Naujienos

Interviu su pediatre. Ar neskiepijami vaikai taps gripo platintojais šeimose?

2022-11-08 09:33:16

Šių metų Australijos Sveikatos apsaugos ministerijos ataskaita apie ką tik žemyne pasibaigusį infekcinės ligos sezoną rodo itin didelį vaikų sergamumą – daugiausiai sirgo 5-19 metų amžiaus asmenų grupė, didelis sergamumas fiksuotas ir jaunesnių nei 5 metų amžiaus vaikų grupėje.

Tokias pačias tendencijas atskleidžia ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenys apie praėjusį gripo sezoną, kuomet vaikai sudarė beveik 70 proc. visų sirgusiųjų gripu. Apie šiųmetinį gripo sezoną ir jo grėsmes vaikams bei jų artimiesiems kalbamės su VUL Santaros klinikų Pediatrijos centro Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėja doc. dr. Inga Ivaškevičiene.

Ką Lietuvai reiškia Australijos gripo ataskaitos išvados? Ar tiesa, kad vaikai šiemet bus pažeidžiamiausia gripo rizikos grupė šalyje?

Australijos pavyzdys, nors ir iš kito pasaulio pusrutulio, mums yra puiki galimybė pasimokyti – tai tarsi prognozė į ateitį. Jų surinkti duomenys rodo, kad daug vaikų sirgo ir jie sirgo sunkiai, nemaža dalis buvo gydoma intensyvioje terapijoje. Mums tai yra signalas, atskleidžiantis, kad šį sezoną galėtume matyti panašius duomenis ir Lietuvoje. Nesinori bauginti, bet dėmesį tikrai reikėtų atkreipti. Kodėl gi nepasimokius iš tokių pavyzdžių laiku?

Daug kalbama apie tai, kad vaikų skiepijimas reikšmingas ne tik dėl jų sveikatos, bet ir dėl jų įtakos tėvų bei senelių gerovei. Taigi kodėl taip svarbu vaikus paskiepyti nuo gripo?

Kaip pediatrai, visuomet ieškome būdų ir galimybių, kaip sumažinti vaikų sergamumą bet kokiomis ligomis. Bet yra labai daug skirtingų infekcijų, nuo kurių neįmanoma apsisaugoti, mat nėra jokių skiepų. Tuo tarpu gripo išvengti įmanoma, nes turime efektyvias prevencines priemones – vakcinas. Žinoma, svarbiausi yra paties vaiko interesai ir jo sveikata, tačiau kita medalio pusė yra jį supantys žmonės. Dažnai tenka matyti, kai į ligoninę atvyksta tėvai su gripu užsikrėtusiais kūdikiais, kurie iki 6 mėn. yra ypatingai pažeidžiami, mat dar negali būti paskiepyti. Kaip tai nutinka? Jei šeimoje yra vyresnių vaikų ir jie yra neskiepyti – tokiu atveju infekcija labai lengvai „parnešama“ iš darželių ir mokyklų. Tai tuo pačiu ir paraginimas nėščiosioms skiepytis, nes tai vienintelis būdas apsaugoti pirmųjų gyvenimo mėnesių kūdikius. Nėščiųjų skiepijimosi apimtys yra ypač mažos palyginti su kitomis Europos šalimis. Nors tai yra absoliučiai saugu – ir mama sveika, ir kūdikis sveikas.

Vaikai yra labai svarbi infekcijos perdavimo grandis. Susirgę patys jie gali užkrėsti ir kitus vaikus, ir tėvus, ir senelius. Kai vaikai serga, o tėvai dirba, seneliai yra prašomi juos slaugyti. Pandemija kiek pakeitė mūsų įpročius – susirgus vaikui, tėvai nebe taip lengvai perleidžia juos seneliams. Tačiau tai vis tiek gana dažnas reiškinys. Tad paskiepijus ir apsaugojus vaiką, tuo pačiu saugosime ir senelius. Mažės bendras sergamumas gripu.

Kokios gripo komplikacijos dažniausiai kamuoja vaikus?

Dažniausios komplikacijos – kvėpavimo sistemos pažeidimai. Tai gali būti bronchitas, plaučių uždegimas, laringitas ir kt. Taip pat antrinės bakterinės infekcijos, kai gydymui reikia antibiotikų. Susirgus gripu, ypač esant sunkiai ligos eigai, jį galima gydyti priešvirusiniais vaistais nuo gripo, tačiau net ir paskyrus tinkamą gydymą, kai kuriems pacientams vis tiek išsivysto komplikacijos ir prireikia gydymo antibiotikais. Situacija baigiasi tuo, kad vaikas buvo gydomas ir priešvirusiniais vaistais, ir antibiotikais, ir dar po to jis vis tiek kurį laiką jaučiasi blogai, mat ilgai užsitęsęs bendras silpnumas yra būdingas liekamasis reiškinys po gripo.

Pavojingiausios komplikacijos – tai širdies pažeidimai. Vienas jų – miokarditas, širdies raumens uždegimas. Tai labai reta, bet gyvybei tikrai grėsminga komplikacija. Paskiepijimas laiku gali apsaugoti nuo tokių komplikacijų.

Taip pat dažnas, bet mažiau žinomas komplikacijos variantas yra miozitas – raumenų uždegimas. Šiuo atveju vaikams labai skauda visą kūną – jie jaučiasi tarsi po labai didelio fizinio krūvio, kai skauda viską, ir šį jausmą dar padauginus keliskart. Tai neretai pasitaikanti nemaloni komplikacija, kuri dažniausiai laikui bėgant praeina. Tik labai retais atvejais ši komplikacija gali būti itin sunki.

Prognozuoti nesiimate, bet visgi ko tikėtis šį gripo sezoną? Ką tėvai turėtų žinoti?

Skiepijimo apimtys nuo gripo yra gerokai sumenkusios dėl mažo sergamumo pastaraisiais metais. Tačiau praėjusieji sezonai yra blogas pavyzdys, mat pandemijos metais mes visi labai griežtai saugojomės. Šiuo metu irgi yra daug nuotoliniu būdu dirbančių žmonių, kurie įsitikinę, kad dirbant namie neverta galvoti apie profilaktiką. Nepaisant to, mes vis labiau grįžtame į mums įprastą gyvenimą iki pandemijos, suvaržymų praktiškai nebelikę. Šiemet bei kitąmet mes ir vėl matysime realų gripo plitimo vaizdą, kaip kad buvo prieš pandemiją. Tai grąžins suvokimą, kad gripas neišnyko ir reikia skiepytis. Australijos pavyzdys turėtų būti pakankamai svarus argumentas, kodėl vertėtų dar atsakingiau žiūrėti į vakcinaciją nuo gripo – ypač šiemet, kai viešoje vietoje pamatyti žmogų su kauke yra retenybė. Gamta turi savo ciklus – niekur nedingsime, gripas vis tiek grįš į mūsų gyvenimus.

Kas, jūsų nuomone, per mažai ar pernelyg retai akcentuojama viešojoje erdvėje kalbant šia tema?

Pas mus per mažai kalbama apie tai, kad vaikai irgi yra rizikos grupės asmenys, ypač patys mažiausieji. Amerikiečiai aiškiai komunikuoja, kad vaikai iki penkerių metų yra rizikos grupėje, iš jų patys pažeidžiamiausi yra iki dviejų metų ir ypač iki šešių mėnesių. Jų rekomendacija yra skiepyti visus virš šešių mėnesių – ir vaikus, ir suaugusius, visus, kurie neturi kontraindikacijų skiepijimui. Suprantu, kad nepasieksime 100 proc. skiepijimo apimčių, tačiau turėtume saugoti patys save ir savo artimuosius.

Pagalba priimant palydovines TV programas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Sveikata: kitos panašios naujienos
       2024-05-08 11:33:17

Genetinė liga gali paklaidinti net gydytojus

Tikslią ligos diagnozę vilnietė Diana išgirdo maždaug prieš ketverius metus. Genetinis tyrimas patvirtino neurologų įtarimus dėl spinalinės raumenų atrofijos (SRA). Reta genetinė nervų ir raumenų liga leido paaiškinti, kodėl ilgus metus moteris jautėsi silpnesnė negu bendraamžiai, turėjo mažiau energijos ir greitai pavargdavo.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-15 12:24:48

Kuo naudinga garso terapija?

Teigiamas garso poveikis žmogui žinomas nuo senų laikų. Įvairių istorijų galima rasti jau senovės Egipte, Indijoje, Graikijoje. Tam tikri aspektai pasiekė ir dabartinį laikotarpį. Pavyzdžiui, ganėtinai populiariu užsiėmimu vis dar išlieka garso terapija.
       2024-01-09 14:07:59

Trombocitais praturtintos kraujo plazmos (PRP) injekcijos į sąnarius, sausgysles

PRP (trombocitais praturtintos plazmos) injekcijos – tai natūrali terapija, kurios metu gydymui naudojamas paties paciento kraujas. Jos padeda išspręsti daugelį varginančių sveikatos problemų be chirurginės intervencijos ir cheminių preparatų.
       2023-11-14 16:08:23

Alkoholio, antibiotikų vartojimas kartu gali sustiprinti šalutinį vaistų poveikį

Nors daugumos vaistų informaciniuose lapeliuose nurodoma, kad jų negalima vartoti kartu su alkoholiu, tačiau Lietuvoje, deja, tai nėra vienetiniai atvejai, teigia gydytojas toksikologas.
       2023-04-19 13:45:40

Dirbate sėdimą darbą ar skraidote ilgus skrydžius ir sutino koja?

Giliųjų venų trombozė ne veltui yra vadinama itin klastinga liga – dėl jos pasekmių žmogų gali ištikti net mirtis. Mokslininkai įvardija vieną iš svarbių rizikos grupių – ilgai sėdintys žmonės.
       2021-11-18 17:18:45

Kaip vartoti antibiotikus atsakingai?

Kiekvienais metais lapkričio 18 dieną minima Europos supratimo apie antibiotikus diena, kurios pagrindinis tikslas skatinti visuomenę vartoti šį medikamentą atsakingai. Kauno klinikų gydytoja klinikinė farmakologė Akvilė Ūsaitė pažymi, kad antibiotikais gydomos tik bakterijų sukeltos infekcinės ligos.
       2020-07-07 13:30:33

Tinkama pagalvės priežiūra garantuoja ilgaamžiškumą

Ar patalynei reikia skirti dėmesio, kad ji kuo ilgiau tarnautų? Žinoma, tačiau tai daro retas. Štai užvalkalus, užtiesalus daugelis mūsų skalbia kartą per savaitę ir dar dažniau, tačiau tinkamai nesirūpina pačia patalyne.
Daugiau naujų naujienų
       2024-10-03 16:23:37

NVSC priminimas apie legioneliozės profilaktiką

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai tiek nuosavų, tiek daugiabučių namų gyventojus, kurie patys savarankiškai ruošia karštą vandenį, ragina atkreipti dėmesį į legioneliozės profilaktines priemones, kurios svarbios visais metų laikais.
       2024-09-29 13:01:22

Kai šviesolaidis tampa ginklu: Ukrainos padangėje – nematyto tipo dronai

Daugelio mūsų namams internetą tiekiantis šviesolaidis pastaruoju metu netikėtai prigijo dronų pramonėje. „Forbes“ žiniomis, Vokietijos bendrovė „HIGHCAT“ Ukrainoje jau kurį laiką testuoja nematytas bepilotes skraidykles, kurios valdomos per optinį kabelį ir yra atsparios signalo blokavimui.
       2024-09-29 11:36:58

8 miego valandos ir kiti mitai: viskas daug paprasčiau

Miegas yra gero kasdienio gyvenimo pagrindas, nes tik gerai pailsėję galime būti produktyvūs, energingi ir sveiki, sako miego mokslininkė. Panašu, kad vis geriau tai suprantame ir patys.
       2024-09-28 10:17:14

Mokslininkės įžvalgos, kaip alkoholis veikia smegenis?

„Stebėkite save ir savo artimą – pradėjus išgėrinėti, siekiant numalšinti fizinius ar psichinius simptomus, formuojasi alkoholio priklausomybė“, – įspėja neuropsichologijos mokslų daktarė, Vilniaus universiteto Psichologijos instituto docentė Ramunė Dirvanskienė.
       2024-09-27 13:18:05

Kaip studentams užsitikrinti ne tik papildomas pajamas, bet ir kitas naudas

Neseniai prasidėjęs naujas studijų semestras – nauja galimybė gauti papildomų pajamų ne tik pragyvenimui, bet ir pramogoms. Ekspertai aiškinasi, kokios galimybės užsidirbti papildomai ir įgyti reikiamos praktikos studijų metu?
       2024-09-21 12:03:24

Jei mokykloje sunku susikaupti, gali būti kalti nesuvalgyti pusryčiai

Rugsėjis vaikams ir paaugliams skelbia ne tik naujų mokslo metų pradžią, bet ir žaidimų lauke, maudynių, išvykų į gamtą pabaigą. Sugrįžę į klases visi dalijasi ne tik atostogų įspūdžiais, bet ir įvairiausiais virusais.
       2024-09-20 17:33:57

Keturių dienų darbo savaitė Lietuvoje: galimybės ir iššūkiai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) informuoja, kad Lietuvoje jau dabar egzistuoja galimybės įgyvendinti trumpesnę darbo savaitę, nekeičiant Darbo kodekso. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį tiek į galimybes, tiek į potencialius iššūkius.
       2024-09-13 17:00:08

Investuoti siūlo nuomonės formuotojas ar sukčius: kaip atpažinti?

Socialiniai tinklai leidžia pasiekti turinį iš viso pasaulio ir atveria galimybes informacijos įvairovei. Nuomonės formuotojai taip pat ieško, kokią nišą juose galėtų užimti.
       2024-09-11 19:37:50

Trečiasis „Lidl Plus“ gimtadienis pirkėjus lepins nuolaidomis

Išskirtinių pasiūlymų ir nuolaidų programėlės „Lidl Plus“ trečiasis gimtadienis tęsiasi! Pirkėjų pamėgta mobilioji programėlė „Lidl Plus“ jau tapo įprasta kiekvieno apsipirkimo dalimi.
       2024-09-10 22:22:14

Miegokite ramiai: ką daryti, kad išmanusis nežadintų naktį?

Negalite užmigti, „scrollinate“ telefoną, o dėl to – dar labiau nesimiega? Tai – tarsi užburtas ratas, vedantis tiesiai į nemigą. Šiuolaikiniai išmanieji telefonai ir laikrodžiai turi įrankius, reikalingus sukurti tinkamą nuotaiką poilsiui ir stebėti, kiek gilus yra jūsų miegas.
       2024-09-07 13:54:59

ESO: rugpjūtį augo gaminančių vartotojų sugeneruotas elektros energijos kiekis

Rugpjūčio mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungė 2136 gaminančius vartotojus, kurie įsirengė saulės elektrines tame pačiame ar gretimame sklype – ant pastato stogo.
       2024-09-06 18:51:49

Bulvės ir mėsa ruošiasi šeštadieniui: „Lidl“ kviečia į cepelinų fiestą!

Nors ruduo jau prasidėjo, vasariška kaitra neskuba trauktis. Vis dėlto, daugelis jau pasiilgo rudeniškos vėsos ir šio sezono mėgstamiausių patiekalų. Tad savaitgalis – puiki proga jaukiai ir gardžiai jais pasidžiaugti artimųjų apsuptyje.
       2024-09-06 18:29:22

Išsiruošusiems į grybų paieškas: ką svarbu atminti pasiklydus miške?

Ruduo į miškus kviečia savo gausiomis gėrybėmis. Grybų, uogų rinkimas – vienas iš didžiausių auksinėmis spalvomis pasidabinusio metų laiko džiaugsmų. Tiesa, išsileidus į grybų ar uogų paieškas, naudinga atminti – miške reikia elgtis atsakingai, o pasiklydus – nepamiršti kelių svarbių dalykų.
       2024-09-06 18:13:56

Kodėl įmonei turi rūpėti jūsų darbo ir poilsio balansas?

Smalsūs, nuolat besimokantys ir augti siekiantys darbuotojai – kiekvienos organizacijos siekiamybė. Tačiau kuriant aplinką, kurioje kiekvienas stengtųsi tobulėti, neretai rizikuojama perlenkti lazdą ir sukurti atmosferą, skatinančią rezultatų siekti atsisakant dalies laisvalaikio ir asmeninio gyvenimo.
       2024-09-06 17:46:30

Europos Centrinis Bankas mažina palūkanas, bet įmonės Lietuvoje reaguoti neskuba

Europos Centrinis Bankas (ECB) dar birželio mėnesį sumažino palūkanų normas 0,25 proc. Infliacijos tempai pastaruoju metu gerokai sumažėję, tad ECB nutarė, kad vėl galima pradėti aktyviau skatinti ekonomiką.
       2024-09-06 17:42:22

Lietuvos ir Lenkijos verslo misija stiprina bendradarbiavimą gynybos sektoriuje

Daugiau nei 40 Lietuvos gynybos sektoriaus įmonių ir organizacijų dalyvavo Lenkijos ir Lietuvos gynybos sektoriaus verslo misijoje Varšuvoje. Trijų dienų verslo misijos metu lietuviai buvo supažindinti su Lenkijos gynybos ekosistema, dalyvavo MSPO parodoje ir Lenkijos-Lietuvos verslo forume.
       2024-09-02 21:26:04

Turtingas skoniu ir už gerą kainą: rudeniškas troškinys su dešrelėmis

Nors prasidėjus rudeniui vis dar kvepia vasara, namų atsargos pilnėja rudeniškomis sodo ir daržo gėrybėmis. Dažniau į pietų ar vakarienių meniu atgula ir sotesni patiekalai, kuriems įkvėpimo semiamasi ir iš Alpių regiono virtuvės, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.
       2024-08-31 11:27:29

Stojimo rezultatai – šimtukininkai renkasi KTU, išlaikyta aukšta studijų kokybė

Dar pavasarį Kauno technologijos universitetas (KTU) nusprendė nežeminti konkursinio balo kartelės ir išlaikė iki tol galiojusį 5,4 balą. Dėl šios priežasties stojančiųjų vidutinis konkursinis balas universitete didėjo, o šiemet čia priimti pirmakursiai – geriau pasiruošę universitetinėms studijoms.
       2024-08-31 11:13:10

Prasidėjus mokslo metams – suintensyvėja eismas: 2 sek. taisyklė ir kita

Prasidėjus rugsėjui eismas keliuose tampa kur kas intensyvesnis. Ir nors kelių eismo taisyklės nesikeičia, specialistai kasmet atkreipia dėmesį, kad pirmąjį rudens mėnesį dėl gerokai išaugusių eismo srautų bei vis sudėtingėjančių oro sąlygų įvyksta daugiau avarijų.
       2024-08-29 14:30:34

Mobili saulės elektrinė – galimybė elektrą gamintis daugiabučiuose

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama virš 3 tūkst. saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų.
       2024-08-28 10:55:30

Ekspertas pataria, kaip sureguliuoti televizorių sporto varžybų transliacijoms

Sporto pasaulyje dabar vyksta daugybė įspūdingų renginių. Norint mėgautis kiekvienomis rungtynėmis, patartina patikrinti, ar televizorius suderintas optimaliai.
       2024-08-27 18:33:18

10 keistų kelių eismo taisyklių, kurias reikėtų žinoti keliaujant į užsienį

Kiekviena šalis turi daugybę vairuotojams skirtų kelių eismo taisyklių, kurios, pirmiausia, turėtų užtikrinti saugumą keliuose bei pagarbą aplinkiniams. Visgi pasaulyje gausu kontroversiškų įstatymų, kurie stebina tiek vietinius vairuotojus, tiek ir svečius iš užsienio.
       2024-08-27 17:47:21

LED televizoriai

LED televizoriai jau ne vienerius metus išlieka vienu populiariausių pasirinkimų tarp vartotojų, norinčių aukštos kokybės vaizdo ir patikimumo. Nepaisant to, kad rinkoje atsiranda naujesnių technologijų, tokių kaip OLED ar QLED, LED televizoriai išlieka patikimu ir prieinamu sprendimu.
       2024-08-24 16:21:21

Pasigaminkite troškinį, kuris nukels į paprikos gimtinę – Ispaniją

Paprikas į Europą atgabeno Kristupo Kolumbo įgula ir nors šią ekspediciją bei šiuolaikinį europiečio stalą skiria ne vienas šimtmetis, paprikos iki šių dienų vis dar yra vienos populiariausių maisto gamyboje.
       2024-08-23 12:18:26

Vasara – kelionių metas: kaip sumažinti elektromobilio energijos sąnaudas?

Vasaros išvykoms ir kelionėms lietuviai dažniausiai renkasi automobilį. Šia transporto priemone keliauja net 87 proc. lietuvių ir vis daugiau jų šiltojo sezono metu į kelią išrieda elektromobiliais.
       2024-08-21 11:01:01

„Tele2“ ekspertas ragina atsinaujinti operacinę sistemą – į ją nusitaikė sukčiai

„Microsoft Windows“ naudotojai gavo pranešimus su raginimu kuo skubiau įdiegti naujausią operacinės sistemos atnaujinimą. To priežastis – aptikta nauja saugumo spraga, kuria pasinaudoję sukčiai gali užkrėsti jūsų kompiuterį.
       2024-08-20 11:40:55

Liepą ESO prie tinklo prijungė rekordinį gaminančių vartotojų skaičių

Liepos mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungė 3 709 gaminančius vartotojus, kurie įsirengė saulės elektrines tame pačiame ar gretimame sklype – ant pastato stogo. Dar 553 gyventojų tapo nutolusių saulės parkų klientais.
       2024-08-08 16:02:51

Ši sporto rūšis – ne kiekvienam: vilnietis drąsiai šoka ir nuo 3 km aukščio uolų

Šuolis parašiutu iš lėktuvo Mariui Čiūtai yra tik treniruotė – sportininkui kur kas įdomiau šokinėti nuo uolų ar aukštų pastatų. Jau bene dešimtmetį vilnietis aktyviai užsiima vienu ekstremaliausių sportų.
       2024-08-03 20:19:56

Vidurvasarį – elektros kainų pikas, bet ar galėsime atsikvėpti rugpjūtį?

Kaitri vidurvasario saulė Lietuvos, kaip ir kitų Baltijos šalių, gyventojams neleido atsikvėpti. Už norą atsivėsinti liepą teko susimokėti dešimtadaliu brangiau nei birželį. Liepos mėnesį elektros kaina Baltijos šalių regione augo 7 proc. iki 9,80 ct/kWh.
       2024-08-03 12:29:43

Su elektros vartotojais teisme nesusitiks – ESO mokės gyventojams kompensacijas

Audra smarkiai pažeidė ir apgadino oro linijas bei kitą „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) prižiūrimą infrastruktūrą, todėl elektros energijos tiekimo atstatymo darbai užtruko.
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.