Naujienos

Gaubliai, atlasai ir žemėlapiai: ar skaitmeniniame amžiuje jiems dar yra vietos?

2022-04-16 12:13:29

Atėjus skaitmeniniams laikams, anksčiau naudoti orientavimosi aplinkoje įrenginiai tampa vis mažiau reikalingi. Popierinius žemėlapius dažnai pakeičia telefone esantys GPS įrenginiai.

Atokiausios pasaulio vietovės gali būti apžiūrėtos vos jas įvedus į „Google Maps“. Svečias šalis lankantys keliautojai nepažįstamas gatves tyrinėja telefonų ekranuose. Nors technologijos leidžia apžiūrėti tolimiausias vietoves vos vieno mygtuko paspaudimu, vis dėl to, profesionalūs keliautojai primygtinai tvirtina, jog orientuojantis erdvėje, vien išmaniųjų įrenginių nepakanka. Kodėl?

Neišsenkanti baterija

Keliavimas su GPS įrenginiais savo mieste – išties geriausias būdas greitai ir nesudėtingai pasiekti savo norimą tikslą. Tačiau keliaujant ilgesnį atstumą – gali kilti keblumų. Jei yra keliaujama po mišką ar kalnus, kur nėra elektros ir galimybės pasikrauti telefoną kelionės metu, o jo baterija išsenka ir dingsta žemėlapis – keliautojas lieka nežinioje. Taip pat ir keliaujant itin karštą ar šaltą dieną – išmanusis telefonas gali neatlaikyti temperatūros pokyčių. Tada popieriniai žemėlapiai tampa tikrais gelbėtojais.

Neklysta

Dažnai keliaujant mažesniais labiau nuo miestų nutolusiais keliais ar takeliais GPS rodomas maršrutas gali nukeliauti į lankas, taip visiškai paklaidindamas keliautojus, tad juo visiškai pasikliauti nevertėtų. Beje, kartais atokesniuose kampeliuose gali neveikti interneto ryšys ar GPS signalas. Šiuo atveju popierinis žemėlapis yra patikimesnis.

Lavina gebėjimą orientuotis

Ar yra buvę, jog aklai klausydami GPS instrukcijų, kur važiuoti, neprisimenate nieko, ką matėte pakeliui? Žmogui nuolat naudojantis skaitmeninėmis technologijomis ir pasikliaunant nuosekliais automatizuotais nurodymais, dingsta jo gebėjimas analizuoti ir interpretuoti supančią aplinką, stebėti ženklus, orientuotis nepažįstamose vietose. Užuot stebėjus miestą, bandant susiorientuoti jame ir ieškant geriausio kelio, yra klausoma nuorodų, kaip keliauti viena kryptimi. Mokslininkai ištyrė, jog naudojant navigaciją, yra padidinamas uodeguotojo branduolio – smegenų pamato branduolio, aktyvumas, kuris yra atsakingas už nurodymų sekimą. Kita vertus, dėl to sumažėja kitos smegenų dalies – hipokampo aktyvumas, kuris padeda galvoje kurti erdvinius žemėlapius.

Patogu planuotis kelionę

Platesnis žemėlapio mastelis leidžia patogiau planuoti kelionės maršrutą, jame galima pasižymėti dienos planą, lankytinas vietas ir geriau suprasti erdvinį maršruto išsidėstymą. GPS yra patogiausias būdas susiorientuoti, norint nuvykti nuo taško A iki B, tačiau erdvinis maršruto nustatymas su popieriniais žemėlapiais moko individualiai orientuotis nepažįstamoje teritorijoje, išsirinkti geriausią kelią ir plėsti savo geografinį akiratį.

Topografiniai, kelių gatvių ir greitkelių, miestų ir regionų, politiniai, geologiniai, klimato žemėlapiai – įvairiausių žemėlapių rūšių yra daugybė. Tačiau į ką reikėtų atkreipti dėmesį jį renkantis? Interneto knygynas „Patogu pirkti“ keliautojams siūlo atsižvelgti į žemėlapio formatą, kuris būtų patogus naudoti, pakankamai detalus, o svarbiausios, įdomiausios lankytinos vietos jame turi būti išskirtos.

Reikalingas įgūdis vaikams

Suprasti, kaip orientuotis erdvėje ir išugdyti kartografinį mąstymą svarbu jau nuo mažų dienų. Technologijų amžiuje gebėjimas suvokti supančią aplinką tampa vis rečiau lavinamas, todėl vaikus, kurie yra nuolat įsmeigę akis į telefono ekraną, reikia mokyti jas pakelti aukštyn ir gebėti susiorientuoti, kur yra Šiaurė, o kur – Pietūs.

Geografijos ir istorijos pamokose neapsieinama be žemėlapių ir atlasų, mokoma suprasti juose esančią informaciją, jų pagalba teorinės žinios yra susiejamos su pasaulio suvokimu. Atlasai, kuriuos sudaro išsamūs įvairių tematikų ir laikotarpių žemėlapiai bei kitos schematinės iliustracijos, padės išmokti valstybių geografinę padėtį, sužinoti apie šalis ir jų sostines, didžiausius ežerus, dykumas ir kitas ypatybes. Kai kurie žemėlapiai būna papildyti šalių vėliavomis, nurodytu gyventojų skaičiumi ir kita naudinga informacija.

Žemėlapių ir atlasų tyrinėjimas padeda suvokti vietos istoriją. Žemėlapiai yra periodiškai perbraižomi, kad atspindėtų pokyčius, kylančius dėl karų, politikos ar vidinių konfliktų, tad, apžiūrinėdami senesnių ir dabartinių laikų žemėlapius, mokiniai gali sužinoti, kaip pasaulis pasikeitė per pastarąjį šimtmetį, kokios sritys įgijo nepriklausomybę ar tapo kitų valstybių dalimi.

Gaubliai padeda suvokti Žemę kaip visumą

Gaubliai naudingi ne tik tuo, jog užsimerkus ir dūrus pirštu į besisukantį gaublį galima išsirinkti sekančią kelionės kryptį. Tiek suaugusiems, tiek mažiesiems gaublys suteikia galimybę suvokti Žemę kaip visumą, tyrinėti jos žemynus, valstybės, jūras ir vandenynus.

Kaip ir žemėlapiai, gaubliai leidžia pamatyti ir suprasti erdvinį pasaulio išsidėstymą, tačiau jie reprezentuoja visą Žemės rutulį, o ne tik jo dalį, dvimatį paveikslą. Prasidėjus karo neramumams, gaublys tapo ypač pravarčiu mokomuoju įrenginiu tėvams – jie padeda vaikams lengviau nupasakoti kilusią situaciją, aktualių įvykių geografiją ir šalių istoriją. Gaublių, kaip ir žemėlapių, būna įvairių – geografinių, politinių, teminių, reljefinių, yra sukurti ir kitų planetų – Marso, Veneros, taip pat Mėnulio, dangaus skliautų gaubliai.

Be to, vien sužinojimas apie tam tikrus miestus, šalis ar vandenis gali įžiebti vaiko smalsumo kibirkštį. Jis gali pasirinkti jį dominančią vietovę ir ją patyrinėti išsamiau, ieškoti papildomos informacijos ir plėsti savo akiratį. Tiesa, nors gaublys ir rodo tikslesnį vaizdą, jis nėra toks patogus kaip žemėlapis. Mokslininkai bando sukurti praktišką gaublį, kuris būtų tikslus ir patogus nešiotis su savimi.

Tad nors skaitmeniniame amžiuje technologijos pakeitė daugumą reikalingų įgūdžių, žemėlapių ir atlasų skaitymas bei gaublių tyrinėjimas išlieka svarbia priemone ugdant erdvinio mąstymo įgūdžius ir padedant suprasti mus supantį pasaulį.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-08-10 11:27:23

Prezidentas iš M. Drobiazko, P. Vanago ir V. Jakunino atima apdovanojimus

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė dekretą, kuriuo išbraukė ledo čiuožėjų porą Margaritą Drobiazko ir Povilą Vanagą iš apdovanotųjų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu sąrašo, pažeminus apdovanotojo vardą.
       2022-08-10 10:56:23

Atgal į mokyklą: kaip išsirinkti kompiuterį mokinio ir studento poreikiams?

Nešiojamasis kompiuteris jau seniai tapo neatsiejama dažno moksleivio ir studento akademinio gyvenimo dalis. Tačiau jaunuoliai kompiuterius naudoja ne tik mokslams – įrenginių aktyviai ieškoma kūrybiniam darbui bei laisvalaikiui.
       2022-08-10 10:27:38

Naudotų automobilių trūkumas – ir elektromobilių rinkoje

Su naudotų automobilių trūkumu susiduriantys Lietuvos gyventojai vis dažniau žvalgosi į elektromobilius ar hibridinius variklius turinčias transporto priemones – pastarųjų populiarumą lemia ir augančios degalų kainos.
       2022-08-09 20:27:54

Lietuvos eksportas pirmo pusmečio ekonominius iššūkius įveikė 27,4 proc. augimu

Lietuvos eksportas per 2022 m. pirmąjį pusmetį paaugo 27,4 proc. lyginant su 2021 m. pirmu pusmečiu. Tokį rezultatą lėmė sparčiai didėjantis lietuviškos kilmės prekių eksportas ir išlaikytas reeksporto augimo tempas.
       2022-08-09 15:49:03

Automobiliai su mechaninėmis pavarų dėžėmis: sudie ar dar ne?

Automobiliai su mechaninėmis pavarų dėžėmis nyksta. Tą sutartinai pripažįsta apžvalgininkai ir rinkos specialistai, o neseniai sužinojome ir oficialią tokių modelių pabaigos Europos Sąjungoje datą.
       2022-08-09 15:41:03

Tyrimas atskleidė: aukščiausios klasės automobilių markės nuvertėja sparčiausiai

Vos išvažiavęs iš salono naujas automobilis iškart praranda nemažą dalį savo mažmeninės vertės. Nors transporto priemonės vertė laikui bėgant toliau mažėja, tam tikros markės nuvertėja labiau nei kitos.
       2022-08-09 14:59:50

Kol vieni ilsisi, kiti imasi karjeros: kodėl vasara – geras metas ieškoti darbo?

Jei suplanavote rudeniop imtis naujo darbo paieškų, verta apsvarstyti galimybę vėstančių orų nelaukti ir į norimą įmonę pasibelsti jau dabar.
       2022-08-09 14:47:29

Stebinanti augalinio „pieno“ įvairovė: tinka ir desertams, ir šaltibarščiams

Žmonėms pradėjus vis labiau domėtis augaline mityba ir jos privalumais, neišvengiamai jų akiratyje atsiranda ir pieno alternatyvos – įvairūs augaliniai gėrimai.
       2022-08-09 14:36:59

Ar augant infliacijai darbdavys turi didinti atlyginimus

Metinei infliacijai Lietuvoje viršijus 20 proc. ribą, vis daugiau darbuotojų, iki šiol buvę patenkinti savo atlyginimais, pasijaučia uždirbantys per mažai: kainoms augant, o atlyginimui nesikeičiant, žmogaus perkamoji galia menksta – už tą pačią sumą nusiperkama mažiau.
       2022-08-09 12:59:38

Paskutinis mėnuo pamatyti Vokietiją vos už 9 Eur: kaip tą padaryti?

Vienas bilietas, kuris galioja visam viešajam transportui, visą mėnesį, leidžia keliauti po nuostabaus grožio šalį ir tekainuoja 9 eurus? Tai, kas skamba kaip pati beprotiškiausia idėja, visą vasarą yra realybė Vokietijoje.
       2022-08-09 12:24:08

Vaisių ir daržovių derlių džiovinkite: sutaupysite, išsaugosite vitaminus

Vasara – sodo, daržo bei miško sezoninių gėrybių metas. Šiuo laikotarpiu naudinga derlių ne tik valgyti kasdien, kad gautume organizmui reikalingą kiekį vitaminų bei mineralų, bet ir ruošti jį žiemai.
       2022-08-09 12:13:54

Keliaujantiems: pamiršus Europos sveikatos draudimo kortelę yra kita išeitis

Kaip reikiant įsibėgėjus atostogų sezonui ir nesant karantino suvaržymų kelionėms, Europos valstybes užplūdo keliautojai iš Lietuvos. Daugelis jų žino, kad saugesnes keliones po Europą užtikrina Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK).
       2022-08-09 12:07:20

Pirmieji lietuviški svogūnai – jau parduotuvėse: koks derlius laukia šįmet

Šviežių lietuviškų svogūnų derlius jau pasiekė parduotuves. Juos auginantis ūkininkas Linas Šateika teigia, kad dėl šalto pavasario ir dažno lietaus, pirmuosius svogūnus rauti pradėjo vėliau nei planuota.
       2022-08-09 11:56:19

Penkios naudos perkeliant valstybės informacinius išteklius į debesiją

Seimui priėmus Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo pataisas, leidžiančias valstybės institucijoms duomenis laikyti ne tik Lietuvoje, bet ir saugiose valstybėse bei viešojoje debesijoje, atsivėrusios naujos galimybės yra aktualios bei svarbios tiek organizacijoms, tiek gyventojams.
       2022-08-09 11:47:12

7 skirtingi meilės veidai knygų puslapiuose

Vasara – ko gero pats romantiškiausias metų laikas, kai gimsta nauji romanai, jaunieji sumaino žiedus, o pajūrį užplūsta besiglėbesčiuojantys ir saulėlydžius stebintys įsimylėjėliai.
       2022-08-09 11:40:24

Hibridiniai vėjo ir saulės parkai skinasi kelią Lietuvoje: kuo jie pranašesni?

Sparčiai augant atsinaujinančios energetikos poreikiui ir įsibėgėjant plėtrai, garsiau kalbama apie hibridinius vėjo ir saulės elektrinių parkus, kai į vieną prijungimo prie elektros tinklo vietą jungiami keli skirtingų atsinaujinančių energijos išteklių technologijų įrenginiai.
       2022-08-08 15:28:12

Naujausi duomenys patvirtina – infliacija netrukus turėtų sumažėti

Remiantis naujausiais paskelbtais Lietuvos statistikos departamento liepos mėn. duomenimis, metinės infliacijos spartėjimas Lietuvoje slopsta. Vis labiau įtraukiant aukštesnės palyginamosios bazės efektą, kai kainos lyginamos su jau padidėjusiomis kainomis prieš metus, metinė infliacija prasidėjus rudeniui turėtų sumažėti.
       2022-08-08 14:46:55

Sprendimui dėl nepriklausomo elektros tiekėjo priimti ESO suteikia daugiau laiko

Nepriklausomas elektros energijos tiekėjas „Perlas Energija“ pranešė, jog naikina fiksuotos elektros energijos kainos planus ir visiems klientams taikys tiesiogiai su birža susietą planą. Svarbu pabrėžti, jog elektros energija ir toliau bus tiekiama.
       2022-08-08 14:42:15

„Ignitis“ gyventojams teikia specialų pasiūlymą

„Ignitis“ specialus pasiūlymas – pirmus 4 mėn. kilovatvalandė kainuos 33 ct (24 ct su valstybės kompensacija), nuo 2023 m. – 39,5 ct/kWh; Sutarties trukmė – 40 mėn., ją sudaryti galima tik ribotą laiką – rugpjūtį;
       2022-08-08 14:37:10

Kaip atostogauti, kad norėtųsi grįžti į darbą?

Atostogos – vienas labiausiai laukiamų mūsų metų įvykių. Į jį sudedame daug lūkesčių ir planų pailsėti, patirti naujų įspūdžių, pamatyti naujų kraštų arba tiesiog pasimėgauti ramybe. Kaip leisime atostogas, priklauso nuo mūsų poreikių, įpročių ir draugijos, su kuria ilsėsimės.
       2022-08-08 14:33:28

Sumanus pirkinių planavimas: 5 naudingi patarimai, kurie padės sutaupyti

Sutaupyti norime kiekvienas. Nesvarbu, ar planuojame savaitės pirkinius šeimai ar ruošiame stalą svečiams. Nors daugeliui gali atrodyti kitaip, visgi, taupiai apsipirkti – misija įmanoma.
       2022-08-08 14:15:24

Nesulaukiate paaukštinimo? Ekspertė pataria, ką daryti

Jei dažnai jaučiate, kad dirbdami dabartinėje savo pozicijoje nebesusiduriate su maloniais iššūkiais, o darbe kamuoja rutina – didelė tikimybė, kad atėjo laikas siekti paaukštinimo.
       2022-08-08 14:09:10

VERT: UAB „Perlas energija“ privalo vykdyti sutartinius įsipareigojimus

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (toliau – VERT), atsižvelgdama į UAB „Perlas energija“ pateiktus vienašališkus siūlymus vartotojams keisti sudarytas sutartis ir pereiti nuo fiksuoto tarifo į tiesiogiai su birža susietą planą, pabrėžtinai akcentuoja, kad šie UAB „Perlas energija“ veiksmai neteisėti ir pažeidžia vartotojų interesus.
       2022-08-06 14:37:04

RRT skelbia preliminarius 5G aukciono rezultatus

Aukciono komisija nustatė aukciono dėl 3400‒3700 MHz radijo dažnių juostos naudojimo didžiausiosios kainos siūlytojus. Jais tapo „Telia Lietuva“, AB už 100 MHz radijo dažnių bloką pasiūliusi 7 mln. Eur. ir UAB „Bitė Lietuva“ bei UAB „Tele2“ už du kitus tokio pat pločio radijo dažnių blokus pasiūliusios po 3 mln. Eur.
       2022-08-06 13:06:19

Raškome slyvų derlių: rauginkite kaip agurkus ar kepkite elegantiškus desertus

Puikiai pažįstamos slyvos yra ne tik skanios, naudingos sveikatai, bet ir nuostabiai atsiskleidžia įvairiuose patiekaluose. Ekspertų teigimu, jų panaudojimo galimybės itin plačios: nuo prancūziškų desertų klafučių iki pagardų blynams, varškės ar mėsos patiekalams.
       2022-08-05 19:48:44

3 receptai su bananais, kuriais verta pasilepinti savaitgalį

Bananiniai keksiukai, bananų tortas ar duona – desertai, kuriuose puikiai atskleidžiamas šio, daugelio pamėgto, vaisiaus skonis. Visgi, bananas yra pakankamai universalus vaisius – įmantresnius derinius mėgstantys gurmanai juos derina net prie mėsos ar žuvies, o kartais ir marinuoja.
       2022-08-05 15:29:45

Išplėsta TVP kuriamų TV programų retransliavimo Lietuvoje aprėptis

Telecentras informuoja, kad pagal susitarimą su Lenkijos visuomeniniu transliuotoju „Telewizija Polska S. A.“ (toliau – TVP) rugpjūčio pradžioje buvo daugiau negu trigubai išplėsta TV programų „TVP Wilno“, „TVP Polonia“, „TVP Info“, „TVP Historia 2“, „TVP World“ ir „Belsat TV“ retransliavimo per nemokamos eterinės televizijos tinklus aprėptis.
       2022-08-05 15:03:05

Nuotoliu dirbančių darbuotojų algos per pusmetį išaugo du kartus

Darbuotojų paklausa vis dar viršija pasiūlą, tad įmonės dažniau ieško talentų už savo šalių ribų. Duomenys rodo, kad per 2022 m. pirmą pusmetį nuotoliu samdomų darbuotojų skaičius Europoje išaugo 155 proc., o Azijoje, Ramiojo vandenyno šalyse ir Lotynų Amerikoje – dar daugiau.
       2022-08-05 14:55:35

Ekspertas pataria: kaip atpažinti, kad jūsų kompiuteris užkrėstas?

Kompiuteriuose kaupiame ne tik svarbią informaciją, bet ir asmeninius duomenis, kuriems gali kilti grėsmė, susidūrus su virusu. Merilendo universiteto duomenimis, kas 39 sekundes internete įvykdoma nauja kibernetinė ataka.
       2022-08-04 20:48:39

Vairuodamas apgadinote ne automobilį, o kitą objektą? Kaip reikėtų elgtis?

Vasarą daugybei žmonių traukiant atostogauti, užsikemša keliai ir stovėjimo aikštelės kurortuose, o taip didėja ir eismo įvykių tikimybė.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.