Naujienos

Ekspertai įvardijo 5 svarbiausias automobilių techninės priežiūros sritis

2023-01-03 10:52:19

Automobilis tarnaus ilgiau, jei juo bus rūpinamasi ištisus metus, atliekant reguliarią techninę apžiūrą. Automobiliais prekiaujančios bendrovės „Moller Auto“, kuri atstovauja „Volkswagen“ ir „Audi“ prekės ženklus, servisų ekspertai nurodo, kad yra penkios automobilio techninės priežiūros sritys, kurioms automobilių savininkai turi skirti dėmesį nuolat:

laiku pakeisti tepalus, patikrinti stabdžių sistemą, skysčių lygį ir žibintus bei valyti kondicionavimo ir ventiliacijos sistemą.

Variklio tepalus būtina keisti nuvažiavus ne daugiau kaip 30 tūkst. kilometrų, bet ne rečiau kaip kartą per du metus

Automobilio variklis susideda iš daugybės dalių, kurios nuolat juda ir liečiasi viena prie kitos – taip veikia jo mechanizmai ir išskiriama šiluma. Variklio tepalai skirti tam, kad variklis atvėstų, sumažėtų trintis tarp dalių ir jos efektyviai funkcionuotų jam neperkaistant, pateptos dalys ne taip greitai susidėvi. Pasak ekspertų, nėra konkretaus laikotarpio arba nuvažiuotų kilometrų skaičiaus, po kurio būtų privaloma keisti tepalus – tai priklauso nuo automobilio modelio, tepalų rūšies ir kitų veiksnių. Gamintojai nurodo, kad juos privaloma keisti nuvažiavus ne daugiau kaip 30 tūkst. kilometrų, bet ne rečiau kaip kartą per du metus, o daugelis automobilių savininkų laikosi taisyklės tepalus keisti po 10–15 tūkst. kilometrų.

Variklio tepalus reikės keisti dažniau, jei daugiau važinėjama mieste – vidutiniu arba mažu greičiu. Jei daugiau važiuojama greitkeliu, didesniu greičiu, tepalai gali būti keičiami rečiau. Nors tepalų keitimas patyrusiems vairuotojams atrodo nesunkus darbas, kurį galima pasidaryti patiems, tam reikia specialių įrankių ir išmanymo, kaip viską teisingai atlikti, atsižvelgiant į konkretų automobilio modelį.

Techninės priežiūros centruose meistrai taip pat patikrina, ar tepalai neprateka, kadangi vairuotojams keičiant tepalus savarankiškai to beveik neįmanoma nustatyti, o tepalų pratekėjimas turėtų neigiamą įtaką transporto priemonės veikimui. Taip pat, sertifikuotuose techninės priežiūros centruose daromi techninės priežiūros istorijos įrašai, todėl visada galima pamatyti, kada paskutinį kartą buvo pakeisti tepalai.

Stabdžių sistema reguliariai susidėvi

Pasak ekspertų, vienas svarbiausių veiksnių siekiant užtikrinti didesnį saugumą kelyje ir tai, kad automobilis tarnautų ilgiau – stabdžių priežiūra. Juos būtina tikrinti ne rečiau kaip du kartus per metus, pavyzdžiui, atliekant techninę priežiūrą žiemos pradžioje, kai reikia pasiruošti šaltiems orams, tamsiam laikotarpiui, apledėjimui ir kitoms blogoms sezoninėms vairavimo sąlygoms.

Stabdžių sistema užtikrina saugumą kelyje, todėl ją reikėtų patikrinti pasiekus tam tikrą ridą, net jei atrodo, kad ji veikia puikiai. Stabdžių sistemą sudaro daug elementų: stabdžių diskai, trinkelės, vamzdeliai, skystis ir kitos dalys. Svarbu atsižvelgti į tai, kad automobilio priekiniai stabdžių diskai didele dalimi lemia stabdymo efektyvumą, todėl jų būklę reikėtų tikrinti nuolat, be to, jų susidėvėjimui įtakos turi ir vairuotojo vairavimo įgūdžiai bei naudojimosi automobiliu įpročiai.

Ekspertai priduria, kad patiems keisti stabdžių sistemos dalis yra sudėtinga, todėl šį darbą rekomenduoja patikėti specialistams, kurie gali ne tik atlikti techninę priežiūrą ir keisti detales, bet ir atidžiai patikrinti stabdžių sistemos veikimą, o originalių automobilių dalių naudojimas taip pat padidins automobilio stabdžių sistemos efektyvumą ir jo liekamąją vertę.

Tinkamas aušinimo skystis gali padėti išvengti rūdžių variklio viduje

Pasak serviso atstovų, rinkdamiesi aušinimo skystį, žmonės dažnai pamiršta, kad jis turi visiškai atitikti automobilio gamintojo nurodymus. Automobilių gamintojai reikliai parenka savo transporto priemonėms tinkamą aušinimo skystį pagal jo sudėtį – to kriterijus yra gamybai naudojamo metalo reakcija su skirtinguose aušinimo skysčiuose esančiais korozijos inhibitoriais. Jeigu į automobilio variklį pilamas netinkamas aušinimo skystis, pasekmės gali būti pastebimos ne iš karto, tačiau laikui bėgant dėl vykstančios cheminės reakcijos gali prasidėti aušinimo sistemos korozija: gali būti sugadintas vandens siurblys, užsikimšti radiatorius, ar netgi susidaryti rūdžių variklio viduje.

Kaip aiškina ekspertai, nors papildyti aušinimo skysčio kiekį automobiliams su vidaus degimo varikliais nėra sunku ir dauguma žmonių tai daro patys, prieš tai darant vairuotojai turėtų pasikonsultuoti su automobilių priežiūros centro specialistais.

Jie taip pat pabrėžia, kad hibridinių automobilių ir elektromobilių savininkai jokiu būdu neturėtų patys papildyti aušinimo skysčio kiekio, nes kyla pavojus, kad nutekėjęs skystis gali sugadinti aukštos įtampos sistemą, o toks automobilio remontas būtų itin brangus. Tačiau, pasak specialistų, dar didesnę riziką kelia pati aukštoji įtampa, todėl elektromobilių sistemų jokiu būdu nereikėtų bandyti atjungti patiems, nes tai pavojinga gyvybei.

Žibintai turi šviesti tinkamame aukštyje

Automobilių žibintai turi puikiai veikti visais metų laikais ir bet kuriuo paros metu, ne tik tamsiais žiemos mėnesiais. Šiandien daugumoje naujų automobilių yra indikatorius, kuris signalizuoja, kad perdegė viena iš automobilio lempučių, ir šis indikatorius gerai matomas, tačiau sunkiau yra reguliuoti žibintų aukštį, kad ne tik pats vairuotojas gerai matytų kelią tamsiu paros metu, bet ir atvažiuojantieji iš priekio nebūtų akinami ir gerai matytų, kas yra priekyje.

Automobilio apšvietimo sistemą sudaro artimieji ir tolimieji žibintai, stabdymo signalizacijos žibintai, posūkio, rūko ir stovėjimo žibintai, taip pat valstybinio numerio apšvietimo lemputės. Siekiant užtikrinti tinkamą šviesos srauto reguliavimą, didžiausią dėmesį reikėtų skirti artimiesiems ir tolimiesiems žibintams, nes jie dažniausiai linkę išsijudinti, pavyzdžiui, dėl vibracijų, kurias sukelia kelio nelygumai, ar lemputės keitimo, jeigu ji blogai įtaisyta.

Norint reguliuoti žibintus namuose, reikia atlikti daugybę dalykų – surasti lygų paviršių, įsitikinti, kad padangų slėgis atitinka gamintojo nurodymus, išimti iš automobilio sunkius daiktus, surasti centrinį žibintų tašką, taip pat atlikti 5–6 konkrečius šviesų reguliavimo veiksmus. Dėl šios priežasties automobilių savininkai dažniausiai tai daro automobilių priežiūros centruose.

Kondicionavimo ir ventiliacijos sistema turi būti reguliariai valoma, kitaip gresia nemalonus kvapas ar alergija

Tam, kad buvimas automobilyje būtų komfortiškas, didelę įtaką daro oro temperatūra ir jo kokybė. Siekiant, kad oras būtų šviežias ir gaivus, kondicionavimo ir ventiliacijos sistema turi būtų valoma dezinfekantu du kartus per metus – tai būtina, kadangi dėl temperatūros pokyčių ir oro drėgmės sistemoje atsiranda įvairių bakterijų ir mikroorganizmų. Jie ne tik skleidžia nemalonų kvapą, bet ir gali sukelti alerginę reakciją.

Svarbu, kad pasirinktas valiklis pašalintų ne tik nemalonų kvapą, bet ir pavojingus mikroorganizmus. Pasak ekspertų, kondicionavimo ir ventiliacijos sistemos valymo darbus vairuotojai taip pat turėtų patikėti profesionalams.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-02-07 17:26:49

Išmaniųjų elektros skaitiklių keitimas: ką būtina žinoti

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis.
       2023-02-07 17:07:43

Marius Ivaškevicius nepasiduoda: "Išvarymas-2. Imperija kontratakuoja"

"Šįkart apie teatrą. Lietuvos nacionalinį dramos teatrą, kuriame man teko garbė dirbti kelerius pastaruosius metus. Kadangi esu iš jo atleidžiamas, noriu pasidalinti savo įspūdžiais. O taip pat mintimis, kokią matyčiau jo ateitį." - taip pradeda savo pasakojimą Marius Ivaškevicius.
       2023-02-07 17:01:46

LNDT darbą baigs dramaturgas Marius Ivaškevičius

Po dvejų metų veiklos, darbą Lietuvos nacionaliniame dramos teatro dramaturgo pozicijoje baigs Marius Ivaškevičius. Pasikeitus teatro kūrybinės veiklos krypčiai ir pradėjus dirbti naujiems meno vadovams, dramaturgo pareigos tampa perteklinės.
       2023-02-07 13:49:22

Jus jau apgaudinėja ir dirbtinis intelektas: 5 patarimai, kaip apsisaugoti

El. laiškai apie paveldėtą Afrikos princo turtą ar neva avariją sukėlusį anūką jau seniai yra tapę sukčiavimo klasika. Tačiau pastaruoju metu internete atsiranda naujos kartos apgavystės, kurioms nusikaltėliai pasitelkia netgi dirbtinį intelektą (DI).
       2023-02-07 11:03:49

Kibernetinio saugumo ekspertas ragina būti atidiems atsiskaitant internete

Vasario 7 dieną jau 20 kartą minima „Saugesnio interneto diena“, kuria siekiama atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinant saugesnį naudojimąsi internetu.
       2023-02-06 12:53:38

Policijai perduoti NATO viršūnių susitikimui įsigyti automobiliai

Rengiantis liepos 11-12 d. Lietuvoje vyksiančiam NATO šalių vadovų susitikimui, Policijos departamentas įsigijo 12 transporto priemonių. Renginio metu Lietuvos policija užtikrins oficialių svečių kortežų palydą, sklandų nestabdomą judėjimą keliuose ir jų saugumą.
       2023-02-05 18:40:48

Ministras K. Navickas: numatytos priemonės ir pagalba pieno ūkiams

Dėl ženkliai kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų susidariusi padėtis pieno sektoriuje bus sprendžiama keičiant teisės aktus bei kitomis reguliavimo ir pagalbos priemonėmis.
       2023-02-05 18:28:38

2022 metais vėjo elektrinės pagamino trečdaliu daugiau energijos

2022 metais vėjo elektrinių galia, palyginus su 2021 metais, išaugo trečdaliu - įrengta 370 MW galios vėjo elektrinių, o šiais metais numatomas tolimesnis plėtros augimas - prie perdavimo tinklo artimiausiu metu planuojama prijungti dar keturis vėjo jėgainių parkus.
       2023-02-03 16:41:01

Slidinėjimo sezonas: keliautojų laukia snieguotos viršukalnės ir pramogos

Nors kalendorinė žiema persirito į antrą pusę, slidinėjimo sezonas populiariausiuose Europos kurortuose dar tik įsibėgėja – kalnų entuziastai čia laukiami iki pat kovo vidurio.
       2023-02-03 16:36:40

Ar naudojate buitinę techniką protingai? Ekspertai pataria, kaip sutaupyti

Nors buitinė technika gerokai palengvina kasdienius namų ruošos darbus, nemažai žmonių nuogąstauja, kad dažnas jos naudojimas nemenkai padidins elektros sąskaitą.
       2023-02-03 16:36:20

Apie ŽIV moteris sužinojo tik pastojusi: liga vis dar gąsdina lietuvius

Daugybe klaidingų įsitikinimų apipinta žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) liga, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, 2021 metais Lietuvoje buvo diagnozuota 121 asmeniui. 76,9 proc. naujai užsikrėtusiųjų ŽIV buvo vyrai, 23,1 proc. – moterys.
       2023-02-03 11:48:01

A. Lukošius: keisčiausios technologinės naujovės ir kam jos reikalingos?

Kiekviena naujų technologijų paroda atskleidžia dalelę ateities pasaulio ir visuomenei pristato ne tik naudingų, bet ir juoką keliančių atradimų. Nors dalis įrenginių, kurie anksčiau atrodydavo beprasmiai, dabar tapę neatsiejama kasdienybės dalimi, kai kurie iš jų taip ir liko tinkami nebent į kvailysčių muziejų.
       2023-02-02 16:00:49

„Chat GPT“ darbe – išmanus pagalbininkas ar šabloniško turinio generatorius?

Dirbtinis intelektas ir mašininio mokymosi algoritmai jau kurį laiką yra daugelio technologinių inovacijų vystymosi priešakyje, tačiau iki šiol turbūt nei vienas konkretus šios srities sprendimas nesukėlė tiek šurmulio, kiek pastaraisiais mėnesiais plačiai išbandomas ir aptarinėjamas pokalbių robotas (angl. chatbot) „ChatGPT“.
       2023-02-02 16:00:49

Susitrenkėte galvą? kada pakaks šalto kompreso, o kada skubėti pas specialistus

Tikriausiai daugelis yra nors kartą gyvenime silpniau ar stipriau susitrenkę galvą. Tačiau kartais išties sunku suprasti, kada tai rimta situacija, reikalaujanti gydytojų apžiūros, o kada pakanka šalto kompreso ir poilsio – atsako vaistininkė.
       2023-02-02 15:51:55

Dėmesio – įsigalioja nauji techninės apžiūros reikalavimai

Nuo vasario 1-osios įsigaliojo Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) parengti teisės aktų pakeitimai, susiję su privalomąja transporto priemonių technine apžiūra.
       2023-02-01 18:21:29

Daržovių blyneliai – puikus būdas sunaudoti likučius ir pagaminti vakarienę

Dažnai šaldytuvo stalčiuose užsilieka kelios morkos, pusė paprikos, cukinijos ar baklažano, kurių neturime kur panaudoti. Tam gali puikiai pasitarnauti įvairių daržovių blyneliai
       2023-02-01 13:49:56

Ištyrė el. paspirtukų poveikį eismui: 1,2 mln. km mažiau kelionių automobiliais

Kol elektriniai paspirtukai laukia naujo sezono Lietuvoje, susisiekimo paslaugų platforma „Bolt“ apibendrina praėjusių metų pabaigoje 17 šalių atlikto paslaugos vartotojų tyrimo rezultatus.
       2023-02-01 13:46:42

Namo renovacija – kasdienis sutaupymas ir didesnė turto vertė

Pastebima, kad, renovavus daugiabutį namą, būsto išlaikymas tampa ekonomiškesniu, pagražėja gyvenamoji aplinka, išauga gyvenimo komfortas bei padidėja nekilnojamojo turto vertė. Paskaičiuota, kad renovavus būstą, jo pardavimo ar nuomos kaina išauga maždaug trečdaliu.
       2023-02-01 13:43:59

Lietuva pajėgi gaminti dar daugiau pigios saulės energijos, tačiau to nedaro

2022 m. Lietuvoje veikė virš 500MW saulės energijos elektrinių kuriuos sugeneruoja iki 3 proc. šalies elektros energijos poreikio. Nors jau artimiausiu metu šią rinkos dalį galima dar daugiau išplėsti, energetikos ekspertų teigimu, atsinaujinančių energetikos šaltinių potencialas užstringa ministerijos ir rinkos dalyvių interesų skirtumuose.
       2023-02-01 13:41:13

Ateitis be kavos? Kokius pavojus kavos industrijai sukelia klimato kaita

Kavos mylėtojai turėtų sunerimti – kavamedžių auginimui tinkamų plotų per ateinančius 30 metų gali sumažėti perpus, rodo 2022 m. Šveicarijos mokslininkų atliktas tyrimas. Ką tai reiškia kavos vartotojams?
       2023-02-01 13:36:05

Šiuolaikiško gyvenimo būdo žala: mažas aktyvumas – kelias į sunkias ligas

Per šimtus tūkstančių metų žmogaus kūnas prisitaikė būti fiziškai aktyvus, veikti tiek uždarose patalpose, tiek lauke. Tačiau su kiekvienais metais reikia vis mažiau fizinių pastangų – nemažai darbų galima atlikti kompiuteriu, maistu pasirūpinti neišeinant iš namų.
       2023-01-31 18:44:27

Gardi vakarienė šeimai iki 5 eurų: nustebinkite apkepėle su kopūstais

Kopūstai – daugelyje sodų bei daržų randama maistinga daržovė, kurią žiemos metu mėgstama rauginti. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, kopūstai yra pigi daržovė, tinkanti tiek salotų, tiek įvairių troškinių bei sriubų gaminimui.
       2023-01-31 18:39:20

Paslaptingas gamtos sutvėrimas Lietuvoje mena dinozaurų laikus

Lietuvoje atrasta nauja vandens žuvų rūšis mokslininkams yra dešimtmečio įvykis. Tačiau brakonierių užmojų nei naujos, nei retos žuvų rūšys nekeičia. Artėjant nėgių nerštui piktadariai puikiai žino vietas, kur jų bus itin daug, mat šios ypatingos žuvys pavasarį sustoja ir susitelkia prie užtvankų, negalėdamos judėti toliau.
       2023-01-31 14:57:24

Pristatyta sugadinta prekė: ką pirkėjams būtina žinoti?

Pandemijos paskatinti pirkėjai ir toliau vis dažniau perka internetu bei renkasi bekontaktį pristatymo būdą ar kurjerių tarnybų paslaugas. Tačiau Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) specialistai pastebi – nors gyventojų pateikiamų skundų dėl pirkinių, atvežtų su mechaniniais pažeidimais, skaičius šiemet sumažėjo, dar pernai jis buvo ypač išaugęs.
       2023-01-31 11:46:39

Didelės šalies perspektyvos: lietuviai kuria visame pasaulyje žinomus lazerius

Lietuvoje pirmasis lazerio spindulys nušvito vos prieš 56 metus, o šiandien lietuviški lazeriai eksportuojami į žymiausius pasaulio mokslo ir didžiausius pramonės centrus visame pasaulyje – Europos Sąjungą, JAV, Kiniją, Japoniją, P. Korėją ir kitas šalis.
       2023-01-31 11:36:08

Neįtikėtina vestuvinių žiedų istorija

Vestuviniai žiedai jau daugelį amžių yra meilės ir įsipareigojimo simbolis, o jų dizainas ir simbolika ilgainiui keitėsi. Nuo senovės civilizacijų iki šių laikų vestuvinis žiedas buvo svarbi vestuvių ceremonijų ir tradicijų dalis.
       2023-01-31 11:32:47

Novatorius pataria: kaip išsirinkti tinkamą automobilį?

Prekybos rinka priklauso nuo ekonominės situacijos bei gyventojų pajamų ir išlaidų. Šiuo metu situacija sudėtinga – specialistai vis garsiau kalba apie ekonomikos sąstingį, ragina susilaikyti nuo nebūtinų, didelės vertės pirkinių, tarp kurių – ir automobiliai.
       2023-01-31 11:25:46

5 praktiniai patarimai norintiems sutaupyti – ar namuose neeikvojama energija

Vis didėjančios sąskaitos už elektrą – svari priežastis ieškoti praktinių būdų, kaip sutaupyti. Tačiau kodėl sąskaitos nemažėja net ir pakeitus savo elektros suvartojimo įpročius?
       2023-01-31 11:22:06

Moksleiviai ateityje turės mokėti ne tik gimtąją ir užsienio, bet ir IT kalbą

Lietuvoje visi moksleiviai nuo 16 metų ir studentai naudojasi internetu, 99,7 proc. iš jų tą daro kasdien, rodo Valstybinės duomenų agentūros skaičiavimai. Populiariausios jaunimo veiklos yra skambučiai internete, socialiniai tinklai, vaizdo medžiagos žiūrėjimas, bendravimas susirašinėjimo programėlėmis.
       2023-01-30 18:35:43

Ką reikėtų žinoti prieš keliaujant į kalnus: reikalavimai ir dažniausi pavojai

Kai Lietuvoje žiema apie save primena tik epizodiškai, sniego ir su juo susijusių pramogų išsiilgę žmonės vis dažniau patraukia į kalnus. Neretam tokios išvykos į užsienyje įkurtus ir, atrodytų, šalia debesų besidriekiančius slidinėjimo kurortus, yra ilgametė tradicija.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.