Naujienos

Ekspertai pataria: penkios pagrindinės kambarinių augalų priežiūros taisyklės

2022-04-13 17:22:25

Kambariniai augalai sukuria jaukumo namuose jausmą, pagyvina gyvenamąją aplinką. Tačiau norint šiuo metu džiaugtis augalų teikiamu grožiu, būtina žinoti kelias svarbias jų priežiūros taisykles.

„Senukų“ atstovų teigimu, gyventojai aktyviai savo namus puošia įvairiais augalais bei gėlėmis, o šiuo metu ypač pastebima plačialapių augalų paklausa. Tiek fizinėse, tiek elektroninėje parduotuvėje taip pat perkami įvairūs gėlių vazonai, stoveliai, augalų priežiūros priemonės.

Prekybos tinklo ekspertai dalijasi aktualiais kambarinių gėlių auginimo patarimais bei atskleidžia dažniausiai daromas klaidas.

1. Venkite perlaistymo – geriau rečiau nei per dažnai

Pasak specialistų, universalios rekomendacijos dėl augalų laistymo dažnumo nėra, kiekvienas augalas turi savo priežiūros taisykles. Vis tik retas kambarinis augalas šaltojo sezono metu reikalauja dažnesnio laistymo nei vieną kartą per savaitę.

Specialistai išskiria tik patį svarbiausią patarimą – augalui sunkiau ištverti per dažną, o ne per retą laistymą. Todėl, turint omeny tik kelias išimtis, augalai mėgsta būti laistomi gausiai, bet retai, o ne po šiek tiek, tačiau dažnai.

Laistymo dažnumas priklauso ir nuo kambario temperatūros bei drėgmės – kuo karštesnė ir sausesnė patalpa, tuo augalas dažniau trokšta vandens. Lengviausia augalo dirvožemio drėgmę galima įvertinti pirštu palietus dirvą: jei ji dar drėgna, laistyti nereikia. Taip pat rekomenduojama laistyti augalus ne šaltu ar karštu, o kambario temperatūros vandeniu.

O jei augalas pradeda geltonuoti ir mesti lapus, tai signalizuoja ne apie per retą laistymo dažnį, o apie sausą kambario orą. Itin dažnai tai nutinka šildymo sezono metu. Kad tai laiku pastebėtumėte, oro drėgnumą patariama matuoti higrometru, idealus rodiklis – 40-60 proc. Drėgmės trūkumą galima kompensuoti drėkintuvu, o trumpuoju laikotarpiu gali padėti ir augalų purškimas vandeniu.

2. Tinkamą vietą augalams rinkitės pagal šviesos kiekį ir temperatūrą

Dar viena dažna augalų priežiūros problema – netinkamas apšvietimas. Jei tik turite galimybę, augalus patariama laikyti arčiau pietinio lango, kad juos pasiektų kuo daugiau natūralios šviesos. Priešingu atveju vertėtų pasirūpinti papildomu augalų apšvietimu.

Ant lapų besikaupiančios dulkės gali trukdyti augalui įsisavinti saulės šviesą, todėl itin svarbu jas kruopščiai valyti bent kartą per savaitę.

Žydintiems augalams tinkama iki 12 laipsnių, subtropiniams augalams – 16 laipsnių, tropiniams augalams – 20 laipsnių šiluma. Tačiau net ir šilumą mėgstantiems augalams nebus tinkama vieta šalia ar virš radiatorių, orkaičių ar šilumos šaltinių. Tad atogrąžų augalų taip pat nereikėtų statyti ant šildomų grindų, geriau pasirūpinti specialiais stoveliais, kad tarp jų ir augalo vazono galėtų cirkuliuoti oras.

3. Apsaugokite augalus nuo kenkėjų

„Senukų“ specialistai taip pat atkreipia dėmesį, kad šaltuoju sezonu nusilpusius augalus dažnai vargina kenkėjai. Daugeliu atvejų jie patenka į namus su naujais augalais ir greitai plinta iš vieno augalo į kitą.

Šį iššūkį galima greitai įveikti, jei kenkėjai anksti pastebimi. Paveiktas augalas turi būti greitai atskirtas nuo kitų, kad užkirstumėte kelią ligos plitimui. Problemos sprendimas priklauso nuo jos pobūdžio, tačiau viena švelnesnių ir efektyviausių priemonių – naudoti skystąjį kalio muilą.

4. Laiku tręškite ir persodinkite

Kol oro temperatūra nėra pastovi, žinovai nepataria augalų persodinti, nes jie patirs stresą, gali sunkiau prigyti. Augalus atgaivinti siūloma purenant žemę – taip šaknis lengviau pasieks deguonis.

O augalus tręšti reikėtų pradėti ankstyvą pavasarį, taip duodamas ženklas jiems pabusti. Ekspertai išskiria tik vieną išimtį – žydinčius augalus galima trąšomis pamaitinti ir žiemos mėnesiais. Tad patręštos sanpaulijos, katilėliai ar fuksijos džiugins dar gražesniais žiedais.

5. Stebėkite augalų siunčiamus ženklus

Geriausiai apie netinkamą augalų priežiūrą išduoda patys augalai. Tad „Senukų“ specialistai atskleidžia, ką reiškia jų siunčiami signalai:

Džiūstantis augalas signalizuoja apie per aukštą aplinkos temperatūrą. Atkreipkite dėmesį – gal augalą laikote arti radiatoriaus ar kito šilumą skleidžiančio prietaiso.

Šviesos trūkumą išduoda ištįsę augalų stiebai, siauras lapų vainikas, pakitusi spalva. Apie netinkamą apšvietimą augalas praneš ir skurdesniais žiedais ar jų nebuvimu.

Jei augalo lapai auga mažesni nei turėtų, o jų krašteliai džiūsta, kuo skubiau didinkite drėgmės lygį namuose. Nepasiekus tinkamo drėgmės lygio, galiausiai pradės byrėti augalo lapeliai, pumpurai, žiedai.

Kai pastebite, kad augalas vysta, nors žemė vazonėlyje drėgna, atkreipkite dėmesį į savo laistymo įpročius. Ko gero laistote arba per dažnai, arba netolygiai – kartais perlaistote, o kartais augalą išdžiovinate. Perliejimą išduoda ir žemės paviršiuje atsiradę pelėsiai.

Asmenukė? Ar pasikviesti fotografą?
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-08-08 15:28:12

Naujausi duomenys patvirtina – infliacija netrukus turėtų sumažėti

Remiantis naujausiais paskelbtais Lietuvos statistikos departamento liepos mėn. duomenimis, metinės infliacijos spartėjimas Lietuvoje slopsta. Vis labiau įtraukiant aukštesnės palyginamosios bazės efektą, kai kainos lyginamos su jau padidėjusiomis kainomis prieš metus, metinė infliacija prasidėjus rudeniui turėtų sumažėti.
       2022-08-08 14:46:55

Sprendimui dėl nepriklausomo elektros tiekėjo priimti ESO suteikia daugiau laiko

Nepriklausomas elektros energijos tiekėjas „Perlas Energija“ pranešė, jog naikina fiksuotos elektros energijos kainos planus ir visiems klientams taikys tiesiogiai su birža susietą planą. Svarbu pabrėžti, jog elektros energija ir toliau bus tiekiama.
       2022-08-08 14:42:15

„Ignitis“ gyventojams teikia specialų pasiūlymą

„Ignitis“ specialus pasiūlymas – pirmus 4 mėn. kilovatvalandė kainuos 33 ct (24 ct su valstybės kompensacija), nuo 2023 m. – 39,5 ct/kWh; Sutarties trukmė – 40 mėn., ją sudaryti galima tik ribotą laiką – rugpjūtį;
       2022-08-08 14:37:10

Kaip atostogauti, kad norėtųsi grįžti į darbą?

Atostogos – vienas labiausiai laukiamų mūsų metų įvykių. Į jį sudedame daug lūkesčių ir planų pailsėti, patirti naujų įspūdžių, pamatyti naujų kraštų arba tiesiog pasimėgauti ramybe. Kaip leisime atostogas, priklauso nuo mūsų poreikių, įpročių ir draugijos, su kuria ilsėsimės.
       2022-08-08 14:33:28

Sumanus pirkinių planavimas: 5 naudingi patarimai, kurie padės sutaupyti

Sutaupyti norime kiekvienas. Nesvarbu, ar planuojame savaitės pirkinius šeimai ar ruošiame stalą svečiams. Nors daugeliui gali atrodyti kitaip, visgi, taupiai apsipirkti – misija įmanoma.
       2022-08-08 14:15:24

Nesulaukiate paaukštinimo? Ekspertė pataria, ką daryti

Jei dažnai jaučiate, kad dirbdami dabartinėje savo pozicijoje nebesusiduriate su maloniais iššūkiais, o darbe kamuoja rutina – didelė tikimybė, kad atėjo laikas siekti paaukštinimo.
       2022-08-08 14:09:10

VERT: UAB „Perlas energija“ privalo vykdyti sutartinius įsipareigojimus

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (toliau – VERT), atsižvelgdama į UAB „Perlas energija“ pateiktus vienašališkus siūlymus vartotojams keisti sudarytas sutartis ir pereiti nuo fiksuoto tarifo į tiesiogiai su birža susietą planą, pabrėžtinai akcentuoja, kad šie UAB „Perlas energija“ veiksmai neteisėti ir pažeidžia vartotojų interesus.
       2022-08-06 14:37:04

RRT skelbia preliminarius 5G aukciono rezultatus

Aukciono komisija nustatė aukciono dėl 3400‒3700 MHz radijo dažnių juostos naudojimo didžiausiosios kainos siūlytojus. Jais tapo „Telia Lietuva“, AB už 100 MHz radijo dažnių bloką pasiūliusi 7 mln. Eur. ir UAB „Bitė Lietuva“ bei UAB „Tele2“ už du kitus tokio pat pločio radijo dažnių blokus pasiūliusios po 3 mln. Eur.
       2022-08-06 13:06:19

Raškome slyvų derlių: rauginkite kaip agurkus ar kepkite elegantiškus desertus

Puikiai pažįstamos slyvos yra ne tik skanios, naudingos sveikatai, bet ir nuostabiai atsiskleidžia įvairiuose patiekaluose. Ekspertų teigimu, jų panaudojimo galimybės itin plačios: nuo prancūziškų desertų klafučių iki pagardų blynams, varškės ar mėsos patiekalams.
       2022-08-05 19:48:44

3 receptai su bananais, kuriais verta pasilepinti savaitgalį

Bananiniai keksiukai, bananų tortas ar duona – desertai, kuriuose puikiai atskleidžiamas šio, daugelio pamėgto, vaisiaus skonis. Visgi, bananas yra pakankamai universalus vaisius – įmantresnius derinius mėgstantys gurmanai juos derina net prie mėsos ar žuvies, o kartais ir marinuoja.
       2022-08-05 15:29:45

Išplėsta TVP kuriamų TV programų retransliavimo Lietuvoje aprėptis

Telecentras informuoja, kad pagal susitarimą su Lenkijos visuomeniniu transliuotoju „Telewizija Polska S. A.“ (toliau – TVP) rugpjūčio pradžioje buvo daugiau negu trigubai išplėsta TV programų „TVP Wilno“, „TVP Polonia“, „TVP Info“, „TVP Historia 2“, „TVP World“ ir „Belsat TV“ retransliavimo per nemokamos eterinės televizijos tinklus aprėptis.
       2022-08-05 15:03:05

Nuotoliu dirbančių darbuotojų algos per pusmetį išaugo du kartus

Darbuotojų paklausa vis dar viršija pasiūlą, tad įmonės dažniau ieško talentų už savo šalių ribų. Duomenys rodo, kad per 2022 m. pirmą pusmetį nuotoliu samdomų darbuotojų skaičius Europoje išaugo 155 proc., o Azijoje, Ramiojo vandenyno šalyse ir Lotynų Amerikoje – dar daugiau.
       2022-08-05 14:55:35

Ekspertas pataria: kaip atpažinti, kad jūsų kompiuteris užkrėstas?

Kompiuteriuose kaupiame ne tik svarbią informaciją, bet ir asmeninius duomenis, kuriems gali kilti grėsmė, susidūrus su virusu. Merilendo universiteto duomenimis, kas 39 sekundes internete įvykdoma nauja kibernetinė ataka.
       2022-08-04 20:48:39

Vairuodamas apgadinote ne automobilį, o kitą objektą? Kaip reikėtų elgtis?

Vasarą daugybei žmonių traukiant atostogauti, užsikemša keliai ir stovėjimo aikštelės kurortuose, o taip didėja ir eismo įvykių tikimybė.
       2022-08-04 20:20:18

„Lidl“ mėsos gaminiuose atsisako mechaniškai atskirtos mėsos

Sveikatai palankesni kasdienio vartojimo maisto produktai – viena iš prioritetinių „Lidl“ veiklos sričių. Daug dėmesio skiriantis savo privačių prekės ženklų produktų receptūrų atnaujinimui ir gaminiuose esančio pridėtinio cukraus bei druskos kiekio mažinimui.
       2022-08-04 19:59:52

Lietuvos miestų automobiliui lemta stovėti: naudojami vos 6 proc. paros laiko

87 minutės darbo dienomis ir 89 savaitgaliais – tiek vidutiniškai Lietuvos gyventojai naudojasi nuosavu automobiliu, o 38 proc. jų – nesinaudoja automobiliu kasdien.
       2022-08-04 13:39:07

Lietuvos žolynų lobiai: Europa žiūri su pavydu, o patys trypčiojame vietoje

Tęsiantis geopolitinei ir ekonominei įtampai ekspertai Lietuvai prognozuoja rūsčią žiemą. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) docento dr. Evaldo Klimo teigimu, iš tiesų turime pamirštą didelį rezervą.
       2022-08-04 12:46:24

Aktyvių pramogų priešas – mėšlungis: kaip išvengti surakinančio skausmo?

Atsiradęs staigus ir surakinantis skausmas blauzdos ar pėdos raumenyje, nors ir trunka neilgai, gali kaip reikiant apkartinti dieną.
       2022-08-04 12:41:10

Studentai neigia mitus apie Bulgariją: patiks ne tik šeimoms ir senjorams

Rilos kalnai, civilizacijos nepaliestos Belogradčiko uolos, auksiniai paplūdimiai ir draugiškos kainos – dalykai, kurie turistus atostogų kryptimi vilioja pasirinkti Bulgariją. Bulgarija – puikus pasirinkimas taupiems keliautojams.
       2022-08-04 10:31:43

Nepatikėsite, kokį nustatymą reikia išjungti taupant telefono bateriją

Vasarą norime atsipalaiduoti ir nesukti galvos dėl dažnai išsikraunančio telefono. Kad nereikėtų atsitraukti nuo linksmybių, ieškant elektros lizdo telefono įkrovimui, ekspertas dalijasi patarimais, kurie padės prailginti telefono baterijos veikimo laiką ir leis įrenginį krauti daug rečiau.
       2022-08-04 10:16:13

Graikiška virtuvė jūsų namuose: 3 marinatai aromatingiems mėsos patiekalams

Graikija – šalis, nepaliekanti abejingų. Nuostabus kraštovaizdis, šiltas Viduržemio jūros vanduo ir aromatingi patiekalai kasmet pritraukia daugybę lankytojų iš viso pasaulio.
       2022-08-04 10:13:14

Prie žuvies – ne tik bulvės: 3 netradiciniai garnyrai, kurie dera su lašiša

Įvairiausius žuvies patiekalus praturtinti galima ne tik įmantresniais prieskoniais ar marinatais, bet ir garnyrais. Pavyzdžiui, prie lašišos puikiai dera tiek bulvės ar tradicinės pomidorų bei agurkų salotos, tiek citrininiai ryžiai ar bolivinės balandos kruopos.
       2022-08-04 10:07:23

RRT nustatė automobilių pultelių masinio sutrikimo Jurbarke priežastį

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), reaguodama į gautą pranešimą apie Jurbarke prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelėje nuolat pasikartojančius masinius trukdžius, operatyviai ištyrė ir nustatė trukdžių skleidimo šaltinį.
       2022-08-04 09:51:18

Kaip atnaujinti savo automobilio salono interjerą?

Nesate pasirengę finansiškai investuoti į naują automobilį iš salono, bet esama transporto priemonė jūsų nebetenkina, nes atsibodo vaizdas, kurį matote? Galbūt tam yra išeitis.
       2022-08-03 15:28:48

Naujos kartos dviračiai – atsparios padangos, belaidis pavarų perjungimas

Dviračiai, galima sakyti, kaip ir džinsai – viena vertus, visada madinga laikui nepavaldi klasika, kita vertus, šiandien nebe tokie, kokie buvo prieš keliasdešimt metų.
       2022-08-03 15:11:10

Televizorius tampa ne tik vaizdo, bet ir garso įrenginiu

Šiandien jau ne paslaptis, kad vienas įrenginys gali kokybiškai atlikti kelių įrenginių funkcijas, taip sutaupant vietą namuose ir pinigų. Artėjant rudens sezonui visi daugiau laiko praleisime namuose, todėl, kaip toje patarlėje, protingi ruošia roges vasarą.
       2022-08-03 15:08:15

Foto galerijoje – miestų gėlynų grožis

Miestuose puoselėjami gėlynai džiugina vietinius gyventojus ir atvykstančius keliautojus. Peržiūrėję nuotraukų galeriją ir jūs pakeliausite po Šiaulių, Marijampolės miestus ir pasigrožėsite jų gėlynais.
       2022-08-03 14:59:02

Trečdaliu didesni dujų perdavimo pajėgumai į Latviją – nuo lapkričio 1 dienos

Lietuvai ir kaimyninėms valstybėms didinant apsirūpinimo dujomis galimybes, nuo lapkričio 1 d. dujų perdavimo pajėgumai iš Lietuvos į Latvijos dujų sistemą bus padidinti trečdaliu, iki 90 gigavatvalandžių (GWh) per parą.
       2022-08-03 14:47:53

Įminta didžioji mįslė: kaip pjaustyti svogūnus, kad neašarotų akys

Be svogūnų neįsivaizduojami daugelis patiekalų: jie dedami į sriubas, troškinius, karius, svogūnais gardinamos salotos, užtepėles, mėsainiai, įvairiausi žuvies ar mėsos patiekalai.
       2022-08-03 14:44:51

10 patarimų studijas pradedantiems pirmakursiams

Studijų pradžia gali būti sudėtinga ar net gąsdinanti: nauji namai, veikla, nepažįstamas miestas ir žmonės, daugybė kitų pokyčių. Lietuvos studentų sąjunga dalijasi, ką vertėtų žinoti norint universitete ar kolegijoje jaustis drąsiau.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.