Naujienos

Žvejų dieną minint: kaip atsakingai žvejoti ir vartoti žuvį

2022-11-23 09:51:22

Ar žinote, kad jau daugiau nei šimtą metų švenčiama Lietuvos kariuomenės diena nėra vienintelė šiandien minima šventė? Lapkričio 23-ąją kalendoriuje galima išvysti ir žvejų globėjo Šv. Klemenso vardą – šia proga ekspertai pasakoja, kaip atsakingai žvejoti ir vartoti žuvį.

Žvejyba yra vienas populiariausių laisvalaikio praleidimo būdų, tačiau net ir mėgėjiška žūklė gali kelti pavojų žuvų bendrijoms. Pavyzdžiui, rizika kyla jeigu žvejojama žuvų neršto metu, šalia nerštaviečių ar naudojant neleistinus įrankius, pastebi Gamtos tyrimų centro Ekologijos instituto Žuvų ekologijos laboratorijos vadovas dr. Linas Ložys.

„Siekiant žvejoti tvariai, neprisidedant prie žuvų rūšių nykimo, žvejams būtina laikytis nustatytų žvejybos taisyklių, negaudyti retų ir saugomų žuvų, net jei taisyklės ir leidžia tai daryti. Taip pat skatintinas mėgėjiškos žūklės principas „pagavai-paleisk“, kuomet pagautos žuvys kuo greičiau ir atsargiau paleidžiamos į tą patį vandens telkinį“, – sako dr. L. Ložys.

Ekspertas pažymi, kad visgi nepamatuojamai didesnę žalą žuvų, ypač jūrinių rūšių ištekliams, daro ne mėgėjiška, o pramoninė žvejyba. Skaičiuojama, kad dėl intensyviai ir neatsakingai vykdomos pramoninės žvejybos, per pastaruosius 40 metų pasauliniai žuvų ištekliai sumažėjo daugiau nei ketvirtadaliu. Be to, pagal Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizaciją, daugiau nei trečdalis visų žuvų išteklių yra pereikvojami.

Pavyzdžiui, siekiant milijonus pasaulio gyventojų aprūpinti šviežia žuvimi ir jūros gėrybėmis yra pasitelkiami dugniniai tralai. Juos naudojant pažeidžiamos dugno buveinės, kurios labai svarbios ir žuvims. Be to, žvejybos laimikiuose atsiduria ir žuvys, kurių net nebuvo siekiama pagauti. Tokios žuvys vadinamos priegauda. 

„Priegaudos žuvys iškeltuose traluose dažniausiai būna jau nebegyvos, todėl jų negalima paleisti atgal į jūrą ar vandenyną. Neatsakingos žuvų gaudymo praktikos ir metodai neigiamai veikia žuvų nerštavietes, jų mitybos objektus ir kelia didžiulę kai kurių žuvų rūšių išnykimo riziką. Dideliais kiekiais gaudomų tunų, eršketų, gėlavandenių ungurių, paltusų, gruperių ir kitų vertingų žuvų populiacijos nespėja atsistatyti. Tad nesiėmus griežtų priemonių, artimiausiu metu didelė jų dalis bus išgaudyta, o populiacijos dar labiau sumenks“, – pažymi dr. L. Ložys.

Prie žuvų išsaugojimo gali prisidėti ir pirkėjai

Užsiimti tvaria žuvininkyste – ne tik pramoninės žvejybos atstovų pareiga. Prisidėti prie maistui sugaunamų žuvų rūšių išsaugojimo gali ir pirkėjai. Dr. L. Ložio teigimu, vartotojams šiuo atveju reikėtų keisti savo apsipirkimo įpročius.

„Tvaresnę žuvį besirenkantys vartotojai raginami vengti pirkti laukines, retesnes žuvų rūšis ir į savo pirkinių krepšelį dažniau dėti iš akvakultūros ūkiuose užaugintų žuvų gaminamus produktus. Pastebime, kad akvakultūros svarba pirkėjų įpročiams reikšmingai ir nuosekliai didėja. Jau dabar pusę visų maistui pasaulyje suvartojamų vandens organizmų – žuvų, moliuskų ir vėžiagyvių – sudaro akvakultūros ūkių produkcija“, – sako mokslininkas.

Tuo metu Rasa Didjurgytė, „Lidl Lietuva“ socialinės atsakomybės konsultantė, pažymi, kad renkantis žuvį taip pat svarbu įvertinti ir tvarumo standartus. 

„Siekiant prisidėti prie tvaresnio žuvies bei jūros gėrybių vartojimo, reikia atsižvelgti ne tik į tų rūšių išlikimui iškilusią grėsmę, bet ir žvejybos būdus bei tvarumo standartus, kurių laikomasi žvejojant laukinę žuvį arba auginant akvakultūros ūkiuose“, – pažymi R. Didjurgytė.

Pavyzdžiui, pagal MSC (angl. Marine Stewardship Council) tvarumo standarto reikalavimus žvejai turi žvejybą vykdyti laikydamiesi nacionalinių ir tarptautinių įstatymų, nesukeldami grėsmės žuvų populiacijai, atsakingai naudodami žvejybos priemones, siekdami kuo mažesnės priegaudos ir ilgalaikio žuvų bei kitų jūros gyvūnų buveinių išsaugojimo. 

ASC (angl. Aquaculture Stewardship Council) standartu žymima ta žuvis ir jos produktai, kurie yra užauginti tvaresniuose akvakultūros ūkiuose. 

„Auginant žuvį ir kitas jūros gėrybes akvakultūros ūkiuose, paprastai nedaroma tiesioginė žala jų laukinėms populiacijoms. Nepaisant to, akvakultūra gali turėti neigiamą poveikį ekosistemoms. Pavyzdžiui, tokie ūkiai teršia aplinkinius vandenis, dėl didelės žuvų koncentracijos juose greičiau plinta ligos, todėl naudojami medikamentai. Be to žuvys turi būti aprūpinamos maistu, kuriam, priklausomai nuo žuvų rūšies, gali būti naudojamos mažesnės jūrose sužvejotos žuvys ar kiti organizmai. Dėl šių priežasčių net ir užaugintas žuvis bei jūrų gėrybes rekomenduojama rinktis tada, kai jos yra užaugintos tvariau, pavyzdžiui, laikantis ASC standarto sąlygų“, – sako R. Didjurgytė. 

Daugiau tvarios žuvies ir jos produktų

Rūpindamiesi natūralių žuvų išteklių išsaugojimu, „Lidl Lietuva“ įsipareigojo nuo 2025 m. pabaigos savo privačių prekės ženklų nuolatiniame asortimente turėti tik tvariau užaugintą arba sugautą žuvį ir vėžiagyvius. Šis tikslas apima ne tik šviežią žuvį, bet ir žuvies konservus, šaldytus ir kitus žuvies, vėžiagyvių produktus.

„2025 m. pabaigoje visi „Lidl“ privačių prekių ženklų produktai turės būti gaunami tik iš sertifikuotų šaltinių, pavyzdžiui, atitinkančių MSC, ASC ar kitą numatytą standartą. Išimtys gali būti taikomos toms žuvies ir vėžiagyvių rūšims, kurioms tokie standartai nėra taikomi arba rinkoje nėra sertifikuotos žaliavos pasiūlos“, – sako R. Didjurgytė.

R. Didjurgytė pažymi, kad prekybos tinklas „Lidl“ jau dabar pirkėjams siūlo platų sertifikuotos žuvies pasirinkimą. Pavyzdžiui, tinklo parduotuvių nuolatiniame asortimente galima rasti MSC ženklu pažymėtų privataus prekės ženklo „Ocean Sea“ šaldytų žuvų figūrėlių, žuvų pirštelių, surimi lazdelių, aliaskinių menkių filė be odos, ASC bei MSC ženklais žymimų „select & go“ sušių, „Ocean Sea“ greitai užšaldytų krevečių be kiauto ir kitų produktų. MSC standartą atitinkanti žuvis taip pat naudojama „Coshida“ kačių ėdalui ir skanėstams gaminti.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2023-12-08 19:21:36

Ką apie dizainų ir idėjų apsaugą turėtų žinoti smulkiojo verslo atstovai

Neretai mugėse matome rankų darbo gaminius, kurie tarsi primena žinomų gaminių dizainus: panašios formos odos gaminiai, panašūs rūbų modeliai ar detalės. Natūraliai kyla klausimas, ar juos kuriant nepasinaudota kažkieno kito intelektine nuosavybe?
       2023-12-08 17:47:11

Sukčių apgaulės – Holivudo aktoriai, astronautai neturi pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kibte kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus.
       2023-12-08 17:37:30

Nesigėdyti prostatos vėžio

„Didžioji dalis profilaktinių patikrų prasideda nuo kokio nors neskausmingo testo. Profilaktinės patikros dėl prostatos vėžio atveju tai yra paprastas kraujo paėmimas iš venos“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus gydytojas urologas (onkologas) doc. dr. Aušvydas Patašius.
       2023-12-08 17:26:47

D. Nausėdienė Suvalkų lietuvių mokyklos atidaryme: Lietuva ten, kur yra lietuvių

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė penktadienį Lenkijoje dalyvavo Suvalkų lietuvių pagrindinės mokyklos atidarymo ceremonijoje.
       2023-12-08 08:55:48

Išmani kalėdinė dovana vaikui: kaip išsirinkti ir į ką atkreipti dėmesį?

Prasidėjus šventinių dovanų pirkimo maratonui dalis tėvų svarsto galimybę Kalėdų proga padovanoti savo vaikams išmanųjį įrenginį. Akivaizdu, kad išmanusis telefonas vaikams gali suteikti ne tik nuolatinį ryšį su tėvais, bet ir papildomų mokymosi galimybių, daugiau laisvės pramogoms.
       2023-12-07 20:04:07

Ar tikrai įmanoma sutaupyti naudotą automobilį užsienyje perkant savarankiškai?

Prekyba naudotais automobiliais nėra hobis ar laisvalaikio praleidimo būdas, todėl kiekvienas pardavėjas pirmiausia tikisi ir siekia iš to uždirbti.
       2023-12-07 19:36:48

Vilniuje bus įrengtas butas, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas

Vilniuje bus įrengtas pirmasis butas Baltijos šalyse, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas. Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ Vilniuje įrengs pirmąjį butą Baltijos šalyse, kurio interjeras sukurtas pasitelkiant dirbtinį intelektą (DI).
       2023-12-07 15:06:42

Atsisveikinimas su darbuotoju: neieškokite pigesnių būdų

Dinamiškoje darbo rinkoje išvengti darbuotojų atleidimų sudėtinga. Neretai atsisveikinimas su darbuotoju perauga į darbo ginčą, o šis vėliau nukeliauja ir į teismą.
       2023-12-06 16:41:12

Skaitmenizuota logistika: kuria ateities krovinių pervežimo standartus

Ne vieną dešimtmetį logistikos sektoriuje veikiančios bendrovės ieško tinkamų būdų optimizuoti veiklos procesus tam, kad galėtų išspręsti pagrindines efektyvumo, saugumo ir bendros veiklos tvarumo problemas.
       2023-12-06 08:19:40

„iPhone“ žinutės netrukus atrodys kitaip: pokyčius paskatino konkurentai

Ar kada nors pastebėjote, kad vienos į jūsų „iPhone“ ateinančios žinutės yra mėlynos spalvos, o kitos – žalios? Taip yra todėl, kad mėlynai žymimos iš kitų „iPhone“ ateinančios „iMessage“ žinutės, o žalia spalva pažymėtos iš „Android“ įrenginių ateinančios įprastos SMS ar MMS žinutės, kurios neturi papildomų funkcionalumų.
       2023-12-05 20:08:13

Ir žiemai prasidėjus galima šildytis taupiau: 10 praktinių patarimų

Žiemai įgaunant pagreitį ir temperatūrai nukritus žemiau nulio, pastatams šildyti reikia didesnio šilumos kiekio, o tai reiškia ir didesnes šildymo sąskaitas. Vis tik nereikėtų nuleisti rankų – dar galite atlikti keletą nesudėtingų, tačiau efektyviai taupyti šilumą padedančių veiksmų.
       2023-12-05 14:51:51

Tyrimas: kokį NT kainų likimą prognozuoja gyventojai?

Nors nekilnojamo turto (NT) rinka atrodo aprimusi, dauguma šalies gyventojų mano, kad butai brangs –atskleidė NT plėtros bendrovės „Omberg group“ užsakymu atliktas tyrimas. Ar tokios gyventojų prognozės NT rinkai sparčiai kintančioje ekonominėje aplinkoje gali išsipildyti?
       2023-12-05 14:36:07

Kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą.
       2023-12-05 14:27:28

Ko nepamiršti vykstant slidinėti – 4 svarbiausi patarimai keliaujantiems

Netrukus startuosiantis slidinėjimo sezonas primena, kad jau visai greitai šalies oro uostus užplūs lagaminais su slidėmis ir kita šio žiemos sporto įranga nešini keliautojai.
       2023-12-04 18:00:28

VU ekspertai iš palydovinių duomenų atskleidė atakų Gazoje mastą

Palydovinėms technologijoms radikaliai keičiant karinių veiksmų ir konfliktų regionų stebėseną, atvirųjų duomenų amžiuje anksčiau ribota informacija šiuo metu yra nesunkiai pasiekiama, o beveik realiu laiku prieinami aukštos ir vidutinės raiškos palydoviniai vaizdai naudojami ne tik žvalgybos tikslais, bet ir kovojant su plačiai paplitusia dezinformacija.
       2023-12-04 17:49:20

5G ryšio plėtra viršijo lūkesčius: abonentai jau skaičiuojami milijardais

Pasaulinės 5G plėtros šiemet nesugebėjo sulėtinti nei ekonominiai iššūkiai, nei geopolitiniai neramumai. Neseniai paskelbto „Ericsson Mobility Report“ tyrimo duomenimis, 2023 m. penktos kartos tinklas visoje planetoje pasipildė daugiau, nei 600 milijonų, naujų abonentų bei viršijo net optimistiškiausias analitikų prognozes.
       2023-12-04 09:48:27

Baltijos šalių BVP ateinančiais metais vėl turėtų augti

Ateities tendencijų rodikliai atskleidžia kontrastingas Baltijos regiono ekonomikos prognozes. Lietuvoje ekonominis aktyvumas pradėjo didėti daugiausia dėl stiprėjančio optimizmo gamybos sektoriuje.
       2023-12-01 19:10:00

Lietuviai rudenį keliavo kitaip: prioritetas egzotinėms kryptims

Rudenį lietuviai keliavo mažiau, nei vasarą, o labiausiai aktyvumu išsiskyrė spalio 30 d. – lapkričio 5 d. laikotarpis, kai šalyje vyko moksleivių atostogos.
       2023-12-01 16:05:21

Dirbtinis intelektas mokykloje: kam su juo kovoti, jei galime išnaudoti?

Mūsų pasaulis yra ankstyvojoje technologinės revoliucijos stadijoje. Prognozuojama, kad dirbtinis intelektas (DI), kurį įgalina tokie didžiuliai generatyvinės kalbos modeliai kaip „ChatGPT“, pakeis beveik visas visuomenės gyvenimo sritis.
       2023-12-01 09:12:13

Varnikuose atidaryta išskirtinė mineralinio vandens biuvetė

Lapkričio 30 dieną Varnikų kaime, netoli pažintinio tako, atidaryta mineralinio vandens biuvetė su Trakų Dievo Motinos koplytėle. Jos statybos projektui buvo pritarta š. m. rugpjūčio 23 dieną vykusio Trakų rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu.
       2023-12-01 08:47:19

Darbo ir laisvalaikio balanso nebuvimas – žala darbuotojo sveikatai, ekonomikai

Jei darbas kelia dažną nuovargį, o atliekant kasdienes užduotis nuolat kankina abejonės, gali būti, kad jus kankina perdegimas. Brangiai jis kainuoja ne tik emociškai, bet ir finansiškai.
       2023-11-30 20:41:39

Kodėl JAV ekonomika neauga taip greitai kaip anksčiau?

Remiantis naujausiais rodikliais, panašu, kad euro zonos verslo nuotaikos stabilizavosi, o vangumas JAV būsto rinkoje ir kiti veiksniai slopina JAV ekonomikos augimą.
       2023-11-30 20:35:01

5 esminės taisyklės, kaip skalbti drabužius ir užtikrinti skalbyklės efektyvumą

Skalbimas – tai namų ruošos darbas, kurį atliekame kiekvieną savaitę. Tačiau atliekant šią, iš esmės paprastą užduotį, rekomenduojama laikytis tam tikrų taisyklių.
       2023-11-30 12:06:31

Ar pasauliui pavyks iki 2030-ųjų galutinai įveikti ŽIV ir AIDS epidemiją?

Kada tapsime karta be AIDS? Šį klausimą, gruodžio 1-ąją minėdami Pasaulinę AIDS dieną, užduoda tiek ŽIV infekuotieji, tiek šioje srityje dirbantys specialistai. Deja, pasak jų, Lietuvai iki šio tikslo dar reikia gerokai pasitempti.
       2023-11-30 11:58:40

Ką verta žinoti, siekiant karjeros naujoje komandoje?

Pradėti karjerą po studijų baigimo arba pereiti į naują komandą gali būti nedrąsu, ypač kai jautiesi visiškai „žalias“. Tačiau už viso to slypi daugybė galimybių augti ir tobulėti.
       2023-11-28 16:42:27

Sužavėkite aplinkinius: šventinio stalo dekoro ir serviravimo tendencijos

Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas.
       2023-11-28 16:40:14

Slidinėjimo profesionalas pataria, kaip pasiruošti žiemos atostogoms kalnuose

Per pastarąjį dešimtmetį susidomėjimas žiemos sportu Lietuvoje smarkiai išaugo. Šią tendenciją patvirtina ir kelionių organizatoriai.
       2023-11-28 16:37:04

Kas yra „VoLTE“ ir „VoWiFi“ technologijos bei kokį iššūkį jos sprendžia?

Per pastaruosius kelis dešimtmečius telekomunikacijų pasaulyje įvyko net keletas revoliucinių pokyčių, o vieni svarbiausių yra susiję su balso technologijomis.
       2023-11-27 16:48:06

SIM kortelei – trisdešimt dveji: kaip keitėsi ir ką ji savyje slepia?

Nors polifoninėmis melodijomis pypsintis senutėlis „Nokia“ ir iš titano nukaldintas „iPhone 15 Pro“ skiriasi kaip diena ir naktis, jie abu neapsieina be tos paties elemento – SIM kortelės.
       2023-11-27 16:29:12

Troškinys – sotu ir pigu: 5 klaidos, kurių nedaryti jį ruošiant

Troškinys – vienas skaniausių patiekalų šaltomis dienomis. Turint patikimą receptą ar žinant kelias taisykles, jį galima paruošti iš visai nebrangių ir paprastų ingredientų.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.