Naujienos

Pirkti būstą ar nuomotis: svarstyklės krypsta į vieną pusę

2021-11-12 10:03:51

Būstą nuomotis ar imti iš banko paskolą ir įsigyti savo namus? Ekspertų teigimu, iš finansinės pusės labiau apsimokėtų ryžtis nuosavo būsto įsigijimui, tačiau nuosavų namų įsigijimas nebūtinai visiems yra palankiausias sprendimas.

Nekilnojamojo turto bendrovės „Inreal“ duomenimis, per metus būsto nuoma pabrango visuose didžiausiuose Lietuvos miestuose. Palyginus su 2020 metais, šiemet nuomojamo būsto kaina išaugo dešimtadaliu. Pavyzdžiui, Vilniuje standartinio 2 kambarių buto nuomos kaina padidėjo 7 proc., kituose miestuose augo kiek sparčiau (Kaune 11 proc., Klaipėdoje – 9 proc., Šiauliuose – 12 proc.) Labiausiai per pastaruosius metus 2 kambarių buto nuomos kaina išaugo Panevėžyje – net 25 proc.

Pasak „Inreal“ investicijų ir analizės vadovo Tomo Sovijaus Kvainicko, 2020 metais dėl pandeminės situacijos Vilniuje ir Kaune būsto nuomos kainų augimas buvo sustojęs, o kai kur – kainos net mažėjo. Tačiau šiemet atsigavus ekonomikai ir gyvenimui sugrįžus į įprastas vėžes nuomojamojo būsto paklausa atsigavo ir kainos šoktelėjo, kompensuodamos prarastą augimą 2020 metais.

„Inreal“ duomenimis būsto įsigijimo kainos šiemet augo 20 proc. – didėjo visų naujos statybos būsto klasių kainos, taip pat sparčiai brango ir senesnės statybos būstas. T. S. Kvainickas prognozuoja, kad artimiausiu laikotarpiu būsto kainos neturėtų mažėti. „Tikėtina, kad atpigus statybų medžiagoms, plėtotojai galės sumažinti galutinę būsto kainą, tačiau esamas pasiūlos ir paklausos santykis bent jau artimiausiu metu lems, kad šio kainų mažėjimo greičiausiai bus bandoma išvengti. Tikėtina, kad būsto kainos išliks panašiame lygyje, kokios jos yra dabar“, – teigė analitikas.

Kada geriau pirkti?

Sprendžiantiems dilemą – būstą nuomotis ar įsigyti – svarbu įvertinti, kuris variantas bus finansiškai patrauklesnis. Šiaulių banko finansavimo paslaugų vystymo produktų vadovė Dovilė Kalvaitienė pabrėžė, kad atsižvelgiant į statistinius duomenis, akivaizdu, kad nuoma nuolat brangsta, o įsigijus turtą su būsto paskola, gali keistis tik kintama paskolos palūkanų dalis.

„Būsto paskolų palūkanos yra rekordiškai žemame lygyje, ir be abejonės ateityje gali kilti, tačiau vertinant ilguoju laikotarpiu jos gali tiek ir pakilti, tiek ir vėl grįžti į dabartines, kai tuo tarpu būsto nuomos tendencija – kainų augimas. Todėl žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, palankiau vertinčiau būsto įsigijimą nei nuomą“, – sakė D. Kalvaitienė.

Būsto pirkimas labiau apsimoka, jei asmuo planuoja tame būste gyventi ilgiau, nes nuomojantis rizikuojama, kad būstą gali palikti dėl nuo pačio asmens nepriklausančių veiksnių, kai tuo tarpu už būsto kreditą įsigyto turto išlaikymas priklauso tik nuo pačio asmens galimybių.

Dabartinėje nuomos rinkoje vis dar vyrauja būstus nuomojantys fiziniai asmenys, kurie dažnai nuomojamą turtą laiko laikinu papildomu pajamų šaltiniu (dažnai tai paveldėtas ar antras šeimos turtas) ir pasikeitus šeimos situacijai, pakilus turto kainoms nusprendžia turtą parduoti ar perleisti šeimos nariams, o kadangi nuomos sutartys dažniausiai sudaromos metams su galimybe nutraukti prieš 3 mėn. pranešus iš anksto, tai reiškia, kad gali tekti greitai ieškotis kito būsto. Tokia situacija ypač sudėtinga turint nepilnamečių vaikų, nes ieškant naujo būsto gali tekti taikytis ir prie darželių ar mokyklų lokacijos.

Pasak D. Kalvaitienės, ši situacija turbūt galėtų pasikeisti tik į nuomos rinką atėjus didesniam kiekiui tokių nuomotojų, kurie į nuomą žiūrėtų kaip į ilgalaikį verslo modelį ir nuomininkai būtų ramesni bei nepriklausytų nuo pasikeitusios nuomotojo šeimyninės ar finansinės situacijos.

Kada nuomotis?

D.Kalvaitienė pabrėžė, kad nuomą pirmiausia rekomenduotų tiems žmonėms, kurie nėra tikri dėl savo pajamų stabilumo ateityje – nuomojamą būstą galima pakeisti gana greitai, o turint būsto kreditą šis procesas jau sudėtingesnis.

„Inreal“ investicijų ir analizės vadovas pažymėjo, kad atsakymą į klausimą „pirkti ar nuomotis“ dažniausiai nulemia individualios žmogaus aplinkybės. Jeigu gyventojas planuoja, kad jo šeimyninė padėtis, šeimos narių skaičius, pajamos, profesinė padėtis artimiausiu metu (per artimiausius vienerius – trejus metus) keisis, įsigyti būstą gali būti neracionalu, nes pasikeitus minėtoms aplinkybėms, būstą gali tekti keisti, o tai reikš tarpininkavimo mokesčius, notarinius įkainius, paskolų sutarčių mokesčius ir kitas ganėtinai nemažas išlaidas.

Būstą įsigijus trumpam ir jį pardavus nesant reikšmingo kainos pokyčio, būsto pakeitimo išlaidos tampa didesnės nei per trumpą laikotarpį įgyta finansinė nauda iš turto. Taip pat būsto neapsimoka įsigyti, jei pasiūloje esantys variantai neatitinka pirkėjo poreikių, ir toks pirkinys gali būti laikinas, t.y. lems pakeitimo išlaidas artimiausioje ateityje.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:2021-11-12 09:38:46 / Tadas

Neklaidinkite jaunimo. Nuoma - pinigų išleidimas remiant dar daugiau pinigų turinčius. Dabar jauni dar dažnai nesusimąsto. Bus pensininkai ir vis dar neturės savo būsto...

Daugiau naujų naujienų
       2021-12-06 16:38:36

10 priežasčių, kodėl knyga – geriausia dovana ir rekomendacijos, ką dovanoti

Laikas pakalbėti apie dovanas? Juk artėja gražiausios metų šventės! Šis tekstas orientuotas į Kalėdas, tačiau jis universalus ir daugelis patarimų bei rekomendacijų tiks bet kokia proga.
       2021-12-06 16:35:02

Saulės elektrinių klausimams – dedikuota ESO telefono linija

Augant gyventojų susidomėjimui ir siekiant suteikti aiškią ir kokybišką informaciją saulės elektrinių įsirengimo ir kitais susijusiais klausimais, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pristato elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams skirtą pagalbos telefonu liniją.
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-06 16:26:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 522

Atlikus 4091 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 522. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-05 22:12:10

Viskas apie tai, ką reikia žinoti, norint atsivežti augintinį iš užsienio

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar šešką galima tik tuomet, jei jis paženklintas, vakcinuotas nuo pasiutligės ir turi tinkamus dokumentus.
       2021-12-05 22:06:56

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1347

Atlikus 8145 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1347. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-04 13:43:53

Ieva Mackevičienė: darbas biure – nepalyginamas su darbu iš namų

Ieva Mackevičienė, skaitmeninio turinio kūrėja ir nuomonės formuotoja, šį sezoną dar ir tapusi „Lietuvos balso“ komandos nare, naujų projektų vystymui pasirinko „Workland“ pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrą, įsikūrusį Vilniuje, Gedimino pr. 9, G9 prekybos centro viršutiniame aukšte.
       2021-12-04 12:50:27

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę.
       2021-12-04 12:45:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1875

Atlikus 14486 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1875. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-03 20:15:24

„Starlink“ palydovinis internetas jau Lietuvoje

Astronautikos bendrovė „Space X“ pranešė Lietuvoje pradedanti teikti „Starlink“ plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas – nors buvo žadėta, kad šios paslaugos Lietuvos vartotojus pasieks 2022 m. pradžioje.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-12-03 13:24:55

Aido Gedvilo pranešimas: „Ne automobilių taršos, o tautos kiršinimo mokestis“

Aplinkos ministerija po ilgų svarstymų, gąsdinimų ir klaidinimų, be platesnių diskusijų su visuomene, kaip jau tapo įprasta šioje Vyriausybėje, pagaliau išgrynino automobilių apmokestinimo koncepciją.
       2021-12-03 13:18:58

Paruoškite namus šventėms – buities darbai, kuriuos būtina atlikti iki Kalėdų

Gražiausias metų šventes norisi sutikti jaukiuose, tvarkinguose namuose. Todėl jau dabar verta pradėti planuoti ir ruoštis didžiajam jų tvarkymui bei švarinimui.
       2021-12-03 13:07:08

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2040

Atlikus 17022 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2040. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-02 18:45:26

Kalėdos Panemunės pilyje

Renginio tipas: Renginys Renginio data: Trečiadienis, 2021 m. gruodžio 1 d. Renginio pradžia: 10:00 Renginio pabaiga: Sekmadienis, 2022 m. sausio 9 d. Renginio vieta: Panemunės pilis, Vytėnų g. 53, Pilies k., Jurbarko r.
       2021-12-02 14:25:59

„YIT Lietuva“ Viršuliškėse statys naują 18 aukštų verslo centrą

Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų.
       2021-12-02 14:17:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1813

Atlikus 16774 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1813. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-01 16:14:10

„Litgrid“: sinchroninius kompensatorius Lietuvoje įrengs „Siemens Energy“

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigs sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimui būtinų įrenginių – sinchroninių kompensatorių – pirkimą.
       2021-12-01 13:56:24

VRM imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas.
       2021-12-01 10:45:26

Ekspertas pataria, kaip neprarasti ryšio per pūgą

Rudenį keičiant žiemai, į Lietuvą vis dažniau atklysta stiprus vėjas su sniegu ar lietumi. Kaip pasiruošti artėjant audrai ar pūgai, ką daryti stichijos metu ir ar įmanoma likti su ryšiu net dingus elektrai? Patarimais dalijasi „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.
       2021-12-01 10:39:59

„Netflix“ vartotojų skaičius Lietuvoje ir toliau auga

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) neseniai atliktas tyrimas parodė, kad užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje 2021 m., palyginus su praėjusiais metais vėl augo.
       2021-12-01 10:19:53

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1793

Atlikus 26502 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1793. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-30 12:42:43

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.
       2021-11-30 11:03:23

„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar apsiperkate saugiai

„Kibernetinis pirmadienis“ yra internetinė „Juodojo penktadienio“ versija, kai elektroninėse parduotuvėse skelbiamos didžiausios metų nuolaidos. Ši diena skirta ne tik išlaidauti, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į saugų apsipirkimą internete.
       2021-11-30 11:01:05

Naujas vardas saugesniuose „Toyota“ automobiliuose – „T-Mate“

Siekdama pabrėžti savo norą didinti transporto saugumą, „Toyota“ pristato „T-Mate“ – naują bendrą vardą, aprėpiantį visas gamintojos saugumo ir pažangių vairavimo asistentų (ADAS) sistemas.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-30 10:32:03

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1701

Atlikus 24506 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1701. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-11-29 11:24:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 584

Atlikus 7273 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 584. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.