Naujienos

7 skirtingi meilės veidai knygų puslapiuose

2022-08-09 11:47:12

Vasara – ko gero pats romantiškiausias metų laikas, kai gimsta nauji romanai, jaunieji sumaino žiedus, o pajūrį užplūsta besiglėbesčiuojantys ir saulėlydžius stebintys įsimylėjėliai.

Vis dėl to – meilė meilei nelygi. Pasak graikų filosofijos, egzistuoja 7 pagrindinės meilės rūšys – visos jos aktualios, sutinkamos kasdieniame gyvenime, o ypač – knygų puslapiuose. Interneto knygynas „Patogu pirkti“ pristato knygas, kuriose meilė vaizduojama visomis savo formomis.

Eros

Tai – jausminga meilė. Visų pirma tai absoliutus atsidavimas, o tik po to – fizinis potraukis. Eros – tai aistra, geismas ir geidulinga meilė, dažnai idiliškai vaizduojama televizijos ekranuose. Tad nenuostabu, kad ši meilės rūšis buvo pavadinta graikų meilės ir vaisingumo dievo vardu.

Senovės Graikijoje ši aistringa fizinė meilė buvo laikoma pavojinga, valdoma impulsų, dėl to dažnai lengvai prarandama ir trumpalaikė. Vis dėl to, pagal eros meilės filosofiją, be didelio dėmesio intymumui šioje meilėje yra ir jausmai, glaudus tarpusavio ryšys ir stiprus emocinis palaikymas.

Literatūros, pasakojančios apie geidulingą aistrą – išties nemažai. Tikrą revoliuciją romanų industrijoje užkūrė E.L. James knyga „Penkiasdešimt pilkų atspalvių“. Šis erotinis romanas ne tik pakurstė daugelio skaitytojų aistras ir fantazijas, bet ir tapo fenomenaliu romanu, padėjusiu išaugti sekso žaisliukų pardavimams. Nors eros meilė, aprašyta šioje trilogijoje virto brandžia meile, istorija tebesitęsia naujausiame autorės tęsinyje „Laisvas“, kurioje skaitytojai kviečiami leistis į intriguojančią ir siurprizų kupiną Kristijano Grėjaus ir Anastazijos Stil vestuvių ceremoniją.

Philia

Tai draugiška meilė, kai tarp žmonių užsimezga sielos ryšys. Ji padrąsinanti, maloni ir prasminga, tikra draugystė, gimusi iš geros valios, žmonėms nuoširdžiai besirūpinant vienas kitu. Philia meilė – dažniausiai Biblijoje minima meilės rūšis, apimanti meilę bendraminčiams, pagarbą, lygiavertiškumą.

Tokią meilę aptiksite muzikantės Patti Smith knygoje „Tiesiog vaikai“. Amerikiečių roko ir meno legenda pasakoja apie nelengvą kelią į sceną, pinigų trūkumą ir septinto dešimtmečio Niujorką, tačiau taip pat ir apie savo draugystę su fotografu Robertu Mapplethorp‘u. Netikėtas judviejų susitikimas tapo tvirta palaikančia draugyste ir viso gyvenimo įkvėpimu, atvedusiu abu į šlovę.

Philia meilės tema nagrinėjama ir Elena Ferrantes serijos „Neaopolietiška saga“ pirmojoje knygoje „Nuostabioji draugė“. Labai skirtingos mergaitės, augdamos skurdžiame Neapolio kvartale kartu kovoja, bandydamos išbristi iš skurdo, pelnyti pagarbą ir įtvirtinti savo statusą visuomenėje. Rašytoja nagrinėja moteriško tarpusavio ryšio svarbą ir stiprybę, įvilkdama jį į karščiu alsuojančią Neapolietišką aplinką.

Agape

Agape reiškia nesavanaudišką meilę, kuri gali būti jaučiama tiek žmonėms, tiek gamtai ar dievybėms. Ji empatiška, siejama su altruizmu, čia akcentuojamas rūpestis kitais, nesiekiant naudos sau. Krikščionybėje ji laikoma aukščiausia meilės forma, kuri kyla nuolankai tarnaujat kitiems. Geriausias būdas apibūdinti agape meilę – tai labdara, atsidavimas, kuriame nėra daug romantikos ar emocijų – tai meilė, parodoma per veiksmą.

Elegantiškai, šmaikščiai ir itin dvasingai agape meilę vaizduoja aktorius, atlikėjas ir rašytojas Juozas Gaižauskas savo knygoje „Tigras, glostantis pėdas“. Čia aprašomas ne tik daug jėgų ir valios pareikalavęs žygis piligrimų keliu, kuriame dieviškumo apraiškos pasirodo pačiais netikėčiausiais būdais, bet ir altruistiška kelionė į Etiopijos dykumą, kurios tikslas – Kelyje sutikto nepažįstamojo tėvui pranešti apie sūnaus žūtį. Pats nesuprasdamas savo veiksmų, knygos veikėjas leidžiasi į pavojingą kelionę į nežinią, o jo žingsnius lydi apsauganti dieviškoji šviesa.

Ludus

Ši meilė – žaisminga, jai būdingas flirtas, dažnai tokia meilė būna neįpareigojanti. Tai įsimylėjimo fazė, pasirodanti draugystės pradžioje, kai, kaskart patinkančiam žmogui nusišypsojus, pilvą aplanko drugelių plazdėjimas. Šioje meilės rūšyje susipina lengvumas, vilionės, flirtuojantis erzinimas, joje svarbus žaidimo elementas.

Italų rašytojas Federico Moccia romane „Trys metrai virš dangaus“ pasakoja būtent apie tokią meilę. Meilę, kuri yra netikėta, beprotiška ir nuspalvinanti gyvenimą ryškiomis spalvomis. Šiame romane pasakojama dviejų jaunuolių – beviltiškos romantikės septyniolikmetės Babi ir devyniolikmečio chuligano, motociklininkų gaujos nario Stefano meilės istorija. Beje, šis romanas tapo pasaulinės įsimylėjėlių tradicijos pradininku, mat 1992 m. išleistoje knygoje autorius aprašė, kaip pagrindiniai herojai, prisiekdami amžiną meilę vienas kitam kabina spyną ant tilto. Taip gimė iki šių dienų populiarus romantiškas ritualas.

Pragma

Pragma – tai meilė, kuri auga metai iš metų, yra stabili ir praktiška. Šioje meilėje, priešingai nei erose, nėra tiek aistros, geismo ir gundančių siurprizų, čia vieta užleidžiama ilgaamžiškumui ir pastovumui, kai ilgalaikiai partneriai investuoja daug laiko į bendrų tikslų kūrimą ir santykių palaikymą. Taip pat šiai meilei yra būdinga patogumo nuostata: pavyzdžiui, renkantis partnerę vyras atsižvelgia, ar moteris būtų gera šeimininkė virtuvėje, o moteris – ar vyras garantuotų saugumą ir sugebėtų parnešti pinigų namo šeimai.

Dažnai pragma meilė aptinkama istoriniuose meilės romanuose. Vienas tokių – bestselerio „Erškėčių paukščiai“ autorės Colleen Mccullough romanas „Prisilietimas“. Knygoje vaizduojama Elizabetė Dramond turi paklusti likimui ir iš nedidelio Škotijos miestelio keliauti į Australiją, kur turės ištekėti už savo giminaičio Alesandro Kinroso. Rankos prašymas skamba kaip įsakymas, tad nepažinodama svetimo krašto, jo papročių ir būsimo vyro, Elizabetė neria į naujo gyvenimo netikėtumus. Sutuoktinis ją apipila turtais, išmokslina ir parengia santuokai, o jaunosios škotės gyvenimas pasikeičia neatpažįstamai.

Storge

Ši meilės rūšis simbolizuoja besąlygiškumą. Tai stiprus meilės ryšys, koks dažniausiai jaučiamas šeimoje, tarp brolių ir seserų, tėvų ir vaikų. Storge meilė panaši į philia, tačiau tai gali būti ir vienpusis jausmas: motina myli savo vaikus, kad ir kaip šie elgtųsi. Ši meilė priima trūkumus ir ydas, moko atleisti ir priimti, leidžia jaustis saugiai ir patogiai.

Besąlygiška seseriška meilė aptinkama rašytojos Alice Hoffman romane „Praktinė magija“, kuriame susipina burtai, meilė ir seseriški ryšiai. Kai sesutės Selė ir Džiliana lieka našlaitėmis, jos persikrausto į tetų Ovens namus. Šios šeimos moterys nuo seno garsėjo savo ypatingomis galiomis, tad mergaitės mokykloje nepritampa, yra vadinamos raganomis ir labiausiai trokšta pasislėpti nuo šeimos „dovanos“ ir įsilieti į normalią visuomenę. Šeimos drama vaizduoja sesių gyvenimą bėgant metams, o žymus romanas buvo ekranizuotas ir virto filmu, kurio pagrindines personažes įkūnijo aktorės Sandra Bullock ir Nicole Kidman.

Philautia

Nors meilė įprastai yra suprantama kaip potyris tarp dviejų ar daugiau žmonių, tačiau, pasak senovės graikų, paskutinė ir svarbiausia meilės forma yra meilė sau. Philautia meilė reprezentuoja besąlygišką savęs priėmimą ir vertinimą, suvokiant, jog norint būti laimingam gyvenime – svarbiausia mylėti save. Nors daugelis meilę sau gali sieti su egoistiškumu, vis dėlto, philautia meilė visai ne tokia – tai laikoma sveikiausia ir reikalingiausia meile, nuo kurios viskas prasideda, nes norint rūpintis ir mylėti kitą, pirmiausia reikia pasirūpinti pačiu savimi.

Jau keletą metų meilė sau yra viena paklausiausių temų asmeninio tobulėjimo kelyje. Visuomenė pradeda suvokti to svarbą ir atskirti tai nuo savanaudiškumo – atsirado daugybė mokymų, praktikų bei knygų šia tema. Viena tokių – buvusio JAV armijos pėstininko, verslininko ir žinomo autoriaus knyga Kamal Ravikant „Mylėk save taip, tarsi nuo to priklausytų tavo gyvybė“ padės atrasti mygtuką, kurį nuspaudus, pasidaro lengviau gyventi, atsikračius neramių minčių ir pamilus savo esybę. Autorius moko, jog nereikia būti tobulu, norint mylėti save, tai yra treniruočių ir valios pagalba išugdomas įprotis, kuris padeda būti laimingiems.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-09-23 19:28:28

Žaliosios energetikos lygtis arba kaip sumažinti elektros kainas

Šių metų rugpjūčio 17 d. nuo kelių šimtų eurų iki maksimalios ribos – 4 tūkst. Eur už megavatvalandę (MWh) – per naktį šoktelėjusi elektros kaina vos nesukėlė infarkto pramonininkams ir energetikos ministrui Dainiui Kreiviui.
       2022-09-23 17:33:08

Automobilio variklio priežiūros ABC: kada ir kodėl verta plauti variklį?

Rūpintis automobilio išorės ir salono švara yra įprasta, tačiau švaros paslaugų ekspertai primena ir po kapotu besislepiančio variklio priežiūros svarbą – neplaunant jo didėja rizika laiku nepastebėti rimtų gedimų ir užbėgti jiems už akių, susidurti su aušinimo problemomis ir į saloną sklindančiais nemaloniais kvapais.
       2022-09-23 17:00:56

5 ekspertės patarimai naujakuriams: ką žinoti apie būsto planą ir perskaityti?

Šalies ekonomistai prognozuoja, kad situacija Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkoje netrukus stabilizuosis – kainos turėtų išsilyginti, o naujų butų pasiūla pradėti augti.
       2022-09-23 16:45:32

Veterinarijos ekspertė: fejerverkai kelia stresą ir pavojų gyvūnų sveikatai

Savaitgalį Vilniuje vyksiantis tarptautinis fejerverkų festivalis gali tapti tikru išbandymu arčiau renginio vietos būsiantiems augintiniams. Veterinarijos specialistė Justina Maniušienė sako, kad šunų ir kačių klausa yra daug jautresnė nei žmogaus.
       2022-09-23 16:35:46

Parama elektros energijos kaupikliams rezervuota per vieną dieną

Gyventojai, turintys ar suplanavę įsirengti saulės elektrines, paraiškas kompensacijoms už elektros energijos kaupimo įrenginių įsirengimą visai skirtai sumai – 1 mln. eurui pateikė per vieną dieną.
       2022-09-22 17:52:36

Pritarta: numatoma nulinį PVM tarifą šildymui taikyti dar du sezonus

Seimas po svarstymo pritarė Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma laikinai, du artimiausius šildymo sezonus, kompensuoti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą gyventojams centralizuotai teikiamai šilumai, padengiant tiekėjams skirtumą iš valstybės biudžeto.
       2022-09-22 17:52:36

Saulės elektrinių savininkams galimybė įsigyti elektros energijos kaupiklius

Nuo šiandien gyventojai, turintys ar suplanavę įsirengti saulės elektrines, galės teikti paraiškas kompensacijoms už elektros energijos kaupimo įrenginių įsirengimą. Tokia parama suplanuota pirmą kartą, o 2022 m. šiai priemonei skirta 1 mln. eurų iš Klimato kaitos programos lėšų.
       2022-09-22 17:39:03

ESO: 6 patarimai, kaip taupyti elektrą tamsiojo sezono metu

Artėjant tamsiajam metų sezonui ir vėstant orams, vidutinio namų ūkio elektros energijos suvartojimas Lietuvoje gali padidėti 15 proc., skaičiuoja bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
       2022-09-21 12:01:15

„Orion Leasing" statys saulės elektrines – verslas išsimokės pirkdamas elektrą

Bendrovė „Orion Leasing“ imasi naujo veiklos modelio rinkoje – įmonėms statys saulės elektrines, už kurias šios galės išsimokėti už fiksuotą kainą pirkdamos pagamintą energiją. Elektros kaina su visomis dedamosiomis sieks apie 16 ct/kWh, tai – kelis kartus mažiau nei šiuo metu rinkoje.
       2022-09-21 12:01:15

LNDT meno vadovas O. Koršunovas apie 83 sezoną

Daug kam atrodo, kad teatras yra iliuzijos menas. Iš tiesų visais laikais teatras siekia tikrumo ir realybės, bet ne tos buitinės, matomos akimis, o vidinės, skverbiasi į žiūrovų sąmonės gelmes, kur ir glūdi tikroji realybė. Teatras vyksta ne scenoje, o žiūrovų galvose.
       2022-09-21 11:52:30

Brangstanti elektra 64 proc. gyventojų privertė keisti jos vartojimo įpročius

Išaugusios elektros kainos paskatino Lietuvos gyventojus mažinti elektros vartojimą – jau pradėję taupyti elektrą teigia 6 iš 10-ties žmonių (64 proc.), rodo reprezentatyvi bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa.
       2022-09-21 11:48:57

Saugus sportas nėštumo metu: ką derėtų žinoti

Judėjimas – tai sveikata, todėl niekas nepaneigs, jog sportuoti reikėtų visais gyvenimo etapais. Ir visiškai nesvarbu, jog iki šiol nesimankštinote, gyjate po traumos ar laukiatės vaikelio. Netinkamo laiko sportuoti tiesiog nėra!
       2022-09-21 11:44:20

Į rinką žengia naujieji socialiniai tinklai: kuo jie ypatingi

Socialiniai tinklai tapo neatsiejama gyvenimo dalimi – juose ne tik bendraujame, bet ir sužinome naujienas bei dalinamės gražiausiomis akimirkomis.
       2022-09-20 15:50:18

Darbuotojų atrankos – ko neklausti ir kokią taisyklę prisiminti?

Neperžengti privatumo – pagrindinė taisyklė, kurios jokių būdu negalima sulaužyti, pradedant darbuotojų atranką. Signalų, įspėjančių apie įmonės neapdairumą šiuo klausimu yra gana daug.
       2022-09-20 15:42:38

Kylančios elektros kainos skatina lietuvius įdarbinti saulę

Vienos didžiausių pastatų priežiūros ir inžinierinių sprendimų įmonių grupių Baltijos šalyse „Civinity“ įmonės „Inservis“ atstovas Andžejus Gabrunas pastebi išaugusį verslų ir fizinių asmenų poreikį įsigyti saulės elektrines.
       2022-09-20 15:39:08

Laikinai uždraustas rusiškų ir baltarusiškų TV programų retransliavimas

Seimas po svarstymo pritarė Visuomenės informavimo įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-1986(2), kuriuo siūloma laikinai uždrausti Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos įsteigtų,
       2022-09-20 15:36:00

Netikėti vynuogių panaudojimo būdai: ypatingi padažai salotoms, salsos

Vynuogės – dažnos užkandžių lentos viešnios, tačiau tai ne vienintelis būdas, kaip jas galima panaudoti virtuvėje. Ar žinojote, kad vynuogės – puikus priedas gaminant įvairiausius padažus, puikiai tiksiančius ne tik į salotas, bet ir prie mėsos.
       2022-09-20 15:31:38

Aistros, džiaugsmo, prabangos, tvarkos spalva – kodėl jomis dažomi automobiliai?

Spalva yra labai svarbus bet kokio gaminio dizaino, logotipo estetikos ar bendro prekių ženklo įvaizdžio dalis. Jau pirmas žvilgsnis į dominantį gaminį sukelia tam tikrą reakciją, net jei vartotojas apie tai nesusimąsto, o tinkamai parinkta ryški spalva leidžia išsiskirti iš panašių produktų gausos.
       2022-09-20 15:23:02

Tyrimas atskleidė, kad raudoni automobiliai į avarijas patenka dažniausiai

Automobilių spalvos dažnai atspindi savininko asmenybę. Konservatyvūs pirkėjai mėgsta monochromatines spalvas, o ekstrovertai nevengia ryškesnių automobilių.
       2022-09-20 09:47:09

Kuo skaitmeninė implantacija pranašesnė už tradicinę

Prarasti dantys jau kelis dešimtmečius atkuriami implantacijos pagalba. Vis dėlto, šios procedūros sėkmė ne vienam kelia abejonę. Remiantis apklausų duomenimis, dažniausiai baiminamasi galimo implanto neprigijimo ir kitų komplikacijų.
       2022-09-20 09:40:47

Ekspertai: skaitmeninės mokymosi priemonės būtinos ir kontaktinio ugdymo metu

Skaitmeninės mokymosi priemonės savo aktualumo nepraranda ir sugrįžus į mokyklos suolą. Įmonės „Ateities pamoka“ atlikta mokytojų apklausa parodė, kad net 98 proc. mokytojų šias priemones aktyviai naudoja ir kontaktinėse pamokose.
       2022-09-20 09:34:12

Dieną be automobilio – 500 nemokamų el. paspirtukų visoje šalyje

Gyventi mieste be nuosavo automobilio – utopija ar jau misija-įmanoma Lietuvoje? Šiemet susimąstyti apie tokį pokytį siekiama priversti net ir užkietėjusius automobilistus, todėl visoje Europoje kasmet žymima Diena be automobilio, mūsų šalyje pasitinkama ne vien gražiomis idėjomis:
       2022-09-19 16:15:25

Kaune oficialiai baigta Dariaus ir Girėno stadiono rekonstrukcija

15 tūkstančių sėdimų vietų, stogas virš tribūnų, du didžiuliai ekranai, automatiškai laistoma ir šildoma žalia veja bei aukščiausios kokybės bėgimo takai. Visa tai – tik dalis nuo pamatų atstatyto naujutėlaičio Dariaus ir Girėno stadiono privalumų.
       2022-09-19 16:09:08

Proveržis: „Volvo Trucks“ pradeda serijinę elektrinių sunkvežimių gamybą

„Volvo Trucks“ tapo pirmąja pasauliniu mastu veikiančia įmone, pradedančia serijinę elektros energija varomų sunkiasvorių (44 t bendrosios junginio masės) sunkvežimių gamybą.
       2022-09-19 16:07:03

Energijos suvartojimą gali padėti mažinti išmaniosios programėlės

Ekonomikos ekspertai visus perspėja, kad dėl sparčiai augančių kainų, šį sezoną teks taupyti. Ugdyti taupymo ir tvarumo įpročius gali padėti išmaniosios programėlės – šie įrankiai telefone leis ne tik paprasčiau stebėti energijos suvartojimą, bet ir užtikrins didesnį efektyvumą.
       2022-09-19 12:30:17

Neramina artėjantis šildymo sezonas? Patalpose atlikite namų darbus

Šaltieji metų mėnesiai – ne už kalnų, todėl jau dabar metas pradėti galvoti apie kitą mėnesį prasidėsiantį šildymo sezoną. Šiemet šalies gyventojai nerimauja dėl būsimo šildymo išlaidų padidėjimo, susijusio su sparčia infliacija ir kitomis priežastimis.
       2022-09-19 12:05:31

Kaip išsirinkti stacionarų kompiuterį?

Keičiantis šiuolaikinėms technologijoms ir atsirandant galimybei dirbti bei gyventi bet kuriame pasaulio krašte, žmonės itin pamėgo mobilumą. Tad nieko keisto, jog stacionarūs kompiuteriai nebesudaro didžiosios dalies perkamų naujų kompiuterių.
       2022-09-18 09:55:11

Madeiroje gidu dirbantis Audrius atskleidė, kodėl sala patiks

Atlanto vandenyne, netoli Afrikos krantų įsitaisiusi Portugalijos sala Madeira sulaukia vis didesnių lietuvių keliautojų srautų. Ir ne veltui.
       2022-09-17 19:45:36

ES jaunųjų mokslininkų konkurse lietuvė pelnė pirmąją vietą

Nyderlanduose vykusiame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse Lietuvai atstovavusi Meda Surdokaitė šiandien apdovanota pirmąja vieta ir specialiuoju prizu – kvietimu į Nobelio premijų įteikimo ceremoniją Stokholme. Tai vienas geriausių rezultatų Lietuvos istorijoje.
       2022-09-17 18:30:59

JAV atvėrė rinką lietuviškiems kiaušinių produktams

Lietuva gali eksportuoti kiaušinių produktus į JAV. Tai rugsėjo 15 d. paskelbė šios šalies Maisto saugos ir priežiūros tarnyba. Lietuva tapo antrąja ES šalimi po Nyderlandų, gavusia tokį leidimą.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.