Naujienos

Kaip paskatos remontuoti gali apsaugoti elektronikos gaminius nuo sąvartyno

2022-01-18 13:57:24

Daugelis iš mūsų yra įpratę kaupti ar išmesti senus elektros ir elektroninius įrenginius, užuot juos taisę. Visgi, pasaulyje daugėja vyriausybių paskatų, skatinančių vartotojus taisyti, o ne pirkti naujus elektronikos gaminius.

Dažnai manoma, kad pigiau pakeisti gaminį, o ne jį taisyti. Viena iš kliūčių remontuoti gaminį gali būti jo remonto kaina, palyginti su naujos įrangos pirkimu. Kai kurie tyrimai rodo, kad tais atvejais, kai remonto kaina sudaro apie 30 proc. ar daugiau naujo gaminio kainos, vartotojai linkę pirkti naują įrenginį. Kaip pakeisti vartotojų apsisprendimą?

Vienu iš gerų pavyzdžių galėtų būti Austrija ir Vokietijos Tiuringijos žemė, kurios įvedė valstybės finansuojamą remonto priedą, skirtą kompensuoti dalį vartotojų išlaidų.

Pagal premijų schemą vienas asmuo gali gauti iki 100 eurų, jei sugedusį elektros prietaisą remontuoja, o nepasirenka jo utilizuoti. Tiuringija šią programą pristatė pernai birželį, o dėl jos populiarumo jau iki spalio mėnesio pritrūko lėšų. Siekiant sustiprinti vietos verslą, daugelyje Austrijos regionų kompensacijai skirtos lėšos nukreipiamos į vietos remonto ekosistemą.

Pasaulio ekonomikos forumas (angl. World Economic Forum) atkreipia dėmesį ir į visame pasaulyje augančių remonto dirbtuvių, skirtų paskatinti vartotojus į jas atsinešti taisyti savo gaminius, skaičių. Savanorių valdomos nemokamos dirbtuvės padeda taisyti ir prižiūrėti sugadintus ar sulūžusius gaminius. Tokios remonto dirbtuvės ypač populiarios Belgijoje, kur jų yra beveik 2 000. Jose galima gauti ir kitų paslaugų, pavyzdžiui, drabužių taisymo paslaugą.

Daugiau iniciatyvų

„Tendencija yra tokia, kad didėjantis išteklių suvartojimas ir jų poveikis aplinkai skatina valstybes ieškoti sprendimų. Kaip rodo pavyzdžiai, aktyviai tą daro ne tik Europos Sąjunga (ES), bet ir atskiros šalys. Pernai Europos Komisija pristatė iniciatyvas, susijusias su elektros ir elektroninės įrangos atliekomis bei ekologiniu gaminių projektavimu. Siekiama, kad šiuolaikiniai gaminiai būtų kuo tvaresni, o tai tampriai susiję su jų projektavimu, pakartotiniu naudojimu, taisymu ir perdirbimu“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO), Gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovė Asta Pakštaitė-Marcinkienė.

2021 metų kovą ES šalyse įsigaliojusio ekologinio projektavimo taisyklės, kurios turėtų užtikrinti, kad buityje naudojama elektroninė įranga tarnautų kuo ilgiau. Buityje naudojamos elektroninės įrangos gamintojai privalo dar ne mažiau kaip 7-10 metų tiekti profesionaliems remontininkams atsargines dalis po įrangos gamybos nutraukimo. Gamintojai taip pat privalo pateikti tam tikras atsargines dalis ir vartotojams, kurie nėra profesionalūs remontininkai, bet mėgsta patys taisyti gaminius. Tokių atsarginių dalių tiekimą privaloma užtikrinti dar kelerius metus po to, kai gaminys jau neparduodamas ES rinkoje.

Minėti reikalavimai apima 31 elektronikos gaminių grupę ir galioja šaldytuvams, šildytuvams, dulkių siurbliams, skalbimo mašinoms, oro kondicionieriams, televizoriams, kompiuteriams ir kitai elektronikai.

Prancūzija, siekdama sustabdyti augantį elektronikos atliekų srautą, nuo 2021 metų sausio įpareigojo kai kuriuos gamintojus skelbti taisymo (remonto) indeksą, kuris nurodo balą iš dešimties. Dešimt balų ant gaminio etiketės reiškia, kad gaminys laikomas labiausiai remontuojamu. Įstatymas taikomas išmaniesiems telefonams, nešiojamiesiems kompiuteriams, televizoriams, skalbimo mašinoms ir vejapjovėms.

Augantis srautas

Jungtinės Tautos prognozuoja, kad elektros ir elektroninių gaminių atliekų kiekis pasaulyje nuo 57,4 mln. tonų 2021 metais išaugo iki 65,3 mln. tonų 2025-aisiais, o šio dešimtmečio pabaigoje jau sieks 74,7 mln. tonų. Kadangi pasaulyje perdirbama mažiau nei penktadalis elektronikos atliekų, tai kelia didelį nerimą ne tik dėl to, kad daugelis gaminių, kuriuos išmetame, gali būti naudojami pakartotinai ir tokiu būdu mažėtų poreikis gaminti daugiau, bet ir dėl to, kad elektroninėse atliekose yra kenksmingų cheminių medžiagų, kurios gali patekti į aplinką. Be to, yra nemažai elektronikos įrenginių, kuriuose montuojamos baterijos ar veikia tik jų dėka.

„Tvariam vystymuisi svarbiausia yra pakeisti vartojimo būdą. Jei mažiau pirktume, mažiau susidarytų atliekų ir turėtume realią naudą aplinkai, nes būtų panaudota mažiau išteklių ir išvengtume didesnės taršos. Be to labai svarbu įsigyti patikimus ir ilgai tarnaujančius gaminius“, – sako Aplinkos apsaugos instituto vadovas Alfredas Skinulis.

Vokietijos mokslinių tyrimų instituto (vok. Öko-Institut) šalyje atlikto tyrimo duomenimis, trylika, o ne šešerius metus naudotas televizorius sutaupo apie 660 kilogramų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Naudojant išmaniuosius telefonus septynerius metus, o ne dvejus su puse, sutaupoma apie 100 kilogramų šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Maža to, jei kiekvienas iš mūsų telefonu naudotumėmės bent jau vienerius metus ilgiau, telefonų skaičius sąvartynuose sumažėtų net penktadaliu.

Kur priduoti elektronikos atliekas

Svarbu žinoti, kad gyventojams elektros ir elektroninės įrangos atliekų pridavimas nieko nekainuoja ir šalyje yra tūkstančiai vietų, kur senus gaminius galima priduoti.

Vienas iš būdų – atiduoti neveikiantį elektronikos įrenginį į bet kurią šių gaminių platinimo vietą. Didesniuose prekybos centruose yra specialios talpos smulkiai elektronikai ir baterijoms surinkti.

Smulkią (kavamales, elektrinius dantų šepetėlius, virdulius, lygintuvus ir kt.) ir stambią elektroninę įrangą (šaldytuvus, indaploves, televizorius ir kt.) iš gyventojų priima ir savivaldybių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės. Seną įrangą galima palikti gamintojų ir importuotojų įsteigtose specialiose elektronikos atliekų priėmimo vietose. Vien EGIO yra įsteigusi 185 specialias vietas elektronikos atliekoms priimti.

Elektros ir elektroninės įrangos atliekas galima pristatyti ir jas tvarkančioms įmonėms, kai kurios iš jų teikia didesnių atliekų išvežimo iš namų paslaugą. Elektronikos atliekų priėmimo vietas, atliekų tvarkytojus ar priėmimo sąlygas galima rasti gyventojams skirtoje internetinėje svetainėje www.atliekos.lt.

Elektronikos, nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių atliekos taip pat renkamos kasmet visoje Lietuvoje vykdomo aplinkosauginio projekto „Mes rūšiuojam“ metu. Šiame projekte dalyvauja šalies ugdymo ir švietimo įstaigos, bendruomenės ir įmonės, kurios už surinktas atliekas kaupia taškus ir juos iškeičia į vertingus projekto partnerių prizus.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-05-18 16:22:44

Svarbiausių atsiskaitymų metas studentams: kodėl geriau nesukčiauti?

Apie artėjančią vasaros pradžią praneša ne tik pražystanti gamta, bet ir studentų grupelės, besibūriuojančios šalia viešųjų bibliotekų ir kavinių. Šiuo metu studentai rašo savo kursinius ar baigiamuosius rašto darbus, kurie dažnam jų sukelia nemalonius jausmus, kelia stresą.
       2022-05-18 16:14:18

Darbas iš namų: kaip padaryti, kad ir vilkas būtų sotus, ir avis sveika

Nors pastaraisiais metais pandemijos pastūmėtas verslas į darbo laiko organizavimą ėmė žiūrėti gerokai lanksčiau, vienos nuomonės kur, kaip ir kada geriausia dirbti, nėra.
       2022-05-18 16:11:00

Žolės smulkinimas nerekomenduojamas nuolatinei pievų priežiūrai

Aplinkos ministerija kviečia susipažinti su rekomendacijomis, kurios apibendrina neigiamą žolės smulkinimo poveikį pievų buveinėms. Pagal šias rekomendacijas, biologinei įvairovei palankiausi pievų tvarkymo būdai yra šienavimas ir ganymas.
       2022-05-18 16:05:58

Kur kas įdomesni, nei galima pamanyti: 5 faktai apie bananus

Patogus užkandis, greita pagalba nuo alkio, įvairių desertų ar kepinių ingredientas – bananai, be kurių daugelis neįsivaizduoja savo pirkinių krepšelio. Mėgstami dėl skonio ir naudingų savybių, bananai seniai tapę neatsiejama raciono dalimi – ir visgi apie bananus dar yra ką atrasti.
       2022-05-18 15:57:15

Paspirtukininko etiketas: 3 auksinės taisyklės, šį sezoną virs įpročiais

Šylant orams Lietuvos miestuose prasideda elektrinių paspirtukų sezono įkarštis. Kasmet šios ekologiškos transporto priemonės tampa vis populiaresnės, todėl didėja ne tik kelionių, bet ir parkavimo vietų poreikis.
       2022-05-18 09:31:31

Naudingi patarimai, padėsiantys vaikams susidomėti maistu

Maistas – didžiulė gyvenimo dalis, todėl domėtis skirtingais produktais, sveika mityba ir valgymo kultūra svarbu pradėti nuo vaikystės: leisti vaikams patiems suktis virtuvėje, vežtis juos kartu apsipirkinėti.
       2022-05-18 09:25:11

Prezidentas paskyrė naują Ryšių reguliavimo tarnybos tarybą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį savo dekretu paskyrė naują Ryšių reguliavimo tarnybos tarybą, kuri pareigas pradės eiti gegužės 18 dieną.
       2022-05-18 09:20:43

Hipertenzija – liga, varginanti vis jaunesnio amžiaus žmones

Aukštas kraujospūdis – vienas dažniausių Lietuvos gyventojus varginančių sveikatos sutrikimų. Gegužės 17-ąją, minint Pasaulinę hipertenzijos dieną, siekiama atkreipti ne tik ja sergančių, bet ir sveikų žmonių dėmesį – laikantis kelių paprastų kasdienių taisyklių, šios ligos galima išvengti.
       2022-05-18 09:15:48

Mano artimasis ruošiasi operacijai – kaip jam padėti?

Operacija yra iššūkis organizmui, todėl jam reikia tinkamai pasiruošti. Dažnai šiuo sudėtingu laikotarpiu pacientą lydi jo artimieji, kurie rūpinasi jo sveikata. Chirurgas dalijasi patarimais, kaip padėti šeimos nariams pasiruošti laukiančiai operacijai ir kuo sparčiau atsigauti po jos.
       2022-05-18 09:12:48

Barzdą irgi reikia prižiūrėti: ką pravartu žinoti kiekvienam barzdočiui?

Skaitmeninėje erdvėje gausų moteriškas ir vyriškas grožio priemones lyginti bandančių nuotraukų: ji grožio priemonių turi daugiau nei galėtų suskaičiuoti, jam kasdien pakanka tik muilo ir vandens.
       2022-05-18 09:08:02

Seimas NPD padidino iki 540 eurų

Seimas priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus, kuriais nuspręsta neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) padidinti 80 eurų – iki 540 eurų gyventojams, uždirbantiems iki 1 vidutinio darbo užmokesčio (VDU).
       2022-05-18 09:03:26

Diagnostiniai testai – tai ne žaidimai, o svarbi profilaktikos priemonė

Šiomis dienomis vaistinėje galima rasti testų, skirtų pačioms įvairiausioms reikmėms: nuo ŽIV ar storosios žarnos vėžio diagnostikos iki narkotikų ar gastritą sukeliančių bakterijų nustatymo.
       2022-05-14 16:01:45

Mėsos technologo rekomendacijos patyrusiems kepėjams ir grilio naujokams

Šylant orams sparčiai įsibėgėja ir maisto gamybos ant grilio sezonas. Anot prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologo Vido Nadzeikos, įprasta, kad ant kepsninės ar laužo atsiduria šašlykai, kiaulienos šonkauliukai, dešrelės ar vištienos kepsneliai, tačiau grilinti galima ir daug įdomesnius produktus.
       2022-05-14 08:42:47

VERT: vartotojo mokėtina prijungimo įmoka ESO turėtų būti perskaičiuota

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kilusio ginčo aplinkybes, priėmė sprendimą tenkinti vartotojo reikalavimą įpareigoti bendrovę iš naujo apskaičiuoti prijungimo prie elektros tinklų įmoką.
       2022-05-14 08:27:49

Artėja Pasaulinė hipertenzijos diena: kodėl vis dar mažai dėmesio prevencijai?

Kitą savaitę, gegužės 17-ąją, minima Pasaulinė hipertenzijos diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į kraujotakos sistemos ligas. Lietuvos sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis bei mirštamumo nuo jų rodikliai beveik triskart didesni už Europos Sąjungos vidurkį, skelbia Lietuvos širdies asociacija.
       2022-05-14 08:15:32

Maistinga, greita ir gardu: receptai su špinatais, patiksiantys išrankiausiems

Sklidini įvairiausių vitaminų, mineralų bei kitų vertingųjų medžiagų – špinatai tokie maistingi, kad juos sunku kuo nors pakeisti gaminant mėgstamus pavasarinius valgius. Be to, špinatai puikiai tinka ne tik salotoms: iš jų kepami blynai, gaminami įvairiausi padažai, lazanijos, pyragai.
       2022-05-13 20:52:09

8 priežastys, dėl kurių įsimylėsite ypatingą Graikijos pusiasalį

Dažnai keliautojai atostogoms rinkdamiesi Graikiją susitelkia į jos salas arba sostinę Atėnus. Tačiau kelionių ekspertai išskiria tikrą Graikijos perlą – Peloponeso pusiasalį, kurį turistai iš viso pasaulio įsimyli dėl įvairiausių priežasčių.
       2022-05-13 19:28:30

Pokalbiai apie karą: psichologas aiškina, kodėl svarbu nubrėžti ribas?

Pokalbiai apie karą netyla – nuolat dalijamės naujienomis, pasakojame, kaip jaučiamės ar išsakome savo nuomonę, tačiau kai kuriems žmonėms nepertraukiamas tokios informacijos srautas gali sukelti emocinės sveikatos sunkumų.
       2022-05-13 18:52:27

Žvėriena – išskirtinės biologinės vertės, tvariai gaunamas maistas

Mėgta ir vertinta Lietuvos didikų, per sovietmetį praradusi populiarumą ir pasitikėjimą, žvėriena vėl grįžta ant lietuvių stalo. Laukinių žvėrių mėsa gerai įsisavinama, tinkama dietinei mitybai, biologiškai vertinga, medžiojant pagal griežtus reikalavimus – gaunama tvariai.
       2022-05-13 18:43:16

Romantiški užkandžiai lietuviškos meilės dienos iškylai

Gegužės 13 - ąją, kai žaliuojantis pavasaris pasipuošia įvairiaspalviais kvapniais žiedais, minima baltų meilės deivės Mildos diena. Skanūs užkandžiai gamtoje ir laikas skirtas mylimajam – tai puikus būdas paminėti lietuvišką meilės dieną, o romantiškai mylimųjų iškylai gamtoje pravers keli nesudėtingi receptai.
       2022-05-13 18:38:32

Svarbu ukrainiečiams – teisė vairuoti ir automobilio registracija Lietuvoje

Advokatų profesinės bendrijos AVOCAD teisininkės Viktoriios Vynohradovos patarimai ukrainiečiams Lietuvoje – apie teisę vairuoti ir kada reikia registruoti automobilį Lietuvoje (ukrainiečių kalba).
       2022-05-13 18:36:12

Romas Kalanta suprato, kad jo pasiaukojimas šauks, kvies ir ragins

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį dalyvavo diskusijoje „Romas Kalanta: pilietinio pasipriešinimo fenomenas“, skirtoje 50-osioms Romo Kalantos mirties metinėms paminėti.
       2022-05-13 15:18:02

Atėjo laikas naikinti pavojingą invazinį augalą - Sosnovskio barštį

Nors pavasaris šiemet vėlyvas, savivaldybės jau pradėjo suplanuotus Sosnovskio barščio naikinimo darbus. Šį invazinį augalą purkšti herbicidais, šienauti arba iškasti yra numačiusios 16 savivaldybių.
       2022-05-13 15:11:39

TV tendencijos Lietuvoje: „Eurovizija“ muša rekordus

Didžiausią išmaniosios televizijos platformą Lietuvoje valdančios bendrovės „Telia“ statistika rodo, kad Lietuvos žiūrovų favoritais lieka „Eurovizija“, krepšinis ir Dakaras.
       2022-05-13 11:42:01

Ruošiatės draugų susibūrimui? Išmėginkite šiuos tris greitų užkandžių receptus

Planuojantiems šeimos susibūrimą savaitgalį ar „Eurovizijos“ finalo žiūrėjimą su draugais, tikru galvos skausmu gali tapti vaišės, kuriomis reikės nudžiuginti svečius.
       2022-05-13 11:35:54

3 pasaulio turtingieji, kurių karjera susiklostė tik sulaukus 40 metų

· Kai kurių milijonierių karjera susiklostė tik sulaukus 40 arba net daugiau metų. · Harlandas Sandersas įkūrė „KFC“ („Kentukio keptos vištienos“) bendrovę būdamas 62 metų. · 45 metų Henris Fordas tapo turtingu pristatęs automobilį „Model T“. · Rėjaus Kroko karjera susiklostė būnant 52 m. ir tapus „McDonald‘s“ franšizės agentu.
       2022-05-13 11:32:11

Kokio technologinio proveržio tikėtis ateityje ir kas laukia pasirinkusių IT?

„Programavimo sritį ar IT profesiją šiandien turi rinktis tie, kurie nori kūrybiško ir dinamiško darbo“, – įsitikinęs JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ Technologijų direktorius Rimantas Benetis.
       2022-05-13 09:47:11

Šildymo sistemos siurblio keitimas – efektyvus būdas sutaupyti

Kylant kainoms ir didėjant nerimui dėl ekonominės padėties ir infliacijos, kaip niekad aktualu mažinti vartojimo kaštus ir ieškoti tvarių sprendimų. Nemažą dalį išlaidų sudaro šildymo bei vėdinimo kaštai.
       2022-05-13 09:41:07

Atgaivinantys burbuliukai: kokteilių receptai lietuvių meilės dienai paminėti

Lietuvių įsimylėjėliai gali džiaugtis, kadangi meilės garbei mūsų šalyje yra švenčiama ne viena, bet dvi šventės. Vasario mėnesį minime aistringąją Valentino dieną, o šiandien, gegužės 13 d. švenčiame lietuvių meilės deivės Mildos šventę.
       2022-05-13 08:46:17

Sukčiai įžūlėja: pernai išviliojo dvigubai daugiau pinigų

Praėjusiais metais sukčiai iš gyventojų elektroninėmis priemonės, Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, išviliojo 10,2 mln. eurų - tai dvigubai daugiau nei 2020-aisiais.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.