Naujienos

Kaip taupymas gali padėti tapti laimingais?

2022-11-23 10:48:43

Automobilis, apie kurį seniai svajojate, kelionė į egzotiškus kraštus ar noras turėti nerūpestingą ateitį – priežasčių taupyti yra išties daug. Vis dėlto ne visi taupo turėdami konkretų tikslą, kiti taupo vien iš atsargumo.

Taupymo tema itin aktuali tapo šiais metais, kuomet energetikos išteklių kainos pakilo į neregėtas aukštumas, o kartu su jomis ėmė stiebtis prekių bei paslaugų kainos. Tačiau ką daryti, kad taupymas taptų ne prievole, bet ir sąmoningu veiksmu? Atsakymą į šį klausimą gyventojams siekiama pateikti Turto banko paskelbtos energijos taupymui skirtos iniciatyvos „putinOut“ metu.

Būtina žinoti, dėl ko taupau

Taupymas daugeliui žmonių asocijuojasi su ko nors atsisakymu šiandien, tam, kad rytoj turėtumėte daugiau. O tai daryti dažnai būna sunku. Daugelis žmonių mieliau mąsto trumpuoju laikotarpiu ir gyvena čia ir dabar. Ir iš tikrųjų, kam taupyti pinigus, kai nežinai, kas bus rytoj? Psichoterapeutas Dainius Jakučionis teigia, kad taupymas yra naudingas ir malonus tik tada, jei sąmoningai žinome, kodėl tą darome. „Neretai pasitaiko, kad žmonės taupo dėl to, kad taupytų, neturėdami jokio tikslo. Pasitaiko tokių, kuriems kelia džiaugsmą tai, kad jų sąskaitoje auga kažkoks skaičius ir jiems sunku atsisveikinti su pinigais. Jie nuolat tikrina savo banko sąskaitą, ir kai ten mato didėjantį skaičių, jie jaučia malonumą, o jei tas skaičius mažėja – jaučia nerimą“, - pasakoja D. Jakučionis.

Nežinant, dėl ko taupoma, labai sunku išlaikyti motyvaciją, ypač ilgalaikėje perspektyvoje, kadangi taupymas – tai vartojimo atsisakymas dabar tam, kad ateityje būtų galima sau leisti ką nors reikšmingesnio. Todėl specialistai atkreipia dėmesį, kad taupymo tikslą, ateityje trokštamą įsigyti dalyką, reikia neišvengiamai sukonkretinti.

Gąsdinimas taupyti nepadeda

D. Jakučionis pastebi, kad siekiant žmones išmokyti taupyti išteklius, labai svarbus yra švietimas, vien gąsdinimas, kas atsitiks netaupant, nepadeda, bet ir gali sukelti priešingą efektą. „Viskam, kas daroma per prievartą, norima priešintis. Be to, žmonės pavargsta būti nuolatinės grėsmės akivaizdoje. Buvo Covid-19 pandemija, dabar karas Ukrainoje, kylančios kainos. Žinoma, kai egzistuoja grėsmė, žmonės susikaupia, tačiau kai grėsmės būsena užsitęsia, resursai išsenka. Lieka pasyvumas ir tuomet žmonės nieko nedaro arba dar blogiau – daro priešingai“, – pasakoja D. Jakučionis.

Anot psichoterapeuto, žmones itin svarbu mokyti konkrečiais pavyzdžiais. Tokiu atveju neretai padeda ir skaičių kalba. „Būtina kalbėti konkrečiai, kiek sutaupysiu aš ar valstybė, jei aš turėsiu taupesnę lemputę? Kiek vandens išleisiu mažiau, jei duše prausiuosi 7 minutes, o ne 15 minučių? Kas pasikeis taupant? Tai reikia rodyti apčiuopiamais pavyzdžiais, tada žmonės ir pagalvos, tada greičiausiai ir susimąstys, kodėl taupyti verta“, – tikina D. Jakučionis.

Svarbu mokyti taupyti tiek suaugusius, tiek vaikus

Vis dėlto neretai susiduriama su problema, kai kalba pasisuka apie energijos ir išteklių taupymą viešosiose įstaigose, žmonės galvoja, kad ten viskas yra nemokama. Anot D. Jakučionio, ši problema paveldėta iš sovietmečio, kuomet vyravo įsitikinimas, kad viskas yra nemokama. „Tą mentalitetą pakeisti yra nepaparastai sunku. Vis dar vyrauja įsitikimas, kad jei kažkas priklauso valdžiai, tai reiškia visiems. Tačiau, aš manau, kad jei mes žmonėms rodytume, kad štai sutaupę kažkokioje ministerijoje ar įstaigoje, galėtumėte tuos pinigus skirti darželio renovacijai ar keliui nutiesti, manau tas suveiktų. Jei žmogus pamatys, kad jam gali tiesiogiai atsiliepti, jis stengsis tą daryti“, – pasakoja D. Jakučionis pridurdamas, kad ne visi žmonės gali abstrakčius dalykus suvokti, todėl konkretūs pavyzdžiai yra tiesiog būtini.

Prsichoterapeuto manymu, konkretūs pavyzydžiai yra geriausias būdas išmokyti taupyti ir vaikus. „Vaikai mokosi tik iš pavyzdžio. Nėra taip, kad vaikui pasakei ir jis daro. Jei tai padaroma kaip žaidimas, sužaidybinimas, jei taip darysim, tai kažkas atsitiks, tada tas suveikia. Jei duodamas atpildas už elgesį, vaikas norės tą elgesį daryti. Nes kai žmonėms parodo, kokia iš to nauda, tada jie tiki“, – tikina D. Jakučionis.

Įpročiai prasideda nuo mažų dalykų

Taupyti yra prasminga visiems, o tiems, kuriems nesiseka tą daryti, gali padėti ir paprasti triukai. Vienas iš tokių – nedidelę dalį pinigų atsidėti į atskirą sąskaitą, kuri nebūtų susieta su mokėjimo kortele. Tokiu atveju reikia įdėti gerokai daugiau pastangų tam, kad tie pinigų būtų panaudoti, t. y. reikia persivesti pinigus į sąskaitą, kuri susieta su kortele. O tai priverčia susimąstyti, ar tikrai to reikia.

D. Jakučionio manymu, taupymas turėtų tapti savotišku žaidimu-malonumu - tas veikia daug labiau nei kontrolė ir gąsdinimai. Taigi, nors taupyti ir nėra lengva, tačiau būtina žinoti, kad taupymas gali padaryti jus laimingesniais. Taupymas leidžia retkarčiais pasilepinti, geriau pasiruošti nenumatytiems finansiniams atvejams, galų gale – prisideda prie žemės išsaugojimo ateities kartoms.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-12-03 19:44:24

Keliams naudojama druska: kam kenkia labiausiai, kaip apsisaugoti nuo korozijos

Snygis į Lietuvą atklydo gerokai anksčiau nei kalendorinė žiema. Ir nors kelininkai gatves prevenciškai pradėjo barstyti dar iki pradedant snigti, žiema užsimojo iš peties. Jau ne vienerius metus kovai su sniegu kelininkai pasitelkia kelių tipų druskų mišinius.
       2022-12-03 10:39:53

Judėjimo negalia – (ne)kliūtis sudaryti santuoką: situacija Lietuvoje

Dažnai porai vestuvės tampa viena svarbiausių dienų gyvenime. Gruodžio 3 d. minint Tarptautinę neįgaliųjų dieną, už lygybę pasisakanti Lietuvos humanistų bendruomenė VšĮ „Laimingas žmogus“, bendradarbiaudama su humanistines vestuvių ceremonijas kuriančia ir vedančia komanda „Taip“
       2022-12-03 10:30:43

Žvejyba ant ledo: ką reikia žinoti žvejams?

Šaltiems orams nesitraukiant ant ežerų, upių, tvenkinių, marių formuojasi ledas, viliojantis poledinės žūklės mėgėjus. Aplinkos ministerija primena žvejams, kaip saugiai elgtis žvejojant ant užšalusių vandens telkinių ir įspėja, kad bereikalinga rizika gali būti pražūtinga.
       2022-12-03 10:27:22

„Fitch Ratings“ ir „S&P Global Ratings“ paskelbė Lietuvos kredito reitingus

Lietuvos ilgalaikio skolinimosi reitingą peržiūrėjusios tarptautinės kredito reitingų agentūros „Fitch Ratings“ ir „S&P Global Ratings“ teigiamai vertina efektyvią Lietuvos ekonominę politiką ir narystę euro zonoje, taip pat santykinai stabilų ir žemą valstybės skolos lygį.
       2022-12-02 11:11:12

Technologijų prognozės: metavisata, klimato kaitos stabdymas ir DI pažabojimas

Per ateinančius trejus metus vienu iš pagrindinių verslo prioritetų taps klimato kaitos stabdymas, tvarumą ir skaitmeninį imunitetą didinančios technologijos.
       2022-12-02 11:05:11

10 minučių – ar užtenka tiek laiko kokybiškam vaikų pavalgymui mokykloje?

Kai kalbame apie kokybišką maitinimąsi dažniausiai galvoje turime šviežų, sveiką maistą, estetiškai patiektą, pagamintą iš aukščiausios kokybės produktų. Tačiau ar pagalvojote, kad kokybė – tai kartu ir galimybė laiku, neskubant pavalgyti, mėgaujantis kiekvienu kąsniu.
       2022-12-02 11:01:45

Ar kylant Euribor verta sumokėti turimos būsto paskolos likutį?

Jei būsto paskolą esate pasiėmę gerokai seniau ir turite likusią nedidelę neišmokėtą sumą, kaip geriau elgtis šiandien, kai kylantis Euribor augina ir paskolos įmokas? Galbūt toliau mokėti įmokas pagal grafiką, o gal padengti paskolos likutį iš turimų santaupų?
       2022-12-02 10:58:28

Didžioji dalis gyventojų pasirinko nepriklausomą elektros energijos tiekėją

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis nepriklausomą elektros energijos tiekėją Lietuvoje pasirinko daugiau nei 1,2 mln. namų ūkių – iš pasibaigusiųjų etapų vartotojų net 9 iš 10 pasirinko nepriklausomo tiekėjo paslaugas, tuo tarpu tarp tebevykstančio trečiojo etapo klientų tai padarė kas antras.
       2022-12-02 10:54:37

Didžiųjų technologijų kompanijų laukia sunkūs laikai – bręsta interneto pokyčiai

Milijardais vertinamų didžiųjų technologijų kompanijų: „Google“, „Amazon“, „Meta“ ir kitų laukia sudėtingi iššūkiai – technologijų raida subrandino naują decentralizuoto interneto kartą, kuri nebus palanki šiandienos gigantams.
       2022-12-01 17:58:45

Psichologinis smurtas ir priekabiavimas darbe – kaip atlikti vidinį tyrimą?

Lapkričio 1 d. įsigaliojus Darbo kodekso pakeitimams, buvo įtvirtinta darbdavių pareiga užkirsti kelią psichologinio smurto, mobingo ir priekabiavimo apraiškoms bei apsaugoti aukas.
       2022-12-01 13:37:54

Lietuvos nacionalinis dramos teatras atleidžia Koršunovą iš pareigų

Šią savaitę priimtas sprendimas atleisti iš pareigų Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) meno vadovą Oskarą Koršunovą. Tokiam administracijos sprendimui įtakos turėjo aplaidus tiesioginių meno vadovo pareigų vykdymas bei sistemingos pravaikštos.
       2022-11-30 13:25:39

„Thermo Fisher Scientific Baltics“ – vertingiausia įmonė Baltijos šalyse

Komponentus COVID-19 vakcinoms gaminanti Lietuvos bendrovė „Thermo Fisher Scientific Baltics“ išsiveržė į pirmą vietą naujausiame Baltijos šalių vertingiausių įmonių 30-uke, nukarūnuodama praėjusių metų lyderę „Vilniaus prekybą“, kuri šių metų tyrime rikiuojasi antroje vietoje.
       2022-11-30 13:17:42

Ekspertas pataria: kaip tinkamai paruošti automobilį žiemai?

Lietuvoje pamažu įsivyrauja žiema – kausto šaltis ir minusinė temperatūra, keliuose ankstyvą rytą būna plikledis, prastas matomumas dėl stipraus snygio ar rūko. Dažnu atveju tai tampa iššūkiu ne tik vairuotojams, bet ir automobiliams – reikia nuo jų nuvalyti sniegą, anksčiau užkurti, kad apšiltų ir pan.
       2022-11-29 21:30:34

Advento pradžiai – 3 pasninko patiekalų idėjos: gaminkite sveikai, bet sočiai

Iki didžiųjų metų švenčių liko mažiau nei mėnuo. Ir nors švenčių laukimas asocijuojasi su nuolatiniu skubėjimu, reikėtų nepamiršti ir tikrosios advento reikšmės, kuri simbolizuoja rimtį ir susikaupimą. Ne išimtis pasninkavimas.
       2022-11-29 19:07:01

Kinijos ir kitų šalių investicijoms – papildomi barjerai ES

Europa pagaliau ištaisė Europos Sąjungos verslą ilgai piktinusią teisės aktų spragą, leidusią valstybės remiamoms Kinijos (ir kitų trečiųjų šalių) įmonėms lengvai pirkti verslus Europoje ir dempinguoti viešųjų pirkimų kainas.
       2022-11-29 18:56:24

Karo sukelta įtampa slūgsta, tačiau išlieka pavojingai aukšta

Absoliuti dauguma, 79 proc., Lietuvos gyventojų jaučia padidėjusią įtampą, nerimą ar stresą, kuris šiek tiek sumažėjo, lyginant su situacija pavasarį, kai Rusijai užpuolus Ukrainą, net 87 proc. mūsų visuomenės patyrė emocinį šoką.
       2022-11-29 18:47:47

Saugirdas Vaitulionis rekomenduoja: 5 dėmesio verti serialai

Užklupus žiemiškiems orams, žmonės renkasi daugiau laiko praleisti ne lauke, o namuose. Populiariausias užsiėmimas šiltai susisukus į pledą – žiūrėti filmus ir serialus.
       2022-11-29 18:41:33

Šaltasis sezonas – grėsmė sergantiems širdies ligomis: kaip apsisaugoti?

Daugybė žmonių tvirtai įsitikinę, kad širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai dažniau juntami šiltuoju metų sezonu. Visgi sveikatos priežiūros specialistai tvirtina, jog atėjus šalčiams šių ligų rizika niekur nedingsta.
       2022-11-28 11:30:40

Praradote įrenginį su svarbiais duomenimis? Kokius žingsnius privalote atlikti

Telefono praradimas sukelia daugybę rūpesčių – nuo neplanuotų išlaidų įsigyjant naują įrenginį iki rizikos prarasti jame saugomus asmeninius duomenis.
       2022-11-26 19:53:48

Nuo kitų metų keičiasi „Vilniaus vandenų“ paslaugų įkainiai

Nuo artėjančių metų sausio didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ savo klientams taikys naujus paslaugų įkainius, kurie dėl išaugusių elektros kainų padidės 57 euro centais (su PVM).
       2022-11-24 16:26:24

Ar 5G padarys galą šviesolaidiniam internetui? Kodėl tai netaps realybe

Prieš porą mėnesių Lietuvoje įvykus plataus masto 5G įjungimui, gyventojų išmaniuosiuose įrenginiuose atsivėrusios mobiliojo interneto galimybės dalį privertė suabejoti šviesolaidinio interneto reikalingumu.
       2022-11-23 11:40:15

Draudikai perspėja verslininkus saulės elektrinių savininkus

Lietuvoje diegiant vis daugiau saulės elektrinių, ima ryškėti, kodėl verslo įsirengtos elektrinės stipresniam vėjui yra atsparios mažiau, negu turimos gyventojų. Gamtos stichijų sukeltus nuostolius vertinantys draudikai sako, kad, tais atvejais, kai verslui buvo padaryta žala, priežastis buvo netinkamai sumontuotos elektrinės.
       2022-11-23 10:38:58

Nesusipratėliams gyvenimas teikia įtaigias pamokas

Lapkričio 19-ąją apie 17 val. pro Šiaulių rajone, Dargaičių kaime, esantį tvenkinį važiavę žmonės pamatė sunerimti privertusį vaizdelį – vandenyje iki pusės buvo paniręs automobilis RENAULT LAGUNA. Žmonių jame nesimatė.
       2022-11-23 10:27:46

Kaip prižiūrėti vaikų dantis, kad išvengti problemų ateityje?

Vaikų dantų priežiūrai ir teisingų įpročių formavimui mažylių tėveliams rekomenduojama skirti dėmesį jau pasirodžius pirmiesiems pieniniams dantukams. Dažnai įvairios vaikų dantų ligos išsivysto dėl to, kad dantų priežiūra pradėta taikyti per vėlai arba neteisingai.
       2022-11-23 10:05:56

LRT pristato naują strategiją: keliami ambicingi tikslai, svarbiausia išlieka

LRT taryba patvirtino naują LRT strategiją 2023–2027 m., kurios ašis – auditorija. Pasikeitę jos įpročiai padiktavo skaitmenizacijos poreikį: turinio pateikimui portale bei skaitmeninėse platformose bus skiriama dar daugiau dėmesio.
       2022-11-23 09:58:12

Azijietiškas troškinys su arbūzais, vištienos sriuba su melionais

Netikėti receptai, kuriuos privalote išmėginti šią žiemą. Arbūzai ir melionai asocijuojasi su karštomis vasaros dienomis, bet šios gėrybės pasitarnauti gali gaminant šiltus bei jaukius žiemiškus patiekalus: šildančius mėsos troškinius, netgi sriubas.
       2022-11-23 09:51:22

Žvejų dieną minint: kaip atsakingai žvejoti ir vartoti žuvį

Ar žinote, kad jau daugiau nei šimtą metų švenčiama Lietuvos kariuomenės diena nėra vienintelė šiandien minima šventė? Lapkričio 23-ąją kalendoriuje galima išvysti ir žvejų globėjo Šv. Klemenso vardą – šia proga ekspertai pasakoja, kaip atsakingai žvejoti ir vartoti žuvį.
       2022-11-23 09:46:13

5 priežastys, kodėl reiktų rinktis fizinio asmens bankrotą

Jau beveik dešimtmetį egzistuojanti fizinio asmens bankroto galimybė vis dar kelia klausimų asmenims, svarstantiems pasirinkti tokią alternatyvą, siekiant išsigelbėti nuo skolų. Vis tik baimintis bankroto proceso nereikėtų.
       2022-11-22 20:17:10

Ekspertai atsakė, ar vėjo jėgainės gali „užpūsti“ dideles elektros kainas

Stebint elektros energijos kainų kadrilį „Nord Pool“ biržoje, daug vilčių dedama į atsinaujinančią energetiką: įsismarkavus vėjams Skandinavijos šalyse, iškart pastebimas teigiamas efektas elektros kainai biržoje – kuo daugiau pagaminama energijos iš atsinaujinančių šaltinių, tuo labiau krenta elektros kaina.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.