Naujienos

Nuotolinis darbas turi daug pranašumų, bet ar ilgainiui nepakenks?

2023-02-20 12:36:15

Dėl COVID-19 pandemijos kilusi beprecedentė force majeure situacija sukrėtė teisinius įdarbinimo pamatus, kadangi didžioji dalis darbdavių nebegalėjo vykdyti būtinųjų sąlygų, kruopščiai aprašytų kiekvienoje darbo sutartyje.

Staigus darbo sąlygų keitimas pavirto didelio masto eksperimentu, nes skubiai ir netikėtai privertė milijonus žmonių organizuoti nuotolinį darbą, susitikimus, teikti įmanomas paslaugas per nuotolį, dažniausiai – iš namų.

Staigus perėjimas prie nuotolinio darbo verčia tyrėjus iš naujo peržiūrėti pagrindinius veiksnius, darančius įtaką organizacijos kolektyviniam intelektui, individualiam kiekvieno nario indėliui ir kūrybiškumui, darbuotojų įsitraukimui, pasitenkinimui darbu bei įsipareigojimui organizacijai, kurioje, tikėtina, iki pandemijos sėkmingai dirbta ne vienerius metus. Anot jų, nors nuotolinis darbas atrodo labai patrauklus, tačiau ilgainiui gali nuvesti į rimtas bei brangiai kainuojančias problemas būtent dėl darbuotojų prioritetų pasikeitimo.

Ar nuotolinis darbas nuves į optimalaus darbo organizavimo rytojų?

Nemažai ankstesnių tyrimų atskleidžia, kad nuotolinis darbas yra pigesnis darbdaviui ir naudingas daugumai darbuotojų, nes suteikia patrauklų lankstumą – galimybę dirbti iš bet kur ir bet kada. Darbuotojai gali optimizuoti darbo ir su šeima susijusių pareigų pusiausvyrą, sutaupyti vykimo į darbą išlaidų bei apskritai praleisti mažiau laiko važinėjant į darbą ir atgal namo. Atrodytų, nuotolinis darbas iš namų suteikia darbuotojui daugiau laisvės bei savarankiškumo planuojant darbui skiriamą laiką, pastangas, dėmesį. Galima sakyti – darbuotojas jaučiasi gerokai laisviau, kai nėra stebimas kitų, nebūtina nei dalykinė apranga, nei visos dienos dalykinė elgsena, kuri fizinėje aplinkoje neišvengiama.

Visgi, nepaisant nuotolinio darbo pranašumų, pastarųjų metų moksliniuose tyrimuose pagrįstai abejojama šių pranašumų ilgalaikiškumu, akcentuojant nepakankamą arba galiausiai prastą komandų bendravimą, varginantį blaškymąsi bei laiko planavimo problemas, sumažėjusią darbo motyvaciją ir pasitenkinimą darbu, personalizuoto bendradarbiavimo trūkumą, galimas duomenų apsaugos problemas, sunkumus stebint darbuotojų darbo našumą ir t. t. Mokslininkai įspėja, kad visa tai ilgainiui gali paveikti kolektyvinio intelekto bei kiekvieno nario – organizacijos darbuotojo – intelekto ir kūrybiškumo raišką organizacijoje ir nuvesti į rimtas bei brangiai kainuojančias problemas.

Kaip atrasti pusiausvyrą tarp fizinės ir nuotolinės darbo aplinkos?

Kolektyvinio intelekto bei individualaus kiekvieno organizacijos nario indėlio ir kūrybiškumo ideologija vienodai svarbi ir rinkų senbuviams, ir naujiems verslams bet kuriuo istoriniu laiku. Maximilianas Weberis beveik prieš šimtą metų sukūrė vadinamąjį idealiosios biurokratijos modelį, kuris primena mūsų dienomis tebetaikomus principus: darbą kaip pareiginių instrukcijų vykdymą, griežtą drausmę ir kontrolę, pareigų hierarchiją, pareigų gavimą konkurso būdu ir t. t. Nepaisant to, kad net pats Weberis abejojo savojo modelio patrauklumu, nuo senų laikų egzistuoja klasikinis organizacijų vadybos specialistų apibūdinimas: stiprūs, pasitikintys savimi, žinantys atsakymus į visus klausimus. Tačiau socialinės įtakos teorijos tvirtina, kad vadybos specialistų komunikaciniai santykiai, o ne darbuotojui suteikiami darbo priemonių rinkiniai ir netgi ne konkretaus vadovo bruožai ar elgesys lemia organizacijos sėkmę. Tokios teorijos tapo iššūkiu tradicinėms vadybos ir verslo administravimo teorijoms, nes jose socialiniai aspektai iškeliami į pirmą vietą. Tad kaip socialiniai santykiai transformuojasi darbuotojams ir jų vadovams dirbant fizinėje, po to nuotolinėje darbo aplinkoje, o dar vėliau – mėginant suderinti abi?

Moderniausios vadybos ir verslo administravimo teorijos sujungia sociologijos, psichologijos, filosofijos, neurobiologijos ir kitų gyvybės mokslų žinias bei kuria naujus tarpdisciplininius modelius. Verslo praktikai akcentuoja grupinio mąstymo, komandinio darbo kompetencijų būtinybę, kadangi pastarosios sukuria pagrindą formuotis organizacijos kolektyviniam intelektui, be kurio organizacija neišgyventų net nuosaikiausioje konkurencinėje aplinkoje. Vienos vadybos teorijos teigia, kad šiuolaikiškos organizacijos kolektyviniam intelektui reikia ne vien tik darbuotojų gebėjimų apskritai, bet jų visumos, kadangi ji laikoma pagrindiniu kolektyvinio intelekto ingredientu. Kitos teorijos oponuoja, kad svarbus asmeninis dėmesys ir kiekvienam darbuotojui suteikiama erdvė jo kūrybiškumui, iniciatyvumui, apskritai – sprendimų unikalumui, kitoniškumui reikštis.

Nepaisant iš pažiūros kardinaliai išsiskiriančių vadybos teorijų požiūrių, mokslo tyrėjai ir verslo praktikai sutaria, kad pernelyg homogeniški, t. y. grupinį mąstymą ir sprendimų priėmimą prioretizuojantys darbuotojų kolektyvai gali stigti kūrybiškumo, įdomesnių sprendimų. Aristotelis rašo, kad žmonės „myli tokius pat kaip jie patys“, Platonas teigia, kad „panašumas gimdo draugystę“, visgi pernelyg homogeniškuose kolektyvuose gali nebelikti kognityvinės įvairovės, o tai, anot mokslininkų, ilgainiui suformuos kolektyvinio intelekto spragas. Šalia šių įspėjimų galima drąsiai įtvirtinti ir pastarųjų metų aktualiją – darbo nuotolinėje bei fizinėje aplinkoje aspektus, kurie mokslinių tyrimų lauką, kaip ir visą organizacijų praktiką, paverčia dar labiau kompleksiniais, ir verčia pagrįstai abejoti ankstesne kolektyvinio intelekto bei individualaus kiekvieno organizacijos nario indėlio sąveikos samprata.

Tad mokslininkai ir toliau turi stengtis kurti metodologiškai patikimus instrumentus, analizuojančius darbo fizinėje aplinkoje bei nuotolinio darbo trūkumus ir privalumus, kadangi kolektyvinio intelekto bei individualaus kiekvieno organizacijos nario indėlio sąveikos ryšiai, taip pat darbuotojų įsitraukimo, pasitenkinimo darbu ir įsipareigojimo organizacijai aspektai neabejotinai išliks gyvybiškai svarbūs ir įprastos veiklos, ir neordinarių – kritinių, krizinių, įvairaus pobūdžio recesijų – laikotarpių sąlygomis.

Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto doc. Rasos Paulienės komentaras

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-03-31 12:05:30

Kai ilgai ruoštas rašto darbas netikėtai dingsta: kaip išsaugoti kelias kopijas

Netikėtai prarastas rašto darbas gali sukelti labai daug streso visiems šiuo metu mokslus baigiantiems studentams. Svarbiausią savo metų ar netgi ketverių darbą galite prarasti nuspaudę neteisingas mygtukų kombinacijas, nepersikėlę į saugią vietą arba netyčia ištrynę.
       2023-03-30 17:21:30

Per trejus metus elektromobilių padaugėjo 5 kartus

Vis daugiau lietuvių persėda į elektromobilius. Pagal VĮ „Regitra“ duomenis, per pastaruosius trejus metus įkraunamų hibridinių automobilių ir elektromobilių Lietuvoje padaugėjo beveik 5 kartus.
       2023-03-29 14:58:36

Kodėl Lietuvoje galime matyti ir girdėti kitose šalyse transliuojamas laidas?

Gyvendami Lietuvoje, ypač pasienio regionuose, dažnai galime matyti kaimyninių šalių transliuojamas televizijos programas ir klausytis radijo laidų.
       2023-03-29 14:54:57

Pigios elektros laikai baigėsi, ko reikia saulės energetikos proveržiui

Saulės energetika Lietuvoje didina tempus. Pernai fiksuota rekordinė saulės energetikos plėtra – Aplinkos bendros galios elektrines.
       2023-03-29 13:04:30

Dirbtinio intelekto asistentės „Siri“ galimybės, apie kurias gal dar nežinote

Esamiems „Apple“ įrenginių naudotojams nereikia ilgos įžangos apie tai, kas yra „Siri“ ir pasakoti apie šios išmanios asistentės privalumus ar trūkumus. Tačiau net ir ilgamečiai vartotojai neišnaudoja visų galimybių, o kai kurios komandos nustebina „iPhone“ ar kitų „iOS“ įrenginių gerbėjus.
       2023-03-28 13:20:23

Televizorių gamintojai žengia į ryškumo karus ir vaizdus be laidų

Šių dienų televizoriai, rodos, pasiekė lygį, kai tobulėti nebėra kur. Beveik visi jie ploni it skustuvas ir mūsų akis jau kurį laiką glosto 4K ar dar didesnės raiškos vaizdai.
       2023-03-28 12:53:43

Kauno marių regioninio parko atstovas: kai kurie vaikai nėra buvę miške

Gamtos mokyklos labai populiarios Norvegijoje, Švedijoje ir Suomijoje. Net mažiausi Norvegijos vaikai itin daug laiko praleidžia gamtoje, nepriklausomai nuo oro sąlygų.
       2023-03-28 12:21:18

Sausas ar šlapias maistas: patarimai, kaip išsirinkti tinkamą augintinių pašarą

Lentynose išvydus pašaro augintiniams asortimentą, gali kilti nemažai klausimų – sausas ėdalas, konservai, šlapias maistas maišeliuose? O gal viskas kartu?
       2023-03-28 09:03:24

Kaip nesudėtingai ir nebrangiai paruošti skirtingų rūšių mėsą

Artėjant ryškiausiai pavasario šventei, lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ inicijuota apklausa atskleidė, kad beveik pusė gyventojų patiekalus savo velykiniam stalui ketina gamintis patys, o kas antras planuoja paruošti bent dalį vaišių.
       2023-03-26 21:09:29

Meniu „Auksiniais scenos kryžiais“ pagerbti geriausi 2022 metų scenos menininkai

Kovo 26 d. įteiktos Kultūros ministerijos Profesionaliojo scenos meno premijos ir atminimo ženklai – „Auksiniai scenos kryžiai“, „Boriso Dauguviečio auskaras“ bei Padėkos premija.
       2023-03-24 10:19:57

RRT argumentai „už“ ir „prieš“ išankstinio mokėjimo kortelių registraciją

Seime ruošiamasi svarstyti įstatymo pataisą, numatančią, kad Lietuvoje nebeliktų „anoniminių“ SIM kortelių. Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) išnagrinėjo tokį sprendimą ir pateikė savo įžvalgas dėl galimų pasekmių.
       2023-03-23 11:44:51

Šviesolaidis ir 5G ryšys: konkurentai ar kaip kirvis su kotu?

Nors šviesolaidinis internetas Lietuvoje skaičiuoja jau trečią dešimtmetį, o komercinis 5G įjungtas tik pernai, tačiau naujos kartos mobilusis ryšys techninėmis savybėmis meta iššūkį stiklo skaiduloms.
       2023-03-23 11:39:33

F kodo baimė: pirmas žingsnis lemtingas

„Egzistuoja toks juokas – diagnozės neturi tas, kuris nebuvo pas psichiatrą. Neva, jei neturi diagnozės, jau ir sveikas“, – sako klinikinis psichologas Antanas Mockus. Anot jo, klaidinga manyti, jog visuomenėje yra arba tik sveiki, arba nesveiki.
       2023-03-23 11:35:25

Elektroniniam parašui reikės naujo pavyzdžio asmens tapatybės kortelės

Asmens dokumentų išrašymo centras prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – ADIC) praneša, kad kvalifikuotam elektroniniam parašui sukurti bus reikalingos naujo pavyzdžio asmens tapatybės kortelės.
       2023-03-22 11:20:00

Daržininkystė pradedantiesiems: kaip užsiauginti derlių patiems?

Šviežio derliaus gėrybės ne vieną įkvepia įsirengti savo nuosavą daržą. O ir įsibėgėjantis pavasaris praneša apie artėjančius sodininkystės darbus. Be to, savų produktų auginimas gali tapti ne tik mėgstama laisvalaikio veikla, bet ir dovanoti sveikesnių – ekologiškų daržovių.
       2023-03-22 11:17:00

Nemiga dar ne nuosprendis: ką apie jūsų miegą gali pasakyti išmanieji įrenginiai

Apie tai, kaip ramiai ir kiek ilgai miegate, nebūtinai turite spręsti patys – apie savo poilsio kokybę galite sužinoti ir iš išmanaus laikrodžio arba specialių įrenginių. Šie įrenginiai kiekvieną naktį analizuoja jūsų miego įpročius.
       2023-03-22 10:10:39

Erkių sezonas jau prasidėjo – kaip tinkamai apsaugoti savo keturkojus?

Atėjus pavasariui skubame mėgautis bundančia gamta. Deja, ilgėjant pasivaikščiojimams su augintiniais, ne vienam jo šeimininkui galvos skausmu tampa gamtoje tūnantys parazitai ir jų platinamos ligos.
       2023-03-21 12:58:24

Ekspertai: ką butų gyventojams reikia žinoti apie nutolusias saulės elektrines

Brangstant elektrai, vis daugiau žmonių svarsto apie nuosavos saulės elektrinės įsirengimą. Ir nors ilgą laiką manyta, kad investuoti į saulės energiją gali tik namų savininkai, tačiau ši galimybė prieinama ir daugiabučių gyventojams.
       2023-03-21 12:39:42

Kaip teisingai laistyti orchidėjas namuose jums gali pasakyti programėlės

Galite nebesukti galvos dėl to, kokiu būdu laistyti orchidėjas, tinkamai prižiūrėti kaktusus ar tręšti daržovių ūkį savo sode – visa galite sužinoti ir iš išmaniųjų aplikacijų.
       2023-03-21 12:39:42

Tyrimas atskleidė – 1 iš 4 naudotų automobilių į Lietuvą įvežamas iš Vokietijos

Daugybė automobilių pradeda savo gyvenimą vienoje šalyje, kol galiausiai kažkuriuo metu atsiduria kitoje. Tai ypač tinka kalbant apie Vakarų Europos transporto priemones, kurios sudaro didelę dalį naudotų automobilių rinkos Rytų Europoje.
       2023-03-20 15:05:50

Laimės dienos proga: pataria, kaip išlikti laimingam technologijų pasaulyje

Internetas ir socialiniai tinklai labai greitai tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Dabar ieškodami ramybės skubame slėpti mobiliuosius ir bėgti nuo socialinių tinklų, tačiau, psichologo teigimu, toks nusiteikimas tik apriboja mūsų laimę.
       2023-03-20 15:03:09

„Bolt“ paspirtukų sezonas: nauji miestai ir mažiau tolerancijos nusižengimams

Į Lietuvos miestų gatves šią savaitę sugrįžta žalieji el. paspirtukai – susisiekimo paslaugų platforma „Bolt“ pradeda penktąjį sezoną mūsų šalyje.
       2023-03-19 08:02:04

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius.
       2023-03-16 14:40:26

Kur dingsta jūsų internetas: kurios aplikacijos „suvalgo“ daugiausiai duomenų?

Jeigu nusprendėte atsisiųsti kelių valandų trukmės filmą naudodami mobiliuosius duomenis, jums prireiks apie 6 GB. Maždaug tiek pat duomenų sunaudotumėte naršydami internete visą savaitę arba kiekvieną dieną kalbėdami vaizdo skambučiais.
       2023-03-15 14:38:41

Kibernetinės grėsmės: ko išmokome per metus?

Ukrainoje jau daugiau nei metus tęsiantis Rusijos invazijai, karas paraleliai vyksta ir virtualioje erdvėje. Apie šį, kibernetinį, karą girdime mažiau nei apie karinius veiksmus ant žemės.
       2023-03-15 14:14:21

RRT sprendimas leis pagerinti televizijos transliavimo kokybę regionuose

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) leido padidinti devynių skaitmeninės antžeminės televizijos stočių siųstuvų galias. Toks sprendimas susijęs su geresne televizijos transliavimo kokybe.
       2023-03-15 14:07:27

Gaminantiems vartotojams: kompensavimo tvarka už elektrinių sukauptą perteklių

Pernai daugiau nei 10 tūkst. „Ignitis“ klientų, įsigijusių elektrines saulės parkuose ar įsirengusių jas ant stogo, pagamino daugiau elektros energijos nei reikia jų individualiems poreikiams. Už sukauptą energijos perteklių, gyventojai gali gauti kompensaciją.
       2023-03-15 14:02:19

Elektros rinkoje – kova dėl vartotojų: vis daugiau gyventojų keičia tiekėją

Antrą mėnesį mažinamos elektros kainos nepriklausomų elektros tiekėjų klientų skaičius kreipia skirtingomis kryptimis – vieni sulaukia daugiau naujų klientų, kiti skaičiuoja praradimus.
       2023-03-15 13:58:16

„Bolt“ reikalaus iš užsieniečių vairuotojų bazinių anglų kalbos žinių

Susisiekimo paslaugų platforma „Bolt” kovo mėnesį pradeda iniciatyvą, skirtą sustiprinti pavežėjimo paslaugas teikiančių asmenų bendravimo įgūdžius. Užsienio šalyje išduotą vairuotojo pažymėjimą registracijai pateikiantys vairuotojai nuo šiol privalo turėti ir bazinių anglų kalbos žinių sertifikatą.
       2023-03-15 13:58:16

„iPhone“ ir „iPad“ netrukus atsiras nauja saugumo funkcija: kaip ji apsaugos?

„Apple“ skelbia apie visiškai naują saugumo funkciją (angl. „Advanced Data Protection“), kuri jau netrukus atsiras jūsų išmaniajame „iPhone“ ir „iPad“. Ši funkcija papildomai apsaugos telefono duomenis taip, kad jų niekaip negalės pasiekti įsilaužėlis ar netgi valstybinės institucijos darbuotojas.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.