Naujienos

Nuotolinis darbas turi daug pranašumų, bet ar ilgainiui nepakenks?

2023-02-20 12:36:15

Dėl COVID-19 pandemijos kilusi beprecedentė force majeure situacija sukrėtė teisinius įdarbinimo pamatus, kadangi didžioji dalis darbdavių nebegalėjo vykdyti būtinųjų sąlygų, kruopščiai aprašytų kiekvienoje darbo sutartyje.

Staigus darbo sąlygų keitimas pavirto didelio masto eksperimentu, nes skubiai ir netikėtai privertė milijonus žmonių organizuoti nuotolinį darbą, susitikimus, teikti įmanomas paslaugas per nuotolį, dažniausiai – iš namų.

Staigus perėjimas prie nuotolinio darbo verčia tyrėjus iš naujo peržiūrėti pagrindinius veiksnius, darančius įtaką organizacijos kolektyviniam intelektui, individualiam kiekvieno nario indėliui ir kūrybiškumui, darbuotojų įsitraukimui, pasitenkinimui darbu bei įsipareigojimui organizacijai, kurioje, tikėtina, iki pandemijos sėkmingai dirbta ne vienerius metus. Anot jų, nors nuotolinis darbas atrodo labai patrauklus, tačiau ilgainiui gali nuvesti į rimtas bei brangiai kainuojančias problemas būtent dėl darbuotojų prioritetų pasikeitimo.

Ar nuotolinis darbas nuves į optimalaus darbo organizavimo rytojų?

Nemažai ankstesnių tyrimų atskleidžia, kad nuotolinis darbas yra pigesnis darbdaviui ir naudingas daugumai darbuotojų, nes suteikia patrauklų lankstumą – galimybę dirbti iš bet kur ir bet kada. Darbuotojai gali optimizuoti darbo ir su šeima susijusių pareigų pusiausvyrą, sutaupyti vykimo į darbą išlaidų bei apskritai praleisti mažiau laiko važinėjant į darbą ir atgal namo. Atrodytų, nuotolinis darbas iš namų suteikia darbuotojui daugiau laisvės bei savarankiškumo planuojant darbui skiriamą laiką, pastangas, dėmesį. Galima sakyti – darbuotojas jaučiasi gerokai laisviau, kai nėra stebimas kitų, nebūtina nei dalykinė apranga, nei visos dienos dalykinė elgsena, kuri fizinėje aplinkoje neišvengiama.

Visgi, nepaisant nuotolinio darbo pranašumų, pastarųjų metų moksliniuose tyrimuose pagrįstai abejojama šių pranašumų ilgalaikiškumu, akcentuojant nepakankamą arba galiausiai prastą komandų bendravimą, varginantį blaškymąsi bei laiko planavimo problemas, sumažėjusią darbo motyvaciją ir pasitenkinimą darbu, personalizuoto bendradarbiavimo trūkumą, galimas duomenų apsaugos problemas, sunkumus stebint darbuotojų darbo našumą ir t. t. Mokslininkai įspėja, kad visa tai ilgainiui gali paveikti kolektyvinio intelekto bei kiekvieno nario – organizacijos darbuotojo – intelekto ir kūrybiškumo raišką organizacijoje ir nuvesti į rimtas bei brangiai kainuojančias problemas.

Kaip atrasti pusiausvyrą tarp fizinės ir nuotolinės darbo aplinkos?

Kolektyvinio intelekto bei individualaus kiekvieno organizacijos nario indėlio ir kūrybiškumo ideologija vienodai svarbi ir rinkų senbuviams, ir naujiems verslams bet kuriuo istoriniu laiku. Maximilianas Weberis beveik prieš šimtą metų sukūrė vadinamąjį idealiosios biurokratijos modelį, kuris primena mūsų dienomis tebetaikomus principus: darbą kaip pareiginių instrukcijų vykdymą, griežtą drausmę ir kontrolę, pareigų hierarchiją, pareigų gavimą konkurso būdu ir t. t. Nepaisant to, kad net pats Weberis abejojo savojo modelio patrauklumu, nuo senų laikų egzistuoja klasikinis organizacijų vadybos specialistų apibūdinimas: stiprūs, pasitikintys savimi, žinantys atsakymus į visus klausimus. Tačiau socialinės įtakos teorijos tvirtina, kad vadybos specialistų komunikaciniai santykiai, o ne darbuotojui suteikiami darbo priemonių rinkiniai ir netgi ne konkretaus vadovo bruožai ar elgesys lemia organizacijos sėkmę. Tokios teorijos tapo iššūkiu tradicinėms vadybos ir verslo administravimo teorijoms, nes jose socialiniai aspektai iškeliami į pirmą vietą. Tad kaip socialiniai santykiai transformuojasi darbuotojams ir jų vadovams dirbant fizinėje, po to nuotolinėje darbo aplinkoje, o dar vėliau – mėginant suderinti abi?

Moderniausios vadybos ir verslo administravimo teorijos sujungia sociologijos, psichologijos, filosofijos, neurobiologijos ir kitų gyvybės mokslų žinias bei kuria naujus tarpdisciplininius modelius. Verslo praktikai akcentuoja grupinio mąstymo, komandinio darbo kompetencijų būtinybę, kadangi pastarosios sukuria pagrindą formuotis organizacijos kolektyviniam intelektui, be kurio organizacija neišgyventų net nuosaikiausioje konkurencinėje aplinkoje. Vienos vadybos teorijos teigia, kad šiuolaikiškos organizacijos kolektyviniam intelektui reikia ne vien tik darbuotojų gebėjimų apskritai, bet jų visumos, kadangi ji laikoma pagrindiniu kolektyvinio intelekto ingredientu. Kitos teorijos oponuoja, kad svarbus asmeninis dėmesys ir kiekvienam darbuotojui suteikiama erdvė jo kūrybiškumui, iniciatyvumui, apskritai – sprendimų unikalumui, kitoniškumui reikštis.

Nepaisant iš pažiūros kardinaliai išsiskiriančių vadybos teorijų požiūrių, mokslo tyrėjai ir verslo praktikai sutaria, kad pernelyg homogeniški, t. y. grupinį mąstymą ir sprendimų priėmimą prioretizuojantys darbuotojų kolektyvai gali stigti kūrybiškumo, įdomesnių sprendimų. Aristotelis rašo, kad žmonės „myli tokius pat kaip jie patys“, Platonas teigia, kad „panašumas gimdo draugystę“, visgi pernelyg homogeniškuose kolektyvuose gali nebelikti kognityvinės įvairovės, o tai, anot mokslininkų, ilgainiui suformuos kolektyvinio intelekto spragas. Šalia šių įspėjimų galima drąsiai įtvirtinti ir pastarųjų metų aktualiją – darbo nuotolinėje bei fizinėje aplinkoje aspektus, kurie mokslinių tyrimų lauką, kaip ir visą organizacijų praktiką, paverčia dar labiau kompleksiniais, ir verčia pagrįstai abejoti ankstesne kolektyvinio intelekto bei individualaus kiekvieno organizacijos nario indėlio sąveikos samprata.

Tad mokslininkai ir toliau turi stengtis kurti metodologiškai patikimus instrumentus, analizuojančius darbo fizinėje aplinkoje bei nuotolinio darbo trūkumus ir privalumus, kadangi kolektyvinio intelekto bei individualaus kiekvieno organizacijos nario indėlio sąveikos ryšiai, taip pat darbuotojų įsitraukimo, pasitenkinimo darbu ir įsipareigojimo organizacijai aspektai neabejotinai išliks gyvybiškai svarbūs ir įprastos veiklos, ir neordinarių – kritinių, krizinių, įvairaus pobūdžio recesijų – laikotarpių sąlygomis.

Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto doc. Rasos Paulienės komentaras

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-04-24 13:18:23

Kaip vos už kelis eurus pasigaminti gardų patiekalą pietums ar vakarienei

Paprasta paruošti, sotu ir pigu – sakote, taip nebūna? Pritrūkusiems idėjų gardžiai ir nebrangiai vakarienei, prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos meistrai turi pasiūlymą – iškepkite orkaitėje sultingas vištienos šlauneles su daržovių garnyru.
       2024-04-24 13:08:54

Susidūrėte su gyvūnu kelyje: ar būtina kviesti policiją?

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau pasirodo keliuose, bei ne visuomet atsargus vairuotojų elgesys.
       2024-04-24 13:05:06

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduoda netoliese esantys triukšmą skleidžiantys objektai.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-24 12:50:56

Ženšenis: natūralus kelias į gerą seksualinį gyvenimą

Nevaisingumas yra didėjanti problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad apie 17,5% suaugusiųjų planetos žmonių – tai beveik 1 iš 6 žmonių – patiria šią bėdą. Be to, maždaug 40% atvejų problema kyla dėl vyrų fiziologijos.
       2024-04-24 10:11:24

Ketinate imti paskolą namo statybai? Štai ką svarbu žinoti

Mintis nuosavame sklype pasistatyti savus namus – itin patraukli, tačiau neturint pakankamai santaupų tą padaryti ne visada paprasta. Kokius kriterijus turi atitikti būsimasis tokios paskolos gavėjas ir kokios yra ne visiems žinomos šio kredito subtilybės.
       2024-04-24 09:59:54

Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami

Bene efektyviausias internetinių sukčių ginklas – netikėtumas. Dažniausiai sukčių siųstos žinutės ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl užblokuotos banko sąskaitos, neteisingai nurodyto siuntos gavėjo adreso ar gautos baudos.
       2024-04-24 09:34:31

Šių uogų priešuždegiminės savybės dažnai pamirštamos: ką gausite suvalgę saują

Dar pirmųjų civilizacijų laikais valgytos vynuogės, pastaraisiais dešimtmečiais tapo vienos mėgstamiausių lietuvių uogų. Jos dažnai papuošia šventinį stalą, o savo saldumu papildo kasdienę mitybą.
       2024-04-24 09:22:04

Sugadintas kaimynų turtas: kada teks mokėti iš savos kišenės

Lietuvos žmonės nėra linkę artimai bičiuliautis su kaimynais – tyrimai rodo, kad 6 iš 10 apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Santykius su jais, deja, dar labiau kartina nelaimės, kurių metu sugadinamas kaimynų būstas ir jame esantis turtas.
       2024-04-23 15:06:05

Europos Parlamentas užtikrino geresnes vartotojų teises į remontą

Siekiant sumažinti atliekų kiekį, naujosiomis taisyklėmis vartotojams suteikiamos didesnės teisės į prekių remontą bei didinamas šio sektoriaus prieinamumas ir patrauklumas.
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.