Naujienos

Apgavysčių tendencijos: kaip apsisaugoti nuo šiuolaikinių sukčių

2022-04-29 14:58:45

Norinčių pasipelnyti kito žmogaus sąskaita internete netrūksta – sukčiai nuolat tobulina būdus, kaip išvilioti asmeninę informaciją, banko kortelių duomenis.

Į kantriai ir profesionaliai spendžiamus nusikaltėlių spąstus patenka ne vien naivuoliai ar tie, kuriems trūksta techninio raštingumo. Antonas Živuško, „Western Union“ skaitmeninių perlaidų rizikos valdymo skyriaus komandos vadovas, pataria, kaip atpažinti sukčių pinkles ir ką daryti tapus jų taikiniu.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro duomenimis, per 2021 metus Lietuvoje visų rūšių sukčiavimų užregistruota 22,8 proc. daugiau negu 2020 metais. Į kantriai ir profesionaliai spendžiamus el. nusikaltėlių spąstus patenka ne vien naivuoliai ar tie, kuriems trūksta techninio raštingumo.

A. Živuško komandos darbas – stebėti tūkstančius piniginių transakcijų, kasdien atliekamų „Western Union“ platformoje, ir įvertinti visus galimus rizikos faktorius, tarp jų – atpažinti, kada perlaida keliauja į sukčių rankas. Jis pasakoja, kad apgavikai pastaraisiais metais pakeitė veiklos profilį: anksčiau aukų jie ieškodavo siųsdami tą patį laišką tūkstančiams žmonių ir toliau bendraudami su tais, kas užkibdavo ant kabliuko ir atsiųsdavo atsakymą. Dabar nusikaltėliai dažniau renkasi vieną žmogų, sužino apie jį visą prieinamą informaciją ir iš jo mėgina atimti viską – išgauti kortelių duomenis ir prisijungimus, išvilioti pinigus.

Specialistas pataria, kokie žingsniai padeda apsaugoti save ir savo duomenis.

Susisiekite tiesiogiai. Sukčiai geba sukurti beveik identiškai atrodančius bankų puslapius, todėl, sulaukę el. laiško su nuoroda, nepatingėkite ranka naršyklėje suvesto tinklalapio adresą. Pasak A. Živuško, apsisaugoti nuo pinklių galima tik kaskart įdėmiai įvertinant, kokią informaciją apie save prašo pateikti įvairūs tinklalapiai, ypač – kai jos reikalaujama daugiau negu įprasta.

Specialistas pasakoja, kad šiuolaikiniai sukčiai itin gerai išnaudoja pažinčių platformas: susikūrę netikras paskyras jie bando išvilioti konfidencialią informaciją. Pavyzdžiui, užmezga internetu pažintį, o pajutę, kad pasirinktą auką jau galima kviesti į pasimatymą, pasiūlo susitikti konkrečioje, iš anksto numatytoje vietoje – restorane ar bare, kurio tikroviškai atrodančiame tinklalapyje būtina atlikti rezervaciją ir už ją susimokėti. Taip apgautas asmuo pats nesuvokdamas atiduoda savo duomenis, kurie ir buvo tikrasis nusikaltėlių taikinys.

„Atlikite namų darbus: paieškokite informacijos ir įsitikinkite, kad jūsų duomenų prašanti parduotuvė ar restoranas tikrai egzistuoja, perskaitykite kitų klientų paliktus atsiliepimus, išsiaiškinkite, koks tikslus tos bendrovės adresas, paieškokite nuotraukų kituose tinklalapiuose“, – vardija pašnekovas.

Nesiųskite asmeninės informacijos. Niekas negali prašyti jūsų prisijungimo prie banko duomenų telefonu ar el. laiškais. Jeigu sulaukėte tokio skambučio, žinutės ar laiško, žinokite, kad jūsų duomenys jau yra nusikaltėlių rankose.

Specialisto nuomone, sunkiausios situacijos būna tokios, kai sukčiai, išsirinkę auką, nepalieka jos ramybėje. Jie skiria laiko savo aukai pažinti ir su ja susidraugauja – investuoja į emocijas, o sukurtą ryšį panaudoja prašydami pervesti pinigų. Dažniausiai jie manipuliuoja žmogiškosiomis silpnybėmis: vienišumu, godumu ir gėda.

„Jeigu atliekamas bent vienas pervedimas, sukčiai gauna signalą, kad žmogus turi pinigų ir yra suinteresuotas tęsti „pažintį“, todėl galima tikėtis tik dar daugiau bandymų išvilioti pinigus. Ant sukčių kabliuko papuolę asmenys reketuojami iš lėto – iš pradžių prašoma 100 Eur, tada dar 50 Eur, tada jau 200 eurų. Staiga žmonės apsižiūri, kad atsisveikino su keliolika tūkstančių. Galima sakyti, kad tais atvejais, kai netekęs 40 eurų žmogus supranta, kad padarė klaidą, jis dar lengvai atsipirko“, – sako tarptautinių ir tarpvaliutinių pinigų perlaidų bei mokėjimų bendrovės „Western Union“ komandos Lietuvoje vadovas.

Nesidalinkite duomenimis. Niekada nesiųskite savo banko kortelių nuotraukų, ypač jeigu prašoma nufotografuoti kortelę iš abiejų pusių. Gavus tokius duomenis kaip banko kortelės savininko vardas, pavardė, kortelės numeris ir CVV kodas (skaičių kombinacija kitoje kortelės pusėje), galima atsiskaityti bet kurioje el. parduotuvėje arba, atlikus perlaidą, išsigryninti pinigus. Nusikaltėliai nėra labai išrankūs – jie gali pasinaudoti tiek debeto, tiek kredito kortelėmis, o iš pastarųjų įmanoma paimti ir tai, ko neturite – sukčiai gali išsigryninti pinigų į skolą, išnaudodami visą kredito limitą.

Stebėdamos nusikaltėlių veiklą, finansines paslaugas teikiančios įmonės kuria vis naujus įrankius, leidžiančius užtikrinti klientų duomenų apsaugą. Pavyzdžiui, bankai yra įdiegę dvigubo patikrinimo sistemas (Smart ID), tačiau nusikaltėliai sugalvoja, kaip jas apeiti. Anot A. Živuško, dažnai pasitaikantis scenarijus – balsas ragelyje jus informuoja, kad buvo pavogti jūsų banko duomenys ir norint užblokuoti kortelę būtina suvesti savo Smart ID duomenis.

„Pavyzdžiui, mes, norėdami užkirsti kelią nusikaltėliams, analizuojame visas „Western Union“ sistemoje atliekamas perlaidas, vertiname, ar gali būti, kad klientas tikrai pageidauja visas savo santaupas perversti adresatui, kuriam anksčiau pinigų niekada nevedė, ar tai visgi jo vardą ir duomenis nelegaliai naudojantys nusikaltėliai. Vis dėlto saugoti savo duomenis privalo ir patys žmonės – jeigu asmuo neįdės pastangų, gali nutikti taip, kad vieną rytą atsibudęs jis ras tuščią banko sąskaitą“, – perspėja A. Živuško.

Nesiderėkite. Vienas populiarėjantis apgavysčių būdas – šantažas po intymaus pobūdžio pasimatymų internete. Kompromituojančių nuotraukų gavę nusikaltėliai pradeda grasinti, kad pasidalins jomis su visais aukos pažįstamais, jeigu nesulauks pinigų. „Reikia suprasti, kad vieną kartą pervedus pinigų sukčiai sugrįš su dar didesniais reikalavimais. Nemačiau nei vieno atvejo, kai pakako tik vieno pervedimo. Galiausiai žmogui pinigai išsenka, o nuotraukas sukčiai vis tiek paviešina. Jiems nerūpi jūsų reputacija“, – kalba ekspertas. Šioje situacijoje jis pataria visiškai nereaguoti, nes atrašydami tik suteikiate nusikaltėliams informacijos, kaip geriausia jumis manipuliuoti.

„Deja, pasirinkimai šiuo atveju būna labai grėsmingi: arba kurį (arba tam tikrą) laiką išgyvensite didelę gėdą, arba išgyvensite didelę gėdą jau netekę santaupų ar netgi patekę į gilią finansinę duobę. Todėl geriausia – nieko nedaryti“, – pataria A. Živuško.

Jeigu įkliuvote į apgavikų pinkles ir dabar jie reikalauja pinigų, nesileiskite į kalbas ir neatrašykite. Sukčiai taip pat vertina savo laiką ir jo nešvaisto, jeigu nesulaukia jūsų dėmesio.

Reaguokite greitai. Jeigu sukčiams pinigus pervedėte patys, teisėsaugos pareigūnai nelabai galės padėti. Tačiau nereikia nuleisti rankų – būtina reaguoti kuo greičiau: skambinkite policijai, kreipkitės į savo ir, svarbiausia, gavėjo banką ar platformą, kuria naudojantis buvo perversti pinigai, su prašymu sustabdyti pinigų išėmimą.

„Kuo greičiau sureaguosite, tuo didesnė tikimybė, kad apgavikams nepavyks pasiimti pervestų pinigų. „Western Union“ perlaidas galima pasiekti per kelias minutes, tačiau sukčiai taip pat yra žmonės: gal jie tuo metu gėrė kavą ar įstrigo transporto spūstyje. Todėl kreipkitės kuo skubiau, kad galėtume stabdyti pervedimo procesą“, – pataria A. Živuško.

Svarbiausia, pasak pašnekovo, nesigėdyti ir nebijoti prisipažinti, kad jus apgavo. „Būtina keisti nuomonę, kad į apgavikų pinkles įsivelia tik naivuoliai. Su šiuolaikinėmis technologijomis ir nusikaltėlių turimais resursais apgauti galima kiekvieną. Svarbiausia, kad žmogus greitai reaguotų ir kreiptųsi pagalbos. Kiekviena minutė čia svarbi“, – pabrėžia A. Živuško.

Palydovinių antenų ir imtuvų montavimas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2025-07-03 09:10:53

8 už: kodėl užsakovai statyboms vis dažniau renkasi generalinės rangos paslaugą

Šiandieninėje statybų rinkoje matome aiškų poslinkį: vis daugiau užsakovų projektus įgyvendina pasitelkdami generalinę statybos rangą.
       2025-06-24 19:16:19

Sezonui ruošiasi ir sukčiai: 5 dažniausiai pasitaikantys turistų spąstai

Vasaros metu daugiau keliaujame, tačiau atostogų sezonui ruošiasi ne tik poilsiautojai, bet ir sukčiai. Į ką verta atkreipti dėmesį, kad kelionės neapkartintų finansiniai nuostoliai, pasakoja „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
       2025-06-20 09:52:52

Įsigijus naują būstą, atkreipkite dėmesį ir į sprendimus susijusius su elektra

Planuojant įsigyti nuosavą būstą, visuomet atidžiai įvertinama jo vieta: atstumas iki darbo, vaikų darželių ar mokyklų, pati rajono infrastruktūra. Vis dėlto ne mažiau svarbu ir daugybė praktinių dalykų.
       2025-06-13 13:41:27

Nafta brangsta: Izraelio – Irano konflikto kainą mokės visas pasaulis

Izraelis, surengė keliasdešimt oro smūgių ataką prieš Iraną, kuri gali įstumti Artimuosius Rytus į naują karą. Plataus masto atakos taikiniais tapo Irano branduolinė programa, kariniai objektai, buvo nužudyti keli aukščiausio rango vado pareigas ėję Irano karininkai.
       2025-06-07 10:08:51

Prieš protestą – aiški protesto organizatorių pozicija dėl NT mokesčio

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga, reaguodama į Premjero Gintauto Palucko pasisakymus dėl pirmojo būsto neapmokestinimo, šį žingsnį vertina kaip sveikintiną reakciją į visuomenės lūkesčius.
       2025-06-06 10:36:55

Telefonuose – visas gyvenimas: kaip juos apsaugoti keliaujant užsienyje?

Prasidėjusi vasara žymi atostogų kelionių pradžią, kuomet nemaža gyventojų dalis planuoja vykti ilsėtis ar pramogauti į užsienio šalis. Keliautojai vis dažniau daugelį kelionės dokumentų bei kitų svarbių asmeninių duomenų saugo savo išmaniuosiuose telefonuose ar kituose įrenginiuose.
       2025-06-04 16:28:14

Lietuvos pajūryje nebeliko 3G ryšio

Vasaros sezoną pradedančiame Lietuvos pajūryje galutinai išjungta senoji 3G ryšio technologija. Daugiau kaip 20 metų šalyje naudota technologija nuo birželio 3 dienos nebeveikia visoje Klaipėdos apskrityje – Klaipėdos mieste ir rajone, Palangoje, Neringoje, Kretingos, Skuodo ir Šilutės rajonų savivaldybėse.
       2025-05-30 13:32:42

Telefonas – jūsų vaiko saugumo įrankis: ar naudojate šias funkcijas?

Pirmasis telefonas – svarbus žingsnis vaiko gyvenime, tačiau sunkus sprendimas tėvams: kaip užtikrinti, kad įrenginys būtų ne tik patrauklus, bet ir iš tiesų naudingas?
       2025-05-23 12:31:31

Miegas ir nutukimas: glaudus ryšys, apie kurį verta žinoti

Vis daugiau tyrimų rodo, kad miegas ir kūno svoris – glaudžiai susiję. Miego trukmė ir kokybė turi reikšmingą poveikį vaikų sveikatai, ypač nutukimo rizikai. Nutukimas yra būklė, kuri turi įtakos daugeliui organizmo sistemų: širdies ir kraujagyslių bei nervų sistemai, sąnariams ir raumenims.
       2025-05-21 19:32:34

Ryto kava – malonumas ar stresas širdžiai?

Daugeliui mūsų rytas be kavos – ne rytas. Tačiau ar kofeinas visada saugus širdžiai? Kada jis gali būti naudingas, o kada – žalingas? Specialistai pabrėžia: viskas priklauso nuo to, kiek kavos geriame, kaip ją ruošiame ir kaip mūsų organizmas į ją reaguoja.
       2025-05-21 19:26:07

3000 eurų už kompiuterį – ir vis tiek lėtas? IT ekspertas paaiškina klaidas

Ar gali jūsų 3000 eurų vertės garsaus prekės ženklo kompiuteris dirbti lėčiau nei kolegos įrenginys, kainavęs 800 eurų? Deja, bet gali. Ir dėl to kalta ne technologinė įranga, o mūsų blogi įpročiai.
       2025-05-17 12:34:20

Išmanusis televizorius ar televizorius su dirbtiniu intelektu

Televizorių technologijos nuolat tobulėja ir namų pramogos tampa vis labiau personalizuotos. Jau nesame tik pasyvūs žiūrovai – naujosios technologijos siūlo individualizuotą turinį, pritaiko vaizdo ir garso kokybę, leidžia bendrauti pasitelkiant išmaniuosius asistentus.
       2025-05-17 12:26:49

Netrukus Lietuvoje bus visiškai išjungtas 3G ryšys

„Bitė“ birželį pradės senosios 3G ryšio technologijos išjungimą. Iki šių metų pabaigos Lietuvoje bus visiškai išjungtas šis senosios technologijos ryšys. Beveik 20 metų naudotą mobiliojo ryšio technologiją keičia naujesnės kartos 4G ir 5G ryšys.
       2025-05-10 16:24:20

Dirbtinis intelektas kyla – o kur mūsų inžinierių karta?

Skaitmenizacija, automatizacija, robotika ir dirbtinis intelektas iš esmės keičia pramonės veidą, o kartu – ir inžinieriaus vaidmenį joje. Jei anksčiau pramonės įmonei pakakdavo šaltkalvio mechaniko ir elektriko, tai dabartiniai reikalavimai inžinieriui – kur kas didesni.
       2025-05-09 11:04:58

Moderni, šiuolaikinė gamyba neįmanoma be inžinerijos

Skaitmenizacija, automatizacija, robotika ir dirbtinis intelektas iš esmės keičia pramonės veidą, o kartu – ir inžinieriaus vaidmenį joje. Jei anksčiau pramonės įmonei pakakdavo šaltkalvio mechaniko ir elektriko, tai dabartiniai reikalavimai inžinieriui – kur kas didesni.
       2025-05-07 18:39:16

Atskleidė, koks darbas būtų Z kartos košmaras

Privalomas darbas biure nuo 8 iki 17 val., viršvalandžiai, rutininės užduotys, nuolatinė kontrolė ir neaiški darbo prasmė. Šias sąlygas siūlantys darbdaviai gali neabejoti – didžioji dalis Z kartos atstovų nuo tokio darbo bėgs neatsisukdami.
       2025-04-30 15:18:43

Paauglį užklupo aistra: kaip degti, bet nesudegti?

Brendimui įsibėgėjus paauglio gyvenime aistra užgriežia pirmuoju smuiku. Čia kyla dilema – laisvai mėgautis tuo, kas duota gamtos, ar lėtinti greitį, kad staigus gyvenimo posūkis neišmestų į šalikelę?
       2025-04-25 18:45:47

Ką apie pinigus byloja liaudies išmintis ir ką sako ekspertai?

Apie pinigus egzistuoja daugybė patarlių ir posakių, kurie yra įsitvirtinę giliai mūsų sąmonėje. Turbūt kiekvienas yra girdėjęs posakius „laikas – pinigai“, „šykštus moka du kartus“ ir daugelį kitų.
       2025-04-25 18:38:09

Besaikės saulės vonios – kelias į melanomą: deginimąsi reikėtų pamiršti

Nors melanoma tarp vyrų yra trečias pagal paplitimą vėžys, o tarp moterų – antras, į saulės spindulius neretai numojame ranka. Dažnas ne tik neskuba teptis apsauginėmis priemonėmis, bet ir ilgiausiai deginasi, tepasi įdegį stiprinančiais aliejais.
       2025-04-25 18:33:42

Įspėjo naudojančius „Skype“ – turite mažai laiko pereiti prie kitos programėlės

Gegužės 5 d. viena pirmųjų vaizdo skambučių ir susirašinėjimo programėlių – „Skype“ bus išjungta visiems laikams. „Microsoft“ oficialiai nutraukia programos veikimą ir ragina žmones pereiti prie kitų nemokamų sprendimų.
       2025-04-23 12:13:43

Lošimų reklamai – stop ženklas: kas pasikeis ir kodėl tai svarbu?

Praeitų metų pabaigoje Seimas žengė ryžtingą žingsnį – pritarė reikšmingiems Azartinių lošimų įstatymo pakeitimams, kurie jau nuo 2025 m. liepos 1 d. iš esmės pakeis lošimų reklamos taisykles Lietuvoje.
       2025-04-18 15:02:51

Ar darbdavys turi teisę naudoti darbuotojo atvaizdą reklamuojant paslaugas?

Šių dienų socialinių tinklų tendencijos - verslininkai vis dažniau į parduodamų prekių ir paslaugų reklamas įtraukia savo darbuotojus. Šios tendencijos šalutinis efektas – nutraukus darbo sutartį, darbuotojai įprastai nenori, kad jis pats ir jo atvaizdas būtų siejamas su konkrečia įmone ir jos produktais.
       2025-04-18 14:55:19

Būsto kainos ir vėl gali kilti: ką daryti laukiantiems dar mažesnių palūkanų?

Europos Centrinis Bankas šiais metais jau ne kartą mažino bazinę palūkanų normą, o naujausių žinių dėl pokyčių turėtume sulaukti jau balandžio 17 dieną. Planuojančius būsto paskolą tai skatina viltis, kad ši data reikš dar vieną palūkanų normos sumažėjimą.
       2025-04-18 14:44:54

Kodėl kartojame tėvų klaidas, nors pažadame sau būti kitokie?

Ar pagaunate save sakant ar darant tai, ką sakydavo ar darydavo jūsų tėvai – nors sau kartojote, kad elgsitės kitaip? Pavyzdžiui, kitaip bendrausite su partneriu (-e) ir auginsite vaikus, niekada jų nekontroliuosite, visada mylėsite?
       2025-04-18 14:32:28

Odai, širdžiai ir energijai palankiausi vaisiai: kuriuos rinktis ir kodėl?

Daliai žmonių vaisiai ir uogos – ne tik gaivus užkandis ar desertas, bet ir svarbi kasdienio maisto dalis: nuo rytinių glotnučių, spalvingų salotų ar ingredientų pagrindiniuose patiekaluose.
       2025-04-18 14:26:04

Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele

Atėjus pavasariui vis dažniau planuojame išvykas svetur. „Luminor“ banko kasdienės bankininkystės vadovė Aušrinė Mincienė primena – keliaujant į ne euro zonos šalis atsiskaitymo banko kortele metu verta pasirinkti vietinę valiutą.
       2025-04-18 14:21:38

Apie perdegimo prevenciją: poilsis turi būti tikras, o ne apsimestinis

Ar jums pažįstama situacija, kai prabudę ryte jaučiatės nepailsėję, atostogaudami vis dirsčiojate į mobilųjį telefoną, o jaukiausių metų švenčių šurmulys virsta nerimu?
       2025-04-16 11:26:03

Kraustotės į naują būstą? Kokių su elektra susijusių klausimų reikėtų nepamiršti

Naujo būsto pirkimas – jaudinanti ir džiugi patirtis, tačiau už jos slypi ir daugybė praktinių klausimų, į kuriuos reikia atsakyti, kad gyvenimas būtų kuo patogesnis. Vienas tokių – elektros tiekimas ir energijos valdymo sprendimai.
       2025-04-16 11:23:16

Ar žinote, kur kreiptis nemokamos pagalbos susirgus per šventes?

Šeimos medicinos įstaigos jose prirašytiems gyventojams turi užtikrinti, kad šeimos gydytojo komandos paslaugas jie galėtų gauti 12 valandų per dieną, 5 darbo dienas per savaitę.
       2025-04-12 10:10:31

Auksiniai antrankiai. Ar ne per daug aukojame dėl pinigų?

Šiandien profesinėje aplinkoje vis dažniau girdima metafora „auksiniai antrankiai“. Kai kurie darbdaviai, dažniausiai startuoliai, stengiasi paskatinti nuomonę, kad darbuotojai, norintys pakeisti darbo vietą ar netgi karjeros kryptį, rizikuoja prarasti per daug, ir todėl šie geriau renkasi likti.
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5  6  7  8  9
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.