Naujienos

Didžiausi pavojai dirbant grandininiu pjūklu: kaip nuo jų apsisaugoti

2021-11-25 10:52:51

Grandininiai pjūklai yra ne tik dažnai naudojami, bet ir vadinami vienais pavojingiausių įrankių. Nors palyginti su pjūklų naudojimo dažnumu traumų atvejų nėra daug, jos neretai būna sudėtingos ar net pavojingos.

Ekspertų teigimu, traumos dažniausiai nutinka dėl nepatyrimo arba techniškai netvarkingo grandininio pjūklo.

„Traumų pasitaiko ir tarp profesionalų, tačiau didžiausią dalį jų patiria naujokai, kurie pjūklo nelaikę rankose, neturi nei patirties, nei teorinių žinių. Kitas atvejis – įgūdžių pervertinimas, kai žmogus sako, kad daug metų dirba su pjūklu, jam viskas aišku ir nieko nutikti negali. Taip pat traumų riziką labai padidina techniškai netvarkingi ar apsauginių elementų neturintys pjūklai. Dar vienas faktorius yra apsvaigimas – tiek alkoholio, tiek psichotropinių medžiagų vartojimas yra nesuderinami su darbu grandininiu pjūklu ir gali pakišti koją net patyrusiam naudotojui“, – vardija arboristas Artūras Žilinskas.

Nepjaunate – sustabdykite grandinę

Dažniausiai pasitaikantis sužalojimas, kurį gali sukelti grandininis pjūklas, yra plėštinės žaizdos. Jos sunkiai gyja, nes pjūvis būna nelygus. Dažniausiai sužalojamos blauzdos, o jei dirbama su atvira avalyne ar basomis, gali nukentėti kojų pirštai. „Husqvarna“ ekspertas Simas Bairašauskas sako, kad dirbant pjūklu reikėtų avėti tvirtus, uždarus, o geriausia – specialius batus su apsaugomis, vilkėti apsauginius drabužius, kurie yra išbandyti ir atitinka tarptautinių standartų reikalavimus.

„Dirbant su grandininiu pjūklu, rekomenduojama dėvėti apsaugines kelnes, o dirbant miške būtinas ir šalmas“, – pabrėžia jis.

A. Žilinskas sako, kad dirbant pjūklu, svarbu jį laikyti labai tvirtai, abiem rankomis, kuo arčiau kūno. Kartais žmonės, bijodami pjūklo, pjauna ištiestomis rankomis, tačiau tai tik padidina traumos tikimybę, nes pjūklas laikomas ne taip stabiliai ir jį sunkiau suvaldyti. Svarbi ir stovėsena – keliai turi būti sulenkti, o nugara tiesi, jokiu būdu ne atvirkščiai.

„Labai dažna ir pavojinga klaida yra ta, kad tarp pjovimų žmonės nesustabdo pjūklo grandinės ir nešiojasi įrankį su besisukančia grandine. Jei baigėte darbą vienoje vietoje ir pereinate į kitą, įjunkite grandinės stabdį arba visai išjunkite pjūklo variklį. Nešiojant pjūklą su veikiančia grandine iki nelaimės trūksta tik vieno neatsargaus judesio“, – įspėja jis.

Susiruošus pjauti medį, A. Žilinskas pataria pirmiausia, ypač jei neturima patirties, pasikonsultuoti su pjūklo pardavėjais ar specialistais, atidžiai perskaityti prie pjūklo pridėtą naudotojo vadovą, taip pat galima išklausyti trumpus kelių valandų mokymus.

Aplink pjaunamą medį pirmiausia reikėtų išsipjauti krūmokšnius, jei tokių yra, kad būtų galimybė greitai ir saugiai pasitraukti nuo virstančio medžio. Reikėtų įvertinti vėjo kryptį, ar ji palanki, taip pat medžio pakrypimą, koks jo laipsnis, nes gali prireikti papildomų įrankių. Jei medis tiesus – svarbiausia nesistengti nupjauti jo vienu pjūviu, nes kamienas gali išplyšti, o atplaišos sužaloti. Taip pat svarbu pažiūrėti, kad netoliese nebūtų elektros laidų, kitų objektų, ant kurių galėtų užvirsti medis.

Arboristas primena pasitikrinti ir pjūklo grandinės aštrumą, kad nereikėtų medžio ilgai „zulinti“. Taip pat įsitikinti, kad degalų bakas yra pilnas ir degalai nesibaigs įpusėjus darbui, nes gali staiga pakilti vėjas ar pusiau įpjautas medis išlūžti dėl kitų priežasčių.

Saugumo sumetimais nepatartina dirbti vienam, geriau, kad šalia būtų kitas žmogus, kuris nuo pjaunančiojo laikytųsi 3–5 metrų atstumu. Jei žmogus dirba vienas, jis turėtų kam nors pasakyti, kur ketina dirbti, ir visada su savimi turėti įkrautą mobilųjį telefoną.

Veikia netikėtos jėgos

A. Žilinskas sako, jog pjaunant medieną grandininius pjūklus gali paveikti trys netikėtos jėgos: įtraukimo (angl. pull-in), stūmimo (angl. pushback) ir atmetimo (angl. kickback). Įtraukimo jėga įtraukia pjovimo juostą į medieną, paprastai tai nutinka, jei pjūklas veikia žemomis apsukomis. Stūmimo jėga kyla rąstą pradedant pjauti ne iš viršaus, o iš apačios, ir, kai galios mažai, gali atstumti pjūklą nuo rąsto. Šios jėgos žmogui nepavojingos, jos dažniausiai tik trumpam sutrikdo darbą.

„Pavojingiausias yra atmetimas, nes tuomet pjūklas staigiai atšoka, gali pataikyti į krūtinę ar veidą ir sužaloti. Ši jėga atsiranda pjaunant priekine viršutine juostos dalimi, tad pradėti pjauti reikia arčiau korpuso esančia dalimi. Atmetimą gali sukelti ir pjovimas maža galia. Paprastai tokią klaidą daro naujokai, manantys, kad saugiau pjauti iš lėto“, – aiškina ekspertas.

Visgi, kartais atmetimo jėga kyla ir pjūklui dirbant visu pajėgumu. Arboristas atkreipia dėmesį, kad kuo apsukos didesnės, tuo didesnė bus ir atmetimo jėga. Geriausia visada susikoncentruoti į darbą ir numatyti galimas jėgas, kad joms nutikus pjūklą būtų lengviau suvaldyti.

Pašnekovas sako pastebintis, kad žmonės mėgsta pjauti rąstus vienas ant kito sumestus į krūvą ant žemės. Taip pjaunant labai svarbu stebėti, kad būtų pjaunamas tik vienas rąstas ir nepasipainiotų kiti, nes juostai „pagavus“ kitą rastą taip pat aktyvuojama atmetimo jėga. Geriausia rąstus pjauti pasidėjus ant specialių pakylų, taip vadinamų „ožių“.

Jis atkreipia dėmesį, kad šiuolaikiniuose grandininiuose pjūkluose apsaugai nuo atmetimo jėgos paprastai yra integruota speciali funkcija, kai, vos tokiai jėgai atsiradus ir pjūklui šoktelėjus, įsijungia grandinės stabdis.

Įsitikinti, kad apsauginės funkcijos veikia

„Husqvarna“ ekspertas S. Bairašauskas teigia, kad patikimi grandininių pjūklų gamintojai daug investuoja į naudotoją apsaugančius sprendimus, tad kokybiški grandininiai pjūklai turi privalomas apsaugines funkcijas. Viena tokių – grandinės stabdymo apsauga, taip pat dviguba stabdžių sistema „Trio Brake“, kuri pasižymi tuo, kad grandinė gali būti sustabdyta tiek kairės, tiek dešinės rankos laikymo vietose esančiomis svirtimis.

„Lengvai pasiekiami stabdžio valdikliai leidžia nedelsiant sustabdyti grandinę, tad tokia dviguba apsauga mėgėjams ar naujokams tikrai naudinga ir reikalinga. Grandininiuose pjūkluose yra ir daugiau saugumo funkcijų, apie kurias reikia žinoti ir jomis naudotis. Tiesa, jos turi būti reguliariai tikrinamos, nes jei saugos funkcijos tinkamai neveikia, jos ir neapsaugos. Pavyzdžiui, jei pjūklas techniškai netvarkingas, grandinė gali ištisai suktis, net ir nespaudžiant akseleratoriaus, kas irgi padidina nelaimės riziką“, – sako S. Bairašauskas.

Kaip papildomas apsaugos priemones jis įvardija akseleratoriaus užraktą, kuris sukurtas taip, kad pjūklas veiktų tik laikant nuspaudus tam tikrą mygtuką, grandinės gaudiklį, neleidžiantį grandinei nuskristi, kai ji nutrūksta ar nukrenta nuo kreipiančiosios juostos, taip pat dešinę ranką apsaugančią dešinės pusės apsaugą, kuri praverčia grandinei nutrūkus ar nukritus.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-12-06 16:38:36

10 priežasčių, kodėl knyga – geriausia dovana ir rekomendacijos, ką dovanoti

Laikas pakalbėti apie dovanas? Juk artėja gražiausios metų šventės! Šis tekstas orientuotas į Kalėdas, tačiau jis universalus ir daugelis patarimų bei rekomendacijų tiks bet kokia proga.
       2021-12-06 16:35:02

Saulės elektrinių klausimams – dedikuota ESO telefono linija

Augant gyventojų susidomėjimui ir siekiant suteikti aiškią ir kokybišką informaciją saulės elektrinių įsirengimo ir kitais susijusiais klausimais, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pristato elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams skirtą pagalbos telefonu liniją.
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-06 16:26:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 522

Atlikus 4091 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 522. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-05 22:12:10

Viskas apie tai, ką reikia žinoti, norint atsivežti augintinį iš užsienio

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar šešką galima tik tuomet, jei jis paženklintas, vakcinuotas nuo pasiutligės ir turi tinkamus dokumentus.
       2021-12-05 22:06:56

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1347

Atlikus 8145 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1347. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-04 13:43:53

Ieva Mackevičienė: darbas biure – nepalyginamas su darbu iš namų

Ieva Mackevičienė, skaitmeninio turinio kūrėja ir nuomonės formuotoja, šį sezoną dar ir tapusi „Lietuvos balso“ komandos nare, naujų projektų vystymui pasirinko „Workland“ pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrą, įsikūrusį Vilniuje, Gedimino pr. 9, G9 prekybos centro viršutiniame aukšte.
       2021-12-04 12:50:27

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę.
       2021-12-04 12:45:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1875

Atlikus 14486 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1875. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-03 20:15:24

„Starlink“ palydovinis internetas jau Lietuvoje

Astronautikos bendrovė „Space X“ pranešė Lietuvoje pradedanti teikti „Starlink“ plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas – nors buvo žadėta, kad šios paslaugos Lietuvos vartotojus pasieks 2022 m. pradžioje.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-12-03 13:24:55

Aido Gedvilo pranešimas: „Ne automobilių taršos, o tautos kiršinimo mokestis“

Aplinkos ministerija po ilgų svarstymų, gąsdinimų ir klaidinimų, be platesnių diskusijų su visuomene, kaip jau tapo įprasta šioje Vyriausybėje, pagaliau išgrynino automobilių apmokestinimo koncepciją.
       2021-12-03 13:18:58

Paruoškite namus šventėms – buities darbai, kuriuos būtina atlikti iki Kalėdų

Gražiausias metų šventes norisi sutikti jaukiuose, tvarkinguose namuose. Todėl jau dabar verta pradėti planuoti ir ruoštis didžiajam jų tvarkymui bei švarinimui.
       2021-12-03 13:07:08

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2040

Atlikus 17022 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2040. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-02 18:45:26

Kalėdos Panemunės pilyje

Renginio tipas: Renginys Renginio data: Trečiadienis, 2021 m. gruodžio 1 d. Renginio pradžia: 10:00 Renginio pabaiga: Sekmadienis, 2022 m. sausio 9 d. Renginio vieta: Panemunės pilis, Vytėnų g. 53, Pilies k., Jurbarko r.
       2021-12-02 14:25:59

„YIT Lietuva“ Viršuliškėse statys naują 18 aukštų verslo centrą

Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų.
       2021-12-02 14:17:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1813

Atlikus 16774 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1813. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-01 16:14:10

„Litgrid“: sinchroninius kompensatorius Lietuvoje įrengs „Siemens Energy“

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigs sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimui būtinų įrenginių – sinchroninių kompensatorių – pirkimą.
       2021-12-01 13:56:24

VRM imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas.
       2021-12-01 10:45:26

Ekspertas pataria, kaip neprarasti ryšio per pūgą

Rudenį keičiant žiemai, į Lietuvą vis dažniau atklysta stiprus vėjas su sniegu ar lietumi. Kaip pasiruošti artėjant audrai ar pūgai, ką daryti stichijos metu ir ar įmanoma likti su ryšiu net dingus elektrai? Patarimais dalijasi „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.
       2021-12-01 10:39:59

„Netflix“ vartotojų skaičius Lietuvoje ir toliau auga

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) neseniai atliktas tyrimas parodė, kad užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje 2021 m., palyginus su praėjusiais metais vėl augo.
       2021-12-01 10:19:53

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1793

Atlikus 26502 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1793. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-30 12:42:43

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.
       2021-11-30 11:03:23

„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar apsiperkate saugiai

„Kibernetinis pirmadienis“ yra internetinė „Juodojo penktadienio“ versija, kai elektroninėse parduotuvėse skelbiamos didžiausios metų nuolaidos. Ši diena skirta ne tik išlaidauti, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į saugų apsipirkimą internete.
       2021-11-30 11:01:05

Naujas vardas saugesniuose „Toyota“ automobiliuose – „T-Mate“

Siekdama pabrėžti savo norą didinti transporto saugumą, „Toyota“ pristato „T-Mate“ – naują bendrą vardą, aprėpiantį visas gamintojos saugumo ir pažangių vairavimo asistentų (ADAS) sistemas.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-30 10:32:03

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1701

Atlikus 24506 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1701. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-11-29 11:24:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 584

Atlikus 7273 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 584. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.