Naujienos

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

2021-11-30 12:42:43

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.

Apie tai, ką svarbu žinoti renkant dovanas, kaip tinkamai jas įteikti ir kaip priimti, pasakoja etiketo specialistė Indrė Sapagovaitė-Briedelienė, o „Senukų“ atstovė atskleidžia, kokių kalėdinių dovanų pirkėjai jau dabar ieško prekybos centruose.

Jau ieško kalėdinių dovanų

Kalėdinių dovanų paieška – atsakingas ir nemažai laiko reikalaujantis procesas. Prekybininkai pastebi, kad kasmet kalėdinių dovanų pirkimas prasideda vis anksčiau.

„Jei prieš keletą metų šventinio apsipirkimo pradžia buvo siejama su „Juoduoju penktadieniu“, pastaruoju metu klientai dovanų pradeda ieškoti vos prasidėjus spaliui. Taip pirkėjai stengiasi išvengti skubėjimo ir lėkimo paskutinėmis prieššventinėmis dienomis bei mėgaujasi maloniu ir lengvu Kalėdų laukimu“, – teigia Elona Uckutė, „Kesko Senukai Lithuania“ rinkodaros direktorė.

Pasak jos, šiais metais auga siurblių robotų, kavos aparatų, grožio bei sveikatingumo prietaisų pardavimai. Taip pat aktyviai perkama įvairi kompiuterinių žaidimų technika bei išmanieji įrenginiai.

Į ką atkreipti dėmesį renkant dovaną?

Etiketo specialistė atkreipia dėmesį, kad renkant dovaną, visų pirma reikėtų galvoti apie patį žmogų, kad dovana sietųsi su jo asmenybe – tik taip parodysite deramą dėmesį jam.

„Dovanos paieška negali būti atmestina – renkant dovaną, svarbu atsižvelgti į patį asmenį, kurį norite nustebinti. Dovana turėtų atspindėti jo asmenybę, parodyti, kad galvojote apie jį ir stengėtės pataikyti pagal jo norus. Tik taip išrinkta dovana nebus padėta į lentyną rinkti dulkių“, – kalba I. Sapagovaitė-Briedelienė.

Tai, kad žmonės kalėdinių dovanų paieškai skiria itin daug dėmesio, patvirtina ir E. Uckutė: „Vis ankstėjanti kalėdinių dovanų pirkimo pradžia rodo, kad gyventojai atidžiau planuoja pirkinius, daugiau dėmesio skiria dovanos pagal kiekvieno individualius poreikius paieškoms. Jie nuoširdžiai domisi visomis perkamų dovanų savybėmis, užduoda rūpimus klausimus ir siekia, kad tai, ką jie išrinko, geriausiai atlieptų dovanos gavėjo norus“.

Kaip nuspręsti dėl dovanos biudžeto?

I. Sapagovaitė-Briedelienė etiketo klaida įvardija ne tik tai, kai dovana neatitinka žmogaus. Taip pat nedera griauti ir bendro susitarimo dėl dovanos kainos.

„Jei su draugais planuodami pasikeitimą kalėdinėmis dovanomis, suderinote orientacinę dovanos kainą, būtinai laikykitės šio susitarimo. Įteikę brangesnę ar kainuojančią žymiai mažiau dovaną, galite žmogų pastatyti į nepatogią padėtį. O tai yra etiketo klaida – to reikėtų vengti“, – paaiškina etiketo žinovė.

Nesant tarpusavio susitarimo dėl dovanos kainos, galima visiškai laisvai rinkti dovaną pagal savo galimybes ir norus. Gavęs brangesnę dovaną nei įteikei pats, taip pat neturėtum jaustis netinkamai – nėra jokio įpareigojimo dovaną išrinkti už tą pačią sumą.

„Dar daugiau – sulaukus netikėtos dovanos, jei susitarimo dėl pasikeitimo dovanomis nebuvo, nereikia atsiprašinėti ar jaustis blogai. Tai tikrai nėra etiketo taisyklių pažeidimas“, – ramina I. Sapagovaitė-Briedelienė.

Ar dera prašyti dovanų sąrašo?

Etiketo normos nėra pažeidžiamos ir tuo atveju, jei palengvinate sau pasiruošimą Kalėdoms bei klausiate draugų, apie kokią dovaną jie svajoja. Juk net ir atidžiai klausant visų draugo užuominų, gali būti sunku suprasti, kokia dovana jį labiausiai nudžiugintų. Vis tik pačiam sudarant tokį sąrašą, reikėtų tai padaryti deramai – nurodyti įvairių kainų lygio dovanas.

„Palengvinkite draugams pasiruošimą šventėms – jei tik jie klausia, atskleiskite norimų dovanų sąrašą. Tačiau jame esančių dovanų kainos turėtų būti įvairios, kad kiekvienas galėtų pasirinkti pagal tai, kiek jis numatęs dovanai išleisti. Nėra mandagu nurodyti visas vieno kainų lygio dovanas – gal žmogus nenorėjo tiek skirti. Tai jau būtų etiketo pažeidimas“, – pataria I. Sapagovaitė-Briedelienė bei papildo, kad visiškai gera praktika ir pasitarti dėl kalėdinių dovanų skiriamo biudžeto.

Dar vienas dažnai kylantis klausimas – ar dera dovanas įteikti su čekiu, kad dovanos gavėjas galėtų ją pasikeisti. Pasak etiketo taisyklių žinovės, tai dovanoti galima tik itin artimiems žmonėms. Vis tik geriausia dovanoti daiktus be čekio, tačiau paminėjus, jog dovanai netikus, esate išsaugojęs čekį ir galite lengvai pasirūpinti dovanos pakeitimu.

Kaip teisingai dovaną įteikti, o kaip – priimti?

Žinovės teigimu, įteikiant dovaną asmeniškai, svarbu žiūrėti į akis, šypsotis ir nuoširdžiai sveikinti. O dovaną priimantis asmuo taip pat turėtų žiūrėti į akis, padėkoti ir pasidžiaugti dovana. O jei tik yra laiko, mandagu išpakuoti dovaną iš karto.

„Jei gavę dovaną ją išpakuojate iš karto, svarbu pasakyti kokį nors malonų sakinį, pagirti žmogaus pastangas. Tai dera padaryti net ir tuo atveju, jei dovana nesate itin patenkintas – tokiu atveju galima pagirti dovanos spalvą, formą, idėją ar tekstūrą. Tad visuomet pasakykite komplimentą, kad žmogui, kuris dovanojo, būtų malonu, jis jaustųsi įvertintas, kad išrinko tinkamą dovaną“, – niuansus pristato pašnekovė.

O jei šventė yra didelė ir dovanos išpakuoti iš karto nėra galimybės, tokiu atveju reikėtų pridėti atviruką ar savo vardo kortelę, kad dovanos gavėjas žinotų, kas dovaną įteikė, ir galėtų asmeniškai padėkoti.

Ką žinoti pakuojant dovanas?

Etiketo ekspertė pabrėžia, kad ne tik rinkti dovaną, tačiau ir ją pakuoti reikėtų dėmesingai. Tad nedera jos įteikti su neišvaizdžiu įpakavimu, pavyzdžiui, parduotuvės firminiame maišelyje, kuris neatrodo reprezentatyviai, netinkamo dydžio pakuotėje.

„Tokiu elgesiu mes nerodome dėmesio gavėjui. Svarbu atminti, kad kuo gražesnė pakuotė, kuo daugiau įdedame pastangų, tuo yra pagarbiau ir gražiau. Taip mes leidžiame suprasti, kad mes stengėmės. O ne tiesiog nupirkome ir įteikėme, niekuo nesirūpinome“, – kalba I. Sapagovaitė-Briedelienė.

Jai antrina ir interjero stilistė Laura Tamulaitytė sakydama, kad skiriant dėmesio dovanos įpakavimui, parodysite asmeninį dėmesį, kursite nepamirštamas emocijas.

„Nebijokite eksperimentuoti – pakuodami dovanas, leiskite pasireikšti kūrybiškumui. Juk galima sukurti savo paties pakavimo popierių, išpiešti jį, užrašyti linkėjimus ar komplimentus, atvaizduoti tai, kas jus sieja su žmogumi, kuriam ruošiate dovaną“, – idėjomis dalijasi L. Tamulaitytė.

Jos teigimu, taip pat originaliai atrodo pakuojant naudojamos natūralios medžiagos. Pagrindui galima naudoti tekstilę, natūralaus pluošto liną, drobę, o papuošimui – pušies ar kadagio šakelę, prisegti kankorėžį ar gilę, aprišti dovaną natūraliomis virvutėmis, prikabinkite rankų darbo kortelę su asmens vardu, kam ji skirta.

O jei dovanos pakavimui turite mažiau laiko ar nesate toks kūrybingas, galima įsigyti vyniojamojo popieriaus ir juostelių ar kaspinų parduotuvėse.

„Lengviau supakuoti dovanas turint visas reikalingas priemones po ranka. Šiais metais pirkėjai anksčiau nei įprastai suskubo pasirūpinti pakavimo priemonėmis – renkasi tiek kalėdiniais simboliais puoštą, tiek dryžuotą bei taškuotą, tiek varinių ar metalizuotų atspalvių vyniojamąjį popierių“, – vardija „Senukų“ atstovė E. Uckutė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-08-18 18:08:46

Automobilio degalų sąnaudų mažinimas: Paprasti būdai taupyti pinigus

Automobilio įsigijimo kaina vis didėja. Degalų kainos kyla, todėl vairuotojai vis labiau suinteresuoti mažinti degalų sąnaudas ir vairuoti protingiau. Šiame straipsnyje rasite praktinių patarimų, kurie padės sutaupyti pinigų ir kartu sumažinti automobilio degalų sąnaudas bei išmetamo CO2 kiekį.
       2022-08-18 17:44:32

Iš finansinių klaidų nepasimokiusiems lietuviams žiema gali apkarsti

Kad ir kokį finansiškai tvarkingą gyvenimą gyventume, kiekvienam iš mūsų bent vieną kartą greičiausiai teko apmokėti mažesnę ar didesnę skolą.
       2022-08-18 15:03:49

VERT: dėl UAB „Perlas energija“ pranešimo stabdyti veiklą

UAB „Perlas energija“ pranešus apie veiklos sustabdymą, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) pradeda bendrovės patikrinimą. Jo metu VERT sieks įvertinti nepriklausomo elektros energijos tiekimo veiklos stabdymo pagrįstumą vartotojų, su kuriais buvo sudarytos elektros energijos tiekimo sutartys fiksuotomis kainomis, atžvilgiu.
       2022-08-17 17:32:05

Kyla klausimas, ar dabartinės rinkos taisyklės gali funkcionuoti

Seimo narys Lukas Savickas dėl situacijos elektros rinkoje kreipėsi į Ingridą Šimonytę ir Europos Komisiją: „Kyla klausimas, ar dabartinės rinkos taisyklės gali funkcionuoti tokiomis sąlygomis“
       2022-08-17 17:28:48

Kaip verslui užimti aukštesnes vietas Google paieškoje?

Aukšta vieta "Google" paieškos rezultatuose labai svarbi kiekvieno verslo sėkmei. Jei potencialūs klientai negali rasti jūsų svetainės, jūsų verslas sunkiai klestės.
       2022-08-17 13:57:08

Kvantinės technologijos: sudėtingi, bet ateities pasaulį pakeisiantys sprendimai

Kvantinis mažų dalelių pasaulis daugeliui iš mūsų yra labai menkai pažįstamas arba nepažįstamas visai. Jis remiasi visai kitokiais fizikos dėsniais, dėl kurių dalelės gali pereiti kiaurai barjerus ar būti dviejų būsenų vienu metu.
       2022-08-17 10:36:36

Daržovių konservavimo taisyklės: kaip gaminti, kur laikyti ir kiek vartoti?

Prasidėjus gausiam daržovių derliui daugelis ne tik mėgaujasi šviežiomis gėrybėmis, bet ir dalį jų šaldo, džiovina arba marinuoja. Konservuotos daržovės tikrai pravers atšalus orams, be to, padės sutaupyti.
       2022-08-17 10:22:49

Žmonės pavargo nuo aukštų elektros kainų: vis daugiau gyventojų skolinasi

Neprognozuojamai augant elektros kainoms, daugėja siekiančių tapti energetiškai nepriklausomais – šių metų liepos mėnesį paraiškas saulės elektrinių įrengimo finansavimui pateikė daugiau nei 17 tūkst. gyventojų, o iki rugpjūčio vidurio – dar 7,5 tūkst., skelbia Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).
       2022-08-17 10:18:14

„Netflix“ vadovas prognozuoja televizijos mirtį: ar tikrai jai liko 5-10 metų?

Pastaraisiais metais smarkiai išpopuliarėjus vaizdo turinio transliavimo paslaugoms, linijinės televizijos likimas atsidūrė didžiausioje kryžkelėje nuo pat jos atsiradimo.
       2022-08-17 10:13:18

Būdų turėti automobilį tampa vis daugiau – kurį pasirinkti?

Prieš kurį laiką galvojant apie transporto parko papildymą įmonėms pirmiausia reikėdavo atidžiai susiskaičiuoti savo sąskaitose sukauptus pinigus – automobilio turėjimas buvo lygus nuosavybės teisei į jį.
       2022-08-17 09:06:18

Perkate būstą nesusituokę: ką būtina žinoti?

Bendrą gyvenimą pradedančių porų sprendimą įsigyti ar nuomotis būstą dažnai nulemia jų šeiminė padėtis. Vienos didžiausių Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, susituokusieji būstus įsigyja 4 kartus dažniau nei gyvenantys neregistruotoje santuokoje.
       2022-08-16 17:14:59

Aktyvūs darbai vasarą – kaip nepakenkti nugarai?

Infliacija jau viršijo 21 proc., taigi dalis žmonių svajonių atostogas iškeitė į poilsį namuose, kur kyla visokių išganingų minčių – gal iš nuobodulio perstumdyti baldus? Griebtis remonto?
       2022-08-16 17:07:07

Dar 8 tūkstančiai gyventojų panoro įsigyti elektrines iš saulės parkų

Rugpjūčio 15 d. baigėsi kvietimams teikti paraiškas kompensacijoms už elektrines iš saulės parkų gauti. Aplinkos projektų valdymo agentūra sulaukė beveik 7500 paraiškų už kiek daugiau nei 12,1 mln. eurų.
       2022-08-13 10:51:15

Lietuvos šokėjai triumfuoja prestižiniame turnyre Vokietijoje

Štutgarte, Vokietijoje, šiandieną baigsis 34-ąjį kartą surengtos vienos didžiausių ir prestižiškiausių sportinių šokių varžybų pasaulyje – Atvirasis Vokietijos čempionatas (German Open Championships).
       2022-08-12 20:09:26

Vedybų sutartis – apsauga nuo nelaimingos meilės ir nepavykusio verslo

Lietuvoje kasmet sudaroma vis daugiau vedybų sutarčių, apsaugančių nuo ilgų ir labai brangių skyrybų. Ir, panašu, ne be reikalo – statistika rodo, kad beveik pusė šalyje sudaromų santuokų išyra.
       2022-08-12 20:04:41

Įžengėme į naują demografinį gimstamumo etapą, kuris nenuteikia viltingai

Gimstamumas Lietuvoje 2021 m. krito į žemumas, kurios pranoksta net ir niūriausias prognozes. Tai labai bloga žinia Lietuvai, kurios demografinė būklė ir perspektyvos jau seniai nekėlė optimizmo.
       2022-08-12 18:41:31

Per anksti nesidžiaukite radę gintaro – tai gali būti baltasis fosforas

Po audrų pajūrio gyventojai skuba ieškoti gintaro, tačiau aplinkosaugininkai ragina būti budriems – vietoje gintaro galite rasti baltojo fosforo gabalėlių. Nusprendus rinkti gintarus reikia laikytis visų įmanomų atsargumo priemonių:
       2022-08-12 15:58:39

Pusė lietuvių aumobilių pirmo techninės būklės egzamino neišlaiko

Lietuvoje asmeniniai lengvieji automobiliai, kaip ir motociklai bei mopedai, atlikti techninę apžiūrą (TA) vežami po 3 metų nuo pirmosios registracijos, o po to, kas dvejus metus.
       2022-08-12 15:39:44

Nauji langai jaukiems namams

Reikalingi nauji langai? Kreipkitės į patyrusius langų meistrus, kurie suteiks jūsų namams tinkamiausius pasiūlymus. Su specialistų pagalba lengviau susigaudysite, kokie langai būtų visais atžvilgiais praktiškiausi ir tinkamiausi, leistų sutaupyti išlaidų.
       2022-08-12 13:30:54

Iš Sitkūnų radijo stoties prabilo „Radio Pravda“

Istorinė radijo stotis Sitkūnuose (Kauno r.) rugpjūčio pirmosiomis dienomis vėl atgimė – iš jos vidurinėmis bangomis 1557 kHz dažniu į eterį pradėta siųsti radijo programa rusų kalba „Radio Pravda“.
       2022-08-12 13:19:38

9 įdomūs faktai apie laivų krikštijimą: nuo žiaurių tradicijų iki šampano

Nuo tada, kai žmonės pradėjo plaukioti vandenyse, naujo laivo nuleidimas į vandenį būdavo pažymimas iškilminga ceremonija. Babiloniečiai aukojo jaučius, vikingai savo jūrų dievui – žmonių aukas.
       2022-08-12 10:28:28

Elektromobilį krausim greitai ir (ar) patogiai?

Šiais laikais daugybei vartotojų labai svarbu, kad kiekvieną akumuliatorių turintį įrenginį, įskaitant nešiojamuosius kompiuterius, mobiliuosius telefonus ir elektromobilius, būtų galima greitai įkrauti.
       2022-08-12 10:23:41

Komfortiškos darbo erdvės įrengimas namuose: nuo ko pradėti?

Nors į biurus sugrįžome jau senokai – visgi daugelis vis dar dažnai renkasi hibridinį darbą arba dirba iš namų. O tam, kad darbas namuose eitųsi kuo sklandžiau – privalu įsirengti komfortišką erdvę: pasirinkti patogią kėdę, stalą, dėmesį atkreipti į apšvietimą bei kitas jaukumo darbo zonai suteiksiančias detales.
       2022-08-12 09:45:07

Gyventojai raginami kreiptis paramos įsigyti saulės elektrinių iš saulės parkų

Dar šį savaitgalį gyventojai, norintys prisidėti prie atsinaujinančių energijos išteklių plėtros bei sutaupyti lėšų, kviečiami įsigyti dalį elektrinės iš vystytojo parkų. Kvietimas galioja iki rugpjūčio 14 d.
       2022-08-12 09:27:24

Žolinę švęsite gamtoje: ką daryti, jei įgėlė vabzdys, o vaistinėlė namie?

Ilgasis savaitgalis žada gerus orus, kurie daugumą paskatins Žolinę atšvęsti gamtoje. Išvengti vabzdžių tokiu metu sudėtinga, tačiau ką daryti, jei vienam iš jų įgėlus supratote, kad vaistinėlė liko namuose?
       2022-08-12 09:22:50

Saulės elektrinę verslui jau galima įsigyti be didelių pradinių investicijų

Šių metų pabaiga ir kitų metų pirmas ketvirtis elektros kainomis, tikėtina, stebins dar ne kartą. Todėl nenuostabu, kad ne tik gyventojai, bet ir verslas aktyviai svarsto apie elektros gamybą iš atsinaujinančios energetikos šaltinių, įsirengiant saulės elektrinę.
       2022-08-12 09:19:55

Senjorams stinga naujų įspūdžių? Kviečia jungtis prie nuotolinių kelionių

Jei esi senjoras, tuomet neturi galimybių keliauti po pasaulį? Tokią visuomenėje įsigalėjusią nuostatą jau kurį laiką stengiasi paneigti organizacijos „Senjorų pasaulis“ įkūrėjai, pakvietę vyresnio amžiaus žmones kartu leisti laiką ir keliauti... nuotoliniu būdu.
       2022-08-11 15:34:42

Vanduo, kurio galite atsikąsti: karštą dieną atgaivins ir daržovės bei vaisiai

Sušilus orams ir saulei kaitriai glostant mūsų kūnus, kur kas daugiau prakaituojame. O tai reiškia, kad būtent vasarą prarandame žymiai daugiau skysčių nei kitais metų laikais.
       2022-08-11 14:37:45

Gydytojos pataria, kas galima ir kas nerekomenduojama nėštumo metu

Nėštumas – ypatinga moters būsena, kurios metu jos kūne vyksta daugybė pokyčių. Ką reikia žinoti, norint užtikrinti puikią savijautą ir sklandžią nėštumo eigą, pataria medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytoja akušerė ginekologė Sigita Neverauskienė ir šeimos gydytoja Vida Uzelienė.
       2022-08-11 14:19:54

„Gmail“ pašto dėžutė: programėlė naršyklėje nuo šiol atrodys kitaip

Nemaža dalis žmonių visame pasaulyje šią savaitę pastebėjo, jog „Gmail“ jų naršyklės ekrane atrodo šiek tiek kitaip. Taip nutiko todėl, jog šią elektroninio pašto paslaugą valdanti „Google“ išsiuntė automatinį atnaujinimą, kuris pridėjo papildomą navigacijos juostą bei taip palengvino prieigą prie „Chat“, „Spaces“ ir „Meet“ programėlių.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.