Naujienos

Darbuotojų atrankos – ko neklausti ir kokią taisyklę prisiminti?

2022-09-20 15:50:18

Neperžengti privatumo – pagrindinė taisyklė, kurios jokių būdu negalima sulaužyti, pradedant darbuotojų atranką. Signalų, įspėjančių apie įmonės neapdairumą šiuo klausimu yra gana daug.

Vis dėlto tiek teisininkai, tiek aukščiausio lygio vadovų atrankų specialistai sutaria – į asmens duomenų tvarkymą įmonės ir kandidatai neturėtų žiūrėti pro pirštus.

Kas yra asmens duomenys, privatumas ir kaip jį saugoti diskutuojama vis dažniau. Advokatų kontoros TGS teisininkė Viktorija Minkevičiūtė sako, kad svarbu suprasti, jog visa tai apima ne tik asmens duomenis (tokius kaip vardas, pavardė, asmens kodas, atvaizdas, el. paštas ar telefono numeris, bet ir gyvenimo aprašymą, hobius, gyvenamąją vietą ir kita).

„Vykdant darbuotojų atrankas labai svarbu išlaikyti balansą ir teirautis tik to, kas yra reikšmingai susiję su darbuotojo paieškomis“, – akcentuoja ji.

Ar dar naudojamas CV?

Nors vis dažniau, ypač darbuotojų „medžioklėje“, gyvenimo aprašymo pirmajam pokalbiui gali net neprireikti, CV vis dar yra svarbus elementas darbuotojų atrankose. Čia, pasak teisininkės, reikėtų pradėti nuo to, kad kandidatų CV yra skirti tik atranką vykdantiems asmenims: personalo skyriui ir vadovams – kiti asmenys jų matyti neturėtų.

CV saugojimo tvarka turėtų būti apibrėžta bendrovės asmens duomenų saugojimo tvarkoje ir jos turėtų būti paisoma. „Nepriimtų į darbą kandidatų duomenys turi būti sunaikinami per 6 mėnesius po atrankos, nebent kandidatas sutinka, kad jo duomenys būtų saugomi ilgiau (pavyzdžiui, siekiant įsidarbinti vėliau).

Tvarkant asmens duomenis darbo tikslais turi būti užtikrinta pagarba žmogaus orumui, privatumui ir asmens duomenų apsaugai, ypač siekiant laisvai vystytis darbuotojo asmenybei, taip pat individualių ir socialinių santykių darbo vietoje galimybes. Darbdaviai turėtų priimti duomenų apsaugos politiką, taisykles, kitus vidinius duomenų naudojimo dokumentus, lokalinius aktus“, – vardija teisininkė.

V. Minkevičiūtei antrina ir bendrovės „Simple search“, užsiimančios aukščiausio lygio vadovų „medžiokle“, partnerė Irma Simonkevičienė. Anot jos, viena didžiausių klaidų, kurias daro darbdaviai, – galvoja, kad CV nėra itin konfidenciali informacija.

„Net jei „medžiojamas“ kandidatas atsiunčia CV, dar nebūtinai reiškia, kad jis nori darbo pasiūlymo. Galbūt tik išsiuntęs CV jis turės galimybę susitikti su potencialiu darbdaviu ir patyrinėti darbo galimybę. Todėl vykdant tiesioginę paiešką CV visada yra itin konfidenciali informacija iki kol kandidatas įsidarbina įmonėje“, – sako I. Simonkevičienė.

Darbovietė neturėtų prašyti kartu su CV pateikti ir nuotrauką, nes nesėkmingos atrankos metu darbuotojas galėtų kreiptis dėl diskriminacijos lyties, rasės ar etninės kilmės pagrindu.

Darbuotojų atranka soc. tinkluose

Vis dažniau darbuotojų atrankoje dalyvaujantys žmonės sako pastebintys, kad darbdaviai būsimą darbuotoją tikrina ir socialiniuose tinkluose. Vis dėlto ir čia advokatų kontoros TGS teisininkė pataria prisiminti taisyklę – gerbti darbuotojo privatumą.

„Jeigu darbuotojas jums nenurodė savo „Facebook“ anketos, jos ieškoti neturėtumėte. Darbdavių įdarbinimo tikslais renkami asmens duomenys turi būti aktualūs, atsižvelgiant į darbo pobūdį, todėl siūloma apsiriboti sparčiai populiarėjančia „LinkedIn“ platforma. Darbdaviai turėtų kuo labiau sumažinti asmens duomenų tvarkymą ir apimti tik tuos duomenis, kurių reikia konkrečiais atvejais siekiamam tikslui“, – sako teisininkė.

Advokatė primena, kad darbdaviai turėtų rinkti asmens duomenis tik tiesiogiai iš kandidato ir tik būtinais atvejais iš trečiųjų šalių. Jeigu darbovietė kandidatą tikrina soc. tinkluose, labai svarbu aiškiai apibrėžti, kokiais tikslais ši informacija naudojama ir kaip bus saugoma.

Rekomendacijų etiketas

Neretai kandidatuojant į pareigas, būsimas darbdavys pasiteirauja ir ankstesnių vadovų rekomendacijų, anot teisininkės, jau šiame sakinyje yra raktinis žodis „pasiteirauti“. Naujasis darbdavys gali rinkti kandidato, pretenduojančio eiti pareigas, rekomendacijas, susijusias su kvalifikacija, profesiniais gebėjimais ir dalykinėmis savybėmis: iš buvusio darbdavio – prieš tai informavęs kandidatą, o iš esamo darbdavio – tik kandidatui sutikus. Kai kandidato yra prašoma pateikti darbdavio rekomendacijas, kandidatas pats rūpinasi rekomendacijų gavimu.

Kiek kitokia situacija yra susiklosčiusi tiesioginių paieškų (galvų medžioklės) srityje, kurioje į kandidatą neretai kreipiamasi būtent dėl išgirstų rekomendacijų.

Bendrovės „Simple search“ partnerė I. Simonkevičienė sako, kad tokioje darbuotojų atrankoje vertinamas gyvas, asmeninis kontaktas ir jis išlieka esminiu bendraujant dėl darbo pasiūlymų. „Ieškant vadovų taip pat remiamasi rekomendacijomis, tiesioginiais ir netiesioginiais atsiliepimais rinkoje, turimu asmeninių kontaktų tinklu. Jei seniau nuotoliniai susitikimai su kandidatais buvo išimtis, tai pamažu tampa įprasta praktika. Žinutė soc. tinkluose tapo vienu iš būdų užmegzti asmeninį kontaktą“, – sako ji.

Įspėjamieji signalai darbo pokalbyje

Sėkmingai atranką pasiekusiems darbuotojams V. Minkevičiūtė paaiškina, kad pirminiuose atrankos etapuose neturėtų būti prašoma pateikti specialių kategorijų asmens duomenų, tokių kaip teistumas, sveikata, dokumentų kopijos ir kita. Vėlesniuose etapuose klausti apie darbuotojo išsilavinimą, sveikatą bei teistumą galima tik tuo atvevu, jeigu tais susiję su būsimomis pareigomis.

Asmenybės testai ir interesų konfliktų deklaravimas bendrovių praktikoje kartais yra naudojami, tačiau kol kas nėra susiformavusi teismų praktika, kuri apibrėžtų juos drausti ar leisti.

Darbo pokalbio metu taip pat neturi būti prašoma pateikti asmens kodo, duomenų apie šeiminę padėtį, finansinę padėtį, kredito istoriją, žalingus įpročius, pomėgius ir kita, šių duomenų atskleidimas ne tik galėtų pažeisti darbuotojo privatumą, bet ir būti pagrindu diskriminacijai. Atitinkamai, darbo pokalbio metu neturėtų būti klausiama jokių klausimų, kurie nėra susiję su kandidatuojama darbo vieta, išsilavinimu ir darbo patirtimi

„Labai dažnai galima išgirsti tokių, tačiau neturėtų būti klausiama, kodėl kandidatas išėjo iš darbo, kokie ankstesnės įmonės trūkumai privertė priimti tokį sprendimą ir panašiai. To darbdavys galėtų klausti tik savo darbuotojo, nusprendusio išeiti iš darbo. Vis dėlto, jeigu darbuotojas darbo pokalbio metu ar CV pats atskleidžia atitinkamą asmeninę informaciją, tai galima išklausyti ir nėra būtinybės atsisakyti priimti CV“, – paaiškina teisininkė.

Įspėjamasis signalas, kad įmonė neapdairiai elgiasi su asmens duomenimis gali būti ir pokalbio metu pasakojama informacija apie kitus kandidatus ar darbuotojus, – pastebi žmogiškųjų išteklių specialistė I. Simonkevičienė.

Darbuotojų atrankos metu svarbu tinkamai paruošti erdvę ir atkreipti dėmesį, kad ant darbo stalo ir matomoje vietoje nebūtų palikti dokumentai ar kiti užrašai su asmens duomenimis, prisijungimai prie įvairių sistemų, kitų kandidatų gyvenimo aprašymai.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-06-04 10:42:31

Išvykų sezonas atidarytas: išmanūs aksesuarai, be kurių kelionėse neišsiversite

Dabar susikurti komfortišką aplinką gamtoje paprasta – gerą nuotaiką užtikrinti padeda muzika, sklindanti iš kolonėlių, telefonus galima įkrauti su išorinėmis baterijomis, o su nešiojamaisiais modemais internetas veiks net tolimiausiuose kampeliuose.
       2023-05-30 16:06:53

Kelionė su augintiniu – kaip užtikrinti jo saugumą ir komfortą?

Prasidėjus šiltajam sezonui, augintinius turintys žmonės leidžiasi į savaitgalio ar atostogų keliones su keturkojais draugais. Kad ši patirtis būtų maloni ir džiuginanti, tokią kelionę reikia kruopščiai suplanuoti – gyvūnas turi jaustis komfortiškai ir būti saugus.
       2023-05-29 16:48:43

Alpių virtuvės paslaptys: užkandžiai ir kruopščiai saugomas desertas

Nors Alpės labiau įsivaizduojamos kaip žiemos atostogų kurortas, net ir vasarą šis kraštas turi, ką pasiūlyti: žaliuojančius slėnius, atgaivinančius ežerus ir, žinoma, įspūdingas kalnų panoramas.
       2023-05-29 16:42:28

Kodėl nusilpsta santykis su tėvu ir kaip jį atkurti suaugus?

Psichologiniuose tyrimuose vis dažniau pabrėžiama tėvo ir vaiko santykio svarba skirtingoms gyvenimo sritims. Deja, ne visiems pasiseka tą santykį sukurti, užauginti ir išlaikyti vaikui jau suaugus.
       2023-05-29 16:37:47

Ko Lietuvos vaikus gali išmokyti unguriai?

Viena gegužės diena mažiesiems Žaslių miestelio gyventojams buvo itin įsimintina. Vaikai iš vietos pagrindinės mokyklos ir lopšelio-darželio „Žaliasis klevelis“ auklėtiniai gavo progą su Žuvininkystės tarnybos specialistais į Neries upę išleisti tūkstančius europinių ungurių jauniklių.
       2023-05-29 16:29:11

Sugalvojau įsigyti oro kondicionierių: ar nepavėlavau ir ar kas jį sumontuos?

Lietuviški sezonai keičiasi gana greitai: atrodytų, dar vakar buvo šalnos, o jau šiandien saulė kaitina taip, kad namie – tikra pirtis. Specialistai pastebi, kad daugelis apie namų vėsinimą susimąsto tik tada, kai ima kamuoti kaitra, bet tokiu atveju dažnai jau būna per vėlu.
       2023-05-27 12:30:47

Saugią kaimynystę užtikrina ne tik namų spyna: kaip apsisaugoti išmaniai

Dabar saugumą namuose ir kaimynystėje gali padėti užtikrinti išmanios priemonės – specialios aplikacijos gali padėti suburti kaimynų bendruomenę, o namų kameros užtikrina jūsų ramybę net ir tada, kai nesate namuose.
       2023-05-25 16:39:44

Specialistų rekomendacijos: kaip išsirinkti tinkamiausią dviratį?

Artėjant vasarai, keliones automobiliu verta pakeisti į važiavimą dviračiu. Taip galima ne tik pagerinti fizinę formą, bet ir atsipalaiduoti, pasigrožėti gamta.
       2023-05-25 16:37:32

„Nokia“ viceprezidentė M. Mentula: 5G monetizavimo galimybes mato mūsų šalyje

Nors Lietuvoje 5G ryšys, lyginant su kitomis Europos valstybėmis, pradėtas diegti kiek vėliau, šalyje jau matomi pirmieji šios technologijos privalumai. Pradedant nuo lengvesnės individualių vartotojų kasdienybės iki įmonių modernizavimo.
       2023-05-19 16:08:18

Hipertenzija: beveik pusė gyventojų nežino turintys kraujospūdžio problemų

Hipertenzija, arba aukštas kraujospūdis, ekspertų laikoma paslėpta sveikatos krize, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje.
       2023-05-19 15:53:34

Eurolyga Kaune: galingiausias Wi-Fi ir visą parą budintys „Telia“ inžinieriai

Nuo penktadienio iki sekmadienio Kaune vyksiančiame Eurolygos finalo ketverto turnyre greičiu žavės ne tik žaidėjų atakos, bet ir internetas – „Telia“ viso renginio metu užtikrins 1 Gb/s spartos Wi-Fi ryšį.
       2023-05-19 12:14:09

Darbuotojų įvairovė – kokią naudą tai neša įmonėms?

Integracinė kultūra organizacijoje, kai skirtingos patirtys bei idėjos, kaip ir individualūs darbuotojų gebėjimai, yra priimami ir vertinami, yra raktas į verslo sėkmę,  sako didžiausią automatinių degalinių tinklą šalyje valdančios įmonės „Neste Lietuva“ vadovė Julija Matisonė.
       2023-05-19 12:11:34

Jūsų smegenys yra galingas kompiuteris: kas padeda joms geriau veikti

Žmogaus smegenys informaciją apdoroja daugiau nei 3000 GHz greičiu, kuris prilyginamas galingiausiam kompiuteriui, rodo „Winstono“ medicinos centro duomenys. Smegenims reikalingos nuolatinės žinios – tokiu būdu jos išlieka aktyvios ir greičiau priima sprendimus.
       2023-05-19 11:15:17

Ruošiatės vasarą dirbti iš šiltų kraštų? Galite netekti svarbių duomenų

Atšilus orams ir prasidedant atostogų sezonui, atsiranda vis daugiau pagundų pasiėmus kompiuterį pabėgti iš miesto. Nors darbas ne biure, o namuose, bet kurioje Lietuvos vietoje ar net užsienyje jau seniai tapo įprasta praktika, nuotolinis darbas, kartu su visais privalumais, turi ir nemažai rizikų.
       2023-05-19 10:20:52

Lietuvos oro uostai tapo dar draugiškesni augintiniams: kaip pasiruošti

Kelionė su savo augintiniu – gerokai smagesnė, kai oro uoste pasirūpinta, kad ir nedideliais, tačiau svarbiais jiems skirtais patogumais.
       2023-05-19 08:53:04

Gydytoja apie grožio injekcijas: svarbus ne tik saikas, bet ir atlikimo technika

Besidžiaugiantys jaunatviška ir spindinčia oda, greičiausiai dėkoja arba genetikai, arba gydytojui. Hialurono rūgšties užpildų injekcijos – efektyvus, greitas ir ilgalaikis būdas lyginti raukšles, atkurti įdubusius paakius ir dėl amžiaus ar kitų aplinkybių prarastas veido formas.
       2023-05-18 16:08:10

Išmani apsauga: ekspertas pataria, kaip užtikrinti namų prietaisų saugumą

Statistikos bendrovės „Statista“ atliktas tyrimas rodo, kad išmaniųjų namų populiarumas nuolat auga. Jei šiuo metu pasaulyje tokių namų ūkių yra 360 mln., tai prognozuojama, kad iki 2027-ųjų šis skaičius kone padvigubės ir pasieks 672 mln.
       2023-05-18 11:56:35

Kodėl smidrus naudinga valgyti ne tik sportuojantiems ir gurmanams?

Artėjanti vasara skatina grįžti prie sau duotų naujametinių pažadų daugiau sportuoti ir sveikiau maitintis. Parduotuvių lentynose daržovių asortimentą vis gausiau papildo pirkėjų jau pamėgti smidrai, tačiau ne visi žino, kodėl ir kaip juos valgyti.
       2023-05-17 19:41:10

Kodėl Lietuvoje vis dar keistai žiūrima į apsinuoginusias moteris scenoje?

Toma Vaškevičiūtė: „Kodėl Lietuvoje vis dar keistai žiūrima į apsinuoginusias moteris scenoje?“ „Nebūdama manekenės figūros scenoje įkvepiu daugybę žmonių. Kabaretas moko mane ne tik priimti gyvenimą su visomis jo spalvomis, išlaisvinti savo moteriškumą, bet ir įkvepia tuo dalintis su kitomis Lietuvos moterimis.
       2023-05-17 19:04:02

RRT pirmininkė: dalis mūsų visuomenės tebegyvena skaitmeniniame skurde

Gegužės 17-ąją visame pasaulyje minima Informacinės visuomenės diena. Tačiau dalis Lietuvos visuomenės narių tebegyvena skaitmeniniame skurde: neturi ryšio, įgūdžių, jaučiasi nesaugūs, nepasitiki el. ryšių paslaugomis, sako Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) pirmininkė Jūratė Šovienė.
       2023-05-17 19:01:56

4 technologijos, kurios mūsų kasdienybę pakeis jau artimiausiais metais

Kasmet gegužės 17 d. švenčiama Tarptautinė telekomunikacijų diena yra gera proga susimąstyti, kaip smarkiai pažengė mūsų pasaulis.
       2023-05-16 13:20:02

Sunkumai siaurose gatvėse – kas kaltas, kai nepavyksta prasilenkti

Pagreitį įgavęs gatvių siaurinimas ir renovavimas kartais sulaukia vis daugiau vairuotojų pasipiktinimo – dėl projektuotojų priimtų sprendimų ir mažiau gatvėse automobilių parkavimui paliktos vietos neretai sunku net prasilenkti.
       2023-05-16 10:40:13

Lietuvių mėgstamos bulvės: tinkamai vartojant, jos gali būti naudingos

Pavasario pabaigoje prekybos centruose atsiranda pirmos lietuviškos šviežios bulvės. Tinkamai vartojamos, šios daržovės gali būti puikus kalcio, kalio, fosforo, geležies ir kitų sveikatai palankių medžiagų šaltinis.
       2023-05-16 09:19:52

Rekordiškai auga SMS siuntimas, bet ne tarp žmonių

Asmeninį susirašinėjimą perėmusios bendravimo programėles išstūmė tradicines SMS žinutes iš mūsų kasdienybės. Tačiau, skirtingai nei taksofonai, jos niekur nedingo - jau trečią dešimtį skaičiuojančią technologiją vis labiau atranda verslas.
       2023-05-15 20:45:34

Taujėnų dvare varžėsi gražiausi Europos samojedai

Tradicija organizuoti Europos samojedų čempionatus gimė keturiems samojedų veisėjams (Tuula Pratt, Yana Fulierova, Ota Janko bei Renata Fossati) pasiūlius kasmet išrinkti gražiausius kontinento „baltapūkius“.
       2023-05-15 16:50:53

Dirbtinis intelektas pranašas ar demonas – kodėl problemų ieškome ne ten?

Pastarieji metai – dirbtinio intelekto proveržio laikas. Vis daugiau girdime apie įvairias sistemas, galinčias generuoti atsakymus į bet kokius klausimus. Kai kada šie atsakymai taip pribloškia, kad gali nebesuprasti – bendrauji su robotu, ar tikru žmogumi.
       2023-05-12 13:06:55

Virtuvės šefas apie įsibėgėjantį kepsninių sezoną: „naujų vėjų“ daug

Šiltuoju sezonu kepsninėse vis dažniau atsiduria netikėti patiekalai. Kaip pastebi garsus virtuvės šefas Egidijus Lapinskas, kulinarijoje „po atviru dangumi“ kasmet atsiranda naujovių – nuo kugelio, šakšukos ar net ledų desertų.
       2023-05-12 11:24:28

Patarė, ką daryti, jei vaistinėje nerandate antibiotikų

Trūkstant antibiotikų, gyventojai neretai ieško vaistų per pažįstamus, dalijasi naujomis ar senomis jų pakuotėmis su giminėmis, kaimynais ar draugais. Vaistininkė patarė, kaip iš tikrųjų reikėtų elgtis nerandant sau būtinų vaistų.
       2023-05-11 13:10:41

Svečiavimasis vestuvėse: kaip sutaupyti lydint jaunavedžius prie altoriaus?

Prasidėjus vestuvių sezonui, daugybė žmonių sulaukia kvietimo kartu su jaunaisiais švęsti jų meilės sąjungą. Tačiau ne vienam tai sukelia ne tik daug džiaugsmo, bet ir nerimo, mat vestuvių šventę lydi nemenkos išlaidos.
       2023-05-11 13:05:59

Fotogeniškiausios Peloponeso vietos – atraskite ir įsiamžinkite

Viduržemio jūros skalaujamas Peloponeso pusiasalis Graikijoje rikiuojasi populiariausių šalies regionų sąrašo viršuje. Ir ne veltui – ši kryptis siūlo tūkstantmečių senumo istoriją, baltus paplūdimius, laukinę gamtą, jaukius miestelius.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.