Naujienos

Nesirinkite IT specialisto profesijos vien todėl, kad ji paklausi

2022-10-17 14:01:56

Pernai net 62 proc. Lietuvos įmonių turėjo laisvų informacinių technologijų (IT) specialistų darbo vietų, kurias buvo sunku užpildyti ir lyginant penkerių metų laikotarpį, šis skaičius auga: 2017 m. trečdalis įmonių sunkiai rado IT srities darbuotojų, 2018 m. – jau beveik pusė.

Taigi, IT specialistų poreikis didėja.

Lietuvoje IT studijas kasmet baigia per tūkstantį jaunuolių, taip pat į darbo rinką ateina į IT profesiją persikvalifikavusių žmonių. Tačiau darbdaviai sako, kad pastarieji pora metų visame pasaulyje IT rinkoje buvo įtempti. Prie to prisidėjo ir pandemija, atnešusi naują realybę, kuomet reikėjo keisti darbo organizavimo procesus, diegti naujus procesus ir pan. IT specialistų pasiūla vis dar nepakankama, taigi darbdaviai ieško naujų sprendimų, kaip privilioti darbuotojų.

Įmonės steigia akademijas ir apmoko darbuotojus, perkvalifikuoja, suteikia neribotas apmokamas atostogas, laisvą darbo grafiką, per metus skiria nemažą biudžetą asmeniniam tobulėjimui, kuomet pats darbuotojas renkasi, ką nori mokytis, pavyzdžiui, kokią nors konferenciją užsienyje ar kalbos kursus.

Nėra pašaukimo, nebus ir sėkmės

Vadovaujančiu programuotoju kompanijoje „TransferGo“ dirbančiam Antanui Radzevičiui teko paragauti įvairių profesijų duonos – ir verslininko, ir traktoriaus vairuotojo, ir ugniagesio. Svarstantiems, kokį profesinį kelią rinktis, vyras pataria nesirinkti IT specialisto profesijos tik todėl, kad ji paklausi ir galite gauti nemažai papildomų naudų: „Jeigu nėra pašaukimo, nebus ir sėkmės“, – sako A. Radzevičius.

„Reikia tik vienos savybės – vidinės motyvacijos. Svarbu, kad patiktų ir trauktų tai, ką darai, daugiau nieko nereikia – nei matematikos, nei lietuvių kalbos. Per visus darbo pokalbius manęs nė karto nepaklausė, ką esu baigęs – svarbu turėti įgūdžių, žinoti, ką darai. Jau pačioje pokalbio pabaigoje, tarsi retorinį klausimą užduodavo – ar esu ką nors baigęs“, – juokiasi A. Radzevičius ir priduria, kad darbdaviui iš tiesų labai svarbi darbuotojo motyvacija ir gebėjimas mokytis, lankstumas.

„Pats ne vieną darbo pokalbį vedžiau. Pirmiausia žiūrime žmogaus įgūdžių, t. y. koks jis specialistas, tačiau lygiai taip pat svarbu ir vadinamieji minkštieji įgūdžiai – kaip bendrauja, kaip sekasi dirbti komandoje, ar žmogus imlus naujiems dalykams ir nori mokytis, kaip reaguoja į pastabas, ar pripažįsta klaidas. Svarbu suprasti, kad niekas nemoka absoliučiai visko, tačiau geras darbuotojas turi norėti nuolat mokytis, – sako telefonams, veikiantiems Android operacine sistema, programėles kuriantis vyras. Anot jo, dalis žmonių renkasi IT sritį, nes tikisi gerai uždirbti, kiti – kad patinka darbas. – Tie, kuriems patinka darbas, geba mokytis ir ne bėda, kad kažko iš pradžių nežino, o su tais, kurie neturi tikros motyvacijos, būna vargas – jie taip nieko ir neišmoksta.“

Pačiam Antanui IT sritis visada buvo įdomi, traukė, kiek save atsimena, tačiau po mokyklos neatrodė, kad galėtų rinktis IT studijas: „Maniau, kad reikia būti tikru moksliuku, gerai išlaikyti matematikos egzaminą. Todėl stojau ne į IT studijas, o į Vytauto Didžiojo universitetą (VDU) viešąjį administravimą, bet tai nebuvo mano vieta ir po pirmo semestro mečiau studijas, išvažiavau dirbti į Angliją ir trejus metus buvau sezoniniu darbininku – vairavau traktorių. Vėliau pradėjau automobilių perpardavinėjimo verslą ir dar įstojau mokytis į ugniagesių mokyklą. Ten pamačiau, kad mokslas man patinka, todėl sugalvojau pabandyti ir IT studijas“, – karjeros vingius pasakoja Antanas.

Jau baigęs ugniagesių mokyklą ir pradėjęs dirbti pagal specialybę, jis užpildė prašymą studijuoti IT mokslų Kauno kolegijoje. „Stojau iš smalsumo, norėjau pabandyti, nes profesinis gyvenimas ir taip klostėsi gerai, nieko netrūko. Bet kai prasidėjo studijos, pamačiau, kokios galimybės, kaip viskas įdomu – pavyzdžiui, kaip paprastai galima sukurti programėlę telefonui. Tai mane labai užkabino. Studijuodamas pasinaudojau ir „Erasmus“ mainų programa – įstojau studijuoti Suomijoje, kur mokiausi du semestrus“, – pasakoja A. Radzevičius, kuris šiandien sulaukia ne vieno darbo pasiūlymo ir sako, kad IT specialistų vis dar trūksta, todėl neretai darbuotojai renkasi darbdavį, o ne atvirkščiai.

„Žinoma, reikia suprasti, kad įmonės nemokės atlyginimo už nieką. IT specialistas turi būti imlus, darbas jam turi patikti – gali kad ir 10 aukštųjų baigti, bet nebūsi geras specialistas, jeigu dirbsi tai, kas tau nepatinka. Tiesa, pradžioje, kol neturėjau programuotojo darbo patirties, buvo sunku – turėjau gal 30 darbo pokalbių ir niekas nenorėjo samdyti. Bet per praktikas, stažuotes, per iniciatyvumą įgijau patirties ir dabar jau aš sulaukiu darbo pasiūlymų“, – sako A. Radzevičius.

Žavi naujovės

Greta Petrauskienė jau mokykloje žinojo, kad nori būti IT specialistė ir kryptingai to siekė. Iš pradžių baigė Informacinių sistemų technologijų studijas Utenos kolegijoje, vėliau – išlyginamąsias studijas Kauno technologijos universitete (KTU). Dar besimokydama Kaune, rado darbą įvairius registrus kuriančioje įmonėje „NRD Systems“ ir čia dirba jau trejus metus.

„Įsidarbinau jaunesniąja specialiste kokybės užtikrinimo ir mokymų skyriuje – čia testuojame ir atliekame apmokymus klientams, kaip naudotis sistema. Dauguma klientų yra iš viešojo sektoriaus, valstybinės įmonės, taip pat nemažai projektų turime ir užsienyje – esu dalyvavusi projekte Zanzibare, Afrikoje. Tai buvo mano pirmasis projektas su užsakovais užsieniečiais, gaila, kad kaip tik tuo metu pasaulį ištiko pandemija ir darbą teko tęsti nuotoliu, bet per šią patirtį tikrai daug išmokome“, – šypsosi pašnekovė, šiuo metu dirbanti kokybės užtikrinimo specialiste.

G. Petrauskienė sklaido stereotipus ir sako, kad norint būti sėkmingu programuotoju ar kitu IT specialistu, labai svarbu bendravimo įgūdžiai ir komunikabilumas: „Daugumoje IT sferų dirbama komandomis, projektais. O komanda, siekdama tikslo, turi gerai komunikuoti. Galima neretai pastebėti, kaip skiriasi naujų darbuotojų rezultatai ne dėl profesinių žinių, o dėl bendravimo įgūdžių: vienas specialistas gali būti sumanus, daug žinantis, o kitas – gal ir mažiau žinių turintis, bet komunikabilesnis. Pastarasis dažnai pasiekia geresnių rezultatų, nes eina, klausia, aiškinasi.“

IT specialisto darbas gali būti labai skirtingas, sako G. Petrauskienė, todėl ir savybių reikia skirtingų: „Štai, testuotojams svarbu kruopštumas, atidumas detalėms, smulkmeniškumas, žinoma – ir komunikabilumas. UX programuotojams reikia meniškumo, turėti vizualų įsivaizdavimą, analitikams reikia loginio, aštraus proto – jie turi apgalvoti įmanomus ir neįmanomus scenarijus, projektų vadovai turi pasižymėti lyderyste, kritiniu mąstymu, gebėjimu suvaldyti įvairiausias situacijas.“

Moteris pasakoja, kad IT specialybę rinkosi, nes visada žavėjosi naujovėmis. „Yra specialybių, kur kažko išmoksti ir tą patį darai visą gyvenimą, o technologijų, IT sferoje viskas nuolat keičiasi, atsinaujina – tiek darbo įrankiai, kompiuteriai, tiek programinė įranga, procesai. Man patinka, kad čia nėra rutinos“, – sako G. Petrauskienė.

Pagalba tvarkant Jūsų TV antenas
Ši naujiena peržiūrėta 3240 kartų. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Studijos: kitos panašios naujienos
       2024-09-27 13:18:05

Kaip studentams užsitikrinti ne tik papildomas pajamas, bet ir kitas naudas

Neseniai prasidėjęs naujas studijų semestras – nauja galimybė gauti papildomų pajamų ne tik pragyvenimui, bet ir pramogoms. Ekspertai aiškinasi, kokios galimybės užsidirbti papildomai ir įgyti reikiamos praktikos studijų metu?
       2022-01-26 17:40:06

Šiemet profesinės mokyklos priims daugiau pirmakursių

Šiais metais didinimas priėmimas į informacijos ir ryšių, sveikatos priežiūros, socialinio darbo, žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės sričių profesinio mokymo programas.
       2020-08-07 17:12:17

Dirbtinis intelektas – sritis, kuri savo piko dar nepasiekė

„Daugeliui dirbtinis intelektas (DI) asocijuojasi su filmų brukamais protingais, tačiau pavojingais robotais-mašinomis, keliančiais grėsmę žmonių egzistencijai, tačiau oficiali sąvoka gana greitai nuleidžia ant žemės“, – teigia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Informatikos fakulteto prof. dr. Tomas Krilavičius.
Daugiau naujų naujienų
       2025-06-20 09:52:52

Įsigijus naują būstą, atkreipkite dėmesį ir į sprendimus susijusius su elektra

Planuojant įsigyti nuosavą būstą, visuomet atidžiai įvertinama jo vieta: atstumas iki darbo, vaikų darželių ar mokyklų, pati rajono infrastruktūra. Vis dėlto ne mažiau svarbu ir daugybė praktinių dalykų.
       2025-06-13 13:41:27

Nafta brangsta: Izraelio – Irano konflikto kainą mokės visas pasaulis

Izraelis, surengė keliasdešimt oro smūgių ataką prieš Iraną, kuri gali įstumti Artimuosius Rytus į naują karą. Plataus masto atakos taikiniais tapo Irano branduolinė programa, kariniai objektai, buvo nužudyti keli aukščiausio rango vado pareigas ėję Irano karininkai.
       2025-06-07 10:08:51

Prieš protestą – aiški protesto organizatorių pozicija dėl NT mokesčio

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga, reaguodama į Premjero Gintauto Palucko pasisakymus dėl pirmojo būsto neapmokestinimo, šį žingsnį vertina kaip sveikintiną reakciją į visuomenės lūkesčius.
       2025-06-06 10:36:55

Telefonuose – visas gyvenimas: kaip juos apsaugoti keliaujant užsienyje?

Prasidėjusi vasara žymi atostogų kelionių pradžią, kuomet nemaža gyventojų dalis planuoja vykti ilsėtis ar pramogauti į užsienio šalis. Keliautojai vis dažniau daugelį kelionės dokumentų bei kitų svarbių asmeninių duomenų saugo savo išmaniuosiuose telefonuose ar kituose įrenginiuose.
       2025-06-04 16:28:14

Lietuvos pajūryje nebeliko 3G ryšio

Vasaros sezoną pradedančiame Lietuvos pajūryje galutinai išjungta senoji 3G ryšio technologija. Daugiau kaip 20 metų šalyje naudota technologija nuo birželio 3 dienos nebeveikia visoje Klaipėdos apskrityje – Klaipėdos mieste ir rajone, Palangoje, Neringoje, Kretingos, Skuodo ir Šilutės rajonų savivaldybėse.
       2025-05-30 13:32:42

Telefonas – jūsų vaiko saugumo įrankis: ar naudojate šias funkcijas?

Pirmasis telefonas – svarbus žingsnis vaiko gyvenime, tačiau sunkus sprendimas tėvams: kaip užtikrinti, kad įrenginys būtų ne tik patrauklus, bet ir iš tiesų naudingas?
       2025-05-23 12:31:31

Miegas ir nutukimas: glaudus ryšys, apie kurį verta žinoti

Vis daugiau tyrimų rodo, kad miegas ir kūno svoris – glaudžiai susiję. Miego trukmė ir kokybė turi reikšmingą poveikį vaikų sveikatai, ypač nutukimo rizikai. Nutukimas yra būklė, kuri turi įtakos daugeliui organizmo sistemų: širdies ir kraujagyslių bei nervų sistemai, sąnariams ir raumenims.
       2025-05-21 19:32:34

Ryto kava – malonumas ar stresas širdžiai?

Daugeliui mūsų rytas be kavos – ne rytas. Tačiau ar kofeinas visada saugus širdžiai? Kada jis gali būti naudingas, o kada – žalingas? Specialistai pabrėžia: viskas priklauso nuo to, kiek kavos geriame, kaip ją ruošiame ir kaip mūsų organizmas į ją reaguoja.
       2025-05-21 19:26:07

3000 eurų už kompiuterį – ir vis tiek lėtas? IT ekspertas paaiškina klaidas

Ar gali jūsų 3000 eurų vertės garsaus prekės ženklo kompiuteris dirbti lėčiau nei kolegos įrenginys, kainavęs 800 eurų? Deja, bet gali. Ir dėl to kalta ne technologinė įranga, o mūsų blogi įpročiai.
       2025-05-17 12:34:20

Išmanusis televizorius ar televizorius su dirbtiniu intelektu

Televizorių technologijos nuolat tobulėja ir namų pramogos tampa vis labiau personalizuotos. Jau nesame tik pasyvūs žiūrovai – naujosios technologijos siūlo individualizuotą turinį, pritaiko vaizdo ir garso kokybę, leidžia bendrauti pasitelkiant išmaniuosius asistentus.
       2025-05-17 12:26:49

Netrukus Lietuvoje bus visiškai išjungtas 3G ryšys

„Bitė“ birželį pradės senosios 3G ryšio technologijos išjungimą. Iki šių metų pabaigos Lietuvoje bus visiškai išjungtas šis senosios technologijos ryšys. Beveik 20 metų naudotą mobiliojo ryšio technologiją keičia naujesnės kartos 4G ir 5G ryšys.
       2025-05-10 16:24:20

Dirbtinis intelektas kyla – o kur mūsų inžinierių karta?

Skaitmenizacija, automatizacija, robotika ir dirbtinis intelektas iš esmės keičia pramonės veidą, o kartu – ir inžinieriaus vaidmenį joje. Jei anksčiau pramonės įmonei pakakdavo šaltkalvio mechaniko ir elektriko, tai dabartiniai reikalavimai inžinieriui – kur kas didesni.
       2025-05-09 11:04:58

Moderni, šiuolaikinė gamyba neįmanoma be inžinerijos

Skaitmenizacija, automatizacija, robotika ir dirbtinis intelektas iš esmės keičia pramonės veidą, o kartu – ir inžinieriaus vaidmenį joje. Jei anksčiau pramonės įmonei pakakdavo šaltkalvio mechaniko ir elektriko, tai dabartiniai reikalavimai inžinieriui – kur kas didesni.
       2025-05-07 18:39:16

Atskleidė, koks darbas būtų Z kartos košmaras

Privalomas darbas biure nuo 8 iki 17 val., viršvalandžiai, rutininės užduotys, nuolatinė kontrolė ir neaiški darbo prasmė. Šias sąlygas siūlantys darbdaviai gali neabejoti – didžioji dalis Z kartos atstovų nuo tokio darbo bėgs neatsisukdami.
       2025-04-30 15:18:43

Paauglį užklupo aistra: kaip degti, bet nesudegti?

Brendimui įsibėgėjus paauglio gyvenime aistra užgriežia pirmuoju smuiku. Čia kyla dilema – laisvai mėgautis tuo, kas duota gamtos, ar lėtinti greitį, kad staigus gyvenimo posūkis neišmestų į šalikelę?
       2025-04-25 18:45:47

Ką apie pinigus byloja liaudies išmintis ir ką sako ekspertai?

Apie pinigus egzistuoja daugybė patarlių ir posakių, kurie yra įsitvirtinę giliai mūsų sąmonėje. Turbūt kiekvienas yra girdėjęs posakius „laikas – pinigai“, „šykštus moka du kartus“ ir daugelį kitų.
       2025-04-25 18:38:09

Besaikės saulės vonios – kelias į melanomą: deginimąsi reikėtų pamiršti

Nors melanoma tarp vyrų yra trečias pagal paplitimą vėžys, o tarp moterų – antras, į saulės spindulius neretai numojame ranka. Dažnas ne tik neskuba teptis apsauginėmis priemonėmis, bet ir ilgiausiai deginasi, tepasi įdegį stiprinančiais aliejais.
       2025-04-25 18:33:42

Įspėjo naudojančius „Skype“ – turite mažai laiko pereiti prie kitos programėlės

Gegužės 5 d. viena pirmųjų vaizdo skambučių ir susirašinėjimo programėlių – „Skype“ bus išjungta visiems laikams. „Microsoft“ oficialiai nutraukia programos veikimą ir ragina žmones pereiti prie kitų nemokamų sprendimų.
       2025-04-23 12:13:43

Lošimų reklamai – stop ženklas: kas pasikeis ir kodėl tai svarbu?

Praeitų metų pabaigoje Seimas žengė ryžtingą žingsnį – pritarė reikšmingiems Azartinių lošimų įstatymo pakeitimams, kurie jau nuo 2025 m. liepos 1 d. iš esmės pakeis lošimų reklamos taisykles Lietuvoje.
       2025-04-18 15:02:51

Ar darbdavys turi teisę naudoti darbuotojo atvaizdą reklamuojant paslaugas?

Šių dienų socialinių tinklų tendencijos - verslininkai vis dažniau į parduodamų prekių ir paslaugų reklamas įtraukia savo darbuotojus. Šios tendencijos šalutinis efektas – nutraukus darbo sutartį, darbuotojai įprastai nenori, kad jis pats ir jo atvaizdas būtų siejamas su konkrečia įmone ir jos produktais.
       2025-04-18 14:55:19

Būsto kainos ir vėl gali kilti: ką daryti laukiantiems dar mažesnių palūkanų?

Europos Centrinis Bankas šiais metais jau ne kartą mažino bazinę palūkanų normą, o naujausių žinių dėl pokyčių turėtume sulaukti jau balandžio 17 dieną. Planuojančius būsto paskolą tai skatina viltis, kad ši data reikš dar vieną palūkanų normos sumažėjimą.
       2025-04-18 14:44:54

Kodėl kartojame tėvų klaidas, nors pažadame sau būti kitokie?

Ar pagaunate save sakant ar darant tai, ką sakydavo ar darydavo jūsų tėvai – nors sau kartojote, kad elgsitės kitaip? Pavyzdžiui, kitaip bendrausite su partneriu (-e) ir auginsite vaikus, niekada jų nekontroliuosite, visada mylėsite?
       2025-04-18 14:32:28

Odai, širdžiai ir energijai palankiausi vaisiai: kuriuos rinktis ir kodėl?

Daliai žmonių vaisiai ir uogos – ne tik gaivus užkandis ar desertas, bet ir svarbi kasdienio maisto dalis: nuo rytinių glotnučių, spalvingų salotų ar ingredientų pagrindiniuose patiekaluose.
       2025-04-18 14:26:04

Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele

Atėjus pavasariui vis dažniau planuojame išvykas svetur. „Luminor“ banko kasdienės bankininkystės vadovė Aušrinė Mincienė primena – keliaujant į ne euro zonos šalis atsiskaitymo banko kortele metu verta pasirinkti vietinę valiutą.
       2025-04-18 14:21:38

Apie perdegimo prevenciją: poilsis turi būti tikras, o ne apsimestinis

Ar jums pažįstama situacija, kai prabudę ryte jaučiatės nepailsėję, atostogaudami vis dirsčiojate į mobilųjį telefoną, o jaukiausių metų švenčių šurmulys virsta nerimu?
       2025-04-16 11:26:03

Kraustotės į naują būstą? Kokių su elektra susijusių klausimų reikėtų nepamiršti

Naujo būsto pirkimas – jaudinanti ir džiugi patirtis, tačiau už jos slypi ir daugybė praktinių klausimų, į kuriuos reikia atsakyti, kad gyvenimas būtų kuo patogesnis. Vienas tokių – elektros tiekimas ir energijos valdymo sprendimai.
       2025-04-16 11:23:16

Ar žinote, kur kreiptis nemokamos pagalbos susirgus per šventes?

Šeimos medicinos įstaigos jose prirašytiems gyventojams turi užtikrinti, kad šeimos gydytojo komandos paslaugas jie galėtų gauti 12 valandų per dieną, 5 darbo dienas per savaitę.
       2025-04-12 10:10:31

Auksiniai antrankiai. Ar ne per daug aukojame dėl pinigų?

Šiandien profesinėje aplinkoje vis dažniau girdima metafora „auksiniai antrankiai“. Kai kurie darbdaviai, dažniausiai startuoliai, stengiasi paskatinti nuomonę, kad darbuotojai, norintys pakeisti darbo vietą ar netgi karjeros kryptį, rizikuoja prarasti per daug, ir todėl šie geriau renkasi likti.
       2025-04-09 15:51:33

Vogti kaip į darbą: kaip vagystės iš parduotuvių maitina šešėlinę rinką

Vagystės iš parduotuvių – ne pavieniai nusikaltimai, o įsitvirtinęs, organizuotas ir paplitęs reiškinys. Pavogtos prekės atsiduria šešėlinėje rinkoje – dėl to nuostolių patiria ne tik verslas, bet ir valstybė: mažėja biudžeto pajamos, o teisėsaugos pareigūnai priversti skirti daug laiko pasikartojantiems iškvietimams ir protokolų pildymui.
       2025-04-04 19:19:47

Gydytojas kardiologas apie širdies permušimus: ką svarbu apie juos žinoti

Širdies permušimus bent kartą gyvenime yra pajutęs kiekvienas. Juos gali nulemti pervargimas, ilgalaikis stresas, nesaikingas kavos, alhoholio vartojimas ir įvairios kitos aplinkybės. Tačiau kada tai tėra jokio pavojaus nesukeliantis pojūtis, o kada – įspėjimas apie rimtas širdies ligas ar kitas sveikatos problemas?
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5  6  7  8  9
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.