą problematika. Ignoruodami lietuvių interesus, latviai teisinasi pirmiausia besirūpinantys savo marškiniais, nes jie arčiau kūno. O juk savo laiku Lietuvoje buvo atrastos net 129 geologinės struktūros, tinkamos savai saugyklai įrengti. Tarp tyrinėtų vietovių – ir Vindeikių-Vileikiškių ruožas Širvintų rajone. Dar 1992 metais tuometinė Gargždų valstybinė naftos geologijos įmonė šiame rajone atliko žvalgybą dėl poringojo sluoksnio, į kurį būtų galima pumpuoti dujas. Geologus domino 760 m gylyje esančių uolienų sudėtis. Prognozuota, kad tame gylyje yra poringasis sluoksnis, o virš jo pakankamai kietas gruntas.

Taigi, Vindeikių-Vileikiškių vietovė buvo laikoma viena iš galimų vietų požeminei dujų saugyklai įrengti. Turint omenyje, kad netoliese, Graužių kaime, šiandien yra Jauniūnų dujų perpumpavimo stotis, į kurią ateina magistralinis vamzdynas, Širvintų rajone įrengta dujų saugykla būtų labai patogi naudoti. Juo labiau kad dėl tiesiamo „LitPol Link“ dujotiekio netrukus turėsime galimybę dujas gauti ir perduoti į Lenkiją. T. y., pirkti pigesnes dujas iš Europos, jei rinka tokių pasiūlytų. Nereikėtų nė dujolaiviu atsivežti.

2014 metais baigus analizę, energetikams potencialiai tinkamiausia pasirodė esanti Syderių geologinė struktūra, kurios vidutiniškai 1450 metrų gylyje slūgsantis smiltainis gali būti pritaikytas gamtinių dujų saugojimui. Saugykloje būtų sukauptas reikiamas dujų kiekis, leidžiantis net esant ypatingai šaltoms oro sąlygoms užtikrinti dujų tiekimą Lietuvos vartotojams iki 52 parų. Kaip šią problematiką pristato Energetikos ministerija, „įrengta saugykla (...) leistų operatyviai patenkinti sezoninius dujų poreikio svyravimus, išnaudoti sezoninius dujų kainų svyravimus, optimizuoti Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų terminalo veiklą, nutiesus Lietuvą ir Lenkiją sujungsiantį dujotiekį, saugykla galėtų būti naudojama ir dujų saugojimo paslaugoms“.

Kai 2011 metais konservatoriaus Andriaus Kubiliaus vyriausybė iškilmingai atidarė suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą, savos požeminės saugyklos problematika dar buvo aktuali. Bet vėliau vėjai ėmė pūsti iš kitur. Nesulaukus Lenkijos energetikos įmonių dėmesio bei atsiradus galimybei naudotis Latvijos Inčiukalnio dujų saugykla, 2018 metais Lietuva atsisakė ketinimų Syderiuose įrengti kelių šimtų milijonų eurų vertės požeminę dujų saugyklą. Skaičiuota, kad saugyklos įrengimas kainuotų apie 170 mln. eurų, o dar 140 mln. eurų prireiktų 500 mln. kubų dujų „pagalvei“. Tada pasigirdo kalbų, kad dujos rinkoje yra „pigesnės už grybus“, todėl investuoti į brangią saugyklą nėra prasmės. Juo labiau kad iš Latvijos saugyklos į Lietuvą tais metais atitekėjo 28,5 proc. reikiamo dujų kiekio, beveik du trečdalius (64 proc.) pigių dujų mums atpumpavo „Gazprom“, o iš SGD terminalo tegavome vos 7,3 proc. dujų.

Beje, pabaigai dar apie latvius. Trečiadienį Ekonomikos komiteto posėdyje buvo pagarsinta, kad tuo metu, kai Europoje požeminės saugyklos geriausiu atveju užpildytos iki pusės, latviai savąją Inčiukalnio saugyklą yra užsipildę 80 proc. Kaimynai pasiruošė žiemai.

LR Seimo narys, Lietuvos regionų partijos pirmininkas Jonas Pinskus

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Energetika: kitos panašios naujienos
       2021-10-23 10:58:08

Suvirinta GIPL dujotiekio siūlė žymi Lietuvos ir Lenkijos dujų sistemų sujungimą

Lietuvos ir Lenkijos pasienyje, nutiesus tarptautinio GIPL dujotiekio dalis iš abiejų valstybių pusių, buvo suvirinta simbolinė auksinė siūlė, žyminti dviejų Europos Sąjungos šalių dujų perdavimo sistemų fizinį sujungimą.
       2021-10-13 10:32:35

Rugsėjį elektra Lietuvoje brango 41 proc.

Rugsėjo mėnesį ir toliau buvo stebima elektros energijos kainų kilimo tendencija – vidutinė kaina visose Baltijos šalyse augo 41 proc. ir pasiekė iki šiol nematytus rekordus.
       2021-10-04 20:11:08

Rugsėjis parodė elektros kainų priklausomybę nuo atsinaujinančių išteklių

Sumažėjus atsinaujinančių išteklių gamybai, rugsėjį augo šiluminių elektrinių generacija, kurios gamybos savikaina išlieka aukšta Europoje augant gamtinių dujų kainoms.
       2021-09-30 06:32:47

Vyriausybės priemonės leis sumažinti elektros ir dujų kainas

Reaguodama į tarptautinėse dujų ir elektros rinkose susidariusią situaciją, Vyriausybė šiandien pristatė kompleksinį priemonių planą, kurio tikslas – mažinti elektros ir dujų kainų augimo pasaulinėse rinkose įtaką galutinėms vartotojų sąskaitoms.
Daugiau naujų naujienų
       2021-10-27 12:27:00

Kaip sukurti privatumą atviros erdvės biuruose

Jeigu jūsų biuro stilius atvira erdvė, turėsite pagalvoti apie tai, kaip sukurti savo darbuotojams privatumo jausmą. Atviros erdvės biurai išpopuliarėjo dėl mažesnių įrengimo išlaidų, tokio tipo biuruose bendradarbiams lengviau bendrauti tarpusavyje.
       2021-10-27 11:47:55

Nuo ko pradėti statyti savo verslą, kad jis susilauktų sėkmės?

Šiuo metu matome daug raginimų pradėti savo verslus, tam teikiama valstybės parama, rengiama daug įvairių mokymų, konferencijų, programų. Dažnai girdime viešai skelbiamas sėkmės istorijas, matome įkvepiančius pavyzdžius.
       2021-10-27 11:40:06

Kaip telefone yra atkuriami gamykliniai parametrai?

Kartais nutinka tokių atvejų, kai reikia ištrinti visus išmaniojo telefono duomenis ir atkurti jo pradinius nustatymus. Turint šiuolaikines technologijas tai padaryti yra visiškai nesudėtinga, o turimus duomenis galima išsaugoti.
       2021-10-27 09:35:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 3509

Atlikus 24898 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 3509. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-27 06:29:40

Sukčių humoras: apgaulingas žinutes gyventojams siunčia Tadas Blinda

Finansiniai nusikaltėliai tampa vis išradingesni – pastaruoju metu gyventojams apgaulingas žinutes siunčia net pats žemaičių plėšikų vadas Tadas Blinda. Tokios išdaigos gali pasirodyti juokingos, jeigu nusikaltėliams šiemet nebūtų pavykę iš šalies gyventojų išvilioti apie 8 mln. EUR.
       2021-10-26 17:48:51

Taivano delegacijos vizitas atveria daug naujų galimybių Lietuvai

Trečiadienį darbą Lietuvoje pradeda didžiausia istorijoje Taivano verslo delegacija. Trijų dienų vizito metu šios šalies verslininkai ir oficialūs pareigūnai dalyvaus Lietuvos ir Taivano prekybos ir investicijų forume, lankysis Lietuvos įmonėse, pasirašys bendradarbiavimo susitarimus su Lietuvos organizacijomis bei bendrovėmis.
       2021-10-26 17:37:27

Šildymo sezonui įsibėgėjant: rizikuoja naudodami krosnis

Sparčiai vėstantys orai ir prasidėjęs šildymo sezonas, kuris, kaip prognozuojama, šiemet gali gerokai paploninti gyventojų kišenes, vėl paskatino diskusijas apie efektyvų ir saugų namų šildymą.
       2021-10-26 14:28:28

Išrinko TOP 3 brangiausius naudotus automobilius Baltijos šalyse ir Ukrainoje

Portalo autoplius.lt duomenimis, šiuo metu Lietuvoje parduodami 27 tūkst. automobilių. Iš jų – 76 kainuoja daugiau nei 100 tūkst. eurų.
       2021-10-26 11:41:00

Išsirinkti tinkamiausią elektromobilį vilniečiui padėjo paprasta matematika

Išsirinkti labiausiai sau tinkantį modelį naujausiomis technologijomis ir tvariu mobilumu intriguojančiame elektromobilių segmente nėra itin lengva. Tai dar sudėtingiau tuomet, kai greta įprastų prioritetų norisi kažko originalaus ir netradicinio.
       2021-10-26 11:16:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2354

Atlikus 24089 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2354. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-26 11:07:27

Teismas: nemokumo administratoriui būtina perduoti ne tik serverį

Įmonei iškėlus bylą dėl nemokumo ir įpareigojus vadovą perduoti nemokumo administratoriui įmonės valdomą turtą, dažniausiai vadovai galvoja apie fizinę infrastruktūrą – nekilnojamą turtą ar įrengimus.
       2021-10-26 10:58:24

Nuo sriubos iki desertų: 3 patiekalai su Helovino simboliu – moliūgu

Moliūgas – ne tik tikrų tikriausias rudens derliaus, bet ir visame pasaulyje bei Lietuvoje vis labiau populiarėjančios Helovino šventės simbolis.
       2021-10-26 10:55:07

Kaip išsirinkti tikrai gerą skalbimo mašiną?

Drabužių priežiūra kartais reikalauja tikrai nemažai pastangų, tačiau tuomet, jei pasirenkama tikrai gera skalbimo mašina, galima būti užtikrintiems, kad drabužiai bus visada švarūs ir ilgiau išlaikys savo pirminę išvaizdą.
       2021-10-25 19:32:54

Grupės „Pikaso“ vaikinai: vaikai mums svarbiau už karjerą

„Pikaso“ grupės nariai Tomas Eigertas ir Haroldas Šklėrius nėra tie vyrai, kurie itin trauktų praeivių žvilgsnius. Nors koncertuodami jie į sales visoje Lietuvoje sukviečia tūkstančius gerbėjų, atlikėjai pripažįsta, kad sostinėje netgi nėra itin atpažįstami.
       2021-10-25 15:24:39

Susisiekimo ministro M. Skuodžio komentaras dėl 5G dažnių aukciono

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) šiandien paskelbė aukcioną suteikti teisę naudoti radijo dažnius (kanalus) iš 713-733 MHz ir 768-88 MHz radijo dažnių juostų.
       2021-10-25 13:01:44

Iššūkiai, kuriuos teks įveikti pereinant prie elektra varomo sunkiojo transporto

Vilniuje vykusiame Transporto ir inovacijų forume technologijų ekspertams, verslo ir viešojo sektoriaus atstovams aptariant logistikos srities perspektyvas viena svarbiausių temų buvo veiksmingiausios priemonės, siekiant nulinės taršos.
       2021-10-25 12:56:36

Lietingasis ruduo ir vandeniui atsparūs išmanieji įrenginiai: ką reikia žinoti?

Dauguma šiuolaikinių išmaniųjų telefonų ir laikrodžių yra atsparūs drėgmei – gamintojai nurodo, kad daugelis jų gali būti net nardinami po vandeniu.
       2021-10-25 12:53:21

Lenkijos kelių mokesčių sistemos pokyčiai – galvos skausmas Lietuvos vežėjams

Palydoviniu ryšiu paremta Lenkijos kelių mokesčių sistema „eToll“ pradėjo veikti 2021 m. birželį, o nuo spalio 1 d. šioje šalyje ši sistema liko vienintelė.
       2021-10-25 12:50:02

Atostogos su vaikais – pasinaudokite visomis priklausančiomis privilegijomis

Artėjančias prailgintas moksleivių rudens atostogas nemaža dalis Lietuvos šeimų praleis užsienyje – dažniausiai jos renkasi Turkijos, Egipto, Tenerifės kurortus.
       2021-10-25 12:34:17

Specialistė dalinasi patarimais, kaip teisingai serviruoti stalą

Stalo serviravimas yra toks pats svarbus sėkmingos vakarienės elementas kaip ir patiekiamas maistas, jo skonis bei išvaizda.
       2021-10-25 12:26:38

RRT skelbia aukcioną radijo dažniams iš 700 MHz radijo dažnių juostos

2021 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) paskelbė aukcioną suteikti teisę naudoti radijo dažnius (kanalus) iš 713-733 MHz ir 768-88 MHz radijo dažnių juostų.
       2021-10-25 12:22:44

Mišrainių ir salotų istorijos: populiarumo paslaptys ir intriguojantys faktai

Lietuvių nacionaliniu patiekalu tapusi baltoji mišrainė buvo sukurta siekiant įtikti carinės Maskvos elito pomėgiui skanauti prancūziškos virtuvės delikatesus, o Cezario salotos neturi nieko bendro su garsiuoju Romos imperatoriumi.
       2021-10-25 10:43:43

Sveikiausia pasaulyje tituluojama virtuvė: išbandykite graikiškus receptus

Ar žinojote, kad pirmąją kulinarijos knygą dar prieš mūsų erą parašė graikų maisto gurmanas Archestratas, laikomas gastronomijos tėvu? O kad graikiška virtuvė yra plačiai pripažįstama kaip sveikiausia?
       2021-10-25 10:16:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1810

Atlikus 9558 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1810. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-24 20:19:28

Jonavoje atidarytas profesionalus kalnų dviračių parkas

Sekmadienį Jonavoje atidarytas pirmasis profesionaliai suprojektuotas ir įrengtas kalnų dviračių parkas Lietuvoje. Unikalus trijų lygių kalnų dviračių parkas įrengtas Joninių slėnyje.
       2021-10-24 19:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2285

Atlikus 12630 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2285. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-23 10:58:08

Suvirinta GIPL dujotiekio siūlė žymi Lietuvos ir Lenkijos dujų sistemų sujungimą

Lietuvos ir Lenkijos pasienyje, nutiesus tarptautinio GIPL dujotiekio dalis iš abiejų valstybių pusių, buvo suvirinta simbolinė auksinė siūlė, žyminti dviejų Europos Sąjungos šalių dujų perdavimo sistemų fizinį sujungimą.
       2021-10-23 10:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 3050

Atlikus 25448 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 3050. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-23 10:33:38

Ketvirtoji COVID-19 banga netrukus taps didžiausia per visą pandemiją

Lietuvoje ketvirtoji COVID-19 banga netrukus taps didžiausia per visą pandemiją, rodo naujausi duomenys. Daugumoje savivaldybių atvejų, hospitalizacijų ir mirčių skaičius auga, o mažėja tik keliose Vakarų Lietuvos savivaldybėse, kuriose ir prasidėjo ši banga.
       2021-10-22 11:10:08

„Aprangos“ grupė jungiasi prie „Vilnius Outlet“

„Aprangos“ grupė, mažmeninės prekybos drabužiais lyderė Baltijos šalyse, spalio 22 d. Vilniuje, naujame prekybos centre „Vilnius Outlet“ atidarė dvi naujas parduotuves – „Apranga išparduotuvė“ ir „Outlet Space“.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.