Naujienos

V. Bernatonis apie gamtinių dujų ateitį: kada jų visiškai atsisakysime?

2023-03-10 12:04:16

Europos gamtinių dujų kaina TTF biržoje vasario viduryje siekė 49 eurus už MWh – ši kaina yra žemiausia per pastaruosius 1,5 metų. Tai rodo, kad Europai kol kas pavyko išvengti taip bijotos energetinės krizės, – skelbia Tarptautinė tyrimų bendrovė ICIS.

Nors Rusijos vykdytas ekonominis šantažas pasitelkiant gamtinių dujų tiekimą tuo metu žlugo, įtempta situacija privertė aktyviau galvoti apie atsinaujinančių energijos šaltinių plėtrą ir iškastinio kuro atsisakymą, siekiant užtikrinti Lietuvos energetinį saugumą, teigia „TGS Baltic“ vadovaujantysis partneris Vilius Bernatonis.

Galime pasidžiaugti, kad šiandien Lietuvos situacija gamtinių dujų srityse yra labai gera, tačiau jei Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžioje būtume tokioje situacijoje, kurioje buvome iki 2014 m. – taip sakyti tikrai negalėtume. Prieš dešimtmetį 100 proc. gamtinių dujų importavome vamzdynais iš Rusijos, buvome visiškai priklausomi, panašiai, kaip šiuo metu yra priklausoma Vengrija. Štai ir priežastis, kodėl jie užima gana pataikūnišką poziciją Rusijos klausimais, nes tokia priklausomybė tikrai turi įtakos ne tik valstybės saugumui, bet ir jos politikai.

Klaidas darė ir didžiosios valstybės. Pavyzdžiui Vokietija, kuri tuo metu, kai Lietuva investavo į energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos, „investavo“ į naivią viltį, kad su Rusija pavyks bendradarbiauti ir, kad ji toliau tieks dujas žemomis kainomis. Tai – itin didelis naivumas, už kurį visa Europa (deja, pirmiausia Ukrainos žmonės) šiandien labai brangiai moka. Gerai, kad ir Vokietija dabar tarsi pabudo ir skubiai investuoja į suskystintų dujų (SGD) terminalus.

Kitaip sakant, Lietuva prieš dešimt metų išdrįso atlikti investicijas, kurios šiandien atsiperka su kaupu. Mūsų SGD terminalas veikia visu pajėgumu – tiek mes, tiek visas regionas su mūsų pagalba geba apsirūpinti gamtinėmis dujomis ir dėl to nesame priklausomi nuo šalies agresorės. Ir nors pasaulinė rinka, iš kurios dabar gauname dujas, taip pat buvo paveikta karo, ši žiema parodė, kad situacija sparčiai gerėja.

Žinoma, sakyti, kad viskas jau išsisprendė ir kainų kilimo daugiau nematysime – tikrai negalime. Ši žiema buvo netipiškai šilta, dėl to sunaudojome mažiau turėtų atsargų. Kitos Europos šalys ėmėsi iniciatyvų raginančių vartoti mažiau energijos, o visa tai lėmė ir mažesnes kainas. Ruošdamiesi kitai žiemai vėl turėsime užpildyti saugyklas ir kainos priklausys nuo to, kaip greitai ir kokiomis kainomis tai pavyks padaryti.

Dėmesys – atsinaujinantiems energijos šaltiniams

Lietuvoje jau ir anksčiau buvo skiriama nemažai dėmesio atsinaujinančiai energijai, tačiau krizės akivaizdoje šis dėmesys dar labiau sustiprėjo. Didelė dalis pasaulio juda link atsinaujinančios energijos išteklių panaudojimo ir iškastinio kuro, taip pat gamtinių dujų, vartojimo mažinimo. Atsinaujinanti energija – viso pasaulio ateitis, dėl to ir mūsų Vyriausybė priima sprendimus, proveržio paketus, vyksta diskusijos, kaip paskatinti spartesnį progresą šioje srityje.

Bet nors ir yra sutariama, kad atsinaujinantys šaltiniai yra ekonomiškai efektyvesnis ir pigesnis būdas apsirūpinti elektros energija nei iškastinis kuras, bent jau netolimoje ateityje gamtinės dujos vis tiek išliks labai svarbios. Iš tiesų būtų galima diskutuoti, ar visiškai jas pakeisti tikrai yra įmanoma. Saulės ir vėjo jėgainės kartais gali nesugebėti sugeneruoti tiek energijos, kiek reikia, todėl rasti būdų, kaip užpildyti trūkumą, reikės. Be to, gamtinės dujos yra naudojamos ne tik energijos generacijai.

Jei norėtume visiškai pakeisti gamtines dujas, tik saulės ir vėjo jėgainių tikrai neužtenka, todėl yra gan plačiai diskutuojama apie dar viena alternatyvą – žaliąjį vandenilį, kuris gaminamas naudojant energiją iš atsinaujinančių šaltinių. Tačiau tam, kad vandeniliu galėtume padengti tas sritis, kurių dabar neaprūpina kiti atsinaujinantys šaltiniai, pirmiausia turime vystyti technologijas, nes kol kas jos nėra tokiame lygyje, kokiame yra kitos atsinaujinančios energetikos technologijos. Vis dėlto, ekspertai tiki, kad su laiku technologijos bus išvystytos ir vandenilis vis labiau pakeis ir gamtines dujas.

Aktyviau naudojami atsinaujinantys šaltiniai ne tik padėtų mums auginti atsparumą krizinėse situacijose, bet taip pat padėtų užtikrinti tvarumą ir poveikio klimato kaitai mažinimą. Kuriamos strategijos bei tiksliai, kuriais siekiama visiškai atsisakyti iškastinio kuro – ilgalaikė perspektyva, kuri ir padės tai padaryti.

Verslui labai svarbu teisinės aplinkos nuspėjamumas ir stabilumas, tad kuo Lietuvos, ES ir tarptautinių organizacijų strategijos bus stabilesnės ir labiau nuspėjamos, tuo investicijos į atsinaujinančius energijos šaltinius bus mažiau rizikingos ir labiau skatinamos. Maži žingsniai, priartinantys mus prie atsinaujinančios energijos sektoriaus proveržio yra labai svarbūs, tačiau vis dėlto didžiausią pokytį sukuria nuoseklumas ir ilgalaikė, stabili aplinka verslui.

Ši naujiena peržiūrėta 4121 kartą. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-03-31 12:05:30

Kai ilgai ruoštas rašto darbas netikėtai dingsta: kaip išsaugoti kelias kopijas

Netikėtai prarastas rašto darbas gali sukelti labai daug streso visiems šiuo metu mokslus baigiantiems studentams. Svarbiausią savo metų ar netgi ketverių darbą galite prarasti nuspaudę neteisingas mygtukų kombinacijas, nepersikėlę į saugią vietą arba netyčia ištrynę.
       2023-03-30 17:21:30

Per trejus metus elektromobilių padaugėjo 5 kartus

Vis daugiau lietuvių persėda į elektromobilius. Pagal VĮ „Regitra“ duomenis, per pastaruosius trejus metus įkraunamų hibridinių automobilių ir elektromobilių Lietuvoje padaugėjo beveik 5 kartus.
       2023-03-29 14:58:36

Kodėl Lietuvoje galime matyti ir girdėti kitose šalyse transliuojamas laidas?

Gyvendami Lietuvoje, ypač pasienio regionuose, dažnai galime matyti kaimyninių šalių transliuojamas televizijos programas ir klausytis radijo laidų.
       2023-03-29 14:54:57

Pigios elektros laikai baigėsi, ko reikia saulės energetikos proveržiui

Saulės energetika Lietuvoje didina tempus. Pernai fiksuota rekordinė saulės energetikos plėtra – Aplinkos bendros galios elektrines.
       2023-03-29 13:04:30

Dirbtinio intelekto asistentės „Siri“ galimybės, apie kurias gal dar nežinote

Esamiems „Apple“ įrenginių naudotojams nereikia ilgos įžangos apie tai, kas yra „Siri“ ir pasakoti apie šios išmanios asistentės privalumus ar trūkumus. Tačiau net ir ilgamečiai vartotojai neišnaudoja visų galimybių, o kai kurios komandos nustebina „iPhone“ ar kitų „iOS“ įrenginių gerbėjus.
       2023-03-28 13:20:23

Televizorių gamintojai žengia į ryškumo karus ir vaizdus be laidų

Šių dienų televizoriai, rodos, pasiekė lygį, kai tobulėti nebėra kur. Beveik visi jie ploni it skustuvas ir mūsų akis jau kurį laiką glosto 4K ar dar didesnės raiškos vaizdai.
       2023-03-28 12:53:43

Kauno marių regioninio parko atstovas: kai kurie vaikai nėra buvę miške

Gamtos mokyklos labai populiarios Norvegijoje, Švedijoje ir Suomijoje. Net mažiausi Norvegijos vaikai itin daug laiko praleidžia gamtoje, nepriklausomai nuo oro sąlygų.
       2023-03-28 12:21:18

Sausas ar šlapias maistas: patarimai, kaip išsirinkti tinkamą augintinių pašarą

Lentynose išvydus pašaro augintiniams asortimentą, gali kilti nemažai klausimų – sausas ėdalas, konservai, šlapias maistas maišeliuose? O gal viskas kartu?
       2023-03-28 09:03:24

Kaip nesudėtingai ir nebrangiai paruošti skirtingų rūšių mėsą

Artėjant ryškiausiai pavasario šventei, lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ inicijuota apklausa atskleidė, kad beveik pusė gyventojų patiekalus savo velykiniam stalui ketina gamintis patys, o kas antras planuoja paruošti bent dalį vaišių.
       2023-03-26 21:09:29

Meniu „Auksiniais scenos kryžiais“ pagerbti geriausi 2022 metų scenos menininkai

Kovo 26 d. įteiktos Kultūros ministerijos Profesionaliojo scenos meno premijos ir atminimo ženklai – „Auksiniai scenos kryžiai“, „Boriso Dauguviečio auskaras“ bei Padėkos premija.
       2023-03-24 10:19:57

RRT argumentai „už“ ir „prieš“ išankstinio mokėjimo kortelių registraciją

Seime ruošiamasi svarstyti įstatymo pataisą, numatančią, kad Lietuvoje nebeliktų „anoniminių“ SIM kortelių. Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) išnagrinėjo tokį sprendimą ir pateikė savo įžvalgas dėl galimų pasekmių.
       2023-03-23 11:44:51

Šviesolaidis ir 5G ryšys: konkurentai ar kaip kirvis su kotu?

Nors šviesolaidinis internetas Lietuvoje skaičiuoja jau trečią dešimtmetį, o komercinis 5G įjungtas tik pernai, tačiau naujos kartos mobilusis ryšys techninėmis savybėmis meta iššūkį stiklo skaiduloms.
       2023-03-23 11:39:33

F kodo baimė: pirmas žingsnis lemtingas

„Egzistuoja toks juokas – diagnozės neturi tas, kuris nebuvo pas psichiatrą. Neva, jei neturi diagnozės, jau ir sveikas“, – sako klinikinis psichologas Antanas Mockus. Anot jo, klaidinga manyti, jog visuomenėje yra arba tik sveiki, arba nesveiki.
       2023-03-23 11:35:25

Elektroniniam parašui reikės naujo pavyzdžio asmens tapatybės kortelės

Asmens dokumentų išrašymo centras prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – ADIC) praneša, kad kvalifikuotam elektroniniam parašui sukurti bus reikalingos naujo pavyzdžio asmens tapatybės kortelės.
       2023-03-22 11:20:00

Daržininkystė pradedantiesiems: kaip užsiauginti derlių patiems?

Šviežio derliaus gėrybės ne vieną įkvepia įsirengti savo nuosavą daržą. O ir įsibėgėjantis pavasaris praneša apie artėjančius sodininkystės darbus. Be to, savų produktų auginimas gali tapti ne tik mėgstama laisvalaikio veikla, bet ir dovanoti sveikesnių – ekologiškų daržovių.
       2023-03-22 11:17:00

Nemiga dar ne nuosprendis: ką apie jūsų miegą gali pasakyti išmanieji įrenginiai

Apie tai, kaip ramiai ir kiek ilgai miegate, nebūtinai turite spręsti patys – apie savo poilsio kokybę galite sužinoti ir iš išmanaus laikrodžio arba specialių įrenginių. Šie įrenginiai kiekvieną naktį analizuoja jūsų miego įpročius.
       2023-03-22 10:10:39

Erkių sezonas jau prasidėjo – kaip tinkamai apsaugoti savo keturkojus?

Atėjus pavasariui skubame mėgautis bundančia gamta. Deja, ilgėjant pasivaikščiojimams su augintiniais, ne vienam jo šeimininkui galvos skausmu tampa gamtoje tūnantys parazitai ir jų platinamos ligos.
       2023-03-21 12:58:24

Ekspertai: ką butų gyventojams reikia žinoti apie nutolusias saulės elektrines

Brangstant elektrai, vis daugiau žmonių svarsto apie nuosavos saulės elektrinės įsirengimą. Ir nors ilgą laiką manyta, kad investuoti į saulės energiją gali tik namų savininkai, tačiau ši galimybė prieinama ir daugiabučių gyventojams.
       2023-03-21 12:39:42

Kaip teisingai laistyti orchidėjas namuose jums gali pasakyti programėlės

Galite nebesukti galvos dėl to, kokiu būdu laistyti orchidėjas, tinkamai prižiūrėti kaktusus ar tręšti daržovių ūkį savo sode – visa galite sužinoti ir iš išmaniųjų aplikacijų.
       2023-03-21 12:39:42

Tyrimas atskleidė – 1 iš 4 naudotų automobilių į Lietuvą įvežamas iš Vokietijos

Daugybė automobilių pradeda savo gyvenimą vienoje šalyje, kol galiausiai kažkuriuo metu atsiduria kitoje. Tai ypač tinka kalbant apie Vakarų Europos transporto priemones, kurios sudaro didelę dalį naudotų automobilių rinkos Rytų Europoje.
       2023-03-20 15:05:50

Laimės dienos proga: pataria, kaip išlikti laimingam technologijų pasaulyje

Internetas ir socialiniai tinklai labai greitai tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Dabar ieškodami ramybės skubame slėpti mobiliuosius ir bėgti nuo socialinių tinklų, tačiau, psichologo teigimu, toks nusiteikimas tik apriboja mūsų laimę.
       2023-03-20 15:03:09

„Bolt“ paspirtukų sezonas: nauji miestai ir mažiau tolerancijos nusižengimams

Į Lietuvos miestų gatves šią savaitę sugrįžta žalieji el. paspirtukai – susisiekimo paslaugų platforma „Bolt“ pradeda penktąjį sezoną mūsų šalyje.
       2023-03-19 08:02:04

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius.
       2023-03-16 14:40:26

Kur dingsta jūsų internetas: kurios aplikacijos „suvalgo“ daugiausiai duomenų?

Jeigu nusprendėte atsisiųsti kelių valandų trukmės filmą naudodami mobiliuosius duomenis, jums prireiks apie 6 GB. Maždaug tiek pat duomenų sunaudotumėte naršydami internete visą savaitę arba kiekvieną dieną kalbėdami vaizdo skambučiais.
       2023-03-15 14:38:41

Kibernetinės grėsmės: ko išmokome per metus?

Ukrainoje jau daugiau nei metus tęsiantis Rusijos invazijai, karas paraleliai vyksta ir virtualioje erdvėje. Apie šį, kibernetinį, karą girdime mažiau nei apie karinius veiksmus ant žemės.
       2023-03-15 14:14:21

RRT sprendimas leis pagerinti televizijos transliavimo kokybę regionuose

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) leido padidinti devynių skaitmeninės antžeminės televizijos stočių siųstuvų galias. Toks sprendimas susijęs su geresne televizijos transliavimo kokybe.
       2023-03-15 14:07:27

Gaminantiems vartotojams: kompensavimo tvarka už elektrinių sukauptą perteklių

Pernai daugiau nei 10 tūkst. „Ignitis“ klientų, įsigijusių elektrines saulės parkuose ar įsirengusių jas ant stogo, pagamino daugiau elektros energijos nei reikia jų individualiems poreikiams. Už sukauptą energijos perteklių, gyventojai gali gauti kompensaciją.
       2023-03-15 14:02:19

Elektros rinkoje – kova dėl vartotojų: vis daugiau gyventojų keičia tiekėją

Antrą mėnesį mažinamos elektros kainos nepriklausomų elektros tiekėjų klientų skaičius kreipia skirtingomis kryptimis – vieni sulaukia daugiau naujų klientų, kiti skaičiuoja praradimus.
       2023-03-15 13:58:16

„Bolt“ reikalaus iš užsieniečių vairuotojų bazinių anglų kalbos žinių

Susisiekimo paslaugų platforma „Bolt” kovo mėnesį pradeda iniciatyvą, skirtą sustiprinti pavežėjimo paslaugas teikiančių asmenų bendravimo įgūdžius. Užsienio šalyje išduotą vairuotojo pažymėjimą registracijai pateikiantys vairuotojai nuo šiol privalo turėti ir bazinių anglų kalbos žinių sertifikatą.
       2023-03-15 13:58:16

„iPhone“ ir „iPad“ netrukus atsiras nauja saugumo funkcija: kaip ji apsaugos?

„Apple“ skelbia apie visiškai naują saugumo funkciją (angl. „Advanced Data Protection“), kuri jau netrukus atsiras jūsų išmaniajame „iPhone“ ir „iPad“. Ši funkcija papildomai apsaugos telefono duomenis taip, kad jų niekaip negalės pasiekti įsilaužėlis ar netgi valstybinės institucijos darbuotojas.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.