Naujienos

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

2021-11-30 12:42:43

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.

Apie tai, ką svarbu žinoti renkant dovanas, kaip tinkamai jas įteikti ir kaip priimti, pasakoja etiketo specialistė Indrė Sapagovaitė-Briedelienė, o „Senukų“ atstovė atskleidžia, kokių kalėdinių dovanų pirkėjai jau dabar ieško prekybos centruose.

Jau ieško kalėdinių dovanų

Kalėdinių dovanų paieška – atsakingas ir nemažai laiko reikalaujantis procesas. Prekybininkai pastebi, kad kasmet kalėdinių dovanų pirkimas prasideda vis anksčiau.

„Jei prieš keletą metų šventinio apsipirkimo pradžia buvo siejama su „Juoduoju penktadieniu“, pastaruoju metu klientai dovanų pradeda ieškoti vos prasidėjus spaliui. Taip pirkėjai stengiasi išvengti skubėjimo ir lėkimo paskutinėmis prieššventinėmis dienomis bei mėgaujasi maloniu ir lengvu Kalėdų laukimu“, – teigia Elona Uckutė, „Kesko Senukai Lithuania“ rinkodaros direktorė.

Pasak jos, šiais metais auga siurblių robotų, kavos aparatų, grožio bei sveikatingumo prietaisų pardavimai. Taip pat aktyviai perkama įvairi kompiuterinių žaidimų technika bei išmanieji įrenginiai.

Į ką atkreipti dėmesį renkant dovaną?

Etiketo specialistė atkreipia dėmesį, kad renkant dovaną, visų pirma reikėtų galvoti apie patį žmogų, kad dovana sietųsi su jo asmenybe – tik taip parodysite deramą dėmesį jam.

„Dovanos paieška negali būti atmestina – renkant dovaną, svarbu atsižvelgti į patį asmenį, kurį norite nustebinti. Dovana turėtų atspindėti jo asmenybę, parodyti, kad galvojote apie jį ir stengėtės pataikyti pagal jo norus. Tik taip išrinkta dovana nebus padėta į lentyną rinkti dulkių“, – kalba I. Sapagovaitė-Briedelienė.

Tai, kad žmonės kalėdinių dovanų paieškai skiria itin daug dėmesio, patvirtina ir E. Uckutė: „Vis ankstėjanti kalėdinių dovanų pirkimo pradžia rodo, kad gyventojai atidžiau planuoja pirkinius, daugiau dėmesio skiria dovanos pagal kiekvieno individualius poreikius paieškoms. Jie nuoširdžiai domisi visomis perkamų dovanų savybėmis, užduoda rūpimus klausimus ir siekia, kad tai, ką jie išrinko, geriausiai atlieptų dovanos gavėjo norus“.

Kaip nuspręsti dėl dovanos biudžeto?

I. Sapagovaitė-Briedelienė etiketo klaida įvardija ne tik tai, kai dovana neatitinka žmogaus. Taip pat nedera griauti ir bendro susitarimo dėl dovanos kainos.

„Jei su draugais planuodami pasikeitimą kalėdinėmis dovanomis, suderinote orientacinę dovanos kainą, būtinai laikykitės šio susitarimo. Įteikę brangesnę ar kainuojančią žymiai mažiau dovaną, galite žmogų pastatyti į nepatogią padėtį. O tai yra etiketo klaida – to reikėtų vengti“, – paaiškina etiketo žinovė.

Nesant tarpusavio susitarimo dėl dovanos kainos, galima visiškai laisvai rinkti dovaną pagal savo galimybes ir norus. Gavęs brangesnę dovaną nei įteikei pats, taip pat neturėtum jaustis netinkamai – nėra jokio įpareigojimo dovaną išrinkti už tą pačią sumą.

„Dar daugiau – sulaukus netikėtos dovanos, jei susitarimo dėl pasikeitimo dovanomis nebuvo, nereikia atsiprašinėti ar jaustis blogai. Tai tikrai nėra etiketo taisyklių pažeidimas“, – ramina I. Sapagovaitė-Briedelienė.

Ar dera prašyti dovanų sąrašo?

Etiketo normos nėra pažeidžiamos ir tuo atveju, jei palengvinate sau pasiruošimą Kalėdoms bei klausiate draugų, apie kokią dovaną jie svajoja. Juk net ir atidžiai klausant visų draugo užuominų, gali būti sunku suprasti, kokia dovana jį labiausiai nudžiugintų. Vis tik pačiam sudarant tokį sąrašą, reikėtų tai padaryti deramai – nurodyti įvairių kainų lygio dovanas.

„Palengvinkite draugams pasiruošimą šventėms – jei tik jie klausia, atskleiskite norimų dovanų sąrašą. Tačiau jame esančių dovanų kainos turėtų būti įvairios, kad kiekvienas galėtų pasirinkti pagal tai, kiek jis numatęs dovanai išleisti. Nėra mandagu nurodyti visas vieno kainų lygio dovanas – gal žmogus nenorėjo tiek skirti. Tai jau būtų etiketo pažeidimas“, – pataria I. Sapagovaitė-Briedelienė bei papildo, kad visiškai gera praktika ir pasitarti dėl kalėdinių dovanų skiriamo biudžeto.

Dar vienas dažnai kylantis klausimas – ar dera dovanas įteikti su čekiu, kad dovanos gavėjas galėtų ją pasikeisti. Pasak etiketo taisyklių žinovės, tai dovanoti galima tik itin artimiems žmonėms. Vis tik geriausia dovanoti daiktus be čekio, tačiau paminėjus, jog dovanai netikus, esate išsaugojęs čekį ir galite lengvai pasirūpinti dovanos pakeitimu.

Kaip teisingai dovaną įteikti, o kaip – priimti?

Žinovės teigimu, įteikiant dovaną asmeniškai, svarbu žiūrėti į akis, šypsotis ir nuoširdžiai sveikinti. O dovaną priimantis asmuo taip pat turėtų žiūrėti į akis, padėkoti ir pasidžiaugti dovana. O jei tik yra laiko, mandagu išpakuoti dovaną iš karto.

„Jei gavę dovaną ją išpakuojate iš karto, svarbu pasakyti kokį nors malonų sakinį, pagirti žmogaus pastangas. Tai dera padaryti net ir tuo atveju, jei dovana nesate itin patenkintas – tokiu atveju galima pagirti dovanos spalvą, formą, idėją ar tekstūrą. Tad visuomet pasakykite komplimentą, kad žmogui, kuris dovanojo, būtų malonu, jis jaustųsi įvertintas, kad išrinko tinkamą dovaną“, – niuansus pristato pašnekovė.

O jei šventė yra didelė ir dovanos išpakuoti iš karto nėra galimybės, tokiu atveju reikėtų pridėti atviruką ar savo vardo kortelę, kad dovanos gavėjas žinotų, kas dovaną įteikė, ir galėtų asmeniškai padėkoti.

Ką žinoti pakuojant dovanas?

Etiketo ekspertė pabrėžia, kad ne tik rinkti dovaną, tačiau ir ją pakuoti reikėtų dėmesingai. Tad nedera jos įteikti su neišvaizdžiu įpakavimu, pavyzdžiui, parduotuvės firminiame maišelyje, kuris neatrodo reprezentatyviai, netinkamo dydžio pakuotėje.

„Tokiu elgesiu mes nerodome dėmesio gavėjui. Svarbu atminti, kad kuo gražesnė pakuotė, kuo daugiau įdedame pastangų, tuo yra pagarbiau ir gražiau. Taip mes leidžiame suprasti, kad mes stengėmės. O ne tiesiog nupirkome ir įteikėme, niekuo nesirūpinome“, – kalba I. Sapagovaitė-Briedelienė.

Jai antrina ir interjero stilistė Laura Tamulaitytė sakydama, kad skiriant dėmesio dovanos įpakavimui, parodysite asmeninį dėmesį, kursite nepamirštamas emocijas.

„Nebijokite eksperimentuoti – pakuodami dovanas, leiskite pasireikšti kūrybiškumui. Juk galima sukurti savo paties pakavimo popierių, išpiešti jį, užrašyti linkėjimus ar komplimentus, atvaizduoti tai, kas jus sieja su žmogumi, kuriam ruošiate dovaną“, – idėjomis dalijasi L. Tamulaitytė.

Jos teigimu, taip pat originaliai atrodo pakuojant naudojamos natūralios medžiagos. Pagrindui galima naudoti tekstilę, natūralaus pluošto liną, drobę, o papuošimui – pušies ar kadagio šakelę, prisegti kankorėžį ar gilę, aprišti dovaną natūraliomis virvutėmis, prikabinkite rankų darbo kortelę su asmens vardu, kam ji skirta.

O jei dovanos pakavimui turite mažiau laiko ar nesate toks kūrybingas, galima įsigyti vyniojamojo popieriaus ir juostelių ar kaspinų parduotuvėse.

„Lengviau supakuoti dovanas turint visas reikalingas priemones po ranka. Šiais metais pirkėjai anksčiau nei įprastai suskubo pasirūpinti pakavimo priemonėmis – renkasi tiek kalėdiniais simboliais puoštą, tiek dryžuotą bei taškuotą, tiek varinių ar metalizuotų atspalvių vyniojamąjį popierių“, – vardija „Senukų“ atstovė E. Uckutė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-01-26 17:40:06

Šiemet profesinės mokyklos priims daugiau pirmakursių

Šiais metais didinimas priėmimas į informacijos ir ryšių, sveikatos priežiūros, socialinio darbo, žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės sričių profesinio mokymo programas.
       2022-01-26 17:25:50

Anykščius pamilusi Justė Arlauskaitė-Jazzu: „Čia poezija tiesiog tvyro ore“

„Kokia nuostabi vieta, kuriai reikia tik meilės!“ – kartą lankydamasi Anykščiuose ir pamačiusi patalpas iš nuostabos aiktelėjo dainininkė Justė Arlauskaitė-Jazzu.
       2022-01-26 14:07:26

AB Vilniaus šilumos tinklai užsitikrino dujų tiekimo diversifikavimą vasariui

AB Vilniaus šilumos tinklai įsigijo 335 000 MWh dujų šilumos gamybai - tai pirmas tiesioginis didžiausio šalyje centralizuotos šilumos tiekėjo sandoris su dujų tiekėju UAB „Ignitis“.
       2022-01-26 13:59:09

Jau ateinantį dešimtmetį mūsų gydymo planus sudarinės dirbtinis intelektas

Per pastarąjį dešimtmetį žmonijos sveikata pasikeitė neatpažįstamai. Gerėjanti sveikatos priežiūra, efektyvesni vaistai ir gydymo metodai padėjo reikšmingai pailginti gyvenimo trukmę ir sumažinti vaikų mirtingumą.
       2022-01-26 13:53:55

Vaistinių atstovai pasiruošę nuotolinių vaistinių sistemos diegimui

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) paskelbus apie nuotolinių vaistinių sistemos e. sveikatoje startą balandžio mėnesį, šalies vaistinių atstovai teigia esantys pasiruošę ilgai lauktiems pokyčiams.
       2022-01-26 13:50:52

Egzotiškieji tamarindai: kas tai per vaisiai, kaip ir su kuo jie valgomi

Ar žinojote, kas yra tamarindai? Šie egzotiški vaisiai pasižymi neįprastu saldžiarūgščiu skoniu, kuris primena citrinų, abrikosų ir datulių derinį. O dar neįprastesnė yra jų išvaizda.
       2022-01-26 12:35:04

Manote, kad puikiai pažįstate „Android“ operacinę sistemą? Nežinomos gudrybės

Pirmaujančios verslo statistikos platformos „Statista“ 2021 m. duomenimis, net 7 iš 10 išmaniųjų telefonų rinkoje turi „Android“ operacinę sistemą.
       2022-01-26 12:21:25

Kaip planuoti kelionę, kad netektų atostogų leisti stebint banko sąskaitą?

Kelionės nebūtinai visada turi būti brangios, tačiau dauguma žmonių neatsižvelgia į išlaidas, kurias patiria atostogaudami.
       2022-01-26 10:54:22

Lietuvoje sparčiai daugėja apie vyną išmanančių mėgėjų

Bet kokie Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai šiandien atveria nuomonių įvairovę. Jų margumyne girdėti balsų, teigiančių, kad alkoholio keliamas problemas Lietuvoje galima spręsti ne draudimais, o švietimu, edukacija.
       2022-01-26 10:52:41

Vaikiški šviesos projektoriai: ką naudinga žinoti prieš įsigyjant?

Miegas - svarbiausias geros nuotaikos, savijautos, sveikatos rodiklis. Miegame visi, tačiau, ypač daug laiko tai darydami praleidžia mūsų mažieji - vaikai. Miegas jiems yra be galo svarbus.
       2022-01-26 10:52:05

Didžiausios 2022 m. pavasario mados tendencijos

Dar visai neseniai garsiausios pasaulio mados sostinės žibėjo nuo mados savaitės renginių. Jų metų mados namai pristatė pavasario/vasaros mados tendencijas. Nepaisant to, kad prabanga dvelkiančius renginius pakoregavo pandemija, jų metu pasirodžiusios tendencijos privertė nustebti ne vieną mados pasaulio žinovą.
       2022-01-26 10:48:58

Tyrimas atskleidė, kaip atrodo lietuviška, latviška ir estiška svajonės

„Svajonių darbas“, „naujas automobilis“, „sveikas vaikas“, „mano namai“, „geras laikas“ – tai frazės, kuriomis žiniasklaidoje apibūdinamos Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojų svajonės, rodo „Luminor“ banko užsakymu atliktas tyrimas.
       2022-01-26 10:10:40

REKORDAS: praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 9490

Atlikus 30557 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 9490. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2022-01-26 10:00:31

Kitoks žvilgsnis į mėsainius: kaip pasigaminti sveikesnius ir egzotiškesnius

Mėsainis ne veltui yra vadinamas gatvės maisto karaliumi. Vis dažniau atrandame mėsainius, kurie atstovauja ne greito maisto kategoriją. Mėsainius galime ruošti iš sveikų ingredientų.
       2022-01-26 09:54:36

Vairuotojų krizė tampa nepakeliama – kviečia dirbti užsieniečius

Vilkikų vairuotojų krizė Europoje neslūgsta – masiškai trūkstamą kvalifikuotą darbo jėgą bandoma pritraukti iš užsienio. Lenkijos parlamentas priėmė įstatymą, siekiant palengvinti užsieniečių įdarbinimą, o vokiečiai pripažino, kad logistikos sektorius be darbo migrantų nebeišsiverčia.
       2022-01-26 09:40:36

Nepraleiskite svarbiausio dienos valgio: trys greitai paruošiamų pusryčių idėjos

Praleisti pusryčius ir iškeisti juos į bent kelias minutes miego ryte – itin viliojanti ir maloniai nuodėminga mintis. Atsilaikyti sunku, tačiau to nereikėtų paversti įpročiu, skatinančiu atsisakyti valgyti ryte.
       2022-01-26 09:38:39

Žiedinis kopūstas – idealus pasirinkimas nuolat skubantiems: 3 receptai

Nors žiemą norisi valgyti riebiau ir sočiau, svarbu nepamiršti ir šviežio bei sveiko maisto: žalumynų ir daržovių. Vertėtų paskanauti ir žiedinių kopūstų, žinomų ir kalafiorų pavadinimu. Tai soti, tačiau visai nekaloringa daržovė.
       2022-01-26 09:34:46

Įgūdžiai 2022-aisiais: ko ieškos darbdaviai ir ko trūksta darbuotojams

2021-ųjų gale personalo valdymo pasaulyje didžiojo persikvalifikavimo tendenciją pakeitė didžiojo atsistatydinimo bumas. Įvairių tyrimų duomenimis, vis daugiau (kartais net iki 60 proc.) šiandien dirbančių žmonių 2022-aisiais keis darbovietę, o neretai – ir veiklos sritį.
       2022-01-26 09:29:38

Vaistininkas atsako, ką daryti stipriai sušalus žiemos metu

Nušalti ar sušalti galima ne tik esant labai žemai oro temperatūrai, bet ir stipriam vėjui bei didelei drėgmei, todėl planuojant veiklą lauke reikėtų atsižvelgti į jutiminę temperatūrą.
       2022-01-26 09:14:09

Finansiniai sukčiai iš gyventojų ir verslo pernai išviliojo 10,2 mln. eurų

Finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių pernai išviliojo 10,2 milijono eurų – dukart daugiau nei 2020-aisiais, kai nuostoliai sudarė 4,8 milijono eurų, rodo Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenys.
       2022-01-26 09:05:24

Kaip pradėti taupyti nuosavam būstui: 4 žingsnių planas

Mokėti ne nuomos mokestį, o savų namų paskolos įmoką būtų daug maloniau, sutiktų daugelis šiuo metu galvojančių apie nuosavo būsto įsigijimą.
       2022-01-26 09:00:15

Scenografė Birutė Ukrinaitė apie Undinės apdarą be žuvies uodegos

Scenografė ir kostiumų dailininkė Birutė Ukrinaitė teatre kartu su režisieriumi Gyčiu Padegimu dirba jau beveik ketvirtį amžiaus ir vizualiai yra apipavidalinusi daugiau nei 50 spektaklių.
       2022-01-25 18:34:59

Prezidentas pasirašė Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį pasirašė Seimo priimtą Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymą. Asmenvardžių rašymas dokumentuose pirmą kartą yra sureguliuotas įstatymo lygmeniu.
       2022-01-25 18:18:46

Kokį automobilio akumuliatoriaus kroviklį pirkti?

Kiekvienam vairuotojui savo namuose pravartu turėti akumuliatoriaus kroviklį. Norint, kad akumuliatorius tarnautų ilgai, labai svarbu palaikyti tinkamą jo įkrovą. Taigi, kroviklis ne tik leidžia reguliariai pakrauti akumuliatorių, bet ir įkrauti jį kai automobilis sunkiai užsiveda.
       2022-01-25 18:11:16

Naminis riešutų sviestas – per 5 minutes: prireiks vos trijų ingredientų

Mėgstate pasmaližiauti, tačiau atidžiai stebite, kas atsiduria jūsų lėkštėje? Į savo racioną įtraukite riešutų sviesto, kuris yra ne tik ypatingo skonio, bet ir pasižymi įvairiausių gerųjų savybių gausa. Be to, šį skanėstą paprastai pasigaminsite ir namuose.
       2022-01-25 18:07:30

Lietuviškai mišrainei konkurentų nėra: ekspertai apie tai ko reikia pirkėjams

Kasmet maisto pasaulyje apžvelgiamos naujos tendencijos. Dalis jų keičiasi kasmet, pavyzdžiui, skirtingų pasaulio virtuvių išpopuliarėjimas. Tačiau kai kurios tendencijos įsitvirtina ilgam ir tampa mūsų kasdienybės dalimi.
       2022-01-25 18:01:44

„Rail Balticos“ statyboms tęsti Lietuva prašys apie 687 mln. eurų

Lietuva kartu su Latvija, Estija ir bendrąja Baltijos šalių įmone „RB Rail AS“ pateikė paraiškas gauti papildomą Europos Sąjungos (ES) finansavimą europinės vėžės geležinkelio plėtros projektui „Rail Baltica“.
       2022-01-25 17:58:53

Ekranas kur panorėjus: „Samsung“ pristatė įrenginį, kuris nustebins galimybėmis

Mobilumas ir universalumas šiandien yra vienos esminių savybių, kurių vartotojai tikisi iš naujausių technologijų. Tai galioja ne tik išmaniesiems telefonams ir kompiuteriams, bet ir kitiems kasdienybę praturtinantiems ir gyvenimą patogesniais darantiems įrenginiams.
       2022-01-25 16:30:06

Būsto įsigijimo Lietuvoje mitai: kaip nusipirkti namus gyvenant užsienyje

Svetur gyvenantys lietuviai aktyviai investuoja į NT gimtinėje, tačiau dažnas iki šiol susiduria su įvairiais su tuo susijusiais mitais bei baimėmis.
       2022-01-25 16:20:45

Žiema Vytarui Radzevičiui – daržovių laikas: kodėl jų reikėtų valgyti daugiau?

Žiemą jaučiame ne tik saulės, bet ir vitaminų stygių, todėl mitybos specialistai šaltuoju metų laikotarpiu rekomenduoja valgyti daugiau daržovių bei vaisių, kurie ne tik papildo vitaminų atsargas, bet ir stiprina imunitetą.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.