Naujienos

Didžiausi pavojai dirbant grandininiu pjūklu: kaip nuo jų apsisaugoti

2021-11-25 10:52:51

Grandininiai pjūklai yra ne tik dažnai naudojami, bet ir vadinami vienais pavojingiausių įrankių. Nors palyginti su pjūklų naudojimo dažnumu traumų atvejų nėra daug, jos neretai būna sudėtingos ar net pavojingos.

Ekspertų teigimu, traumos dažniausiai nutinka dėl nepatyrimo arba techniškai netvarkingo grandininio pjūklo.

„Traumų pasitaiko ir tarp profesionalų, tačiau didžiausią dalį jų patiria naujokai, kurie pjūklo nelaikę rankose, neturi nei patirties, nei teorinių žinių. Kitas atvejis – įgūdžių pervertinimas, kai žmogus sako, kad daug metų dirba su pjūklu, jam viskas aišku ir nieko nutikti negali. Taip pat traumų riziką labai padidina techniškai netvarkingi ar apsauginių elementų neturintys pjūklai. Dar vienas faktorius yra apsvaigimas – tiek alkoholio, tiek psichotropinių medžiagų vartojimas yra nesuderinami su darbu grandininiu pjūklu ir gali pakišti koją net patyrusiam naudotojui“, – vardija arboristas Artūras Žilinskas.

Nepjaunate – sustabdykite grandinę

Dažniausiai pasitaikantis sužalojimas, kurį gali sukelti grandininis pjūklas, yra plėštinės žaizdos. Jos sunkiai gyja, nes pjūvis būna nelygus. Dažniausiai sužalojamos blauzdos, o jei dirbama su atvira avalyne ar basomis, gali nukentėti kojų pirštai. „Husqvarna“ ekspertas Simas Bairašauskas sako, kad dirbant pjūklu reikėtų avėti tvirtus, uždarus, o geriausia – specialius batus su apsaugomis, vilkėti apsauginius drabužius, kurie yra išbandyti ir atitinka tarptautinių standartų reikalavimus.

„Dirbant su grandininiu pjūklu, rekomenduojama dėvėti apsaugines kelnes, o dirbant miške būtinas ir šalmas“, – pabrėžia jis.

A. Žilinskas sako, kad dirbant pjūklu, svarbu jį laikyti labai tvirtai, abiem rankomis, kuo arčiau kūno. Kartais žmonės, bijodami pjūklo, pjauna ištiestomis rankomis, tačiau tai tik padidina traumos tikimybę, nes pjūklas laikomas ne taip stabiliai ir jį sunkiau suvaldyti. Svarbi ir stovėsena – keliai turi būti sulenkti, o nugara tiesi, jokiu būdu ne atvirkščiai.

„Labai dažna ir pavojinga klaida yra ta, kad tarp pjovimų žmonės nesustabdo pjūklo grandinės ir nešiojasi įrankį su besisukančia grandine. Jei baigėte darbą vienoje vietoje ir pereinate į kitą, įjunkite grandinės stabdį arba visai išjunkite pjūklo variklį. Nešiojant pjūklą su veikiančia grandine iki nelaimės trūksta tik vieno neatsargaus judesio“, – įspėja jis.

Susiruošus pjauti medį, A. Žilinskas pataria pirmiausia, ypač jei neturima patirties, pasikonsultuoti su pjūklo pardavėjais ar specialistais, atidžiai perskaityti prie pjūklo pridėtą naudotojo vadovą, taip pat galima išklausyti trumpus kelių valandų mokymus.

Aplink pjaunamą medį pirmiausia reikėtų išsipjauti krūmokšnius, jei tokių yra, kad būtų galimybė greitai ir saugiai pasitraukti nuo virstančio medžio. Reikėtų įvertinti vėjo kryptį, ar ji palanki, taip pat medžio pakrypimą, koks jo laipsnis, nes gali prireikti papildomų įrankių. Jei medis tiesus – svarbiausia nesistengti nupjauti jo vienu pjūviu, nes kamienas gali išplyšti, o atplaišos sužaloti. Taip pat svarbu pažiūrėti, kad netoliese nebūtų elektros laidų, kitų objektų, ant kurių galėtų užvirsti medis.

Arboristas primena pasitikrinti ir pjūklo grandinės aštrumą, kad nereikėtų medžio ilgai „zulinti“. Taip pat įsitikinti, kad degalų bakas yra pilnas ir degalai nesibaigs įpusėjus darbui, nes gali staiga pakilti vėjas ar pusiau įpjautas medis išlūžti dėl kitų priežasčių.

Saugumo sumetimais nepatartina dirbti vienam, geriau, kad šalia būtų kitas žmogus, kuris nuo pjaunančiojo laikytųsi 3–5 metrų atstumu. Jei žmogus dirba vienas, jis turėtų kam nors pasakyti, kur ketina dirbti, ir visada su savimi turėti įkrautą mobilųjį telefoną.

Veikia netikėtos jėgos

A. Žilinskas sako, jog pjaunant medieną grandininius pjūklus gali paveikti trys netikėtos jėgos: įtraukimo (angl. pull-in), stūmimo (angl. pushback) ir atmetimo (angl. kickback). Įtraukimo jėga įtraukia pjovimo juostą į medieną, paprastai tai nutinka, jei pjūklas veikia žemomis apsukomis. Stūmimo jėga kyla rąstą pradedant pjauti ne iš viršaus, o iš apačios, ir, kai galios mažai, gali atstumti pjūklą nuo rąsto. Šios jėgos žmogui nepavojingos, jos dažniausiai tik trumpam sutrikdo darbą.

„Pavojingiausias yra atmetimas, nes tuomet pjūklas staigiai atšoka, gali pataikyti į krūtinę ar veidą ir sužaloti. Ši jėga atsiranda pjaunant priekine viršutine juostos dalimi, tad pradėti pjauti reikia arčiau korpuso esančia dalimi. Atmetimą gali sukelti ir pjovimas maža galia. Paprastai tokią klaidą daro naujokai, manantys, kad saugiau pjauti iš lėto“, – aiškina ekspertas.

Visgi, kartais atmetimo jėga kyla ir pjūklui dirbant visu pajėgumu. Arboristas atkreipia dėmesį, kad kuo apsukos didesnės, tuo didesnė bus ir atmetimo jėga. Geriausia visada susikoncentruoti į darbą ir numatyti galimas jėgas, kad joms nutikus pjūklą būtų lengviau suvaldyti.

Pašnekovas sako pastebintis, kad žmonės mėgsta pjauti rąstus vienas ant kito sumestus į krūvą ant žemės. Taip pjaunant labai svarbu stebėti, kad būtų pjaunamas tik vienas rąstas ir nepasipainiotų kiti, nes juostai „pagavus“ kitą rastą taip pat aktyvuojama atmetimo jėga. Geriausia rąstus pjauti pasidėjus ant specialių pakylų, taip vadinamų „ožių“.

Jis atkreipia dėmesį, kad šiuolaikiniuose grandininiuose pjūkluose apsaugai nuo atmetimo jėgos paprastai yra integruota speciali funkcija, kai, vos tokiai jėgai atsiradus ir pjūklui šoktelėjus, įsijungia grandinės stabdis.

Įsitikinti, kad apsauginės funkcijos veikia

„Husqvarna“ ekspertas S. Bairašauskas teigia, kad patikimi grandininių pjūklų gamintojai daug investuoja į naudotoją apsaugančius sprendimus, tad kokybiški grandininiai pjūklai turi privalomas apsaugines funkcijas. Viena tokių – grandinės stabdymo apsauga, taip pat dviguba stabdžių sistema „Trio Brake“, kuri pasižymi tuo, kad grandinė gali būti sustabdyta tiek kairės, tiek dešinės rankos laikymo vietose esančiomis svirtimis.

„Lengvai pasiekiami stabdžio valdikliai leidžia nedelsiant sustabdyti grandinę, tad tokia dviguba apsauga mėgėjams ar naujokams tikrai naudinga ir reikalinga. Grandininiuose pjūkluose yra ir daugiau saugumo funkcijų, apie kurias reikia žinoti ir jomis naudotis. Tiesa, jos turi būti reguliariai tikrinamos, nes jei saugos funkcijos tinkamai neveikia, jos ir neapsaugos. Pavyzdžiui, jei pjūklas techniškai netvarkingas, grandinė gali ištisai suktis, net ir nespaudžiant akseleratoriaus, kas irgi padidina nelaimės riziką“, – sako S. Bairašauskas.

Kaip papildomas apsaugos priemones jis įvardija akseleratoriaus užraktą, kuris sukurtas taip, kad pjūklas veiktų tik laikant nuspaudus tam tikrą mygtuką, grandinės gaudiklį, neleidžiantį grandinei nuskristi, kai ji nutrūksta ar nukrenta nuo kreipiančiosios juostos, taip pat dešinę ranką apsaugančią dešinės pusės apsaugą, kuri praverčia grandinei nutrūkus ar nukritus.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-05-14 16:01:45

Mėsos technologo rekomendacijos patyrusiems kepėjams ir grilio naujokams

Šylant orams sparčiai įsibėgėja ir maisto gamybos ant grilio sezonas. Anot prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologo Vido Nadzeikos, įprasta, kad ant kepsninės ar laužo atsiduria šašlykai, kiaulienos šonkauliukai, dešrelės ar vištienos kepsneliai, tačiau grilinti galima ir daug įdomesnius produktus.
       2022-05-14 08:42:47

VERT: vartotojo mokėtina prijungimo įmoka ESO turėtų būti perskaičiuota

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kilusio ginčo aplinkybes, priėmė sprendimą tenkinti vartotojo reikalavimą įpareigoti bendrovę iš naujo apskaičiuoti prijungimo prie elektros tinklų įmoką.
       2022-05-14 08:27:49

Artėja Pasaulinė hipertenzijos diena: kodėl vis dar mažai dėmesio prevencijai?

Kitą savaitę, gegužės 17-ąją, minima Pasaulinė hipertenzijos diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į kraujotakos sistemos ligas. Lietuvos sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis bei mirštamumo nuo jų rodikliai beveik triskart didesni už Europos Sąjungos vidurkį, skelbia Lietuvos širdies asociacija.
       2022-05-14 08:15:32

Maistinga, greita ir gardu: receptai su špinatais, patiksiantys išrankiausiems

Sklidini įvairiausių vitaminų, mineralų bei kitų vertingųjų medžiagų – špinatai tokie maistingi, kad juos sunku kuo nors pakeisti gaminant mėgstamus pavasarinius valgius. Be to, špinatai puikiai tinka ne tik salotoms: iš jų kepami blynai, gaminami įvairiausi padažai, lazanijos, pyragai.
       2022-05-13 20:52:09

8 priežastys, dėl kurių įsimylėsite ypatingą Graikijos pusiasalį

Dažnai keliautojai atostogoms rinkdamiesi Graikiją susitelkia į jos salas arba sostinę Atėnus. Tačiau kelionių ekspertai išskiria tikrą Graikijos perlą – Peloponeso pusiasalį, kurį turistai iš viso pasaulio įsimyli dėl įvairiausių priežasčių.
       2022-05-13 19:28:30

Pokalbiai apie karą: psichologas aiškina, kodėl svarbu nubrėžti ribas?

Pokalbiai apie karą netyla – nuolat dalijamės naujienomis, pasakojame, kaip jaučiamės ar išsakome savo nuomonę, tačiau kai kuriems žmonėms nepertraukiamas tokios informacijos srautas gali sukelti emocinės sveikatos sunkumų.
       2022-05-13 18:52:27

Žvėriena – išskirtinės biologinės vertės, tvariai gaunamas maistas

Mėgta ir vertinta Lietuvos didikų, per sovietmetį praradusi populiarumą ir pasitikėjimą, žvėriena vėl grįžta ant lietuvių stalo. Laukinių žvėrių mėsa gerai įsisavinama, tinkama dietinei mitybai, biologiškai vertinga, medžiojant pagal griežtus reikalavimus – gaunama tvariai.
       2022-05-13 18:43:16

Romantiški užkandžiai lietuviškos meilės dienos iškylai

Gegužės 13 - ąją, kai žaliuojantis pavasaris pasipuošia įvairiaspalviais kvapniais žiedais, minima baltų meilės deivės Mildos diena. Skanūs užkandžiai gamtoje ir laikas skirtas mylimajam – tai puikus būdas paminėti lietuvišką meilės dieną, o romantiškai mylimųjų iškylai gamtoje pravers keli nesudėtingi receptai.
       2022-05-13 18:38:32

Svarbu ukrainiečiams – teisė vairuoti ir automobilio registracija Lietuvoje

Advokatų profesinės bendrijos AVOCAD teisininkės Viktoriios Vynohradovos patarimai ukrainiečiams Lietuvoje – apie teisę vairuoti ir kada reikia registruoti automobilį Lietuvoje (ukrainiečių kalba).
       2022-05-13 18:36:12

Romas Kalanta suprato, kad jo pasiaukojimas šauks, kvies ir ragins

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį dalyvavo diskusijoje „Romas Kalanta: pilietinio pasipriešinimo fenomenas“, skirtoje 50-osioms Romo Kalantos mirties metinėms paminėti.
       2022-05-13 15:18:02

Atėjo laikas naikinti pavojingą invazinį augalą - Sosnovskio barštį

Nors pavasaris šiemet vėlyvas, savivaldybės jau pradėjo suplanuotus Sosnovskio barščio naikinimo darbus. Šį invazinį augalą purkšti herbicidais, šienauti arba iškasti yra numačiusios 16 savivaldybių.
       2022-05-13 15:11:39

TV tendencijos Lietuvoje: „Eurovizija“ muša rekordus

Didžiausią išmaniosios televizijos platformą Lietuvoje valdančios bendrovės „Telia“ statistika rodo, kad Lietuvos žiūrovų favoritais lieka „Eurovizija“, krepšinis ir Dakaras.
       2022-05-13 11:42:01

Ruošiatės draugų susibūrimui? Išmėginkite šiuos tris greitų užkandžių receptus

Planuojantiems šeimos susibūrimą savaitgalį ar „Eurovizijos“ finalo žiūrėjimą su draugais, tikru galvos skausmu gali tapti vaišės, kuriomis reikės nudžiuginti svečius.
       2022-05-13 11:35:54

3 pasaulio turtingieji, kurių karjera susiklostė tik sulaukus 40 metų

· Kai kurių milijonierių karjera susiklostė tik sulaukus 40 arba net daugiau metų. · Harlandas Sandersas įkūrė „KFC“ („Kentukio keptos vištienos“) bendrovę būdamas 62 metų. · 45 metų Henris Fordas tapo turtingu pristatęs automobilį „Model T“. · Rėjaus Kroko karjera susiklostė būnant 52 m. ir tapus „McDonald‘s“ franšizės agentu.
       2022-05-13 11:32:11

Kokio technologinio proveržio tikėtis ateityje ir kas laukia pasirinkusių IT?

„Programavimo sritį ar IT profesiją šiandien turi rinktis tie, kurie nori kūrybiško ir dinamiško darbo“, – įsitikinęs JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ Technologijų direktorius Rimantas Benetis.
       2022-05-13 09:47:11

Šildymo sistemos siurblio keitimas – efektyvus būdas sutaupyti

Kylant kainoms ir didėjant nerimui dėl ekonominės padėties ir infliacijos, kaip niekad aktualu mažinti vartojimo kaštus ir ieškoti tvarių sprendimų. Nemažą dalį išlaidų sudaro šildymo bei vėdinimo kaštai.
       2022-05-13 09:41:07

Atgaivinantys burbuliukai: kokteilių receptai lietuvių meilės dienai paminėti

Lietuvių įsimylėjėliai gali džiaugtis, kadangi meilės garbei mūsų šalyje yra švenčiama ne viena, bet dvi šventės. Vasario mėnesį minime aistringąją Valentino dieną, o šiandien, gegužės 13 d. švenčiame lietuvių meilės deivės Mildos šventę.
       2022-05-13 08:46:17

Sukčiai įžūlėja: pernai išviliojo dvigubai daugiau pinigų

Praėjusiais metais sukčiai iš gyventojų elektroninėmis priemonės, Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, išviliojo 10,2 mln. eurų - tai dvigubai daugiau nei 2020-aisiais.
       2022-05-13 08:38:20

Pavasariškos saulės vilionės: kaip deginimosi sezoną pradėti saugiai?

Daugelis yra išties išsiilgę vasaros, todėl skuba pasimėgauti kiekviena šiltesne ir saulėta diena. Kai kurie ypač nekantrauja pasilepinti saulės voniomis ir įgyti gražų įdegį.
       2022-05-11 14:38:54

Profesija, apie kurią negirdėjote: už įsilaužimus ne tik dėkoja, bet ir sumoka

Nusikaltimų elektroninėje erdvėje skaičiai ir mastai sparčiai auga – skaičiuojama, kad jie pasaulio ekonomikai kainuoja 5,5 trln. eurų per metus. Apsaugoti verslus ir institucijas nuo virtualių grėsmių tampa itin svarbu, tačiau mažai kas žino, kas ir kaip tai atlieka.
       2022-05-11 14:35:14

Nuo vasaros jau 130 valstybės institucijų gaus centralizuotas IT paslaugas

Dar 67 valstybės institucijos ir įstaigos nuo liepos 1 d. įsitrauks į informacinių technologijų (IT) infrastruktūros konsolidavimo procesą. „Nuo antrojo šių metų pusmečio šiame procese iš viso dalyvaus jau 130 viešojo sektoriaus institucijų, kurios gaus kokybiškas centralizuotas IT paslaugas.
       2022-05-11 14:31:43

Dermatologai matuoja ne metus, o UV spindulių kilometrus

Kasmetinė Euramelonoma visuomenės informavimo kampanija ir šiais– 2022-aisiais – skatina anksti atpažinti odos vėžį bei melanomą, efektyviai taikyti jų prevenciją, lauku kreiptis į specialistą ir pradėti gydymą.
       2022-05-11 11:01:19

Kelionės su augintiniu: ko nepamiršti kelioniniame krepšyje?

Jau netrukus sulauksime vasaros, kurios metu leisimės į įvairias keliones ‒ važiuosime prie jūros, į miškus, sodybas ar ten, kur jaučiamės geriausiai ir galime atsipūsti. Be abejo, kartu pasiimsime ir mylimus augintinius.
       2022-05-11 10:53:30

Maisto ekspertai: šaltiena – lietuviškas supermaistas

Daugeliui šaltiena yra nostalgiškas patiekalas, dar nuo vaikystės užimdavęs garbingą vietą ant vaišių stalo, kai per didžiąsias metų šventes prie jo rinkdavosi šeima. Beje, šio patiekalo pardavimų tendencijos rodo, kad tradicija neišblėso.
       2022-05-11 10:49:28

Stovyklavimo gidas: naudingi patarimai ruošiantis į gamtą

Atšilus orui skubame į gamtą. Ir nors naktys kol kas šiluma dar nelepina, netrukus atsidarysime ir stovyklavimo sezoną. Kad gamtoje laiką praleistume ne tik smagiai, bet ir komfortiškai, reikėtų nepamiršti pagrindinių stovyklavimui skirtų atributų: kokybiškos palapinės, miegmaišio, apsaugos nuo vabzdžių.
       2022-05-11 10:45:01

Koks sportas naudingas sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis?

Judėjimas – viena pagrindinių žmogaus gyvenimo dalių. Tačiau ne visada pavyksta reguliariai užsiimti fizine veikla dėl laiko, o kartais – ir noro stokos.
       2022-05-11 10:41:01

Europa atsilieka dirbtinio intelekto plėtroje ir tai kelia grėsmę jos saugumui

Strasbūre vykusios sesijos metu europarlamentarų dėmesio sulaukė dirbtinis intelektas ir jo plėtra Europoje.
       2022-05-11 10:35:57

Kepti ar nekepti: kurias daržoves galima kepti ant grilio?

Kepsninės – vienas universaliausių valgio ruošimo įrenginių, tad ant įkaitintų grilio grotelių galima kepti ne tik mėsą ar žuvį, bet ir daržoves. kad stulbinanti kepsninių kaitra tinka ne visoms daržovėms – ar tai tiesa?
       2022-05-11 10:22:08

Ar tikrai didesni ratlankiai reiškia, kad teks pamiršti apie komfortą?

Kai automobilių gamintojai pristatė miesto krosoverius, drauge su nauju segmentu gimė ir nauja dizaino tendencija: pravažesniems, didesnę prošvaisą bei visureigišką kėbulo apdailą turintiems modeliams pradėti montuoti ir nemažo skersmens ratlankiai su žemo profilio padangomis.
       2022-05-11 10:17:35

Geriausiai „Eurovizijos“ patirčiai: ką svarbu įvertinti renkantis televizorių?

„Eurovizijos“ konkursas kasmet prie ekranų pritraukia daugybę žiūrovų – bene svarbiausias metų renginys – puiki proga įsigyti naują televizorių ir stebėti pasirodymus per didelį bei ryškų ekraną.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.